IJmuider Courant Frankrijk zal de wapens neerleggen. Brood in hotels tot 24 Juni vrij. DAGBLAD VOOH VELSEJN. IJMIJIDEIN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen and en Water. Voedsel. Hitler en Mussolini plegen overleg. Mussolini heeft Rome reeds verlaten. Fransche volk tot kalmte aangemaand. De verduistering Bonnen JAARGANG No. 192 Loutens Coster, Maatschappij *001 /Snt-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V.. Gr. ijtraat 93, Haarlem. Telefoon 10724 Bureau ylde' Courant; Kennemerlaan 42, IJmuiden, jluon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, ^geven voor dit blad, worden kosteloos gnomen In de Kennemer Courant Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 18 JUNI 1940 Abonnementen per week ƒ01234, pw maand 0.52*4, per 3 maanden 1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentie»: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BI] abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels CL25, elke regel meer ƒ0.10. verwondert mij in dezen tijd weer bijzonder het aantal Nederlanders, dat zijn sport en ont- -.aning °P onze tallooze binnenwateren zoekt, „nlijk zoo klein is. Want nu de motorbooten inèn moeten blijven blijken de roeiers, zeilers en -lo'ers maar een heel beperkte waterbevolking te leveren. Sinds tientallen jaren tot de roeiers •oorend en dus goed op de hoogte zijnde van .jeen zich in hun kring sommige sportredac- jen gebruiken in zoo'n geval de vervaarlijke „de Nederlandsche roeiwereld" ontwik- jj heeft, vraag ik mij af of er nu grooter toeloop -f de varende watersport zou komen. De om- 3digheden schijnen er gunstig voor. Niet alleen de gedemotoriseeróe jeugd meer belangstelling gr giek, wherry en skiff kunnen gaan toonen iar ook zouden vele oud-roeiers, die in hun jonge de riem plachten te hanteeren en haar sinds- hebben laten rusten, tot hun oude sport kun- g terugkeeren: zoo niet als race-, dan toch als poeiers. De gevallen beginnen zich werkelijk al te doen, zeggen ze bij de R. en Z. V. Het ■aarne. Nu, ik hoop dat ze veel navolging zullen -den. En eigenlijk zou dat heelemaal geen aan- iling moeten vergen, want is Holland niet met waterland? En is het juist niet wonderlijk •oi, van het water af gezien? In deze moeilijke -den sterkt mij de roeisport meer dan zij het ooit A-oren deed en wanneer de kans op een korte va- intie mij dit jaar nog geworden mocht zal ik ze- irweer eens een weekje gaan varenof er nu nmpels of Delftsche herinneringsbordjes of zoo- ijs bij een officieel georganiseerde „Rondvaart Nederland'' te halen zijn of niet Dat is bij- zou de lof van het raceroeien «kunnen gaan i, masr dat is vaak gebeurd en die hoort trou- meer thuis in de wedstrijdafdeeling van de ortrubriek, dewelke bijna de gansche sportru- ;sk is. Maar de geneugten van het toerroeien zijn weinig bekend. Hebben de menschen, wier denk- Klden omtrent het zien van eigen land on afschel- lelijk verbonden zijn aan veelsoortige automobie- fen, die met min of meer snelheid aan bepaalde egen gebonden zijn, en die nu schuchter over men hoe ver ze het op de fiets zouden kunnen :engen, wel een flauw vermoeden van de schoon- eidsopenbaringen, die het water hun zou brengen? a van de heerlijke afwezigheid van stof, hinder de tegenliggers en dringende achterop-toete- iars, queues bij overwegen en zooveel andere weg- isères? "Weten zij wel hoe heerlijk je doorwaait het water, hoeveel meer (en beter verdeelde) chaamekracht je bij roeien heilzaam benut dan een fiets, hoe talloos de ontdekkingen zijn die doet bij tochten over ons prachtige, schilderach- waterwegennet? Dat woord doet een beetje tagewoon aan Maar er is een waterwegennet even landwegen-dito en het is groot en vooral iet minder afwisselend. Het telt niet minder mooie lekjes en kleine „paadjes" en pittoreske hoekjes doorkijkjes nevens zijn breede en smalle routes, ie ze te land primaire, secundaire en tertiaire •gen noemen. Ik zou een boek vol schoone her neringen, vol