De positie van onze zuivelindustrie. liet JOtent en jan Oliebol. De dijk van den Noord-Oost-polder „Wij bepalen ons tot de moeilijkheden van den dag". ZATERDAG 15 JUNI "194Ö Een interessante uiteenzetting van een vooraanstaande figuur uit de zuivelindustrie. De moeilijkheden, welke over een week of vier te verwachten zijn, zijn voor ons niet actueel. Wij bepalen ons tot de moeilijkheden van den dag. Deze moeten eerst worden overwonnen en als we hiermee klaar zijn, dan zijn we aan de volgende toe. Met deze uitlating typeerde de heer P. O k k i n g a, directeur van de Coöp. fabriek van melkproducten te Bedum, den toestand, toen hij het een en ander vertelde over de Nederlandsche zuivelin dustrie, waarvan hij een der steunpilaren is. De heer Okkinga is namelijk niet alleen de leidende P. OKKINGA. figuur van de grootste fabriek van melkproducten in Europa, die haar afzetgebied tot den oorlog in de geheele wereld vond, maar bovendien heeft hij als regeeringsgedelegeerde in het buitenland ge legenheid te over gehad zich als weinig anderen op de hoogte te stellen. BOTER, KAAS EN MELK PRODUCTEN. Wij laten hier in de eerste plaats volgen een algemeen overzicht, zooals wij dit te hooren kre gen. De Nederlandsche boterexport is altijd gericht geweest op de ons omringende landen: Duitsch- land, België, Frankrijk en Engeland. Onder den crisis-invloed der laatste jaren had een verschui ving plaats. Terwijl vroeger Duitschland onze grootste afnemer was, werd Engeland nu de beste klant. In 1939 was de toestand zoo geworden, dat Groot-Brittannië 42 millioen K.G. boter van ons afnam en Duitschland 11 millioen. Na de capitulatie had men weinig keuze meer, omdat toen practisch behalve het binnenland dat het vorig jaar 50 millioen K.G. afnam er alleen een afzetmogelijkheid voor het surplus in Duitschland overbleef. De Duitsche autoriteiten hebben voor boter, evenals voor andere artikelen in ons land den laat- sten tijd het standpunt ingenomen, dat zij bereid zijn van ons af te nemen dat quantum, dat wij zelf meenen over te hebben. In overeenstemming hiermee zijn al tamelijk groote hoeveelheden naar Duitschland verzonden. Met d§ kaas staat het anders dan met de boter. De inkrimping van den export naar Duitschland kon niet gepaard gaan met een uitbreiding van dien op Engeland. Zoo beteekende de inkrimping van den kaas-export naar Duitschland verloren afzetgebied. De kaashandel heeft zich derhalve in het verleden er vrij sterk op toegelegd om com pensatie voor dit verlies te vinden in het binnen land. En met opmerkelijk succes; de binnenland- sche consumptie steeg van 40 tot 70 millioen K.G. pér jaar! Men zal ook het oog gevestigd moeten houden op een land als België, waarheen thans reeds be hoorlijke quantiteiten zijn verzonden. Melkpoeder is in de laatste jaren in Nederland nog al veel bereid voor export, maar ook voor bin- nenlandsch gebruik (o.a. in bakkerijen en bij de bereiding van veevoeders). Het schijnt, dat in het algemeen dit artikel niet al te groote problemen zal opwerpen. De productie van gecondenseerde melk is in te genstelling met die van melkpoeder zeer belangrijk, vooral in Groningen. De ^xport er van was in hoofdzaak gericht op de overzeesche landen, onze eigen koloniën en die van Frankrijk en Engeland, wat de aard van het product meebrengt. Deze export ligt volmaakt stil en dat is een zeer moei lijk probleem in verband met de groote quanti teiten. Na het einde van den oorlog zal moeten blijken of dit artikel in zichzelf zekere eigenschappen heeft, waardoor aangenomen mag worden, dat men er verder in de wereld behoefte aan zal heb ben. De heer Okkinga was van meening, dat in- dérdaad deze behoefte zal blijken. ORGANISATORISCH HERSTEL EN FINANCIERING De heer Okkinga heeft vervolgens het een en ander verteld op organisatorisch gebied. Direct na het uitbreken van den oorlog lag de boel in scherven, maar gelukkig werd op heel korten termijn het provinciaal contact