IJmuider Courant DAGBLAD VOOK VELSEN. IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN woensdag 12 juni 1940 itzaai der gemeentelijke bruine boonen. Huisdier distributie. Nog niet teruggekeerde militairen. Krijgsgevangenen in Haarlem terug. De verduistering De Post. JAARGANG NO. 187 .jV9 Lourens Coster, Maatschappij voor „nt-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V.. Gr. ■siraa' 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau ,!(jer Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, .io0p 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, iven voor dit blad, worden kosteloos !omen In de Kennemer Courant. rr Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Directie, P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur, ROBERT PEEREBOOM Abonnementen per week 012J4, p®» maand 0.52&, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal, losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regel» CL25, elke regel meer ƒ0.10. Onder een Oostersch zonnetje wordt het veld bewerkt. ien malsch regenbuitje is hard noodig. IJMUIDEN Woensdag De aardbei, die sappige smakelijke vrucht nn zoovele tuinders uit de omgeving van Be- rcrwijk en omgeving is in alle toonaarden be ogen. Zoo'n aardbeiplant met al die roode ruchten er aan, is al een gedicht op zichzelf K als je in de hoogtijdagen van den aard- teienoogst door de aardbeivelden wandelt en als 't ware baadt in de heerlijke geuren van cf rijpende vrucht kun je je haast niet voor dellen, dat het een dubbeltje op z'n kant is als ie tuinder voldoende geld krijgt voor het pro- duct. dat hij (met zooveel zorg heeft opge kweekt. Het lijkt gewaagd, om in één adem met de aard de bruine boon te noemen. Dat is proza en ézie in het tuindersbedrijf, maar de tijdsomstan- jheden zijn thans zoo, dat we ook aan de bruine :on een ode zouden moeten wijden. Want de uine boon, zoo mogelijk met gebakken spek ho- p we den komenden winter even dikwijls op tafel te zien als dezen zomer de boterham ei aardbeien. 'Bruine boonen met spekDaarover praat je den regel niet wanneer de thermometer 75 gra- ain de schaduw aanwijst. Maar deze dagen staat ie smakelijke en voedzame peulvrucht midden de belangstelling van ons volk, dat voedselpro- smen ziet naderen. „De gemeente gaat bruine boonen telen" schre- a we onlangs in ons blad; 11000 M2. grond is ervoor beschikbaar en er wordt al aan gewerkt. hebben we gistermiddag met eigen oogen aschouwd op een der twee gemeentelijke bruine :onenplantages, waar onder leiding van den op- diier der plantsoenen den heer J. H. v. d. Burg :aalf arbeiders met den uitzaai bezig zijn. Deze iatage is gelegen achter den Tolsduinerweg, sr de gemeente nog eenige perceelen grond gen, die tegelijk met Velserbeek haar jtidorn werden. Aan drie kanten is het terrein, ongeveer 5000 M2. groot is, door geboomte in sloten. De frissche zeewind wordt door een strook sch aan de Westzijde tegengehouden; vandaar ja het er gisteren erg behaaglijk was. Maar de vorige dagen was het er ondraaglijk IJMUIDEN Vissclien in de haven en op liet Noordzeekanaal. Toegestaan indien uitgeoefend met houten booten. De burgemeester van Velsen brengt op ver- si van den plaatselijken Duitschen com- -ndant het volgende ter openbare kennis: Do visscherij in de haven van IJnruiden en op Noordzeekanaal is met houten booten van ;n datum dezer bekendmaking af (11 Juni «b tot wederopzegging en op eigen risico weer «gestaan. westelijke grenzen van het visscherij gebied igen in het nieuwe buitenkanaal en het bui- skanaal, honderd meter van het wrak van f' Nederlandsch stoomschip Naaldwijk. Naar het Oosten zijn geen grenzen bepaald. Het is den vissehers verboden, te landen in -thavengebied