5liet JOtetU m Jan Oiie&oi. H.V. C. B. veertig jaar. WATERPOLO Eenige grepen uit haar geschiedenis HENCELEN ATHLETIEK Huwelijk met modern Comfort. DINSDAG 11 JUNI 1940 Geen feeslelijkheden. OP Zaterdag 15 Juni a.s. is het veertig jaar geleden dat Haarlem's oudste zwem- vereeniging, H.V.G.B. werd opgericht. Dit geschiedde in de zweminrichting aan de Houtvaart, waarvan wijlen de heer Sprenger eigenaar was. Deze wilde er aanvankelijk niets vf dat met een bal in het water werd ge speeld, want hij meende dat dit de andere zwemmers te veel zou hinderen. Toen hij echter op reis ging en de zorg voor zijn zweminrichtiag tijdelijk werd overgedragen aan den gemoedelij- ken zwemmeester v. d. Booren, waren de zwem mers, die later leden van H.V.G.B. zouden wor den, het verbod van den heer Sprenger heele maal vergeten! Aldert- Brouwer (de latere hoogïeeraar) nam 'den bladder van een voetbal mee, waarmee naar hartelust gespeeld werd. Hoewel niemand het toen besefte, bleek dit de geboorte van H.V.G.B. te zijn. Toen in 1900 ter gelegenheid van de groote wereldtentoonstelling te Parijs Internationale watersportfeesten werden georganiseerd, werd W. E. Merens (de latere helaas te vroeg ver scheiden Dr. Merens) de kans geboden, een Fransch waterpolo-reglement te verkrijgen. Hier in werd door de Haarlemsche zwemmers ijverig gestudeerd. Intusschen was de heer Sprenger terugge keerd. Toen hij hoorde, dat zijn gebod overtre den was, werd hij eerst een weinig boos, maar weldra drong het tot hem door, dat dit voor Haarlem nieuwe spel veel propagandistische waarde kon hebben. De volslagen erkenning volgde, toen op het programma voor het jaarlijk- sche zwemfeest op 8 Juli 1900 voor de eerste maal een onderlinge waterpolowedstrijd werd gezet. Wijlen Dr. W. E. Merens, die het Waterpolo in Haarlem bracht. Voor de ouderen onder onze lezers laten we hieronder de namen volgen van de spelers dei- twee zeventallen, die elkaar op dien dag in het bassin aan de Houtvaart bestreden: Roode ploeg: F. Hulswit. J. H. A. Modderman, H. A. Brouwer, A, Hubrecht.se, F. van Twlsk, C. J. Vis, L. M. Meertens. Blauwe ploeg: W. Bloemendaal, G. Fabius. M. J. Modderman, J. H. G. Boissevain, A. Brouwer, L. van der Vinne, W. Garrer. Als scheidsrechter fungeerde ja, toen al! W. E. Merens. Bijna v/as het plan nog mislukt, omdat eenige leden van de jury de temperatuur van het wa ter, 59 of 60 graden, te koud achtte, maar het enthousiasme van de zwemmers won het pleit, en met den meergenoemden bladder werd deze historische wedstrijd gespeeld. De uitslag werd een 1—1 gelijk spel. Als bijzonderheid kan nog medegedeeld wor den, dat bij onderlinge afspraak het artikel in het Fransche reglement, dat onder water duwen in bepaalde omstandigheden geoorloofd was, niet werd toegepast. De Haarlemmers vonden dat te gemeen! De weg was nu gebaand: het kwam er nu nog op aan, de animo, die heel groot was, te besten digen en uit te breiden. De scheidsrechter zond een verslag van deze eerste ontmoeting aan de „Nederlandsche Sport", toen het orgaan van den Ned. Zwembond. Het werd gelezen door den secretaris van den bond, die natuurlijk dit nieuwe polo-leven met vreugde begroette. Onverwijld