IJmuider Courant {hieteenstemmUïg) tusschen SCidet m Tïlussoiim. DAGBLAD VOOK VELSEN. IJMUIDEN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Bruiloft. Oost is Oost en West is West. De verduistering |e JAARGANG No. 193 ,ve lourens Coster, Maatschappij voor „rant-llitgaven en Algem Drukkerij N.V.. Gr. jlitraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau wider Courant: Kennemerlaan 42, LJmulden, lefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, gegeven voor dit blad, worden kosteloos genomen In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEBRF.ROOM EN ROBEK1 PEEBEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 19 JUNI 1940 Abonnementen per week 01234, pe* maand 0.5254, per 3 maanden 1.55, franco per pos! 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels /CL25, elke regel meer ƒ0.10. oriferentïe te München leds geëindigd. HüNCHEN, 18 Juni (D. N. B.). Hitler en Mussolini zijn heden in een bespreking München over het standpunt van de beide verbonden regeeringen ten aan- ,n van het Fransche verzoek om een wapenstilstand tot overeenstemming ikomen. De Führer en de Duce zijn na afloop der besprekingen weer uit München brokken. (Men zie ook elders in dit nummer.) Roeineensche regeering treedt af. Koning Carol pleegt overleg met zijn raadgevers. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Onder den onmiddellijken indruk van de ver klaring van maarschalk Pétain heeft koning Carol met zijn politieke raadgevers den toe stand besproken. Alle ministers hebben hun aftreden zonder opgave van datum ingediend, zoodat de koning in staat is ieder oogenblik het kabinet te reorganiseeren. Over de leden van het nieuwe kabinet wordt het grootste stilzwijgen in acht genomen. De Roemeensche regeering heeft een minister- ad gehouden, waarover een korte verklaring is ischenen. Daarin wordt meegedeeld dat minister- ssident Tataresoe in verband met de jongste in- mationale gebeurtenissen een algemeen over- it van den toestand heeft gegeven, waarin de 1 onding van Roemenië nader was vastgelegd. Te Ankara doet volgens Stefani het gerucht t ronde, dat tengevolge van de ontwikkelingen in ten internationalen toestand zekere wijzigingen linnenkort zouden worden aangebracht in het 'urksche ministerie. In bevoegde kringen is dit «richt nog niet bevestigd. Franscli tegoed in Amerika geblokkeerd. Bedrag van meer dan een milliard dollar. Het D.N.B. deelt mede dat Roosevelt een besluit mderteekend heeft, waarbij de Fransche credie- »n en andere Fransche saldi in de Vereenigde laten geblokkeerd worden. Bevoegde kringen k-haten het goudbezit, de saldi en het tegoed aan toten van Franrijk in de Vereenigde Staten op ïeer dan een milliard dollar. lulp van liet Amerikaansclie Roode Kruis in de oorlogszones. Roosevelt gemachtigd tot het zenden van z.g. Roode Kruisschepen. Het D.N.B. verneemt uit Washington: Volgens >n gemeenschappelijk besluit van de commissies oor buitenlandsche zaken van beide Huizen is pre sent Roosevelt gemachtigd zoogenaamde Roode Iruisschepen naar de Europeesche oorlogszones te luren ook zonder garantie van de oorlogvoerende sogendheden voor een veiligen overtocht. Het inden wordt, naar de voorzitter van de senaats commissie Pittman verklaarde, geheel aan den pre sent overgelaten. De voorzitter van de commissie Mr buitenlandsche zaken van het Huis van Afge- •ardigden, Bloom, zeide, dat de schepen onbe wapend zullen zijn en niet in convooi zullen aren. Fransclien mogen hun woonplaats niet verlaten. Mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken. Het D.N.B. meldt uit Genève: De Fransche minister van Binnenlandsche Za- heeft over de radio aan alle Franschen, zon- onderscheid van geslacht en leeftijd, het strikte el gegeven hun woonplaats niet te verlaten. Ter le van de orde en de rechtvaardige levensmid- ïlenverdeeling moet ieder op zijn plaats blijven, ertreding zal als verraad worden beschouwd. Kotter aan groot gevaar ontsnapt. lijn op twintig meter achter den achtersteven ontploft. SCHEVENINGEN, 19 Juni. Gisterenmiddag Greeks vijf uur was de Scheveningsche