Centrale voor de verzorging van de monumenten der bouwkunst. DE KOEKOEK. H. o. v. WOENSD A G 12 JUNI 1940 Aankondiging van den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart. Inspectiereis van den Rijkscommissaris naar Zeeland. Het A.N.P. meldt uit Middelburg d.d. heden o.m. „Herstellen, weer opbouwen in onderlinge samen werking, dat is het parool van den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart. Dat is het parool, waarmee hij het hart van het Nederlandsche volk getroffen heeft. Men begrijpt elkaar, men slaat de handen ineen. Er wordt gewerkt in een prachtig tempo. De Rijkscommissaris is gisteren zijn eerste in spectie- en studiereis begonnen met een bezoek aan een onzer steden, die het zwaarst getroffen is, Mid delburg. Prachtige gebouwen zijn daar getroffen door het oorlogsgeweld, het stadhuis en de abdij zijn uitgebrand, gedeeltelijk verwoest, maar als vermaning en aanmoediging tot wederopbouw zijn ze niet onherstelbaar vernield. De gevels staan er nog, althans de belangrijkste gedeelten, de struc tuur is behouden. Te midden van de puinhoopen der winkelstraten rijzen de geraamten omhoog met hun nog steeds edele lijnen. De Middelburgers hebben gezegd: dat moet hersteld worden. De Rijkscommissaris had hetzelfde gezegd. Gisteren was er de bezichtiging en de eerste conferentie, waarin Middelburg zijn plannen ontvouwde en de Duitsche burgerlijke gezaghebber zijn raad en steun, zijn medewerking en aanmoediging schonk. Het was een treffend oogenblik, toen in het Middelburgsch museum, een inleiding van den rijksarchivaris mr. A. Meer kamp van Embden en den stadsbouwmeester, ir. De Ranitz, de Rijkscommissaris zich voor de groote kaart opstelde, waarop de ramp stond aangeteekend en de nieuwe plannen die reeds ontworpen zijn, en daar rees een der problemen, waarvoor een stad als Middelburg komt te staan. De binnenstad is ten deele verwoest. Zal men de puinhoopen opruimen en een moderne stad bouwen, aansluitend bij het historische deel? „Neen", zegt de bouwmeester de Ranitz, „het oude karakter der stad moet be houden blijven, de oude structuur, ontstaan door de geleidelijke ringvormige uitbreiding moet be waard blijven. Zoo mogelijk moet de schoonheid nog verhoogd worden door enkele wijzigingen in den stratenloop, zoodat het perspectief verbeterd woidt". De rijkscommissaris toonde volledig begrip voor dit plan, maar hij informeerde met groote belang stelling, of voldoende rekening zou worden ge houden met de eischen van het moderne ver keer waarop de bouwmeester wees op dat deel van zijn plannen, dat op modern snelverkeer be rekend was. Herstel van het oude, erkenning van de eischen van den nieuwen tijd, dat is het probleem van den wederopbouw, niet alleen-, van de stad Middel burg, doch in geheel het land. Voor de schetskaart in het museum in Zeeland werd het even aange roerd". 'SAMENWERKING. In de zaal waren tal van autoriteiten aanwezig. Met den rijkscommissaris waren meegekomen de Commissaris-Generaal voor bijzondere gevallen dr. Schmidt, de gezant Bene. de pfersreferent van den Rijkscommissaris, de heer Hushahn, dr. Kolf, voor zitter- van de Rijkscommissie voer monumenten zorg, mr. dr. Fr-ederiks, waarnemend hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken. Na een welkomstwoord van den burgemeester en historische inleiding van den rijksarchivaris sprak de Rijkscommissaris de volgende rede uit: REDE VAN RIJKSCOMMISSARIS RIJKSMINISTER SEYSS-INQUART. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederland sche gebieden, Rijksminister Seyss-Inquart, begon zijn rede met te danken voor de vriendelijke woor den van welkom en voor de uiteenzetting van den rijksarchivaris. Vervolgens zeide spreker: „Wanneer ik op mijn eerste inspectiereis naar Zeeland en Middelburg ben gekomen, dan is dit om te toonen, dat ik, overeenkomstig de opdracht welke ik, van den Führer van het Groot-Duitsche rijk heb ontvangen, in de eerste plaats mijn aan dacht en mijn zorg wil geven aan die gebieden, welke schade hebben geleden door de verwarrin gen van den oorlog. In het bijzonder is dit het geval met Middelburg, aangezien hier een aantal historische gebouwen 1 staan. Wij kunnen ons uw gevoelens indenken, waarmede gij thans door de puinhoopen van uw stad gaat. Het was alleen de harde en ijzeren noodzaak welke ons dwong Middelburg tot tooneel van den strijd te maken, niet tegen de Nederlan ders, doch tegen de Franschen. Middelburg is een stad van historische gebouwen en wij zullen naar streven alles te herstellen dat slechts eeniger- mate kan worden hersteld. Historische gebouwen zijn de getuigen van den wil van een volk om zijn gedachten vorm te geven. Middelburg treden wij met bijzondere hoogachting tegemoet, omdat zijn bouwwerken herinneren aan een tijdperk in de ge schiedenis waarin wij allen bewogen werden door dezelfde geestelijke krachten. Zij zijn getuigen van gemeenschappelijke geschiedkundige gebeurtenis sen. De wederopbouw van Nederland is een zaak. welke voor alles de uwe is. Wij matigen ons niet aan u hierbij bevelen te willen geven. Wij willen u hierbij helpen en raadgeven. Ik zou nu voor willen stellen, dat een centrale in het leven wordt geroepen voor den wederop bouw. welke in het bijzonder wordt belast met de verzorging van de monumenten der bouwkunst. De taak van deze centrale zou dan moeten zijn de geleden schade zoo snel mogelijk vast te stellen en goede plannen te ontwerpen, opdat behouden blijft wat de moeite waard is om behouden te worden. Ik wil een verbindingsman benoemen, die er voor zal zorgen, dat alles wordt gedaan dat gij noodig acht, in samenwerking met alle burgerlijke en militaire autoriteiten van Duitschland. Wanneer u uit onze houding wilt opmaken, dat wij u een genoegen willen doen, dan is dit in zoo verre juist dat wij u welwillendheid willen toonen niet in den zin van een beschermheerschap, doch in den zin van een bereid staan tot samenwerking. De voornaamste reden is evenwel de eerbied, welke wij hebben voor wat in het volk leeft en de achting, welke wij koesteren voor de werkelijke uitdrukking van zijn innerlijke kracht. Door dezen geest bezield staan wij tegenover het Nederland sche volk. Weest overtuigd, dat alles zal geschieden, wat door ons kan wordén gedaan". RONDRIT. Voor het gebouw te Brussel, waar door goede zorgen de talrijke vluchtelingen op hun doorreis naar huis van voedsel worden voorzien, heerscht heel den dag groote drukte 's Middags maakte het gezelschap een rondrit over het eiland Walcheren en bezocht o.a. Vere. Het A.N.P. meldt hieromtrent: .Wanneer men door dit heerlijke land rijdt trekt langzaam de- indruk der verwoesting weg en men ziet dan hoe ontzaglijk veel gelukkig behouden bleef. De heele reis door westelijk Brabant en Zee land versterkt dezen indruk. Slechts hier en daar heeft het oorlogsgeweld sporen achter gelaten. Rustige, ongeschonden dorpen staan tusschen de weelderige velden. Hier en daar is een stuk on vruchtbaar geworden door de inundeering met zout water, daar zijn de boomen verdord en het land is grijs. Maar onafzienbaar zijn de groene velden met den rijpenden oogst. Overal leeft een vreedzame bevolking, aan wie de oorlog voorbij gegaan schijnt zonder sporen achter te laten. Hier bouwt men rustig verder. En daar, waar de bommen en granaten hun grijze en zwarte spox-en hebben achtergelaten is een nijvere bevolking onder actieve leiders reeds hard aan het werk om op te ruimen en te bouwen aan den nieuwen tijd". Economischer veevoeder-vervoer. