DANCING WILHELMINA TURF ALS BRANDSTOF. DANSEN Gunstige' kentering op de arbeidsmarkt. RAADSVERGADERING. Veel besluiten, weinig praten. Kort debat over een benoe ming. - Cultuurgrond beschik baar gesteld. Vrijdagavond vergaderde de raad dezer gemeen te onder voorzitterschap van den loco-burgemees ter, wethouder W. van Dok. afwezig de heer Rollenberg. De loco-burgemeester sprak allereerst een woord 3n deelneming namens het gemeentebestuur tot ie nagelaten betrekkingen van de plaatsgenooten, jje in den ooi-log gesneuveld zijn. Hun aantal was jelukkig gering. De raadsleden verhieven zich tij dens dit korte woord van hun zetels. Hierna bracht spr. den raad een groet over van burgemeester Scholtens, die, na 14 dagen in de Hariastichting te Haarlem vertoefd te hebben, zich v0or eenigen tijd buiten de provincie heeft bege ven. Spr. wenschte den burgemeester namens den iad een spoedig volledig herstel toe. De voorzitter hield vervolgens een rede, Waarvan wij de voornaamste bijzonderheden af- jonderlijk publiceeren. DEBAT OVER EEN VOORDRACHT. Als eerste punt van behandeling kwam aan de „■de de benoeming van een onderwijzeres aan de school voor buitengewoon lager onderwijs. De heer Visser meende, dat er met deze voor dracht iets niet in den haak is. Het hoofd van de school heeft een aanbeveling bij B. en W. inge diend van drie sollicitanten, die de vereischte be voegdheden bezaten. Later is het hoofd der school door den burgemeester gezegd, dat deze aanbeve ling moest worden ingetrokken en dat hij een moest doen uit zes andere candidaten, die niet allen de vereischte bevoegdheden bezaten. Drie van deze sollicitanten zijn thans op de voor dracht geplaatst en dat achtte spr. niet in het be- van het onderwijs. Weliswaar kwam men bij de "stichting van de school tot overeenstemming omtrent de juiste verhouding in de te benoemen leerkrachten van het openbaar en bijzonder on derwijs, maar dan dient men zich toch aan den oproep te houden. De heer N ij s s e n was het hiermede eens, want. door van den oproep af te wijken benadeeld men de andere candidaten. De heer R ij k e n s drong er op aan vooral in deze tijden over een dergelijk onderwerp niet te lang te discussieeren. Het voorstel van den heer Visser om de voor dracht naar B. en W. terug te zenden werd niet voldoende- ondersteund en kwam dus niet in be handeling. Benoemd werd mej. C. M. Tervoort te Velsen- Noord met algemeene stemmen. De heer K. Middelbeek, onderwijzer aan de Ju- lianaschool werd overgeplaatst naar de openbare school voor u.l.o. als opvolger van den heer C. Baars, wien op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend. ONDERWIJSZAKEN. Het verzoek van het bestuur der Christelijke School aan de Meerensteynstraat om medewerking voor het verleggen van het' buizenstelsel der wa terleiding en het vervangen van de looden buizen door koperen buizen werd ingewilligd. Aan het R.-K. Kerkbestuur van de H. Agatha werd de gevraagde medewerking verleend ten aan zien van de stichting van een nieuwe R.-K. Meis jesschool voor lager onderwijs. DE SIGARENWINKELS OP ZONDAG. Een 19-tal sigarenwinkeliers heeft destijds aan B. en W. verzocht wijziging te willen brengen in de verordening op de winkelsluiting, waardoor de verkoopgelegenheid van tabaksartikelen op de Zondagen in het zomerseizoen zou worden ver ruimd. B. en W. hebben toen den raad voorgesteld aan dit verzoek gevolg te geven, maar ingevolge den wensch van de plaatselijke Middenstandscentrale werd de behandeling van dit voorstel uitgesteld, teneinde de centrale in de gelegenheid te stellen het gevoelen van haar leden in te winnen. Uit het van de Middenstandscentrale ontvangen rapport bleek nu, dat de meerderheid van de si garenwinkeliers den bestaanden toestand gehand haafd wenschte te zien. Met goedkeuring van den raad trokken B. en W. hun voorstel in. In de openstelling van de si garenwinkels op Zondag komt dus geen wijziging. HAMERSTUKKEN. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wer den aangenomen de voorstellen tot vaststelling van het aantal verloven A op 25, tot vaststelling van de vergoeding voor vakonderwijs te nbe'hoeve van de R.-K. lagere school te Wijk aan Zee, tot wijzi ging en vaststelling opnieuw van een verordening op het beheer van den ophaal- en stortingsdienst, tot beschikbaarstelling van gelden voor uitkeering aan B-steun voor werkloozen, tot toekenning van subsidie aan bijzondere fröbelscholen over het jaar 1939 en tot onderhandsche verhuring van een perceel grond aan de Nieuwe Kade aan de N.V. Vinks Fruithandel te Eist. BRUINE BOONEN. Bij de rondvraag informeei-de de heer R ij k e n s naar de maatregelen, welke zijn genomen voor de voedselvoorziening. Met 'name vroeg spr. of ge meentegronden beschikbaar zijn voor het telen van aardappelen en bruine boon en. De voorzitter antwoordde, dat op het oogen- blik alle beschikbare gronden worden gebruikt voor de voedselvoorziening. De familie Boreel heeft voor dit doel nog 5 H.A. grond beschikbaar ge steld, geschikt om tot cultuurland te dienen. De plannen daarvoor zijn reeds in voorbereiding. Verder heeft het gemeentebestuur alles gedaan om de menschen, wier bedrijven door de inundatie getroffen zijn te helpen met kunstmest, zaaigoed en werkkrachten. De heer N ij s s e n zag gaarne een bouwval in de Breestraat verdwijnen. De voorzitter was bereid daaromtrent over leg te plegen met de eigenaresse. Op het verzoek om een speelplaats voor de leerlingen van de R.-K. Meisjesschool in de Pe perstraat deelde de voorzitter mede, dat reeds Wordt overwogen een speelgelegenheïd te maken. De beek langs de Oostertuinen vroeg dringend verbetering volgens den heer P a s s c h i e r. Hij kreeg de toezegging, dat ook daaraan aandacht zal worden geschonken. De bloemenmarkt herstelde zich. De groote aanvoer van bloemen aan de bloe menveiling ,,'t Centrum" blijft nog steeds aan houden maar ondanks deze groote hoeveelheid draaide zoo goed als neits dor. Zelfs de prijzen bleven standvastig en waren hooger dan in het begin van de week. Irissen, die nog steeds in groote kwantums aan de markt komen, brachten gemiddeld 5 ct. per bos op tegen 2 cent in het begin van de week. Naar men ons mededeelde brengt de demobilisatie van het Nederlandsche leger mee, dat steeds meer oude koopers op de koopertribune terugkomen die vroeger ook in den bloemenhandel waren. Gis teren waren zeker weer 20 gedemobiliseerden uit Amsterdam, Haarlem, Alkmaar enz. weer op de veiling aanwezig. Middelweg 36 Uitgeest Dank van het Roode Kruis. Voor hulp in moeilijke dagen. In de in het Kennemer Hotel gehouden jaar vergadering van de plaatselijke afdeeling van het Ned. Roode Kruis heeft de voorzitter, de heer ir. A. H. Ingen Housz met groote waar deering gewag gemaakt van het werk van het geheele personeel van het ziekenhuis in de span nende dagen, welke wij in de Meimaand beleef den. Ook werd dank gebracht, aan de medewer kers van den bloedtransfusiedienst, de bloedge vers, de gemeente-ambtenaren en aan allen, die hebben bijgedragen aan de inrichting van de hulpziekenhulzen in de Nijverheids- en Fröbel school. Ook de huisartsen die medische hulp hadden