IJmuider Courant Duitschers bezetten Duinkerken. Petroleumdistributie-plan gewijzigd r DAGBLAD VÜOK VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen lerleving der Sport. Iet Red dings wezen. Veertigduizend gevangenen en een groote buit. De verduistering Recht op oorlogs-pensioen hurchill over den terugtocht over het Kanaal. - JAARGANG NO. 181 ^jve Lourens Coster, Maatschappij voor jnt.Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. traat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau W<J*r Courant: Kennemerlaan 42, Dmulden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, .ggeven voor dit blad, worden kosteloos Ln0men In de Kennemer Courant. bloon Directie! P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEHEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 5 JUNI 194Ö Abonnementen per week ƒ01254, pe» maand 0.52J4, per S maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentlèn: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs, Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels /0-25, elke regel meer ƒ0.10. {eekenen van herleving der sport nemen nu over hand toe en dat doet mij plezier voor alle ;.trijdlievende jongeren, die hun wereldje wel jaar-onvolledig vonden toen alle vormen van -p met ballen van velerlei afmetingen en ook snelheidsmetingen, te land en te water, baan waren. Nu zit er weer overal gang in. /•eb het verwonderde oog al weer laten weiden een lange reeks uitslagen in de lawntennis- joetities en evenals vroeger gold mijn verba nde merkwaardige clubnamen, waarop deze Ut prat gaat. Kat III zou men in een poesenrijk jj, ais aanduiding van het jongste exemplaar jaea verwachten, Pelikanen schijnen wonder vogels om er een spel als tennis in te symboli- jrjn, De Ruïne is misschien een uiting van zelf- ;jelc van veteranen, maar zeker weet ik het niet, (ktail II duidt op onjuiste trainings-begrippen Cocktail IV zou beter van verder spelen kunnen jjen en Petrolea moge iets met een bedrijf te iken hebben, het is dan toch wel erg in strijd de liefelijke lentegeuren, die de tennisvelden en te vervullen en die juist nu minder stoor- jan ooit ondervinden van den overwaaienden azinereuk van het verkeer. Zoo zijn er meer •;emde benamingen ook in andere sporten, maar deren de schoonheid en gratie van de snelle spe- j niet en hoogstens zou men weer eens kunnen juerken dat het aardiger zou wezen als er meer ijllandsch in al die clubnamen zat. Do cricketers zijn ook hun ietwat statigen strijd :sn hervatten met hun plechtig toeziend, eenigs- Ioom en nimmer talrijk publiek, dat houdt statistiek en van spelfinesses die den leek op. •gebied eraan doen wanhopen dat hij ooit iets van 'ingewikkelde geval, waarbij 22 spelers deelne- ■3 maar er altijd maar 13 in het veld staan, zal gijpen. En het spaarzame publiek is bijna even ■"als dat bij tennis, het beheerscht zich tot in zijn :!aus, dat een traag geklater is en het verlangt jjp harde slagen maar wordt erg critisch als er te «I komen, want dan is het bowlen te kort van j|te of de batsman speelt onwetenschappelijk. ;:geen erg is en hem stempelt tot een roekeloozen ap-los-slaander. Al is het dan aardig om naar te ijken. - Ik ken een veld waarop nevens de plechtige cricke- irs de on-plechtige honkballers spelen en hun pu- üek is geenszins stil maar fel-bewogen gelijk de snhang van Koning Voetbal. Hoe moeten die te- Instellingen het rooien in die ééne weide? Zij die- beide de Sport; dat dit besef hen stale en elkaar ;oge doen waardeeren. Natuurlijk rolt en springt, en tatert ook de voetbal Geen warme lente, geen allicht nog warmer zo- zal zijn vereerders geheel van de velden kun- bannen. Als zij tot diegenen behooren die geen mcrsport. erkennen blijven zij voetballen, des- yjods door hondsdagen