Distributie van Textielproducten Zuigelingen in de verwarring na een bominslag verwisseld? )t A A N D A G 17 JUVI 1940 President der Haagsche rechtbank moet moeilijke uitspraak doen. Op 10 Mei sloeg des morgens een bom in de yaamvrouwenklimek .Huize Bethlehem" op den jioek van de Prinsessegracht en de Casuaristraat 's-Gravenhage. De groote verwarring die daardoor in de verschillende zalen van de in richting ontstond heeft tot gevolg gehad, dat 'scn der in de kliniek verpleegde moeders een -■ndere moeder het kind, dat deze thans heeft, jjetwistJn kort geding heeft de familie S. Zaterdag ;en uitspraak van den president van de Haag- rclie rechtbank, mr. A. S. Rueb. gevraagd ten 'einde te doen vaststellen of het kind, dat de fa milie van der W. thans bezit, het kind is van mevrouw S. of van mevrouw van der W. De procureur van de familie S., mr. S. van Oven. zeide drie punten van groot belang te achten. Ten eerste wilde hij het moment van !jen bominslag beslissend aannemen voor de vaststelling der feiten. Op dat moment wist geen 7an beide moeders welk kind het hare was en saai' zich hun kind bevond. Mevrouw S. heeft In den schuilkelder van de Eerste Nederlandsche, Kaarheen zij gegaan is. een kind medegekregen dat later een meisje bleek te zijn, terwijl het betwiste kind een jongetje is. Mevrouw van der ff. heeft eveneens een kind in ontvangst geno men, doch het staat niet vast dat dit wel het hare was. Voor mevrouw S. pleit voorts, dat vast staat, dat zij haar kind door het raam aan een dei- redders, den heer W., heeft gegeven, die het naar den schuilkelder van de Eerste Nederland sche gebracht heeft. Mevrouw S. lag in zaal 8, welke zaal geheel intact gebleven is, doch mevrouw van der W. had haar verblijf in zaal 9, waarin de bom is ingeslagen. Men mag dus aannemen dat, wanneer er een baby gedood is, dit in de laatste zaal moet zijn. Het staat dus vast dat het kindje S. nog in leven is. Later heeft men onder het puin van zaal 9 twee gedoode ba- bies gevonden. Spr. achtte het onwaarschijnlijk dat hierbij een kind van zaal 8 zou zijn. De waarschijnlijkheid pleit er voor, dat het levende van mevrouw S. en een der overleden kinde ren van mevrouw van der W. is. Van de acht personen, die een uitspraak over de herkenning der kinderen hebben gedaan, hebben vijf 't herkend als het kindje-S., twee als kindje- Tan der W., terwijl de achtste een verpleegster, het eveneens herkende als het kindje S., het- :een spr. zeer stenk noemde daar deze getuige ie eenige was, die beide kinderen kende. Ten slotte achtte pleiter het gewicht der kin deren van groot belang. Het kindje-S. woog tij dens den bominslag acht pond, het kindje-van der W. zes pond. Op den dag dat het levende kind met de getuigen werd geconfronteerd woog het acht pond en zevenenzeventig gram. Wan neer het betwiste kind het kind van de familie Van der W. zou zijn, dan zou het sinds 10 Mei tot dien dag twee pond en 77 gram zijn aan gekomen, dat achtte pl. onmogelijk. De procureur der familie van der W., mr. H. Smalhout, achtte de verklaringen die in het politierapport zijn opgenomen voldoende om een beslissing ten gunste van mevrouw van der W. te nemen. Mevrouw S. heeft haar kind overgereikt aan den heer W., dit het naar den kelder van de e Nederlandsche bracht. Zij zelf is eerst naar de pastorie gegaan, waar ze haar man ontmoette. Toen zij hoorden dat de kinderen r.aar den kelder van de Eerste Nederlandsche ge bracht waren, hebben zij zich daarheen begeven. De heer S. ging zoeken en trof een typiste aan met een kind. waarin hij het zijne meende te herkennen. De familie nam het mede, dat eenige uren later bleek dat het een verkeerd kind was, daar het een meisje was. Spr. zeide