hervonden, waartoe bijvoorbeeld in Groningen de Commissa ris der Koningin en de Voedselcommissaris veel hebben bijgedragen. Voorloopig kon men niets an ders doen dan de zaken provinciaal te bezien. Even later ontstond weer het contact met Den Haag en is de organisatie, waarop de afzet van de produc ten in de laatste jaren was geconcentreerd, de Ne derlandsche Zuivelcentrale, weer aan het werk gegaan. Op dit oogenblik loopt over haar de heele export van alle zuivelfabrieken uit Nederland. De expediteurs vervullen natuurlijk niet meer de rol van het verleden en dit is een der vele pro blemen, welke moeten worden opgelost. Een ander probleem der laatste weken is de fi nanciering geweest, waarbij groote moeilijkheden moesten worden overwonnen. Voor den een was dit wat gemakkelijker dan voor den ander, maar op allerlei wij'zen is hierin voorzien en thans is men in Groningen zoover, dat in plaats van voor 50 of 70 pet. het melkgeld weer voor de volle 100 pet. kan worden uitbetaald". EXPLOITATIE-MOEILIJKHEDEN. Uitvoerig hebben wij met den heer Okkinga fcesproken over de exploitatie-moeilijkheden waar mee de zuivelindustrie heeft te kampen. „De eerste groote moeilijkheid, die er nog is en zeer bezwaarlijk kan worden overwonnen, is het transport van de melk van de boerderij naar de fabrieken. Wij hebben nu een regeling, waarbij zeer wei- Big van benzine-tractie gebruik wordt gemaakt. Tot nu toe is dit mogelijk dank zij hen, die be reidwillig paarden voor het transport hebben af gestaan. Als straks de oogstwerkzaamheden het gebruik van een groot deel van deze paarden op de eigen bedrijven noodig zullen maken, dan zal de toestand buitengewoon moeilijk en schier on oplosbaar zijn. Er zijn intusschen reeds andere maatregelen ge- aomen. Zoo wordt de melk in plaats van tweemaal per dag slechts eenmaal opgehaald. Voor de melk is dit minder goed, maar we leven nu eenmaal in noodtij d. Een moeilijkheid, welke vooral voor de groote fabrieken geldt, is de verduistcringsplicht. Het per soneel, dat 's nachts moet werken bij blauwe lamp jes in machinehal, bij centrifuges enzoovoort, heeft een heel zware taak en het verdient waar deering voor de wijze, waarop het onder deze om standigheden met succes streeft naar een 100 pet. prestatie". Aangaande de hulpmiddelen deelde de heer Ok kinga ons nog mee, dat de steenkolen-positie zeer moeilijk is. Er wordt ten aanzien van de steenkolenvoorzie- ning nogal aan onderlinge hulpverleening gedaan, maar dit is slechts van tijdelijke waarde. Hier moet een oplossing worden gevonden. Als er geen nieuwe -steenkolen worden aangevoerd, dan zou den de fabrieken stopgezet moeten worden". DE PRIJZEN. Tenslotte hebben we den heer Okkinga gevraagd naar zijn meening over mogelijkheid van stijging der zuivelprijzen. Voor sterke prijsstijging kan naar mijn meening geen vrees bestaan. Wij leven reeds lang onder het systeem der ordening en dit zal ongetwijfeld zoo blijven. Er moeten al zeer bijzondere omstandig heden zijn om de prijzen hooger te stellen. Wel is de grootthandelsprijs van de boter nu f 1.55 tegen f 1.38 verleden jaar, maar deze stijging wordt be- heerscht door de behoeften der veeteelt. U moet niet vergeten, dat de boterprijs is gefixeerd en dat hierbij geldt: wat heeft de landbouwer nöodig om zijn bedrijf loonend te doen zijn?" Het Haarlemsche gas voor Heemstede. Levering voorloopig als aanvulling. Zooals men weet heeft de gemeenteraad van Heemstede eenigen tijd geleden op aandringen van het college van Ged. Staten van Noord-Holland besloten af te zien van de vernieuwing van de eigen gasfabriek, bmdat het mogelijk was een overeenkomst met Haarlem aan te gaan over de levering van gas. De persleiding die voor den aanvoer van het Haarlemsche gas gelegd moest worden, is thans bijna gereed In den loop van de volgende maand kan verwacht worden, dat men in Heemstede het Haarlemsche gas gaat stoken. Voorloopig zal de Heemsteedsche fabriek evenwel