IJmuider Courant REX THEATER De Avonturierster DAGBLAD VOOR VELSEN. IJMUIDEN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Krij gsgevangenen. den oorlog gevallen Haarlemmers. De verduistering Sterrengewicht. Fransche legergroep capituleert. IhOOO arbeiders ruimen puin in Rotterdam Duitsche beschouwing JAARGANG No. 188 ,jve Lourens Coster, Maatschappij voor ^[ant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Ljtraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau .jde' Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, (Jloon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertentie», Lgeven voor dit blad, worden kosteloo» Lnomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEERERODM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 13 JUNI 1940 Abonnementen per week 012^5, per maan3 0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ1125, elke regel meer ƒ0.10. jet js een groote vreugde voor de mannen zeil rjet minder voor hun families geweest dat de ienden Nederlandsche krijgsgevangenen, die in Jpen jn Duitschland vertoefden, uit die gevan- ilchap ontslagen zijn en naar Nederland hebben '£n terugkeeren. Zij hebben een goede behande- ondervonden; van eenige vijandige houding jju hen is ook geen sprake geweest. En wij we inet: er zijn zooveel krijgsgevangenen van andere tonaliteit die aan weerszijden nog in gevangen- ■p verkeeren, zonder uitzicht op bevrijding eer ,-orlog uü is- Zoo kunnen wij uit dezen loop van ,en niet anders afleiden dan dat de Nederlanders lie Duitschers een streepje voor hebben gehad, .„een ons, in de omstandigheden waarin ons volk tomen te verkeeren, verheugt. Wij waardeeren levenals de demobilisatie. En ook nu weer willen i de hoop en verwachting uitspreken dat werk- reis al het mogelijke zullen doen om al die terug- eerden uit Duitschland, die na de ondervonden ■ogsbeproeving een tijd van spanning en onzeker- rj hebben doorgemaakt, weer aan arbeid en daar- oj aan verdienste te helpen. Zij zijn met groote ■igde in het vaderland verwelkomd; laat die blij- cntvangst haar voortzetting en bevestiging den in den heilzamen arbeid in de bekende om ging van kantoor, fabriek of landbouwbedrijf samaar zij in bun wekenlange gevan? - -chap ja zullen hebben verlangd. Hel cijfer valt gelukkig mee. £erst thans is het mogelijk een overzicht te krij 3 van het aantal Haarlemmers dat in den oorlog gallen is. Op dit oogenblik zijn, naar aangenomen kan wor- ea de officieele opgaven bij 't gemeentebestuur bin- ingekomen. Door het Nederlandsche Roode Kruis door de Commandanten der verschillende leger- aderdeelen, zijn tezamen 27 namen van Haarlem ss als gesneuveld opgegeven. Het aantal vermiste laarlemmers is ongeveer even hoog, maar er is ge ronde reden om aan te nemen dat een deel hunner aar Frankrijk of Engeland is uitgeweken. Uit deze opgaven blijkt dat het aantal Haarlem- s dat in den oorlog gevallen is, in verhouding het totaal aantal slachtoffers, zeer laag is. Deze elukkige omstandigheid wordt verklaard uit het st dat de Haarlemmers door een toevallige samen- op niet ingedeeld waren bij de legeronderdeelen t zwaar getroffen werden. Zon onder 10.01 Zon op 5.18 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. (In een wetenschappelijk tijdschrift wordt verklaard, dat de sterren op den duur aan gewicht ver liezen.) Als je in de avonduren Van de mooie zomermaand Naar de sterren slaat te turen, Fonklend aan den hemel staand; In de wolkenlooze nachten Zichtbaar in millioenental, Dan verliezen je gedachten Zich in 't machtige heelal. Dan besef je, elk dier sterren Is een wereld op zichzelf, Nietig schijnend van zoo verre, Als een glimp aan 't wijd gewelf. Maai' je zult niet zoo aanvaarden, Dat zoo'n flonkrend puntje licht, Ver verwijderd van de aarde Machtig ook is van gewicht. Het lijkt daar, zoo hoog verheven, Luchtiger haast dan een veer, Stil te hangen of te zweven, Gloeiend transparant en teer Maar je moet het dus gelooven, Want het is eenvoudig waar, Zulk een kleine ster daar boven. Is in wezen groot en zwaar. Nog een feit dat is bevonden Zulk een ster wordt door den tijd Lichter, lichter dan in ponden, Niet in 't licht dat zij verspreidt Intressant en 'k wil wel zeggen, Dat een ster niet veel gewicht Voor mij in de schaal kan leggen, Ik tel sterren thans heel licht. Zoo gewichtig is thans d' aarde, Dat zij in beteekenis, Strict figuurlijk te aanvaarden, Alles „overwegend" is. P. GASUS. Mededeeling van Hitler's hoofdkwartier. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 12 Juni (D.N.B.). Het oppercommando dei- weermacht maakt bekend: De bij St. Valéry (aan de Fransche Ka- naalkust) ingesloten Fransche groep strijd krachten heeft na liet mislukken van verdere pogingen om over zee de troepen weg te voe ren, gecapituleerd. Een Fransche generaal, die het bevel voert over een legercorps, een Engelsche èn vier Fransche divisiecomman danten hebben zich overgegeven. Het aan tal der gevangenen bedraagt reeds meer dan 20.000. Het buitgemaakte materiaal aan werktuigen en wapenen is onoverzienbaar. )e groote moeilijkheid is; Waar moet men met het puin heen? ROTTERDAM 12 Juni. „Er begint nu eenige kekening te komen in het opruimingswerk in de Maasstad. Wel stelt de buitengewone omvang van ie werkzaamheden hooge eischen aan de organisa tie, maar het werk vlot steeds beter." Deze mededeeling werd ons gedaan door den chef fan de opruimingswerkzaamheden, ir. C. Franx, tie ook vertelde dat thans niet minder dan achttien- (jizend mannen bij het ruimingswerk zijn tewerk festeld. Het aantal vrachtauto's dat puin rijdt wisselt «gelijks, maar beweegt zich toch om de dertien honderd! Waarschijnlijk zullen niet meer arbeiders orden aangenomen, omdat men elkaar anders maar den weg zou loopen. Bovendien worden alle "beiders door tusschenkomst van de arbeidsbeurs ogenomen, zoodat de gemeentelijk technische ienst over deze kwestie geen zorgen heeft. Anders is het mét het puinvraagstuk, dat binnen akele weken een van de meest urgente moeilijk eden van Rotterdam is geworden. Op het groote errein langs de Rochussenstraat kan men niet onbe merkt blijven doorgaan met puin storten. De hoeveel heid puin, die per schip vervoerd wordt is be trekkelijk klein, en de Schie is vrijwel gedempt, Aan de Korte Kade is men bezig met het versterken jan de oevers van den Kralingschen Plas, maar in -en plas zelf kan geen puin worden gestort, zelfs «snneer men deze oplossing, die van alle zijden pro feten zou doen opkomen, zou willen gebruiken. Momenteel is men bezig met het zoeken naar ge- ■genheden om het puin kwijt te raken, maar van afstaande plannen is nog geen sprake. De geruchten, dat bij het ruimingswerk zooveel "gevallen zouden zijn voorgekomen, moeten naar •«t rijk der fabelen worden verwezen. Natuurlijk ®mt het voor, wanneer men met bijna twintigdui- :®d man werkzaam is, dat hier en daar eenige «gelukken plaats hebben. PUBLIEKE BELANGSTELLING. Dat de belangstelling van het publiek voor het Ruimingswerk groot is, ondervindt de gemeente re technische dienst dagelijks. Van verschillende hiiden krijgt men adviezen om het werk te ver eenvoudigen. Dergelijke adviezen worden alleen ioor den chef van het werk beoordeeld, hoewel de 'Pgaven, die door de adviseurs behandeld worden, -et allemaal zoo eenvoudig zijn als sommigen wel Snken. Al zijn nog niet alle moeilijkheden overwon nen: het gaat met het opruimingswerk den goeden «at op! CA. N. P.) Wenken voor hef gebruik van trekpaarden. Nu de motor voor velerlei transport is uitgeschakeld, staan onzp paarden weer gereed om in te vallen en viert de paardentractie weer hoogtij. De Nederlandsche Vereeniging tot be scherming van dieren wil den gebrui- ers van trekpaarden daarom in overweging geven: 1. Geef uw paard een goed passen haam, gareel of borsttuig, om het doortrekken van de borst te voorkomen. 