op de schepen, op wrakken, als- *de op het fort en de verdedigingswerken, intredingen worden gestraft met intrekking 311 het recht van uitoefening van de visscherij. Het is den vissehers toegestaan, dagelijks van lui' af de Zuidersluis te passeer en, doch zij weten uiterlijk 19 uur weer in deze sluis terug jn. Het toezicht wordt uitgeoefend door den ha mmeester, den heer Seyffert en zijn dienst. heet, vertelde ons de heer v. d. Burg. Het was voor de menschen haast niet te doen. Maar er is flink aangepakt, want het geheele terrein is haast al afgewerkt; een mooie prestatie, temeer als men weet, dat het lang niet allemaal grondwerkers of tuinders zijn. Kampioenspitter is een voormalige diamantslijper en „die daar" is zee man. Eenige arbeiders verwijderen het vuil, een andere ploeg spit en twee man gooien twee boonen in de duizenden kuiltjes, die er gemaakt zijn. - Wat denkt u wel van den oogst? vroegen wij den heer v. d, Burg. Deze haalde z'n schouders op. Onze 11000 M2. kunnen heel wat opleveren, maar het is dringend noodig dat er regen komt, want anders kon er wel eens niets van terecht komen. De grond bleek in derdaad erg droog en zelfs een leek kon zien, dat een flink regenbuitje een weldaad voor het land zou zijn. We wilden graag weten hoe groot de opbrengst van de 11000 M2. zou kunnen zijn, maar de heer v. d. Burg durfde zich niet aan een voorspelling wagen. Laten we er maar niet te veel van ver wachten, dan valt het altijd mee, zoo meende hij. Velen onzer lezers zullen in hun jeugd wel eens een boon in den tuin of in een- bloempot gezaaid hebben. Wedden, dat ze net zoo gedaan hebben als wij? Een paar dagen nadat de boon in de war me vochtige aarde lag moesten we al eens zien „hoe het groeide". En we waren wat blij als we zagen, dat de boon al bezig was te spruiten. De he.er v. d. Burg was ook nieuwsgierig naar den stand van het gewas; en de voorman zocht een boon op. En jawel, de groei zat er al in. Er was dus nog voldoende vocht ih den bodem. Gelukkig ligt het ter-rein erg beschut. Als het-bij deze droog te ook nog zou gaan waaien, is ej- nu minder kans dat alles verstuift. Zoo wordt er dus energiek gewerkt aan de ko mende bruine boonen-voorziening. Over eenige dagen wordt het tweede terrein, dat achter den Hagelingerweg bij het Kerkpad is gelegen, onder handen genomen. Met het beschikbaar stellen van de benoodigde boonen voor den uitzaai is het vlot gegaan, zei de heer v. d. Burg ons nog. Hij hoopte, dat het ook zoo mag gaan met de kunstmest, als straks wan neer de boonen boven den grond komen, kunst bemesting noodig is. Zoo is de stand dus op onze eerste gemeentelijke bruine boonenplantage, waarvan de opbrengst zal moeten dienen om de voedselvoorzieinng van een kleine 50.000 Velsenaren in den komenden win ter te verlichten. Maar nogmaals: men make zich geen illusies, want 11000 M2. is maar iets meer dan 1/4 M2. per hoofd. En de opbrengst daarvan is misschien juist voldoende voor een maaltje.... bruine boonen soep. (De secretaris van het Comité tot hulpverleening aan dieren in oor logstijd heeft 7i. o. u. de distributie van eten voor huisdieren verklaard, dat deze in ons land toch te vet zijn) 't Is me wat, die secretaris Werpt als dierenvriend daar maar es Op het huisgedierte 'n smet; Onze katten, onze honden Krijgen daar zoo onomwonden Achteraf van hem hun vet. Zij besluiten, saamgedreven, Niet als kat en hond te leven, Zooals de traditie was; Maar om poot in poot te strijden, Tegen d'ongunst dezer tijden, Een in nood, zoo niet iu ras. 