Distributie van textielproducten op komst /ier weken krijgsgevangenschap. NDERDAG 13 JUNI 1940 Landgenoot vertelt van zijn ervaringen in Duitschland. pe heer M. J. Adriani Engels schrijft: Vier volle weken hebben we het lot der tiendui- jnden Ncderlandsche militairen, die in Duitsch- ;tid krijgsgevangen zaten, gedeeld, vier volle i hebben we goulasch en Pellkartoffeln ge- ïlen in de gevangenkampen van Aken, Bocholt en [euijrandenburg en dat alles zonder zelf ooit mili ar te zijn. Als NederlandSch journalist tijdens een repor- m in Luxemburg „eingesperrt" als onderdaan van •'n met Duitschland in oorlog zijnde natie hebben de krijgsgevangenschap aan den lijve kunnen hervinden om thans, met een der eerste trans- -•rten naar het vaderland teruggevoerd, aan de- ^en, die nog vrienden of verwanten in krijgs- Wangenschap hebben, uit eigen ondervinding te Juinen meedeelen hoe het daar toegaat. Allereerst mogen we dan deze familieleden ge it stellen: de behandeling van de Nederlanders :^p de Duitschers is zeer correct, ze behoeven er -.■en dwangarbeid te verrichten wèl is er vrij- jjjlige arbeid en men kan hen dezer dagen gugverwachten in goede gezondheid, zij het dan wat vermagerd door de voeding, die geringer dan men in Nederland gewoon is. De duizenden 'jderlandsche militairen, die we in Aken, Bocholt Neubrandenburg troffen, leefden primitief een jjjwat eentonig leventje achter prikkeldraad. Als uhte Hollandsche soldaten „kankerden" ze van lijd tot tijd, doch voor hun gezondheid behoeft ren geen moment angst te hebben. Waar zooveel levenslustige Hollanders tusschen b twintig en 35 jaar bijeen zijn, beleeft men teza- IeI! ook vele genoeglijke uren. Men is er allen ifüjk; niemand bezit een cent meer dan zijn buur- -mj 'want al hun geld moeten de krijgsgevangenen iMragen om het pas na hun terugkomst in Holland in ontvangst te mogen nemen, vermoedelijk het Gemeentehuis van hun woonplaats. Was het wonder dat in deze maatschappij van „en rijke of liever even arme menschen van aller lei rang en stand het lied „geen geld en toch geen !or«en" vele malen opschalde met het refrein dat iet"»morgen wel beter zal gaan"? Morgen, ja, morgen is steeds de dag waar de krijgsgevangenen op hopen, morgen zullen ze vrij gelaten worden naar ze hopen. Over„morgem" gaan ivonds in de gevangenkampen de dolste geruch- J. Morgen zal er dit gebeuren, morgen zal er dat gebeuren, maar meestal gebeurt er morgen weer Biets. Het lijkt wel op „manana", het Spaansche word voor morgen. Weer komt er een nieuwe dag vö0r zonnebaden, kaarten, kletsen, eten, wachten, slapen en zich vervelen. En toch, hoe betrekkelijk «einig hebben we ons verveeld op al die lange iaën van zes uur 's morgens tot acht uur 's avonds, relke we door eenige uren bridge in de keurig gerichte barakken nog konden verlengen tot tien sar, half elf 's avonds. De Nederlanders hielden er onderling den moed in en daarbij kwam dat de Duitsche bewakers zeer correct optraden tegenover onze landgenooten, die ze als „krijgsgevangenen eerste klasse" behandelden. „Tweede klasse" wa ren de Belgen en Franschen, „derde klasse" de Engelschen en Polen, van wie er nog steeds duizen den en duizenden na den val van Polen in Duitsche krijgsgevangenschap vertoeven. De ligging op kribben in barakken was voor sol daten en onderofficieren alsmede voor de elders ondergebrachte officieren gelijk en zeer behoorlijk; slechts twee nachten moesten we doorbrengen in ienten met „a jour" bewerkte randen en naakten bodem zonder stroo, terwijl ook de spoorreis van