IJmuider Courant Jicdië in acwtag met en ÜMmkafk Cngeiand Oorlogstoestand heden ingegaan De verduistering Weer een spoorboekje. Koffie- en thee distributie. Een auto, die „op beukenhout loopt". Wat gebeurt er met de textiel-bonnen? JAARGANG NO. 186 Lourens Coster, Maatschappij voot fjnt-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V.. Gr. fjirao' 93. Haarlem. Telefoon 10724 Bureau !(jSr Courant; Kennemerlaan 42, IDmulden, (oon 5301. Postgiro 310791. Alle Advertentie», ;»3' ;no r leven voor dit blad. worden kosteloo* DAGBLAD VUOH VKLSEN. IJMUIDFN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beaalve op Zon- en Feestdagen )(nen In de Kennemer Courant Directie: P W PEEREBOOM EN RORER'I PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 11 JUNI 1910 Abonnementen per week 0.1234, p« maand ƒ0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertontiën: 1-5 regel» ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regel9 ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Aussolini zegt geen mdere volken in iet conflict te willen «trekken Het Italiaansche persbureau Stefani meldtMaandagmiddag om 16 uur 30 heeft de iliaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, in het Palazzo Chigi te jme, den ambassadeur van Frankrijk ontvangen. Hij legde tegenover hem de olgende verklaring af „Z.M. de koning en keizer verklaart dat Italië zich van Dinsdag 11 3uni af in staat van oorlog beschouwt met Frankrijk." Om 16 uur 45 ontbood Ciano den ambassadeur van Groot-Brittannië, wien hij in lelijkiuidende termen mededeelde dat Italië zich in staat van oorlog beschouwde iet Groot-Brittannië. Mussolini deed mededeeling van de oorlogsverklaring in een rede die hij van et balkon van het Palazzo Venezia te Rome hield voor een groote menigte, die lichop het Venetiaansche Plein had verzameld. De Duce zeide o.a. Wij nemen de wapens op ter verdedi ging, na het probleem der vastelands- lenzen te hebben opgelost, van onze zeegrenzen. Wij wiiien de territoriale en "ilitaire ketenen verbreken, die ons in onze zee verstikken, want een volk van ij millioen zielen is niet waarlijk vrij, wanneer het geen vrijen weg naar den Jceaan heeft." Mussolini verklaarde plechtig dat Italiëniet het voornemen heeft andere volken, iieaan Italië ter zee en te land grenzen in het conflict mee te sleepen. „Mogen Zwitserland, Uoego-Slavië, Turkije, Egypte en Griekenland acte nemen van deze voorden," Na deze betooging begaf de menigte zich naar het koninklijk paleis, waar den ioning-keizer een hulde werd gebracht. (Voor den volledigen tekst van Mussolini's rede, zie men elders in dit nummer.) Von Ribbentrop bij den Italiaanschen ambassadeur. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Onmiddellijk nadat de Duce de wereld bekend tad gemaakt dat Italië aan de zijde van Duitsch- lind den strijd opneemt tegen de gemeenschappe- üjken vijand, Engeland en Frankrijk, begaf de rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Rib- Vantrop zich naar de Italiaansche ambassade om ambassadeur, Dino Alfieri, geluk te wenschen d! naam van den Führer met deze beslissing, die noodlot bepaalt. Tevens bracht hij de geluk- tsschen over van 't geheele Duitsche volk, dat zich das inniger dan ooit verbonden weet met het kistische Italië. Telegrammen van Hitier. Het D.N.B. meldt voorts: De Führer heeft den koning van Italië en kei- er van Ethiopië een telegram gezonden van den wigenden inhoud: „De voorzienigheid heeft gewild dat wij tegeD ize eigen voornemens in gedwongen zij de vrij heid en de toekomst van onze volken te verdedigen la den strijd tegen Engeland en Frankrijk. Op