2. Indien een haam. gareel of borstriem niet geheel passend is, gebruik dan, in dien verkrijgbaar, sponsrubber, hetgeen doortrekken van de borst voorkomt. 3. Telkens na gebruik van het paard, vooral als het dier zwaar werk heeft ver richt, wassche men de plaatsen waar het haam of gareel of de borstriem heeft ge drukt met lauw water af en wrijve deze goed droog. 4. Men contiyleere herhaaldelijk of haam, gareel of borstriem wondjes veroor zaken en indien dit zoo is. raadplege men onmiddellijk een deskundige die erger voorkomt. 5. Het gebruik van z.g.n. spoorstokken ter bevestiging van de strengen, waardoor de trekkracht meer over de geheele borst wordt verdeeld. Tenslotte: behandel uw dier naar uw beste vermogen, want het helpt u toch in den nood. Inlichtingen worden u gaarne verstrekt door de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren. Prinses Marie- straat 40, Den Haag, Tel. 112755. Looncn bloemistarbeiders. Dezer dagen heeft te Lisse een conferentie plaats gehad van de R.-K. bloembollenkweekers ter be spreking van het loonvraagstuk. Nu door den oor logstoestand met het oog op den handel in het bui tenland en het geldverkeer tusschen alle landen, waarmede de bloembollenstreek handelsconnecties heeft, groote moeilijkheden zijn ontstaan, wil men trachten een oplossing te vinden voor het loon vraagstuk, daar de bestaande collectieve contrac ten gebaseerd zijn op normale toestanden. De thans geldende loonen zullen niet gehandhaafd kunnen worden. Op bovengenoemde bijeenkomst werd medege deeld, dat het initiatief tot wijziging van het be staande contract is uitgegaan van de Neutrale Werkgeversvereeniging. Het ligt in de bedoeling, niet het bestaande contract op te zeggen, maar: met de werknemers ernstig te overleggen, om tot een goede oplossing te geraken. Het thans geldende loon zal de bedrijven in groote moeilijkheden brengen met het gevolg, dat verscheidene werknemers zullen moeten worden ontslagen. Enkele patroons keeren reeds minder loon uit, met de belofte, later het tegoed aan te zuiveren, wanneer de toestand zich mocht wijzigen. Het voorstel, ter vergadering gedaan, een loon van f 14 a f 15 vast te stellen en daarboven uit andere bron een kinderbijslag van f 0.75 per week en per kind vast te stellen, vond veel instemming. Men meent, dat hierdoor zoowel bedrijf als ar beiders gediend zijn. Men veronderstelt, dat de kinderbijslag uit ar- beidsfondsen betaald zou kunnen worden, zooals zulks naar men meende ook in Denemarken ge schiedt, een en ander met subsidie der regeering. De weerstandsfondsen zouden kunnen worden in geschakeld bij wijze van overbrugging. Verder werd gewezen op het eigen pensioen- en bijslag fonds, alsmede op subsidie van Overheidswege. Door contributieverlaging der arbeidersorganisa ties en het laten wegvallen van het plakken van rentezegels (in het bloembollenbedrijf is reeds een pensioenregeling), zouden de verschillende ont vangsten en uitgaven zoo geregeld kunnen worden, dat men op eenzelfde loon komt. De geheele overeenkomst zal echter een tijdelijk karakter dragen. Naar aanleiding van de nieuwe loonen zullen de loonen der niet-volwaardigen in verhouding verminderd moeten worden. Het bestuur kreeg vrij mandaat. Een brillante comedie met spanning en sen satie. Voorat een af wisselend non-stop bijprogramma. brengt U van 14 t/m 20 JUNI eiken avond 8 uur JEAN MURAT en EDWIGE FEUILLèRE in (Adv ingez. Med.) ben bewezen dat ook de Duitsche oorlogsmarine zich tot taak heeft gesteld in de oostelijke Britsche wateren voortdurend onrust te zaaien. Tevens zal Engeland hierdoor zijn gebleken hoe klein zijn macht in de Noordzee is geworden. over den stand der krijgsverrichtingen De terreinwinst in acht dagen Het D.N.B. meldt: Naar va* bevoegde militaire zijde aan het D.N.B. wordt meegedeeld heeft de Duitsche rechtervleugel aan den benedenloop van de Somme tot aan den benedenloop van de Seine, gedurende de eerste 8 dagen van het nieuwe Duit sche offensief in het Westen, reeds meer dan 100 Kilometer terrein gewonnen. De oprukkende be weging heeft echter ook op het andere front be langrijke terreinwinst opgeleverd. Het geheele re sultaat van de eerste week van het groote Duitsche offensief in Noord-Frankrijk kan derhalve als volgt worden samengevat. 