Bocholt naar Neubrandenburg (21 uur met 50 man in een goederenwagen, waarvan de deuren herme tisch gesloten bleven) nu niet bepaald een pleïzier- reisje was. Maar dat overleeft een Hollandsche jon gen wel, als het niet te vaak passeert. Stof was er plenty, ongedierte gelukkig in het geheel niet. Waar de krijgsgevangenen over spraken? „Waar lebben ze jou gepakt?" was het eerste aanknoopings- pcnt en als dat onderwerp afgehandeld was, vertel de men elkaar de laatste nieuwtjes over de vrijla tingskansen, nieuwtjes die even variabel als onbe trouwbaar bleken, maar tooh grif geloofd werden, avond na avond. Het was ook in de avonduren dat de ruilmarkt floreerde: de krijgsgevangenen van andere nationaliteit, die het niet zoo goed hadden ah de Nederlanders, boden een pakje tabak voor een fragment kuch, gilettemesjes noteerden een hooge koers, sigaretten waren practisch onbetaalbaar. In het kamp te Booholt waren te weinig eetlepels, vandaar dat er een plotselinge Hollandsche kunst- vverheid ontstond in het eigenhandig snijden van jsels uit hout, die later als stukken van overtui- rng mee naar het vaderland zouden verhuizen. In .^brandenburg kreeg elite gevangene een alu- rinium-eetlepel, die in de rechterputtee gestoken werd om niet verloren te raken; men zal wellicht bemerken dat de ex-krijgsgevangene thuis den eersten dag uit oude gewoonte na tafel zijn eetlepel in zijn broekspijp probeert te moffelen. Kranten waren er niet, geen Duitsche en heele- maal geen Hollandsche; vandaar de vele oncontro leerbare geruchten. Radio was er in sommige kam pen, maar alleen voor den nieuwsberichtendienst; bi, de eerste noot muziek werd de radiokraan onver biddelijk afgedraaid. Vele malen werd men over de vertrekdata blijgemaakt met berichten die later docde musschen gelijk waren. Officieel varieerden Bestuurder van de N. Z. H. T. M. voor de rechtbank. ƒ35.— boete wegens schuld aan aanrijding geëischt. Op 21 Januari gebeurde te Amsterdam een ver keersongeluk, waarbij drie personen niet ernstig ïerden gewond. Een tramtrein van de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. kwam in botsing aet een bijwagen van lijn drie van de gemeen tetram op de kruising van de De Clercqstraat en fe Bilderdijkstraat. Lijn drie kwam uit de Bilder- flijkstraat en de Haarlemsche tram reed in de richting van den Admiraal de Ruyterweg. De Dtsing had op de kruising der sporen plaats. Gister stond de wagenvoerder van de N. Z. H. T-M. terecht wegens het veroorzaken van letsel óoor schuld. Bij het ongeluk was de conducteur den bijwagen der gemeentetram op straat plagen. Een passagier had een hersenschud ding opgeloopen en een tweede was met een schouderfractuur opgenomen. De wagenvoerder voerde te zijner verdediging dat zijn tram doorgegleden was, doordat de baan zeer glad was en het licht sneeuwde. De officier van justitie vorderde tegen verd. 35 boete, subs. 35 dagen hechtenis. ONDERMACHINIST SCHULD AAN BOTSING TEN LASTE GELEGD. Voor de Almelosche rechtbank stoild een on dermachinist van de Nederlandsche Spoorwegen terecht, wien ten laste gelegd werd. dat hij ïst roekeloos, onvoorzichtig en onnadenkend gereden, tengevolge waarvan op 6 Februari op den onbewaakten overweg bij Bergentheim een 'an een begrafenis terugkeerenden auto, waarin Bs menschen gezeten waren, door den trein ge nepen werd. Hierbij werden drie inzittenden ge dood en drie gewond. Bovendien zou hij verzuimd •lebben fluitsignalen te geven. Verdachte betwistte dit. De officier eischte f 75 boete, subsidiair 50 da len hechtenis. (A.N.P.) de