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede, dat in verband met het feit, dat ..het vervoer onder de gegeven omstan digheden zoo economisch mogelijk moet geschie den, van Dinsdag af wordt goedgevonden, dat de witte veehoudersbonnen een week voordat de hierop vermelde geldigheidsduur intreedt, reeds bij den handel kunnen woi-den aangeboden om het hierop vermelde voeder te betrekken. De regeling wordt dus zoo, dat bon 1 van een bepaalde distributieperiode reeds de week vóór de eerste week van de betreffende distributie periode geldig is; bon 2 is dus geldig in de eerste en tweede week; bon 3 in de tweede en derde week en bon 4 in de derde en vierde week van de distributieperiode. In de vierde week van de distributieperiode zal dus ook reeds bon 1 van de komende distributie periode geldig zijn. Op deze wijze is het mogelijk, dat de veehou ders in den vervolge voor 14 dagen voeder ge lijktijdig kunnen betrekken, hetgeen ongetwijfeld onnoodige transporten zal voorkomen. (A.N.P.) De verlenging van rijbewijzen. Kan te allen tijde geschieden. Nu vele motorrijtuigen zijn opgelegd of af geschaft, schrijft de K.N.A.C., rijst bij velen de vraag, wat zij .moeten doen ten aanzien van hun rijbewijs, indien de geldigheidstermijn daarvan in dezen tijd verstrijkt. De K.N.A.C. wijst er op, dat verlenging" van een rijbewijs kan geschieden met ingang van den datum, die men verkiest en dat deze datum dus niet behoeft aan te sluiten op den geldigheidster mijn van het laatste rijbewijs. Zij, die voorloopig geen motorrijtuigen denken te besturen kunnen dus met de verlenging van hun rijbewijs desgewenscht wachten totdat zij hun voer tuig weer van stal kunnen halen. (A.N.P.) OVERWEGWACHTER STAAT TERECHT. UTREOHT, 11 Juni. (A.N.P.) De 51-jarige ai-beider van de Nedei'landsche spoorwegen J. stond hedenmorgen voor de Utrechtsche Rechtbank terecht, tei-zake veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Men zal zich herinne ren, hoe op 6 December 1939 een tx*ein uit Amersfoort naar Enschedé bij de Koppelpoort te Amersfoort door twee naast elkaar gelegen overwegen reed, die niet afgesloten waren. Niet minder dan drie vrachtauto's, die zich op de overwegen bevonden, werden versplinterd. Een er van reed in de Eem, waardoor de bestuurder S. uit Breukelen om het leven kwam. De officier van Justitie eischte f 100 boete of 25 dagen hechtenis. WACHTEND OP TRANSPORT. Gevluchte Belgen zien reikhalzend uit naar de wagens, die hen naar huis zullen terug brengen. NED. INDISCHE HANDELSBANK. De bedrijfsuitkornsten waren in 1939 meer bevre digend dan in 1938. Het saldo derwinst- en verliesi-ekening over 1939 bedraagt f 1.126.692,52 (v. j. f 1.663.280,11), nadat ten laste dezer rekening een bedrag van f 1.000.000 is overgeboekt ten gunste van een bijzondere re serverekening. Voorgesteld wordt over boekjaar 1939 het divi dend te bepalen op 3 procent of f 18 per aandeel van f 600 nominaal en het resteerende bedrag ad f 136.692,52 over te boeken naar de winst- en ver liesrekening 1940 als „winstsaldo 1939". Algemeene Friesclie en De Groot Noordhollandsche. De directie van de Algemeene Friesche Levens verzekering-maatschappij te Leeuwarden deelt in haar verslag over 1939 o.a. het volgende mede De kapitaalvex-zekex-ing vermeerderde in het afgeloopen jaar met f 12,153,010, de rentever zekering (10 X jaarl. bedrag) met f 14.374,670 