aan te ne men, dat mevrouw S. te goeder trouw meende haar eigen kindje aan den heer W. te hebben overhandigd, doch hij achtte het niet onmoge lijk dat mevrouw S. in de verwarring een ver keerd kindje heeft gegeven, daar de kinderen in de Jdiniek uniforme kleeding dragen. Wan neer men echter aanneemt dat het wel het kindje van mevrouw S. was, dan hebben noch de heer noch mevrouw S. hun kindje in den schuil kelder kunnen herkennen, waaruit pl. conclu deerde, dat men dus aan het kindje-S. geen enkel kenteeken kon vinden. Doch als mevrouw S. in derdaad een verkeerd kindje gegeven heeft, dan staat het dus niet vast dat het kin je S. levend uit de kliniek is te voorschijn gekomen. Pl. wilde niet veel waarde hechten aan een herkenning- een paar weken later. In het politierapport staat, dat mevrouw van der W. heeft verklaard niet te weten in welk ge bouw zij na den inslag geweest is. Men heeft aangenomen, dat dit het gebouw van de Eerste Nederlandsche was, doch op dit punt valt mevr. van der W. het rapport aan. Zij ontkent in den kelder van de Eerste Nederdandsche te zijn geweest. Aan de hand van de verklaringen van de verschillende personen toonde pl. aan, dat zij geweest, in het perceel Princessegracht 6a. Uit the verklaringen blijkt tevens, dat zij haar kindje kort na den inslag in dat perceel bij zich had. Zij heeft geen oogenblik aan de identiteit van het kind getwijfeld en het kind is niet in den kelder van de eerste Nederlandsche geweest. Het kindje dat mevrouw S. naar buiten heeft gereikt kan dus onmogelijk hetzelfde kindje zijn. Was dit niet het kind van mevrouw S., den be staat de mogelijkheid dat dit kind in genoemd huis terecht gekomen is, doch ook achtte pl., mogelijk, dat het kindje-S. niet levend uit de kli- Nog geen zakentelegrammen naar Indië. 's-GRAVENHAGE, 16 Juni. Het A.N.P. meldt: Van de bevoegde zijde, welke ons gisteren mede deelde dat het zenden van zakentelegrammen naar Indië de volledige toestemming van de Duitsche autoriteiten had verworven, vernemen wij nader, dat de veronderstelling dat de verzen ding na het verleenen van deze toestemming ter stond technisch mogelijk zou zijn, niet juist is geweest. De technische voorbereiding van het radiotelegrafische verkeer met Nederlandsch- Indië is nog niet voltooid. Met name is uit Indië nog geen bericht ontvangen hoe de autoriteiten daar tegenover een dergelijke verbinding staan. De P.T.T. hier te lande is thans bezig via een ander land contact met de Indische P.T.T. te zoeken. Er is gegronde hoop, dat het telegrafische con tact in het midden van de komende week tot stand zal zijn gebracht. De postkantoren hier te lande hebben vandaag veel telegrammen moeten afwijzen. Men stake dus eenige dagen de aan bieding van zakentelegrammen. Als de verbin ding geopend wordt zal een nader perrsbericht hierover verschijnen. niek is gekomen. Pl. viel voorts den uitleg vai» de herkenningsverklaringen van zijn tegenpar tij aan en wees op de verschillende herkennings teekenen, die het kindje-Van der W. had en waaraan het door getuigen is herkend. Wat het gewicht betreft, het kindje-S., woog bij de geboorte op anderhalf ons na acht pond, het kindje-van der W. zes en een half pond. Het omstreden kindje weegt thans negen pond en twee ons. Dit is zes weken na de geboorte. De laatste week is het kind 300 gram aangekomen. Het kindje S. zou dus ruim één pond zijn aan gekomen, het kindje van der W. drie pond, het geen normaler is. Na re- en dupliek, waarbij de president vroeg, of het mogelijk was, dat de kinderen van den eenen schuilkelder naar den anderen gebracht zijn en andersom, stelde mr. Rueb de uitspraak vast op Woensdag 19 Juni. (A.N.P.) A ui ster dam eli e politie let