zond hij aan de Haarlemmers een L. Brunt, de tegenwoordige voorzitter van H. V. G. B. uitnoodiging, om in Augustus daaraanvolgende op een zwemfeest iti Amsterdam te komen spe len waar D(e) J(onge) K(ampioen) en Het IJ reeds een paar jaar het spel beoefenden. Uit voorzichtigheid besloten de jeugdige H.V.G.B.'ers eerst eens een kijkje in de hoofdstad te gaan nemen, teneinde de sterkte van hun even- tueele tegenstanders te kunnen beoordeelen. Den Haarlemmers wachtte hier een groote verras sing: de Amsterdammers bleken te spelen met een echten bal en niet met een bladder. Men vond het dus noodzakelijk met dit onbekende ma teriaal eerst wat te oefenen, want men had nog tien dagen den tijd. De inschrijving werd daarna verzonden; de Nederlandsche Zwembond werd bereid gevonden een demonstratie-bal in bruikleen af te staan, waarmee in de inrichting aan de Houtvaart duchtig geoefend werd. Het resultaat van deze eerste echte wedstrijden was ongedacht mooi: op dien Zondagmiddag werden in het Amsterdamsche bassin D. J. K. met 3—2 en Het IJ zelfs met 50 door H.V.G.B. geslagen! De tegenwoordige supporters van Het IJ zul len dit moeilijk kunnen of willen gelooven! Het Haarlemsche zevental, dat deze kranige prestatie leverde was als volgt samengesteld: W. E. Merens, J. Modderman, Meerten, Hubregtse, Van der Laan, Sorgdrager, W. Modderman. Elke poloclub had toen een eigen herkennings- teeken; de spelers waren te onderscheiden door de kleur van hun hoofddeksel. Zoo droegen de H.VG.B.'ers vuurroode kalotjes. Het jaar daarop werkte H.V.G.B. ijverig aan het tot standkomen van een waterpolocompeti tie. Er waren toen in totaal vier clubs, namelijk Het IJ, D. J. K., de Rotterdammers en H.V.G.B. Toen Het IJ. dat zich te zwak achtte voor een competitie, zich terugtrok, bepaalde het bestuur van den N.Z.B., dat voor het heele denkbeeld weinig voelde, listiglijk dat er een competitie gehouden zou worden wanneer er minstens vier deelnemende vereenigingen waren. De voorzitter van H.V.G.B. wist echter te bewerken, dat de competitie met drie clubs toch zou doorgaan. H.V.G.B. werd kampioen met 16 doelpunten vóór en slechts één tegen! De viering van het 25-jarig bestaan. Op Zaterdag 27 en Zondag 28 Juni 1925 werd het zilveren feest van H.V.G.B. op luister rijke wijze gevierd. Op eerst/genoemden dag na men velen aan een diner plaats, waar vele re devoeringen worden gehouden. Alle sprekers werden op geestige wijze beantwoord door Dr. Merens, aan wien van vele zijden een buiten gewone eerbetuiging ten deel viel. Het menu voor dit feestdiner bestond uit: Sla van Vijgebladen met Jonge Kampioentjes. Waterratjes, Ottertjes en IJ-ëren. Pierenbak met Hout/vaartsoep. Uit het water gestuurde Dolfijntjes met vete- ranensaus en Adspirant-aardappeltjes. Lichamelijk opgevoede Runderspieren (zonder kramp) Gekookte doelpaaltjes en gebakken butterkeitjes. Nog-niet-ontbonden Zigneakip. Gemengde Polo-compóte. Wintercampagne a la Vanille. Vruchten der Training. Zondag daarop had in de zweminrichting aan de Houtvaart een groot zwemfeest plaats. Op het programma stond o.a. ook een polowedstrijd tusschen zeven veteranen en een jeugdploeg. Eerstgenoemden