ontdekkingen kunnen schrijven isn over mijn ervaringen bij het toerroeien in herlandin verschillende gewesten en zelfs anaal op de Noordzee Maar dat laatste geval (trof een avontuurlijke jeugdtocht, die de vijf islnemers weliswaar nimmer vergeten zijn maar e slechts door geluk goed afliep en niet voor na- idging kan aanbevolen worden. Ons land biedt veel schoonheid, onze binnen- rateren doen het eveneens. De binnenlandrotten jilen beweren dat zij dat wel weten, omdat zij op ii tochten toch zooveel water gezien en vaak ook svonderd hebben. Maar namens de binnenwater- :teu antwoord ik dat zij er geen begrip van heb- i, want dat niet alleen de sport maar ook „de ngekeerde blik" van het water af een asch anderen kijk en beleving geeft. Waarbij ':P. bovendien van luchtiger en losser kleedij ge- at en bij een tocht van eenigen duur die merk aardige sensatie ondervindt, dat men in zijn ge- ichten los van het land raakt en een waterman M'dt. Dat is de beste bevrijding van zorgen die ik Men begint zich verwant te voelen aan de ppers en de veermannen in plaats van aan zijn ienrelaties op den vasten wal. De rustige groet r beroeps- en andere amateur-watermannen o'n korte wuif met de hand wordt beantwoord :t het gevoel: bij hen hoor ik nou. Er is zooiets een broederschap, die de taal van het ruischen- riet verstaat en de „gezichten" der breede boe- 3 van tjalken maar ook die van boeiers en F ouwen en tjotters kent. En die de geur van wind water met welbehagen opsnuift en zegt dat het aar weer goed is te leven, dat de dingen wel mee illen vallen en dat het zeker is dat de zon van- lag nog doorbreekt. Al is de lucht egaal-grijs en regent het „klapmussies" op het water. Dat is in Zaansch woord voor wat de meeste menschen fUen noemen. Het toerroeien behoort tot de bronnen-van- «rlijkheden des levens. Evenals, voor zooveel "fiere menschen, het zeilen. En het is geen sport tot jeugdjaren beperkt blijft. Zij kan, door wie et invalide wordt, beoefend blijven tot in den -derdom. Ik geloof trouwens dat zij zooveel ge kheid en ook gehardheid jegens allerlei licha- elijke aandoeningen verwekt of moet ik zeg- a: genereert dat men er vele levensjaren bij rat. Die dan bovendien nog in opgewekter, fris- tier geest zullen doorleefd worden. mag niet meer autorijden. Maar ik zou het Si erger vinden als ik niet meer mocht roeien. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 17 Juni (D. N. B.). De minister-president der nieuw gevormde Fransche regeering, maarschalk Pétain, heeft in een radio-toespraak tot het Fransche volk verklaard dat Frankrijk thans de wapens moet neerleggen. Maarschalk Pétain wees daarbij op een door hem reeds ondernomen stap om de rijksregeering van dit besluit in kennis te stellen en de voorwaarden te ver nemen, waaronder het Duitsche Rijk bereid is te voldoen aan de Fransche wenschen. De Führer zal een ontmoeting hebben met den Italiaanschen minister-president Benito Mussolini, voor een gedachtenwisseling, waarin de houding der beide staten zal worden vastgesteld. Een nader D.N.B. bericht meldt uit Rome: Mussolini is Maandagavond om 8 uur 30 uit Rome vertrokken voor een nieuwe ontmoeting met den Führer en rijkskanselier, Adolf Hitler. Zijn ver trek droeg een particulier karakter en geschiedde van een nevenstation in Rome. De Duce wordt be geleid door den minister van Buitenlandsche Za ken, graaf Ciano, door zijn kabinetschef Segastia- nini, en door den plaatsvervangenden chef van -den generalen staf, generaal Rotta. Voorts verluidt, dat tijdens de reis nog andere persoonlijkheden, onder wie waarschijnlijk ook de chef van den generalen staf der geheele Italiaansche weermacht, maar schalk Badoglio, in den trein zullen stappen. Tegelijk met den Duce is ook de Duitsche ambas sadeur te Rome, Von Mackensen, naar Duitsch- land vertrokken. Onmiddellijk na het bekend worden van de laat ste berichten uit Frankrijk waren de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano en de minister voor de volksopvoeding, Pavolini, per vliegtuig naar Rome teruggekeerd. Zij voerden vervolgens een bespreking met den Duce in het Palazzo Venezia. In den loop van den middag had Mussolini bo vendien een langdurig onderhoud met maarschalk Badoglio. GENèVE, 17 Juni (D.N.B.) De Fransche radio heeft, hedenavond na een herhaling van het be sluit van Maarschalk Pétain de bevolking aange spoord „geduld en koelbloedigheid te bewaren en de aanstaande gebeurtenissen met de grootste kalmte af te wachten. Alle Franschen moeten thuis blijven en niet tehoop loopen op de land wegen, teneinde een desorganisatie van het geheele verkeersnet te vermijden. De regeering en de auto riteiten zijn vast besloten de rust en de discipline te handhaven en zullen dit met alle middelen doorzetten". HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 's-GRAVENHAGE, 18 Juni. f 1500.—: 10303 f 1000.—: 1196 7532 9633 11860 20944 f 400.—: 7380 10874 11110 15881 17863 20917 f 200.—: 4716 9716 12134 13060 13623 17296 f 100.—: 2162 3875 4831 8920 9531 13857 14951 16581 17614 20218 24585 24723 De vesting Metz geeft zich over. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 17 Juni (D.N.B.) De vesting Metz heeft zich hedenmiddag overgegeven aan een Duitsche afdeeling. Betoogingen in Slowakije. Drie ministers aan het woord. Het D.N.B. meldt uit Pressburg: Naar aanleiding van den stap van maarschalk Pétain bij de rijksregeering zijn Maandagavond duizenden Slowaken bijeengekom^-: voor een be tooging van het garnizoen van Pressburg en van de Hlinka-garde voor het Slowaaksche Nationale Theater. Minister-president dr. Tuka zeide in een toe spraak dat op de slagvelden van Frankrijk ook het lot van Slowakije werd beslist. De toekomst van dit land hangt af van de overwinning der nieuwe, door Adolf Hitler geschapen Europeesche orde. Van het oude Europa neemt in het bijzonder Slowakije gaarne afscheid, want het heeft dit land slechts ellende en onrecht gebracht. Daarom vereenigen zich op dit historische oogenblik alle Slowaken met de vurigste gelukwenschen aan Adolf Hitler. Ook de minister van Buitenlandsche Zaken dr. Durcansky zeide dat de stap van Frankrijk niet slechts de overwinning der Duitsche wapens be- teekent, doch ook een symbool is van het aanbre ken van een nieuwen tijd. De Slowaaksche minister van landsverdediging, generaal Catlos, gaf uiting aan zijn groote bewon dering voor de uitzonderlijke prestaties van de Duitsche weermacht, die, dank zij haar betere lei ding en haar beteren strijdgeest, het Fransche le ger in een ongelooflijken korten tijd verslagen heèft. De betooging eindigde met geestdriftige hulde betuigingen voor Adolf Hitler. Radiorede van Churchill. Britsche premier kondigt aan dat Engeland zal doorvechten. Het D.N.B. deelt mede: Churchill heeft Maandagavond een korte radio toespraak gehouden, waarin hij allereerst opmerk te dat de berichten uit Frankrijk zeer slecht waren. Vervolgens sprak hij eenige woorden van deelne ming naar aanleiding van het ongeluk, waarin Frankrijk is gestort. Dit ongeluk, zoo vervolgde Churchill, is van geen invloed op het Britsche doel. Engeland zal thans als eenige voorvechter „de zaak der wereld" verdedigen. Tenslotte sprak Churchill de hoop uit dat tenslotte voor Engeland alles nog een goed einde zal nemen. Incidenten tc Riga. Betoogers en politie slaags. RIGA, 18 Juni. (D.N.B.) Na den intocht van de Russische troepen in Riga, waarbij zich geen enkel incident voordeed, ontstonden er onder een deel der bevolking sympathiebetoogingen, waarbij men zich tegen de Letlandsche politie keerde. Vooral aan het hoofdstation, het hoofdbureau van politie en het postkantoor groepten menschen sa men, die handtastelijk tegen de politie optraden, zoodat deze van de vuurwapenen gebruik moest maken. Een aantal personen werd gedood of ge wond Tenslotte moest de politie ook Letlandsche militairen, tanks en pantserwagens te hulp vra gen om de samenscholingen