trawl- otfer SCH 12. schipper G. de Heyer, van de vis serij op weg naar huis. Het schip had bijna de Seveningsche haven bereikt, toen ongeveer 20 :*ter achter den achtersteven een hevige ontplof- plaats had. Een geweldige waterzuil spoot om- wg, terwijl de kotter als het ware uit het water 'erf gelicht. De ruiten van de stuurhut moesten a.t ontgelden en het kompas raakte onklaar. Hevig jitdaan bracht de bemanning" het schip de haven innen, waar bleek dat verder geen noemenswaar de schade was aangericht. Vermoed wordt, dat men hier te doen heeft ge- ad met eer magnetische mijn, die echter gelukkig laat tot ontploffing is gekomen. De SCH 12 is hedenochtend in verband met de todige reparaties niet naar zee vertrokken. (A.N.P.) BEVERWIJK DE EXPORTVEILINGEN VOOR AARDBEIEN ZIJN BEGONNEN. Reeds flinke aanvoer. Een jubiieumseizoen. Nadat het naderen van den aardbeienoogst zich reeds had aangekondigd in het aanvoeren van be perkte hoeveelheden van de vroege soorten, zijn Dinsdagmiddag zoowel bij de Vereenigde Veilin gen als bij de B.E.T.-veiling de eerste export veilingen voor aardbeien gehouden, waarmede dan tevens het eigenlijke seizoen min of meer officieel is ingeluid. In lange rijen stonden de aardbeien wagens opgesteld in afwachting van hun beurt om de veiling binnen te rijden. De belangstelling was zoowel van de zijde der koopers als van de nieuws gierigen op dezen eersten dag al zeer groot. Er heerschte weer groote bedrijvigheid in en om de veilinggebouwen. Het gaat allemaal heel snel. Het wegen van de ladingen geschiedt electrisch en in een minimum van tijd hebben de snelwegers het juiste gewicht bepaald. Een halve minuut later staat de wagen voor het electrische afmijn-toestel en dan beslist de wijzer, met welk bedrag de arbeid van den tuinder en de zijnen zal worden beloond. De afslager, die het afmijntoestel bedient, zet het tempo nog wat aan. „Doorrijei", roept hij, wanneer de klok prijs en kooper bekend heeft gemaakt. "Tegelijk ontvangt de tuinder de opdracht, waar hij het verkochte pro duct moet afleveren, aan een van de fabrieken, bij de beurtschippers of handelaren. Niet alleen de fabrieken koopen op deze extra veilingen, maar ook de binnenlandsche handel koopt gaarne op deze middagveilingen. De snelle tran sportmiddelen stellen de handelaren in de gelegen heid vooral de steden nog voor den avond van versche aardbeien te voorzien. Op deze eerste veiling werd dan ook al menige koop gesloten voor de groote steden. Zooals onze lezers echter weten heeft de Neder- landsche Groenten- en Fruitcentrale in verband met de transportmoeilijkheden en de onzekere vooruitzichten voor den export een overeenkomst gesloten met de fabrikanten van aardbeienpulp, waarbij zij voor rekening van de Groenten, en Fruitcentrale de aai-dbeien, die tegen den vastge- stelden minimumprijs van 19 cent per K.G. niet worden gekocht, zullen inmaken. Dit belangrijke en ingrijpende besluit werd door de tuinders met groote belangstelling vernomen. Voor de aanvoeren met dop aardbeien, die be stemd zijn voor consumptie is in het geheel geen minimumprijs vastgesteld. De tuinders hebben dus nu zelf te beslissen of zij met dop, dan wel zonder dop willen aanvoeren. Van deze beslissing hangt echter zeer veel af, omdat de aardbeien met dop bij overvloedigen aanvoer tot ongekend lage prij zen kunnen dalen. In dat geval zou men dan weer gedwongen worden tot plukken zonder dop. EEN JUBILEUM. Voor het begin van de veiling heeft de heer W. (Te Winterswijk is men, volgens een courantenbericht, begonnen de gebruikelijke groote samenkom sten bij bruiloften in te krimpen, door te bepalen dat er hoogstens 30 genoodigden mogen zijn.) Als ik 't eerlijk toe mag geven, 'k Heb opeens een nieuwen kijk, Op 't maatschappelijke leven Van het brave Winterswijk. Ik heb, naast veel andre dingen, Nimmer gerealiseerd, Dat door Winterswijkelingen Bruiloft extra werd geëerd Blijkbaar werd dat door de jaren Tot een algemeen festijn, Zooals naar 'k wel wil verklaren, 't Eiglijk overal moest zijn. Maar het schijnt, dat dit in wezen Toch weer niet zoo practisch werkt, En de Winterswijkenezen Hebben het daarom beperkt. 