38810 liet JOieat m Jan OUeAol. WIELRIJDEN Huwelijk met modern Comfort. MAANDAG 17 JUNI 1940 De intocht der Duitsche troepen in Parijs. Parade op de Place de l'Etoile. Het D.N.B. meldt: Omtrent den intocht der Duitsche troepen in Parijs heeft het D.N.B. een bericht ontvangen, waarin gezegd wordt: „Duitsche troepen zijn op 14 Juni om 8 uur 15 Duitschen tijd in Parijs binnengerukt. Gedurende de ochtenduren schouwden de opperbevelhebber van de legergroep, twee bevelvoerende generaals en twee divisiecommandanten de parade op de Place de l'Etoile, in de schaduw van den mach tigen Are de Triomphe. In den ochtend van dien dag stonden, om zeven uur. de troepen op 10 K.M. van de hoofdstad. Had de Duitsche pantserverkenning nog den avond tevoren botsingen met zwakke vijandelijke, strijdkrachten, op 14 Juni waren het nog slechts enkele wegversperringen, die den Duitschen op- marsch belemmerden. De pionniers pakten nog eenmaal aan, toen was de weg naar Parijs vrij. Ongehinderd reed de spits der verkenningsafdee- ling door de Parijsche voorstad. Hoe verder men de stad inreed, hoe meer Parijs ontwaakte. De be volking kwam bijeen op de hoeken der straten en besprak de groote gebeurtenis. Gereserveerd ston den de menschen langs den kant van den weg. Zij waren verwonderd over de rust en orde, waar- mede de intocht zich voltrok. De nachtmerrie, van Duitsche bomaanvallen was weggenomen. Parijs herademde. Op de Place de l'Etoile stond de commandeerende generaal van een legercorps met zijn beide divisiecomman danten. De generaal was aan het hoofd van zijn divisies Parijs binnengerukt. Daarna begaf hij zich naar het graf van den onbekenden soldaat onder den Are de Triomphe. Hij bracht saluee- rend het eerbetoon. Om 12 uur 30 begon het historische voorbijtrek ken der Duitsche regimenten en divisies op de Place de l'Etoile. Uur na uur reden de gemoto riseerde colonnes langs de generaals. Van den Are de Triomphe wapperde de vlag van het Duit sche rijk. De menschen verdrongen zich op de Place de l'Etoile. Zij beleefden een historisch en militair schouwspel zonder weerga. Den avond tevoren dachten zij nog dat de Franschen zege vierend oprukten tegen de Duitsche troepen." Voor de komst der Duitschers. Een D.N.B. bericht uit Parijs meldt: „Toen de Duitsche troepen Vrijdagmorgen in de Fransche hoofdstad binnentrokken was zij door de Fran sche troepen ontruimd. Kleine troependeelen wa ren in de voorsteden gevangen en ontwapend. De stad zelf was door een gedeelte der bevolking verlaten. Het plan de geheele stad te evacueeren kon niet verwezenlijkt worden. Naar uit verklaringen van achtergebleven deelen der bevolking blijkt vond de evacuatie plaats met groote opofferingen der getroffenen, die in de haast slechts het aller noodzakelijkste konden meenemen. Onbeschrijfe lijke tooneelen, vooral die op de stations, werden verteld. Nu nog ziet men overal de sporen van een panische vlucht: achtergelaten bagage, kinder wagens, gedeeltelijk gescheurde kleedingstukken, kaarten en reispapieren. De achtergebleven be woners hebben tot op het tijdstip, waarop de Duitsche troepen de stad binnentrokken, moei lijke uren doorgebracht. Voor de stad waren de laatste verdedigingslinies aangelegd, doch hierin had men geen vertrouwen. Alle bruggen over de Oise waren vernield, talrijke straatversperringen, voor het grootste gedeelte ondermijnd en talrijke linies, bestaande uit verdedigingsstellingen en bunkers, waren opgeworpen. Deze verdedigings linie werd door de Duitsche troepen onder hard nekkige gevechten zoo snel bereikt dat vele nieu we betonnen blinkers nog met de houten bekisting bekleed, veroverd werden 'en het beton van de straatversperringen nog' gedeeltelijk nat