IJmuider Courant Duitsche opmarsch in Frankrijk naar het Zuidwesten voortgezet. De vier commissarissen- generaal. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen Wat van de ambtenaren gevraagd wordt. Muggen. De verduistering BERICHT JAARGANG NO. 183 Lourens Coster, Maatschappij voor ,jn,.Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Ltraal 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau ijjg, Courant: Kennemerlaan 42, llmulden, ^loon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, ^even voor dit blad, worden kosteloos ^„ornen In de Kennemer Courant. Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 7 JUNI 1940 Abonnementen per week ƒ01235, per maand 0.52J£, per 5 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regelt (X25, elke regel meer ƒ0.10. De terugroeping van gedemobili- seerden. 's GRAVENHAGE, 7 Juni. Naar wij vernemen moet de regel dat aan gedemobiliseerde militairen geen steun kan worden uitgekeerd niet van toepas sing worden geacht op boeren en tuinbouwers, die onder de z.g. b- en c-steunregelingen vallen, aange zien deze menschen wel arbeid hebben. Zoowel de steun in geld als die in natura wordt him üitgekeerd. Ook wordt er door de gemeentebesturen geen be zwaar tegen gemaakt wanneer gedemobiliseerden bij de werkverruiming worden geplaatst, mits daar door geen werkloozen naar de steunverleening moe ten worden verwezen. In alle andere gevallen echter worden gedemo biliseerden, die geen werk hebben, in werkelijke» dienst teruggeroepen. DE BELGA VERDWIJNT IN EUPEN-MALMEDY. BERLIJN, 7 Juni. (D*!N.B.) Het staatsblad publi ceert een verordening over de invoering van de rijksmarkvaluta in de gebieden van Eupen, Mal- medy en Moresnet. Naast de Belga wordt hier de rijksmark wettig betaalmiddel. Als omrekenings koers geldt voor de bewoners: 1 Belga vijftig rijkspfennig. Met den 30en Juni houdt de Belga op in Eupen, Malmedy en Moresnet wettig betaalmid del te zijn. i juitsch legerbericht: LONDEN, 6 Juni. (D.N.B.) Van de Fransche «binetswijziging wordt in de pers slechts in het wt melding gemaakt. De algemeene aandacht i^t uit naar het nieuwe Duitsche offensief, dat, -sar de „News Chronicle" meent, ditmaal slechts Fransche troepen treft. Het blad zegt, dat het -f ernstige moreele gevolgen zou hebben, wan- :cer de Franschen mochten meenen dat zij bij iun. tegenstand in den. steek gelaten worden. En gland moet derhalve voor dezen nieuwen slag aan ••'ankrijk soldaten, oorlogsmateriaal en vliegtuigen weren, zelfs wanneer dit gepaard zou gaan met ;*n verzwakking der verdediging van het eigen 3nd. De „Manchester Guardian" schrijft dat En gland de Fransche weerstandsmgelijkhecfen tot •et uiterste moet versterken, daar elke nederlaag en Frankrijk ook een nederlaag van Groot-Brit- 'annië vormt. De „Daily Express" gelooft dat het ;et raadzaam is zich illusies te maken over ;p- houding der Vereenigde Staten. Het blad ber oert er aan dat het Congres te Washington zich '«?en levering der direct beschikbare verdedigings -adelen aan Frankrijk en Engeland heeft ver aard. Het D.N.B. verneemt uit Belgrado: Het aftreden van Daladier als minister van Bui- ^landsche Zaken wordt in politieke en diploma te kringen alhier als een teeken beschouwd dat ^ynaud en degenen die achter hem staan probee- aderen Franschman terzijde te stellen, die de 'ransche belangen boven die van de Engelschen Luchtaanvallen op Cherbourg en op vliegvelden in Midden- Frankrijk en aan de Engelsche kust. HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 6 juni. (DNB). Het opperbevel der weermacht „Kt bekend: De gisteren begonnen operaties in Frankrijk 'verloopen systematisch, onze troepen hebben Leral naar het zuidwesten terrein gewonnen. Het aantal gevangenen bij Duinkerken is geste- .