't Maximum wordt dertig gasten, D'eenendertigste valt uit, Dertig grootste enthousiasten Plus de bruigom en de bruid. Nou, ik kan het me verklaren, Dertig is een flink getal, Zelfs- voor Winterswijkelaren En zoo'n feestelijk geval. En ik denk zelfs, als bij iijden Bruigom het aan bruidje vroeg, Dat zij zeggen zou: wij beiden Is mij eigenlijk genoeg. P. GASUS. En deze zijn gescheiden door een lange strook asfalt. Zon onder 10.04 Zon op 5.18 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. de Groot, directeur van de Vereenigde Veilingen, de traditie getrouw weer een korte toespraak ge houden, waarin hij erop wees, dat het dit jaar een jubileumseizoen is. Het is namelijk het 25e seizoen. In 1916 is de veiling „Kennemerland" begonnen met veilen; waarvan de laatste 6 jaren in samen werking met de Vrije Veiling. Verder merkte spr. op, dat de veilingen dezelfde lijn zouden volgen van het vorige jaar; een strenge keur op den aanvoer om te bereiken dat een eerste klas kwaliteitsproduct aan de markt komt. Klachten over de kwaliteit moeten direct aan de veilingen bekend gemaakt worden, die dan terstond zullen ingrijpen. Uit den aard der zaak rekende spr. dit seizoen op meer vraag uit het binnenland. Anders nam Engeland 70 tot 80 pet. der aardbeien af en daar dit nu onmogelijk is, heeft de Groenten- en Fruitcen trale ingegrepen. Nadat de heer De Groot er nog op gewezen had dat aardbeien zonder dop per k.g. moeten wor den geveild, hoopte hij dat na afloop van het seizoen zoowel de tuinder als de kooper tevreden zouden zijn. DE PRIJZEN. De wijzer van de klok draaide hierna zijn eerste rondje. Moulin Rouge, met dop voor het binnenland ge plukt brachten het soms tot f 1.19 per slof. De prijzen liepen echter naar gelang de kwaliteit ver uiteen. Het binnenland kocht dit mooie produet van Kennemerlands tuinen gretig. Amazone zonder dop voor de fabrieken werden betaald met 20 tot 50 ct. per K.G. Ook aan de B.E.T.-veiling had de markt vrijwel eenzelfde ver loop. Voor de eerste dertig wagens wordt de gemiddelde prijs weer berekend. Hoe de markt zich in de komende dagen zal houden is natuurlijk niet te zeggen, doch gisteren is geen aardbei doorge draaid. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 's GRAVENHAGE, 19 Juni. f 1.000 3898 3989 5597 6967 9195 15716 20553. f 400 6245 f 200 8631 14503 1760 23705 f 100 7397 10296 13526 13936 17624 18712 21464 22140 23432 24583 De beteekenis van het landbouw bedrijf in onze gemeente. VEL-SEN Woensdag. „East is east and. west is west", zei Rudyard Kipling en hij voegde daaraan toe. nat deze nooit bij elkaar zullen komen. Hij bedoelde tegenstellin gen tusschen de bewoners van het Britsche moe derland en die der Britsch Indische gewesten. Ook in de gemeente Velsen hebben we een Oosten en een Westen, ook hier zien we een groo^ verschil tusschen datgene wat ten Oosten en ten Westen van die lange strook asfalt ligt. Het Oosten en het Westen van onze gemeente liggen dus tegen elkaar, maar aan weerskanten van de scheidingslijn liggen twee gedeelten die, feite lijk alleen dit met elkaar gemeen hebben, dat ze worden bewoond door Velsenaren. Daar is, om met het belangrijkste deel te be ginnen, het dicht bevolkte Westen, dat begint bij de zee en eindigt bij de scheidingslijn, die overi gens geen administratieve beteekenis heeft, om dat het administratieve Oosten al begint bij de spoorlijn, die de scheiding vormt tusschen ÏJmui- den en Velsen. Het Westen, dat bij de zee begint, dankt zijn opkomst aan deze zee, maar niet alleen aan de zee zelf. Er waren een kanaal, sluizen, een door graving, havenhoofden enz. noodig om de zee be reikbaar te maken en op de plaats waar een en ander tot stand kwam, ontstond IJmuiden, waarop de zee zoo haar stempel drukte, dat als we IJmui den noemen, we aan visscherij en scheepvaart, aan havens en aan sluizen denken. Het is niet onze bedoeling, in dit stukje een re laas te geven van den snellen groei van IJmuiden, als visschersplaats; evenmin willen we het hebben over de moeilijke tijden, die