Verstopping De Commissarissen-generaal in ons land. Radio van de Centrale is en blijft het ideale De verordeningen Radio Moors Enkele grepen uit hun levensloop. VGBAVENHAGE, 7 Juni. Gisteren hebben „'reeds melding gemaakt van de benoeming door 4 Rijkscommissaris van vier eommissarissen- r.eraal. tfjj kunnen thans de volgende bijzonderheden •ver deze functionarissen mededeelen. Dr. FRIEDRICH WIMMER. SS. Oberführer di-. Friedrich Wimmer is gebo- uit een geslacht, dat uit Salzburg stamt. Hij ;:.p 'het staatsgymnasium te Salzburg af waarna j8 jaar oud, in het begin van den wereldoorlog t vrijwilliger in dienst trad. Tijdens den oorlog ferd hij gewond. Na den oorlog verliet hij als offi_ :.tj het leger en studeerde philosofie aan de uni- ';rjiteiten van Weehen en Göteborg. Hij promo- rterde in 1320 tot doctor in de philosofie. Na als Ostent v fkzaam te zijn geweest aan het kunst- ïiiseum te Göteborg, was hij in een gelijke positie rtriczaam aan de universiteit van Weenen en aan uj Niederösterreichischen Landesmuseum, waar belast was met de leiding van prae-historische ai-chaeologische opgravingen. Tijdens zijn werk- ojmheid aan deze musea publiceerde hij verschil de geschriften. Tegelijkertijd studeerde hij rech- len aan de universiteit te Weenen en verkreeg in 1530 den doctoralen graad in de beide rechten. Vsdat hij voor de overheid verschillende processen ■ad gevoerd, verwierf hij zich een positie in de indskanselarij. In de pex-iode, waarin het natio- al-socialisme in Oostenrijk nog een strijd voeren had, stond dr. Wimmer de leiding van de ,'S.D.A.P. in Oostenrijk ter zijde als juridisch en oólitiek adviseur. Op grond van dezen arbeid werd jr, Wimmer 13 Maart 1938 benoemd tot staatsse cretaris bij de nationaal-socialistische Oostenrijk- t-he regeering voor aangelegenheden betreffende jiet uitvaardigen van wetten en verordeningen, het staatsrecht, de organisatie van het algemeen be stuur en binnenlandsche zaken. Nadat de Oosten- rijksch'e landsregeering was geliquideerd werd dr. ffimmer door den Führer benoemd tot regeerings- cresident in Regensburg, in welke functie hij werk- was totdat Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart hem tot commissaris-generaal te •Gravenhage benoemde. COMMISSARIS-GENERAAL HANNS RAUTER. S.S. Brigadeführer en leidende Polizeiführer Hsnns Rauter werd 4 Februari 1895 in Klagenfurt «boren. Na middelbaar onderwijs genoten te heb- studeerde hij aan de technische hoogeschool. het uitbreken van den wereldoorlog nam hij dienst als vrijwilliger en werd in den loop van en oorlog Oberleutnant der reserve. Aan verschil- er.de veldslagen nam hij deel en hij keerde met 'jêrare verwondingen uit den oorlog terug. Verschil- nóe onderscheidingen, onder welke de zilveren „upferke tsmedaille eerste klasse getuigen van zijn dappere houding tegenover den vijand. Na den oor_ log werd hij leider van een studentencorps. Hij ook deel als leider van een Vrijkorps aan den strijd in Boven-Silezië welke in het voorjaar van 1921 werd gevoerd. In 1921 stichtte hij mede de Steirischen Heimatschutz, welke groep zich door heftïgen strijd tijdens de jaren 1921'26 tegen het toen heerschende systeem verzette. Hij was het die 1921 de opmarsch van de Groot-Duitschers te gen de marxisten in Wiener-Neustadt leidde. Latei- werd hij benoemd tot tweede chef van den staf van den geheelen Steirischen Heimatwehr. Toen het later in deze groep tot een breuk kwam, bleef Hanns Rauter steeds de zijde kiezen van de aan hangers der Groot-Duitsche gedachte. Van 1934 tot 1936 leidde hij de Duitsch-Oostenrijksche weer- groep. Later werd hij vertegenwoordiger voor de hulp aan vluchtelingen. In 1937 werd hij chef van den staf bij de S.S.