waren: Dr. R. Remmelts, J. H. A. Modderman, Rohlfs, Joh. M. Schmidt, ir. W. J. Modderman, Adé Verwey, en J. Merens. Ge tooid met een witten baard kwamen de vetera nen onder algemeene hilariteit te voorschijn. Dit partijtje werd geleid door Dr. Merens, die zich hiervoor bediende van een.... mirliton! De jeugd won met 4—1. Onder den titel: „Herinneringen van een oud- polo'ër" schreef onze directeur-hoofdredacteur, die toen nog in Londen werkzaam was, een uit voerige schets, waarin hij vele namen noemde, die ook nu nog wel eens aan de vergetelheid ont rukt mogen worden, zooals de zooeven genoemde zeven veteranen; verder J. C. van Dijk, Mr. J. Garrer, Van der Most van Spijk (de reusachtig'ste doelman die ooit in een polo-doel gedobberd heeft), Poetje Boissevain, Peltenburg, Willy Otto, Otto Schönhuth (geducht schoonspringer), Jopie van der Leyh, Fred. Hulswit, Jan Valkema Blouw, A. C. van den Berg, enz. Geen feestelijkheden. De huidige tijdsomstandigheden zijn oorzaak, dat van feestelijkheden ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan helaas geen sprake kan zijn. Men gaat er echter niet over in zak en asch zitten en gaat even goed rustig door met Heerlijk Verkwikt Gezonde Beweging. Men blijft indachtig aan de woorden van wijlen Dr. Merens: Wij bleven onze club steeds trouw; Wij hebben Hier Van Geen Berouw!" Ook nu heeft de club een ijverig bestuur, be staande uit de heeren L. Brunt, voorzitter; J. Bongertman Sr., vice-voorzitter; P. Rol, secre taris; J. Vermeer, penningmeester; L. Haver- schmidt en mej. L. Stokman, commissarissen. Het eerste zevental, dat dit seizoen in de tweede klas speelt, bestaat uit: Haverschmidt, J. Bongertman Jr., Ketelaar, Goedings, K. Anthonies, P. Rol, K. Bongertman. We wenschen aan de oudste Haarlemsche zwemclub van harte geluk met dit eerbiedwaar dig jubileum en spreken de hoop uit, dat spoe dig de tijd voor een waardige herdenking mag komen. VOETBAL. Kampioenschap van Nederland. Tournooi gaat door. Naar de Kon. Ned. Voetbal Bond ons mededeelt, zullen de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland gewoon doorgang vinden. Voor Zondag 16 Juni zijn twee wedstrijden vastgesteld, n.l. FeijenoordJuliana in Rotterdam en Blauw Wit—G.V.A.V. Of deze laatste wedstrijd op het terrein van Blauw Wit of op dat van G.V.A.V. gespeeld zal worden, is nog niet met zekerheid te zeggen. CRICKET HAARLEM—HERCULES. De scores van den cricketwedstrijd Haarlem Hercules waren als volgt: Innings van Hercules: Jhr. v. Sasse v. Ysselt l.b.w. P. de Lugt 1; J. Daudey run out 5; L. Cremer c. O. Abendanon P. de Lugl 5; A. v. Spanje bowled O. Abendanon 18; P. Dix bowled P. de Lugt 0; J. Keers st. J. Voogd O. Abendanon 7; Mr. W. Derks st. J. Voogd A. v. d. Bcrgh 2; A. Wolthers c. O. Abendanon A. v. d. Bergh 12; C. ten Bcnsel bowled P. de Lugt 8; R. Cremer c. O. Abendanon P. de Lugt 6; Th. Wolthers not out 1; byes 1; leg byes 1. Totaal 67. Bowlingcijfers: O. M. R. W. O. Abendanon 11 1 25 2 P. de Lugt 6 3/4 1 17 5 A. v. d. Bergh 4 1 23 2 Innings van Haarlem: H. Healey c. Mr. W. Derks A. v. Spanje 17; W. Peschar l.b.w. A. v. Spanje 9; P. Kruyt c. L. Cremer A. v. Spanje 36; Hub. Boeree