IJmuiden thans door maakt. Het is ons alleen maar te doen om eens te wijzen op de groote tegenstellingen tusschen het Oosten en het Westen. Van de zee tot de spoorlijn ligt in een aaneen gesloten bebouwing de grootste van de afdeelin- gen, waaruit de gemeente Velsen is samengesteld. Er wonen ongeveer 28000 van de 48000 inwoners der gemeente; ze wonen in groote huizen en in kleire huizen, het meest in kleine, omdat verreweg het grootste deel van de 28000 handarbeiders zijn, die moeten leven van een bescheiden weekloon, al thans voor zoover ze niet tot het leger der werk- loozen behooren. Naast dit bevolkte Westen ligt aan gene zijde van de spoorlijn de groene zoom. Daar vinden we Vel- serbeek met onze villawijk, dun bevolkt met mid denstanders, daar vinden we nog eenige buiten plaatsen, die herinneringeir opwekken: aan een tijd, toen deze schoone streek haar eerste forensen kreeg, de Amsterdamsche patriciërs van Heeren en Keizersgracht, die een zomerverblijf stichtten aan den voet der duinen of aan de lage oevers van het Wijkermeer. En dan komt het Oosten, het wijde polderland, dun bevolkt met menschen die van landbouw dn veeteelt leven. HET VRUCHTBARE LAND. Visscherijbedrijf en industrie van IJmuiden zijn meermalen in de kolommen van ons blad besproken, vooral de visscherij. Dit gebeurde eensdeels omdat het visscherijbedrijf met al les wat daarmee verband houdt de opkomst van IJmuiden is geweest anderdeels ook, om dat het zoo open lag voor den waarnemer en ook voor den criticus. De resultaten vond men globaal uitgedrukt in de besommingen en be trouwbare statistieken zorgden, dat vergelij kingen met andere jaren economische be schouwingen mogelijk maakten. En bij dit alles kwam, dat de geheele plaats met het bedrijf meeleefde, kwamen de verhalen over avontu ren in mist en storm en helaas ook over on gelukken. De vruchtbare zee is thans onvruchtbaar gewor den. IJmuiden ligt nog altijd aan de zee maar IJmuiden is geen visschershaven meer.... Het vruchtbare laud is het Oosten onzer tegen stelling. Het is geen toeval, dat dit vruchtbare land zooveel meer door den waarnemer en den criticus met rust is gelaten dan visscherij en industrie. In de eerste plaats is het landbouwbedrijf in het eco nomische bestel onzer gemeente van minder be- Een kustvloot, bestaande uit 18 visschersschcpcn, is uit Scheveningen uitgevaren ter vangst. Een rijke buit wordt zichtbaar, als het net boven den waterspiegel wordt getrokken teekenis dan visscherij en industrie en in de twee de plaats laat het zich moeilijker bezien dan bo vengenoemde bedrijven. Maar nu is er iets veranderd, want zoowel de visscherij als de industrie hebben veel van haar beteekenis verloren, terwijl het landbouwbedrijf zich ten volle kan ontplooien en daardoor groo- tere belangstelling vraagt dan vroeger. Wanneer wij vroeger het landbouwbedrijf in onze gemeente zouden afwegen tegen visscherij en industrie, zou de weegschaal neerploffen aan den kant van de bedrijven uit het Westen. Thans zal ze met een kalm gangetje aan dezen kant doorslaan. Schoon is het thans in het polderland, schoon omdat alles wat aan de vette aarde is ontsproten, in vollen groei en bloei staat met beloften voor een goeden oogst. Aardappelen, tarwe, peulvruch ten, dat alles staat er zoo goed voor, dat de boer, door wiens noesten arbeid dat alles tot stand is lekomen ongetwijfeld welgemoed den oogsttijd te gemoet ziet. En op de weilanden langs den Rijks weg en in de polders van den Hofgeest grazen de koeien in het dikke, malsche gras en liggen op de graslanden zware hooischelven te wachten om op de hooizolders en in de hooibergen opgetast te worden. De natuur heeft den boer dan ook op zijn wen ken bediend. Toen de droogte bijna te lang zou aanhouden, kwam er regen en toen de regen den boer. die bezig was met hooien, al wat beden kelijk deed kijken, kwam er zon een stevige wind, die nu ook van den hooioogst het beste doet ver wachten. DE BETEEKENIS VAN ONZEN LANDBOUW. Noemen we Velsen een gemeente met een ge mengd karakter industx-ie en landbouw dan dienen wij daarop te laten volgen men denke aan de weegschaal dat de landbouw niet van zulk een groote beteekenis is. Van de totale opper vlakte van bijna 5000 H.A. is ongeveer 525 H.A, beteeld. Dat is dus ruim 10 pet. Van de 525 H.A. beteelde oppervlakte, waarvan een gedeelte wordt ingenomen door tuingronden in het duinlandschap en dat dus buiten het polderland valt, is 215 H.A. bebouwd met granen, 75 met peulvruchten. 