- Oberabschnitt Süd-Ost in Breslau. Hij bekleedde deze functie nog toen de Rijks- Commissaris hem naar 's-Gravenhage riep. COMMISSARIS-GENERAAL FRITZ SCHMIDT. Beichamtsleiter Fritz Schmidt, drager van het eereteeken der N.S.D.A.P., is op 19 Novem ber 1903 te Eisbergen (Kreis Minden-Westfalen) geboren. Na te Rintern a.d. Weser het gymnasium hebben bezocht, diende hij van 19221926 bij bet 6de bataljon pioniers te Minden. Vóór zijn diensttijd was hij als jeugdleider bij de völksbewe- Kig werkzaam geweest. In 1929 werd hij benoemd iel plaatselijk groepsleider der N.S.D.A.P. te Bark- hausen a.d. Porta en in 1932 tot kringleider in Minden. In 1933 werd hij kring-afgevaardigde en plaatsvervanger van den Landraad te Minden. Se dert dien tijd is hij ook leider van de binnen- en buitenlandsche pers bij de organisatieleiding der rijkspartijdagen. Een jaar later volgde zijn benoe ming tot leider van het rijks-propagandabureau Westfalen-Noord te Munster. In de personeelunie bekleedde hij tegelijkertijd de functie van kring- leider van den kring Munstex--stad. Sedert 1936 is kringleider Schmidt lid van den Rijksdag. Op 1 October 1938 werd hij opgenomen in den staf van den plaatsvexwanger van den Führer in welks hoe danigheid hij aan den gouwleider en rijksstadhou- der Konrad Henlein in het Sudétenland werd toe gevoegd. Sedert het begin van den oorlog is hij on der rijksminister dr. Goebbels werkzaam bij den staf van den Führer voor de oox-logspropaganda. COMMISSARIS-GENERAAL MINISTER FISCHBöCK. Minister Fischböck is in 1895 te Geras aan den Beneden-Donau geboren. Hij is jarenlang in het Oostenrijksche bankbedrijf werkzaam geweest en heeft op dit gebied als financieel deskundige naam verworven. In politiek opzicht bewoog hij zich steeds in het nationale kamp en na het accoord van Berchtesgaden werd hij in het voorjaar van 1938 tot staatsraad benoemd. Toen de nationaal-socia- Brand in een trein veroorzaakt groote onrust. Vele passagiers licht gewond. ZAANDAM, 7 Juni (A.N.P.)De reizigers van den electrisclien trein, welke om 20.19 uur in Noordelijke richting van het station Zaandam vertrekt, hebben kort nadat de trein het station had verlaten, eenige spannende oogenblikken doorgemaakt. Door kortsluiting ontstond in een derde klasse Wagon brand, welke veroorzaakt werd doordat de geleidbeugel defect geraakte. Het geknetter der vonken verontrustte de reizi- gers zoodanig, dat zij ijlings dekking gingen zoeken onder de banken, het ergste vreezend. Gelukkig had een van hen nog de tegenwoor digheid van geest aan de noodrem te trekken, waardoor de trein snel tot stilstand kwam. Hevig verschrikt baanden de reizigers zich door ramen en deuren een weg naar buiten, waarbij enkele personen dusdanig in het nauw kwamen, dat zij schaafwonden en kapotte kleeren opliepen. Terwijl een dokter, die in den trein aanwezig was. de eerste hulp verleende, waarschuwde men den G. G. D. uit Zaandam, welke de slachtoffers, die niet ernstig gewond waren, verder behandelde. Ook de brandweer was spoedig ter nlaatse. De brand werd gebluscht en de defecte wagon op dood spoor gereden. Met drie kwartier vertraging kon de trein zijn reis voortzetten. listische beweging in Oostenrijk het bewind in handen nam, werd hij door Rijksminister Seyss- Inquart, die de aansluiting bij het Duitsche rijk had bewerkstelligd, als minister van handel in de regeering opgenomen. Later keei-de hij terug tot het particuliex-e bedrijfsleven en nam hij de leiding op zich van de Kredit-Anstalt-Bankvex-ein te Wee nen. Als voorzitter van de Kamer van Koophan del hield hij zich o.a. bezig met economische vraag stukken in Oost-Europa. Hij werd daai*op na de bezetting van Nederland door Rijkscommissaris Seyss-Inquart benoemd tot commissaris-generaal voor economie en financiën in het civiele bestuur •an de bezette Nederlandsche gebieden. (A.N.P.) Aambeien? Huiduitslag Overtollig vet? DAN Dr. Schieffer's