scherp op de wielrijders. Sedert eenigen tijd treedt de politie te Amster dam met de uiterste strengheid op tegen ver- keerszondaars. in het bijzonder tegen wielrijders. Vooral de politie van het bureau Stadhouders kade was Zondag zeer actief. Ruim veertig wiel rijders moesten hun nonchalante verkeersmanie- ren met het verlies van hun fiets bekoopen. De oogst was zoo groot, dat in het bureau geen plaats meer was voor de in beslag genomen rij wielen. De overtreders zullen hun rijwielen ge durende den tijd van drie dagen moeten missen en worden tevens bekeurd. NEDERLANDSCHE GEZANT BETUIGT TE TOKIO ZIJN LEEDWEZEN. Voor beschieting van Japansche visschersboot. TOKIO, 15 Juni. (D.N.B.) De Nederlandsche ge zant te Tokio generaal Pabst, heeft tegenover den vice-minister van buitenlandsche zaken, Tani, zijn leedwezen uitgesproken over de beschieting van een Japansche visschersboot in de wateren van Neder- landsch-Indië. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten atrekenen. OE ADMINISTRATIE Een „wachtkamer" op een der Rotterdamsche stations. Om de reizigers tegen stortregens te behoeden, is een spoorwagen als wachtkamer ingericht Er is een voorloopige distributieregeling voor textielproducten verschenen. Deze bepaalt dat ingaandee 28 Mei 1940 man nen en jongens van 15 jaar en ouder per halfjaar mogen koopen: 1 costuum (jas. vest en hoogstens twee broe ken); een demi-saison of een regenjas, of een cape; een trui, of een pullover of een slipover of een gebreid vest; een badmantel; een stel f ietspij - pen; een borstrok en een onderbroek, of twee borstrokken, of twee onderbroeken, of een hemd- broek; een nachthemd of een pyama; twee polo hemden (met korte mouwen); twee shorts; zes zakdoeken; zes boorden; drie paar kousen en/of sokken; een rugzak of één ander kampeei;artikel, uit textiel vervaardigd. Voorts per twee maanden: twee overhemden (geheel echte zijde of kunstzij de) of een overhemd uit andere grondstoffen. De aflevering van winterjassen is verboden. Vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder kun nen per half jaar, ingaande 28 Mei 1940, koopen: Twee japonnen of deux pièces of rok, geheel uit echte zijde of kunstzijde; een japon of deux pie ces of rok of tailleurcostuum, uit andere grond stoffen; een mantel of cape; een trui of pullover of slipover of gebreid vest; een badmantel; twee blouses van kunstzijde of echte zijde; een blouse van andere grondstoffen, twee polohemden met korte mouwen; een huishoudschort; twee peignoirs of kimono's of kamerjaponnen van kunstzijde en/of echte zijde; een peignoir of kimono of kamerjapon van andere grondstoffen; twee onderjurken van kunstzijde en/of echte zij de; een onderjurk uit andere grondstoffen; zes zakdoeken; drie paar kousen of sokken (geen sportsokjes)drie paar sportsokjes; (z.g. ski sokjes); een rugzak of één ander kampeerartikel uit textiel vervaardigd; Voorts per drie maanden: 1 stel ondergoed of twee hemden (camisoles) of twee broeken (directoires) of 1 combination; een nachthemd of een pyjama. Aflevering van win termantels is verboden) Voor jongens van 4 tot beneden 15 jaar mag per halfjaar, ingaande 28 Mei 1940, gekocht wor den: een regenjas of cape, een costuum, 1 bad mantel; een stel regenpijpen (fietskleeding), drie overhemden of blouses, zes zakdoeken, zes boor den, drie paar kousen of sokken (geen sportsok jes), drie paar sportsokjes (z.g. skisokjes). Voorts mag per drie maanden voor hen ge kocht worden: een trui of pullover of slipover of gebreid vest; een speelpak of slobpak; een slob- broek of jongensbroek; een stel ondergoed of twee borstrokken of twee onderbroeken of een combination; een nachthemd of pyjama of han sop. De aflevering