heen. Al worden de schoten rat minder keihard en de botsingen milder, zij hou- itnvol, Wie had verwacht dat de K. N. V. B. ertoe tsluiten zou, de onvoltooide competities van een ralgestoordenvoetbalwinter nu maar heelemaal k beëindigen? Ik niet. Zn terwijl de nimmer versagende voetballers ver- i-t voetballen zitten nabij hun velden, aan d' oever rade trage vliet, die meest serene aller sportsmen: iibngelaars, wier seizoen juist is aangevangen en ms geduld en hoopvolle natuur ons allen ten voor- Wd strekken. Als de wind de kreten-van-geest- iritt der voetbalvelden tot hen voert trekken zij ixgstens even een wenkbrauw op: voorzichtig, om Hvisch niet te verjagen. En als een giek of skiff wherry van de roeiers te dicht hun snoer pas- ssrt, of een zeiler hen benadert', verbazen zij zich ü:en in bedaarde verontwaardiging over lieden, Se blijkbaar te goeder trouw zoo weinig ontzag voor meest bezonkene aller sportbeoefeningen hebben. De zeilwedstrijden zullen ook weer komen. De Ü3g, dat centrum van zeilers, zal weer tot zijn volle Mandsche pracht geraken. En de roeiers, stug stenend in opvoering van hun snelheid, zullen el- i-ir weer in him slanke booten met de messcherpe kunnen gaan bekampen, want de wedstrijden im De Koninklijke zijn voor 29 en 30 Juni vastge- ïteld en die van het Holland Beker Comité en den tasterdamschen Roeibond voor 13 en 14 Juli. Zoo herleeft de wedstrijdsport alom. Zou ik de remmers mogen vergeten? Neen. Heb ik de wiel- fflütrs al niet weer langs de Ringvaart zien schieten tellen en adembenemenden strijd, de roeiers voor- ijstuivend en de onbewegelijke hengelaars met W bedeelend? Velerlei zijn voorwaar de sport- iiingen van den mensch. Waarom zou het anders toeten zijn? Als hij er maar wat echte levensvxeug- in geniet. En dat doet hij. R. P. Ei' worden hoogere eischen aan het reddingswezen ftteld dan in vredestijd. Sinds September werden de reddingbooten veel diensten bewezen, die feect of indirect het gevolg waren van den oorlogs land. Verscheidene kustlichten zijn immers ge told en de vaart langs de Waddeneilanden is zeer iskant geworden. Het stemt tot groote voldoening, de Maatschappij in de afgeloopen jaren in staal gesteld, door gestadigen aanbouw van motor- -and-reddingbooten de vloot te moderniseeren, todat wij thans, nu wellicht zeer zware eischen ge- "dd zullen worden aan het reddingwezen, gereed I g. Dit lees ik in het verslag over 1939 van de N. Z. R- M., dewelke moeilijk-verteerbare lettercombi- atie beteekent „Noord-Zuïd-Hollandsche Redding ^atschappij" U vindt dat verslag in dit nummer. 15 het kan ons allen verheugen dat ons redding en in materiëelen zin tegen de gestelde eischen Opgewassen, want het'ligt ons Nederlanders na ^hefhart. Hier in de kuststrook aan de Noordzee kslen wij ons er heel nauw aan verwant, want wij weten allemaal dat onze Noordzeekust vele gevaren biedt en dat die In oorlogstijd toenemen. En de meesten onzer hebben, meermalen in hun leven, als er een wilde storm woedde en het moeite kostte op de been te blijven, als het strand verdwenen was in de kokende baren, van den top der duinen af den koppigen, stoeren strijd van zoo'n reddingboot tegen de losgebroken elementen aanschouwd. Van de boot? Neen: van de sterke mannen die haai bevoeren en die ons respect hadden. Daar getuigt het verslag dan ook van, als het groote waardeering wijdt „aan het doorzettings vermogen en den moed van de onvermoeide be manningen der reddingbooten, wier grootste beloo ning gelukkig nog steeds is gelegen in het slagen een reddingspoging. Zonder hun enthousiasme en reddingsdrift is zelfs de modernste motorred dingboot niets waard," getuigt de secretaris. En als hij dan in zijn verslag herhaaldelijk namen noemt als IJmuiden en Zandvoort worden wij er weer eens