wachttijden tusschen „auf Kurzer Zeit" en „vier bis sechs Wochen", beide door den Duitschen com mandant van ons kamp gebruikt in zijn toespraken tot de Nederlanders; officieus was het meestal morgen". Alle krijgsgevangenen werden ingeënt, van zin ken genummerde herkenningsplaatjes voorzien en voor zoover ze uit de loopgraven kwamen „ontluisd"; de eerst aangekomen Nederlanders wer den bovendien gelijk alle buitenlanders kaalge knipt, „en face" en „en profil" gefotografeerd met hun nummers op de borst en van hen werden vin gerafdrukken genomen. De later gekomen Neder landers, d.w.z. 90 pet., ontsnapten aan deze gevan genismaatregelen, omdat inmiddels bekend geworden was dat ze slechts korten tijd gevangen zouden wor den gehouden. „O. en O." miste men er ten zeerste, met eigen gemaakte dam- en schaakspelen en met meegeno men speelkaarten hield men zich bezig en persoon lijk hebben we menig partijtje gevoetbald als gast van onze Poolsche mede-krijgsgevangenen ten aan- schouwe van een wel zeer internationaal militair publiek (Duitschers, Belgen, Franschen, Engelschen, Nederlanders, Polen, Indo-Chineezen. Marokkanen. Algerijnen enz.). De terugreis was een ware zegetocht; er waren thans banken geplaatst in de goederenwagens, er was geen bewaking met geladen geweren meer, de wagendeuren bleven open tijdens het dagparcours van den 21 uren langen terugreis via Liibeck, Ham burg en Bremen naar Enschede. Het mooiste moment beleefden we toen 's morgens om 9.57, kort na het verlaten van het station Gronau, de Nederlandsche grenspalen gepasseerd werden en de heele trein met 197 gevangen Nederlandsche soldaten uitbarstte in een jubelend gezongen „Ik hou van Holland" bij het binnenrijden op den vaderlandschen bodem. In dezelfde jubelstemming werd enkele minuten la tei de stad Enschedé bereikt, waar ons een verbluf fend hartelijk welkom bereid werd met koppen soep, krentenbroodjes en zeer belangrijk warme baden om ons te ontdoen van al het stof dat een maand krijgsgevangenschap in steeds maar de zelfde kleeren met zich meebrengt. Met uitzondering van degenen, die zich vrijwillig opgaven om nog acht weken in Duitschland te blij ven werken tegen uurloonen van 42 tot 58 cent (in Nederlandsch geld uitgedrukt) komen in de eerst volgende dagen thans alle Nederlanders huistoe, wat magerder dan toen ze gingen, doch vele erva ringen rijker. SCHOUW. Op Donderdag 27 Juni zal vanwege den polder ..De Uitgeester- en Heemskerkerbroek" schouw worden gevoerd over de vaarten, wateringen, tocht- en notslooten onder Uitgeest, alsmede over de Tolvaart en Neksloot onder Heemskerk. De voedselvoorziening van Marken. In Monnikendam wordt het vee ingeladen, om per boot naar het eiland te worden vervoerd voor de slacht Bonnen bij aflevering van verschillende artikelen De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt het volgende bekend: De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat alle handelaren in textielproducten, ongeacht hun functie, zich moeten doen inschrijven bij het rijksbureau voor de distributie van textielproduc ten door den handel, teneinde een vergunning te kunnen verkrijgen voor de uitoefening van hun bedrijf. Het zal binnenkort verboden zijn handel in textielproducten te drijven, indien men niet in het bezit is van deze vergunning. Bepaalde nader bekend te maken artikelen val len niet onder de onderstaande algemeene voor schriften ter beperking van de aflevering van textielproducten. In het algemeen vallen onder deze voorschriften wel alle weefsels en andere