van winterjassen is verboden. Voor meisjes van vier tot beneden vijftien jaar mag per halfjaar ingaande 28 Mei 1940 gekocht worden: Een mantel of cape of regenjas; twee jurken of rokken; een badmantel; twee schorten; een onderjurk; drie blouses van kunstzijde en'of ech te zijde; een blouse uit andere grondstoffen; zes zakdoeken; drie paar kousen of sokken (geen sportsokjes), drie paar sportsokjes (z.g. ski-sok jes). Aflevering mag echter uitsluitend plaats vin den. indien het daaruit te vervaardigen afgewerk te product in de toegelaten hoeveelheden nog niet is gekocht, d.w.z. indien iemand een costuum ge kocht heeft kan hij zich niet ook de stof voor een costuum daarnaast koopen in het loopende halfjaar. Omgekeerd kan men zich geen costuum meer koopen indien men vanaf 28 Mei 1940 reeds de stof daarvoor gekocht heeft. De aflevering van stoffen voor winterjassen is verboden. Uitzetten van linnenkastgoederen mogen uit sluitend worden afgeleverd tegen overlegging van een speciale vergunning van den plaatselijken distributiedienst. Hetzelfde geldt ook voor wo ninginrichtingen voor zoover niet reeds hieronder in beperkte mate is toegestaan. Bedrijfskleeding w.o. tevens begrepen unifor men voor personeel, is uitsluitend verkrijgbaar tegen overlegging van een speciale vergunning van den plaatselijken distributiedienst. Overlegging van de distributiestamkaart is uitsluitend vereischt bij verkoop aan particuliere personen. Koopers van goederen welke noodza kelijk zijn voor de uitoefening van een bedrijf (kleermakers, costuumnaaisters, pension- en ho telhouders, inrichtingen, gestichten, ziekenhui zen e.d.) vallen buiten dit voorschrift. Aflevering aan zoodanige koopers mag echter uitsluitend plaats vinden in normale hoeveelheden aan ge- regelde afnemers. Voorts mag per drie maanden gekocht worden: een trui of pullover of slipover of gebreid vest; een speelpak of slobpak of slobbroek; een stel on dergoed of twee hemden (camisoles) of twee broe ken (directoires) of een combination; een nachthemd of pyjama of hansop. De aflevering van wintermantels is verboden. Voor kinderen van beide geslachten van twee tot beneden vier jaar mag per halfjaar ingaan de 28 Mei 1940 gekocht worden; een mantel of regenjas of cape, twee jurken, twee speelpakken of slobpakken, twee truien of pullover of slip over of gebreid vest, twee schorten; een badman tel; zes zakdoeken; drie paar kousen of sokken (geen sportsokjes)drie paar sportsokjes (z.g. ski-sokjes). Voorts per drie maanden: een stel ondergoed, of twee hemden, of twee broekjes of een combination; een nachthemd of pyjama of hansop. De aflevering van winterjassen voor deze cate gorie is verboden. Voorts mag ieder houder van een stamkaart ongeacht leeftijd, per halfjaar ingaande 28 Mei 1940, koopen: 1 deken; een shawl of omslagdoek, verder per maand: 150 yards naaigaren; 5 knot ten van 100 gram breigaren; zes kaartjes maas- of stopgaren. Gezinshoofden kunnen ten slotte per halfjaar, ingaande 28 Mei 1940, koopen: twee beddelakens; vier kussensloopeneen tafellaken; zes servet ten; zes vinger doeken; een badlaken; drie bad handdoeken (geen frotté)zes droog- en stofdoe ken; twee bad- of waschhandjes. Al deze goederen mogen uitsluitend worden af geleverd op vertoon van de stamkaart van den- gene voor wïen de goederen bestemd zijn. Kleedingstoffen en stukgoederen, voor zoover bruikbaar ter vervaardiging van gerantsoeneerde goederen, kunnen worden afgeleverd in hoeveel heden, welke overeenstemmen met de beperking van de afgewerkte producten ter vervaardiging waarvan zij bestemd zyn. De navolgende textielproducten vallen voor- loopig niet onder de regeling. Bij verkoop daar van is derhalve overlegging