aangeboden en degenen, die bereid waren even tueel als helpster of helper in deze ziekenhuizen op te treden werden in het warm gestemde dankwoord betrokken. In de controle-commissie voor 1940 werden benoemd de heeren Herb. Blom, F. A. van Loe- nen en ir. R. A. I. Snethlage. De heer Th. Winter werd als bestuurslid van de afdeeling herkozen. De aardbeien blijven op prijs. De aanvoer van aardbeien blijft zich steeds in stijgende lijn bewegen. Gisteren werden reeds vele flinke aanvoeren geveild. Het verheugende verschijnsel doet zich voor, dat ook de prijzen blijven stijgen en dat de koopers de goede aard beien gretig afnemen. De prijzen liepen vaak ver uiteen, waarvan de kwaliteit van het product de oorzaak was. De mooie partij gingen bijna alle voor f 1,50 per slof van de hand; zelfs werd f 1.70 voor een bijzonder goede partij betaald. Voor mindere kwaliteit werd toch nog f 0.901.10 per slof be steed. Eenige doosjes zoete Franschen, die hier steeds zeldzamer worden brachten 27 cent per stuk op. Het Ziekenhuis. Aantal verpleegdagen is gestegen. Aan het jaarverslag over 1939 van de plaatse lijke afdeeling van het Ned. Roode Kruis ont- leenen wij, dat de afdeeling op 31 Dec. j.l. 72 leden telde en het ziekenhuisverplegingsfonds 962. De resultaten van de exploitatie van het Roode Kruis Ziekenhuis waren gunstiger dan in 1938. Het aantal verpleegdagen was in 1939 het hoog ste sinds de stichting van het ziekenhuis name lijk 14146 tegen 13997 in 1938. Ook de resultaten van het Rusthuis waren beter, hoewel het nadeelig saldo toch nog f 266.88 bedraagt. Aan Ds. J. D. van Calcar, die wegens vertrek als voorzitter van de Rusthuis-commissie bedankte, werd dank gebracht voor zijn werk. De transportcolonne telde op 31 Dec. 1 arts leider, 4 ploegcommandanten, 20 gediplomeerde helpers, 9 leerling-helpèrs, 16 gediplomeerde helpsters en 10 leerling-helpsters. In totaal wer den 12 buitenoefeningen gehouden; hulp werd verleend bij optochten, wedstrijden en op de ijs banen. Aan vier helpers werd de medaille voor tien-jarigen en aan één de zilveren gesp voor twintig-jarigen trouwen dienst uitgereikt.' In den loop van het jaar werd veel arbeid ver richt en werden talrijke besprekingen gehouden voor de taak van de afdeeling in geval van oorlog, terwijl een organisatieplan werd gemaakt voor de verpleging van gewonden. Ook werd de bloed transfusiedienst georganiseerd met het zieken huis als medisch centrum. Zeer vele bloedgevers hebben zich voor dezen dienst aangemeld. De rekening van inkomsten en uitgaven van het ziekenhuis vertoonde een eindcijfer van f 65440.22 en die van de afdeeling van f 342.80. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: C. Hoeben en A. H. Six, toek. adres C. Matefsweg 11; P. J. A. Langedijk en J. van Kouwenberg, toek. adres Boogaardlaan 19; G. J. J. Brantjes en A. G. de Ruiter, toek. adres Ka- naalweg 89. Getrouwd: W. C. Diemeer en M. C. A. Meijer; K. Monné en H. v. d. Beid; S. Venings en Ch. van Balen: W. van Zutphen en H. J. Grapendaal. Bevallen: M. J. CanaMetzelaar, d.; A. E. Gra pendaalHendrickx, 3.; C. SlotemakerTames, d.; A. v. d. LindeDijkstra, z.; C. J. Blaauwde Vries, z.; C. van RoonGovers, d.; A. M. VoorenGroot, z.; T. de GoedeHollinga, z.; J. Ch. J. van Doorn Spaai, z.; P. G. Rijkersv. Dam, z.; J. Adrichem Schoo, d.; M. EngelsmanHessels, d.; W. Joosten v. d. Weerde, z. Overleden: A. Clappers, 78 j., wedr. van C. W, Schwabe, Peperstraat 36; J. van Egmond, 84 j., wedr. van J. Kluft, Graafwijkstraat 61; C. de Jong, 73 j., wedr. van Tr. de Vries, Lijsterbeslaan 15; W. Geerlings, 