aan herinnerd hoe dicht dit alles bij ons is en zal blijven. Want veel moge veranderen in een wereld, die de hevigheid van een grooten oorlog opnieuw beleeft!veel zal ook stand houden en dus de zelfde zorg en belangstelling blijven vergen als vroe ger. En daartoe behoort het reddingswezen aan onze kusten, dat ook in vredestijd moed vergt en zelf opoffering en de bereidheid om op ieder oogenblik gereed te staan om medemenschen te helpen, die in levensgevaar verkeeren. Hetgeen een prachtige laak is waar en wanneer die ook wordt uit geoefend. In den loop der jaren heeft het publiek meer malen daadwerkelijke belangstelling voor het red dingswezen getoond en die heeft het dan ook ge holpen, zijn vloot en uitrusting te moderniseeren. Maar zeer veler sympathie heeft zich nog niet in daden omgezet en de secretaris, die er de aandacht op vestigt dat van de 8y, millioen Nederlanders - laat ons zeggen: 254 millioen gezinshoofden slechts tien duizend de Noord-Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij met een jaarlijksche gift steunen, doet een nieuw beroep op zijn medebur gers. Daar is dan ook alle aanleiding voor, want het bouwprogramma vooït 1940 eischt nog groote be dragen en bovendien moet de Maatschappij het hoofd bieden aan jaarlijks stijgende uitgaven aan pensioenen en ondersteuningen voor oud-redders en weduwen van oud-redders. Het financieel verslag toont dan ook aan dat een nadeelig saldo van ruim f 47.000 over het jaar 1939 gedekt moest worden niet alleen uit giften maar ook uit legaten en uit kapi taal, hetgeen bewijst dat de Maatschappij verster king van haar aanhang van tienduizend contri buanten behoeft. Ik hoop dat zij die - zal. krijgen en wil er hier een aanbevelend ..woord voor schrijven al schijnt de tijd niet gunstig voor dergelijke aanbevelingen, nu er zooveel gevraagd wordt voor hen, die te land in nood zijn komen te verkeeren en nu de tijden haast allen nopen tot bezuiniging. Ik geloof dat de stem van de Reddingmaatschappij toch zal wor den verstaan en indruk maken, omdat die den strijd tegen de zee geldt en omdat die strijd het Neder - landsche volle in het bloed zit en ook nu doet be seffen: hier ligt een blijvende taak voor ons. R. P. Kanaalkust tot Somme- monding in Duitsch bezit Zon onder 9.55 Zon op 5.22 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Ledige benzine-vaten enz. moeten ingeleverd worden. 's GRAVENHAGE 4 Juni (A. N. P.) Het depar tcment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt, in opdracht van de Duitsche autoriteiten, het volgende bekend: De burgemeesters moeten er - oogenblikkelijk hun medewerking aan verleenen, dat alle in hun ge meente aanwezige ledige benzinevaten of andere voor het vervoer van benzine geschikte vaten b.v. petroleumvaten naar de naastbij-gelegen opslag plaatsen der benzine- en petroleum maatschappijen worden vervoerd. Aan de benzine- en petroleum maatschappijen is opgedragen en voor zoover zij nog niet bereikt konden worden wordt hun hierbij,opgedragen aan deze actie hun krachtige medewerking te ver leenen. De aldus verkregen vaten moeten oogenblikkelijk woi-den geïnventariseerd en de cijfers telegrafisch door de eigenaren van de opslagplaatsen worden doorgegeven aan den directeur van het rijksbureau voor aardolieproducten te 's Gravenhage, Zeestraat 100. Verwacht wordt dat de eerste opgaven van het totaalcijfer uiterlijk 6 Juni des namiddags.5 uur in het bezit van voornoemden directeur zullen zijn. Vaten, die om technische redenen op dat tijdstip nog niet ingeleverd kunnen zijn, moeten nadien uiterlijk 8 Juni ingeleverd worden. Het aantal der desbetreffende vaten moet uiterlijk 8 Juni des na middags 5 uur afzonderlijk van het op 6 Juni opgegeven aantal aan den directeur voornoemd telegrafisch worden