van de distributie stamkaart en beperking van aflvering (voor zoo ver niet uit anderen hoofde is bepaald) niet ver eischt: artikelen, vervaardigd uit geperst vilt; id. uit jute, cocos, manilla; hennep; sisal; rameh: met uitzondering van bindtouw; kunstleer er daaruit vervaardigde artikelen; leerdoek en was doek benevens daaruit vervaardigde artikelen meubelen schoeisel parapluis en parasols; koffers; handtasschen; vaatkwasten e.d.; panschuurders; poetskatoen; baby-uitzetten; benoodigdheden en kleeding voor babies onder twee jaar oud: uniforme kleeding voor voetbalclubs e.d. sport verenigingen; zwemkleeding; gymnastiekklee- ding; padvinderskleeding als eerste aanschaf bij inauguratie of wel tegen inlevering van de te ver- vervangen onderdeelen; corsetten, bustehouders, jarretelles, lijfjes, sokophouders, bretelles, maag- en buikbanden, knie- en enkelkousen e.d.; mannen- en vrouwenhoeden, petten, baretten, dassen, hand schoenen, sous-pieds, sous-bras; mode-artikelen, d.w.z. lint,, band, strikken, corsages, dameskraagjes en manchetten, garneering, haarbandeaux e.d. handwerkgarnituren en/of benoodigdheden; ver- bandartikelen, incl. bandages, sluitlakens e.d.; sier- artikelen als sierkleedjes, haardkleedjes, tafel- er schoorsteenloopers, kapstokkleeden, divankleeden. sierkussens, theemutsen, kastranden, anti-makas- sars e.d.; kant, kantwerk en uit kant vervaardigde artikelen; meter waren, d.w.z. kleine resten en in courante coupons van ten hoogste 125 centimeter lengte; strandpyjama's voor vrouwen en meisjes. Alle andere hierboven niet genoemde artikelen blijven onderhevig aan het bestaande voorschrift van aanschaffing van de geringste hoeveelheid per kalenderweek. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de voor schriften betrekking hebben op de aflevering van goederen, dus eveneens geldig zijn voor de afleve ring van eoederen. welke voor 28 Mei 1940 besteld zijn. Koning Leopold vertoefde een nacht te Sluis. In een eenvoudige woning geherbergd. Het ..Dagblad van Noord-Brabant en Zeeland" meldt, dat de Belgische koning met zijn broer Prins Karei vóór de capitulatie van het Belgische leger een nachtverblijf heeft gehad in een werk manswoning in de Nieuwstraat te Sluis, bewoond door zekeren J. Dhont. De huishoudster van Dhont heeft daaromtrent het volgende aan het dagblad meegedeeld: Het was hier op 23 Mei druk met Belgische soldaten, 's Nachts om een uur of twaalf kwam hier een soldaat, die in 1914 tijdens de vlucht in Sluis geboren was. Hij vroeg of hier een paar officieren konden slapen. Door de verduistering kon ik niet zien wie die heeren waren. Zy kwa men met hun vieren, maar twee er van stapten weer in een auto, die voor de deur stond. Vlakbij stopte ook een vrachtwagen met acht soldaten, die de wacht hielden. Ik ging op de sofa in de benedenkamer slapen en de twee heeren, die erg vermoeid waren, boven. Eén wilde den wekker meenemen, omdat zij om vier uur weer vertrekken moesten. Ze gingen daarom gekleed rusten. Koning Leopold maar dat wist ik veel later- pas vroeg nog om een stuk papier, dat hij over het bed spreidde, omdat hij zijn laarzen aan moest houden. Ik zei, dat ze gerust konden zijn en dat ik hen zeker om vier uur zou wekken. Ik wist echter niet wie ik in huis had. Wel ging er om vier uur ook een soldaat aantikken, dien ik hoorde zeggen: ,Slre, het is tijd". Maar wie denkt er aan zooiets? In de keuken zette Lk een waschkom met water en een handdoek met zeep gereed. Ik had koffie gezet en voor allen een koppel eieren gekookt. Ik had niet anders meer in huis dan bruin brood. De soldaten, die buiten ston den, wilde ïk ook binnen laten komen om koffie te drinken, maar dat mocht pas toen de officie ren