't Kan den hond een katzwijm geven En de kat een hondenleven, Als het brave huisdier weet, Dat het, volgens resolutie Van de menschendistributie Moet gaan leven op dieet, En daar, als het nieuwtje waar is, Komt dan nog die secretaris Zeggen in zijn rauwe taal, Niet, dat zij ietwat gezet zijn Maar ronduit, dat zij te vet zijn, Dat is waarlijk een schandaal. Beste katten, brave honden, Raak nou niet zoo opgewonden. Denk eens aan de slanke lijn; Houd j' eraan, je over zaken Van den mensch niet dik te maken, Dat kan slechts je voordeel zijn. P. GASUS. Telefoon- en telegraafdienst bijna normaal. Slechts enkele netten nog niet in orde. Het geheele land op 1 plattelandsnetje bij Nijmegen en eenige kleine netten in Zeeuwsch. Vlaanderen na is weder telefonisch bereik baar. Het automatisch dïstrictsverkeer en ook circa 75 procent der automatische interdistricts- verbindingen, zooals deze vóór den oorlog be stonden, is thans weder hersteld. Aan de ver betering van het lange-afstandsverlceer wordt hard gewerkt. Hoewel op enkele lijnen reeds een aanzienlijke verbetering is tot stand ge bracht, moet. vooral wat de verbindingen met Zeeuwsch-Vlaanderen en enkele grensgebie den betreft, nog met groote vertraging gerekend worden. Ook het telegraafverkeer beweegt zich wederom in meer normale banen. Het wordt thans weder geheel langs den draad (tele grafisch, resp. telefonisch) afgewikkeld. De telegrammen voor Zeeuwsch-Vlaanderen en andere grensgebieden ondervinden nog steeds vertraging, welke vertraging zich echter tot enkele uren beperkt. (A.N.P.) Arrestatie van Italianen in Engeland. Ook in de overzeesche gebieden van het Rijk hadden arrestaties plaats. STOCKHOLM 12 Juni (D. N. B.) „Svenska Dagbladet" meldt uit Londen dat de politie aldaar reeds sinds eenigen tijd een lijst had aangelegd van 00 Italianen, die uitgesproken fascistische sympa thieën hadden en in de eerste plaats geai-resteerd zouden worden. Men raamt het aantal in Engeland wonende, doch in Italië geboren personen op in totaal 25.000, waarvan 19.000 vreemdelingen bene den de zestien jaar. Het aantal Italiaansche onder danen in Londen zelf woi-dt geschat op ongeveer 10.000. Op het oogenblik zijn duizenden detectiven in Londen bezig met het opsporen van deze „nieuwe vijanden". Met vrachtauto's en autobussen worden de gearresteerde Italianen naar de verschillende in- terneeringskampen overgebracht. Men verwacht dat een groot gedeelte van de in Engeland woon achtige Italianen of personen van Italiaansche af stamming geïnterneerd zullen worden. In de be kende restaurants en ontspanningslokalen heeft de politie gisteravond de Italiaansche kellners ge arresteerd. De kleine restaurants in de wijk Soho moesten sluiten, daar het personeel voor het groot ste gedeelte uit Italianen bestond, die thans ge arresteerd zijn. Het D. N. B. meldde Dinsdagmiddag: In Zuid- Afrika heeft de politie nog in den afgeloopen nacht in verschillende deelen van het land de Italianen gearresteerd. In Durban en Kaapstad zijn anti- Ilaliaansehe betoogingen gehouden De Italiaansche gezant treft voorbereidingen voor zijn vertrek. Op Cyprus werden alle Italianen van dienstplichtigen leeftijd direct na de verklaring van Mussolini ge arresteerd. Het eiland is verduisterd. In Nieuw- Zeeland is een groot aantal Italianen geïntei-neerd. Ook in Australië worden Italianen gearresteerd. Voor de achtduizend Italianen, die op de suikerplan tages in Queensland werkzaam zijn, zijn bijzondere maatregelen getroffen. In Britsch-Indië werden ongeveer tweehonderd Italianen gearresteerd. Uit Elizabethville verneemt Reuter dat alle Italianen in den Belgischen Congo geïnterneerd zijn. Uitbreiding der Amerikaansclie vloot- en luchtmacht. Huis van Afgevaardigden keurt den bouw van 22 oorlogsschepen goed. WASHINGTON, 11 Juni (D.N.B.) Het Huis van Algevaardigden heeft Dinsdag twee reeds door den Senaat goedgekeurde