en de volksverzekering met f 2.006,491, gevende een totale vermeei-dering van f 28,534,172. De vermin deringen door overlijden, afloop verzekering, wij ziging idem, afkoop wanbetaling, enz. beloopen in totaal f 16.920,696. zoodat er een netto vermeer- dering is van f 11,613,475 tot f 369,274,452. Hier van is hervei-zekerd f 6,977,899. De premie-ontvangst (na aftrek van herver zekering) bedroeg in 1939 f 11,582,091 (v.j f 16.185,174) of f 4,603,082 minder dan vorig' jaar. De bedrijfswinst heeft over 1939 bedragen, na reserveering van de op de winstvex'deeling val lende onkosten f 1.156,101. Wij stellen voor daaraan de volgende bestem ming te geven: af te schrijven op vaste goede ren f 89,469, toe te voegen aan de extra-reserve f 619,193 en beschikbaar te stellen voor de ver zekerden f 447,437. De Groot-Noordhollandsche. Aan het verslag over 1939 van de vereeniging van levensverzekering en lijfrente „De Groot- Noordhollandsche van 1345" ontleenen wij nog: Het vex-zekerd bedrag nam toe met f 7,771,527 (in 1938 was de vermeerdering f 8,073,660). Dat de thans gevoerd wordende oorlog van invloed is geweest op de resultaten van onzen buiten dienst spreekt vanzelf. De groote productie is ook dit jaar van bij - zonderen invloed geweest op het winstsaldo. De wiskundige reserve nam toe met f 718,474 (vorig jaar f 1,147,201). De effecten werden ook nu weer tegen den ultimo Decemberkoers opgenomen. Het boek verlies ad f 752,913 wérd op de extra reserve af geschreven. s Op vaste' eigendommen wex'd f 17,879 extra afgeschreven. De ontwikkeling van het bedrijf was in 1939 als volgt: De kapitaalverzekering vermeerderde met f 5,012,881, de renteverzekering (10 X jaarl. be drag) met f 3,593,037 en de volksverzekering met f 3,943,823, totale vermeerdering dus f 12,549,742. Het verzekerd bedrag verminderde door overlij den, afloop van de verzekering, wijziging idem, afkoop, wanbetaling enz. in totaal met f 4,778,215.. zoodat de netto vermeerdering f 7,771,527 beloopt tot f 70,479,370. Hiervan is herverzekerd f 4.137,885. De premie-ontvangst (na aftrek hervei-zeke- ring) beloopt f 2,014,009, of f 140,188 minder'dan vorig jaar. De wiskundige reserve per uit. 1939 beloopt f 13,186,962 (v. j. f 12,468.488). De gemiddeld benoodigde rente in de bereke ning van de premiereserve is thans 3.23 pet. (vorig jaar 3.22 pet.). De gekweekte rente van de ge middeld uitstaande bedragen was in 1939 4.10 pet., de benoodigde rente was 3.23 pet., zoodat de rente-marge 0.87 pet. is. De bedrijfswinst bedraagt, na afschrijving van alle in 1939 gemaakte eerste onkosten f 118,222. Wij stellen voor hieraan de volgende bestemming te geven: extra af te schrijven op vaste eigen dommen f 17,879. beschikbaar te stellen voor jratïficatiën f 5,240. toe te voegen aan de extra reserve f 95,102. Met inbegrip van f 165 stijgt deze reserve daardoor tot f 1.980,273, te vex-min- deren met: overboeking van het koersverlies op effecten f 752.913, ovei'boeking naar de vaste eigendommen wegens herwaardeering f 33,410 en oninbare vorderingen oud-agenten f 1.338. zoodat de extra reserve op de balans voorkomt met f 1,192,611. Mr. L. J. Plemp van Duiveland overleden. In den ouderdom van 71 jaar is te 's-Gravenhage overleden mr. L. J. Plemp van Duiveland, oud- referendaris aan het departement van Buitenland- sche Zaken en eere-voorzitter van den Ned. Jour nalistenkring. De begrafenis is vastgesteld op Vrijdag 14 Juni om 12 uur, op de begraafplaats Oud Eik en Dui nen. ORGELBESPELING. Programma der orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokexic te Haarlem op Donderdag 13 Juni a.s. des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. 