dit historische oogenblik, waarop zich onze legers tot ïouwe wapenbroederschap vereenigen, voel ik mij redrongen Uwe Majesteit mijn hartelijkste groeten !e zenden. Ik ben er vast van overtuigd c^t de geweldige kracht van Italië en Duitschland de overwinning zal behalen op onze tegenstanders. De levensrechten van onze beide volken zullen dan voor alle tijden beveiligd zijn". w.g. ADOLF HITLER. Zon onder 1"- Zon op 5.19 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Kijk kijk, het boekje van de sporen, Dat tijdlijk voor ons was verloren, Is spoorslags weer gearriveerd, Nu er wat vlotter wordt verkeerd. Dat geeft ons rust en weer vertrouwen, Dat is een zichtbaar blijk van bouwen, Dat ieder onzer steunt en sterkt, Er wordt gewerkt, en snel gewerkt. Wel is 't wat magertjes geworden, Het is nog niet geheel in orde En het vertoont nog, dat is waar, Wat witte vlekken hier en daar, Maar elke nieuwe kilometer, Maakt dat alweer een tikje beter, Totdat het na een korten tijd, Langs lijnen van geleidlijkheid, Ons zal berichten, naar we hopen, Dat alle treinen weder loopen. Men mag nu reeds met eerbied staan Voor 't vele, dat al is gedaan En daarvoor alle werkers eer en, Die zwoegden aan het spoorverkeeren, Die flink en snel en nuchter ziend, Hun sporen wel hebben verdiend. P. GASUS. Aan Mussolini heeft de Führer het volgende tele gram gezonden: „De wereldhistorische beslissing, die gij hebt afgekondigd, heeft mij ten diepste bewogen. Het geheele Duitsche volk denkt op dit oogenblik aan u en uw land. De Duitsche weermacht verheugt zich in den strijd te kunnen staan aan de zijde der Italiaansche kameraden. In September van het vorige jaar hebben de Britsche machthebbers het Duitsche rijk zonder reden den oorlog verklaard. Zij wezen ieder aanbod tot een vreedzame regeling van de hand. Ook uw bemiddelingsvoorstel, Duce, kreeg toen een hard „neen" te hooren. De toe nemende miskenning der nationale levensrechten van Italië, door de machthebbers in Londen en Pa rijs heeft thans ons, die in wereldbeschouwing door onze beide revoluties en politiek door de ver dragen reeds altijd ten nauwste verbonden waren, definitief bijeen gebracht in den grooten strijd om de vrijheid en toekomst van onze volken. Duce van het Fascistisch Italië, aanvaard de verzeke ring der onverbrekelijke strijdgemeenschap van het Duitsche met het Italiaansche volk. Ik zelf zend u als steeds in trouwe kameraadschap de hartelijkste groeten". w.g. ADOLF HITLER. Engelsclie Admiraliteit geeft het verlies van vliegkampschip toe. Evenals het verlies van de „Orama" en de „Oil Pioneer". Reuter meldt uit Londen: De Britsclie admi-„ raliteit deelt in een communiqué mede dat geen enkel nader bericht ontvangen is over de vloot- bewegingen bij de terugtrekkende operaties, waarvan Zondag in het communiqué der admira liteit melding is gemaakt en daar het tot nu toe niet mogelijk is geweest om met bepaalde sche pen in verbinding te komen betreurt de secre taris der Admiraliteit het, dat de volgende sche pen thans als verloren moeten worden beschouwd: H. Ms. „Glorious", het transportschip „Orama" en het tankschip „Oil Pioneer". Bekend is dat de „Orama" geen troepen aan boord had. Ook de beide torpedojagers „Acastra" en „Ardente" moeten als verloren worden beschouwd. Deze schepen begeleidden het vliegtuigmoederschip ..Glorious" en zijn wellicht de schepen, welke in het Duitsche legerbericht als torpedobootjagers en onderzeebootjager zijn aangeduid. Van deze schepen is geen enkel bericht ontvangen. Volgens het Duitsche hericht zijn vele honderden opva renden dezer schepen gered. BEVERWIJK Ned. Groenten- en Fruitcentrale koopt aardbeien. Vooruitzichten op export niet gunstig. Minimumprijs 17 cent per K.G. boonen die op het oogenblik nog kunnen worden gezaaid. Deze wenk heeft ook voor deze streek betee- kenis. omdat ook hier in de laatste jaren in de maanden Juli en Augustus belangrijke hoe- •eelheden sla, andijvie en postelein moesten doordraaien. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 's GRAVENHAGE 11 Juni 1940. f 15.000: 22060. f1000: 9062 14542 15632 16735. f400: 4388 10987 14208 14588 14927 23440. f200: 2255 9350 9461 11395 14450 19546 19687 20786 21983. f 100: 1449 3771 4943 6487 7866 8273 9150 10121 10982 11246 13165 14187 17098 19856 21881 22244. EEN VERVOERSCENTRALE TE HAARLEM? De Kamers van Koophandel in ons land, waar onder ook die te Haarlem, plegen overleg over de wenschelijkheid van de instelling van vervoers- centrales. Een vervoerscentrale dient er toe om het vervoer met auto's centraal te organiseeren, zoo dat het niet meer voorkomt dat deze wagens ritten maken zonder vracht. Of een dergelijke vervoerscentrale ook in Haar lem tot stand zal komen hangt voro een groot deel af van de op komst zijnde Rijksregeling voor distributie van benzine. Vóór 15 Juni zal in dit op zicht geen beslissing worden genomen. Café's krijgen 90 pCt., ziekenhuizen 100 pCt. Naar wij vernemen is er voorloopïg geen kans dat de café- en restaurantbezoekers het zonder kopje thee of koffie moeten doen. Die bedrijven hebben zoo vernemen wij van het Distributiebureau te Haarlem 90% van het normale verbruik toe gewezen gekregen. Er zal dus wel zuinig te werk gegaan moeten worden, want er is natuurlijk veel kans, dat er op den duur in de café's en restau rants meer vraag naar koffie en thee komt. Als de menschen thuis, door de rantsoeneering, de koffie- boonen en de blaadjes thee moeten tellen, komen zij er immers gemakkelijk toe om buitenshuis die versnapering te gaan genieten! Hetzelfde percentage koffie en thee hebben de cantines van inrichtingen waar veel personeel werkt. Er zijn geen toewijzingen gegeven aan klei nere bedrijven waar bijvoorbeeld een huisbewaar der voor koffie en thee zorgde. De ziekenhuizen hebben voorloopig 100% van het gewone verbruik van koffie en thee mogen behouden. Het menschelijk vernuft is allerwegen in de weer om de ongerieven, welke het wereldgebeuren ons oplegt, te beperken. De auto werd vervangen door paard en wagen, en we probeeren dat te romanti- seeren en zoo gunstig mogelijk voor te stellen, maar velen van ons zouden, wanneer ze morgen weer in een auto konden stappen, vooral wat hun zaken betreft gelukkiger zijn. Dat heeft de be kende Haarlemsche auto-expert Gadsonides ook begrepen, en daarom construeerde hij een houtgas generator voor personen auto's, welke hij voorloo pig op een twoseater gemonteerd heeft. Deze auto loopt dus niet op benzine maar op.... hout! De generator wordt met blokken beukenhout gestookt, waarvan de kosten tot benzine staan als 1 3. Het voorloopig model heeft proef gereden en het was mogelijk een snelheid van 80 K.M. per uur te behalen. Als bijzonderheid dient nog ver meld, dat de wagen ook start op dit houtgas, in te genstelling met wagens, die op houtgas loo pen, en die met benzine gestart moeten worden. Li verband met de transportmoeilijkheden en de onzekere vooruitzichten voor den export heeft de Nederlandsche Groenten- en Fruit centrale met de fabrikanten van aardbeien- pulp een overeenkomst gesloten, waarbij zij voor rekening van de Groenten- en Fruitcen trale de aardbeien, die tegen een vastgesteldcn minimumprijs niet worden gekocht, zullen in maken. Dit