1) Een doorbraak in grooten stijl werd tot stand gebracht, welke ten deele tot een versplintering en een omsingeling van Fransche legerafdeelingen, in elk geval echter tot het terugwerpen van het Fran sche front tusschen het Kanaal en de Champagne heeft geleid. 2) Achter het terugvloeiende Franshce front wordt de Fransche hoofdstad thans onmiddellijk bedreigd, terwijl het uit de stad naar alle richtin gen uitstralende verkeersnet ten noordwesten, ten noorden en ten oosten van de stad volkomen is ver stoord. De beide voor de ravitailleering van Parijs en Noord-Frankrijk onmisbare havens aan het Ka naal, Havre en Cherbourg liggen onder de voort durende bedreiging van het Duitsche luchtwapen en hebben op hun kaden en aan hun haveninstal laties reeds ernstig schade geleden. 3) Door het deelnemen van Italië aan den oor log tegen Frankrijk en Engeland moet Frankrijk thans in eigen land een strijd op twee fronten voeren. Bovendien is de toevoer van menschen materiaal uit zijn bezittingen in Noord-Ai'rika door de Middellandsche Zee zeer in gevaar ge bracht. Ook Engeland heeft in de Middellandsche Zee zijn eersten slag, in den vorm van een sterken en succesvollen aanval van het Italiaansche lucht wapen op het Britsche vlootsteunpunt Malta, reeds ontvangen. 4) Weliswaar heeft Engeland vele fraaie woor den over het Kanaal tot Frankrijk gericht, maar van een practischen Engelschen steun hebben de Franschen echter nog niets bespeurd. Men kan nauwelijks aannemen dat Frankrijk de verwoesting van Fransche steden achter het Duitsche front, die zou zijn geschied en waarvan het Britsche lucht wapen met groote voldoening melding heeft ge maakt, door Frankrijk als zeer doeltreffende hulp wordt beschouwd. Aan den andei-en kant heeft het Duitsche luchtwapen ook tijdens de jongste ope raties herhaaldelijk Britsche vliegvelden met suc ces aangevallen. De aanval van Duitsche motortor- pedobooten op de Britsche oostkust, waarvan Dins dag melding is gemaakt, zal den Engelschen heb- BEVERWIJK De rijwieltoelagen van het gemeentepersoneel. Bij raadsbesluit van 21 Januari 1940 werden de rijwieltoelagen voor het personeel der gemeente verhoogd tot f 27.50 per jaar. Ged. Staten hebben thans aan het gemeentebestuur doen weten, dat de ministers van Financiën en van Binnenlandsche Zaken geen bezwaar hebben tegen verhooging van de rijwieltoelagen, mits de verhoogde toelage een bedrag van f 25 's jaars niet overschrijdt. B. en W. hebben den raad voorgesteld het raadsbesluit dienovereenkomstig te wijzigen. Goedgekeurde raadsbesluiten. Het raadsbesluit tot verlenging van den termijn, waarbinnen de onbewoonbaar verklaarde woning Fi-anschepad 13 moet zijn ontruimd, is door Ged. Staten goedgekeurd. Eveneens werd goedgekeurd het raadsbesluit tot het overnemen van enkele straten van de N.V. Epicor I. De vervanging van den burgemeester B. en W. hebben thans officieel aan den Raad medegedeeld, dat tijdens het aan den burgemeester verleende verlof tot herstel zijner gezondheid, door hen als eersten vervanger is aangewezen de heer W. van Dok, wethouder van de bedrijven. Bij af wezigheid van den heer W. van Dok zal wethouder N. J. Out als vervanger van den burgemeester op treden. Voederbieten op bet droog gevallen land. De werkzaamheden in den Wijkermeer- polder. Toen een tweetal weken geleden aan de inun datie van den Wijkermeerpolder een einde kwam en de bouwlanden na een intensieve bemaling weer droog vielen, was het al aanstonds duidelijk, dat de te velde staande gewassen verloren waren. De jonge planten van tarwe, erwten, boonen en aardappelen waren te lang van de lucht afge sloten geweest en