medegedeeld. Voor zoover de benzine- en petroleummaatschap- pijen of de houders van vaten niet in het bezit zijn van transportmateriaal om de vaten naar de opslag plaatsen te vervoeren, zullen de burgemeesters de hiertoe noodige transportmiddelen in hun gemeente vorderen en eventueel de noodige motorbrandstof voor dit vervoer ter beschikking stellen. BERLIJN 4 Juni (D. N. B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: De vesting Duinkerken is na zwaren strijd genomen. Veertigduizend gevangenen en een onoverzienbare buit vielen in onze handen. Daarmede is de geheele Belgische en Fransche Kanaalkust tot aan de Somme-monding geheel door Duitsche troepen bezet. Nader meldde het D. N. B.: De eerste Duitsche troepen, die Dinsdag de vesting Duinkerken ver overd hebben, aanschouwden een beeld van vol slagen vertwijfeling en van een verdwijnen van elke militaire orde. Naar gemeld wordt heerschen in de stad chaotische toestanden. Overal in de straten en in de havens ziet men de teekenen van de plotse linge en overhaaste vlucht der Engelsche en Fran sche troepen, die nog naar Duinkerken konden ont komen. De gevangenen maken een volledig apathi- schen indruk. Hun lichamelijke en moreele toe stand maakt het hun onmogelijk hun lot ten volle te begrijpen. Geschokt door de zware, bloedige ver liezen, die zij bij hun pogingen om te ontsnappen door de actie van de Duitsche luchtmacht en dooi de Duitsche artillerie hebben geleden, bieden de resten van de Engelsche en Fransche keurtroepen in hun gescheurde uniformen en zonder eenige uit rusting een jammerlijk schouwspel. HITLER RICHT ZICH TOT DE WEERMACHT. Het D. N. B. meldde hedenmorgen dat de Führer en opperbevelhebber van de Duitsche weer macht den volgenden dagorder uitgevaardigd heeft: „Soldaten van het westelijk front. Duinkerken is gevallen. 40.000 Franschen Engelschen zijn als laatste rest van eens groote legers gevangen genomen. Een onoverzienbare hoe veelheid materiaal is buitgemaakt. Daarmede is de grootste slag der wereldgeschiedenis ten einde. Soldaten. Mijn vertrouwen in u was grenzenloos. Ge hebt mij niet teleurgesteld. Het stoutste plan der oorlogsgeschiedenis werd door uw voorbeeldige dapperheid, door uw kracht tot het verdragen van de grootste inspanningen, de zwaarste beproevingen en moeite verwezenlijkt. Soldaten. In enkele weken tijds hebt gij in den zwaren strijd tegen vaak bijzonder dappere tegen standers twee staten tot capitulatie gedwongen, de beste divisies van Frankrijk vernietigd, het Brit- sche expeditiecorps verslagen, gevangen genomen of van het continent verjaagd. Alle eenheden van de weermacht te land en in de lucht zijn met elkander een edelen wedijver aangegaan in den strijd voor ons volk en het Groot-Duitsche rijk. Dappere man nen van onze oorlogsmarine namen aan deze feiten deel. Soldaten. Velen van u hebben hun trouw met het leven bezegeld. Anderen zijn gewond. Dé harten van ons volle verwijlen in diepe dankbaarheid bij hen en bij u. De plutocratische bestuurders van Engeland en Frankrijk echter, die gezworen had den het opbloeien van een nieuwe betere wereld met alle middelen te verhinderen, wenschen de voortzetting van den oorlog. Hun wensch zal in ver vulling gaan. Soldaten. Met den dag van heden begint de strijd aan het Westelijk front opnieuw. Tallooze nieuwe divisies, die voor de eerste maal den vijand zullen zien en verslaan, trekken naar u toe, De strijd om de vrijheid van ons volle, om zijn-of-niet-zijn voor thans en voor de geheele toekomst, wordt daarmede voortgezet tot aan de vernietiging van die vijande lijke machthebbers in Londen en Parijs, die ook thans nog gelooven in den oorlog het beste middel te kunnen zien om hun aan de volkeren vijandig gezinde plannen tot uitvoering te brengen. Hun