Stofwisselinaszout Men voelt zich vrijer en gezonder. Flaoon f 1.05. Dubbele flacon f1.7S bij apothekers en vakdrogiBten. A. NATTERMANN Cie, Keulen-Braunsfeld. (Adv. Ingez. Med.) Amsterdamsche Maatschappij van Levensverzekering. Aan het jaarverslag over 1939 van de N.V. Amstex-damsche Maatschappij van Levensverzeke ring ontleenen wij het volgende: Aan nieuwe vex-zekex*ingen werd afgesloten een totaal van f 30.051.896 het verzekerd bedrag nam toe met f 14.816..002 waardoor dit steeg tot f 232.88.977 per 31 Dec. j.l. Het totale premie-inkomen over 1939 bedroeg f 7.802.143. De netto-ontvangsten aan huuren en renten ver tegenwoordigen een bedx*ag van f 2.814.504. De premie-reserve eigen risico wijst aan het einde van het boekjaar een bedrag aan van f 61.985.517, Zij werd berekend volgens de zuivere netto methode. In vaste goederen was op 31 Dec. 1939 f 11.985.840 belegd. Het netto-rendement bedroeg 5.60 procent. Aan hypotheken stond uit f 31.007.817. Het effec tenbezit stond op 31 Dec. 1939 te boek voor f 10.604.353. De winst- en verliesrekening toont een netto winst aan van f 1.470.309. In dit bedrag is f 632.484 begrepen, vrijgevallen door omrekening der resex-ve op uitgestelde en dix-ect ingaande lijf renten van een Engelsche op de nieuwste Neder- landsche sterftetafel en dor omrekening van de re serve op een klein aantal tarieven van een 2% procent naar een 3 Va procent rentevoet. Zonder die omrekening zou de nettowinst f 837.825 groot geweest zijn. Uit de winst wordt f 1.119.119 gestort in de extra reserve, waax'door deze per 31 December 1939 be- dx-aagt f 2.482.904 en f 122.490 in de reserve voor afschi-ijving op hypotheken, die daardoor stijgt tot f 185.000. Met inbegrip van het maatschappelijke kapitaal ad f 2.000.000 waax-op f 1.098.200 is gestort, be dragen de extra waarbox-gen voor de verzekerden per 31 December f 4.667.904. Het dividend op de verplichte stortingen werd vastgesteld op f 25 per aandeel en de rente op de onverplichte stortingen op 4J4 procent. Middenstandsoffer-1940. Actie de rdrie Middenstandsbonden. Onder het motto Middenstandsoffer 1940" „Voor herovering van zelfstandig bestaan", heb ben de drie Ned. Middenstandsbonden een actie op touw gezet tot steun aan door den oorlog zwaar getroffen middenstandszaken. In een oproep wordt onder meer gezegd: Het is mede onze taak een aanvang te maken met den opbouw van hetgeen verwoest is aan zelfstandig maatschappelijk be staan, in Rotterdam vooral, doch ook in andere geteisterde plaatsen. Het is verheugend te zien met welk een enex-gie de getroffenen hun uiterste krachten in spannen om binnen den kortst mogelijken tijd hun bedrijven te heropenen. In iedere plaats is een comité van actie opgericht, dat contact zal zoeken met de K.'s van K. en de gemeentebesturen. Tevens is er dan een centraal comité. Alle vakbonden, doen vex-der mee. Het centraal comité meent aan alle deelnemers aan deze actie in overweging te mogen geven gif ten in te zenden ten bedrage van 1 pet. van het gespaard gebleven bezit, te betalen in zooveel ter mijnen als men zelf verkiest. „Eén procent van wat u gespaard bleef in huis en bedrijf". De gelden voor deze actie kunnen worden gestort bij de Ned. Middenstandsbank of op giro rekening 60.000 van de Ned. Middenstandsbank te 's Gravenhage, ten gunste van de rekening Contact-Centrale 3 Ned. Middenstandsbonden te 's Gravenhage, onder motto: Middenstandsoffer- 1940. Nog onzekerheid omtrent Bredasche vlucht el ingen. Maatregelen genomen om inlichtingen te krijgen. BREDA. 