VELSEN UIT HAARLEM Weyg and-linie over geheel front doorbrokei Voet lange aagu Marktberichten en besommingen. IJmuiden, 8 Juni. 284 KG Meivisch_ a 1413 ct. per KG; 1070 KG snoekbaars a 2823 ct. per KG. leger des heils. De kommandante v. d. Werken, die behoort tot de oudste Leger des Heils-officieren en deze organisatie gediend heeft zoowel in ons land als in de koloniën, zal Zondagmorgen en des avonds de bijeenkomst leiden. De kommandante zal vermoedelijk vergezeld zijn van majoor Van Ee'ken, leider van de Kweek school te Amsterdam. Zondagsdienst der apotheken. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de Kennemer Apotheek aan den Wijk aan Zeeërweg. Deze apotheek is tevens aan gewezen voor den nachtdienst in de komende week. wijziging Wan den treinenloop. Naar de Nederlandsche Spoorwegen ons mede- deelen, zullen de treinen van Maandag 10 Juni af om het uur vertrekken van 7.34 af tot 21.34. r.-k. gemengde zangvereeniging „inter nos". Naar wij vernemen zet de R.-K. Gemengde Zang- vereeniging „Inter Nos", onder leiding van haar directeur L. Tervoort, met ingang van hedenavond haar zangrepetities weer voort. Hoewel het con cours, v4waaraan Inter Nos zou deelnemen, door de omstandigheden tot nader te bepalen datum is uit gesteld, zullen voorloopig toch de concoursnum- mers in studie genomen worden. aanvragen om vergoeding van schade. Burgemeester en Wethouders van Velsen bren gen ter kennis van belanghebbenden dat aanvra gen om vergoeding van schade, als bedoeld in ar tikel 5 der Wet van 15 April 1896, Stbl. no. 71, houdende bepalingen ter uitvoering van artikel 159, 2e lid, der Grondwet (militaire inundatiën), wegens beschadiging of aan de vrije beschikking van rechthebbenden of huurders onttrekken door het voorbereiden of het stellen van militaire inunda tiën op last of krachtens machtiging van den Mi nister van Defensie, voor zoover die schade het onmiddellijke en dadelijke gevolg van het voorbe reiden of het stellen der inundatiën moet worden beschouwd, alsmede aanvragen om schadeloos stelling als bedoeld in artikel 17 der Wet van 23 Mei 1899, Stbi. no. 128, houdende bepalingen ter uitvoering van artikel 195 der Grondwet (Staat van Oorlog en Beleg; wegens het krachtens de artikelen 15 en 16 dier Wet door het militair ge- gezag doen wegruimen van alles wat aan een behoorlijke verdediging in den weg stond en het in gebruik nemen van wegen, wateren, en gebouwen, met de daarin aanwezige werktuigen, welke voor de uitoefening van den militairen dienst noodzake lijk was, ten spoedigste moeten worden ingediend bij den Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van hét Departement van Defensie. de heer kots vraagt ontslag. De heer W. Kots, onderwijzer aan school J te IJmuiden heeft ontslag gèvraagd. 3. en W. stellen den raad voor, dit ontslag eervol te v-riecnen met ingang van een door hen te bepalen datum. In den heer Kots verliest het openbaar onder wijs een onderwijzer, die gedurende tal van jaren aan de opvoeding van de jeugd zijn beste krachten heeft gegeven. Reeds van I Augustus L909 af was de heer Kots in onze gemeente werkzaam, zoodat hij meegewerkt heeft aan de aflevering van 31 jaarklassen. werkverminderïng bij van gelder zonen. De bijzondere omstandigheden blijken nu, vol gens een aan het personeel der N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen ge dane mededeeling, ook dit groote bedrijf te treffen. De directie heeft zich in verband met de sterk verminderde afname van de bij haar bedrijf ge fabriceerde producten genoodzaakt gezien haar personeel 1 dag per week minder te laten werken. De ploegendienst eindigt dus in plaats van op Zaterdagavond op Vrijdagavond, terwijl voor hen, die in dagdienst werkzaam zijn, de werkweek ein digt op Vrijdagmiddag te 12.45 uur, waardoor de Vrijdag dus het karakter van den Zaterdag krijgt. Deze maatregel is reeds in werking getreden. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN ZATERDAG 8 JUNI Thalia Theater: „De school van eer" en „Spotter nij en Zotternij", 8 uur. Rex Theater: „Charlie Chan in het Spookhuis en „De Ster van het veld", 8 uur. Theater de Pont: „Sweethearts" en „De race metj den dood", 8 uur. ZONDAG 9 JUNI Thalia Theater: „De school van eer" en „Spotter nij en Zotternij", 8 uur. Rex Theater: „Charlie Chan in het Spookhuis" en „De Ster van het veld", 8 uur. Theater de Pont: „Sweethearts" en „De race met den dood", 8 uur. In alle theaters 3 uur matinée. AGENDA VOOR BEVERWIJK ZATERDAG 8 JUNI Luxor Theater, Breestraat: „Vooruit met de Geit" en „Bulldog Drummond's Bride", 8 uur. ZONDAG 9 JUNI Luxor Theater, Breestraat: „Vooruit met de Geit", en „Bulldog Drummond's Bride". Matinees doorloopend van 2.307 uur, met beide hoofdfilms en bijprogramma en 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: ZATERDAG 8 JUNI Frans Hals Theater: Vadertje Langbeen. 2.30, 7 en en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Alleen engelen hebben vleu- yleugels. 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Broadway Serenade. 2.30, 7 en 9 uur. Palace: De terugkeer van Dr. X. 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken Van Haarlemsche schilders.. 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. Dancing La GaRé: Gerard Huisstede. 812 uur. ZONDAG 9 JUNI - Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Palace: „Heerscher der Duisternis", 11.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders, 104 uur. MAANDAG 10 JUNI Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken yaa Haarlemsche schilders.. 104 uur,. Dankbetuiging Hiermede betuig ik mijn hartelijken dank aan de clientele van DULLER'S KAPPERS HUIS voor de genoten good-will tijdens mijn afwezigheid die door de mobilisatie voor lands belang werd geeischt. Verder hopende door thans weer vlugge en accurate bediening het vertrouwen waardig te blijven van weleer, verblijf ik Hoogachtend, c. c. F. DULLER Jr., Kalverstraat 184, IJinuiden-O. (Adv. Ingez. Med.) beroep ingesteld. De secretaris van het Scheidsgerecht voor Amb tenaren heeft het bestuur medegedeeld, dat door J. J. Wringer beroep is ingesteld tegen het raads besluit "van 16 April jl„ om hem gedurende de pe riode van schorsing in zijn functie van ontvanger der gemeente geen bezoldiging uit te betalen. steun aan achtergebleven visschersvrouwen. De vrouwen van IJmuidensche visschérs, die elders vertoeven, ontvingen tot nu toe steun van Maatschappelijk Hulpbetoon. Hierin is thans een wijziging gekomen, die voor de betrokken vrouwen veel gunstiger is. Zij zijn thans opgenomen in de Rijkssteunregeling en ont vangen hun steun door de tusschenkomst van de organisaties. petroleum voor de keuken. Zooals bekend, wordt te beginnen 16 Juni a.s. de petroleum gedistribueerd. Van dien datum af zal alleen petroleum worden verstrekt aan hen, die geen gas- of electrische aansluiting hebben. De inwoners van Velsen. die voor kookdoelein- den uitsluitend zijn aangewezen op petroleum kun nen een aanvraagformulier bekomen ten kantore van den Distributiedienst P. J. Troelstraweg, IJmuiden-Oost. Burgerlijke Stand. J. Israël-Mantje, z., .J. P. Coenstraat 14. IJmui den. R. M. v. d. Wateren-Deimei, z„ Kastanje- straat 40, IJmuiden. D. Kalkman-Meurs, d., An- nastraat 7, IJmuiden. M. v. Aalsburg-van