c. R. Cremer A. v. Spanje 0; A. v. d. Bergh c. Jhr. v. Sasse v. Ysselt P. Dix 0; B. Kleefstra run out 12; P. de Lugt bowled J. Keers 1; O. Abendanon c. Th. Wolthers A. v. Spanje 0; J. J. Voogd hit wicket A. v. Spanje 0; J. Elsinger bowled J. Keers 3; A. Hartog not out 0; byes 14; wides 3. Totaal 95. Bowlingcijfers: O. M. R. W. J. Keers 13 1/4 4 33 2 P. Dix 14 5 29 1 A. v. Spanje 7 2 16 6 Hercules 2de innings: J. Daudey, run oud 12; L. Cremer, c. Voogd, b. H. Boeree 16; J. Keers, c. Hartog, b. Voogd 3; P. Dix, c. Kleefstra, b. H. Boe ree 15; A. v. Spanje, c. De Lugt, b. H. Boeree 0; Mr. W. Derks, c. W. Peschar, b. Elsinger 8; C. ten Ben- sel, l.b.w. H. Boeree 0; A. Wolthers, c. Abendanon, b. Elsinger 4; R. Cremer not out 1; byes 1. Totaal 60 voor-8 wickets. Bowlingcijfers: O. M. R. W. W. Peschar 4 0 19 J. Voogd 4 0 10 1 H. Boeree 3 0 11 4 J. Elsinger 3 0 19 2 Haarlem 4—Rood en Wit 3. Dank zij uitstekend batten van Freni en van Van Duinen bereikte Rood en Wit het totaal van 132 punten. H. van Zijl 15. P. Freni 31. W. van Dui nen 52, H. D. Wessel 2 voor 39. Th. Hetem 5 voor 34. Van der Lee 2 voor 10. Haarlem 4 bracht het tot 56. Wessel 14, Onken hout 20, J. Nijhuis 5 voor 19 en Joh. Faber 4 voor 34. Bij Haarlem stond P. van den Bergh weer ach ter de palen, terwijl bij Rood en Wit P. van Houten de flanellen weer aangetrokken had. V.R.A.—ROOD EN WIT. Van dezen cricketwedstrijd waren de volledige scores aldus: Innings V. R. A.: J. Inglis Arkel bowled P. Ha genaar 11; D. v. d. Harst bowled P. Hagenaar 14; W. Kummel l.b.w. P. Hagenaar 28; W. Wittebol not out 100; D. Ingelse bowled P. Hagenaar 0; H. Klink run out 38; F. Popping not out 16; J. Peters, A. Loggere, E. Inglis Arkel en C. Jibben did not bat; extra's 12. Totaal 219 (5 wickets). VOOR DE KINDEREN Maar als de nood het hoogst is, is de red ding het meest nabij. Zoo ook hier. Midden in zijn overpeinzingen werd de professor ge stoord door de binnenstormende Minah met een telegram voor hem in de hand. Koortsachtig griste hij het telegram uit haar hand, nieuwsgierig naar hetgeen er in kon staan. Met verbaasde oogen las hij. Gelieve morgen om 4 uur bij de directie van het Oud heidkundig Genootschap te komen. Bowlingcijfers: O. M. R. W L. J. Sodderland 21 2 79 0 P. C. Hagenaar 14 2 55 4 A. v. d. Togt 9 1 37 0 W. Kramer 2 U 18 0 A. Berendsen 2 0 18 0 Innings Rood en Wit; P. A. Lammerts v. Buere» c. W. Wittebol b. J. Peters 1; W. Kramer c. D. j» gelse b. H. Klink 0; P. C. Hagenaar bowled .T. peter£ 20; A. v. d. Togl bowled F. Popping 20; A. Berend. '3! sen bowled H. Klink 0; H. Hackenitz bowled j Popping 29; P. Lichtenstein not out 21; J. Klein dj Groot c. Loggere b. E. Inglis Arkel 0; L. J. Soddcr- land c. en b. E. Englis Arkel 0; P. Everard b. j Inglis Arkel 6; M. Gobets c en b. Inglis Arkels' extra's 4. Totaal 103. Bowlingcijfers; O. M. R, w H. Klink 6 1 18 2* J. Peters 6 0 21 j F. Popping 6 0 28 2 C. Jibben 2 0 16 0 E. Inglis Arkel 4 2/6 0 16 4 KORFBAL HAARLEMSCHE KORFBALBOND. Het programma voor deze week luidt Dinsdag 7.15 u. A. Ready 3Meerlebosch 3; idem: N. Fi0ra 3O. K. 7; Dinsdag 7.30 u.: WatervlietAurora 2 (S.V.