blijven werken, zoodat het Haarlemsche gas alleen als aanvulling van de eigen productie zal dienen. Indertijd is al medegedeeld, dat de Haarlemsche gasfabriek, in verband met de levering aan Heem stede, zou overgaan tot het bouwen van twee nieuwe ovens. Deze ovens zijn wel besteld, maarv nog niet geleverd. De mogelijkheid bestaat, dat die levering, in verband met de tijdsomstandigheden, wat vertraagd zal worden. Maar het is pas half Juni, terwijl het van stonde af aan 'de bedoeling geweest is, de Heemsteedsche fabriek tot 1 Januari 1941 te laten draaien. Als dus de zending der ovens niet lang meer op zich laat wachten, behoeft de vertraging niet groot te zijn. In elk geval zullen maatregelen genomen wor den, dat de gasvoorziening te Heemstede onge stoord blijft verloopen. Leveranties van levens- en voeder middelen aan het Duitsche leger. 's-GRAVENHAGE, 14 Juli. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat in overleg met den bevelhebber der Duitsche weermacht in Nederland de volgende regeling is getroffen met betrekking tot leveranties ten behoeve van het Duitsche leger in Nederland van die levensmiddelen en voedermiddelen, welke krachtens de distributiebepalingen slechts tegen af gifte van een bon of schriftelijke vergunning afge geven mogen worden, of van welke de aflevering in afwachting van een nadere distributieregeling tij delijk verboden is. Op het oogenblik betreft deze regeling dus: suiker, thee en koffie en vrijwel alle krachtvoedermiddelen. Met ingang van Maandag 10 Juni mag de af levering van bovenbedoelde levensmiddelen en voedermiddelen ten behoeve van het Duitsche leger in Nederland uitsluitend geschieden tegen afgifte van een door de betreffende Duitsche militaire autoriteit onderteekende bon, waai-op de soort en de hoeveelheid der aan te koopen preducten staat vermeld. Deze bon, waarvan een afbeelding in de dagbladen wordt afgedrukt, dient door den leve rancier te worden bewaard en kan met de betref fende distributiebons of vergunningen mede wor- BEURS-SPECULATIE. door B. S. Jacobus van Swalmen liep reeds jarenlang met de idee rond rijk te worden en in dat opzicht ver schilde hij dus niet van zijn medemenschen. Voorts was Jacobus uiterst nieuwsgierig, hetgeen evenmin iets bizonders is, alhoewel hij deze eigenschap altijd placht te verklaren als gecul tiveerde opmerkzaamheid, met het oogmerk, op die wijze belangrijke inlichtingen te verkrijgen en deze ten eigen bate aan te wenden. Niet dat Jacobus van Swalmen een groot spe culant was; zijn grootste speculatie was tot dus verre een eigen geldje in de Staatsloterij ge weest. Niettemin rekende hij zichzelf tot de beursmenschen, wijl hij eiken dag bij den in gang der effectenbeurs rondzwierf. Op die wijze trachtte hij van voorbijgaande zakenlieden uit toevallige gesprekken mogelijke onverwachte ,tips-' af te luisteren. Helaas werd Jacobus in deze activiteit zwaar gehinderd, daar hij zeer hardhoorend v/as en dit gebrek was wellicht de reden, dat hij tot nu toe nog steeds niet op het lijstje der millio- nairs voorkwam. Tot op een dag het geluk scheen te keeren. Jacobus zag bij het uitgaan der beurs twee bekende effecten-makelaars, in druk gesprek ge- wikeld, zijn kant uitkomen. Een meesterlijk uitgevoerde omtrekkende beweging bracht hem precies voor de voeten van de groote mannen en tot zijn geweldige blijdschap kon hij eenige woorden opvangen. „Ik ben overtuigd, dat die X-aandeelen een buitengewonen tijd tegemoet gaan. Je zult zien, dat binnen enkele dagen reusachtige affaires zullen plaats vinden". En de collega stemde dit volmondig toe. Het was, alsof voor Jacobus de poorten van het paradijs zich hadden geopend. Eindelijk dan werd zijn volharding beloond, eindelijk kon hij dan zijn slag slaan en binnen enkele dagen rijk worden. Oogenblikkelijk begaf hij zich in galop naar de bank, welke zijn spaarduitjes bewaarde en gaf opdracht, de bewuste aandeelen direct te koopen. Ofschoon de