in de kamer gegeten hadden! In de keuken ben ik toen toch geschrokken. Het was wat lichter geworden, „Maar mijnheer", zeg ik ineens „is u niet de Belgische koning?" ,.Hm, Hm, Hm", antwoorddde de koning alleen. Ik spoelde de waschkom uit om ook water klaar te zetten voor prins Karei. De koning liep met een briefje naar buiten en toen hij ging ontbijten, zag ik hem tweemaal met zijn blik heel de kamer opnemen. Er lag ook een groote landkaart. Prins Karei bleef 's nachts en 's morgens steeds vlakbij den koning. Ze waren alle twee erg kalm en bedankten mij heel vriendelijk toen ze ver trokken. Maar ze zeiden bijna niets. Dienzelfden dag zijn ook Dhont en ik moeten gaan vluchten. De koning kon natuurlijk niet zeggen wie hij was, maar al zei hij geen ja of neen, ik kan mij niet vergist hebben, al kon ik ook eerst mijn eigen oogen niet gelooven. Koning Leopold, zoo besluit het blad, was dus een nacht de gast van een eenvoudigen Sluischen burgerman. Ook anderen hebben hem daar her kend. Ir. J. A. Wijnnv :len, directeur van het P.E.N zeide. dat met het heengaan van dr. van der Waerden een stuk geschiedenis van het P.E.N. is afgesloten. Hij heeft het P.E.N. groot gemaakt door de samenwerking tusschen den Raad van Toezicht, directies en het Provinciaal Bestuur. Tenslotte hebben nog gesproken ir. W. Men- sert, directeur van het Provinciaal Waterleiding bedrijf. L. van der Walle. namens de sociaal de mocratische fractie in de Provinciale Staten, J. F. van Zadelhoff als vriend en P. Drees, voor zitter van de sociaal democratische Kamerfractie. Utrecht gaat huisvuil sorteeren. Inzamelen van afvalstoffen wordt georganiseerd. Evenals dit in Duitschland reeds lang geschiedt, zal ook de gemeente Utrecht het huisvuil gaan sorteeren. In het huisvuil zitten n.l. vele dingen, die voor de industrie, landbouw en veeteelt van belang kunnen zijn en vooral in dezen tijd kan de maatregel van de gemeente Utrecht goede vruchten afwerpen. B. en W. deelen den raad mede, dat de thans heerschende buitengewone omstandigheden het in het belang van de volkshuishouding noodzake lijk maken, dat meer dan in normale tijden aan dacht wordt geschonken aan de inzameling er verwerking van sommige, voor de industrie en de veeteelt van belang zijnde bestanddeelen van het huishoudafval zooals metalen, -textielstof- fen, papier, rubber, beenderen, schillen e.d., welke anders voor een grooter of kleiner deel verloren plegen te gaan. Het ligt dan ook in het voornemen van B. en W. zoo veel mogelijk in samenwerking met de vereenigingen van handelaren in derge lijke artikelen een organisatie in het leven te roepen, welke het mogelijk maakt deze afval stoffen op geregelde tijden, afzonderlijk van het overige huisvuil, bij de ingezetenen te doen af halen en zorg te dragen, dat daaraan een zoo goed mogelijke bestemming wordt gegeven. Ten einde dit doel te bereiken is het noodig, dat het inzamelen van de bedoelde afvalstoffen uitsluitend wordt toegestaan aan daartoe aan gewezen personen, die voor het afhalen een ver gunning van B. en W. hebben verkregen. Te dien einde zal dan ook een strafbepaling in het leven geroepen moeten worden, krachtens welke het verboden is huisafval of gebruikte voorwerpen of stoffen aan de huizen af te halen op andere wijze en op andere plaatsen in te zamelen zonder ver gunning van B. en W., die derhalve den raad voor stellen een hierop betrekking hebbend nieuw ar tikel op te nemen in de verordening van de straatpolitie. Raad van Voorlichting der Nederlandsche pers. 