stierven dientengevolge den verstikkingsdood. Merkwaardig genoeg bleef hiel en daar een hoekje vlas gespaard. Het heeft het leven er af gebracht en al zullen de planten wel beneden de normale maat blijven, toch kan er straks nog van geoogst worden. Maar overigens zag het er troosteloos uit. De bewoners van den polder waren geëvacueerd naar Beverwijk en omgeving, maar zoodra dat eenigszins mogelijk was zijn zij naar het vrije, geliefde polderland teruggekeerd. Hun grootste zorg was de bewerking van den grond teneinde dit jaar althans nog iets te kunnen oogsten. In de keuze van de producten was men nu de zaaitijd van de meeste landbouw gewassen reeds lang voorbij, is zeer beperkt. Voederbieten vormden het eenige product, dat nog met redelijke kans op succes kon worden uitge zaaid, maar dan was snel werken geboden. Welnu, de landbouwers hebben zich wat dit betreft niet onbetuigd gelaten. Gezamenlijk trokken zij aan den arbeid, zij hielpen elkander zooveel mogelijk en kregen daarbij nog hulp van collega's uit den Vel- serpolder, wier bedrijven ongemoeid waren ge. bleven. Laatstgenoemden stelden tractors beschik baar voor het ploegen en de paarden werden voor eggen en zaaimachines gespannen. Zoo hielpen zij elkaar uit den nood en gaven een prachtig voor beeld van goeden burgerzin en productieve samen werking. Aan het einde van deze week zullen de lande rijen. die geïnundeerd waren, opnieuw geploegd en bezaaid zijn. Dan gaan de landbouwers van den Wijkermeerpolder op hun beurt assistentie ver- leenen bij hun helpers uit Velsen, bij wie eenige achterstand in het werk natuurlijk niet kon uit blijven. Gedachtig het spreekwoord dat vele han den licht werk maken, zal ook dit euvel spoedig uit de wereld zijn. De landbouwers wachten nu maar af, wat het zaad zal doen, want het inundatiewater bevatte nogal wat zout. Daarom wordt in den polder ver langend uitgezien naar regen, die veel goeds aan den grond kan doen. Koningin-weduwe Elisabeth heelt een bezoek gebracht aan de gewonde Belgische krijgsgevangenen in het Haupt Kriegs- gefangenen Lazarett te Maastricht. De Koningin bij het verlaten van het Lazarett Gratis grond voor het spoorwegpersoneel. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft een regeling getroffen, om teeltgrond voor haar personeel beschikbaar te stellen. Amateur-landbouwers aan den arbeid IJMUIDEN De visscherij in April. ZEEVISSCHERIJ. Volgens voorloopigc opgaven van de af deeling Visscherijen van het Departement van Landbouw en Visscherij waren 304 (vorig jaar April 389) Ne derlandsche vaartuigen in bedrijf. Deze brachten hier te lande 3.273.071 (4.417.839) k.g. visch aan ter waarde van f 707.156 (633.986), waaronder 269.735 (1.132.220) k.g. versche haring ter waarde van f 29.588 (77.570) afkomstig van de trawlvis- scherij. Vreemde vaartuigen, die uitsluitend de visscherij met de zeevischzegen uitoefenden, voerden in to taal 93.661 (8405) k.g. versche zeevisch aan (waar onder geen haring) ter waarde van f 15.937 (1288). TRAWLVISSCHERIJ. 42 (67) stoomtrawlers brachten in 78 (148) rei zen met 831 (1524) reisdagen 1.604.751 (3.018.0.95) k.g. visch aan ter waarde van f 341.294 (377.527) of gemiddeld per reisdag 1931 (1980) k.g. en f 411 (248). De stoomtrawler SCH 61 en de motorlogger KW 51, welke in de tweede helft van April ter visscherij waren uitgevaren, keerden niet terug. Vermoedelijk zijn deze vaartuigen op een mijn ge- loopen en met de geheele bemanning, bestaande uit respectievelijk 10 en 7 personen, vergaan. Voorts werd de motorlogger SCH 15 op 12 April tot zinken gebracht. De bemanning van dit vaartuig keerde echter behouden weder. (1) sleepboottrawler voerde in (3) reizen (6717) k.g. visch te Zoutkamp aan, waarvoor f (1143) werd besomd. 