IJmuider Courant DAGBLAD VUOH VELSEN. IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN BERICHT De Autowacht. De verduistering distributie van tarwemeel en tarwebloem. Eischen der Sovjets ie JAARGANG No. 191 gjve Lourens Coster, Maatschappij voor -jrant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. .jtitraat 93, Haarlem. Telefoon 10724 Bureau sjlder Courant: Kennemerlaan 42, 13muiden, Ufoon 5301. Postgiro 310791. Alle Advertenties, gegeven voor dit blad, worden kosteloos gnomen In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, beaalve op Zon- en Feestdagen Directie; P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 17 JUNI 1940 Abonnementen per week Q12J4. P* maand ƒ0.5234, per 3 maanden 1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex Advertentièn: 1-5 regels 0.60, elke regel meer 0.12. BI] abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. HAARLEM Maandag, 'terdagmïdclag had op het Plein bij de Groote 'utbrug een autobotsing plaats. Een vrachtauto sloèg daarbij geheel op zijde. Zij, die tich met ingang van t Juli pei kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Die arme brave autowacht, Vaak oud. maar van een jong geslacht, Dat zich maar pas ontplooide; Het liep met de benzine spaak, Een feit, dat plotseling zijn „zaak" Finaal in 't honderd gooide. Nu dwaalt hij om zijn standplaats heen. Er is geen auto meer, niet één Voor hem om te behoeden; Zijn klanten rijden op de fiets Hem glad voorbij en hij vindt niets, Om hen voor te doen bloeden. Of 't slecht weer is, of prachtig weer, Hij kan dit den chauffeur niet meer Als nieuwtje mededeelen; Hij tikt niet langer aan zijn pet En mist zijns levens grootste pret: Auto-verzetje spelen. Hij had een kalme goede baan, Zoolang hij er maar naast mocht staan, Of zitten op een bumper; Nu d'auto niet meer rijden mag, Nu staat hij pas den heelen dag Totaal ernaast, de stumper. Die arme brave autowacht, Wat doet hij nu, heb ik gedacht, Waar moet hij zich aan wijden? Hij uit in stilte 'n jammerklacht Denkt aan zijn oude taak enwacht Tot d'autos weer gaan rijden. P. GASUS. Om den terugtocht in Westelijke richting te dekken, werden de verkcers- en spoorbrug over de Schelde te Dendermonde door de geallieerde troepen opgeblazen. Bij den val van het water kwam de brug in een merkwaardige positie. 'ardbeien verlangen naar warmte. Tengevolge van het natte weer van de laatste agen komt in de aardbeien, vooral in de zwak- cere soorten, veel „rot" voor. Van grooten om vang is het verschijnsel nog niet, maar het is te wenschen, dat op deze natte dagen een warme periode volgt, omdat die een gunstig rijpings proces bevordert en het „rot" in de aardbeien tot een minimum beperkt. Zon onder 10.03 Zon op 5.18 Tusschen deze beide tij'dstippen moet verduisterd worden Italiaansclie diplomaten in Frankrijk vastgehouden. Een Stefanibericht meldt uit Genève: Vernomen wordt dat de trein, waarmede het Italiaansche diplomatieke en consulaire personeel uit Frankrijk werd vervoerd o.m. reisde met dezen trein de ambassadeur Guariglia door de Franschen is opgehouden op het grensstation Belle garde en daar sedert verscheidene dagen vastge houden wordt. Het personeel en de persoonlijk heden der Italiaansche kolonie, die in denzelfden trein reizen, zijn het voorwerp geweest van talrijke plagerijen van den kant der Fransche autoriteiten. Andere persoonlijkheden der Italiaansche kolonie, die Frankrijk met denzelfden trein zouden ver laten, werden op het oogenblik van vertrek ge arresteerd en twee hunner worden vastgehouden in het fort St. Nicolas te Marseille. Ook een functio naris van het Italiaansche consulaat te Nimes werd gearresteerd. De Braziliaansche consul generaal te Genève, die den staat vertegenwoordigt, welke