7 Juni. Het A.N.P. meldt-: Onder de vele geruchten, welke met betrekking tot de verblijfplaats van de nog niet teruggekeerde Bre dasche vluchtelingen de ronde doen. is er een volgens welke een groep van enkele honderden ingezetenen der agglomeratie het zou hier voornamelijk menschen uit Ginneken betreffen -van Brussel uit- per trein naar Parijs zou zijn vervoerd, waar zij zouden zijn ingekwartierd in het Philipsgebouw. Wij hebben omtrent dit gerucht getracht, betrouwbare mededeelingen te krijgen, doch te bevoegder plaatse beschikt men over geen enkele aanwijzing, dat deze men schen, indien zij er al in geslaagd zouden zijn in Brussel een trein te nemen, inderdaad Parijs bereikt hebben. Het is bijvoorbeeld met te Brugge aangekomen stadgenooten voorgekomen, dat zij in den trein werden gezet, doch dezen na enkele kilometers alweer moesten verlaten. Het is zeer goed mogelijk en men acht het zelfs waarschijnlijk, dat het met de hier bedoelde groep evenzoo gegaan is. Er ontbreken op het oogenblik alleen uit de gemeente Breda nog 1200 tot 1300 menschen. In de randgemeenten worden ook nog zeker duizend personen vermist. Gisteren heeft de heer A. van Nijnanten, die met de registratie der nog niet teruggekeerde stadgenooten belast is, met burgemeester B. W. Th. van Slobbe de maatregelen besproken, die genomen zouden kunnen worden om inlichtingen te verkrijgen omtrent de menschen, die nog in Frankrijk of mogelijk in Engeland of Zwitserland zouden ver toeven. O.m. is de mogelijkheid overwogen om te trachten via de Amerikaansche consulaten in die landen een oproep te doen tot de achtergeble ven vluchtelingen, opdat dezen zich aan een centraal punt zouden melden. Op deze wijze zouden wellicht lijsten van de in deze landen aanwezigen verkregen kunnen worden. Gegevens omtrent vernietigde of verloren goederen. 's GRAVENHAGE 7 Juni. Vanwege het de partement van financiën worden gegevexxs verza meld omtrent: a. in opdracht van militaire of burgerlijke autori teiten vernietigde alcoholhoudende dx-anken; b. accijnsgoed dat op last x*an eenige militaire of burgerlijke overheid is vernietigd of op eenige andere wijze buiten bei-eik is gesteld. accijnsgoed dat bij fabrikanten of handelaren ten gevolge van oorlogsgeweld is verloren gegaan. Het ondex-zoek wordt tevens uitgestrekt tot be lastingzegels welke ten gevolge van bi-and e. d. zijn te loor gegaan. Bovenbedoelde gegevens zijn van belang bij de beoordeeling van de vraag of in gevallen, waarin deswege schade is geleden, afschrijving of teruggaaf van belasting kan worden verleend. Er bestaat geen uitzicht dat voor bedragen van f 25 of minder aan accijns of zegels teruggaaf of afschrijving zal worden verleend. Belanghebbenden, die in een der hier bedoelde gevallen verkeeren, kunnen zich, voor wat betreft accijnzen tabakszegels, omzetbelastingzegels en sta tistiekzegels, schx-iftelijk wenden tot den inspecteur der invoerrechten en accijnzen, en voor wat betreft zegels uitgegeven ingevolge de zegelwet 1917 of de wet op de couponbelasting, tot den inspecteur dei- registratie en domeinen onder wiens dienstkring zij wonen of gevestigd zijn. Zulks behoort te geschie den onder bijvoeging van een opgaaf, zoo mogelijk belegd met bescheiden, waar uit de soort, de hoe veelheid, de waarde en c.q. de sterkte van de goe deren zoomede het bedrag dat voor teruggaaf of afschrijving invaanmerking zou kunnen komen, kan worden afgeleid. (A. N. P.) De maatregelen voor de petroleum distributie. 's GRAVENHAGE 7 Juni (A. N. P.) Het depar tement van handel, nijverheid en scheepvaart ves tigt nogmaals de aandacht op de in de avondbladen van 5 en 6 dezer voorkomende publicatie, waarin is vastgelegd: 1. De wijze waarop de kleinhandelax-en moeten handelen met de door hen te ontvangen zegels. 