afge werkte textielproducten, welke noodzakelijk zijn voor kleeding, dekking en verzorging van den mensch. Voor het afleveren van o.a. woninginrichtin gen is een speciale vergunning van den plaatse lijken distributiédienst noodzakelijk. De beschik bare voorraad van deze goederen moet toch in de eerste plaats gebruikt worden voor onze mede burger, wiens huisraad en inboedel in de laatste crisis verloren is gegaan. De onderstaande voorschriften vereischen in de eerste plaats de afgifte van bonnen door de win keliers voor elke aflevering van textielproducten, welke slechts in beperkte mate betrokken kunnen worden. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat deze bonnen bewaard moeten worden, aangezien te zijner tijd de kooper opgave zal moe ten doen van zijn aankoopen, terwijl de verkooper aan het publiek volgens nader aan te wijzen groe pen en sorteering zijn bonnen bij eveneens later te noemen instanties zal moeten inleveren. Er wordt in eigen belang een beroep op de algemeene mede werking van de verkoppers en van het koopende publiek gedaan. Door de hierboven vermelde te zijner tijd in te stellen scherpe controle en uitwisseling van de op deze wijze van twee kanten te verkrijgen ge gevens, zal blijken in hoeverre voldaan is aan de gegeven voorschriften. Met name de z.g. groote artikelen, welke hieronder gespecificeerd staan, zullen, indien zij in grootere hqeveelheden afgeleverd c.q. ont vangen zijn, in mindering worden gebracht van in de toekomst te verleenen rechten van aanschaffing. De z.g. „groote" artikelen zijn o.a.: Wollen dekens, costuums voor mannen en jongens, mantelcostuums. wollen japonnen, wollen dames- en kindermantels, overjassen voor mannen en jongens, regenjassen en regenmantels, bedstellen, matrassen, stoffen, bestemd voor de vervaardiging van deze goe deren. De bestaande regelingen en voorschriften hebben een tijdelijk karakter. Zij dienen als overgangs maatregel tot een verbeterde en definitieve rege ling, welke zal worden ingesteld zoodra het rijks bureau voor de distributie van textielproducten door den handel de gegevens verzameld heeft, welke noodzakelijk zijn om deze definitieve voor schriften zoo juist mogelijk te doen zijn, en de organisatie gereed is. Al de maatregelen, welke genomen zullen worden op het gebied van de verdeeling van textielgoederen, hebben ten doel te voorkomen, dat een klein gedeelte van de volksgemeen schap zich thans voorziet van extra-voorraden, terwijl dan door den slechten aanvoer van grondstoffen de groote rest der bevolking reeds binnenkort niet goed zou kunnen worden voorzien van datgene, wat voor dagelijksch leven en werken noodzakelijk is. Het adres van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel is: Ban straat 1 te 's-Gravenhage, telefoonnummer 394930. De- volledige ï-egeling is van heden af voor lederen handelaar in textielproducten verkrijgbaar bij de plaatselijke distributie diensten tegen beta ling van 2 y2 cent per exemplaar. Geen enkele handelaar zal zich derhalve op onbekendheid met deze regeling kunnen bex-oepen (A.N.P.) Dc subsidierriiig van hel bijzonder Fröbelonderwijs. Op de gemeentebegrooting van 1939 was voor de subsidieering van het bijzonder fröbelonderwijs een bedrag van 7760.98 geraamd. Indien de R.K. Fröbelschool en de neutrale Frö belschool op den ouden voet gesubsidieerd worden ontvangt de R.K. een bedrag van 6099.44, ter wijl ten behoeve van de neutrale een bedrag van 1231.07 komt. Te zamen zouden deze beide scholen dus 7330.51 ontvangen. Van de voor 1939 