belast is met de bescherming van de Italiaansche belangen in Frankrijk, heeft zich naar Bellegarde begeven, maar had geen succes. Hij heeft de bovengenoemde plagerijen kunnen constateeren. UITWISSELING VAN DIPLOMATEN GESCHIED. Het D.N.B. meldde Zondagavond laat uit Genève: In den loop van den dag is de uitwisseling ge schied van het Italiaansche en het Fransche diplomatieke en consulaire corps. Zondagmorgen kwamen in het station van Genève twee treinen uit het grensstation Bellegarde aan. In den eer sten trein bevond zich het Italiaansche diplo matieke en in den tweede het Italiaansche consulaire corps uit Frankrijk. Op het oogen blik, waarop de twee treinen het Zwitsersche grondgebied bereikten, werd telefonisch naar Italië instructie gezonden het te Domodossola opgehouden Fransche diplomatieke en consu laire corps toe te staan, naar Zwitserland te vertrekken. De rijwielstallingen. HAARLEM Maandag Meer dan ooit geldt in deze dagen het ..allemaal op de fiets!" Verschillende omstandigheden heb ben daartoe aanleiding gegeven: particuliere auto's staan „op stal", busverkeer en taxivervoer is er niet in de stad, de trams houden veel vroeger op met rij den. Dit alles heeft gemaakt dat niet alleen ieder zijn of haar rijwiel nog meer gebruikt dan vroeger, maar ook dat vele autobezitters en anderen, die van bussen, taxi's of huurauto's gebruik plachten te ma ken, zich een stalen ros hebben aangeschaft. Zoo is het rij wiel ver keer enorm toegenomen. „Kunt u nu merken,", hebben wij aan den exploi tant van een rijwielstalling in de buurt van het sta tion te Haarlem gevraagd, „dat u het in uw zaak drukker hebt dan vroeger, nu er zooveel gefietst wordt?" „Zeer zeker," was 't antwoord. „I kstal nu per dag ongeveer 750 fietsen en vroeger was dat aantal zoo wat de helft. En op Zondagen met goed- weer kan ik de fietsen soms binnen niet eens allemaal bergen en moeten ze wel op straat worden gezet. Natuurlijk hebben wij het in deze zaak in hoofdzaak van het reizend publiek; de menschen die komen „winkelen" in Haarlem maken uit den aard der zaak meer ge bruik van de rijwielstallingen- in de stad". Een andere „rijwielstaller", ook in de stations- buurt, durfde zich niet aan een schatting van het aantal wagen maar hij meende wel te kunnen zeg gen dat, al was de drukte wel iets toegenomen, het aantal der bij hem gestalde fietsen toch niet zoo buitengewoon veel grooter was dan anders. „U moet denken", zei hij, „met de honderden en honderden forensen, die eiken morgen naar Amsterdam trek ken en 's avonds weer huiswaarts keeren, hebben wij het hier a 11 ij d heel druk gehad." „Ik heb hier voortdurend veel fietsen staan", zei ded eigenaar van een stalling in de Tempeliersstraat- buurt, „maar ik geloof niet, dat er in den laatsten tijd zooveel meer bij gekomen zijn. Ja, een korten tijd had ik het heel druk, dat was toen er in 't ge heel geen treinen reden en alle forensen dus aange wezen wai-en op de tram. Toen had ik er per dag wel ongeveer 50 meer en als ik plaats had gehad had ik er wel 400 of 500 meer kunnen krijgen, maar ik kon er, helaas, niet meer bergen. Je vaste klanten gaan toch natuurlijk voor!" Wij stelden ook nog een onderzoek in bij een paar rijwielstallingen in de stad. De eigenaar van één hiervan vond, dat het „zoo'n gangetje" ging. „Ik heb," zei hij, „aan den eenen kant misschien wel wat meer te doen doordat men schen die hier vroeger niet kwamen, nu van mijn stalling gebruik maken maar daar staat tegenover dat er geen vergaderingen of bijeenkomsten wor den gehouden en dat kan ik in mijn rijwielstalling terdege merken; 's avonds is het heel wat stiller". Een collega uit dezelfde buurt had meer reden tot tevredenheid. „Veel menschen, die in geen jaren op een fiets gezeten hadden, hebben er nu weer een aangeschaft en datzelfde kan ook gezegd worden van tal van automobilisten die noodgedwongen weer aan het fietsen zijn gegaan. Dit is vooral op Maan dag merkbaai-, met de Bollenbeurs. Ja, wij hebben er wel voordeel van dat er zooveel gefietst wordt, te genwoordig!" Zoo kan dus over het algemeen wel gezegd wor den dat de rijwielstallingen profiteeren van den nieuwen toestand, al werken in de verschillende buurten ook verschillende factoren. Hoofdprijzen Staatsloterij. 