„n tot 58.000. De buit aan wapens en oorlogs tuig van allerlei aard is onoverzienbaar. Ut luchtwapen heeft op 5 Juni troepenconcentra- 3 en colonnes achter het aangevallen vijandelijke Int met bommen bestookt. Voorts viel het ver- ieidene belangrijke vliegvelden in Midden-Frank- j de oorlogs- en koopvaardijhaven van Cher- 'jui-gen in den nacht van 5 op 6 Juni talrijke vlieg» Ilden aan de Oost- en Zuidoost-kust van Engeland -I; goed succes aan. De°totale verliezen van den tegenstander bedroe- ttl 143 vliegtuigen, 49 werden in luchtgevechten [«geschoten, 19 door luchtafweergeschut. De rest .'„I op den grond vernield. Er worden 19 Duitsche ftêgtuigen vermist. De vijand herhaalde zijn luchtaanvallen op niet Ljtaire doelen in den nacht van 5 op 6 Juni in :-ord- en West-Duitschland. schade van belang is ^aangericht. Drie vijandelijke vliegtuigen wer- hierbij neergeschoten, twee daarvan boven iïuburg" door nacht-jachttoestellen en het derde in herland door luchtafweergeschut. FRONTBERICHT BERLIJN, 6 Juni. (DNB) In het frontbericht an het DNB wordt o.a. gezegd dat de rechter vleugel van het Westelijke Duitsche leger, dat gisteren vroeg in Noord-Frankrijk op een breed front den aanval op het Fransche -leger opende, volgens mededeeling van het Duitsche legerbe- ncht van 6 Juni op verscheidene plaatsen door de zoogenaamde Weygand-linie is gebroken. De aanval is vooral in het gebied van Amiens en Peronne ver naar het zuiden voortgezet. Ook in het kustgebied werd de tegenstander terugge worpen en op felle wijze dwars door zijn zwaar versterkte en van geschut voorziene stellingen vervolgd. Tegen den Duitschen rechtervleugel ook het hardnekkig verweer der Franschen niet opgewassen. De teruggeworpen Fransche eenheden waren gedwongen reeds groote hoe veelheden buit in de handen der Duitsche regi menten achter te laten. Het luchtwapen mengde zich wederom met veel [jtces in den strijd op den beganen grond. Het iiande den weg voor de infanterie en brak door in iet vuur brengen van luchtafweergeschut, dat ove- boven het Duitsche front het luchtruim met acces beveiligde gelijk uit de verliescijfers van Jen vijand blijkt het verzet van vijandelijke ma- óinegeweernesten en pantserafdeelingen. Het over- nd succes der luchtmacht bij haar aanvallen vijandelijke vliegvelden in midden-Frankrijk 'alter in aanzienlijke mate toe bijgedragen dat zij den aanvang van den grooten slag in Frankrijk li'iet luchtruim evenzeer beheerscht als zij dat deed den slag in Vlaanderen. De zwaar verdedigde dogs- en handelshaven Cherbourg werd met rcot succes aangevallen, met gevolg dat na Le Ha re ook Cherbourg voor de Fransche aanvoeren van erzee bijna moet uitvallen. Even groot resultaat iidden de aanvallen op talrijke Britsche vliegvel- aaan de oostelijke en zuid-oostelijke kust van En gland. van waaruit het Britsche luchtwapen poogt :a in Frankrijk tegen het Duitsche leger op te tre- een en van waar uit het zijn nachtelijke vluchten W Duitschland onderneemt. Talrijke vliegtuig- langars en werven gingen in vlammen op. Het ;1 hiervan was voor de Duitsche vliegers bij :jjq terugkeer nog ver voorbij het Kanaal te zien. Tegen de zonder systeem ten uitvoer gebrachte ataanvallen van den vijand treedt de Duitsche "eermacht den laatsten tijd met goed gevolg op met herhaaldelijk in het legerbericht genoemde nacht- igers. Zoo echter de aantallen door deze jagers ^.'geschoten vijandelijke vliegtuigen gering zijn vergelijking met de aantallen, door jachteskaders :«rgeschoten vijandelijke machines, onmiddellijk ichter het front, dan moet hierbij in aanmerking "erden genomen dat zoowel de Engelsche als de .'ransche bommenwerpers, die zonder systeem op ■^verdedigde en onversterkte Duitsche plaatsen nachts aanvallen ondernemen, steeds