Des- sel, z., J. P. Coenstraat 21, IJmuiden. C. A. Beentjes-Berkhout, z„ Wijkerstraatweg 56, Velsen- N. P. A. Hof-van Deudekom, d., Planciusstraat 27, IJmuiden. Overleden: J. L. Hamers, 64 j., echtg. van A. Plugboer, Engelmundusweg 4, IJmuiden. J. Wezeman, 56 j„ echtgen. van Ch. v. d. Laan a.b. van een woonark, IJmuiden. J. Keijzer, 89 j„ weduwn. v. M. Molenaar, Wijkerstraatweg 211, Velsen-N. C. Lafarque, 56 j., ongehuwd, Wijker straatweg 154, Velsen-N. Ondertrouwd; W. J. Hoogzaad, Hagelingenyeg 120. Santpoort en P. C. Hoenderdos, Biezenweg 45. Santpoort. Toek. adres: Kweekerslaan 30, Sant poort. M. Menist, Zeeweg 124, IJmuiden en P. de Vries, Zeeweg 124, IJmuiden. Toek. adres P. Wijngaarden. Haarlem en A. M. Westerhóf, Bre- deroodscheweg 29, Santpoort. Toek. adres: Haarlem Verspronckweg 147. J. Prince, Pres. Kruger- straat 12, IJmuiden en C. Berkhout, Roggeveen straat 12, IJmuiden. Toek. adres: Pres. Kruger- straat 12, IJmuiden. A. Schong, Casembroodzij- straat 8, IJmuiden en M. J. van Acker, R. Claesz.- straat 11, IJmuiden. Toek. adres: Ratelsstraat 15, IJmuiden. T. de Vries, Pastorieweg 3, Santpoort en J. G. Nottelman, Trompstraat 149, IJmuiden. Toek. adres: Trompstraat 149, IJmuiden. A. Smit, Koog a.d. Zaan en N. Stark. Bloemstraat. 118, IJmuiden. Toek. adres: Koog a.d. Zaan. H. H. van Leeuwen, Amsterdam en-M. Schuilei-, Engel mundusweg 17, IJmuiden. Toek, adres: Amsterdam. J. C.'Dammers, Zeeweg 356, IJmuiden en G. v. Berkum, W. Barendszstraat 51, IJmuiden. Toek. adres: J. P. Coenstraat 63, IJmuiden. Huwelijken: A. Schram en S. E. Kuhfus, Zeeweg i9, IJmuiden. J. Dekker en A. C. v. d. Lem, Schulpweg 45, Velsen-N. G. Th. v. d. Eng en J. J. de Haan, Haarlem. A. J. M. Vermeulen en W. M. Maarse, Eindhoven. C. H. Ertzen en T. J. v. d. Lee, Amterdam. J. J. Honders en B. J. La- verman, IJmuiden, Tuindersstraat 42. K. B. v. d. Steen en H. D. Oldenburg, IJmuiden, C. Dreb- belstraat 28. Eeu weiland, dat zijn luister verloor. De gemeente had graszoden noodig. Het weiland naast het kantoor van Sociale Za ken aan de Zeestraat, tegenover de buitenplaats „Westerhout" is voor een deel van zijn luister ont daan. De zode van deze wei, die in de zomermaan den met het grazende vee zoo'n aardig effect op leverde, is over een groote oppervlakte verwijderd. Dit zou toch vroeg of laat moeten gebeuren, om dat deze grond als onderdeel van het uitbreidings plan voor villabouw zou worden bestemd. Het wei land is eigendom van de gemeente. Nu het talud van de Halve Maan een grondige verbetering moest ondergaan en o.a. ook van nieuwe graszoden moest worden voorzien lag het voor de hand, dat het eigen weiland de benoodigde zoden zou moeten le veren. Dit bespaarde de gemeente een niet onbe langrijke uitgave. Ook de vrij gekomen perken in de Breestraat-gazons konden op deze wijze uit eigen voorraad worden voorzien. v Het gemeentebestuur hoopt nu maar, dat het weiland, voor zoover het daarvoor bestemd is, spoedig zal worden bebouwd. Niets zal de gemeen te aangenamer zijn, dan dat de bouwnijverheid zoo spoedig mogelijk over de geheele linie zal kun nen worden hervat. Zij zelf blijft niet achter om de in uitvoering zijnde werken, die als gevolg van de omstandigheden stagnéerden, met bekwamen spoed voortgang te doen vinden. Verwacht wordt, dat ook het rioleeringswerk in de gemeente kan worden voortgezet en dat binnen kort een begin kan worden gemaakt met de riolee- ring van den Rijksstraatweg. burgerlijke stand. Ondertrouwd: Fl. de Vries en M. A. v. d. Werff, toek. adres: Zaandam, Taanmanstraat 8. Getrouwd: W. C. Diemeer en M. C. A. Meijer; K. Monné en H. van der Beid. Bevallen: G. MulderBierman, z.; K. Kuijer van der Steen, z.; A. Blommaertde Bilde, z.: A. C. Westerde Wit, z.; W. H. HartHoutwipper, d.; J. W. Kemperinkte Molder, z.; A. A. H. Blom Honing, d.; H. KI. Witvoetv. Leeuwen, z. en d.; C. M. WaterdrinkerBeentje, d.; E. Hazenberg Mensing, d. Overleden: J. Borsje, 75 j., wed. van D. de Jong, wonende te Rotterdam, Persoonsdam 14a; J. J. C. Hofer, 68 j., wed. v. Joh. Sluitman, wonende xe Amsterdam, R. Claeszenplein 3; C. Lafargue, 56 j., ongeh. wonende te Velsen, Wijkerstraatweg 154; J. Keijzer, 89 j., wedr. van M. Molenaar, wonende te Velsen. Wijkerstraatweg 211; A. L. J. Rampen, 64 j., echtgen. van E. de Vries, wonende alhier, Gr. Houtweg 147: A. Uithol, 86 j„ wed, van Th. A. Zeelenberg, Stumphiusstraat 18. 5—8. Wat de tuinders kregen. Noteering van de groentenveiling. BEVERWIJK. Spinazie per K.G. 3Vï14. Posteleinper K.G. 1015. Sla per 100 krop 13.20. Wortelen per bos 818. Rabarber per bos 13. Uien per bos 2 V24. Radijs per bos 44'/a Selderij per ibos 3'/25. Pieterselie per bos 67. Asperges dik wit per bos 3448. Asperges dik blauw per bos 2129. Asperges II per bos 1416. Tomaten per K.G. 2632. Prei per K.G. 331/2. Bloemkool I per stuk 1320. Bloemkool II per stuk 911. Snijboonen per K.G. 5154. Dubb. boonen per K.G. 7880. Doppers per K.G. 36. Peulen per K.G. 2430. Aardbeien per doosje 1420. Aardbeien per slof f 1.20>1.40. Spinazie per K.G. 512. Postelein per K.G. o14. Andijvie per kist 5085. Raapstelen 100 bos 24. Radijs 100 bos f 1.50—3. Wortelen per K.G. 1016. Komkommers per 100 813. Asperges^ per bos 2060. Aardappelen klei per K.G. Peulen per K.G. 30—36. Snijboonen per K.G. 56. Bloemkool per 100 816. Uien per K.G. 7—10. Prei per K.G. 2—5. Sla per IOO krop 1.503. Rabarber per IOO" bos 23.50. Pieterselie per bos 46. Selderie per bos 8V2. Aardbeien per doosje 16—20. Het clubhuis van Hoogoven Staten. Onlangs deelden wij mede, dat het perceel Zee straat 26 zou worden ingericht als clubhuis voor de bij „Hoogoven Staten" aangesloten onderafdee- lingen. Naar wij vernemen is de verbouwing thans zoover gevorderd, dat bet tehuis op Dinsdag 11 Juni a.s. in gebruik kan worden genomen. Keuring van bloembollen. De directeirr-generaal van den Landbouw heeft den heer J. Verkade aangewezen als controleur voor het in ontvangst nemen van aanvragen voor de keuring van bloembollen gedurende het tijd vak van 12 Augustus tót en met 21 October. Als er zieken zijn. Zondagsdienst geneesheeren en apotheken. Voor spoedgevallen wordt a.s. Zondag de dienst waargenomen door Dr. Muys van de Moer, Zee straat 96, telefoon 3450. Apotheek A. A. Donker, Breestraat 61, telefoon 3150 is in de komende week belast met de waar neming van den Zondags- en nachtdienst. CASTRICUM De Luchtbescherming. Vrijwilligers gevraagd. Sinds 4 Juni is de tijdelijk opgeheven uitkijk en luisterpost op den toren weer bezet moeten woren. Voor het onafgebroken bezetten van den post op den toren is er een tekort aan vrijwilli gers. Er wordt een dringend beroep gedaan op de ingezetenen om zich als vrijwilliger voor dien post aan te melden. Vooral jongeren hebben zich tot dusver onvoldoende opgegeven. De onderen hebben een prachtig voorbeeld gegeven, maar voor het bezetten van den toren zijn jongeren noodig, vooral gedurende den dag, waarop velen hun werk hebben te verrichten. Indien een vol doend aantal vrijwilligers zich opgeeft zal slechts vier uur per week dienst behoeven te worden gedaan. Anders zal moeten worden ge vorderd. Aanmelding kan alle dagen aan het Po litiebureau geschieden, zoowel mondeling als schriftelijk. De hoofdpost van den Luchtbeschermingsdienst is