Duitsche opmarsch van het Kanaal tot de Zwitsersche grens. Plateau van Langres overschreden. Ten oosten van Colmar trokken de Duitschers over den Boven Rijn. Litauen willigt Russische eischen in. RADN MAANDAG 17 JUNI 1940 Duitsch legerbericht van Zondag: Verdun veroverd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 16 Juni (D.N.B.). Het opperbevel van de weer macht deelt mede: „Het geheele front van het Kanaal tot aan de Zwitsersche grens stormt zegevierend voorwaarts. Bij de achtervolging van den verslagen vijand in de richting van de Loire wedijveren gemotoriseerde en niet-gemotori- seerde groepen in geweldige marschprestaties en halen vaak den vluchtenden en uitgeput- ten vijand in. Het aantal der gevangenen stijgt voortdurend. Opeenvolgende aanvallen van het lucht- wapen werden met krachtig gevolg gericht op de langs spoorlijnen en wegen naar de Loire terugtrekkende deelen van den vijand. Ten Zuidoosten van Parijs en aan de Boven- Marne zijn sterke gemotoriseerde en pantser- groepen bezig rusteloos naar het zuiden op te rukken. Het plateau van Langres is over schreden. De terugtochtlinies der van Saar en Rijn terugtrekkende Fransche strijd krachten zijn daarmede doorbroken. De vesting Verdun is met al haar forten veroverd. Ook de sterke fortificaties in de streek van Longyon zijn genomen. Aan het Saarfront is de Maginotlinie tus- schen St. Avoid en Saar alben doorbroken. De boven-Rijn is ten oosten van Colmar op een breed front in den aanval overtrokken. Ge vechtsvliegers en luchtafweergroepen steun den hier met succes het optreden van het leger. Groepen gevechtsmachines, duikbommenwer pers en jachttoestellen vielen overigens aan het geheele front de ac.hterwaartsche verbindingen van den tegenstander in grooten omvang aan. Op talrijke plaatsen werden inarschcolonnes uiteengedreven en spoorwegtrajecten met bom men verbroken. Ongeveer dertig treinen werden getroffen, verscheidene munitietreinen vlogen in de lucht. De totale verliezen in de lucht bedroegen giste ren veertig vliegtuigen. Daarvan werden 12 in luchtgevechten, 9 door luchtafweer neergescho ten. de rest werd op den beganen grond vernield. Zeven eigen toestellen worden vermist. Het Duitsche duikbootwapen heeft twee nieuwe successen te boeken. Een terugkeerende onder zeeër meldt het tot zinken brengen van een vol troepentransportschip van 12.000 bruto register- ton op 30 Mei. Een tweede duikboot heeft een Britschen hulpkruiser van rond 14.000 bruto re- gisterton getorpedeerd. Bii de doorbraak door de Maginotlinie aan het Saarfront heeft zich de reeds eenmaal genoemde Oberleutnant Eines van het infanteneregiment „OttoSchulz" door bijzondere dapperheid opnieuw onderscheiden. FRONTBERICHT. Het front-bericht van het D.N.B. van Zondag luidt als volgt: Het legerbericht van 16 Juni bevat vier voor name feiten van fundamenteele en beslissende beteekenis, n.l.: 1 Groote deelen van het Fransche front zijn geheel ineengestort, of storten ineen. De Duitsche legergroepen stormen van het Kanaal tot aan de Zwitsersche grens overal zegevierend voorwaarts. 2 De Duitsche troepen hebben ten zuidoosten vari Parijs reeds de hoogvlakte van Langres achter zich gelaten. Zij zijn hier rond honderd km van de Zwitsersche grens verwijderd. Hiei- door zijn zij door de terugtochtlimes van de van de Saar en den Rijn terugtrekkende Fransche soldaten gestooten. De reeds Sferen duide omsingelingsbeweging is hierdoor dus 0e- slaand 3. De vesting Verdun, waaromheen in den we reldoorlog bloedige veldslagen zijn geleverd, viel bij den eersten stormloop met al haai veredi- gingswerken en forte" in Duitsche handen. - 4 De Maginotlinie is