toegestane gelden blijft dan nog 430.47 beschikbaar. Evenals in 1938 is gebeurd zouden B. en W. uit dit bedrag een kleine subsidie willen toekennen aan de Christelijke Fröbelschool in de Meeren- steynstraat en aan de R.K. Fröbelschool te Wijk aan Zee. Deze scholen tellen samen 100 leerlingen en zouden een subsidie kunnen krijgen van per leerling. Vervolgens zouden B. en W. evenals in 1938 aan de R.K. Fröbelschool te Wijk aan Zee een bij drage van 100 willen verleenen in de kosten van haar gebouw, dat door de vereeniging uit eigen middelen is gefinanciex-d. B. en W. hebben den gemeenteraad voorgesteld tot een en ander te besluiten, onder bepaling even wel, dat deze regeling alleen ten aanzien van het jaar 1939 zal gelden. In hoeverre ook voor volgende jaren een sub sidie zal kunnen worden toegestaan zal eerst be oordeeld kunnen worden, wanneer bekend is welk bedrag voor die jaren door de hoogere instanties zal worden goedgekeurd. Ook de koopers in liet register. In het Wetboek van Strafrecht zijn voorschriften opgenomen, waaraan opkoopers van goederen en andere met name genoemde pei-sonen moeten vol- doen.Deze voorschriften hebben o.m. betrekking op het bijhouden van een register, waarin aantee- kening moet worden gehouden van de gekochte goederen en de namen van de verkoopers. Teneinde misbruik bij het opkoopen van goede ren te voorkomen is het gewenscht gebleken, dat in genoemd register ook aanteekenïng wordt ge houden van de namen der personen, aan wien de goederen weder worden verkocht. Ingevolge artikel 437 van het Wetboek van Strafrecht is het moge lijk het houden van deze aanteekeningen verplich tend te stellen. B. en W. geven den Raad in overweging tot het bovenstaande te besluiten door vaststelling van een verordening. Wat de tuinders kregen. Noteering van de groentenveiling. Spinazie per KG 515. Postelein per KG 711. Sla per 100 krop 1.002.00. Wortelen per bos 712yz. Rabarber per bos lVz Uien per bos 2l/23%. Radijs per bos 3y24. Seldei-ij per bos 35. Peterselie per bos 55y2. Asperges dik wit per bos 2631. Idem, dik bl, 1622. Idem II per bos 1014. Tomaten per KG 2630. Prei per KG 3—4V2. Waspeen per KG li12yz. Bloemkool I per stuk 1217 V2. Idem II per stuk 810. Dubb. boonen per KG 5254. Doppers per KG 20—22. Tuinboonen per KG 13. Peulen per KG 2024. Aardbeien per doosje 812. Idem per slof 801.35. De Amsterdamsclie Raad was bijeen. Burgemeester waarschuwt hen. die de orde en rust willen verstoren. AMSTERDAM12 Juni (A.N.P.) Voor het af doen van eenige voordrachten van B. en W. is Woensdagmiddag de gemeenteraad onder voor zitterschap van dr. W. de Vlugt, vrijwel voltallig bijeengekomen. De burgemeester hield een korte openingsrede, waarin hij o.m. de aandacht vestigde op de hou ding onzer burgerij in deze voor haar zoo bui tengewoon gewichtige tijdsomstandigheden. Spr. hoopte dat ook in moeilijker dagen dan wij thans 'beleven, de rust en de zin voor orde onze burgerij in het algemeen zullen blijven kenmer ken. Dan vooral zal het er om te doen zijn, te doen blijken, dat wij met moed en waardigheid den last te dragen weten, die ons is opgelegd. Verhelen wilde spr. niet, dat er enkelen zijn. die het er op gezet schijnen te hebben, de rust en orde te verstoren. Enkelen, die bovendien van de gedachte schijnen uit te gaan, dat er ver schil van inzicht bestaat tusschen de Duitsche autoriteit en de gemeentelijke overheid over het geen onder rust en openbare orde dient te wor den verstaan. Die meening nu is, naar mij bij meer dan een gelegenheid is gebleken, volstrekt