-terrein). Woensdag 7.30 u.: T.H.B. Meerlebosch, idem: Haarlem 3A. Ready 2; i(W S.V. 3—Watervliet 2. HULP AAN ROTTERDAMSCIIE KORFBALLERS De voorzitter van den Rotterdamschen Korfbal- bond doet een dringend verzoek om steun aan de Rotterdamsche spelers, waarvan de meesten gedu. peerd zijn. De meesten missen alle korfbalbenoo. digdheden. Zij. die dit kur.nen, steunen dus hun Rotterdamsche makkers: Giro 28281, J. van Geelen bestuurslid R.K.P De Griindel. Dit college hield Zondag den openingswedstrijd op witvisch in de Ringvaart tusschen Heemsteie en Bennebroek. De uitslag was: 1 B. Duits, 2 Kj v. Dijk, 3 KI. Koster, 4 Pirets, 5 v. Wooning, 6 p, v. d. Pol, 7 Cr. Schouten, 8 R. Papenburg, 9 Cornet. Des avonds had de prijsuitreiking plaats in het clubgebouw van den heer L. Scheidier aan de Amsterdamsche vaart. Nationale trainingswedstrijden te Amsterdam. Aan deze wedstrijden werd ook door een ploeg Haarlem-athleten deelgenomen, die het er over hei algemeen genomen niet slecht hebben afgebracht De Roode eindigde op de 800 M. als derde enoo de vierhonderd meter als tweede; indien hij zijn 1 vorm van verleden jaar weer weet te bereiken, kun nen we betere resultaten van hem verwachten. Goede prestaties leverde Mans zoowel op het pok- hoogspringen, waar hij in de C-klasse eerste werd met 3.20 M., als bij het speerwerpen tweede met 44.60 M. Prettig was de deelneming van Eijsker, die na enkele jaren afwezigheid weer aan wedstrijden deel- neemt met het oog op den P. H. beker; hij bewees het nog niet verleerd te zijn. Bijzondere verricht®, gen mogen we nu nog niet van hem verwachten, doch zijn aanwezigheid deed toch zien dat zijn trai ning ernst is. Kluft eindigde bij het kogelstoóten ais derde achter Eijsker met 12.05 M.; Mulder werd in de C klasse met 10.78 M. tweede. Goed was ook het loopen van Hagtingius, die op de 3000 M. vierde werd en die meer wedstrijd- routine behoeft om tot betere prestaties te komen. Lamoré legde beslag op de eerste plaats bij hei polshoog springen in de A klasse; hij bereikte 3.60 Meter. Peeters kwam uit op hoog- en verspringen en wist vooral bij verspringen een aardige prestatie te leveren door met 5.93 M. derde te worden. Een vier. de plaats bereikte hij met 1.55 M. bij het hoog. springen. Ook de overige nummers brachten aardige resul taten, waarin echter geen Haarlemmers gemoeid waren. 400 M. kl. A: 1. Noordhoek, V. en L. 52.6 sec.; 2. De Roode, Haarlem 53.4 sec.; 3. Peereboom, A. A. C. 54.7 sec., Polshoog kl. A: 1. Lamoré, Haarlem 3.60 M. Kl. C. 1. Mans, Haarlem 3.20 M. 100 M. kl. A: 1. v. Osta, Trekvogels 11.2 sec,; 2. H. Baumgarten, Trekvogels 11.2 sec.; 3. Nota, Hol land 11.2 sec. Kl. B: 1. Peters, A. V. '23 11 sec.; 2. De Mink,Pro Patria 11.6 sec.; 3. Noordberger, A. A. C. 11.6 sec.; 4. Potharst, Haarlem 11.6 sec. Discuswerpen kl. A: 1. De Bruyn 41.44 M. Kl. B: 1. Ten Bruggencate, A. V. '37 37.80 M,; 2. Groote wal, Hellas 34.52 M.; 3. Eysker, Haarlem 34.17 M. 800 M. kl. A: 1. S. Bouman A. A. C. 1 m. 56 sec,; 2. De Bruyn, Trekvogels 2 m. 0.3 sec.; 3. De Roode, Haarlem 2 m. 5.4 sec. 3000 M. kl. A: 1. Slegt, P. S. V. 9 m. 10.1 sec. Verspringen kl. A: Roest, Trekvogels 6.69 M. Kl. C: 1. Nap, Volt 6.02 M.; 2. v. Oost, Volt 6.01 M.; 3. Peters, Haarlem 5.93 M. Speerwerpen kl. C: 1. v. Kalken, A. V. '23 46.30 M.; 2. Mans. Haarlem 44.60 M. Kogclstooten kl. A: 1. De Bruyn, V. en L. 14.29 M. Kl. B: 1. Kronig, Holland 12.25 M.; 2. Eysker, Haarlem 12.06 M.; 3. Kluft, Haarlem 12.05 M. Kl. C: 1. Ten Bruggencate, A. V. '37 11.70 M,; 2. Mulder, Haarlem 10.78 M. Mr. CORRY STOLZ-VAN DEN KIEBOOM. 