tusschen St. Avoid en Saaralben dorbroken. Ten westen hiervan is een verdere hoeksteen van de Maginotlinie, Longyon, veroverd, nadat' reeds eenige dagen geleden de sterke vesting Montmedy was genomen. Het geheele militaire beeld, dat op deze viei feiten rust, wordt nog vollediger door de mede- deeline dat de Duitsche troepen er m geslaagd zijn den Boven-Rijn over een breed front over te trekken, waardoor thans de linkervleugel van het Duitsche Westelijke leger den Elzas binnen dringt Datgene, wat de Duitsche troepen in de weinige dagen sedert de bezetting van Parijs heb ben bereikt zal eerst te overzien zijn als het ge tal der gevangenen en de buit definitief bekend zijn Op het oogenblik stooten de gemotoriseer de en niet-gemotoriseerde groepen door gewel dige marschprestaties steeds weer in de vluch tende vijandelijke colonnes, die zich in totaal uitgeputten toestand onmiddellijk aan de vooruit- stormende eenheden van het Duitsche leger over geven de wapens neerleggen en gevangen geno men worden. Dit geldt voornamelijk voor de fron ten ten Westen van Parijs, terwijl in afzonder lijke deelen van de Maginotlinie dikwijls nog taaie tegenstand wordt geboden. De beteekenis van de doorbraak die tusschen St. Avoid en Saar alben door de centrale vestingen van de Magi notlinie kon worden geforceerd, is daarom van des te grootere beteekenis. Ook de verovering van de sterke vesting Verdun is in dit verband van groote militaire en moreele draagwijdte, want hierdoor is de achterzijde van de Maginot linie m een sector vrij. Het luchtwapen heeft evenals de vorige dagen zoowel bij de doorbraak door de Maginotlinie als bij het overtrekken van den Boven-Rijn hierin een zeer groot aandeel gehad. De luchtmacht greep onmiddellijk in den strijd in. waardoor het oprukken van de pioniers en infanterie aanzien lijk vergemakkelijkt werd. Tegelijkertijd deden andere groepen aanvallen op de achterwaartsche verbindingen van alle fronten, waardoor de aanvoer onmogelijk werd. Voornamelijk echter heeft klaarblijkelijk het succesvolle ingrijpen van het luchtwapen den be richtendienst in den rug van den vijand in om vangrijke mate vernietigd, zoodat tusschen den vechtenden troep en haar leiding geen geregelde verbindingen meer bestonden. In dit verband moet er op gewezen worden dat zich in de gevechten van de laatste dagen om de Maginotlinie geen enkel Fransch jachtvliegtuig heeft vertoond, zoodat het Duitsche luchtwapen practisch de heerschappij in het luchtruim geheel veroverd heeft. Uit andere frontsectoren wordt nog be richt dat het Fransche leger zich genoodzaakt heeft gezien in den laatsten tijd herhaaldelijk verouderde typen gevechts- en jachtvliegtuigen te gebruiken. Hieruit kan men de conclusie trek ken dat het den vijand niet gelukt is zijn zware verliezen aan moderne gevechts- en jachtvlieg tuigen te compenseeren. Duitsch legerbericht van Zaterdag: Overgave van Fransche troependeelen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „De achtervolging is tusschen de Beneden-Seine en de Maas overal aan den gang. De ontbinding der verslagen Fransche legers duurt voort. Op verschei dene plaatsen hebben vijandelijke troependeelen zich zonder strijd overgegeven. De in de laatste dagen verschenen nieuwe eenheden van den vijand zijn uit haastig bijeengeraapte resten van verslagen divisies en uit vervangingstroepen gevormd. Sinds 5 Juni werden tot dusver meer dan 200.000 gevangenen gemaakt. De buit aan materiaal kan niet overzien worden. Parijs werd gisteren zonder strijd bezet en ge passeerd. Boven het kasteel van Versailles, waar in 1871 het lot van Duitschland werd gevormd en in 1919 de