uiteen te jagen. Wij menschen zijn in 't woelig heden, En inderdaad niet zonder reden, Weer zeer vervuld van voedselbons; Wij zijn in 't drinken en het eten, Precies aan 't passen en het meten, Geen ding weegt ernstiger voor ons. Om 't hierin handig aan te leggen, Daarvan valt niets dan goeds te zeggen, Het is een zaak van groot gewicht; De huisvrouw zit het uit te kienen En kan daarvoor slechts lof verdienen, Geen taak wordt nuttiger verricht. Toch mag men één ding niet vergeten, Het leven is niet louter eten Voor onze stoffelijke kracht; De menschen moeten in hun leven, Ook aan hun geest het voedsel geven, Dat deze als zijn recht verwacht. Juist nu, juist nu, met zooveel dingen, Die zich in onzen geest verdringen, In al hun bonten overvloed, Is 't wijs een evenwicht te zoeken In de lectuur van goede boeken. Waardoor de geestkracht wordt gevoed. Ook ir> Rhenen is alles in de weer, om het zakenleven op gang te brengen. Op verschillende plaatsen worden nood- winkels ingericht De Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat in afwijking van hetgeen betreffende de brooddistributie reeds is gepubliceerd, de hotels, cafés, restaurants enz. tot en met Zondag a,s. 23 Juni, nog brood aan hun gasten kunnen verstrekken zonder daarbij bonnen in ontvangst te nemen. Zij zijn derhalve eerst met ingang van Maandag 24 Juni a.s„ verplicht bij het verstrekken van broodmaaltijden de noodige bonnen in ont vangst te nemen. Bij wijze van overgangsmaatregel zullen voorts de hotels, cafés enz. van Maandag 24 Juni tot en met Donderdag 27 Juni a.s. het brood nog bij hun leverancier (bakker) kun nen betrekken, zonder dat zij hiervoor bonnen behoeven af te geven. (A.N.P.) Zon onder 10.04 Zon op 5.18 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Het nuttige met het aangename vereenigd. De Amsterdamsche Vereeniging van Schoolwerktuinen heeft haar leerlingen geïnstrueerd, om niet slechts bloemen en planten, doch ook tuinbouwproducten te verbouwen. De samenstelling van het nieuwe Fransche kabinet. Chautemps plaatsvervangend minister president,. Wcygand minister van oorlog. Het D.N.B. meldt uit Bern: De nieuwe Fransche ministerlijst luidt, na de veranderingen, welke nog zijn aangebracht als volgt: Minister-president: Pétain. Minister van Staat en vice-voorzitter van den ministerraad: Chautemps. Minister voor de nationale verdediging: ge neraal Weygand. Justitie: Frémicourt Oorlog: Generaal Coulson. Oorlogsmarine en koopvaardijvloot: Admiraal Darlan. Luchtvaart: Generaal Pugeot. Buitenlandsche Zaken: Baudouin. Binnenlandsche Zaken: Pommaret. Financiën en Handel: Bouthillier. Verder zijn de portefeuilles als volgt verdeelt: Koloniën: Rivière; onderwijs: Rigeaud; openbare werken: Frossard; landbouw en voedselvoorzie ning: Chichery; arbeid: Février; pensioenen: Ybar- negaray. die thans geldig zijn BROOD. Bon 21 tot en met 30 uit het broodbon- boekje. Geldig: tot en met 23 Juni (eventueel tot en met 27 Juni). Recht gevend op: totaal 2000 gram brood. "IE OF THEE. i 69 uit het Algemeen distributieboekje. C Idig: Tot en met 5 Juli. echt gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 70 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 27 Juni Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL Bon 75 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig: Tot en met 12 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond tarwe bloem of 1/2 pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken) Zegel „Periode V'. Geldig: Tot en met 30 Juni. Rechtgevende op: 2 Liter. IJMUIDEN Belangrijke verbetering van een „onhoudharen" toestand. Oud-IJmuiden heeft vele onhoudbare- toestan den gekend, die nochtans zoo houdbaar waren, dat men er jarenlang mee bleef sukkelen en een ver betering maar steeds op zich liet wachten. Een dezer onhoudbare toestanden was de staat, waarin de rioleering voor zoover aanwezig zich bevond. Deze was op vele plaatsen verzakt, huisaansluitingen deugden