onjuist, aldus zeide de burgemeester. En daarom meende spr, die personen ernstig te moeten waarschuwen ten- einde te voorkomen, dat zij op voor hen minder aangename wijze er aan her innerd worden, dat het door hen ingenomen standpunt onhoudbaar en ontoelaatbaar is. Vervolgens werd overgegaan tot afhandeling van de agenda. De voordracht van B. en W. tot vaststelling van een plan van uitbreiding voor de gronden aan den Leeuwarderweg en aan de aan sluitende gedeelten van den Buiksloterdijk en de Ringvaart van den Buikslotermeerpolder en van de bebouwingsvoorschriften werd aangenomen- Besloten werd om in de houthaven een haven voor binnenschepen te doen aanleggen. De raad besloot tot het aanvragen van rijks voorschotten. ten behoeve van den bouw van ten hoogste 396 gemeentewoningen door de stichting Bouwfonds Handwerkersvriendenkring, op ter reinen in de Watergraafsmeer. Aangenomen werd het subsidievoorstel van f 10.000 voor tooneelgezelschappen, die naast den vasten bespeler in den Stadsschouwburg spelen Tenslotte kwam het voorstel van B. en W. aan de orde om het aantal wethouders thans te be palen op vijf. Ook dit voorstel werd met alge meene stemmen aanvaard. Tot conrector van het Barlaeusgymnasium werd dr. M. de Vries benoemd. Te vier uur sloot de voorzitter de vergadering. De regeling van de aardbeienprijzen Nu voor de aardbeien zonder dop de minimum- en vergoed ingsprij zen door de Ned. Groenten- Fruitcentrale zijn vastgesteld op resp. 19 en 17 ets per KG, terwijl voor de aanvoeren met dop in het geheel geen minimumpiijs werd vastgesteld, vestigen de veilingen er de aandacht op, dat de tuinders zelf hebben te beslissen of zij met dop, dan wel zonder dop zullen aanvoeren. Van deze be slissing hangt zeer veel af, omdat de aardbeien met dop bij overvloedigen aanvoer tot ongekend lage prijzen kunnen dalen. In dat geval zou men dan weer gedwongen worden tot plukken zonder dop. Intusschen zal moeten worden afgewacht hoe de regeling in de praktijk werkt. NED. ARBEIDERS SPORTBOND. De turn groep van den Ned. Ai'beiders Sportbond te Beverwijk heeft gedurende de zomermaanden de lessen in het gymnastieklokaal gestaakt. Een nieuw zangkoor opgericht. Na de opheffing van de Arbeiders-zangver- een iging „De Daad", waarvan wij dezer dagen in ons blad melding maakten, heeft de dirigent van het ontbonden koor, de heer P. J. Potgieser, het initiatief genomen tot oprichting van een nieuw zangkoor op neutralen grondslag. Een flink aan tal zangliefhebbers is reeds toegetreden. Donder dagavond zal de nieuwe vereeniging, die den naam van „Beverwijksch koor" zal dragen, haar eerste repetitie houden in het veilinggebouw „Centrum" aan de Koningstraat. Lezing voor den Werkmansbond. In het Ned. Hervormd Vereenigingsgebouw aan da Oostei'wijkstraat hield de plaatselijke afdeeling van den Nat. Christelijken Werkmansbond een le denvergadering. De voorzitter, de heer A. J. van dei- Ploeg, verwelkomde in zijn openingswoord speciaal den bondspropagandist, den heer Sti-aating. Na afhandeling van hel huishoudelijk gedeelte heeft de eere-voorzitter, ds. J. de Vries, en inlei ding gehouden over het onderwerp „Het leven van dr. H. F. Kohlburgge". Een ttijd lang is de leer van Kohlbrugge volkomen op den achtergx-ond geraakt, aldus ds. De Vries, doch in de laatste 10 jaren i: deze weer meer op den voorgrond gekomen, waar aan vooral dr. Kai*l Barth heeft medegewerkt. De hoofdleer van Kohlbrugge was niet de mensch, ook niet de vrome mensch, maar God alleen. Kohlbrugge is een predikant geweest