directeur hem ernstig waarschuwde tegen aankoop in een fonds, waarin reeds maandenlang niets bizonders was omge gaan, bleef Jacobus op zijn stuk staan en ging vastberaden naar huis. Dat 'zijn vrouw schrok, toen hij haar van zijn transactie vertelde, is slechts zeer zwak uitge drukt; alleen haar krachtig gestel behoedde haar voor een beroerte. ,Hoe kan je zooiets doen. Jacobus; dat specu- leeren is uit den booze en tien tegen één, dat je bovendien weer niet goed gehoord hebt, waar het over ging". Doch de feiten der volgende dagen stelden haar in het ongelijk en Jacobus voelde zich reeds een Rockefeller in zakformaat. Met sprongen steeg het fonds en na een maand had onze vriend een aardig kapitaaltje gewonnen en het leek, alsof hij zijn verderen levensavond zonder zorgen, ja zelfs in luxe zou kunnen slijten. En hij gevoelde zich dankbaar gestemd, bovenal jegens den man, die onwetend de oorzaak van zijn fortuin was geweest. Hij voelde de behoefte steeds sterker in zich worden, dezen man te bedanken voor den onbetaalbaren dienst, die deze hem bewezen had. En op een goeden middag trok Jacobus de stoute lakschoenen aan en stevende bij het uit gaan der beurs op zijn weldoener af. „Meneer", zoo begon hij, „ofschoon u mij niet kent, wil ik u toch even hartelijk dank zeggen voor den „tip", die mij in staat stelde, mijn hartewensch in vervulling te doen gaan". En hij legde het geheele geval uit. De makelaar had stom verbaasd toegeluisterd en barstte toen in onbedaarlijk lachen uit. „Waarde vriend", zoo zeide hij, en Jacobus luis terde met de hand achter het hardhoorige oor ingespannen toe, „het doet me genoegen, dat je rijk bent geworden, maar dat heb je heusch niet aan mij te danken. Je bent klaarblijkelijk ietwat doovig, want ik sprak dien middag wel over X-aandeelen. Maar ik ben „baissier", als je weet wat dat is (Jacobus knikte heftig met het hoofd) en ik verwachtte een sterke daling in die aan deelen, in die verwachting ben ik echter teleur gesteld". den opgezonden ter verkrijging van een nieuwe toe wijzing voor de aanvulling van zijn voorraad. Uitdrukkelijk zij er de aandacht op gevestigd, dat deze regeling uitsluitend geldt voor aankoopen ten behoeve van onderdeelen van het Duitsche leger in Nederland en derhalve niet voor individueele aankoopen door Duitsche militairen ten behoeve van hun persoonlijk gebruik, ten aanzien van welke de algemeen geldende bepalingen van toepassing blijven en welke aankoopen dus slechts in een met normaal gebruik gelijkstaande hoeveelheid voor eigen onmiddellijke behoefte mogen geschieden. Uiteraard geldt ook hier de bovenvermelde rege ling, dat levensmiddelen, welke krachtens de dis tributiebepalingen slechts tegen afgifte van een bon afgegeven mogen worden of van welke de leve ring tijdelijk is verboden, ook aan Duitsche mili tairen, niet zonder bon mogen worden verkocht. (A.N.P.) VOOR DE KINDEREN De kleermaker kwam om speciale kleeding aan te meten. Gaat U even zitten, dan kan ik meteen de maat van Uw tropenhelm nemen, zei hij tegen Krent. Ik wil geen rand van achter, dat is me te lastig, vond Krent. De kleenmiker betoogde, dat een tropen helm met een rand alleen van voren nog nooit gemaakt was. Kan wel zijn. hield de eigenwijze Krent vol, ik vind mijn eigen vinding nu eenmaal gemakkelijker en daarmee basta! Ondanks de moeilijkheden in groeit weer. verband met de olievoorziening wordt met volle kracht gewerkt De Zuiderzeewerken gaan doorDe foto illustreert het goede nieuws, dat de arbeid aan den N.O.-polder voortgezet wordt: Keileem wordt gestort aan den dijk, welke Urk met Overijsel zal verbinden. (Van onzen specialen verslaggever). Het eiland Urk, dat reeds door middel van één dijk met het vasteland is verbonden, zal wellicht aan 't einde van dit jaar eiland-af zijn. Het werk in den N.O.-polder van het IJselmeer is hervat; de dijk van Urk naar de kust van Overijsel groeit eiken dag weer ettelijke metei-s, zoodat men onvoorziene omstandigheden voorbehouden er rekening mede dient te houden dat deze dijk over een goed half jaar geheel gereed zal zijn. 