's GRAVENHAGE, 17 Juni. 1000.— 5068, 7604, 15721. 400.— 2324, 3403, 7658, 12240, 14336, 17119, 22779, 23518. 200.— 4763, 16974. 100.— 1800, 6917, 7185, 10893. 11369, 12945, 14849. 15053, 20604. 21336. BEVERWIJK Nieuwe soorten aardbeienplanten in den proeftuin. Van de gelegenheid, van enkele nieuwe soor ten goede aardbeienplanten, die in den proef tuin van de Beverwijksche veilingen zijn uit gezet, kennis te nemen is Zondag door de tuin ders een dankbaar gebruik gemaakt. Deze flinke belangstelling viel te verwachten, daar het aardbeiengewas in onze streek met al lerlei ziekten te kampen heeft, die een grootere oogst-van deze delicatesse sterk belemmeren. Vooral het zoogenaamde rot is een veel voorko mend verschijnsel. Om de verwekkers van de verschillende ziekten op te sporen en om midde len te vinden deze afdoende te bestrijden is eenige jaren geleden deze proeftuin aangelegd, ook met het doel betere en nieuwe gezonde planten te winnen. Mej. ir. Kronenberg leidde dit onderzoek en heeft al eenige aardige resultaten, die wij al eens eerder in ons blad bespraken, bereikt. O.a. slaagde zij erin de verwekker van een ziekte te vinden. Zondagmiddag hebben nu in dezen tuin vele tuinders de resultaten kunnen zien. De meeste belangstelling ging natuurlijk uit naar voor de streek Kennemerland nieuwe soorten en wel de Bulgaarsche aardbeien. Twee soorten waren hiervan in eenige bedden aangelegd. Deze plan ten brengen een flinke, mooi gevormde en frisch gekleurde vrucht voort, die de handel graag ziet. Deze aardbei, die bovendien zeer smakelijk is en zich heel gemakkelijk zonder dop laat plukken, is uitstekend geschikt om in te pulpen. De opbrengst is eveneens vrij behoorlijk. Men koesterde van deze Bulgaarsche soorten dan ook veel verwachting. Voorts was er nog een soort van Duitsche af komst. Ook van de meest bekende soorten waren talrijke bedden aangelegd. Hel ligt in de bedoe ling de nieuwe soorten aardbeienplanten het vol gend jaar aan de tuinders af te geven. Over twee weken zal voor belangstellenden de proeftuin veer te bezichtigen zijn. Onder de vele belangstellenden merkten wij o.a. op, de directeuren van de Vereenigde Vei lingen en de B.E.T.-veiling, de heeren W. de Groot en K. Tervoort en vele bestuursleden van de tuindersorganisaties. Speciale bons voor broodgebruik in hotels. van het brood wordt nog gewijzigd. luing moest wordden overgegaan, is 't toch ook weer niet zoo heel erg. Het was mogelijk geweest, gezien de aanwezige voorraden, een grooter rantsoen te geven of zelfs de geheele brooddistributie nog eenigen tijd achter wege te laten, maar bij dit allerbelangrijkste volks- voedsel is voorzichtigheid een allereerste vereischte. Voor het nu vastgestelde rantsoen hebben we, als geen onvoorziene omstandigheden zich voordoen, voldoende tot de oogst van het jaar 1941 aan de markt komt en dan zal het van de oogst van het jaar afhangen of we, als dan de distributie van brood nog noodig zal blijken te zijn, er ongewijzigd mee kunnen doorgaan. Men behoeft dus geen angst te hebben, dat dit rantsoen een eerste stap is om tot een snellere ver mindering van het broodrantsoen te komen. Het te gendeel is waar, we zijn zoo begonnen, dat we het ook kunnen