2. De wijze waarop degenen die petroleum voor bedrijfsdoeleinden behoeven moeten handelen om bestelbonnen te verkrijgen, welke x-echt geven op het bezit van petroleum. In het bijzonder woi-dt de aandacht er op geves tigd, dat aanvragen voor bedrijfsdoeleinden moeten worden ingediend door bemiddeling van de plaatse lijke distributiediensten met uitzondering echter van aanvi-agen op het gebied van landbouw, tuin bouw en veeteelt. Deze laatste aanvragen moeten worden ingediend bij de plaatselijke bureauhouders van den px-ovincialen voedselcommissar-is. I1 5 Stations 5 0 cent per week (Adv. Ingez. Med.) De Jxick. DE VERGUNNINGEN INZAKE BE- OF VERWERKEN VAN RUBBER 'S GRAVENHAGE 7 Juni. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt be kend,dat met ingang van 10 Juni a.s. alle verleende gewone en extra-vergunningen tot het be- of ver- wex-lcen van rubber worden ingetrokken. De directeur van het rijksbureau voor rubber is echter gemachtigd onder bepaalde voorwaarden, welke per circulaire-schrijven aan de ingeschre vene be- of verwerkers van rubber worden bekend gemaakt, aan dezen vergunning te vei-leenen tot het be- of verwerken van rubber. (A. N. P.) Benoemingen van den Rijks commissaris. 's GRAVENHAGE -7 Juni (A. N. P.) De Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft ingevolge zijn decreet betreffende den organi- satorischen opbouw van de bureaux van het Rijks- ccmmissax-iaat benoemd: tot vertegenwoox-diger van het ministerie van buitenlandsche zaken den gezant Otto Bene; tot gevolmachtigde voor de Nedex-land- sche Bank den ministerialdirektor voor bijzondere aangelegenheden, staatsrat H. C. H. Wohlthat, tot chef van de hoofdafdeeling op het bureau van den Rijkscommissaris den ministerialx-at dr. Hans Piesbergen. TENTOONSTELLING „BELGISCHE KUNSTENAARS VAN HEDEN" WORDT HEROPEND. AMSTERDAM, 7 Juni. De tentoonstelling „Belgische kunstenaars van heden" in het Rijks- museum te Amsterdam de tegenhanger van de tentoonstelling van hedendaagsche Nederlandsche kunst te Brussel welke op 9 Mei j.l. door mi nister Bolkestein, in tengenwordigheid van den Belgischen minister voor het openbaar onderwijs Soudan op officieele wijze was geopend, doch eeds door den oorlog den volgenden dag geslote- moest worden, zal Zaterdagmorgen 8 Juni wederor voor het publiek worden opengesteld. A.N.P.) van den Rijkscommissaris. De maatregelen betreffende het reizen en de bescherming der deviezen. 's-GRAVENHAGE, 7 Juni (A.N.P.). Op de pers conferentie van 7 Juni gaf de heer W. Janke, Presse-Dezernent, behoorende tot den staf van den Rijkscommissaris, de volgende toelichting op de verordening van 6 Juni betreffende het in- en uit-reizen. Deze verordening, zoo zeide de heer Janke, be rust op twee overwegingen. In de eerste plaats is het niet dienstig, dat een groote stroom van rei- zenden uit Nederland naar Duitschland gaat. De verbindingen zijn natuurlijk in den laatsten tijd v/at overbelast geweest en ook thans nog niet ge heel in evenwicht. Men dient verder te bedenken, dat zich nog vele buitenlanders in Nederland be vinden en toezicht op de bewegingen van deze buitenlanders gewenscht is. De tweede overweging is, dat ook een stroom van bezoekers uit Duitschland naar Nederland moet worden voorkomen. Hiermede zouden wel licht vele handelaren komen, met de bedoeling hier te lande voorraden in te slaan. En nu is het juist de vooropgezette bedoeling om de voor raden, welke in Nederland aanwezig zijn, aan de Nederlandsche bevolking te laten, opdat hier geen tekort zal optreden. Op deze twee overwegingen steunt bedoelde verordening. Het spreekt echter vanzelf, dat uit zonderingen kunnen worden toegelaten. Wij nemen als voorbeeld het geval dat een fa brikant of een ander zakenman, die zoowel een bedrijf hier te lande als een in Duitschland heeft. Het zal echter bij bijzondere uitzonderingen moe ten blijven. De aanvragen voor uitzonderingen kunnen ge richt worden aan de volgende kantoren: voor 's-Gravenhage: Juliana van Stolberglaan 45; voor Amsterdam: Koninginneweg 4; voor Rotterdam: Westplein 12 en voor Maastricht: Stationsstraat 9. Deze aanvragen moeten