alleen vlie- inde toestellen zijn. De nacht-jagers kunnen bijge- tig altijd slechts een gering aantal tegenstander: rlmoeten. Dat niettemin zulke gunstige vijandelijke '-'liescijfers kunnen worden gemeld levert het beste «wijs voor de oefening van het Duitsche lucht- «pen. ENGELSCHE PERS BESPREEKT HET NIEUWE DUITSCHE OFFENSIEF. wil stellen. Men is in Belgrado yan meening dat Daladier gepoogd heeft zich teweer te stellen tegen de richting der Fransche politiek, die steeds snel ler naar een ramp leidt. Het A.N.P. meldt uit 's-Gravenhage: Naar ons ter oore is -gekomen bestaat in ze kcre kringen eenige ongerustheid omtrent de verplichtingen van de Nederlandsche ambtena ren in het algemeen krachtens de verordening van den Rijkscommissaris, gedateerd 29 Mei 1940, welke Woensdag is bekend gemaakt. Men vestigt er onze aandacht op, dat deze on gerustheid geheel op een misverstand moet be rusten. Krachtens artikel 7 van deze verorde ning wordt binnen een termijn, die door den rijkscommissaris wordt bepaald, van de Neder landsche ambtenaren gevraagd dat zij onder eede een verlaring afleggen, dat zij de verorde ningen en bepalingen van den Rijkscommissa ris en 'van de hem ondergeschikte Duitsche organen, stipt zullen nakomen en dat zij zich zullen onthouden van elke handeling, gericht te gen het Duitsche rijk of de Duitsche weer macht. Deze verklaring is noodig ten einde een basis te vormen voor samenwerking tusschen Duitsche en Nederlandsche autoriteiten. Een eed van trouw wordt in het geheel niet verlangd, doch men begrijpt, dat er een zekere grondslag moet zijn, welke innige samenwerking waarborgt. In dit verband kan nog worden gewezen op de aanwijzingen, door den Nederlandschen mi nisterraad in 1937 vastgesteld, welke dienden om de houding aan te geven van Nederlandsche ambtenaren en personeel van Nederlandsche overheidsdiensten in geval van een vijandelijken inval. In artikel 9 van deze aanwijzing wordt vermeld, dat van den ambtenaar die tijdens de bezetting in functie blijft geen trouw kan worden geëischt, doch dat het niet tegen het volkenrecht is, dat men van hem eischt dat hij zich niet ver zet tegen het belang van de bezettende partij Men ziet dus, dat de Rijkscommissaris in -be doelde verordening niet meer heeft bepaald dan de Nederlandsche regeering destijds als aanwijzing aan alle overheidsambtenaren advi seerde en voorschreef. Deze bepaling is dan ook' niets anders en bedoelt niets anders te zijn, dan een bindmiddel waardoor een soepele werking van het geheele ambtenarenbestel in samenwerking met Duitsche autoriteiten mogelijk wordt gemaakt. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. IJmuiden, 7 Juni. 1743 K.G. snoekbaars3730 ct. 91 K.G. baars 16 ct. 264 K.G. voorn 1116 ct. 20 K.G. paling 78 ct. 26 K.G. blei 10 ct. 75 K.G. karper15 ct. 20 K.G. zeelt16 ct. 17 K.G. snoek 19 ct. 2 zalmen (wegende 21 K.G.) 1.85 alles per Kilogram. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN. SCHEVENINGEN, 7 Juni. Van elders aange voerd: levende bot, snoekbaars, paling, enz. Levende bot 70 ct. per kilo. Snoekbaars 45 ct. per kilo. Paling f 8.20 per bak. Aal f 4 per bak. Finten f 2 per 10 stuks. Makreel f 6.50 per 100 stuks. (De IJselmeermuggen, die in de laatste jaren weinig meer waren gezien, vormen nu langs de kust weer een ware plaag.) De muggen van het ÏJselmeer Gaan ijselijk en meer te keer, Dan in de laatste jaren; Zij gonzen druk de huizen in, Hebben de pik op elk gezin, In ongetelde scharen. Het biologisch evenwicht Is daar dus altijd nog ontwricht, Zoo zeggen zij die 't weten; Het IJselmeervolk bezigt taai, Die op dit punt, naast meer banaal Ook krachtiger mag heeten. 