volhouden." (A. N. P.) aansluiting aan hetgeen reeds bekend is ge- akt, betreffende de invoering van de brood- jibutie op Maandag 17 Juni brengt de secre- j.generaal, waarnemend hoofd van het depar- *nt van landbouw en visscherij het volgende •jr de aandacht van belanghebbenden, looals bekend geven de broodbonnen elk recht 'het koopen van 100 gram brood. Dit zou tot ge- hebben, dat iemand, die slechts één broodje 'ongeveer 50 gram wenscht te gebruiken in een utel, café, restaurant of broodjes winkel, een iodbon van 100 gram zou moeten inleveren. Aan een dit tot moeilijkheden aanleiding kan geven, rden ten behoeve van de hotels, cafés, restau rs broodjes winkels e.d. speciale bonnen in om- ip gebracht, welke elk recht geven op het koo- ivan 50 gram brood en waarop in roode letters opschrift: „een half rantsoen brood", is aan bracht. Deze bonnen van 50 gram dragen het ka rakter van „wisselgeld" en mogen door de 'rakkers noch van het publiek, noch van de hotels e.d. in ontvangst worden genomen. Het publiek kan op deze bonnen uitsluitend brood betrekken in hotels enz. Gedurende het tijdvak van 17 Juni tot en 'met 12 Juli a.s. geeft de met 75 genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje [recht op het koopen van ZVz ons tarwebloem of VA ons zelfrijzend bakmeel. aan Letland en Estland. Iemand, die 50 gram brood in een café wenscht (gebruiken, levert dus zijn broodbon, recht ende op 100 gram, in en krijgt een bon van 50 am terug. De exploitanten van hotels, restaurants, brood winkels e.d. kunnen bij den aanvang der distri- tie een beperkte hoeveelheid bonnen van 50 gr. de plaatselijke clistributiediénsten verkrijgen, ■■ens het verdere verloop der distributie kunnen zoo noodig de in hun bezit zijnde bonnen van gram bij den plaatselijken distributiedienst sa bonnen van 100 gram inwisselen en omge ard. DISTRIBUTIE VAN BLOEM EN MEEL. Tegelijk met de invoering van de brooddistri- itie is heden een begin gemaakt met de distri- iitie van tarwebloem en zelfrijzend bakmeel. Waar anders groote bedrijvigheid heerscht. Nabij de haven van Antwerpen rijden nu niet meer de auto's af en aan. De inwoners der stad komen aan den waterkant van het voorjaarszonnetje genieten. In het algemeen zullen de voorraden tarwebloem (zelfrijzend bakmeel bij de winkeliers voldoende a om de vraag van het pubiek in de eerste cributieperiode te kunnen voldoen, zoodat geen ?:rschottoewijzingen zullen worden verstrekt, jcht bij uitzondering de voorraad ontoereikend j>, dan kunnen de winkeliers via de plaatselijke itributiediensten een verzoek tot het centraal stributie kantoor richten voor een voorschottoe- ijzing. In ieder geval zal aan de winkeliers vóór het be ing van de tweede distributieperiode een toe- ijzing worden uitgereikt waarop zij bij hun leve- liciers tarwebloem en zelfrijzend bakmeel kunnen stellen, welke toewijzing hen in staat zal stellen 3 alle aanvragen van het publiek in de tweede riibutieperiode te voldoen. BROODBONNEN VOOR MILITAIREN MET VERLOF De volgende regeling is getroffen voor de ver rekking van broodbonnen aan Nederlandsche mi- aren met periodiek en buitengewoon verlof: De commandanten der legeronderdeelen zullen bij ■plaatselijke distributiediensten losse brood- en (ikerbonnen kunnen verkrijgen ter uitreiking aan itairen, die niet ineigen voeding voorzien indien ai periodiek of buitengewoon verlof wordt ver end. Per persoon zullen per maand 16 broodbon- 3i en één 1/4 suikerbon worden verstrekt, welke tht geven op een rantsoen brood en suiker benoo rd voor ongeveer een week, berekend naar het :tsoen voor de burgerbevolking. SAMENSTELLING VAN HET BROOD ZAL OOK VERANDEREN De regeerïngscommissaris, hoofd van het rijksbu- iu voor de voedselvoorziening, schrijft ons: Jedereen