wetsontwerpen aangenomen. Deze ontwerpen vergrooten de Amerikaansche vloot met elf procent, machti gen tot den houw van 22 oorlogsschepen en bepa len dat de luchtmacht der marine de beschikking over 10.000 vliegtuigen en 16.000 bestuurders zal hebben. Zij worden thans ter onderteekening aan Roosevelt voorgelegd. De begrootingscommissie van het Huis van Afgevaardigden heeft verder het Huis aanbevo len opnieuw een bedrag van 1.700.000 dollar be schikbaar te stellen voor wapeningsdoeleinden. Het bedrag, in dit jaar voor de wapening gevo teerd, zou daarmede tot boven de vijf milliard stijgen. Het voorstel in kwestie voorziet in versterking van het personeel van het geregelde leger met 95.000 man, in de aanschaffing van 3000 vlieg tuigen voor de luchtmacht en in machtiging voor het op stapel zetten van 68 oorlogsschepen. VELSEN Dit jaar geen autotocht voor ouden van dagen. Nationaal Hulpcomité 1940 vaart er wel bij. Het Velsensche Comité voor het houden van auto riten met ouden van dagen is door de omstandig- niet in staat, dit jaar een autotocht te oi'gani- ^en. In verband hiermede heeft het Comité be- "•«a, het in de kas aanwezige geld ten bedrage 5 f200, afkomstig van verschillende collecten, r beschikking te stellen van het Nationaal Hulp- ®ité 1940. dat zooals men weet, Zaterdag a.s. een Hecte zal houden. -en mooi gebaar, dat door het Nationaal Hulp- ^té zeker op hoogen prijs wordt gesteld. „Geen reden tot wanhoop aldus zegt men van bevoegde zijde Het ANP meldt dd. 11 Juni uit 's-Gi-avenhage: „De terugkeer van duizenden Nederlandsche militairen uit de Duitsche ki-ijgsgevangenschap heeft zeer velen gerustgesteld; in duizenden huizen heerschen vreugde en dankbaarheid. In andere gezinnen echter en bij andere ouders is de onzekerheid dubbel drukkend geworden, om dat van hun man of zoon nog niets is vernomen. Van bevoegde zijde verklaart men met nadruk, dat in deze gevallen voor bijzondere ongerustheid geen aanleiding bestaat. Uit bepaalde Duitsche kampen voor krijgsgevan genen zijn thans de Nederlanders teruggekeerd. Er zijn er echter nog in andere Duitsche kampen on dergebracht; de bedoeling is, dat ook dezen binnen kort de vrijheid zullen krijgen naar huis terug te keeren. Bovendien zijn er NedeiTandsche militaii'en teruggeweken naar Frankrijk. Over hen zijn uiter aard niet onmiddellijk inlichtingen te verkrijgen, doch men mag hopen, dat ook zij te eeniger tijd zullen terugkeeren. In ieder geval is er dus geen reden voorbarige conclusies te trekken ten aanzien van het lot van die Nedei-landsche militairen, wier verblijfplaats op het oogenblik onbekend is". Landarbeiders vallen builen de steunregeling. (Speciale berichtgeving) UTRECHT, 12 Juni. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is dezer dagen vanwege het de partement van Sociale Zaken aan alle gemeente besturen een aanschrijving verzonden, waarin wordt bepaald, dat voortaan alle landarbeiders buiten de rijksregeling vallen, aangezien voor deze categorie voldoende werkgelegenheid aan wezig moet worden geacht. Onder bepaalde om standigheden kan van deze verbodsbepaling echter ontheffing worden verleend. Groote drukte voor het station. Gisteren in den loop van den dag zijn op het station te Haai'lem vele krijgsgevangenen uit Duitschland in onze stad weergekeerd. Zij kwa men niet in groote groepen, doch in kleine ge zelschapjes aan. Voor den uitgang van het station heerschte omstreeks half vier een groote drukte. Het was namelijk bekend geworden dat de heer van Gink, directeur van Haarlem's Bloei een tele gram uit Enschedé had ontvangen, waarin de aan komst van een extratrein met krijgsgevangenen voor Haarlem uit Enschedé werd gemeld. Deze zouden om 3.30 uur