3 (5) motortrawlers maakten 5 (11) reizen met 63 (102) reisdagen en besomden voor 54.463 (248.592) k.g. visch f 14.743 (23.199) of gemiddeld per reisdag 864 (2437) k.g. en f 234 (227). Van de motórloggers namen 78 (96) vaartuigen aan de trawlvisscherij deel. In 180 (245) reizen met 1562 (2129) reisdagen werd 801.529 (539.109) k.g. visch aangebracht ter waarde van f 227.977 (145383) of gemiddeld per reisdag 513 (279) k.g. en f 146 (68). Voor de kleine trawlvisscherij waren 162 (193) vaartuigen (motorkotters, motorbotters e.d. en half- gedekte en open zeilvaartuigen) in bedrijf. Deze vaartuigen maakten 961 (1548) reizen en brachten 563.789 (407.313) k.g. Noordzeevisch aan ter waar de van f 84.635 (64.977) of gemiddeld per reis 587 (263) k.g. en f 88 (42). Bovendien werden te Sche- venïngen 12.297 (15.575) k.g. en te IJmuïden 37.503 (79.895) k.g. Noordzeegarnalen aangevoerd, res pectievelijk ter waarde van f 2172 (2260) en f 6320 (10.264). De aanvoer van Noordzeegarnalen te Katwijk bedroeg in April jl. 6251 k.g. ter waarde van f 1029. VISSCHERIJ MET DE ZEEVISCHZEGEN. Eén Nederlandsche motorlogger, welke voor de visscherij met de zeevischzegen was uitgerust, maakte 2 reizen met 22 reisdagen en besomde voor 15.733 k.g. visch f 2425 of gemiddeld per reisdag 715 k.g. en f 110. Voorts namen, voor zoover be kend, 25 (28) kleinere Nederlandsche motorvaar tuigen aan de visscherij met de zeevischzegen deel. In 63 (113) reizen brachten deze vaartuigen 232.806 (114.013) k.g. visch aan ter waarde van f 36.082 (21.757) of gemiddeld per reis 3695 (1274) k.g. en f 573 (193). 6 Deensche en 2 (1) Zweedsche motorkotters, welke met de zeevisch zegen hadden gevischt, voerden gezamenlijk te IJmuiden in 14 (2) reizen 93.661 (8405) k.g. visch aan, waarvoor f 15.937 (1288) werd besomd. DRIJFNETVISSCHERIJ. Voor de drij fnetvissch er ij op haring waren even als in April 1939 geen Nederlandsche vaartuigen in bedrijf. KUSTVISSCHERIJ. In de Lauwerzee en den Dollart, in de Wadden zee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zui derzee en in de Zuidhollandsche stroomen en zee gaten werd de visscherij minder druk uitgeoefend dan in April 1939. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Lauwerzee en den Dollart en in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee wa ren beter, die in de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten daarentegen slechter dan In April van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde visch, schaal- en schelpdieren bedroeg volgens voorloopigc opgave respectievelijk in de Lauwerzee en den Dollart 418.883 (460.731) k.g. en f 8824 (8530); in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee 2.384.562 (1.376.665) k.g. en f 22.101 (17.616), waaronder 2.208.775 (1.222.950) k.g. mosselen ter waarde van f 6367 (2723); in de Zuidhollandsche stroomen en zeega ten 137.460 (195.346) k.g. en f 16.169 (18.716). Uit Zeeland werden verzonden 334.433 (853.602) stuks 'oesters ter waarde van f 12.194 (47.830) en 1.135.100 (997.700) k.g; mosselen ter waarde van f 26.119 (22.947). VISSCHERIJ IN HET IJSELMEER. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde visch bedroeg volgens voorloopige opgave 115.125 (145.534) k.g. en f 52.731 (63.511). De weersgesteldheid was over het algemeen niet gunstig. Door het vele koude en gure weder ble ven de aalvangsten gering. De visscherij met den dwarskuil verliep nog onbevredigend en werd voornamelijk uitgeoefend door zeilvaartuigen; slechts een tiental motorvaartuigen namen In het laatst der maand aan deze visscherij deel. Een groot aantal vaartuigen oefenden de aalhoekwant- visscherij uit. Het resultaat was vooral in de twee de helft der maand over het algemeen bevredi gend. De gevangen aal was echter dun. In de twee de helft der maand werd een begin gemaakt met het plaatsen der aalfuiken. De vangsten waren, den tijd van het jaar in aanmerking genomen, over het geheel niet onbevredigend. Jonge snoekbaars kwam tamelijk veel voor. Pos werd met de kuil- netten en in 'de fuiken in groote hoeveelheden medegevangen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1