geadresseerd zijn aan de Beauftragten des höheren S.S. und Polizei- führers, en vergezeld zijn van een uiteenzetting der gronden, waarop men een uitzonderingsver gunning vraagt. De verordening voor de deviezen- bescherming. Hierna gaf de juridische adviseur dr. Rabl een nadere verklaring van de verordening betreffende de deviezenbescherming. Hij wees er op, dat de deviezen-noodmaatregelen zooals,zij bij K. B. des tijds zijn vastgesteld blijven bestaan. De uitvoe ring van de bepalingen blijft ook in handen van Nederlandsche ambtenaren, doch de verordening is slechts om te bewerkstelligen, dat ook Duitsche ambtenaren aan de uitvoering daarvan deel hebben. Deze bepaling beteekent dus wederom een groote mate van innige samenwerking, daar er hier geen sprake van is dat de Duitsche instantie die uitvoering heeft overgenomen, doch thans slechts mede is ingeschakeld, naast de Neder landsche autoriteiten. Dr Rabl liet tenslotte nog uitkomen, dat het <e Rijkscommissaris zelf was geweest, die hot •initiatief had genomen voor deze bepaling, welke zoozeer het streven tot coöperatie typeert. Looistoffen. 's-GRAVENHAGE, 7 Juni. (A.N.P.) Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat het met ingang van heden tot nader aankondiging verboden is ongeschild eiken hout van inlandschen oorsprong te vervoeren. Alle eikenhout, dat hier te lande wordt gekapt, moet dientengevolge ter plaatse van den kap van de schors worden ontdaan. De eikenschors wordt be schouwd als looistof in den zin van de looistof beschikking 1939 no. 1 en dient te worden afge leverd aan bij het rijksbureau voor huiden en leder ingeschreven looistofhandelaren. Op grond van de i-egeling van looistoffen mogen slechts deze handelaren de schors op een vergunning van het rijksbureau vex-voeren. Indien om bepaalde tech nische redenen het schillen van het gevelde eiken hout ondoenlijk zou zijn, dient men zich te wenden tot de directie of de houtvesters van het staats- boschbeheer voor het verkrijgen van de vervoer- vex-gunning van ongeschild eikenhout. 's-GRAVENHAGE, 7 Juni. (A.N.P.) Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat bast van wilgenschilteen en -schilhout moet wox-den beschouwd als looistof in den zin van de looistoffenbeschikking 1939 no. 1. Voor deze soorten bast geldt dus, evenals voor andere looistoffen het geval is, een algemeen ver- voexwerbod. Het is derhalve aan niemand geoor loofd den bast te vervoeren, te be- of verwerken of voor andere doeleinden te ge- of verbruiken dan die, voor welke de directeur van het rijks bureau voor huiden en leder uitdx-ukkelijk ver gunning heeft verleend. Zoo is dus het verbranden van wilgenbast ook verboden. Voorlóopig dienen schillex-s van wilgenhout den bast op te slaan en vervolgens te vex-koopen en af te leveren aan bij het rijksbureau voor huiden en Teder ingeschreven looistofhandelax-en. Die kop van dien Turk, die wil rne maar niet uit de gedachten. D'r zijn menschen, die er voorbij komen, en die bij zichzelf dcr.kc. „Is dat nou een Turk?" maar wanneer ze op het papiertje dat er bij hangt hebben gezien dat Rembrandt hem ge- schilderd heeft, tillen ze wijsgeerig één ooglid op, zetten een kronkel in de wenkbrauw en beamen diepzinnig: „Ja, zoo is nou een Turk". Er komen helaas riet veel bezoekers op de tentoonstelling van aanwinsten in het Rijksmuseum te Amsterdam, maar van die. welke er komen, moet ik één een kruisje met krijt op zijn jasje geven; hij kwam er misschien per ongeluk, wellicht omdat hij nu ein delijk eens ging zien wat of er' waar is van dat eeuwige gezanik over de eexiwigheid der kunst, maar in ieder geval was het een feit dat hij liet over dien Turk niet eens kon worden. En dat zij tot 's mans eer gezegd, want zooiets is wat je r.oemt houding. Rembx-andt kon honderdmaal be roemd en eeuwig en