12) Hoort u eens, meneer Van Dalen, zegt ze, als ze over de baan naar hun plaatsen loopen, ik was zoo juist echt onhebbelijk, maar ik bedoelde bet niet zoo. Ziet u ze zoekt naar woorden iedereen zit me altijd door te zagen over die prac- tijk en zoo, dat gaat je op den duur zoo verschrik kelijk vervelen. Ik ben toch ook maar een gewoon meisje, ik wil ook wel eens wat anders hooren. Dat kan, zegt Van Dalen prompt. Wat hebt u verbazend mooie oogen. En zulke lange wim pers. Zoo bedoelde ik het nu ook weer niet, lacht ze. Jammer, dat is anders veel meer mij ngenre. Wilt u eerst serven? Hij is nog lang niet uitgeput, blijkbaar. Telkens, als hij haar de opgeraapte ballen komt aanreiken, is het: wat kleurt die witte jurk u bijzonder goed. U moet nooit uw haar laten permanen ten, 't staat u zoo veel leuker, Wat hebt u mooie wenkbrauwen Spaar me, smeekt ze tenslotte, voelt zich meteen gloeiend rood worden om die laatste op merking. Hoelang is het geleden, dat een ander dat heeft gezegd die ééne middag, die paar uren, die in haar herinnering apart staan, als de za ligste van haar heele leven en waaraan ze juist daarom niet weer wil en niet meer durft terug denken. Afgeloopen. Uit. Ze stampvoet. Hij was nog precies „in", roept haar partner, die meent, dat haar verontwaardiging den bal gold. 't Is game. U hebt een uitstekende sendee. Leg het er nu niet te dik op, zegt ze. Het •lijkt me zoo vermoeiend voor u. Maar ik méém het, zegt hij ernstig. Ik meen bet allemaal. Love fifteen, let maar liever op je spel, kaf fer, zegt Nick vriendschappelijk. Gek, dat ze toch altijd beter en vlugger met jongens kan opschie ten dan met meisjes. Maar als ze de set gewonnen hebben, zoekt ze toch braaf een plaatsje naast Carla en begint een keurig meisjesgesprek. Ben je nog op het abonnementsconcert ge weest gisteren? Geen moed voor, zegt Carla. Ik ga me des avonds niet meer opsluiten, hoor. En Fritz Hirsch dan, volgende week? roept een ander. O, Fritz Hirsch, natuurlijk, daar ga je altijd naar toe, desnoods in Augustus. En de bios, zeg, die nieuwe film.... ze zijn er weer in, praten allemaal dooreen. Nick doet dapper mee, vastbesloten om zich nu eens zoo ge woon mogelijk te gaan gedragen. Ze heeft er hart grondig genoeg van om voor excentriek te worden aangezien. Als ze in vredesnaam maar niet over handwerken beginnen. Vinden jullie 't goed, dat we een heerendub- bel spelen? komt Tom vragen. We zijn juist met vier mannen. Ga ja gang, zegt Carla. Wij moeten toch nog overleggen over het tuinfeest. O ja, het tuinfeest! De meisjes schuiven dichterbij. Ik heb drie tentjes te verdeelen gekregen, zegt Carla. Wie wil er meedoen? Ik heb mevrouw Visser beloofd, mee te helpen theeschenken, zegt Ans van Hoek. En ik ga de Pinksterdagen naar huis, kondigt Nick aan. Jammer, zeg, vindt Carla. Jij