thans gevestigd op het Politiebureau en is' dag en nacht bezet. Het telefoonnummer is 488. Voor zaken, de Luchtbescherming betreffende, wende men zich tot het nieuwe hoofd, den Chef veldwachter K. Reinders. Burgerlijke Stand. Geboren: Adriene Dina Maartje, dochter van J. B. de Jonge en A. M. de Smidt, Jacob Catsstraat 26 a. Ondertrouwd: Nicolaas Mattheus van der Park, oud 32 jaar, tuinder wonende te Castricum en Catharina Petronella Bijman, oud 27 jaar, zonder beroep, wonende te Castricum. Overleden: Gerrit, Franciscus Cramer, oud 86 jaar, zonder beroep, wonende te Amsterdam. HEEMSKERK zwemmers. Onder groote belangstelling vooral van de zijde van de jeugd is door den voorzitter, den heer w. Meijer, het zwembad aan de Maerelaan te Heemskerk opengesteld. De jeugd maakte flink gebruik van het gratis bad op dezen avond. Verscheidene autoriteiten waren bij de opening aanwezig. voetbal. Het programma voor Zondag luidt-: U. S. V. 2—A.D.O. 4. A. D. O. a—V. V. E. a. HILLECOM Gevaarlijk speelgoed. Kinderen vonden munitie. Het is gebleken dat in deze gemeente kinderen in het bezit zijn aangetroffen van scherpe patronen en andere munitie, welke gevaarlijke voorwerpen veelal als speelgoed werden gebezigd. Daar dit tot noodlottige gevolgen kan leiden (elders hebben zich reeds ernstige ongelukken voorgedaan) worden ouders en onderwijzers ver zocht hun kinderen en leerlingen op het gevaarlijke van hun handelingen te wijzen. Onbeheerd aangetroffen munitie of projectielen van welken aard ook, dienen door onbevoegden niet te worden aangeraakt. Van het vinden daarvan behoort onmiddellijk melding te worden gemaakt bij de militaire auto riteiten of de politie. SANTPOORT TERAARDEBESTELLING DS. BREUKELAAR. Onder groote belangstelling werd Vrijdagmiddag op „De Biezen" ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Ds. Breukelaar, emeritus-predikant bi.i de Ger. Kerk te Zaandam, doch die de laatste jaren hier woonachtig was en toen optrad als voor ganger van de Ger. Kerk te dezer plaatse. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op Prof. Bavinck, Dr. F. .C. Meyster, Rotterdam, assessor van de Synode der Ger. Kerken, Dr. J. Thys, Sassen- heim, Dr. Th, Ruys Jr., directeur van het Zendings bureau der Ger. Kerken, Dr. A. L. Rutgers, lid van den Raad van State. Ds. H. A. Wiersinga uit Leiden, Ds. D. Hoek. Hilversum, Ds. J. Kruger, Castricum, Ds. G. v. d. Zande te Den Bilt, Dr. C. W. Th. Baron van Boetselaar van Asperen en Dubbeldam, na mens den Nederl. Zendingsraad en den Zendings studieraad, Ds. D. Crommelin namens het Ned. Zendingsbureau en deZehdingsdirectie te Oegst- geest, J. P. H. Brandt en G. Tates, resp. namens de Stoomv. Mij. „Nederland" en „Rotterdamsche Lloyd", Ds. H. J. D. Boissevain namens de Alg. Zen dingsconferentie,' Ds. C. J.'Wiêlinga uit Zaandam, G. Baas lid van de Tweede Kamer, Prof. D. Nauta, Dr. W. G. Harrensteyn, veldprediker in alg'emeenen dienst en mêj. Mary Pos. Het eerst werd het woord gevoerd door Ds. Wie- linga. In Zaandam, aldus spr., heerschte bij het ver nemen van het verscheiden van Ds. Breukelaar groote ontroering. Wij hebben lang Ds. Breukelaar in ons midden gehad en wij hebben hem bemind en geëerd. Wij beseffen eenigszins het groote ver lies voor de familie en daaróm bidden wij u van -harte Gods nabijheid en troostende, sterkende ge nade toe. Toch zou het niet goed zijn, als wij hier enkel een klacht lieten hooren, want er valt veel te danken en te roemen over Gods rijke genade aan Ds. Breu kelaar bewezen en door hem aan zooveel anderen. Thans is het woord in vervulling gegaan: „Waar ik ben, daar zal ook mijn dienstknecht