is een belangrijk en ook zeer ingrijpend be sluit, dat door de tuinders ongetwijfeld met groote belangstelling zal worden vernomen. Vooral nu de vooruitzichten op export gering zijn Engeland valt als kooper af is het van beteekenis te weten, dat de oogst toch zal kunnen worden geplaatst. Voor een vlot verloop van de getroffen regeling is voor de verschillende districten, waar onder nor male omstandigheden aardbeien door de fabrikan ten worden gekocht voor verwerking, een fabri kant aangesteld, die voor de geheele groep met de leiding en de verdeeling onder de overige fabri kanten is belast. Voor de districten Beverwijk, Heiloo en Castricum is daarmede belast de firma Gebr. Bos en Co. te Amsterdam, die bij de uitvoe ring van haar taak geasïssteerd wordt door de N.V. v.h. Gebr. Docter te Beverwijk. Voor deze laatste firma treedt op de heer R. van Lunzen. Veilingen, waar in normale omstandigheden niet voor fabrieksdoeleinden wordt gekocht, komen voorloopig niet in aanmerking voor deze regeling. Daarentegen moeten veilingen, die de aardbeien altijd voor versche consumptie verkochten, dit blijven doen en kunnen niet voor de fabrieken gaan verkoopen. Aan de Beverwijksche veilingen zullen dus de belangrijke verkoopen ten behoeve van de binnen- landsche markt op normale wijze doorgang vin den. De rest van den aanvoer, dat deel dus, wat in vorige jaren voor export bestemd was, wordt voor rekening van de Groenten- en Fruitcentrale ingepulpt. Als fabrieksaardbeien komen slechts aardbeien zonder dop in aanmerking. Fabrikanten kunnen hieruit koopen uitsluitend voor eigen behoefte, resp. voor verkoop aan jam- en marmelade-fabri kanten, die niet zelfstandig op de veilingen koopen, In verhouding tot den totalen aanvoer zullen dit vermoedelijk geen groote hoeveelheden zijn. De hoeveelheden, die. voor fabricage in aanmer king komen, dienen op de meest economische wijze te worden vervoerd. De veilingen kunnen hieraan zelf aandacht besteden en moeten zich hierover verstaan met den leider-fabrikant. De aardbeien worden op de gewone wijze ge leverd. De fabrikant zal dus de verantwoording dragen voor het door hem in ontvangst genomen aantal sloffen resp. de gewichten. Het spreekt vanzelf, dat de fabrieksaardbeien aan de daarvoor gestelde kwaliteitsei,schen moeten voldoen en dat de leider-fabrikant, zoowel als de veiling daarvoor verantwoordelijk zijn. Te Beverwijk is een pulpstation gevestigd. De voor de centrale te Castricum en Heiloo gekochte aardbeien worden hier ter plaatse ingepulpt. Nader vernemen wij, dat de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale voor Beverwijk de minimum prijs heeft vastgesteld op 17 cent per Kilogram, bruto voor netto. Zooals bekend is worden de manden meegewogen, terwijl aftrek van tarra niet plaats vindt. In plaatsen, waar uitsluitend netto wordt verkocht is de vastgestelde minimum prijs 18 ets. per K.G. De prijs, die aan de tuinders in Kennemerland voor de aardbeien, aangekocht voor de Nederland sche Groenten- en Fruitcentrale zal worden uitbe taald, is 17 cent per K.G. Dit is de zoogenaamde vergoedingsprijs. De mi nimumprijs aan de veilingen is 19 cent per K.G. Voor de binnenlandsche markt, dus voor aard beien, die bestemd zijn voor de consumptie, is geen minimumprijs vastgesteld. Voor deze aardbeien blijft de markt dus volko men vrij. De aanvoer van versche groente, Verandering in de minimumprijzen. Met ingang van 10 Juni j.l. is een nieuwe lijst van minimumprijzen voor versche groente verschenen. Van deze lijst zijn afgevoerd breekpeen, koolsoorten, koolrapen, krooten per K. G., Meirapen, prei, raapstelen, dijs, sla (beneden een gewicht van 20 K.G. per honderd) uien en witlof. Voor deze artikelen bestaan tot nader order geen minimumprijs en ook geen vergoedingsprijs meer. Voor de tuinders is dit een ernstige waarschu wing om aan deze producten geen oogst- vrachtkosten te besteden, wanneer de markt deze producten waarschijnlijk niet kan opnemen, Deze lijst zal in begin Juli gevolgd worden door een nieuwe opgave, waarbij dan andijvie, sla, postelein, enz. van de lijst zullen verdwijnen, Voor export komen deze producten niet in aan merking. zoodat er veel kans is op doordraaien. In 1939 draaiden in de maanden Juli en Augustus door meer dan 3 millioen stuks andij vie, ruim 5 millioen kroppen sla en ongeveer 200.000 K.G. postelein. Onder de tegenwoordige omstandigheden zou het ontoelaatbaar zijn, wanneer er zooveel moest worden geteeld voor de mestvaalt, terwijl er behoefte wordt verwacht van andere, houd bare producten. De kweekers zullen er naar de meening van het Centraal Bureau van de Veilingen goed aan doen er nu reeds rekening mede te houden, dat voor sommige producten binnenkort geen mini mumprijs zal gelden en geen vergoedingsprijs zal worden uitgekeerd. De tuinders zullen zich tot andere producten moeten wenden, die voor de volksvoeding van meer beteekenis zijn, omdat zij behalve voor versche consumptie in het binnenland ook nog voor export of conserveering in aanmerking ko men. Men heeft hier het oog op versche soorten Het front in Noord-Frankrijk. Na vijf dagen van het tweede Duitsche offensief. Het D.N.B. meldde Maandagavond: Thans is het tijdstip aangebroken om uit een te- ■ugblik op de operaties van de eerste vijf dagen de jevolgtrelcking te maken dat de Duitsche aanval len wederom tot een volledig succes hebben geleid, aldus verneemt het D.N.B. van bevoegde militaire zijde. Vijf dagen na den aanvang van de ..weede Duit sche offensieve beweging in het Westen en juist en maand, nadat het Duitsche front 'egenover de Westelijke mogendheden zich heeft gevormd, kan reeds een nieuw beslissend resultaat worden vast gesteld. De strijd der beslissing tegen de meerder heid der nog beschikbare Fransche 'egers is aan gevangen. De hoog geroemde, nieuwe Weygand- linie werd onder den voet geloopen en van de stel lingen uit, die tot dusver waren ingenomen, werd tot een diepte van 90 Kilometer terrein gewonnen. Het feit dat omvangrijke arsenalen en voorraden an den vijand konden worden buit gemaakt be wijst dat de Duitsche troepen op den rechtervleu gel reeds ver in het achterland van den vijand zijn dooi-gedrongen. Zeer sterke pantsertroepen, evenals snelle afdee- lingen zijn doorgedrongen tot aan den benedenloop van de Seine. Daardoor werd de noordelijk van de Beneden-Seine gelegen natuurlijke verdedi gingslinie aan de Bresle, aan de Leliger en aan de Bethune uitgeschakeld, terwijl tegelijkertijd ook de verbinding tusschen Parijs en Havre, die voor Frankrijk van buitengewone beteekenis is, werd verbroken. Verder oostelijk is door een andere aanvallende stootbeweging, na hardneklrigen strijd ten zuiden van Amiens, in belangrijke mate terrein gewonnen. Aan beide zijden van Soissons werd de Aisne na strijd overschreden. Hier nadert de Duitsche wig reeds den benedenloop van de Marne. Ook 't front, dat zich naar 't oosten tot aan de Maas uitstrekt, is in beweging gekomen. De positie, waarin het Fransche leger zich be vindt, is vooral zoo moeilijk, omdat de westelijke Fransche vleugel door het nieuwe Duitsche offen sief reeds tot aan de Seine werd teruggedrongen, terwijl de oostelijke vleugel in de Maginot-linie, aan den bovenloop van den Rijn, reeds