1. Preludium en Fuga d kl. t. E. Mobach 2. Adagio en Andante uit het Concert G gr. t. G. F. Handel. 3. „Heer Jezus heeft een hofken" Flor Peeters 4 Pièce caractéristique dans le mode phi-ygien A. Guilmant. 5. Prière Jos. Jongen. 6. Hosannah! Th. Dubois. Het vierde Volksconcert. Het concert van Donderdagavond is wederom in den Stadsschouwburg om half 8. Marinus Adam dirigeert en de zangsolist is Ernst Anaka. Het programma omvat goede en dankbare bekenden te weten de Symphonic „die Uhr" van Haydn, de Ouverture van de opera „De barbier van Sevilla" van Rossini en tot eerste uitvoering komt een Suite van Joh. Wagenaar, uit „De Doge van Venetië", welke suite is uitgegeven met den steun der Nedei-landsche regeering. De zangsolist draagt eenige aria's voor uit de opera „Die Zauberflöte'' van Mozart en uit de Opera „Der Wildschutz" van Lorzing. De koekoek is een vervelend beest. In de eerste plaats heeft hij de onhebbelijkheid om zijn eieren in andermans nest te deponeeren om ze daar te laten uitbroeden. Men kan dit zien als een verre gaande luiheid van het dier. Zijn tweede eigenschap is de hinderlijke gewoonte ons te vervelen met zijn eeuwige „koekoek". De schrijver die gezegd heeft dat domheid een misdaad is zal den koekoek als den misdadiger onder de vogels ken merken, want het kleinste vogeltje heeft nog zoo veel intelligentie en zooveel muziekles van het oudex-paar gekregen dat het eenige variatie in zijn getureluur uit het keeltje tevoorschijn kan kwee- len, maar de koekoek brengt het nooit en te nimmer verder dan een monotoon koekoek, koekoek, steeds in denzeli'den toonaard, immer in het zelfde tempo. Zooiets irriteert hevig, evenals de jongeman van de buren boven je overstuur kan brengen door het eeuwige get jengel van „boer daar ligt een kip in het water" zonder dat die boer ooit in staat is die kip uit zijn nood te verlossen. Die koekoek, die 'k op het oog heb, zit ergens verscholen aan den oever van de Westeinderplas- sen, misschien zitten er twee of meer van die beesten, dat weet 'k niet, want het kan er ook één zijn, die steeds op verschillende plaatsen verschijnt. In ieder geval zou ik er graag wat voor over heb ben om met het jachtgeweer eens in de richting van die monotoneling te paffen, of bij afwezigheid van dit geweer (dat we immers hebben moeten in leveren) het voorbeeld van Piet van der Hem willen volgen, die in zijn Zaterdagsche plaat den jager met eenige onwennigheid pijl en boog doet hanteeren. Ik zou het beestje niet willen raken, want voor pijn doen ben 'k in het algemeen niet te vinden, maar ik zou het diertje een psychischen schok willen bezorgen, een schok, die het zou ont ketenen uit het noodlot, zijn stem tot het monotone .koekoek" te moeten beperken. Ik stel me zoo voor dat wanneer we erin zouden slagen een pijl uit onzen boog rakelings langs hem te doen sche ren hij zoo ontdaan zou zijn dat hjj, gelijk een menschenjong door een beroerd rapport of eèn anderen tik op zijn neus ontwaken kan uit een sufheidstrance, voortaan niet meer koekoek koekoek zou zeggen maar bijvoorbééld kiekerdekiekiek of kiekerdekoekiekerdekoé. Er zou wellicht ook met het diertje tè praten zijn, we zouden onder den boom, waarin hij. zich genesteld heeft, eenige har- monica-soli op gramofoonplaten af kunnen draaien, hoewel ik van deze opvoedingsmethode toch min der heil verwacht. In ieder géval, van toon veranderen moet-ie. Hij bedex-ft de variabele schoonheid van de West- eindei-plassen, van de boeiend-veranderende luch ten, de heen en weer deinende windzuchten, de op-én-neer-gaande horizont met het