onaantastbaar zijn, zijn „Nachtwacht" vindt ie enorm, vooral dat goud is geweldig, alleen al omdat niemand na hem 't ooit met zoo'n kleurtje heeft weten te lappen, maar die Turk, neen, zóó had ie nog nooit een Turk gezien. Toen de karaktervolle bezoeker bij zichzelf te rade ging hoe of een Tux-k er dan wèl uit moet ziexx, ge- aakte hij tot de conclusie dat hij er eigenlijk nooit één gezien had. Tóch, bij Sarx-asani in het circus, of waren dat Indiëx-s of bosjesmenschen? Op een plaatje dan in een boek, neen niet in een boek, op een pakje sigax-etten, als merk Zie je wel, die Turk van Rembrandt leek niets op dien Turk van de si garetten, en op de film had hij ook wel van die snuiters uit Turkije gezien, en dat waren ook van die kroeskoppen, of ze hadden van die ongekeerde bloempotten op, en die oogeri wax-en beslist genie piger, en snorretjes, die hadden ze ook. Neen, Rembrandt, je bent een reuze schilder, maar in jouw tijd waren er geen films en ook nog geen si garettenpakjes, en je had beter inplaats van zoo'n Turk een mooien Amstex-damschen seigneur kun nen schilderen of nog zoo'n nachtwaker erbij, zoo dacht de bezoeker en hij ging verder langs andere schilderijen. Zoo'n ronde Amsterdammer heb ik liever dan eentje, die een ooglid optilt (zie boven); voor bei den geldt echter dat ze nooit een Turk gezien heb ben. Wanneer ze in een museum in Istanboel een schilderij ophingen van dezen Amsterdammer-met houding, dan zouden de Turksche bezoekex-s hun schouders ophalen en zeggen: „Dat is geen Hollan der, die ziet er anders uit, met een pofbroek en met klompen, zooals ze op de pakjes tabak staan en op de blikjes chocola". Die Amsterdamsche mu seumbezoekers zullen daar hartelijk om lachen, en zeggen: „Jullie weten er niets van, jullie denken dat wij allemaal op klompen loopen en er als boe- ren uitzien, maar dan hebben jullie het lekker mis", en ze zullen wellicht nooit weten dat ze het even mis hebben als de Turken, waarover ze zich ook maar wat ingeprent hebben, dat hun werd voorgezet door filmmakers en sigarettenfabrikanten. Het kan zijn, dat die Amsterdammer-met-een- meening gelijk heeft, en dat die Txirk van Rem brandt niet op een echten Turk lijkt. Misschien ook is er vroeger eens één Turk geweest, die wel zoo er uit zag, en dien had Rembrandt dan juist op het oog. Wie zal het zeggen? We kunnen daar over gaan debatteeren, en dat zou dan geen Turksch bad maar een Turksch debat worden. In ieder ge val is die Amsterdammer, die dien Turk geen Turk vond en daar recht voor uit kwam ook, mij sym pathieker dan die man, die dien Tux'k ook geen Turk vond totdat hij zag dat Rembrandt hem had geschilderd en toen zei: „Wat een' sprekend gelij kende Turk!" En dat is het eigenlijk wat ik u zeg gen wou. v. H. DANK AAN DEN BLOEDTRANSFUSIEDIENST. 's-GRAVENHAGE, 7 Juni. (A.N.P.) De cen trale bloedti-ansfusiecommïssie moge langs dezen weg haar warmen en oprechten dank betuigen aan alle vrijwilligers bij den bloedtx-ansfusiedienst, die zich alom in den lande in grooten getale als donor beschikbaar hebben gesteld, teneinde hun bloed te geven aan militaire* en burgers in oorlogstijd. De commissie is 'diep getroffen door den ge meenschapszin, die hierdoor tot uiting is gekomen en waardoor in moeilijke dagen veel leed verzacht is kunnen worden. Gezien de veranderde tijdsomstandigheden heeft de commissie het thans noodig geoordeeld, het werven van donors voorloopig stop te zetten en ook het keuren van zich reeds aangemelde donors voorloopig niet te doen plaats vinden. BUSDIENSTEN VAN DE NEDERL. SPOOR WEGEN. UTRECHT, 6 Juni (A.N.P.) Tusschen Arnhem-station en Nijmegen-station rijdt de Geldersche tram in aansluiting op de treinen in dienst. Plaatsbewijzen der Nederlandsche Spoor' wegen, ook abonnementskaarten, behalve, die voor het lokaal verkeer