't Is goed nieuws dat voor de Zuiderzeewerken in 't bovenstaande ligt opgesloten. Want na de langdurige stagnatie tijdens den feilen winter, welken Nederland doorgemaakt heeft, was 't uit breken van den oorlog er de oorzaak van dat de arbeid voor den tijd van ongeveer 4 weken ge heel stil gelegd werd. Gelukkig heeft men geleidelijk eerst, in sneller tempo daarna het millioenenwerk weer kunnen opvatten. Bij den Zuidelijken dijk van den N.O.- polder wordt de kleileem weer gestort, is de rust van de krijschende zeemeeuwen verbroken, loopen de golven van 't IJselmeer zich eiken dag tegen een nieuw stuk dijk te pletter. Het lied van den arbeid heerscht en 't overstemt volkomen het gekabbel van 't water, dat eerst in den Afsluitdijk, daarna in den Wieringermeerpolder zijn meester vond en dat zich weldra te pletter zal loopen tegen de vol tooide dijken van den N.O.-polder. En de plannen voor de Zuidelijke polders van 't IJselmeer? Voorloopig stelle men zich tevreden met het feit, dat de werkzaamheden aan den N.O.-polder in opdracht van den Regeeringscommissaris voor den Wederopbouw zoo spoedig mogelijk voltooid dienen te worden. Veel zal daarbij afhangen van de be schikbaarstelling der benoodïgde hoeveelheden brandstoffen, waarbij zooveel mogelijk in plaats van olie en benzine van kolen gebruik gemaakt zal moeten worden. Is de dijk van Urk naar Overijsel eenmaal ge reed, dan zal ook het gemaal te Lemmer klaar zijn om het uitmalen van het water te beginnen. Het tweede gemaal te Vollenhove zal vermoedelijk medio 1941 en het derde gemaal te Urk, dat vrij ernstige schade door brand heeft opgeloopen, eind 1941 gereed komen. Van heel veel beteelcenis voor het droog malen van de ongeveer 47000 a 48000 H.A. grooten N.O.-polder in dit laatste niet. Want 't gemaal te Lemmer heeft al een dusdanige capaci teit. dat dit wanneer het alleen zou moeten malen het in den polder aanwezige water in goed 7 maanden verwerkt zou hebben. Komt de dijk van Urk naar de kust van Overijsel aan 't einde van dit jaar dus gereed en is ook het gemaal te Lemmer klaar, dan kan men er op rekenen, dat in Augustus 1941 met het in cultuur brengen van den grond begonnen kan worden. En wat dit wil zeggen hebben de Nederlanders in de Wieringer- meer kunnen constateei-en, waar ongeveer 30.000 H.A. vruchtbare grond elk jaar opnieuw een rijke cogst afwerpt. NAAR URK. Neen, men behoeft niet bevreesd te zijn, dat men, om naar Urk te gaan, den 23.5 K.M. langen dijk van Lemmer naar 't eiland moet loopen of fietsen. Van Kampen en Enkhuizen gaat er eiken dag één boot naar 't eiland. En eiken dag gaat er een paar uur later één boot naar Kampen en één naar Enkhuizen terug. Mooi is de verbinding zeker niet, maar gezien de tijdsomstandigheden kan het er mede door, al is het wel eens passen en meten om de boot terug te kunnen halen. Voor toeristen is de verbinding echter uitstekend. Gaan zij van Kampen uit, dan bereiken zij om 12 uur het eilandje, waar de pittoreske kleederdracht dooi de visschersbevolking ook al dringt de moderne kleeding zich allerwege op nog gedragen wordt. Twee en half uur later kunnen zij al weer terug en dat is in 9 van de tien gevallen zeer wel N.V. DELI MAATSCHAPPIJ. AMSTERDAM, 14 Juni. Naar wij vernemen zal in de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Deli Maatschappij te Am sterdam, worden voorgesteld een dividend van 4 procent uit te keeren. (A.N.P.) TENT- EVANGELISATIE. Gedurende de tentcampagne, welke van Zater dag 22 tot en met Zondag 30 Juni a.s. door het Comité voor Evang. Samenkomsten wordt ge houden, zullen in de Evangelisatie-tent, die naast de tramremise aan het Soendaplein te Haarlem- Noord zal staan, iederen avond Evangelisatie samenkomsten worden gehouden. ^Verschillende predikanten en Evangelisten hebben hun mede werking toegezegd