't Is wel een levenskrachtig ras Van muggen langs dien grooten plas, Dat dient men te getuigen; Zelfs voor den barren wintertijd, Ons nog zoo kort gelee bereid, Heeft het niet willen buigen. Het moeilijkste is bij zoo'n mug, Wie steekt er met succes terug, Om leer om leer- te geven; Je ergert je alleen zijn bult, Terwijl hij, met je bloed gevuld, Tevreden voort kan zweven. Gelukkig zijn de muggen klein, Als ze veel grooter zouden zijn, Zou nog meer bloed hun smaken; Toch zijn er menschen die die plaag Van het insectenras nog graag Tot olifanten maken. P. GASUS. Zon onder 9.57 Zon op 5.20 Tusschen deze beide tij'dstippen moet verduisterd worden. 's GRAVENHAGE 6 Juni. (A. N. P.) Zooals gisteren reeds bij decreet van den rijkscommis saris is bekend gemaakt, zullen vier commissa rissen-generaal worden benoemd, die hem terzijde zullen staan bij de uitvoering van zijn taak. Tot deze functies zijn geroepen: 1. voor bestuur en justitie staatssecretaris dr, Wimmer. 2. voor de openbare veiligheid Brigadcfiihrer R a u t e r. 3. voor financiën en economische zaken minis ter Fischböck. 4. voor bijzondere gevallen Hauptamtlciter Sc h m 1 d t. (athedralen in het oorlogsgebied bleven gespaard.. Rapport van afgezant van het Vaticaan VATICAAN, 7 Juni D.N.B. De bezorgd heid in kringen van het Vaticaan over het lot van de talrijke Kathedralen in het Belgisch- Fransche oorlogsgebied is door het rapport van een speciale afgezant van het Vaticaan weg genomen. Het kerkelijke eigendom heeft, zoo luidt dit rapport, geen noemenswaardige schade geleden. In tegenstelling tot de verwoestingen van 1914—1918 zijn de groote bekende Kathedralen in het oorlogsgebied alle onbe schadigd gebleven. Dit geldt in het bijzonder voor de kathedralen van Doornik. Kortrijk, Atrecht, Kamerijk, Valenciennes, Rïjssel, Ype- ren, Laon en St.-Quentin, hoewel deze steden zelf door de hevige gevechtshandelingen vrij groote vernielingen vertoonen. De kerken van Brussel, Gent, Brugge, Antwerpen en andere groote plaatsen in België zijn volkomen ge spaard gebleven. In de kerkelijke berichten wordt dit feit daar aan toegeschreven dat de Duitsche legerleiding blijkbaar strikte bevelen gegeven heeft de kerk gebouwen bij bombardementen en beschietingen zooveel mogelijk te ontzien. De berichten uit Belgische en Fransche kerkelijke kringen over het ontzien van het kerkelijk eigendom in het oorlogsgebied werden ook door berichten van Amerikaansche journalisten bevestigd, die het terrein van den strijd bezichtigd hebben. Ons geïllustreerd Zondagsblad Tot ons leedwezen moeten wij mededeelen, dat er weder vertraging is ontstaan in de levering van het Geïllustreerd Zondagsblad. De uitgever kan het ons deze week niet leveren en tengevolge daar van zal de bezorging door ons bij de abonnés niet voor Maandag kunnen plaatsvinden. Wij deelen hierdoor mede, dat voortaan wederom advertenties „onder nummer" ter plaatsing kunnen worden aanvaard. DE DIRECTIE. Hoofdstedelijke recherche speurt naar rijwieldieven. Reeds vele arrestaties. AMSTERDAM, 6 Juni. Het aantal rijwiel diefstallen nam sedert enkele weken in de hoofd stad onrustbarende afmetingen aan. Talrijke reci divisten, die achter slot en grendel zaten, doch door de omstandiheden weer vrij waren gekomen, maakten en maken nog voor een deel, de stad on veilig. Aan het begin van deze week is door de centrale recherche een zeer strenge actie tegen deze heeren ingezet en thans na vier dagen kan gezegd worden, dat deze actie, welke sameingaat met een actie van de verschillende recherches der bureaux, aan. merkelijk succes heeft gehad. Alleen dor de be ambten van het hofdbureau zijn reeds zeven dieven en vier helers aangehouden en opgesloten en onge twijfeld zullen er spoedig mer volgen. Algemeen verwacht men dan ook, dat het op treden van de politie in korten tijd een einde zal maken aan de