84 j., wed. van C. W. Molenaars, Zee straat 227; Gr. Wester, 60 j., wed. van Fr. de Vos, Den Haag, G. v. Soestdijkkade 709. Wat de tuinders kregen. Noteeiing van de groentenveiling. Spinazie per KG 714. Postelein per KG 1015. Sla per 100 krop 1.00—2.00. Wortelen per bos 7—121/2 Rabarber per bos 23%. Uien per bos 2%4. Selderij per bos 2V24. Peterselie per bos 34. Asperges dik wit per bos 3645. Idem dik bl. per bos 2231. Asperges II per bos 1618. Tomaten per KG 2232. Prei per KG 44V2. Bloemkool I per stuk 1215. Idem II per stuk 79. Komkommers per stuk 78. Snijboonen per KG 5052. Dubb. boonen per KG 5260. Doppers per KG 1822. Capucijners (bruine) per KG 24. Peulen per KG 2026. Aardbeien per doosje 916. Idem per slof 901.55. Frambozen (doosje) 30. VERPACHTING VAN PLAATSEN. ^Maandag a.s. 12 uur vindt de verpachting plaats van de opengevallen plaatsen op de kooperstribune van de Vereenigde Veilingen. De verpakking kenmerkt de kwaliteit. Om te bevorderen, dat de tuinders de goede aardbeien steeds in kratten aanvoeren en dat deze dan ook de voorkeur behouden bij de koopers, heb ben de Vereenigde Veilingen medegedeeld, dat de koopers geen kratten kunnen huren om gekochte aardbeien in te pakken, anders dan tegen de volle huur van 3 cent per krat en per keer. van 3-6 en van 7-11 uur Nick White and his Swingers Entrée 25 cent. P. J. BALTUS (Adv. Ingez. Med.) Tijdelijk weer op den voorgrond wegens de stagnatie van het kolenvervoer. Nieuwe aardbeiensoorten uitgezet. De Beverwijksche veilingen hebben in den proef tuin aan de Duinwijklaan enkele nieuwe soorten goede aardbeienplanten uitgezet. Het is de bedoe ling deze planten volgend jaar aan de tuinders af te geven. In verband hiermede is de proeftuin morgen, Zondag 16 Juni van 34 uur n.m. vor belang stellenden te bezichtigen. De gemeente in moeilijke dagen. Gezamenlijk aan den arbeid. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad heeft de loco-burgemeester, de heer W. van Dok alvorens met de gewone werk zaamheden werd begonnen een rede gehouden, waaraan wij de volgende bijzonderheden ont leenden. Allereerst gewaagde de heer Van Dok met groo- ten lof van de wijze waarop de politie en het per soneel van alle diensten hem heeft terzijde gestaan in deze moeilijke degen. De sfeer van eensgezindheid en offervaardigheid, die het ge meentebestuur van uur tot uur omgeeft, vormt een zekere garantie, dat het gelukken zal de moeilijk heden, waarvoor wij zeer zeker nog zullen komen te staan, te overwinnen. Het gemeentebestuur staat natuurlijk voor vele en nieuwe problemen. Tal van beslissingen moeten van dag tot dag worden ge nomen over zaken, waaromtrent geen jurispru dentie bestaat. Hierbij staat ons steeds voor oogen, aldus de loco-burgemeester, de wensehelijkheid om het bedrijfsleven, daar waar het verstoord werd door den loop der gebeurtenissen, weer zoo spoe dig mogelijk op gang te brengen, Zoo is het mogen gelukken den tuinbouw, met name het veilingwe zen, door moeilijkheden van tijdelijken aard heen te helpen, het vervoer van levensmiddelen, dat met den goeden gang van zaken aan de vei ling nauw verband houdt, wordt zooveel mogelijk bevorderd. Ook slaagde het gemeentebestuur er in coördinatie te brengen in het vervoer van bloemen eu ook voor deze tak van bedrijf het allernood zakelijkste vervoer gaande te houden. Verder heb ben B. en W. op verzoek van de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer medewerking verleend voor het op gang brengen van het strandleven en zij hopen met hen die het moeten hebben van het badseizoen, dat