zijn". Vóór alles was Ds. Breukelaar een dienaar van Christus. Dit te zijn vraagt zelfverloochening en overgave en deze eigenschappen bezit men slechts door Gods genade. „AJs wij Christus waarlijk dienen", zoo eindigde spr. „dan is het sterven gewin". Hierna sprak Prof. J. H. Bavihck namens de Gene rale Synode en deputaatschappen en lichamen, die Ds. Breukelaar in hun midden hebben gehad. In den overledene, aldus Prof. Bavinck, heeft God ons een groote zegen geschonken voor de zen ding. Hij toch heeft de zending "mee helpen opbou wen, toen alles nog een tasten en zoeken was. Hij had 't werk lief,' hij stond er achter en dat vond zijn oorzaak in- 't fëit, dat in Ds. Breukelaar was de liefde tot Jezus Christus, liefde voor 't koninkrijk Gods. Hij heeft er niet alleen zijn krachten, maar ook zijn kinderen voor gegeven. Laatste spreker was Dr. Harrensteyn. Toen Ds. Breukelaar, aldus deze spr. emeritus-predikant van de kerk te Zaandam wa$ geworden, heeft hij hier te Santpoort nog menig jaar zijn krachten gegeven aan de kleine Geref. Gemeente. Ook toen ik gekomen was, om zijn werk over te nemen, heeft hij in ons midden gewoond als een broeder. E11 zoo noodig heeft hij de kerk nog ge diend tot aan zijn dood toe. Namens den lcerkeraad zeg ik hem daarvoor hartelijk dank. De overledene heeft mij altijd getroffen door twee dingen: Hij,, de man op jaren, kon nog met vuur en blijdschap, in de toekomst zien en hij leefde zeer dicht bij den hemel. Zoo dicht, leefde hij bij God, dat hij slapende den grooten stap heeft mogen maken. Nadat Ds. Harrensteyn Ps. 103, vers 8—18 had voorgelezen, eindigde hij met het uitspreken van het „Onze Vader", waarna een zoon van Ds. Breukelaar voor de betoonde belangstelling dank zegde. boschbrandje. Donderdagmiddag werd de brandweer gealar meerd voor een boschbrandje, dat was ontstaan aan de Cremerlaan. Met zand werd het vuur ge- bluseht. verbouw ger. kerk. De verbouw, van de "Geref. Kerk aan de Frans Netscherlaan is thans zoover gevorderd, dat met. ingang van Zondag a.s.'.met één in plaats van, zooals den laatsten tijd met liet oog op de plaats ruimte het geval was, met twee ochtenddiensten kan worden volstaan. Als voorganger zal op treden dr. Harrensteyn. concert in brederodeduin. Het Haarlemsch Kamerorkest, dirigent '.Vim Lasschuit, zal Zondagmiddag een vooravond concert geven in „Brederodeduin". Bep Wage- ner verleent .haar medewerkingals zangsoliste, terwijl voorts nog een trio voor twee violen en piano wordt uitgevoerd. Als eerste uitvoeringen vermeldt liet programma de oud-Hollandsche Boerendansen van Siep en de Wals Donausa- gen van Jules Fucik. haarlemsche tooneelvereeniging v.z.o.d. Het bestuur van de Haarlemsche Tooneelver- eeniging bericht dat haar uitgestelde slotvoorstel- ling van 14 Mei thans is vastgesteld op Dinsdag 18 Juni in gebouw St. Bavo waar zal worden opgevoerd „Onder Een Dak" van Jan Fabricius. Er zijn kaarten voor werkloozen en militairen ver krijgbaar Derde zomerconcert H. O. V. Een klassiek programma. Het concert van Maandagavond in den Stads schouwburg te Haarlem, dat om half acht be gint. zal worden geleid door dirigent Toon Verheij. Deze brengt een klassieg programma met twee meesterwerken, het vierde piano-con cert van Beethoven en de derde symphonie van Brahms' werken, die de belangstelling van het muziekminnend publiek ten volle verdienen. Het pianoconcert zal worden gespeeld door Catharina Hopster. fabriceering van hooikisten, De hooikist is een actueel onderwerp in deze dagen. Het is één van die nieuwigheden, die eigen lijkoud zijn. De heèr 'Otter te Heemstede is op de gedachte gekomen om de oude