was. Vrijdagmiddag marcheerden de overwinnende Duitsche divisies voor haar generaals op de Place de la Concorde en de Place de l'Etoile. In span ning volgde de rest der Parijsche bevolking in de straten het militaire schouwspel. De Fransche propaganda had haar medegedeeld dat zij van de'Duitsche'troepen het ergste te vree zen had. Nu echter zagen zij de. voorbeeldige orde, waarin de Duitsche troepen door de mooie straten der stad marcheerden. Langzaam week de terug houdendheid en spoedig kwamen mannen en vrouwen met de rustende troepen in gesprek. Parijs in Duitsche hand biedt een volkomen rustig, bijna normaal beeld. De veiligheidsdien sten en de verkeersregeling wordt door de Parij sche politie en gendarmerie waargenomen. Even als in normale tijden rijdt de Parijsche brandweer ln volle vaart door de straten naar een Zuidelijk gelegen voorstad om daar een brand te blusschen. Ook de brievenbestellers doen, zooals gewoonlijk, hun dienst. Terwijl zich de ineenstorting van het Fransche leger voltrekt keert in de hoofdstad van Frankrijk de bevolking tot haar normale leven terug." Hoe <Ie Duitschers den Boven-Rijn overschreden. Relaas van een Duitschen ooggetuige. Het D.N.B. meldt: Hoe Duitsche pioniers en „Stormibooten" der infanterie den hoven-Rijn zijn overgestoken wordt beschreven in een ooggetuigenverslag dat het D.N.B. heeft ontvangen van een deelnemer aan den strijd. „Zaterdagochtend brak een grauwe dag aan. Onophoudelijk regende het, de verkenners en de waarnemers hadden nauwelijks honderd meter zicht. De andere oever van den Rijn verdween in een grijzen nevel, doch de eenmaal vastge stelde aanval aan den Boven-Rijn werd niet uit gesteld. De wegen, waarlangs de opmarsch werd voorbereid, gaven een beeld te aanschouwen, dat wees op den komenden aanval. Colonne na colon ne te voet en per wagen rukte op. Om half tien was alles nog rustig. Toen hoorde men hier en daar ontploffingen. Precies om tien uur brak voor de Franschen de hel los. Alle kalibers van de Duitsche artillerie vuurden over den Rijn. Onder het gedreun van de artillerie maakten de Duitsche pionniers pre cies om tien uur een aanvang met het bouwen van bruggen. Ondanks het vijandelijke storings- vuur gingen zij met doodsverachting aan den arbeid, timmerden zij hun balken, bevestigden hun stangen en boomstammen en lieten hun pontons te water glijden om in grooten stijl den overtocht te forceeren. Intusschen waren de Duitsche infanteristen reeds begonnen in hun booten den Rijn over te steken. Hoewel vijan delijke granaten reeds boven de inschepings plaatsen huilden en met donderend geweld in sloegen, zoodat het onmogelijk scheen hier den overgang te volbrengen, gaven de infanteristen geen kamp en staken de rivier over. Reeds tien minuten na het begin van den aanval hadden Duitsche soldaten in de nabijheid van Breisach den anderen oever bereikt en ondernamen zij daar een stormaanval op de Fransche kazemat ten. Geen kogelregen van den vijand kon hun aanvalsgeest doen wankelen. Langzaam werd het machinegeweervuur van de Franschen tot zwij gen gebracht en spoedig bood de geschokte vijand geen tegenstand meer. Voor de Fran schen was de aanval der Duitsche troepen over den Rijn als een verrassing gekomen. Want zonder voorafgaanden steun van de artillerie, Dinsdag een verklaring van Churchill. Volgens Reuter wordt te Londen vernomen, dat Churchill in de Lagerhuiszitting van Dinsdag een verklaring zal afleggen over den algemeenen oorlogstoestand. Dezelfde verklaring zal in het Hoogerhuis worden afgelegd. Ja, natuurlijk dat is het nummer, waaraan U denken moest: het num mer van de girorekening van Haar lem's Dagblad, waarop Uw gift voor de nationale collecte ten bate der oorlogsslachtoffers