het alsnog mag gelukken ook dezen zomer nog iets van de exploitatie terecht te brengen. VOOR DE SLACHTOFFERS. Aparte maatregelen worden genomen voor de slachtoffers der inundatie in het aangrenzende polderland. Met medewerking van de overheid, de Rijks Land- en Tuinbouwconsulenten en dank zij de gulle gaven Van een groot deel der burgerij, zullen wij alles in het werk stellen deze zoo zeer getroffen bevolkingsgroep weer te helpen, opdat alle bij de inundatie betrokken land- en tuinbou wers weer zoo spoedig mogelijk, zij het dan ook onder uitermate moeilijke omstandigheden, hun arbeid kunnen hervatten, teneinde het brood voor vrouw en Kinderen te verdienen. Een prachtig blijk van gemeenschapszin is in onze gemeente aan den dag gelegd bij het inza melen van hulpmiddelen# ook voor de slachtoffers in andere gebiedsdeelen van ons land. Drie groote trailers met ledikanten, beddengoed, werkklee- dmg, verband- en verplegingsartikelen, zijn van Beverwijk naar de ergst geteisterde gebieden ge zonden. Nog dagelijks komen aangiften voor dit doel binnen. Spr. deed een dringend beroep op allen, die door direct oorlogsleed nog niet getroffen zijn, en zelfs nog in omstandigheden verkeeren, iets te kunnen missen, om het leed van anderen te verzachten. VERTROUWEN IN DE TOEKOMST. Wij allen, wij willen graag met eenige hoop, met eenigen moed en met eenig vertrouwen in de toe komst blikken. Naar mijn vaste overtuiging kun nen we zulks indien onder de bevolking van Ne derland in al haar geledingen het besef aanwezig is, dat wij in moeilijke tijden op elkander kunnen rekenen. De heer Van Dok hoopte, dat dit ook in onze gemeente tot uitdrukking zal komen als dezer dagen nogmaals een beroep op allen zal worden gedaan en dat in den komenden tijd bij het ver vullen van zijn taak het dagelijksch bestuur van de gemeente op steun en medewerking van den ge meenteraad zal kunnen rekenen. De belangen van de burgerij zullen het best worden gediend door aanpassing aan de gewijzigde omstandigheden, op waardige en correcte wijze mee te werken aan maatregelen, welke in overleg met of in opdracht van de Duitsche weermacht dienen te worden genomen. Hierbij stelde spr. er prijs op te verklaren, dat de Duitsche autoriteiten op de meest correcte wijze behulpzaam zijn bij het zoeken van de richtlijnen en de wijze waarop de voorschriften dienen te worden opgevolgd. De taak van het gemeentebestuur wordt hierdoor aanmer kelijk verlicht. De invloed der huidige omstandigheden op het veen-bedrijf is niet zoo groot als men wellicht geneigd is te denken. Door de stagnatie in het kolenvervoer komt turf weliswaar tijdelijk wat meer op den voor grond. maar als de transportmoeilijkheden opgeheven zullen zijn, dan is hieraan weer een eind gekomen. Deze uitlating is van den heer K. Jonker te 2e Exloërmond, den secretaris der Federatie van Nederlandsche Vervenersbonden. die ons het een en ander verteld heeft over de economische positie van het veenbedrijf. De heer Jonker wees er op, dat men in het Veenderij Proefbedrijf Bager-Oosterveen, waar van hij ook de secretaris is, sinds enkele jaren bezig is met proefnemingen om de techniek op de veenderijen te verbeteren. Hierbij wordt ge streeft naar een verlaging van den kostenden prijs bij een gelijke belooning der arbeiders. De huidige productie. Wij hebben den heer Jonker gevraagd of de kans groot is, dat een extra-productie van turf dit jaar wordt bereikt, hetgeen van belang kan zijn bij een langer voortduren der transport moeilijkheden. Op een grooteren voorraad dan normaal mogen we niet rekenen, luidde