Duitsche smaad bezegeld, wappert de Duit sche oorlogsvlag. Ten Zuiden van het Bosch der Argonnen werd de vijand naar het zuidoosten geworpen en afge dreven van de richting, waarin hij wilde vluchten. Op 14 Juni ondernamen eenheden vliegers van alle wapenen een grootschen aanval aan het Saar front op de Maginotlinie. Vestingwerken, bunkers, artillerie- en infanterie- stellingen, alsmede colonnes werden den geheelen dag met bommen van allerlei kaliber bestookt. Le- gertroepen drongen tegelijkertijd, gesteund door krachtige artillerie, het vestingslagveld van de Ma ginotlinie binnen en ontrukten den vijand talrijke vestingwerken. Het sterke punt Saaralben-West werd genomen. In den sector Verdun-Metz-Belfort werden doel treffende luchtaanvallen ondernomen op troepen concentraties en troepenbewegingen op spoorlijnen en verkeerswegen. Talrijke spoortreinen werden ver nield, vele spoorlijnen gestagneerd. Ook in het ove rige deel van Frankrijk behaalden onze gevechtseen heden goede resultaten bij hun aanvallen op vlieg velden, belangrijke spoorlijnen en terugtrekkende colonnes. In den nacht op 15 Juni ondernam de vijand de gebruikelijke vluchten naar West- en Zuidwest- Duitschland en wierp daarbij weer lukraak-bommen zonder militaire doelen te treffen. De totale verlie zen van den vijand in de lucht bedroegen gisteren 4-3 vliegtuigen. Daarvan werden er 13 in lucht gevechten, negen door luchtdoelartillerie neer geschoten. De overige werden op den grond ver nield. Vijf eigen vliegtuigen worden vermist. De ver liezen van den vijand op 13 Juni moeten met nog tien vliegtuigen worden verhoogd, tot in totaal 29. De eigen verliezen met vier vliegtuigen, tot in to taal zes. In den sector om Narvik werden de laatste dagen Haistad en Tromsö zonder strijd bezet. Een elite-af- deeling bergtroepen, die op 2 Juni uit de streek van Fauske door het ongebaande bergland naar het noorden was getrokken, heeft op 13 Juni de verbin ding met de groep Narvik hersteld. Bijzonder hebben zich onderscheiden: de „Staffel"- kapitein Hauptmann Balthasar, die tot dusver twin tig vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten heeft neergeschoten, elf andere machines op den grond heeft vernield; luitenant Weber in een regiment schutters, die op het laatste oogenblik zonder acht te slaan op eigen levensgevaar vijf lonten op een be langrijke brug heeft doorgesneden en zoo den over gang zonder ongelukken voor ons heeft mogelijk ge maakt." delijk jachtvliegtuig werd neergeschoten. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd. In den namiddag heeft onze luchtmacht met succes een aanval gedaan op de luchtbasis van Wajir, waarbij drie óp den grond staande toestel len vernield en de installaties ernstig beschadigd werden. Al onze toestellen keerden terug. In den namiddag van 12 Juni en in den nacht van 13 Juni hebben de Engelschen het- dorp Gobuein en het vliegveld Assab gebombardeerd zonder schade van beteekenis aan te richten. De vijandelijke luchtmacht heeft nachtelijke vluchten ondernomen naar eenige steden in Mid den- en Noord-Italië. Hierover zullen afzonder lijk bijzonderheden worden bekend gemaakt." Het optreden van de „Calatafimi". ERGENS IN ITALIë, 15 Juni (Stefani). Een speciale correspondent van Stefani beschrijft het optreden van den torpedojager „Calatafimi", die den strijd ondernam tegen negen eenheden van de vijandelijke vloot. „Ter hoogte van Recco zag men twee vijandelijke eenheden en terstond daarna nog twee. De „Calatafimi" ging terstond tot den aanval over. De vier torpedojagers bleken echter door vijf kruisers te worden geëscorteerd, een strijd dus van een tegen negen. De vijand