gestort moet wor den. Als U dat nü even doet, behoeft U er niet meer aan te denken! (Adv. Ingez. Med.) zooals deze alleen maar gelijktijdig werd gege ven. is vroeger nog nimmer een vestingliiv-2 door ae infanterie aangevallen. Dat de Duitschers, in het aangezicht van de groote vuurkracht van de Fransche kazematten zich in den Rijn zouden werpen en zouden stormloopen, hadden de Fran schen klaarblijkelijk niet verwacht. Hoewel en kele Duitsche booten in het vijandelijke vuur afdreven en andere elders een plaats moesten zoeken om te landen gelukte het den overigen Duitsche troepen toch dc rivier over te steken en met doodsverachting in het vijandelijke vuur stand te houden tot hun kameraden op een of andere plaats aan wal waren gekomen. Wan neer de aanval in het vijandelijke vuur ergens dreigde te haperen viel de Duitsche artillerie onmiddellijk de geweernesten van den vijand aan en bracht deze tot zwijgen. Afdeeling na afdeeling, compagnie, na compagnie slaagde er in op die manier op den vijandelijken oever te landen. Reeds toen de strijd om den Rijn slechts een uur had geduurd brachten de Duit schers de eerste gevangenen over de rivier naai de achter gelegen linies. Na twee uren strijd was de plek. waar de overtocht was geschied, in Duitsche handen, zoodat het bouwen van de pon tons snel kon gebeuren. Spoedig kon de eene colonne na de andere over den Rijn trekken om 't succes van dien ochtend op den vijandelijken oever te vergooten". AVONDWEDSTRIJDEN OP DE STADIONBAAN. De eerste avondwedstrijden op de Stadionbaan te Amsterdam zullen Donderdag 20 Juni a.s. ge houden worden. Wedstrijden op de Vekabaan. De uitslagen van de Zondagmiddag op de Veka baan gehouden wielerwedstrijden luiden- als volgt: Omniumwedstrijd tussehen Wals -Pellenaars en Schulte—Boeyen. Vijf ronden sprint: 1 Schulte-Boeyen 7 punten: 2 WalsPellenaars 4 punten. Tijdrace 1 K.M. vliegenden start: 1 Wals—Pel lenaars 10 pnt., 2 SchulteBoeyen 5 punten. Tijd 1 min. 5 3/5 sec. Koppelachtervolging max. 5 K.M. met aflossing: 1 WalsPellenaars 10 punten 2 SchulteBoeyen 5 punten op 15 meter, tijd 6 min. 14 4/5 sec. Totaaluitslag: 1 Wals-Peilenaars 24 pnt., 2 SchulteBoeyen 17 p. De wedstrijd tussehen de wegrenners en de baanrenners eindigde in een overwinning voor de baanrenners. De 8 K.M. individueel werd gewonnen door de wegrennersploeg, welke bestond uit van Nek, De Groot, Reuter, Hiddes, Reyneveld, in den tijd van 10 min. 51 3/5 sec. rnet 26 punten tegen 21 pun ten van de baanrenners, van Egmond, Roes, Dom- hof, van Rijn en Zwartepoorte. De afvalrit over 20 ronden was voor de baan renners met 35 pnt., de wegrenners 20 punten. Totaaluitslag: 1 Baanrenners 58 punten, 2 Weg renners 46 punten. 80 K.M. koppelwedstrijd: 1 WalsPellenaars 15 punten. 2 ReuterVan Rijn op drie ronden met 13 punten. 3 ZwartepoorteRoes op drie ronden met 8 punten. 4 GroenewegenVan Nek op drie ronden met 7 pnt. 5 van AmsterdamDe Groot op zes ronden met 13 punten. VOOR DE KINDEREN De dag van vertrek was aangebroken. Voor het huis speelde, in opdracht van het Oud heidkundig Genootschap, een fanfarecorps roerende afscheidsmuziek. In optocht ging het nu naar de haven waar het groote schip ge meerd lag. Na afscheid genomen te hebben begaven de professor en de Dikke zich eerst aan boord. Krent stond nog steeds aan wal om de snik kende Minah te troosten ,die zou ochterblijven om op het huis te passen. Het hoofdpostkantoor te Rotterdam is weer geheel in bedrijf. Ten gerieve van het publiek werden telefooncellen aangebracht. De telefoons zijn er, maar van een cel kan men nog niet spreken. LANGS DE STRAAT T weedehandschschoenen. Op een der vele Amsterdamsche Zaterdag- markten troonde op een soort stellage de