het antwoord. U moet niet vergeten dat de geheele voorraad, welke er verleden jaar was, is verbruikt. Toen in den herfst Defensie groote aantallen wagons noodig had, ontstonden er moeilijkheden met de voorziening van huisbrand. Men vreesde een herhaling van 1914/'18 en sloeg aanzienlijk meer brandstof op dan normaal. Deze opslag is dooi de lang aangehouden vorstperiode volledig uit geput. Deze lange vorstperiode is ook oorzaak, dat er in het voorjaar van 1940 pas laat met het turfgraven kon worden begonnen, waarbij nog komt de door de staking ontstane vertraging. Wel werken verschillende verveners thans met dubbele ploegen gedurende 16 uur per dag, maar dit zal toch niet kunnen leiden tot een meer dan normale productie, omdat na 20 Juni bag ger niet langer kan worden gestoken in verband met de moeilijkheid van het drogen na dien HEEMSKERK „A.D.O." Het programma voor Zondag luidt: AD.O. a V.V.E. 12.30 uur, D.E.M.—G.V.O. 2 uur en A.D.Ó.— Santpoort 4 uur. SANTPOORT BOUWEN VAN KLEEDLOKALEN, Ten behoeve van een sportvereeniging zullen op een terrein aan den Terrasweg alhier kleedloka len worden gebouwd. Burgerlijke Stand. Bevallen: L. M. S. Keirsgieter—Jongman d., IJmuiderstraatweg 98, IJmuiden. A. Koster- Poldervaart d., Lumeystraat 12. IJmuiden. N. Dukel—Plug d., v, Wassenaerstraat 23, IJmui den; B. G. Nieuwen wegde Vries z., Alb. Ouyp- straat 23, IJmuiden. Overleden: K. Meijer, 62 j., wedr. v. B. Aarde- ma, Snelliusstraat 29, IJmuiden; J. Krijger, 36 j., echtgen. v. C. K. Koep, Oosterduinweg, IJmuiden. Ondertrouwden: K. Taconis, Amsterd. weg 9, Velsen en C. Stet, Velserduinweg 330, IJmui den. J. van der Giesen, Amsterdamscheweg 43 Vel sen en A. Stolp, Amsterdamscheweg 43 Velsen. Toekomstig adres: Amsterdamsche weg 43, Vel sen. datum. Alleen persturf kan men tot eind Juli produceeren. Intusschen heeft het bestuur der Neder landsche Turf-Centrale er bij de verveners op aangedrongen hun productie zooveel mogelijk op te voeren, waarvoor zij zoo noodig een bijzondere toewijzing kunnen ontvangen. In verband met het laatstgenoemde brengen wij in herinnering, dat voor haardbrand in het veenbedrijf een productie-regeling is ingevoerd. Vroeger zat men na een goed jaar, waarin veel werd geproduceerd, het volgend jaar geregeld weer met een te grooten voorraad en dienten gevolge allerlei moeilijkheden. Nu wordt een be paalde productie vastgesteld en procentsgewijze over de veenderijen verdeeld. De 40.000 stobbe (d.i. 1—800.000 M3) bagger zullen naar mijn meening zeker niet overschre den kunnen worden, aldus de heer Jonker en dit geldt ook voor de fabrieksturf, waarvan men on danks dubbele ploegen e.d. de nu toegestane hoogere productie niet zal kunnen bereiken. Alleen voor de persturf ziet het er wat beter uit. Hiertegenover staat, dat er voldoende kolen zijn. ook voor de industrie, zoodat, als de trans por t-bezwaren worden overwonnen, er geen ge brek aan brandstof in ons land behoeft te zijn. Op 1 Maart j.l. was de voorraad huisbrandkolen bil de mijnen 2 millioen ton grooter dan verleden jaar. In den komenden herfst vernacht ik ook voor de turf wel eenige vervoersbezwaren, omdat vrijwel alle auto's verdwenen zijn en men geheel op ver voer per schip zal zijn aangewezen. Van belang voor de veenkoloniën is hierbij de wederinscha- keling der locale spoorwegverbindingen die in dertijd waren opgeheven. Geringe prijsstijging te wachten. Wij hebben den heer Jonker ook gevraagd naar de mogelijkheid van prijsstijging voor de turf. De kans hierop achtte de heer Jonker in het bestaande systeem van ordening