niet,kortom er was bijna geen huis, waar niet het een of ander aan de rioleering mankeerde. Het ergste was wel de toestand waarin zich de zich de rioleering bevond, waarlangs de rioolstoffen naar de buitenhaven nabij de Zuidersluis werd af gevoerd. Vooral de uitmonding was een voortduren de bron van klachten. Bij laag water kwam deze uitmonding geheel droog te staan, waardoor veel stank werd verspreid. Maar het ergste voor de bewoners van den Westhoek van IJmuiden was wel dat deze ondergrondsche verkeersweg gebruikt werd door een leger ratten, die langs dezen duisteren weg stadwaarts trokken om hun nachtelijke stroop tochten te gaan houden. Straten-ver had men last van deze gevreesde knaagdieren. En alles wat men deed om ze uit te roeien, was vergeesch, want het rattenleger werd steeds met versche troepen aangevuld. Dit is nu afgeloopen. IJmuiden heeft nu een geheel nieuwe rioleering gekregen en ook de uitmonding bij de Zuidersluis is verbeterd. De oude versleten en vergane buizen zijn door nieuwe Arkel-buizen vervangen. Men heeft de uitmonding tevens een eind laten zakken, waardoor deze ook bij laag water niet meer droog komt te staan. Hierdoor ziet het ratten-heir zich den weg afgesneden, zoodat het nu uit is met de stroop tochten naar de ingewanden van IJmuiden. Het vernieuwen van de rioleering in IJmuiden is thans nagenoeg gereed, zoodat het ook hier is een „na lijden verblijden". Vele IJmuidenaren, vooral veel winkeliers hebben moeilijke dagen, ja moei lijke weken en maanden gehad maar nu men het resultaat er van ziet, is het leed vergeten. IJmuiden wacht nu op een betere bestrating, die door de rioleeringswerken zeer geleden heeft. Hopelijk komt ook hierin verbetering. Weer schokkervisch te Scheveilingen SCHEVENINGEN, 18 Juni. (A.N.P.) Na ruim een maand te hebben stilgelegen kwamen gister avond ongeveer half tien de schokkers van de kustvisscherij huiswaarts. Op de dr. Lelykade, waar zich de groote visch- hal bevindt, stond het zwart van belangstellenden en nieuwsgierigen. De binnengekomen schepen hebben intusschen hun vangsten gelost en zijn hedenochtend vroeg weer ter visscherij vertrokken. Hoewel alleeen gedurende den dag gevischt moest worden vielen de vangsten niet tegen. Ook hedenochtend heerschte aan de dr. Lelykade een ongewone. Om acht uur begon de afslager de eerste laiding te verkoper. Vele kooplieden uit ver schillende steden van van het land men zag zelfs een wagen uit Friesland waren aan den afslag aan den afslag aanwezig. De vangsten der schokkers, bestaande uit griet, tong, schol, enz. gingen voor hoogen prijs van de hand. Mooie be sommingen werden gemaakt, welke varieerden van 45 tot 170 per vaartuig. De visschers kunnen met tevredenheid op het eerste resultaat terugzien. BEVERWIJK De aanvoer van aardbeien. De prijzen van de aardbeien waren Maandag nog vrij goed te noemen, hoewel er in vergelij king met het einde van de vorige week een kleine daling is ingetreden. Het is voor de kweekers te wenschen, dat deze prijsdaling niet doorzet en dat de prijzen op hetzelfde peil blijven staan als vorige week. Voor eerste kwaliteit varieerden de prijzen van f 1 tot f 1.30. De mindere soorten bleven meerendeels onder f 1. Doosjes aardbeien brach ten 812 cent op. De gemiddelde prijs bedroeg ongeveer f 0.85 cent per slof. Hedenmiddag 4 uur zullen de speciale export veilingen van aardbeien aan de beide veilingen beginnen. Gemeente stelt tuingrond beschikbaar. In aansluiting op het bericht in ons blad van gisteren kunnen wij thans mededeelen, dat de ge meente voor degenen, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen ongeveer 30 perceelen tuin grond beschikbaar heeft om op te telen. Elk per ceel is ongeveer 5 Are gFOot. De perceelen zijn gelegen aan de Populierenlaan en op het weiland aan de Zeestraat, waarvan de graszoden zijn afgestoken voor de gazons in de Breestraat en de andere plantsoenen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1