opende het vuur op de ..Calatafimi". Deze ant woordde met het afschieten van torpedo's. Een vijandelijke torpedojager werd getroffen en zonk snel. Een tweede werd ernstig beschadigd. Ver rast door het snelle optreden van den Italiaan en achtervolgd door het bombardement van de kustbatterijen, ging de vijandelijke formatie op de vlucht. De strijd van een tegen negen was gewonnen". De luchtaanvallen der geallieerden. Nader meldt Stefani dat over de luchtaanvallen der geallieerden de volgende officieele bijzonder heden verstrekt worden: „In Rome zijn biljetten uitgeworpen van den volgenden inhoud: „Frankrijk is den Italianen niet vijandig gezind. Indien de Italianen lijden en sterven geschiedt dat slechts om te voldoen aan den trots van één man. De Italianen zullen honger lijden, ellende en slavernij kennen, zoo wel in de overwinning als in de nederlaag." Een projectiel van de luchtdoelartillerie is neergekomen op den gevel van een huis, dat licht beschadigd werd. Een oude man werd licht ge wond. In Turijn is een granaat van het lucht doelgeschut ontploft in een woning, waar een tiental personen licht gewond werd. In Genua hebben granaten van vijandelijke kruisers ver scheidene woningen beschadigd. Drie menschen werden gedood en 12 gewond. In Savona werden bij de luchtaanvallen zes menschen gedood en 22 gewond. In Imperia werd een persoon gedood. In Venetië geraakte een tiental personen ge wond. In alle andere plaatsen waren geen slacht offers en werd geen schade van beteekenis aan gericht." Italiaansch legerbericht van Zaterdag Italiaansche oorlogsbodem torpedeert twee torpedo jagers der geallieerden. Activiteit in de lucht. ITALIAANSCH HOOFDKWARTIER, 15 Juni (Stefani). Het Italiaansche legerbericht van heden luidt als volgt: „Aan het front van de Alpen zijn de beoogde maatregelen voltooid en werden eenige plaatsen aan de overzijde van de grens bezet. De pogingen van den vijand om deze actie te belemmeren werden verijdeld en er werden verscheiden krijgs gevangenen gemaakt. In den ochtend van 13 Juni hadden eenheden van onze marine een ontmoeting met vijandelijke vlootformaties, bestaande uit kruisers en torpedo booten. Er ontstond een gevecht, in den loop waarvan ook de kustverdediging van de marine in actie kwam. De torpedoboot „Catalafimi" tor pedeerde twee groote torpedojagers, waarvan er een tot zinken werd gebracht. Plaatsen, gelegen aan de kust van Ligurië werden getroffen door vuur van de vijandelijke vloot. Onder de burger bevolking werden verscheiden personen gedood en gewond. Ondanks de slechte weersgesteldheid ondernam de Italiaansche luchtmacht opnieuw een doel treffend bombardement op de militaire werken van Malta. Ook maakte de luchtmacht tal van verkenningsvluchten naar vijandelijke bases. Een vijandelijke duikboot werd door onze watervlieg tuigen tot zinken gebracht. In Italiaansch Noord-Afrika hernieuwde de vijand zijn aanvallen met talrijke gepantserde afdeelingen op onze posten aan de grens van Egypte. Deze aanvallen werden afgeslagen. De actie van onze luchtmacht, die van geringe hoogte gebruik maakte van machinegeweren en kleine bommen, had opmerkelijk resultaat. De luchtverkenningen boven het gebied van Tunis waren zeer intensief. In Italiaansch Oost-Afrika verrichtte de lucht macht tal van verkenningsvluchten aan de grens. In den nacht van 13 Juni werd een aanval onder nomen op de marineluchtbasis van Aden, waarbij bepaalde objecten werden getroffen en een vijan- Italiaansch legerbericht van Zondag: Luchtaanvallen op Corsica, Malta en Zuid-Frankrijk. Optreden tegen Engelsche strijd krachten in Noord-Afrika ROME, 16 Juni (Stefani). Het algemeen