gering, nog af gezien van het algemeen streven der regeering om prijsopdrijving tegen te gaan. Maar niet ver meden zal kunnen worden een betrekkelijk ge ringe verhooging voor den consument in ver band met de verhooging der scheepsvrachten. B. Tïjl, Stephensonstraat 28, IJmuiden en H. Plug, Adrianastraat 14, IJmuiden. Toek. adres: Kruidbergerweg 6, Santpoort. R. J. Hoogervorst, Deflt en P. J. Blom, Zeeweg 361, IJmuiden. Toek. adres: Delft. G. Lindenberg, Willemsplein 6, IJmuiden en P. W. Ardewijn, Willèmsplein 6, IJmuiden. Toek. adres: Willemsplein 6, IJmuiden. M. Visser, Zwolle en W. H. C. Camman, Wil- helminakade 64, IJmuiden. Toek. adres: Zwolle. Getrouwd: H. G. J. Verbruggen en A. M. Eps- kamp. Wieringermeer. J. Wijker en Th. G. Buisman, Amsterdam. W. Schouten en S. M. Giesberts, Ratelsstraat 22 rood, IJmuiden. J. P. Handgraaf en A. J. Jasperse, Bloemen- daal, Schaepmanlaan 19. H. Nijland en M. Honselaar, Nachtegaallaan 4, IJmuiden. J. v. Zutphen en H. Doesburg, Beverwijk, Oosterkuinen 53; J. Reinierse en B. Milatz, Vlis- singen; A. Stam en J. A. Wals, V. Alex. Belldw. straat 12, IJmuiden. A. Bosman en G. Mulder, Acaciastraat 34. IJmuiden. E. v. d. Linden en H. A. Kwast, Zeeweg 71, IJmuiden. A. Affourtit en W. Kramer, Stephensonstraat 21. IJmuiden. VERFRAAIINGEN AAN ZEEWEG EN CEDERSTRAAT. Een huiseigenaar te Bloemendaal laat bij zijn woningen aan den Zeeweg en de Cederstraat al hier steenen tuinmuren zetten, wat veel bijdraagt tot verfraaiing van deze wegen. De Zeeweg is ook nog verfraaid, doordat bij het perceel 278 een stuk voortuin werd afgestaan en nu het trottoir daar verbreed kon worden, terwijl de daarnaast gelegen ingang naar de terreinen van het Crematorium een fraaien tuinaanleg heeft gekregen. SOLLICITATIES ONGEWENSCIIT. Van bevoegde zijde wordt er het A.N.P. op ge wezen, dat sollicitaties naar ambtelijke' of parti culiere betrekkingen bij het „Praesidialbüro" van den Rijkscommissaris voorhandsgeen zin hebben. Indien dit bureau krachten noodig heeft, zullen oproepingen worden gedaan. De distributie van petroleum. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat de met „Periode 1" gemerkte petroleumzegel gedurende het tijd vak van Maandag 17 a.s. tot en met Zondag 30 Juni a.s. recht geeft op het koopen van twee liter petroleum. Families procedeeren om een kind. Nasleep van den oorlog. Vandaag zal voor de civiele kamer van de Haagsche rechtbank de zaak behandeld worden tussclien de families S. en v. d. W. Deze kwestie staat in verband met den bom inslag op 10 Mei j.l. in de kraamvrouwenkliniek Huize Bethlehem, waar zoowel mevrouw S. als me vrouw v. d. W. met hun baby werden verpleegd. De baby van de familie S. is na de ontplof fing door een raam overgegeven aan een der helpende burgers, den heer Woudstra, die het kind overbracht naar het gebouw van de Eerste Nederlandsche. De familie v. d. W. kreeg later haar kindje terug dat thans in dit gezin wordt verzorgd. De familie S., die haar kind niet heecft teruggezien, meent echter dat het kindje niet het jongetje v. d. W. doch het jongetje S. is. Het kindje v. d. W. werd geboren op 2 Mei, het kindje S. op 1 Mei. De opheffing van het banken- moratorium. 