koop man en aan zijn voeten stond op een paar schra gen een groote bak vol schoenen, bruine en zwarte, groote en kleine, hooge en lage in schil derachtige wanorde. Om dien bak heen stonden tientallen menschen, wien de begeerte uit de oogen straalde. „Voor ieder een paar schoenen voor weinig geld", schreeuwde de "koopman, „Zoek uit maar, menschen; ik heb ze voor groote en kleine voeten, voor dikke en voor dunne. Zoek ze maar uit. Waar vind je in Amsterdam zulke prachtstukken van tweedehandschschoenen, zuiver leer, nu je geen nieuwe meer kunt krijgen? Bekijk ze maar, of het geen echt leer is. Neem. ze maar in je handen en kijk of de zolen goed heel zijn, je zal d'r geen gaatje in vinden, dat verzeker ik jullie! Hier, wie vroeg er ook weer naar maat 38? U juffrouw, asjeblieft! En geluk ermee. Dat je d'r nog jaren op mag loopen!" De koopman was nu echter wat al te optimis tisch. want de juffrouw nam de schoenen, maat 38, wel even in de hand maar gaf ze, na met een vriendin geraadpleegd te hebben, weer terug, „Nee, koopman", zei ze, „zoo erg zit ik nou nog niet verlegen, dat ik twee schoenen moet dragen die niet gelijk zijn. De eene is lichtbruin en de andere donkerbruin. En deze heeft nog aparte stukjes bovenop en die niet. Dank je wel!" „Ja, als je zoo nauw kijkt en dat in dezen tijd", antwoordde de koopman, terwijl hij de schoenen weer terugnam. „Maar dan heb ik hier wat voor u. Ook maat 38. Nou ja, de eene is zwart en de ander bruin, maar daar weet ik een goed mid deltje voor. U gaat naar een schoenmaker en u laat die bruine óók zwart maken. Dat is een klein kunstje voor hem. NouEn hij hield de twee schoenen uitlokkend in de hoogte. De juffrouw was evenwel niet te bewegen, schudde het hoofd en verliet het terrein. Intusschen graaiden maar steeds begeerige handen in de schoenenmassa. Een arbeider dook er een stevige, grove schoen uit op en bekeek de niet bepaald elegante voetbekleeding, die hem wel scheen te lijken want hij ging op zoek naai de tweelingzuster. Hij pakte wel tien schoenen achter elkaar op en wierp ze weer neer tot hij er eindelijk een gevonden had, die sterk deed den ken aan de eerste, die hij nog steeds in de linker hand hield. Maar toen hij de beide exemplaren met hakken en zolen tegen elkaar mat. bleek dat de eene een paar centimeters langer was dan de andere. Driftig wierp hij de twee weer in den bak en riep den koopman verontwaardigd toe: „Seg foader, mot je maan hebbe?" Waarna hij grom mend wegliep. En zoo scheen het velen Amsterdammers te gaan, die hoopten bij dezen tijdelijken winkel een koopje te halen. Daar werd met ijver gezocht en gepast en gemeten, eerst kalm en bedaard, daar na zenuwachtig en tenslotte met wanhoopsge baren, maar ik zag niemand die bij een schoen, waarop zijn of haar oog gevallen was, een tweede vond, die er bij hoorde. Ik geloof niet. dat deze koopman dien dag zaken gemaakt heeft. Hij had blijkbaar een te geringen dunk van het intellect van het Amsterdamsche publiek. J. C. E. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1890 17 Juni: INSPECTEURS ZONDER SABEL. Een halve eeuw geleden werden de inspec teurs van politie te Haarlem voor het eerst in uniform gestoken. Er werd verwondering over uitgesproken, dat de inspecteurs niet meteen van een degen of sabel voorzien werden. Als zoo werd gezegd de agenten een sabel noodig hebben is het voor het prestige der inspecteur- noodig dat zij ook zoo'n wapen krijgen. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor het doet. examen geneeskunde de heeren P. J. Hallie. C. G. Wolff, M. van Straten :n H. Olislagers. Rijkskweekschool voor onder wijzers (essen). Haarlem, 15 Juni. Eindexamen: 1940. Geëxa mineerd 5 candidaten. Geslaagd de damesL, Snijders, H. C. v. d. Waa en A. Sneevliet. Voorbereidend onderwijs, 's-GRAVENHAGE, 15 Juni. Geslaagd veer onderwijzeres bij het voorbereidend onderwijs akte A. de dames: R. L. Bolkestein, te Haarlem; P. H. A. Schipper, te Santpoort; M. A. Verbce's, te Santpoort; W. C. Hennes, te Zandvoort en M. de Klerk, te Bloemendaal. BEVERWIJK GEMEENTE STELT TUINGROND BESCHIKBAAR. Naar wij vernemen heeft de gemeente Bever wijk voor liefhebbers nog eenige kleine stukjes tuingrond uit te geven aan de Populierenlaan. VEREENIGING VAN AQUARIUMHOUDERS. De Vereeniging van Aquarium-Terrariiunhes. ders „Kennemerland" houdt Donderdag 20 Juj in café Van der Lem, IJmuiden, een ledenver gadering. De agenda bevat o.a. de uitslag van huiskeuring. WIJK AAN ZEE Dr. EUWE SPEELT TE WIJK AAN ZEE. Zondagnamiddag 23 Juni zal Dr. Euwe een simultaanseance spelen in Café Sonnevanck al hier. Als tegenstanders zullen eenige spelers fun- geeren van de Hoogoven Schaakclub en van Denk en Zet. IJMUIDEN Visscherij op versclie visch begonnen. Veertien kustv>sschers t,e Scheveningen uitgevaren. '--GRAVENHAGE. 17 Juni (A.N.P.) Heden ochtend in de vroegte zijn van Scheveningen uit 14 kustvisschers, onder toezicht van een pa trouillevaartuig, ter visscherij vertrokken. De schepen, die drie mijlen uit de'kust voeren, waren van de Scheveningsche boulevard in den loop van den ochtend goed te zien. Morgen zullen er waarschijnlijk nog eenige schepen bij komen. De zoo gewilde schokker- visch zal in ieder geval Dinsdag a.s. ter markt zijn. Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN. 17 Juni. Baars 2018 cent per kg., Blei 15 cent per kg., tarbot 86 cent per kg., tong f 1.04—0.86, snoek baars 5553 cent. mei 2726 cent, paling 62 cent, per kg., bot f 33—22.50 per 50 kg., kleine gul f 25 per 50 kg.. Wijting f 20 per 20 kg. Gedeeltelijke lading: Loggers: KW 151 f 231, CH 130 f 162. Mr. CORRY STOLZ-VAN DEN KIEBOOM. 17) Mag ik je er attent op maken, zegt Boy hoog, dat ik dit onderhoud begonnen ben met een zoo officieel en correct mogelijk huwelijksaanzoek? Ik verwijt je niet, -dat je me hebt afgewezen, maar ik vind ook niet, dat je reden hebt om je belee- digd te voelen. Ik ben heelemaal niet beleedigd, zegt Nick. Ik ben je alleen maai dankbaar, dat heb ik je al gezegd. Alleen achteraf bekeken vind ik het allemaal een beetje gék. Ik bedoel, als ik nu een jongen was, een vriend van je, dan zou iedereen die introductie en protectie van jou als iets dood gewoons accepteeren. Maar nu ik een meisje ben... Tja, zegt Boy, als je het zelf nu prefereert om vrij en onafhankelijk en zelfstandig en hoe noe men jullie meisjes dat allemaal r.og meer te blij ven, nou ja, dan moet je de consequenties ook aan durven. Och ja, zegt ze, dat komt allemaal door dat ellendige Doornenburgsche kletshol. Daar hebben ze me in dat halve jaar, dat ik er gezeten heb, dermate aan mijn hoofd gezanikt met wat wel en wat niet te pas komt voor een jong meisje aboe, ik zal blij zijn als ik daar weg ben. En ik zal het verschrikkelijk leuk vinden, als je me komt opzoeken in Amsterdam, hoor, zegt ze har telijk. Laat eerst maar eens weten, of je aangeno men bent, zegt Boy practisch. Ik heb nu wel veel te beweren, maar een typiste, die niet kan typen, die kan ik er zelfs niet in werken. - Wat jammer dan, dat ik mijn diploma's niet heb meegebracht, zegt Nick. Ze zijn zoo mooi, lila met. groen, veel mooier dan onze bulla's. En ik vrees, dat ik er in de toekomst meer nut van zal hebben ook. Nou zeg, ik zal mijn best doen, je niet te schande te maken Dag hoor. Nick zit aan haar bureau, nerveus, één oog op de klok. Als Oom Victor nu maar vroeg genoeg op kantoor komt, zoodat ze hem het nieuws nog kan vertellen, vóór ze naar