hooikist in een moderne gedaante tè'steken, en de fabriek „Rembrandt" te Amsterdam vervaardigt thans deze kisten in moderne keukenkleuren, blauw rood en groen. De heer Otter, die de verkoopsagent van dit product is, dat in de winkels verkrijgbaar zal wor den gesteld heeft ons in zijr perceel aan de Ama ryllislaan no. 7 te Heemstede zoo'n kist getoond en er een en ander over verteld. De naden zijn zoodanig door lijm gesloten dat de warmte er nergens uit kan. De wanden zijn ge- isoleerd met een laag z.g.n. „houtmot" overtrokken met flanel. Het deksel is van steunen voorzien en buiten zijn handige handvaten aangebracht, zoodat men de kist gemakkelijk kan verplaatsen. In het midden van de kist wordt een kussen ge plaatst, links en rechts worden de pannen geplaatst, met een ander kussen worden ze afgedekt, de dek sel gaat toe met een patëptsluitirg en de aardap pelen, het vleesch of de groenten, die de huisvrouw in de pannen .heeft gedaan, worden gaar.- Nemen wij een voorbeeld, aardappelen, die op het punt dat zij koken in de kist worden gebracht, hebben slechts een half uur noodig om gaar te worden. De kisten worden in twee maten, resp. voor 1 tot 2 pannen en voor 2 tot 4, pannen gefabriceerd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt k kend: De operaties van het leger en van het luchtwa*. ten zuiden van de Somme en van het Aisne-0^ kanaal maken stelselmatig en met succes vordert gen. De Weygand-lïnie werd op het geheele irt doorbroken. e Duitsche gevechtsvliegtuigen deden in den naft op 7 Juni opnieuw met succes aanvallen op Bm' sche vliegvelden en keerden zonder verliezen k' rug. 161 Het luchtwapen vernielde het zendstation y, den Noorschen zender Ingoey bij Hammerfest. tehee jaar" jaklu jaiui pjBj Laat toch De zomerschoen. Een week geleden liet een schoenwinkelier la Haarlem ons de volgende jeremiade hooren: 1 „Het is hopeloos, daar zit ik met een winkel vel schoenen waarvoor ik graag koopers kan vindh Maar ik moet al mijn klanten buiten de deur hr den. Ik mag alleen veters en doosjes sehoensm» verkoopen. Letterlijk gesproken verdien ik das-, aan nog niet het zout in de pap. Nu het zomer wordt heb ik, en mijn coiie«a' hebben natuurlijk hetzelfde gedaan, een groote S' lectie zomerschoenen ingeslagen. Al wordt nu ove eenige dagen de schoenenverkoop op de bon toe'?, staan, wie zal dan nog zomerschoenen koopen menschen die een bon van de Distributie fc omdat zij geen enkel paar bruikbare schoenen m«> hebben, gaan geen witte of crème of lichtbruin, zomerschoentjes of sandalen koopen, want daaraf hebben zij van den winter immers niets. Neen ft koopen alleen degelijke leer'en schoenen, de sterk ste die zij kunnen krijgen! En wij blijven met ona collectie zomerschoenen zitten!" 'k Had medelijden met den schoenenman. Maar hij heeft te vroeg geklaagd. Voor hen scheen achter de wolken toch al de zon. En die gauw doorgebroken. Voor de ramen van alle schoenwinkeliers zk| men in deze dagen met koeien van letters aange kondigd: „Verkoop van zomerschoenen zonder Er worden nu veel meer zomerschoenen geurj, gen dan vroeger! Elke vrouw is tot de conclusie ge komen, dat zij geen uur langer kon wachten ae! het koopen. En de heeren doen ook al mee, alzija zij in de keuze wat stemmiger! Als men in drukke winkelstraten de oogen be- nedenwaarts wendt, is het een kleurenweelde waarmede een schilder die een natuur-getrow schilderij moet maken half verlegen zou zijn. Nu kwam de schoenwinkelier die 8 dagen' ge- leden één en al klacht was mij half juichecd tegemoet. „Wij hebben, gelukkig, te vroeg ge klaagd. De heeren van de distributie hebben b? beter met ons