's-GRAVENHAGE, 14 Juni. In verband met de opheffing van het z.g. barkenmoratorium, door intrekking van het Koninklijk besluit van 10 Mei 1940 (Staatsblad no. 483), vestigt het departement van Financiën er de aandacht op, dat door deze opheffing uiteraard geen enkele inbreuk wordt ge maakt op de door instellingen als de spaarbanken, krachtens eigen reglementen gestelde bepalingen met betrekking tot de terugbetaling van spaargel den. De spaarbanken blijven volkomen bevoegd uitbetalingen te doen plaats hebben met inachtne ming van hun reglementen met al of niet ver scherpten opzeggingstermijn en wanneer zij dat nuttig oordeelen deze te beperken tot de door haar vastgestelde bedragen. (A.N.P.) Alom een frissche ondernemingsgeest. Fabrieken weer in werking gesteld. 's-GRAVENHAGE, 15 Juni. (A.N.P.) De di recteur van den rijksdienst der werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling deelt het volgende mede aangaande den stand van de arbeidsmarkt. Door de sedert 10 Mei 1940 ingetreden buiten gewone omstandigheden zijn belangrijke deelen der arbeidsmarkt ontwricht, waardoor het aantal werk zoekenden, ingeschreven bij de organen der open bare arbeidsbeurzen van 208.691 op 27 April 1940 tot 295. 517 op 1 Juni 1940 is toegenomen. De geheele stillegging der handelsvloot en der zeevisscherij plaatsen deze bedrijfstakken voor groote moeilijkheden. Ook vele andere bedrijfs takken ondervinden stagnatie. In den loop der laatste twee weken heeft zich evenwel reeds een gunstige kentering voorgedaan. Talrijke fabrieken, die aanvankelijk geheel of voor een deel kwamen stil te liggen, zijn weer in bedrijf gesteld en trach ten hun personeelspeil weer op te voeren. Trans portondernemingen voorzien zich van andere ver voermiddelen en stellen opnieuw hun arbeiders in dienst. Bij opruimingswerkzaamheden vinden duizenden bezigheid en zelfs is hier en daar weer ijverig be gonnen aan den wederopbouw. De werkzaamheden in land- en tuinbouw zijn toegenomen en alles wijst er op, dat de vraag naar arbeiders in deze bedrijfstakken n-og sterk ver meerderen zal. Door het wegvallen van de motortractie zal veel meer handenarbeid moeten geschieden, dan voor heen het geval was. Dit heeft vooral zijn uitwer king in die streken, waar het akkerbouwbedrijf zich op zeer modernen leest geschoeid heeft. Wegvallen Van motortractie geeft velen handen werk. Daarbij komt, dat ieder begrijpt, van hoe groot gewicht het thans is den oogst zoo groot mogelijk te doen zijn en zoo goed mogelijk binnen te krij gen. De vooruitzichten zijn, wat de arbeidsgele genheid betreft, hier dan ook zeker niet ongunstig. Hetzelfde kan gezegd worden van de werkge legenheid in het mijnbedrijf. De mijnen zetten er alles op om de productie tot een zoo hoog mogelijk peil op te voeren. Mogen er thans voor dit bedrijf nog ernstige vervoersmoeilijkheden zijn, waardoor men gedwongen is groote voorraden aan te leg gen, verwacht mag worden, dat zoowel de water wegen als de spoorlijnen binnen afzienbaren tijd weer ter beschikking zullen zijn, zoodat de voor raden afnemen en voor het vervoer de werkgele genheid weer belangrijk zal toenemen. Er openbaart zich alom een frissche onder nemingsgeest en groote bereidheid om de moei lijkheden te helpen overwinnen. Behalve de binnenlandsche arbeidsmarkt, waar van hierboven eenige perspectieven werden ge geven, is er de toenemende vraag naar arbeids krachten in Duitschland. Te verwachten is, dat zeer velen van de gelegenheid om aldaar goed be taalden arbeid aan te vatten, gebruik zullen ma ken. De organen der openbare arbeidsbemiddeling zijn reeds druk bezig met het inschrijven van gegadig den, waarvan reeds direct geplaatst kunnen wor den een groot aantal melkers, paardeknechten en andere vaste boerenknechten, metaalarbeiders, bouwvakarbeiders en havenarbeiders, terwijl ar beiders uit andere beroepen spoedig aan de beurt zullen komen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5