hoofdkwartier der gewapende macht deelt in het vijfde legerbericht mede: „Aan de Alpengrens ontwikkelen zich voort durend verkenningsacties, die alle aan gene zijde van de grens ten uitvoer komen, welke grens door den tegenstander tevergeefs ver sperd is. Krijgsgevangenen en automatische wa pens vielen in onze handen. Op de Middellandsche Zee zetten onze ma rine en luchtmacht hun optreden voort met steeds doeltreffender en veellbelovender resulta ten. Terwijl de Britsche radio officieel het ver lies bevestigde van den kruiser „Calypso" heb ben onze duikbooten er een tot zinken ge bracht. Tezelfder tijd neemt onze luchtmacht, die haar agressieven geest bevestigt, overal het initia tief. Met stellig succes heeft men talrijke bom bardementen ten uitvoer gelegd op Fransche luchthavens en havenwerken op Corsica, op het arsenaal van Burmola (Malta) en heeft men een uitgebreide, koene offensieve actie onderno men met zeventig jachttoestellen op de luchtba- ses van Cannet des Maures en Cuert Pierre- feu in Zuid-Frankrijk. Veertig vijandelijke vliegtuigen werden vernield, waarvan een deel tijdens hevige gevechten en een deel op den be- gannen grond. Een groot munitiedepót vloog in de lucht en talrijke branden ontstonden. Op merkelijk was de reactie van den tegenstander. Vijf van onze vliegtuigen worden vermist. In Noord-Afrika zijn hevige acties gaande te gen Engelsche strijdkrachten, die gesteund door talrijke strijdwagens gepoogd hadden aan te vallen in de richting van Sidi Azeis. In Oost-Afrika hebben onze luchteenheden de luchtibases van Bërbera en Mandera gebombar deerd. Boven Massaoea werden twee Britsche vliegtuigen, die trachtten binnen te vliegen, neergehaald. In den nacht van 15 Juni heeft de vijand de gebruikelijke vluchten gemaakt bo ven het Italiaansche gebied. Op Genua werden eenige bommen neergeworpen, die lichte schade veroorzaakten en eenige slachtoffers maakten onder de burgerbevolking. Vier vijandelijke toestellen werden door het luchtafweer geschut van Genua neergeschoten". Lichte Engelsche kruiser verloren gegaan. Door Italiaansche duikboot in den grond geboord. LONDEN, 15 Juni (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld dat de lichte kruiser „Calypso" door een Italiaansche duikboot in de Middellandsche Zee tot zinken is gebracht. Een officier en 38 ma trozen worden vermist. De kruiser „Calypso" was 4180 ton groot en is in 1917 gebouwd. Roosevelt antwoordt Reynaud. De kwestie der hulpverleening. Het D.N.B. verneemt uit Washington: President Roosevelt heeft minister-president Reynaud een telegram gezonden in antwoord op het beroep, dat Reynaud op hem heeft gedaan. In dit telegram zet Roosevelt uiteen: ten eerste dat hij Frankrijk slechts zoolang met oorlogsmate riaal kan ondersteunen als Frankrijk zelf den tegen stand voortzet, en ten tweede dat hij Weliswaar de meest volledige sympathie gevoelt voor Frankrijk en vastbesloten is om militaire veroveringen niet als geldig te erkennen, maar dat hieruit geenerlei militaire verplichtingen der Vereenigde Staten mag worden afgeleid. Alleen het federale parlement kan besluiten tot een militaire interventie. Wat Tanger betreft, heeft de staatssecretaris Huil gezegd dat Amerika niet betrokken is geweest bij de desbetreffende internationale overeenkomst en derhalve ook geen op verdragen gegronde aan spraken heeft op het verleenen van de „open deur" in dit gebied. Sovjettroepen het land binnengetrokken Moskou beschuldigde Litauen van verdragsschending. Het D. N. B. meldt uit Moskou: Naar officieel bekend wordt gemaakt zijn de onderhandelingen geëindigd, die de laat ste dagen zijn gevoerd tusschen Molotof