wuivende riet, de haventjes en huisjes en kerkjes, die onder belichtingen, die varieeren van donker tot licht, allemaal andere schilderijtjes zouden kunnen vor men, wanneer ze binnen het bereik van een schil- dex'soog kwamen, het wijde watervlak, dat door de vei'springende ï-impelingen evenveel verschillende aangezichten kan aannemen als het gelaat van een menschenkind. Heusch, die koekoek doet daar wat aan af. In al dat levende, dynamische, van ge daante wisselende natuurbeeld is hij met zijn een tonig en dom geluid misplaatst. Daar moet wat aan gedaan worden. Die koekoek hoeft niet weg, want van die krasse maatregelen houd ik niet, maar hij moet een liedje met variatie zingen, zoo als ik reeds heb aangegeven. En wanneer professor De Vries bij de stomme hex-senlooze planten heeft aangetoond dat ze plotseling een andere gedaante kunnen krijgen, dan moet het toch bij zoo'n koekoek, die 'n kop met oogen op zijn romp heeft zitten, toch ook mogelijk zijn dat ie eens wat anders gaat zingen dan zijn ouders, grootouders, over grootouders en betovergrootouders hebben gedaan. Ontwikkelen moet zoo'n beestje zich. En Zondag boften we niet met ons bootje op de plas, want er was weliswaar zon volop, maar geen sprankje wind. En zeilen zonder wind is zooiets als voetballen zonder bal of als zwemmen zonder water. En al waren we met een glorieus gevoel uitgevaren om met den wind in de bollende zeilen van de natuur te genieten, de natuur het werk te laten doen zelf heerlijk-leunend de oogen te laten gaan over de vei-re wateren, den neus de frissche bries te laten ademen, en de leden te strekken, we keer den weer met de zeilen slap langs de masten als de bungelende armen van een suf-geslagen bokser, en met twee op galeislaven gelijkende zwoe gende en zweetende zeilers aan de roeiriemen zeten. Ik herinner me dat ik, voor den zooveelsten keer met een zware zucht de roeiriem door het water trekkend, een wanhopig gebaar zendend naar het totaal in zwijm gevallen vlaggetje in den top, dien koekoek aan den wal hoorde, en mij de tergende werking van dat eentonig stomme „koe koek" realiseerde. Dat lag niet aan mij. Natuurlijk aan den koekoek! v. H. beschaving, doch de stox'machtige en vïtjchJ dageraad van een nieuw tijdperk. De kra^-i3 levensvatbare volken marcheeren op ia ting van hun aspiraties, in plaats van <b>fi blijven staan in het beschouwen van I molmt en in puin valt. Wij moeten onzen 3 begrijpen en het puin van doode denkbeeld*.! onvruchtbare idealen opruimen. Wij beWna hoogte punt van het nationalisme. Sterke vnili doen zich gelden met hun op vaderland?*! berustende organisatie en door het over J zijn van eigen superioriteit. De politieke cratie worde vervangen door een economisch mocratie, waax'bij de staatsmacht den arbeh ganiseert als bron van nationale grootheid 2 niet als voox-werp van uitbuiting". 9 EXAMENS. Academische Geslaagd aan de Gem. Universiteit»? sterdam voor het doct.-ex. Fransche tas' letteren de heer A. A. Pennings. RIJKS KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS ESSEN) Voor het eindexamen aan de RijkskweekvJ voor onderwijzex-s(essen) te Haarlem zijn neei'd 6 candidaten. Geslaagd zijn de heex~en H. v. Schie en W 7 J en de dames M. Boonacker en L. M. Duvosel VOETBAL. HET BONDENTOURNOOI VOOi ROTTERDAM. Den Haag—Haarlem. Voor den wedstrijd, dien het Haarlemsch SM op Zaterdag 15 dezer voor het StedentoiiRM ten bate van Rotterdam zal spelen tegen be Haagsch elftal op het terrein van A.D.o. is hel Haarlemsch elftal als volgt samengesteld' Doel: J. G. Wille (E.D.O.). Achter: Kl. Zandstra (E.D.O.) en T. C Dfi (H.F.C.)