zal wel hebben verwacht, dat het onder i gewijzigde omstandigheden tot een distributie ffl brood moest komen. De samenstelling van het ood is reeds veranderd en zal nog meer verande- 3 doordat ook van andere grondstoffen dan tarwe, 'reten rogge en een weinig aardappelmeel, gebruik worden gemaakt. De oorlogsmelange, uit vroe- :e proeven welbekend, zal langzamerhand worden «voerd. Het rantsoen van 2 kg. per week (voor zwaar ■k verrichtende arbeiders 50 of 100 pet. hooger) sker niet overvloedig, maar als we ons herinne- dat in den vorigen grooten oorlog tijdelijk tot ''gram per dag van brood van slechter samenstel- Beide landen hebben reeds toegegeven. Het D.N.B. verneemt uit Moskou: Naar officieel verluidt heeft de Sovjet-regee ring aan de regeeringen van Letland en Est land gelijkluidende nota's gezonden, waarin soortgelijke eischen worden gesteld, als die welke reeds door Litauen zijn aangenomen. (Men zie elders in dit nummer). In de nota's aan Letland en Estland verklaart de Sovjet-regeering dat deze beide staten de zoo genaamde Baltisehe Alliantie na de onderteeke- ning van het pact van wederzijdschen bijstand met de Sovjet-Unie niet geannuleerd, doch in tegendeel versterkt hebben door Litauen in dit bondgenoot schap te betrekken en door te pogen ook Finland tot de Baltisehe Alliantie te doen toetreden. De Sovj et-regeer ing kan tegenover deze politiek, die in strijd is met het in het vorig jaar gesloten pact van wederzij dschen bijstand, niet onverschillig blijven, vooral daar zij zelf haar uit de pacten voortvloeiende verplichtingen uiterst stipt is na gekomen. De Sovjet-regeering ziet in de Baltisehe Alliantie niet slechts een gevaar, doch ook een di recte bedreiging tegen de Sovjet-Russische gren zen. Derhalve acht de Sovjet-regeering de vol gende minimale eischen absoluut noodzakelijk: 1. De vorming eener nieuwe regeering in Letland en Estland, die in staat en bereid zijn de voorwaarden van de pacten van wederzijd- schen bijstand eerlijk na te komen. 2. Vrije doortocht voor de Sovjet-troepen in Letland en Estland ter bezetting van de be langrijkste punten der beide landen, om de naleving der pacten van wederzijdschen bijstand te waarborgen. Zondagavond, zoo wordt verder meegedeeld, hebben de gezanten van Letland en Estland den regeeringschef en volkscommassaris van Buitenlandsche Zaken Molotof medegedeeld dat hun regeeringen de eischen der Sovjet-re geering aanvaarden. ESTLANDSCHE REGEERING AFGETREDEN. Zondag, kort voor middernacht, werd te Reval de volgende officieele mededeeling gepubliceerd: „De regeering van de Sovjet-Unie heeft heden aan de Estlandsche regeering eischen voorgelegd, welke ten doel hebben de tenuitvoerlegging van het pact van wederzijdschen bijstand tusschen Est land en de Sovjet-Unie te waarborgen. De Estlandsche regeering heeft onder voorzitter schap van den president der republiek de gestelde eischen aanvaard en daarvan aan de regeering der Sovjet-Unie mededeeling gedaan. In verband hiermede heeft de Estlandsche re geering haar ontslag aangeboden, dat. de president der republiek heeft aangenomen, terwijl hij onver wijld maatregelen nam voor de vorming eener nieuwe regeering. Op grond van het met de Sovjet-Unie gesloten accoord, worden Sovjet-Russische troepen onder gebracht in verschillende centra van Estland, waar zij tot dusver niet geweest zijn. De regeering is er van overtuigd dat alle burgers zich bij aankomst j der Sovjet-Russische troepen op de nieuwe stand plaatsen met de gebruikelijke tegemoetkomendheid en kalmte gedragen zullen". IJMUIDEN BEROEPEN De hulpprediker der Nederl. Hervormde ge meente te IJmuiden-Oost, de heer C. P. van Andel, is beroepen te Tjerkgaast.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1