de rolzitting moet. Kwart over negen komt hij binnen: Zoo boe melstudent, uitgepierewaaid? Je ziet er maar pips uit, jonge dame. Toch niet dronken geweest? Zeg, wat drinken jullie eigenlijk op zoo'n geitenfuif? Whisky pur, zegt Nick. Uit melkglazen. Maar ik heb niet gefuifd. Oom Victor. Dat examen- feest was maar een verzinsel. Hebt u vijf minuten tijd voor me? Ik wilde u namelijk vertellen, dat ik op een betrekking ben uit geweest. En ik ben geslaagd. Hier, leest u dit maar eens. Triomfante lijk duwt ze hem het contract onder den neus. Een echt contract, tussehen de Naamlooze Vennootschap Noord-Nederlandsche Zeepfabrieken, contractante ter eene zijde enzoovoort. Als regel worden lagere employés niet op contract aangenomen, had de Directeur gezegd. Maar aangezien Jonkheer de Laet speciaal daarop heeft aangedrongen, zullen we in uw geval een uitzondering maken. Een hóóge uitzondering, had hij er met een beminnelijk glimlachje bijgevoegd. - Alleen wenschen we een proeftijd van drie maanden te bedingen, dat is ons goed recht, niet waar? Want, gesteld eens, dat u een totaal onvol doende kracht zoudt blijken Natuurlijk meneerik zal mijn best doen, meneer, had ze onbeholpen gestotterd. Die Boy toch, wat slim om dat te bedenken van een con tract, daar zou ze zelf nooit op gekomen zijn. Drie maanden proeftijd en een contract voor een jaar, het is toch eigenlijk geweldig. Mr. Van Eyckeveld leest alles van a tot z nauw keurig door. Wel, wel, zegt hij en vouwt het papier dicht. En dat heb je zoo maar op je eentje bekok stoofd? Je bent een kraan van een meid. Nico- lientje. Nick kleurt bij de onverwachte en, naar ze voelt, ook onverdiende loftuitingen. t— Ik ben blij, dat u 't zoo opneemt, zegt ze. Ik had gedacht, dat u er kwaad om zoudt zijn. Ik wou, dat het bij de Pipa ook in goeie aarde viel, maar dat zal wel niet. zucht ze. Ik denk, dat je vader het ook heel flink van je zal vinden. En blij zal zijn bovendien. Nick kijkt ongeloovig. Vader blij? Dat meent u niet. Ze vonden liet immers zelfs maar matig, dat ik hier bij u werkte. Nee, ik voorzie er thuis moord en doodslag van. 't Zal je hard meevallen, zegt Mr. Van Eycke veld. Nee, dat zal je wel meevallen, kindje. Wat dan niet? vraagt Nick ongerust. Is er iets thuis? Is Rob Je broer is weer gezakt, ja. Dat hoorde ik gisteren op de soos. Maar dat is helaas het ergste niet. Wat dan9 Wat doet u akelig geheimzinnig. Ja, zegt Oom Victor, het is, geloof ik, maar beter, dat ik het je ronduit vertel. Zie je, ik wist het eergisteren al, maar ik wilde je plezier in dat uitstapje van je niet bederven. Ik wist immers, dat het voorloopig je laatste onbezorgde reisje wel zou zijn. De quaestie is, dat Maandagmorgen de Over- Betuwsche Bank in Arnhem haar betalingen heeft gestaakt. De bank van Oom Eduard? vraagt Nick ont zet. Ja. En dat kost je vader vrijwel zijn heele vermogen, kindje. Ik ben Woensdag nog bij jullie thuis geweest. O hemel, zegt Nick. En.hoe is het met het kantoor? Met Vaders cliënten? Die komen er goddank allemaal heelhuids af. Je vader is een voorzichtig notaris, altijd geweest. Niemand komt er een cent aan te kort, behalve hij zelf. Nick snikt in haar zakdoek. Oom Victor klopt haar bemoedigend op den schouder, probeert haar te troosten, met de verzekering, dat het nog niet zoo verschrikkelijk erg is, want dat haar ouders nog altijd behoorlijk kunnen leven van de in komsten uit het kantoor. Maar jullie zult je natuurlijk wel erg moeten bekrimpen, zegt hij. Daarom is het zoo prachtig, dat jij nu voor je zelf kunt zorgen. Ik ging het maar gauw thuis vertel len, als ik jou was, Nicolientje. Ja.maar hoe moet het dan hier? Ik moet Woensdag al beginnen in Amsterdam. Ik zal je zaken hier