wandaden van de rijwieldieven. Het blijft echter te allen tijde zaak, de fietsen niet onbeheerd op straat te laten staan. Een slot, hoe goed ook, is geen werkelijke garantie! (A.N.P.) De toestand in W est-Brabant. Opruimingswerk met groote voortvarendheid ter hand genomen. AMSTERDAM, 6 Juni (A.N.P.) Over het West-Brabantsche land spreidt de zon een milde zomerstemming. Alles bloeit weer in dit land. dat drie weken geleden onder den oorlogsstorm lag. In de eerste dagen, toen overal langs' de wegen het vernielde krijgsmateriaal lag, leek de verwoes ting grooter dan zij in werkelijkheid was. Maar overal is aanstonds met groote voortvarendheid het opruimingswerk ter hand genomen en nu dit verricht is, blijkt dat de groote verwoesting in het gewest betrekkelijk is meegevallen. Slechts enkele plaatsen zijn in werkelijk ernstige mate ge troffen. In Breda is een groot aantal woningen; voor namelijk ten gevolge van de bomaanvallen en daarop gevolgde branden vernield of zoo ernstig beschadigd, dat zij niet meer te bewonen zijn. Ook Etten heeft zwaar onder de bombardementen ge leden, een dertigtal woningen is er vernield. In Roosendaal zijn 99 .woningen vernield. Het zwaarst zijn evenwel het stadje Zevenbergen en het grens dorp Futte getroffen.' In Zevenbergen heeft een geweldige brand gewoed, die niet minder dan 125 woningen vernield heeft en in Putte bleef vrijwel geen huis onbeschadigd. Voorts zijn er ook op den weg van Breda naar Antwerpen iu de dorpen Zondert pn Rijstergen vele hulzen ingestort. Het onderbrengen van de gezinnen, die door deze vernielingen dakloos waien geworden, heeft vrijwel nergens moeilijkheden gegeven, dank zij de algemeene medewerking die de bevolking ge geven heeft. Overal zijn hulpacties ingesteld, welke evenwel, met uitzondering van c'tie te Zevenbergen, zuiver plaatselijk zijn gehouden. Voor den wederopbouw van de geteisterde ge meenten zijn nog nergens vaste plannen gemaakt en deze zal wel geheel aan het particulier initiatief worden overgelaten, dat thans nog wacht op de medewerkhng, die daarbij van overheidswege zal worden gegeven. Inmiddels heeft overal in de streek het leven weer zoo ongeveer zijn normale aanzien gekregen. Telegraaf en post hebben de isolatie van het Zuiden weer wat minder hinderlijk gemaakt, doch nog altijd blijft de moeilijkheid van het verkeei over de rivieren, dat nog wel gedurende langen tijd met de noodige hindernissen gepaard zal gaan. In Brabant zelf zijn de talrijke vernielde brug gen met een bewonderenswaardige voortvarend, heid weer hersteld en ook voor zwaar vervoer bieden de overgangen thans weinig moeilijkheden meer. Nadat de spoorwegen al vrij spoedig lokaal treintjes hadden kunnen inleggen, die. alle stations op de lijnen van Bergen op Zoom tot Den Bosch en van Den Bosch tot Eindhoven aandeden, is ook het busverkeer weer op gang gekomen. Met beperkte dienstregelingen kan men op het oogenblik de meeste plaatsen van eenige beteekenis in West-Brabant weer bereiken. Slechts enkele streken, waaronder de hoek van Baarle-Nassau, zijn nog van elk verkeer buiten dat met de red dende fiets natuurlijk verstoken. Het bedrijfsleven is reeds vrij spoedig na de oorlogsdagen weer op gang gekomen en wanneer men de moeilijkheden, die de toestand voor een aantal bedrijven m et zich brengt, in aanmerking neemt, dan kan men zeggen, dat over de geheele linie weer 'n verheugende activiteit te constateeren valt. Nu de Spakenburgsche visschers vergunning hebben gekregen om ook 's nachts te visschen, wordt het gerei met spoed in orde gebracht. Het tanen der fuiken WEER THUIS. Inwoonsters van Spakenburg nemen bij terugkeer in haar woonplaats na de evacuatie het beddegoed eens flink onder handen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1