historische voorlichting zal onze overwin ning zijn. Geheel Duitschland is echter in den geest weel bij u." OPROEPING TOT HET DUITSCHE VOLK. Naar het D. N. B. verder bericht heeft de Führer de volgende oproeping tot het Duitsche volk gericht: „Aan het Duitsche volk. De grootste slag van alle tijden werd door onze soldaten zegevierend ten einde gebracht. In enkele weken tijds zijn meer dan 1.2 millioen tegenstanders in onze gevangenschap geraakt. Nederland en België hebben gecapituleerd. Het Britsche expeditieleger is voor het grootste deel vernietigd. Voor het andere deel gevangen nomen of van het vasteland verdreven. Drie Fran sche legers hebben opgehouden te bestaan. Het gevaar voor een binnendringen van de vijanden in het Roergebied is daarmede definitief voorbij. Duitsch volk. Deze roemvolste daad in de ge schiedenis hebben uw soldaten met inzet van hun leven en hun gezondheid, met ongekende inspan ningen in bloedigen strijd verricht. Ik beveel daar om van heden af in geheel Duitschland voor den duur van acht dagen de vlag uit te steken. Dit is bedoeld als een eerbetoon aan onze soldaten. Ik beveel verder dat gedurende drie dagen de klokken moeten luiden. Hun klanken mogen zich vereeni gen met de gebeden, waarmede het Duitsche volk zijn zonen van heden af weer zal vergezellen. Want hedenmorgen zijn de Duitsche divisies en lucht eskaders opnieuw aangetreden om den strijd voor de vrijheid en de toekomst van ons volk voort te zetten." Wie er aanspraak op kan doen gelden 's-GRAVENHAGE, 4 Juni. Ingevolge de op pensioengebied bestaande bepalingen bestaat recht op pensioen voor de weduwen en weezen van de in den strijd om het leven gekomen gehuwde militairen van zee- en landmacht. Zoodanig recht bestaat mede voor de ouders of bij ontstentenis van de zen de grootouders. Eventueel voor elk ouderloos kleinkind en voor de schoon ouders van gesneuvelde militairen, voor zoo veel de overledene hun kostwinner of mede kostwinner was. Zij, die vermeenen aanspraak op pensioen, als vorenbedoeld, te kunnen doen gelden, gelieven zich met een desbetreffende onge zegelde aanvrage te wenden tot de 3e afdee- ling B van het departement van Defensie, Heerengracht no. 38 a te 's-Gravenhage. (A.N.P.) Verliezen der Britten bedragen 30.000 gevallenen, gewonden of vermisten. Voortzetting van den strijd, ook al wordt Engeland veroverd. Het D.N.B. meldt: In het Engelsche Lagerhuis heeft Churchill Dins* dag een verklaring afgelegd over den oorlogstoe stand. Hij ving aan met de mededeeling dat de Britsche vloot slechts dertig niet-gewonde overlevenden uit Calais heeft teruggebracht. Voorts beweerde spreker dat het aantal uit Vlaan deren teruggehaalde Fransche en Britsche troepen 335.000 man bedraagt. Wat de Engelsche verliezen aan manschappen betreft gaf Churchill slechts toe dat er 30.000 ge vallen, gewond of vermist zijn. Aan materiaal zijn 1000 stukken geschut, transport- en pantserwagen verloren gegaan. Hetgeen in Frankrijk en België is gebeurd is echter, zoo ging spreker verder, een geweldig on geluk. Het Fransche leger is verzwakt. België is verloren. Alle Kanaalhavens zijn in handen van Hitier. Men moet aannemen dat een verdere slag tegen Engeland of Frankrijk direct voor de deur, staat. Churchill zeide verder dat Engeland en Frank rijk zich willen verdedigen en zich nooit overgeven. Hij besloot met te zeggen dat zelfs wanneer Enge land zou worden veroverd, het Britsche Imperium den strijd zou voortzetten. Reuter meldt dat de druk bezochte vergadering a. bijgewoond werd door de ambassadeurs van België, de Sovjet-Unie, Brazilië en Turkije. Naar vernomen wordt is het mogelijk dat het Lagerhuis de volgende week Dinsdag in geheime zitting bijeenkomt voor een debat over de reorga nisatie van het Britsche expeditiekorps