37 met handelsgewassen, 10 met land- en tuinbouwzaden, 175 met knol-, wortel- en bolgewassen en 13 met groenvoedergewassen. Van de granen vormt tarwe het hoofdbestanddeel, van de knol-, wortel- en bolgewassen vormen aardappelen het voornaamste product. De grootste landbouwbedrijven vinden we in den Zuid-Spaarndammerpolder. Volgens „Bijdrage tot de Sociaal-Geographische Kennis der gemeente Velsen" van L. M. v. d. Bergh van Eysinga liggen daar 13 boerderijen met een gemiddelde opper vlakte van 34 H.A. De meeste pachtbedrijven (in 1930 waren van de 80 landbouwbedrijven 66 pacht en 14 eigen bedrijven)-hebben een oppervlakte van 10.20 H.A., gemiddeld 18.4 H.A. De bedrijven op het oude duinlandschap, waar men de gemengde bedrijven vindt, zijn veebedrijven en tuinderijen. Deze gronden zijn in hoofdzaak eigendom var. bui ten de gemeente wonende groot-grondbezitters. Slechts ongeveer 1/4 van den grond is eigendom van den gebruiker. Velsen is een gemeente van tegenstrijdigheden; groote fabrieken met hooge fabrieksschoorsteenen, (die helaas lang niet alle meer rooken), fraaie parken met daaromheen keurige villa's. En aan den Oostkant een groene zoom van vele kilometers breed, een groene zoom met vette weiden en onaf zienbaar groote akkers, bezaaid met de kostelijk ste gewassen. Het Westen en het Oosten, geheel uiteenloopend van aard. Maar samen vormende de machine, die ons economisch leven op gang moet houden. Moge deze machine spoedig weer op volle toeren werken. S. B. IJMUIDEN HET VERGAAN VAN DE PETTEN IJM. 49. Onderzoek door Raad voor de Scheepvaart. Deskundige meent dat er geen leiding aan boord was. De Raad voor de Scheepvaart heeft Dinsdag on- derzocht de oorzaak van het lek worden en zinken van den stoomtrawler „Petten" IJM 49 op 21 Fe bruari 1940. De schipper werd op schuldvraag ge hoord. Hij verklaarde, dat geruimen tijd gevischt was. Het weer was slecht geweest doch klaarde op 21 Februari jl. weer op. Omstreeks 4 uur in den mor gen werd de schipper gewaarschuwd, dat in de machinekamer water binnendrong. Alle pompen, zoowel de machine- als de handpompen, werden in werking gesteld, doch het bleef zonder werke lijk resultaat, zoodat om vijf uur noodseinen wer den gegeven. Het visschersvaartuig „Viking Bank" kwam hier op af en nam om 8.15 uur de bemanning van de „Petten" aan boord. In den middag werd het zin kende schip op sleeptouw genomen. Om half zes verdween het onder de golven. Een onderzoek naar de oorzaak van het binnen dringen van het water was niet ingesteld. Een adjunctexpert van de scheepvaartinspectie te IJmuiden, die een uitvoerig onderzoek had inge steld en daarover rapport had uitgebracht, was de meening toegedaan, dat de trawler te gronde is gegaan door een opeerhoopins-van onkunde en na latigheid. Alle leiding ontbrak in de machineka mer. Niemand heeft daadwerkelijk ingegrepen. Was er wel behoorlijke en rustige leiding geweest, wel licht was dit ongeval dan niet gebeurd. De reeder werd eveneens gehoord over den toe stand, waarin het schip zich bevond. Deze was vol gens den reeder uitstekend. De machinisten ken den hun vak zeer goed. De vloeren van de machi nekamer waren moeilijk los te maken. Dat het schip in goede conditie was mag blijken uit het feit dat het voor een belangrijk deel voor eigen risico voer. De reeder uitte de veronderstelling, dat het schip over iets geschuurd heeft en lek is ge raakt. De waarnemend-inspecteur voor de scheepvaart, die tenslotte het woord kreeg, gaf als zijnemeening te kennen, dat de rapporten der deskundigen zeer duidelijk zijn. Er was onvoldoende leiding aan boord. Men heeft niet naar het lek gezocht. (A.N.P4

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1