arriveeren. Wethouder W. J. B. van Liemt was ter opwachting op het perron aan wezig doch er arriveerde geen extratrein. Om half vier stapten uit den normalen trein een klein aantal krijgsgevangenen, dat hartelijk verwelkomd werd door de familie. Zulke tafereeltjes waren gisteren aan de orde van den dag want eigen lijk met eiken trein kwamen weer een paar sol daten thuis. Allen waren zeer- tevreden over de behandeling, welke zij gedurende hun krijgsgevan genschap in kampen bij Berlijn en Brunswijk hadden ondervonden. Vele familieleden hadden bloemen meegenomen ter verwelkoming van hen, die zoo noode uit den huiselijken kring werden ge mist. Geallieerde ambassadeurs uit Rome vertrokken. Italiaansche gezant te Londen bereidt zijn vertrek voor. Stefani meldt: De ambassadeurs van Frank rijk en Engeland bij het Quirinaal en het per soneel der ambassades zijn gisteravond uit Rome vertrokken. Op het station waren ambtenaren van het Italiaansche ministerie van buitenlandsche za ken aanwezig. Met denzelfden trein reisden journalisten en andere Engelsche en Fransche burgers. Het gezelschap is inmiddels in Ancona aange komen, vanwaar het zich per schip naar Lissabon zal begeven. Een Reuterbericht uit Londen meldt: Een cordon politie bewaakt den geheelen nacht de Italiaansche ambassade. Er heeft zich echter geen enkele betooging voorgedaan. Uiterlijk was er geen enkel teeken van bedrijvigheid te zien in de ambassade, waar Bastianini en het perso neel zich voorbereiden op hun vertrek naar Ita- HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 's GRAVENHAGE 12 Juni 1940. f1000, 3278 f200, 5763 10640 16655 f100, 2620 3134 3184 11006 15368 17021 18122 18824 21877 23467 Zon onder 10. Zon op 5.18 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Groot was de menigte, die gisteren voor het Haarlemsche station tezamen dromde om de krijgsgevangenen uit Duitschland, die hun thuis hebben in Haarlem en omstreken, te verwelkomen. Er is vertraging, maar er wordt getracht die te beperken. Het' is niet te ontkennen zoo zei de directeur van het Postkantoor te Haarlem in een onder houd dat wij met hem hadden dat het post vervoer niet zoo goed is als voor den oorlog, Dat komt doordat er nu veel minder treinen rijden en vooral omdat de nachttreinen zijn vervallen. Voorheen was wat de eerste bestelling aangaat het postvervoer geheel ingesteld op de nacht treinen. In een reclame schreef de Post indertijd ,wij doen het werk terwijl u slaapt". En dat was ook zoo. 's Avonds deponeerden de menschep, zelfs in de uithoeken des lands, hun brieven in de bus en den volgenden morgen werden die overal voor of omstreeks 8 uur bij den geadres seerde besteld. Dat gaat nu niet meer. Het treinverkeer is ge ducht ingekrompen, 's Avonds 9 uur komt de laatste trein uit Amsterdam het station Haarlem binnen en dan duurt het weer tot den volgenden morgen 6 uur voor de eerste trein uit Amsterdam hier arriveert. De brieven die voor 3 uur 's avonds in Amster dam ter post bezorgd zijn, komen te Haarlem den volgenden morgen in de eerste bestelling, maar het is onmogelijk gebleken ook de post die 's mor gens om 6 uur te Haarlem aankomt, nog in de eerste bestelling mee te nemen. De hestellers gaan namelijk al om .7 uur uit; er zou dus een uur zijn om de post te sorteeren, maar dat is te kort en in de practijk gaat er van dat uur nog wat af, o.a. omdat de trein nog al eens over tijd is. Nu stonden wij voor de vraag of wij de eerste bestelling moesten verlaten om in de gelegenheid te zijn daarin de eerste postzending uit Amster dam mee te nemen, maar bij onderzoek is geble ken, dat daaraan ook veel nadeelen verbonden zijn. In Haarlem en omgeving willen de men schen namelijk voor zij