na de eva cuatie van Vlaanderen. IJMUIDEN De snoekbaars is er. Maar de prijzen waren voor de verkoopers teleurstellend. Reeds j.l. Zaterdag werd in IJmuiden een klei ne hoeveelheid snoekbaars aangevoerd, maar eigenlijke verkoop is j.l. Maandag in Enkhuizen Hoorn, Amsterdam, IJmuiden, enz. begonnen. De aanvoer aan den Rijksvischafslag IJmuiden was Maandag al vrij aanzienlijk, visch werd in halkisten per 25 K.G. afgewogen verkocht. Er was flinke belangstelling van koo- perszijde maar de prijzen waren voor de ver koopers teleurstellend. De prijzen op den eersten verkoopdag bedroegen 40 a 45 ets. per Kilo, ter wijl in andere plaatsen 56 a 57 ets per Kilo werd betaald. Dit had tot gevolg dat er Dinsdag geen aanvoer was en er slechts een geringe hoeveel heid werd verkocht, die Maandag was opge houden. Deze bracht 46 tot 49 ets op, iets meer dus dan Maandag. Voor de verkoopers is het nieuwe seizoen dus ver van gunstig ingezet. Ook de prijzen voor flint, aal enz. vielen niet mee. Uitgereikte distributie kaarten waardeloos. Nu 2 liter per 14 dagen alleen voor kookdoeleinden Britsche torpedojager gezonken. Reuter meldt uit Londen: Officieel wordt medegedeeld dat de torpedoja ger „Havant" na een luchtaanval is gezonken. Acht opvarenden werden gedood en twintig ge wond. 's-GRAVENHAGE, 4 Juni (A.N.P.) Het depar tement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend: Ter voorbereiding van een cvenluecle distributie van petroleum zijn reeds eenige maanden geleden petroleumdistributiekaarten aan de gebruikers uitgereikt. Het is ten gevolge van de gewijzigde omstandigheden noodzakelijk gebleken de op het punt der petroleumdistri- butie getroffen maatregelen ten dcele te doen vervallen, hetgeen mede brengt, dat de reeds uitgereikte petroleumdistributiekaarten geheel waardeloos zijn, en de petroleumverkoopers daarop dus geen petroleum mogen afleveren. Thans is een nieuwe distributieregeling ten aan zien van petroleum getroffen. Voorop zij gesteld, dat de voor distributie beschikbare hoeveelheid petroleum zeer gering is, zoodat de uiterste zuinig heid dient te worden betracht. In verband hiermede is het verbruik van petroleum in het huishouden uitsluitend toegestaan voor kookdoeleinden en zulks slechts indien niet beschikt wordt over een instal latie om zonder behulp van petroleum te koken. Zij, in wier woning bijv. een op gas en/of electrici- teit aangesloten kookinstallatie aanwezig is, zullen zich dus geen petroleum meer kunnen verschaf fen. Petroleum voor verlichtings- of verwarmings doeleinden te gebruiken is verboden. Alle landerijen weer droog gelegd. Een week vroeger dan geraamd was. De 's-GRAVENHAGE, 4 Juni. Naar wij ver nemen, zijn de bemalingen, die noodig waren, om de voor de landsverdediging onder Water gezette gedeelten des lands weder droog te leg gen, thans volbracht. Behalve de bestaande motor- en stoomge malen zijn hiervoor 34 noodgemalen in bedrijf geweest. De voor deze bemalingen aanvankelijk ge raamde termijn is met ongeveer een week be kort kunnen worden, zoodat mag worden ge constateerd, dat alle geïnundeerde landerijen, boomgaarden e.d. practisch een week vroeger weder ter beschikking van de eigenaars of pachters gesteld zijn. (A.N.P.) De schade te Middelburg. Door de ramp, die Middelburg getroffen heeft zijn vrijwel al de schoonste monumenten vernield^ 18 openbare en semi-openbare gebouwen zijn weg gevaagd; 500 woonhuizen zijn ingestort of verbrand, 177 winkels zijn verdwenen, met bovendien 17 bak- kerijen, 8 slagerijen, 5 hotels, 20 cafés, 17 kantoren, 5 banken, 4 garages, 4 bierbottelarijen, 5 schilders-' bedrijven en 60 pakhuizen. Hierin zijn niet begrepen de gebouwen, die alleen beschadigd zijn en die her steld kunnen worden. De schade, welke de Middel- burgsche