o.a. Ds. Drost, Herv. pred te Haarlem. Ds. D. J. D. du Fossé Vrij Evang. pred. te Haarlem. Ds. L. de Haan, pred. Baptisten- gemeente te Haarlem, Ds. D. Henstra. Chr, Geref. pred. te Haai'lem, Ds. W. Siertsema, Geref pred. te Haarlem, Zendeling G. H. A. van der Veen, Haarlem, Evangelist W. Visee, Rotterdam en Ds. M. van der Voet, Herv. pred. te Haarlem. Boven dien zullen enkele Zangkoren hun medewerking verleenen. De geheele tentcampagne staat onder leiding van den Evangelist J. Kits te Zeist, leider van de „Openlucht-Evangelisatie" Donderdags middags wordt een speciale bijeenkomst, voor vrouwen gehouden, terwijl des Woensdags- en Za terdagsmiddags kindersamenkomsten plaats hebben. te doen. Zij die langer op Urk moeten verblijven kunnen niet terug. Zij moeten een nacht overblijven en dat is, gezien 't feit dat ook Urk 's avonds aan verduisteren moet doeneen inconvenient, 't Grootste hotel heeft n.l. zooveel ramen dat het een te kostbare gescheidenis wordt om die alle maal met blauw papier of op andere wijze tegen lichtuitstraling te beschermen.. Daarom wordt om goed half elf 't. sein „Naar bed" gegeven, waarbij uitdrukkelijk tegen 't maken van licht gewaar schuwd wordt. En dus bestijgen de gasten in 't donker de steile trap naar boven en scharrelen zij even later in 't donker op de vreemde hotelkamer rond totdat zij gereed zijn voor den slaap. En dien kan men op Urk ongestoord genieten. Er is nieta dat de stilte verstoort. Vroeg naar bed en vroeg uit de veeren: ziedaar de leuze, die op dit eiland volkomen nageleefd wordt. (Nadruk verboden). PERNETTYA. Een aardig heestertje, dat tot de Ericaceae be hoort, is de Pernettya. Het is een laag blijvend struikje met leerachtige blaadjes en dat in Mei- Juni bloeit met rose-witte bloempjes. Deze kleine, kruikvormige bloempjes, hoewel niet onaardig, vormen toch meestal niet de re den, waarom Pernettya in den tuin wordt ge nomen. Pernettya mucronata. Het zijn veeleer de vrij groote, mooie was achtige bessen in het najaar, die de schoonheid van de plant uitmaken. Bij ons zijn het meest gekweekt de verschil lende vormen van Pernettya mucronata, waar onder er zijn met witte, lilarose, purperen, kar- mijnroode en donkerroode bessen. Een groepje van deze struiken bijeen in den border of in den rotstuin kan in het najaar een buitengewoon mooi effect maken. We zien de laatste jaren de bessendragende takken ook wel in de bloemenwinkels en inderdaad ook in een vaas of pul in de kamer vormen de mooi ge kleurde, waschachtige vruchten, die aardig te gen de donkergroene leerachtige blaadjes afste ken, een zeer vroolijke en mooie versiering. De Pernettya struiken zijn eenhuizig, want aan een plant zijn of de meeldraden of de stam pers steriel. We kunnen dus spreken van man nelijke of vrouwelijke struiken. Hoewel deze mannelijke struiken in het najaar natuurlijk geen vruchten dragen en ons dus niet op de ge- wenschte schoonheid van de Pernettya vergas ten, doen we toch goed steeds een mannelijk exemplaar tusschen de vruchtdragende struikje» in te plaatsen, des te meer kans is er op een goe de, volledige bestuiving der vrouwelijke plan ten. De Pernettyastruiken groeien het beste op een humushoudenden zandgrond. Het zijn groenblijvende heesters, maar gedu rende een strengen winter is het raadzaam ze door wat sparretakken te beschermen, want dan zijn ze soms niet volkomen winterhard. Over het algemeen staan ze het beste op een eenigszins beschutte standplaats die echter liefst wel zonnig moet zijn. Door de kleine afmetingen van Pernettya is het een struik, die zeer geschikt is voor den klei nen tuin. We zullen daarin zelfs wel meerdere struiken kunnen plaatsen, naar verkiezing alle met dezelfde kleur van bessen of met bessen in verschillende kleuren, die gewoonlijk zeer goed bij elkaar passen en ieder najaar een frissche vroolijkheid aan het bewuste Pernettya-hoekje zullen verleenen. A. J. D.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 8