om 8 uur het huis ver laten hun post in de bus hebben. Kantoren en bedrijven die veel belang bij de ochtendpost hebben, vinden die stukken zoo vroeg mogelijk in de box. Nu er vertraging in de verzending gekomen is. zouden de zakenmenschen die nog geen box hebben er goed aan doen er alsnog een te nemen dan..hebben zij hun post eerder dan bij bestelling aan huis. De kosten te Haarlem zijn slechts f 2.50 per kwartaal. Voor het afhalen der post kan men een keuze doen tusschen het Postkantoor aan de Ged. Oude Gracht en aan het Station.' Ook hebben wij zoo vervolgde de directeur de mogelijkheid overwogen de tweede bestel ling, die nu "s middags omstreeks 2 uur uitgaat eenige uren te vervroegen. Een beslissing is even wel nog niet genomen, want dan heeft men weer het nadeel dat daarin niet opgenomen worden de stukken die tusschen 11 en 12 uur per trein aankomen en daaronder zijn juist eenige belang rijke verbindingen. Maar het postverkeer kan pas weer normaal worden als het treinverkeer in zijn vollen om- vanjf hersteld wordt. Voorloopig is nog niet te rekenen op dc nachttreinen, maar wel bestaat de verwachting dat binnen korten tijd de trein verbindingen met Zeeland, Friesland en Gro ningen verbeteren zullen. Als nu een reiziger nog bijna een dag noodig heeft voor een reis naar Zeeland, is het te begrij pen, dat een brief, die met dezelfde treinen ver zonden moet worden, het niet vlugger doet. Het is nu voor de Post een tijd van aanpassen. Elke verbetering die er in het treinverkeer komt, wordt uitgebuit om het tekort in den Postdienst zooveel mogelijk te verkleinen. Het publiek kan er van verzekerd zijn. dat alles gedaan wordt wat mogelijk is. Een ongemak is dat ook de Post met de benzine- schaarschte rekening moet houden. Het is ook niet meer mogelijk gebleken de brievenbussen te laten ledigen door een postman met een auto. Alles wordt nu per fiets gedaan, maar die dienst is zoo geor ganiseerd, dat er toch geen vertraging door ont staat. Tenslotte vroegen wij of de Post sterk geleden heeft door den oorlog. De directeur antwoordde: Wat de briefpost aan- gaat( brieven en briefkaarten) is het nog al mee gevallen. Voor den oorlog verwerkte de Transor- ma (de sorteermachine) te Haarlem 90.000 stukken per dag, nu is dit gedaald tot ruim 70.000. De ach teruitgang is dus ongeveer 20 pet. Daarbij moet evenwel bedacht worden, dat er zoo goed als geen post uit het buitenland komt, terwijl ook verschil lende handelskantoren veel minder zaken doen dan vroeger. In de laatste dagen is de daling briefpost sterker dan de zooeven genoemde 20 procent, ver moedelijk omdat nu een groot gedeelte van ons leger gedemobiliseerd is. Er is weinig correspon dentie van de militairen overgebleven. Toen ons leger nog op sterkte was werd er veel door de soldaten zelf geschreven en zij ki*egen ook veel brieven en briefkaarten. De sterkste achteruitgang boekt de post in de afdeeling drukwerken. Er wordt veel minder handelsdrukwerk en reclame verstuurd dan voorheen. Ook kwamen er veel min der tijdschriften en periodieken uit, maar juist in de laatste week is te constateei-en, dat de uitgave van tijdschriften en periodieken zich wat gaat her stellen. Spoedig weer versclie visch aan de markt? Kustvisscherïj kan waarschijnlijk op kleine schaal hervat worden. 's GRAVENHAGE 12 Juni (A. N. P.) Naar wij vernemen is het waarschijnulijk dat binnen eenige dagen van Scheveningen uit een aantal kleine vaar tuigen ter kustvisscherij op versche visch zal uit varen. Gevischt zal dan worden onder toezicht van een patrouillevaartuig. Zoo dit plan kan doorgaan zal er dus over eenigen tijd weder versche visch aan de markt zijn.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1