gebouwen hebben opgeloopen. wordt door deskundigen geschat op f 10 a .f 20 millioen. Deza cijfers noemt burgemeester mr. dr. J. van Walré de Bordes volgens het Leidsch Dagblad in een officieel rapport aan den Regeeringscommissaris voor den wederopbouw, ir. Ringers. Indien men petroleum voor kookdoeleinden noodig heeft, kan men zich met ingang van een door den distributiedienst bekend te maken datum ter verkrijging van voor dit doel uit te reiken zegels wenden tot den plaatselijken dis tributiedienst. Voorloopig zullen deze zegels elk gedurende een tijdvak van veertien dagen récht geven op het koopen van twee liter petroleum. De zegels moeten bij het koopen der petroleum aan den kleinhandelaar worden af gegeven. Bij wijze van overgangsmaatregel is tot en met 15 Juni a.s. het koopen en afleveren van petroleum uitsluitend voor kookdoeleinden cn bedrijfsdoeleinden toegestaan zonder inlevering van zegels en bestelbonnen, met dien verstande, dat elke overmatige bevoorrading ten strengste verboden is. Na genoemden datum is in levering van zegels op bestelbonnen vereischt. Voor handelaren geldt als overgangsmaatregelen, dat tot en met 22 Juni a.s. petroleum door hen mag worden gekocht en aan hei. mag worden af geleverd zonder inlevering van toewijzing. Na dien datum is inlevering van toewijzingen vereischt. Tenslotte wordt er op gewezen, dat de regeling niet van toepassing is op militaire autoriteiten en instanties, Duitsche militaire attachés, leden van het Duitsche gezantschap en van Duitsche consu laten. In een in de dagbladen voorkomende „officieele publicatie" is vastgelegd d§ wijze waarop de klein handelaren de zegels dienen te behandelen. Tevens is daarin vermeld in 4ioeverre en op welke wijze zij, die petroleum voor bedrijfsdoeleinden gebruiken, voor toewijzingen in aanmerking kunnen 'komen. BEVERWIJK R.-K. Tuinbouwwinterschool wordt omgezet. Van middelbare tot lagere school. Geruimen tijd geleden maakten wij in ons blad melding van het voornemen, om de R.-K. Tuin- bouwwinterschool aan de Baanstraat op te heffen. Het aantal leerlingen van deze school, waar mid delbaar tuinbouwonderwijs wordt gegeven, was in verhouding tot de kosten van de inrichting veel te gering. Deze tuinbouwwinterschool is een instel ling van de Onderwijsvereeniging van den L.T.B., gevestigd te Haarlem. De school werd gebouwd met steun van de provincie, terwijl ook de gemeente Beverwijk zich niet onbetuigd liet. Zij heeft des tijds voor deze onderwijsinrichting een bedrag van- f 17000 gevoteerd. Helaas moest worden geconsta teerd. dat de streek Kermemerland niet een vol doend aantal leerlingen voor het middelbare tuin bouwonderwijs opleverde. Voor het lagere tuinbouwonderwijs werd daar entegen steeds flinke belangstelling getoond. De lagere tuinbouwcursussen, die met medewerking van de plaatselijke tuinbouworganisaties door de leeraren Vernooi en Broeze werden gegeven, moch ten zich regelmatig in groote belangstelling ver heugen. Daarom rijpte de gedachte in Beverwijk een lagere tuinbouwschool te stichten. Besprekingen werden daarover o.a. gevoerd door de burgemeesters in Kermemerland, teneinde deze nieuwe school zooveel als mogelijk en noodig is te steunen. Beverwijk werd in principe aangewezen als de gunstigst gelegen gemeente voor de vestiging van de lagere tuinbouwschool. De Onderwijsvereeniging van den L.T.B. heeft ons thans medegedeeld, dat van Regee- ringszijde toestemming is verleend tot omzet ting van de R.-K. Tuinbouwwinterschool in een R.-K. Lagere Tuinbouwschool; bedoeld als streekschool voor Kennen»erland. Het moet niet onmogelijk worden geacht, dat reeds begin September 1940 met het onderwijs aan deze R.-K. Lagere Tuinbouwschool wordt begon nen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1