had anders 't beste de champagnebar kunnen nemen. O ja? Waarom? vraagt Nick, dadelijk agres sief. Omdat je daar niets voor hoeft te maken, handwerkjes of zoo, zegt Carla kalm. Wij hebben ons den heelen winter al blauw gewerkt aan lam- pekappen en kussens en al dat moois. Maar daar heb jij immers geen tijd voor. Nee, dat is zoo zegt Nick zachtzinnig. Daar ken ik trouwens ook niets van. Terwijl Nick even later in de kleedkamer haar zakdoek zoekt, hoort ze de bewonderende stem van Ans: Keiïg, zeg Carla! Ja, vond je niet? Ze dacht zeker, dat ik zou zeggen: omdat jij zooveel heeren kent. Ze zat al klaar om me aan te vliegen. Maar ik hapte lekker niet.... Nick op den drempel van de kleedkamer, scheurt haar zakdoekje aan reepjes. Ze heeft het gevoel, alsof ze stikken zal van woede. De wichten. De mispunten. Ze ziet hen gichelen, de hoofden bij elkaar Het lukt niet, weet ze. Het lukt nooit. Met de jongens zou 't best gaan mannen zijn tenslotte overal hetzelfde. Als je een beetje geestig, maar niet spinnig, een beetje lief, maar niet weeïg, een beetje op een afstand, maar niet stijf, een beetje vlot, maar niet gekkig bent en als je dan nog goed kimt luisteren en belangstellend doen bij alles, wat je verteld wordt, dat is meestal al voldoende om met een man prettig te kunnen opschieten. Voor echte vriendschap natuurlijk niet. Echte vrienden Han en de anderen in UtrechtWat heb ben ze elkaar dikwijls uitgekafferd; iedereen durf de den ander alles in zijn gezicht te zeggen, maar ze slikten het altijd van elkaar. Ellendig, dat ze allemaal zoo ver weg zijn, ellendig, dat ze hier zoo alleen is, zoo absoluut alleen Ze blijft in de deuropening van de kleedkamer staan leunen, kijkt over de hoofden van de meis jes heen naar het spel op de baan. Alleen, soest ze. Zou dat nu zoo blijven? Dat houdt ze niet uit. O, als ze Han zijn zin maar gaf, als ze ja zei, dan was het ineens uit. Dan had ze in de eerste plaats hem altijd naast zich. Maar dan werd ook ineens alles anders. Werd ze ineens weer een gewoon meisje, een verloofd meisje, en in de toekomst een gewone mevrouw, met gewone vriendinnen, alles normaal. Niet langer een excentrieke, vrije wer kende vrouw. Maar dat is toch onzin, redeneert ze met zichzelf. Er zijn toch honderden, duizenden meisjes zooals zij. Overal zijn toch vrouwelijke ad vocaten, doctoren, ingenieurs. Zouden die zich nu allemaal zoo eenzaam voelen? Dat kan toch niet. In de groote steden, waar ze met tientallen zijn, daar kunnen ze zich aansluiten, hebben ze gezel schap en gezelligheid aan elkaar. Ja meifj es- clubgezelligheid, maar daar heeft ze in Utrecht ook voor gepast Speelt u niet meer? Van Dalen komt op haar toe. De anderen zijn al weer aan het tossen. Nee, ik denk, dat ik maar naar huis ga, zegt ze. Daar komen nog al meer menschen, dan kom ik heelemaal niet meer aan de beurt. Vindt u goed, dat ik zoover meefiets? Ik wilde ook juist vertrekken. Alsjeblief niet, want dan kletsen ze daar ook maar weer over.... Bijna had ze 't er uit geflapt, maar „ja, graag" zegt ze onverschillig. Het gaat die wildvreemde aap immers geen steek aan, dat geduvel met de andere meisjes. Daar kom ik voorloopig ook