van den aanvang onder den voet is geloopen. Daarom dient de positie van het Fransche leger als wanhopig te worden beschouwd. Alleen materiaal voor steekproeven HAARLEM. Dinsdag. Het is al eenige weken zoo dat textielwaren alleen verkocht mogen worden op vertoon van de stam kaart. De verkooper mag van elk artikel slechts één stuk (bijvoorbeeld één japon, één mantel, een coupon voor één eostuum of één jas en één paar kousen) afgegeven, terwijl hij bovendien eer» verkoopbriefje op naam moet invullen in duplo, één vor zijn egein archief en een voor den koopei om te bewaren. Ongetwijfeld is de vraag bij velen gerezen: wat gebeurt er met deze textiel-bonnen? Alleen te Haarlem worden er dagelijks duizenden of zijn het er tienduizenden? geschreven. Alles gaat vrijwel op de stamkaart. Zelfs op de Botermarkt. Wie een waschhandje van 5 cent koopt moet zijn stamkaart toonen. Wij hebben een antwoord gevraagd aan den heer A. van Driel, den directeur van het Haarlemsche Distributie-bureau. Hij deelde ons mede: Er is op dit oogenblik geen distributieregeling van textiel- goederen. Of die komt moet afgewacht worden. De overheid heeft voorloopig den maatregel van van verkoop van één stuk van elk artikel op de stamkaart en invulling van bonnen ingevoerd om het hamsteren, dat op vrij groote schaal geconsta teerd werd, tegen te gaan. Het is niet te doen om aan alle verkoopers van textiel-goederen voor te schrijven om de bonnen aan een centraal punt ter controle in te leveren, want dan zou men een leger ambtenaren noodig hebben om van eiken stamkaart-houder een register aan te leggen van zijn koopen. Natuurlijk zou dat wel het middel zijn om te onderzoeken of er nu toch niet enkelen zijn die alsnog hamsteren. Iemand die het er bij de bestaande regeling op gezet heeft alsnog on gemotiveerde aankoopen te doen, kan immers bij verschillende winkeliers inkoopen gaan doen. Maar er staat toch een stok achter de deur om uitwassen tegen te gaan! De ambtenaren die be last zijn met de controle op de maatregelen- zullen bij de winkeliers steekproeven nemen. Als er iemand is die de winkels afloopt om overal iets te hamsteren, kan deze op die manier tegen de lamp loopen. De wetenschap, dat dit controle middel bestaat, zal wel preventief werken. En het is een algemeen belang, dat zulk hamsteren voorkomen wordt! Wel worden zoo deelde de directeur ons mede in de laatste dagen de voorschriften wat soepeler toegepast bij aankoopen van huwelijks- en baby-uitzetten. Men heeft in Den Haag ingezien, dat het niet opgaat menschen die gaan trouwen af te schepen met één handdoek en één laken. Een luier voor een baby zou elke moeder tot zenuw patiënte maken. Nu is vastgesteld, dat als jonge menschen een bewijs overleggen van het gemeente bestuur dat zij ondertrouwd zijn, de winkelier hen een bescheiden huwelijksuitzet mag leveren. Ook aanstaande moeders mogen een bescheiden luier mand koopen of als zij die nog gedeeltelijk hebben met het hoog-noodige aanvullen. Het is ons tenslotte opgevallen, dat er wat den verkoop van textiel-goederen op stamkaart betreft, niet in alles één lijn getrokken wordt. Zoo stonden er Maandag twee kooplieden in knotten wol op de Botermarkt. De een verkocht op de stamkaart, terwijl de ander meende, dat knotten wol buiten de regeling vielen. De eerste koopman meende dat zijn collega hem op die manier oneerlijke concur rentie aandeed, want het publiek koopt blijkbaar het liefst zonder bonnen. Inderdaad zou het aanbeveling verdienen aLs alle kooplieden verplicht werden in deze één gedragslijn te volgen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1