's-GRAVENHAGE, 17 Juni. Het A.N.P. meldt: De onlangs opgerichte Raad van Voorlichting der Nederlandsche Pers werd Zaterdamiddag door commissaris-generaal Schmidt op het bureau van ijkscommissaris Seyss-Inquart ontvangen. Aanwezig waren, behalve de hieronder te noe men leden, de heer W. Janke, Pressedezernent in de staf van den Rijkscommissaris, en de heer H. J. Sperling. In zijn begroetingswoord uitte de commissaris- generaal zijn waardeering voor het feit, dat uit Nederlandsche perskringen zelf dit initiatief naar voren is gekomen, omdat dit de beste waarborg is voor een vruchtbare samenwerking tusschen de Nederlandsche pers en de overheid. De commissaris-generaal uitte zijn voldoening over de mogelijkheid, dat door midddel der nieuw op te bouwen organisatie de Nederlandsche pers haar taak van volksvoorlichting ten volle zal kun nen vervullen en de Nederlandsche journalist in het sociale en cultureele leven de plaats zal kunnen innemen die hem toekomt. De commissaris-generaal stelde het op prijs, dat deze Raad van voorlichting een Nederlandsch be middelingsorgaan zal kunnen zijn tusschen de over heid en de pers, in den ruimsten zin des woords. Tenslotte sprak de commissaris-generaal het vertrouwen uit dat allen, die op grond van hun karakter, bekwaamheid en goeden wil door den aad tot medewerking zullen worden uitgenoodigd, het als een eer zullen beschouwen aan de taak tot ontplooiing der Nederlandsche pers te kunnen medewerken. Hierna werd namens den Raad van voorlichting het doel dat deze zich voorstelt te bereiken in bij zonderheden uiteengezet. Het zal in de eerste plaats taak van den raad van voorlichting zijn een Nederlandsche perskamer voor te bereiden, die de geheele pers corporatief zal omvatten en met publiekrechtelijke bevoegd heid haar in volkschen zin leiding zal geven. Als onmiddellijk terrein van werkzaamheid zal de raad een bemiddelende taak te vervullen hebben, zoowel jegens de Nederlandsche pers als jegens de overheid. Deze taak zal dus een tweeledige zijn: a. voorlichting verstrkken aan de pers welke deze in staat zal stellen haar taak van nationale opvoeding ten aanzien van haar lezers te vervullen. Het is duidelijk, dat deze werkzaamheid er op gc- ricth moet zijn het Nederlandsche volk daadwer kelijk te doen deelnemen aan de nieuwe Europee- sche gemeentschap; b. waar noodig raadgevend op te treden jegens de overheid. De raad van voorlichting bestaat'uit de volgende leden: voorzitter: dr. T. Goedewaagen (hoofdred. „De Waag") wnd. voorz.: A. Meyer Sehwencke (hoofdred. „Vereenigde persbureaux"); secretaris: drs. W. Goedhuys (red. buitenl. „Het Vaderland"); leden: P. J. van Megchelen (hoofdred. „Algemeen Nederlandsch Persbureau"), dr. Ab. van der Poel (hoofdred. „Neerlandia-pers"), mr. M. M. Rost van Tonningen (hoofdred. „Het Nationale Dagblad"). Het secretariaat is voorloopig gevestigd: Schevc- ningsche Laan 111, Kijkduin (post Loosduinen). Binnenkort zal de raad zich wenden tot een zoo ruim mogelijken kring van Nederlandsche jour nalisten teneinde hun in staat te stellen actief mede te werken. Crematie dr. ir. Th. van der Waerden. Zaterdagmiddag heeft op de begraafplaats Wes- terveld de crematie plaats gehad van dr. ir. Th van der Waerden. Onder de vele aanwezigen merkten wij op: mr. dr. A. baron Röell, Com missaris der Koningin van de provincie Noord- Holland, mr. A. Bruch, namens de Gedeputeer de Staten, ir. J. A. Wijnmalen, directeur van het P.E.N.. ir. W. Mensert, directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf, mr. M. A. Stufkens, griffier der staten van Noord-Holland. Verder veel leden en oud-leden van de Eerste en Tweede Kamer. mr. W. J. Schoenhard. secretaris van de directie van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf, W. F. Visser, wethouder van Velsen dr. ir. B. Boelger namens de afdeeling technische economie van het Koninklijk Instituut