voor gehad dan wij gedacht hebbei Schoenen op den bon verkoopen wij niet veel, ma" zomerschoenen zooveel te meer. De verkoop vaa die schoenen is vrij gegeven. En het onverwachli gebeurt: Wij" blijven met geen zomerschoen zifa alles gaat weg! Zelfs modellen van 'het vorige-js^ die in het najaar in de opruiming van restanfcs geen koopers konden vinden, gaan nu graag' 1 Anders begint de verkoop van zomerschoenen in den vacantietijd, dus in Juli, maar nu dacra men „geen dag en geen nacht". Zelfs menschen, die nog nooit een zomerschoen aan de voeten had hebben, komen die nu koopen. Alsof het noo was dat zij zich voor ons excuseeren, zeggen „het is om m'n andere schoenen te sparen!" De zomerschoenen worden tegen dezelfde p zen van verleden jaar verkocht. Het eigenaard is evenwel, dat de goedkoopste exemplaren 1 minst gewild zijn. Niet weinigen zeggen: ik m de beste hebben die ik kan krijgen, want ik wi! den heelen zomer op loopen". Zoo wandelt Nederland nu op zomerschoenen En de schoenwinkelier, die eerst vreesde moeten hinken op doornen, huppelt, al is het t ook voor korten tijd, op de rozen! eltij de chinese zwaardmunt Een geleerd professor, die veel in China gereisd had, vertelde eens in een gezelschap het volgendef „Eens nam ik deel aan een grote ontdekkingsreis door China en Tibet. De expeditie werd uitgevoerd in verschillende groepen. We kwamen daarna bijeen in Tsjeng-Tu en begaven ons aan boord van een schip om de thuisreis te aanvaarden. Eerst die avond vonden we gelegenheid, elkander iets te vertellen van onze avonturen en vondsten. Een van mijn collega's professor aan een Ame rikaanse universiteit liet toen een van zijn kost baarste vondsten zien: een schitterende Chinese zwaardmunt. En nu gebeurde er iets, dat ons allen het angst zweet deed uitbreken. We hadden de munt van hand tot hand laten gaan en.opeens was zij verdwe nen. Ieder verzekerde bij hoog en laag dat hij ze had doorgegeven. Eindelijk deed een van allen het voorstel, dat we ons allemaal vrijwillig zouden laten fouilleren. Een niinliike geschiedenis, maar allemaal verklaai'den ze zich hiertoe bereid, behalve ik. Dit was natuurlijk voldoende om al mijn collega's van mijn schuld te overtuigen. Er volgden drie vreselijke dagen. Niemand sprak tot mij en ik at alleen. Alles wat ik tot dusver ge presteerd had was opeens vergeten. Men beschouw de mij als een dief en waren we in die tijd een ha ven binnengelopen, dan zouden zeker heel Europa en Amerika van mijn „misdaad" op de hoogte zijn gebracht. Maar gelukkig: de derde avond kwam de eigenaar van de verloren munt met tranen in de ogen bij mij. Hij had de zwaardmunt gevonden: door een klein torntje in zijn zak was ze tussen de voering gegle den. Hij vroeg me vergiffenis voor de afschuwelijke verdenking en ons hele gezelschap volgde zijn voor beeld. Alle brieven, waarin over de „diefstal" was geschreven werden uit de postzak gehaald en vernie tigd. We zetten een dikke streep onder 't gebeurde en besloten alles te vergeven en te vergeten". Toen de professor zweeg, riep een dame: „Maar waaróm had u dan geweigerd u te laten fouilleren als u de munt niet gestolen had?" „Dat heeft me later iedereen gevraagd, maar ik moest wel weigeren. Ik had n.l. in China precies de zelfde zwaardmunt gevonden. Vóór ik er toe kwam hem te laten zien was de munt van mijn collega weg. Hoe had ik ooit kunnen bewijzen dat ik precies zon zelfde munt gevonden had als hij. ,,'t Waren drie angstige dagen", zo besloot de pro fessor en men ziet eruit, hoe gemakkelijk een on schuldig mens onder verdenking kan komen!

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2