en vertegenwoordigers van de Litausche re geering. Deze onderhandelingen vonden haar ontstaan in herhaalde incidenten en ontvoeringen van leden van het Sovjet-Rus sische garnizoen. Zij hebben geleid tot de conclusie dat Litauen volgens de opvatting van de Sovjetregeering de bepalingen van het verdrag van bijstand op grove wijze heeft geschonden. De onderhandelingen der laatste dagen hebben na het vertrek op 12 Juni van den Li- tauschen premier uit Moskou geleid tot een crisis, waarbij de Sovjetregeering aanleiding zag haar eischen in ultimatieven vorm te stellen. Het ultimatum der sovjetregeering is van Litausche zijde aangenomen, waardoor bijlegging van het conflict mogelijk werd. Volgens de officieele mededeeling komen de Russische eischen op de volgende drie punten neer: 1. De Litausche minister van binnenland - sche zaken, Skoecas, en de chef van politie, Po- welaitis, moeten terstond voor het gerecht ge daagd worden, aangezien zij naar Sovjet-Rus sische opvatting de voornaamste schuldigen aan de incidenten van den laatsten tijd zijn. 2. In Litauen moet een nieuwe regeering ge vormd worden, die ,:in staat en bereid" is om het Sovjet-Russisch-Litausche bijstandspact ten uit voer te leggen en op te treden tegen de vijanden van dit verdrag. 3. In Litauen moeten Sovjet-Russische troe pen toegelaten worden om verdeeld te worden over de belangrijkste centra In voldoenden ge tale om de mogelijkheid van de uitvoering van 't bijstandspact te waarborgen en om alle inciden ten te voorkomen. Uit Kaunas meldt het D.N.B. dat het Litau sche telegraaf-agentschap een bericht uitgege ven heeft, dat luidt: De Litausche minister van buitenlandsche zaken, Urbsys, heeft Zaterdag om 14 uur een telegram uit Moskou gezonden, waarin gezegd wordt: De Sovjet-minister van buitenlandsche zaken, Molotof, heeft aan de Litausche regeering de volgende eischen gesteld: 1. Het Sovjet-Russische leger overschrijdt Za terdag om 15 uur de Litausche grens op de vol gende plaatsen: Eisisjkis, Droeskeninkai, Droes- keninkeliai en Doekstas. 2. De Sovjet-Russische troependeelen zullen in het bijzonder bezetten de steden Wilna, Kaunas, Sjaulen, Ponjwjesj en Raseyny. 3. Wat de andere plaatsen betreft, deze zul len worden vastgesteld door denSovjet-Russischen generaal Pawlow en den Litauschen opperbevel hebber generaal Vitkauskas. Zij zullen elkander heden (Zaterdag) om 20 uur op het statior Goedagojo ontmoeten. Teneinde onaangename incidenten te vermij' den, zoo wordt ten slotte in het bericht van het agentschap gezegd, bevelen de Litausche regee- ringsinstanties geen hinderpalen in den weg te leggen aan den intocht der Sovjet-Russische troepen in Litausch gebied. Voorts publiceert het Litausche telegraaf- agentschap een bericht, waarin omtrent de re geling van het conflict o.a. nog wordt medege deeld dat onmiddellijk nadat de regeering de Russische eischen had aanvaard, zij aftrad, waar op de president der republiek generaal Rastikis opdracht gaf tot vorming van een regeering. Ge neraal Rastikis begon terstond met de uitvoe ring van zijn opdracht. In tusschen verklaarde de commissaris van buitenlandsche zaken, Molo tof, dat Rastikis voor de Sovjet-Unie geen „per sona grata" was en dat het noodzakelijk was om in overleg te treden met de Sovjet-Russische re geering over den minister-president en de andere ministers. Onmiddellijk daarop deelde minister Urbsys mede dat de Sovjet-Russische legerdeelen Zaterdagmiddag om 14 uur de Litausche grens op de aangegeven plaatsen zouden overschrijden en zich zouden begeven naar de aangegeven belangrijke centra van Litauen. De Litausche regeering heeft tenstond haar organen