voor in genieurs, dr. Ph. J. Idenburg, directeur van het centraal bureau voor de Statistiek, ir. W. Cool, voorzitter van het Koninklijk Instituut voor in genieurs, mr. J. Aling Prins, oud-voorzitter van den Octrooiraad, ir. J. Weijland namens den elee triciteitsraad, mr. K. Jansma, secretaris van den Zuiderzeeraad, H. Ploeg, wethouder van Utrecht. Voorts waren aanwezig vele geestverwanten van den overledene en leden van de sociaal-democra tische Kamerfractie. Ook zagen wij nog mr, Moltzer, directeur der school voor maatschap pelijk werk te Amsterdam, mr. C. Th. Krabbe, raadsheer bij het gerechtshof te 's-Gravenhage. mr. S. H. Vening Meinesz, oud-griffier der Staten van Noord-Holland, jhr. ir. C. J. A. Reijgersman oud-hoofdingenieur van den Provincialen Water staat, ir. C. Thomese, hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat en vele anderen. Mr. A. Bruch heeft in de aula als eerste ge sproken namens de staten van Noord-Holland De meeste bekendheid heeft de thans ontsla pene, aldus spr., verworven als schrijver op eco nomisch en ander terrein. Tijdens zijn dertig jarig lidmaatschap van het provinciaal bestuur trad hij echter ook veel op den voorgrond. Zijn groote beteekenis voor de provincie lag evenwel in het feit, dat hij bijna 25 jaar lid is geweest van den Raad van Toezicht op de provinciale be drijven. De heer Koos Vorrink, voorzitter der S.D.A.P. schetste den overledene als socialist en als mensch. HULPACTIE DER O. K. VOOR ROTTERDAM. De Hulpactie voor Rotterdam, welke door de Oud-Katholieke gemeente is gehouden en waar over wij in ons blad van Zaterdag reeds bericht ten, is volkomen geslaagd. Noemden wij in ons vorig bericht een bedrag van omstreeks f 300. dat gecollecteerd was, thans is dit bedrag tot ruim f 500.gestegen. Buiten deze geldelijke giften zijn vele kleeding- stukken en meubelen binnengekomen voor de zwaar getroffen Oud-Katholieke gezinnen te Rotterdam. Voorwaar een mooi resultaat. VEREENIGING VAN JONGE OUD-KATHOLIEKEN. De Vereeniging van Jonge Oud-Katholieken „D. G. S." zal Woensdag 19 Juni een vergadering houden in het Oud-Katholiek Verenigings gebouw. In deze bijeenkomst zal de voorzitter, kapelaan A. C. van de Poll, lezen over Leslie Weatherhead's „Het gebeurde in Palestina". Na de pauze zal hersengymnastiek worden beoefend. De mededeelingen bevatten o.m. dat de jaarlijk- sche Bondsdag, welke dit jaar op 7 Juli a.s. te Egmond aan Zee zou worden gehouden, niet door- MA1KT EEKIIiTIN MARKT ALKMAAR. Aanvoer 12.200 kippeneieren, groothandel 3.70— 4.per 100 st. 325 eendeneieren 2.75 per 100 si;., handel matig. Aanvoer 1031 stuks boter van 1/2 k.g.. groothandel 77 1/280, kleinhandel 82 1/2 85 per kg., handel matig. AGENDA VOOR BEVERWIJK. MAANDAG 17 JUNI Luxor Theater, Breestraat: „Vooruit met de geit" met George Formby (geprolongeerd) en „Terwijl New-York slaapt", 8 uur. DINSDAG 18 JUNI Luxor Theater, Breestraat: „Vooruit met de geit" met George Formby (geprolongeerd) en „Terwijl New-York slaapt", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: MAANDAG 17 JUNI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Mozartconcert, 7.30 uur. Rembrandt Theater: „Operabal", een feest van den lach, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Als een dief in den nacht", 2.7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Doodloopende straat", 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals Theater: „Pensionaat voor heeren", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. DINSDAG 18 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling van 8 tot 9 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders, 104 uur.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5