niet meer, belooft ze zichzelf, als ze de trap naar haar kamer oploopt. Ze gooit de balcondeuren van de zitkamer wijd open, ziet meteen Van Dalen beneden langs fietsen. Hij wuift enthousitst. Ze geeft hem een genadig knikje terug. De kostjuffrouw, die het eten binnenbrengt. Run derlapjes en andijvie dan is het Donderdag, dat kan nooit missen. Na haar haastig en eenzaam middagmaal valt ze meteen op de schrijfmachine aan. Eén Juni zijn de examens. En daar komen de Pinksterdagen nog tusschen. Als ze er doorkomt, kan ze probee- ren, Boy nog juist voor de groote vacantie te pak ken te krijgen. Boy't is toch wel een gek plan. Onzin, waar heb je anders je vrienden voor. Toch durft ze er met Pinksteren thuis niet over beginnen, vertelt alleen terloops van de steno- en typelessen. Hoe kom je daar nu weer bij? En had je daar eerst niet eens over kunnen schrijven? wil Mama weten. Ik dacht niet, dat u er bezwaar tegen zoudt hebben, zegt Nick. Het is een onschuldig genoe gen en ik betaal het van mijn zakgeld. Het zijn heel goedkoope avondlessen op een handelsschool. Hoe democratisch, spot Rob, haar broer. Meester Nicoline Lenswaerdt op de schoolbanken tusschen een stelletje tikjuffrouwen, je moet er maar plezier in hebben. Tikjuffrouwen hebben geen tiklessen meer noodig, snibt ze. En anders kon 't me nog niet schelen. Ik voel me heel wat beter thuis bij wer kende meisjes, dan bij Luierende jongens, valt Papa in. Groot gelijk, Nicolientje. Als jij, gaat hij streng tot zijn zoon verder, de helft van de energie en het doorzettingsvermogen van je zuster had, dan hoef den wij hier nu niet voor den vierden keer in angst en vreezen te zitten, omdat jij weer voor je derde deel op moet. En ten tweede Nicoline neemt extralessen en betaalt ze van haar zakgeld en jouw gelanterfant kost mij nu al vier jaar lang, behalve het geld voor jouw lessen, bovendien het salaris van den candidaat, die ik anders zou kunnen mis sen. Overweeg dat maar eens liever, inplaats van je zuster uit te lachen. Nick heeft heelemaal geen plezier in de onver wachte loftuitingen van haar vader. Als hij een maal begint Rob uit te kafferen, is hij vooreerst nog niet uitgepraat en is de feestelijke stemming van hun Pinksterdiner voorgoed op den loop. Ze begin gauw het verhaal van de zeven rook worsten te vertellen, ir. de hoop, de aandacht af te leiden. Rob, uit dankbaarheid, schatert onbedaar lijk. Wat had dat meisje gedaan? vraagt Mama belangstellend. O, 't was gewoon een vader.ze stokt. Niet bepaald geijkte tafelconversatie. Mama te gaan uit leggen, wat een vaderschapsactie isZe had haar vader een blauw oog geslagen, zegt ze vlug. O, noem je dat gewóón? plaagt haar vader, weer in zijn humeur. Onze dochter raakt gehard in de boosheid, mama. Hoeveel moordenaars heb je. nu al verdedigd. Nicolientje? Krijg ik nooit, zegt Nick. Ik krijg alleen maar tamme boeven. Zakkenrollers en oneerlijke dienstmeisjes en zoo. Die zoeken ze extra voor mij uit. Ja, er wordt van alle kanten met vaderlijke zorg voor me gewaakt, eindigt ze plechtig. En laten we nu alsjeblieft over iets vroolijkers praten. (Wordt vervolgd)»

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6