bevel en instructie gegeven om de in Litauen aankomen de Sovjet-Russische legers zoo te ontvangen als de regeering der Sovjet-Unie dit verzocht. Uit Moskou zijn met een speciaal vliegtuig hoogge plaatste vertegenwoordigers der Sovjet-Russische regeering aangekomen, met wie de Litausche re geering hoopt in vriendschap alle problemen te bespreken, die voortvloeien uit de nieuwe situa tie. Zaterdagavond meldde het D.N.B. uit Kaunas dat tegen de 200 Sowjet-Russische tanks Kau nas reeds gepasseerd waren. Het gros van een pantserdivisie was in Kaunas aangekomen. Pant serwagens werden gestationneerd voor de open bare gebouwen. De bevolking aldus dit be richt volgt de instructie op der regeering om zich rustig te gedragen. DE PRESIDENT AFGETREDEN. Uit de Litausche hoofdstad meldt het D.N.B. verder: De president der Litausche republiek, Smetona, die met zijn gezin uit zijn paleis was vertrokken, wordt naar men' officieel bevestigt, door de re geering als afgetreden beschouwd. Volgens de grondwet wordt hij door den premier, op dit oogen. blik door den afgetreden premier Merkys, vertegen woordigd. De regeering roept de bevolking op rustig te blijven. Met het oog op de ontwikkeling van den internationalen toestand ten aanzien van de oor logsgebeurtenissen is het, zoo wordt in de op roeping gezegd, ten behoeve van de instandhouding van den vrede en de versterking van de veiligheid in dit deel van Europa noodzakelijk geworden de Sovjet Russische garnizoenen te vergrooten. De oorlogscommandant van Kaunas heeft gister avond, door middel van een proclamatie, ver scherpte bepalingen bekend gemaakt, welke zijn genomen in verband met den thans bestaanden uitzonderingstoestand. Volgens deze proclamatie is elk verkeer en elk verblijf buiten de eigen woning, zonder toestem ming verboden. Ook de openbare gelegenheden en amusementsbedrijven moeten gesloten worden. Wapens moeten binnen 24 uur worden ingeleverd. Overtreding dezer bepalingen wordt bestraft met opzending naar een kamp van dwangarbeiders, voor tijdvakken tot een jaar of met geldboeten tot 5000 lita. Minister-president Merkys heeft gistermiddag voor de Litausche radio een toespraak gehouden, waarin hij met betrekking tot de jongste gebeur tenissen de bevolking tot een juiste beoordeeling van den toestand aanmaande. Wij zijn ervan over tuigd, zoo zeide hij, dat het binnenrukken van nieuwe Sovjet-Russische troepenonderdeelen in Litauen alleen gebeurd is voor het verkrijgen van een grootere veiligheid van Litauen en de Sovjet- Unie. Daarom moeten deze troepen door ons be schouwd worden als een bevriend en verbonden leger. Hierna deed Merkys een beroep op de be woners van Litauen begrip te toonen voor de ge beurtenissen. Op het oogenblik is het voornaamste dé handhaving van rust en orde. Overal moeten de gewone werkzaamheden worden voortgezet. Aan onwaarschijnlijke geruchten moet geen geloof worden geschonken. Slechts de door de autoriteiten en bevoegde instanties gepubliceerde berichten moeten worden geloofd. Generaal Pétain vormt een nieuw Fransch kabinet. Laval teruggekeerd Maarschalk Pétain, de opvolger van Paul Reynaud. GENèVE, 16 Juni (D.N.B.). Volgens hier ontvangen berichten uit Bordeaux is de Fran sche regcering om 22.30 Franschcn tijd afge treden. Een nieuwe regeering is gevormd met maar schalk Pétain als minister-president. Generaal Weygand is plaatsvervangend minis ter-president geworden. Minister van oorlog is ge worden generaal Colson; van luchtvaart de onlangs gepensionneerde generaal-vlieger Pujo en van ma rine de chef van den marinestaf, Darlan. Tot mi nister van justitie is de vroegere premier en minis ter van