-'T Midden: M. Visser (Haarlem), A de fowl (V.S.V.) en J. Koppen (R.C.H.) Voor: A. de Winter (Haarlem), J. Woudenberg (Stormvogels), F. v. d. Hulst (Haarlem), c.Hel! lingman (E.D.O.) en R. Kammeijer (H.F.C.) "1 In de samenstelling van het elftal was een wijziging noodig, omdat Sterk verhinderd ij,vd terdag te spelen. Kammeijer wordt nu linksbuiten en de IJmuidenaar Woudenberg rechtsbinnen, E.D.O.KINHEIM. A.s. Donderdagavond zeven uur wordt in hj Noordei' Sportpark te Haarlem Noord de coipe. title wedstrijd E.D.O.Kinheim gespeeld. HET BONDSTOURNOOI VOOR ROTTERDAM. De voetbalwedstrijd Den HaagHaarlem, dis Woensdagavond op het A.D.O.-terrein in Der, Haag zou worden gespeeld, is uitgesteld tot sj Zaterdagavond. Het voordraven der paarden, die als ongeschikt voor het Duitsche leger, Dinsdag bij het Algemeen Paardendepot op Houtrust te Den Haag weiden verkocht. President Vargas over de gebeurtenissen in Europa. „Dageraad van een nieuw tijdperk". Het D.N.B. bericht uit Rio de Janeiro, 11 Juni: Bij een plechtigheid aan boord van het vlaggeschip „Minasgeraes" heeft de Braziliaan - sche president Vargas, een rede gehouden, waarin hij zeide: „Door een snelle verandering beleeft de menschheid een historisch oogenblik, dat groote gevolgen zal hebben. Wij gaan een toekomst tegemoet, die verschilt van alles wat wij op het gebied van economische, sociale en poli tieke organisatie kenden. Wij voelden dat oude stelsels en verouderde formules vervallen. Dit beteekent echter niet, zooals pessimisten en ver starde conservatieven beweren, het einde der PURMERENDER MARKTBERICHT. Dinsdag 11 Juni 1940. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhaxideld 20 partijen, wegende 100.000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs f 23. Aanvoer kaasmarkt. Gewicht 877. Han del goed. Hoogste prijs Kleine boerenkaas f 25 per 50 kilo. Boter 2103 kg 1.501.65 per'kg. Runderen, totaal 702 stuks. 300 Vette koeien 0.800.86 per kg, matig. 167 Gelde koeien 150— 170 per stuk, matig. 18') Melkkoeien 170—260 per stuk, matig. 55 Stieren 0.600.70 per kilo. matig. 35 Paarden 250500 per stuk. matig. 51 Vette kalveren 0.650.80 per kilo, stug. 538 Nuchtere kalveren voor de slacht 816 per stuk, stug. Nuchtere kalveren voor de fokkerij 14—20 per stuk, stug. 272 Vette varkens voor de slacht 52- 56 per kilo. stug. 26 Magere varkens 27—35 per stuk, stug. 341 Biggen 1421 per stuk, stug. 493 Schapen 1628 per stuk, handel matig; 16 bok ken 415 pex' stuk; 1257 lammeren 611.50 per stuk; kipeieren 3.403.80 per 100 st.eendeneieren 2.40 per 100 st.; 900 Noord-Hollandsche Blauwen (kuikens) 0.550.65 per Kilo; 5500 oude kippenen hanen (wit en rood) 0.42K-0.47j^ per Kilo; oude kippen en hanen (blauw) 0.47 1/20.50 per Kiloj konijnen 0.301.70 per stuk; 800 eenden 0.10—0.15 per stuk; duiven 0.40 per paar. 2400 jonge hanen (wit en rood) 0.400.45 per Kilo. Centrale eierveiling. Aanvoer 95.000 eendeneiei'en f 2.25f 2.80; 85009 kippeneieren f 3.254.10. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Woensdag 12 Juni 1940. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 257 Vette kalveren: le kwal. f 0.52.f.058.2e kwal. f 0.44f 0.50, 3e kwal. f 0.34—f 0.42 per kg levendgewicht. 172 Nuchtere kalveren f 6.50f 10.50 per stuk. Vleeschvarkens, wegende van 90110 kg f 0.66— f 0.69, zware varkens f 0.66—4 0.69, vette varkens f 0.66f 0.69 per kg slachtgewicht. Overzicht. Vette kalveren ruime aanvoer, handel slee- pend, moeilijk prijsh. Nuchtere kalveren ruime aanvoer, handel stug., prijzen als Maandag. Var kens weinig aanvoer en handel, prijzen onver anderd.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2