ArnhemNijmegen en omgekeerd, zijn in deze bussen zonder bijbeta ling geldig. De veerkosten zijn voor rekening van de reizigers. Ook rijdt een bus tusschen Meppel en brug-Smildervaart, alsmede tus schen Waardenburg en den Bosch, waarvoor het zelfde geldt. E. VAN VOLLENHOVEN OVERLEDEN. AMERSFOORT, 6 Juni. In den ouderdom van 64 jaar is hedenmorgen overleden de heer E. van Vollenhoven, bekend industrieel te dezer stede. Hij was vele jaren directeur van de N.V. Stoomolieslagerij J. van Vollenhoven. De overle dene was ook een vooraanstaande figuur in sport kringen. Hij was o.m. oprichter van de A. F. C. „Quick", welke vereeniging binnenkort haar gou den feest hoopt te vieren. (A.N.P.) N.V.V. BLAD VOORLOOPIG MAANDORGAAN. AMSTERDAM, 7 Juni. De „Vakbeweging", het orgaan van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, deelt mede dat het voorloopig slechts een keer per maand zal vex-schijnen en dan nog in vex-kleind formaat. Daarom, zoo zegt het blad, is de gelegenheid tot het opnemen van arti kelen of beschouwingen ten zeerste beperkt, zoo niet geheel vervallen. (A.N.P.) WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Wo e n sd a gs avonds betaald te zijn. daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE. ZEEWEG 374, DRIEHUIS, Tel. 4372 BETERE SERVICE door VAKMENSCHEN. PHILIPS nieuwste serie v.a. ƒ92.50. Ook op conditiën. (Adv. Ingez. Med.) SANTPOORT N. H. KAPEL. 10: Ds. A. C. van Uchelen, A'dam. GER. KERK in H. V., Wustelaan. 10: K. v. d. Berg. UMUIDEN N. H. KERK, Kanaalstraat. 10: Ds. L. Lagerwey. Bed. I-I. Doop. 5.30: Ds. H. O. Molenaar, Halfweg. BETHLEHEMKERK, James Wattstr. 10: S. Zeven huizen. HERV. EVANG.. Oranjestraat 8. Geen opgave ontv. GER. KERK, Wilhelminakade. 10: Ds. Wesbonk. 5: Ds. Kapteyn. GER. KERK, Rambonnetlaan. 10: Ds. Kapteyn. 5: Ds. S. E. Wesbónk. CHR. GER. KERK. 10 en 5: Ds. A. Zwiep. DOOPSGEZ. en PROT. BOND, Helmstraat 9. 10.30: Ds. Milatz. O.-KATH. KERK. 10: H. Dienst. 7: Vesper. LEGER DES HEILS, Edisonsti'aat. 10: Heiligings dien st. 7.30: Verlossingssamenkomst o. 1. v. Komm. v. d. Werken. IJMUIDEN-OOST N. H. KERK, Goede Herderkerk. Velserduinweg 10: Ds. G. F. Callenbach. 5.30: Ds. L. Lagerwey, IJmuiden. VEREEN. GEBOUW, Kalverstr. 10: Jeugddienst. VRIJZ. HERV., Vereen.geb. Stationsweg. Velsen, 10.30: Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga. GER. KERK., Velserduinweg. 10 en 5: Ds. E. G. van Teylingen. LUTH. GENOOTSCH., Afd. Velsen. Willebrordstr. 10 10.30: Ds. A. v. d. Mey, Amsterdam BAPTISTEN-GEM., Willemsbeekweg 22. Woensdag 8: Ds. L. de Haan, pred. te Haarlem. STADSEVANG., Willemsbeekweg. 10: Samenkomst v. Geloovigen. 7.30: Evangelisatiesamenkomst. HERST. APOST. ZENDINGSGEM., Willebrordstr. 10. 10: Godsdienstoefening. ROZEKRUISERS, Stationsweg 65. 10.30: Tempel dienst. Zatex'dag 7.15: Genezingsdienst. VELSEN N. H. KERK, 10: Ds. Joh. Bronsgeest. Bed. H. Doop. VELSEN-NOORD GER. KERK. Geen opeave ontvangen. BEVERWIJK N. H. 'KERK, Kerkstraat. 10: Ds. C. C. F. de Vries, em. pi'ed. Soest. Bed. H. Doop. DOOPSGEZ. GEM, Meerstraat. 10: Ds. Mulder, uit Aardenburg. VRIJZ. HERV., Parklaan. 10: Ds. J. van Rossum, uit Amersfoort. EVANG. LUTH. GEM., Koningstr. 10.30: Ds. J. Ph. Haumersen. GER. KERK, C. H. Moensplein. Ds. H. Holtrop. VRIJE EVANG. „MARANATHA". Adrichemstr. 31a. 10: A. Besselaar Sr., uit Amsterdam. Dr. Schuytstr. 31: Maandag 2: Naaïkrans; 8: Man dolineclub. Woensdag 89: Openluchtsamenk. op het Gem. Parkeerterrein. CASTRICUM N. H. GEM. 10: Ds. Seuleyn. EVANGELISATIE VEREEN. 10: Ds. H. Prins, uit Haarlem. GER. KERK. 10 en 5.30: Ds. Krüger. HEEMSKERK N. H. KERK. 10: Ds. J. IJzerman. WI3K AAN ZEE EN DUIN N. H. KERK. 10: W. C. Luuring, hulpprediker. VEREENIGINGSGEBOUW. Populierenlaan. 10: Ds. R. H. Oldeman, uit Santpoort.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5