buitenlandsche zaken Laval benoemd. Mi nister van buitenlandsche zaken is Baudoin, die tot dusver onder-staatssecretaris van buitenlandsche zaken. Marquet is minister van binnenlandsche zaken geworden. Bouthillier is minister van finan ciën gebleven. Sedert Zondagochtend elf uur was de Fransche ministerraad onder voorzitterschap van president Lebrun te Bordeaux bijeen geweest. Naar vernomen werd had Reynaud vóór den aanvang van dezen ministerraad den Engelschen ambassadeur in Fran- rijk, Campbell, ontvangen. Voorts confereerde hij geruimen tijd met Jeanneney, den voorzitter van den Senaat, en met Herriot, den voorzitter der Ka mer. Op de- zitting van den ministerraad waren, naar Reuter verder uit Londen nog verneemt, ook aanwezig generaal Weygand, admiraal Darlan en Vuillemin. Dp jongste rede van den Amerikaanschen president. Critiek van Landon. Een D.N.B. bericht uit Topeka (Kansas, V.S.) meldt: De vroegere republikeinsche candidaat voor het presidentschap, Landon, oefent in een for- meele verklaring critiek uit op de redevoering, die president Roosevelt in Charlotteville heeft uitge sproken. Hij noemt deze rede een „op eigen ver antwoordelijkheid ondernomen stap in de richting van een oorlog, waarvoor de natie volkomen on voorbereid is en dien de overwegende meerderheid van het Amerikaansche volk afkeurt". Landon sloot zich aan bij het protest van den democrati- schen senator Wheeler tegen „Roosevelt's spel met de buitenlandsche politiek van Amerika". Hij ver klaarde dat wat hem vooral verontrustte de poging van Roosevelt was om de Vereenigde Staten op den rand van den oorlog te brengen, zonder zich om de door het Federale Congres belichaamde meening der Amerikaansche natie te bekommeren. Deze aanval van Landon was in zoo verre een verrassing, dat de vroegere gouverneur van Kan sas zich kortgeleden accoord had verklaard met een materieele hulpverleening aan de Westelijke mo gendheden. PPGERAMMA DINSDAG 18 JUNI 1940. JAARSVELD, 414.4 M. AVRO-uitzending. 8.Berichten A.N.P. 8.05 Gramofoonmuziek. 10.Morgenwijding. 19.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest (11.0011.20 Huishoudelijke wen ken). 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten A.N.P., eventueel gramofoonmuziek. 1.De Ro mancers en soliste. 2.Zang met pianobegeleiding 2-25 Gramofonomuziek. 2.40 Lyra.trio. 3.30 Offi cieele mededeelingen. Hierna Gramofoonmuziek. 4.Viool en piano. 4.30 Concert (opn.) 5.AVRO- Amusementsorkest en gramofoonmuziek. 7.10 Man doline-ensemble „De Speellieden". 7.30 Officieele mededeelingen. 7.45 Reportage. 8.Berichten. A. N. P. 8.10 Omroeporkest en solisten. 9.Radio- tooneel. 9.20 Omroeporkest en solist. 10.Berich ten A.N.P., sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. KRO-uitzending. 11.1511.30 Berichten. 8.Berichten A.N.P. 8.15 Gramofoonmuziek. (9.9.15 Berichten Fransch. 11.1511.30 Berichten Engelsch). 12.— KRO-Melodisten (12.39—12.45 Berichten Duitsch. 12.451.00 Berichten A.N.P.) 1.45 Berichten (Fransch). 2.00 Berichten (Duitsch) 2.15 Rococo-octet. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Musiquette. 3.15 Berichten (Fransch). 3.30 Gramo foonmuziek. 5.005.15 Berichten Duitsch.) 5.30 KRO-orkest. 6.15 Berichten (Engelsch.) 6.30 „Hoe doe ik zuinig met electriciteit?", vraaggesprek Hierna: Gramofoonmuziek. 7.Gramofoonmuziek. 8.Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 A.N.P. 8.45 KRO-Groot-Amuse- mentgorkest en Musiquette. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gramofoonmuziek. 10.Berichten (Duitsch) 10.15—10.25 Berichten A.N.P. 11.15—11.30 Berichten (Fransch).

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3