allemaal netjes afwerken, hoor. Maak je daar maar geen zorg over. Om te beginnen zal ik maken, dat ik als een haas op de rol kom. Nee, laat u mij dat nu nog doen. Voor den laatsten keer, vraagt Nick. Geen sprake van. Je ziet er nog al fraai uit met je dikke oogen en je roode neus. Nee meisje, zoek jij nu hier op kantoor je zaakjes maar bij elkaar. En je geeft Vermolen je instructies voor vandaag en morgen. En dan ga je als de wip naar huis. Maandagmorgen kun je terug komen om hier alles in te pakken en te redderen en dan vertrek je Dinsdag van hier naar Amsterdam. Afgespro ken? En dan gaat het allemaal zoo vlug. dat het een droom lijkt. Gauw op kantoor de boel afwerken, gauw verkleeden. In den trein naar huis. Die da gen thuis dat lijkt pas echt een droom, maar een nare. Vader, ineens oud geworden, alle fut er uit. Mama, nerveus, doorloopend in tranen, ook over haar, Nick, dat ze nu zoo ver weg gaat, een meisje alleen in zoo'n groote stad. Rob. heelemaal radeloos voor hem komt de misère van het examen er nog bij. En het stille verwijt in zijn vaders oogen, als Nick van haar succes vertelt. En dan is het allemaal voorbij, ook het af scheid van Doornenburg en zit Nick in den trein, die haar naar Amsterdam zal brengen, het nieuwe, nu het echte leven in. Groen en blauw en geel, zegt de jongste klerk. En oranje boven is er ook weer bij goddank. Waar heb je het over? vraagt Van Dijk, die zijn ochtendpijp aan het stoppen is. Over de post van Robberts. Van Mééster Robberts, bedoel je, verbetert. Van Dijk streng. En de rest van de praatjes kun je vóór je houden. Ik zou me maar met mijn eigen zaken bemoeien als ik jou was, vriendje. Daar heb je je handen vol aan. Hier! Van Dijk grijpt tus sehen de papieren op zijn bureau. Kijk dat ex ploit eens. Wéér door het zegel heengetypt aan den achterkant. Dat is de derde keer in één week. Je kunt beter op je eigen werk letten, dan bni- +ale praatjes verkoooen over je werkgever. Gut, ik zei alleen maar dat meneer Robberts -et zoo'n post krijgt als de filmsterren uit Holly wood, sputtert de iongen tegen. Natuurlijk! Dacht ik het niet! Hollywood! De bioscoop. Voetballen. De zesdaagsche. Daar kun nen jullie over meepraten. Maar je werk behoor lijk afleveren ho maar. Geef maar hier die post, ?k moet toch naar boven Terwijl hij de trap ooloopt. bekijkt de oude klerk hoofdschuddend de beide stapeltjes brieven in bet brievenmandie. Heelemaal ongelijk heeft hij niet, die vlegel beneden, met zijn gegrinnik. Kijk die post van meester Westhove nou eens, dat zijn brie ven, die op een advocatenkantoor thuishooren. Van andere advocaten en van den President van cliënten natuurlük ook, firma zus en N.V. zoo Hlemaal zooals 't hoort.Op het leege bureau van Mr. Van Westhove wordt het stapeltje zorg zaam neergelegd en na een waakzamen blik in het rond, of de werkster geen ongerechtigheden heeft achtergelaten, gaat Van Dijk vender. Voor vranks bureau blijft hi.i staan en laat de brieven één voor één door zijn .ïanden glijden. Oranje ho ver is er goddank ook weer bij, heeft die aap ge zegd. Tia. wat kun je er aan doen? Iedereen heeft toch aanspraak op rechtskundigen bijstand, daar zijn de advocaten immers voor. Moeten ze tenslotte van bestaan. Hij ook als 't er op aankomt. En die lummel beneden net zoo goed. Maar er zijn cliën ten èn cliëntenVroeger kregen ze, behalve de prodeanen, in een heel jaar soms nog geen twintig vrouwen op kantoor te zien. En die dan kwamen waren zakenvrouwen of bijvoorbeeld alleenstaan de dames, die moeiliikheden hadden met huurders, of menscher. die over een erfenis harrewarden. Maar sinds meneer Robberts er bij gekomen is...» (Wordt vervolgd).,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2