in de Her steld Luthersche Kerk te Amsterdam in 1824. De Hervormde Kerk was toen min of meer in verv De predikant kwam echter in conflict met zijn kerk en vestigde zich in Utrecht, vanwaar hij later werd beroepen naar Elberfeld in Duitschland. Ook daar kreeg hij moeilijkheden met zijn gemeente, wat hem noodzaakte af te treden. Ten tweeden male werd hij echter beroepen naar Elberfeld, welk beroep hij aannam. Met de afscheiding van 1834 wilde hij niet mee gaan, omdat hij dit niet als God's recht zag. In het laatst van zijn leven heeft hij nog gepredikt Hervormde Kerken, zelfs werd hij in deze kerk nog beroepen, maar hij aanvaardde geen beroep meer. Na een geanimeerde bespreking sloot ds. de Vi'ies dc vei-gadering op de gebruikelijke wijze. In de eerstvolgende bijeenkomst zal dezelfde in leider de leer van Kohlbrugge behandelen. Hel opruimen van vuilnis. Waar blijft de handkarrendienst? De veranderde tijdsomstandigheden hebben het ontstaan van vele nieuwe dingen tot gevolg ge had. Zoo was bijvoorbeeld nauwelijks de dis tributie van schoeisel afgekondigd of de koop man in oude schoenen verscheen langs de hui zen. Een van onze lezers schreef ons, dat hij in Beverwijk nog steeds een instelling mist, die in dezen tijd van benzineschaarschtc naar zijn meening stellig veel gemak aan de burgerij zou kunnen bezorgen. Hij had op het oog een ..hand karrendienst", die tegen een kleine vergoeding de materialen en afval naar de vuilnisbelt brengt, die de gemeentelijke reinigingsdienst niet mag meenemen. Dat is lang geen kwaad idee, want sinds de reinigingsdienst allerlei beperkende bepalingen heeft ingevoerd, blijven de meeste inwoners, met heel wat „rommel" die in gewone omstandighe den in de vuilnisauto's terecht kwam, zitten. Vooral het tuinvuil baart- veel zorgen. Een onder nemende werklooze zou met het ophalen van het achtergebleven vuil en met vervoeren daar van naar de daarvoor bestemde plaats wellicht een aardig daggeld kunnen verdienen. Het denkbeeld van onzen lezer verdient in ieder geval overweging. Hoogoven-Slaten hebben een clubhuis. In tegenwoordigheid van de kernleden van Hoog- oven-Staten werd gisteren het clubgebouw, dat den naam „Statenhuis" kreeg, aan de Zeestraat no. 26 geopend. De voorzitter van Hoogoven-Staten, de heer P. A. Veldheer, schetste in zijn openingswoord de groote beteekenis van een eigen huis voor de ver- eeniging en haar onderafdeelingen. Hij uitte daarbij den wensch, dat de vereeniging ondanks de on gunstige omstandigheden in groei en bloei zou mogen toenemen. Tenslotte werd de aandacht gevestigd op de pro- paganda-actie, die door den oud-voorzitter van Hoogoven-Staten, den heer A. Demmers, nader werd uiteengezet. Hierna werden verschillende plannen besproken, o.m. voor het beoefenen van zomersporten, op richting van een tafeltennisclub, stichting van een zwembad enz. Hoogoven-Staten zit niet bij de pakken neer en hoopt op deze wijze ook het gewone vereenigings- leven weer op gang te brengen. PROGRAMMA VOOR DEN ATIILETIEKDAG. Het programma voor den athletiekdag van de R.. K. Sportvereeniging D.E.M., die op Zondag 23 Juni te Beverwijk wordt gehouden, is als volgt samengesteld: 100 M. klasse A, B en C. 400 M. klasse A, B en C, 1500 M. klasse C.. 3000 M. klas se A. B; hoogspringen klasse A, B en C; ver springen klasse A, B en C.: speerwerpen klasse A, B: kogelstooten A, B en C. 4 x 100 M.. 400, 300, 200, 100 M. estafette. Voor de junioren: Jun A: 60 M. harloopen; verspringen; 4 x 60 M. estafette; Jun. B.: 80 M. verspringen 4 x 80 M. estafette. Klasse C. staat open voor alle leden van R.K. Sportverenigingen, niet-athleten. Toestand van de Spaarbank bleef gunstig. Spoedig opheffing van bijzondere voorschriften. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Spaarbank te Beverwijk besloten thans nog geen gevolg te geven aan zijn voornemen om de rente met ingang van 1 Juli a.s. wederom van 3 op 3.6 pet. te brengen. Het is wel de bedoeling hiertoe te gelegener tijd over te gaan. De toestand van de bank is zeer gunstig gebleven. Het bestuur ver trouwt, dat het spoedig in de gelegenheid zal zijn de bijzondere voorschriften, die den laatsten tijd hebben gegolden, weer op te heffen. De Spaarbank verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen, dat inlagen na 10 Mei gedaan niet onder deze bijzondere voorschriften vallen en op de van ouds gebruikelijke wijze kunnen worden opgenomen. 2)e aagsttifd. De oogsttijd is genaderd in de Haarlemmer meer en nu ziet men ze weer. die stoere ge bruinde kerels, die zwoegend zich krommen onder de stralen der brandende zon. Hier wordt het gras gesneden, daar gekeerd en op verschil lende plaatsen reeds getast. Heerlijke geuren stijgen op uit het drogend gras. Het is een fraai gezicht, die gele hoopen tusschen het nog groene koren. En terwijl het eene gewas afscheid neemt van den bloeitijd, gaan andere dezen bloeitijd in. Na het gras is nu de karwij aan de beurt. De mooie witte schermen, zoo frisch afgeteekend tegen het groen der overige plantendeelen, zijn bezig te verkleuren om straks den landman het zaad te kunnen bieden. Het wit gaat in een vaalbruine kleur verande ren. het menschelijk oog geniet niet meer zoo, doch de boer denkt er het zijne van vooral nu dit gewas „het" gewas is geworden en alle andere in zijn prachtigen stand verslaat. Wat heeft de karwij zijn achterstand van den winter prach tig ingehaald. Het vlas begint nu ook goed. De eerste witte bloempjes kijken nu al rustig over het zacht-wol- lige groen heen. De korte stengels zijn aardig uitgeloopen. De frissche groene kleur met de ont wakende bloempjes geeft iets geruststellends. Den bieten is het aan te zien. dat zij het er eens van gaan nemen, nu zij de ruimte hebben. Over al is gedund, zoodat elke plant den vereischten afstand heeft. Nu ontwikkelen deze planten zich met groote snelheid en zal de suikergevende wortel gauw de noodige grootte hebben. Met het graan wil het nu ook wel. Ontdaan van onkruid en vuil geeft de grond volop gele genheid tot ontwikkeling. Gerst en rogge zijn reeds in aar geschoten en gaan de rijpingspe- riode in. Een mooi land is onze polder, wanneer men van den eenen oogsttijd in den anderen valt. Het is een opeenvolging die den landbouwer afwisseling en vreugde bezorgt. Doch er moet gewerkt worden en dat wordt hier gedaan. De drooginrichting „Neesïda" aan den Sloter- weg van de Gebr. Gort uit Nieuw Vennep heeft haar eerste grasoogst binnengehaald en de eerste bewerking van dezen oogst is begonnen. Hier is de vraag: Wat zullen de resultaten zijn? Met groot vertrouwen gaat men ook hier te werk en dit vertrouwen is niet van grond ontbloot. Een belangrijke factor voor de voedselvoorzie ning is nog de aardappel. Dit gewas heeft een goeden tijd meegemaakt en heeft groote belof ten voor de toekomst. Over slechts enkele dagen zullen wij kunnen ervaren of deze hoop op de toekomst ijdel is geweest. Dan toch zullen de blinkende spaden in den grond worden gestoken, om de eerste nieuwe aardappelen naar boven te werken.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5