IJmuider Courant REX THEATER Groeneweg 93, IJtnuiden-O. BERICHT Oorlog in Frankrijk. Pantoffels. De verduistering Bonnen De schipper kwam weer aan bod. HOLLYWOOD CAVALCADE De Zomerpostzegels verschijnen morgen weer Fransche onderhandelingen met Duitschland. tJAARGANG No. 194 .ave Lourens Coster, Maatschappij «oor ,anl-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. ijiraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau jtjgt Courant: Kennemerlaan 42, llmulden, ,|0on 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, jegeven voor dit blad, worden kosteloos momen In de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOK VELSEN. IJMIJIDEN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Directie. P W PEEREBOOM EIN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteuri ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 20 JUNI 1940 Abonnementen per week /012J4, per maand /0.52J4, per 3 maanden f 1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.25, elke regel meer ƒ0.10. 'et groote snelheid heeft zich de debacle van fransche leger verder voltrokken. La débacle dat is de titel van Emile Zola's roman, gewijd den ondergang in den Fransch-Duitschen oor- van 1870'71. En dat boek werd op deze plaats ele dagen geleden nog geciteerd naar aanleiding de overgave van Parijs, dat zeventig jaar ge- nog een vesting was en pas na een beleg van maand capituleerde. Nu was het een open stad, werd prijsgegeven zonder strijd om haar ver ding te voorkomen. ageren die verwacht hadden dat cfë terugtrek je Fransche legers na de overgave van Parijs den uitersten weerstand zouden bieden hebben daarin kennelijk vergist. Men kan uit het van den Duitschen opmarsch niet anders af- dan dat slechts op enkele punten goed-ge- jniseerde weerstand is geboden en dat het al- ;eene beeld een vluchtend leger toont. Tegen jvermacht der Duitsche technische bewapening organisatie is het niet bestand gebleken of- con het naar verhouding tot dien tijd on- yijfeld veel beter bewapend en voorbereid was de Fransche legers van het Derde Keizerrijk in 1870 waren. later de historie van dezen oorlog geschreven worden zal ongetwijfeld veel meer omtrent de jaken van de Fransche ineenstorting aan den treden dan men nu weet. Veelzeggende ver zinselen hebben zich voorgedaan reeds toen de sluiting van het geallieerde leger in Vlaanderen verkeerde strategie duidde, toen generaal Ga- ilin van zijn opperbevel werd ontheven en ver ingen door den bejaarden Weygand, toen her- 3lde wijzigingen in het kabinet bewezen dat Fransche politici het onderling niet eens waren yhet te voeren beleid en tenslotte de premier -j Reynaud moest aftreden en vervangen werd den ouden maarschalk Pétain, die vier-en- ihtig is. Onmiddellijk wendde hij zich per radio het Fransche volk en deelde hij mede dat akrijk den strijd moest staken en dat hij zich de Duitsche rijksregeering gewend had. Over verzoek om een wapenstilstand hebben Hitier Mussolini Dinsdag te München beraadslaagd, dusver is alleen medegedeeld dat zij het om- int het antwoord geheel eens zijn geworden. Hun srwaarden zijn nog niet bekend en de achtervol der Fransche legers door de Duitschèrs is zich middels blijven voortzetten, waarbij tal van sden en vestingen met historische narmen in han- van de overwinnaars zijn gevallen zonder dat eenig blijvend verzet sprake was. Dit geldt Verdun, dat in den wereldoorlog het midden- at van een ontzettenden strijd was, vele maan- lang, waarbij aan weerszijden honderdduizen- dooden vielen. Het geldt voor Metz, eveneens vesting, waarin in 1870 het Fransche leger on- maarschalk Bazaine geruimen tijd belegerd srd en voor Belfort, in dien tijd als. „sleutel van 'iiiElzas" eveneens maanden lang belegerd. Het is •jidelijk dat de Duitschèrs zeer groote beteekenis Khten aan de verovering van het in Midden- ankrijk gelegen Le Creusot, niet als herinnering j historische wapenfeiten en gebeurtenissen omdat deze stad de grootste wapenfabrieken a het land herbergt, in feite het centrum van de -msche wapenindustrie is. Haar verovering, na bezetting van de groote industrie-centra in het arden, sluit den aanvoer van nieuwe bewapening :o:de Fransche troepen vrijwel uit. Was daar ove rens nog kans op? Men is geneigd te veronderstel- idat de overgave van Parijs op de reeds in aftocht Ijnde Fransche legers een zoo ontmoedigenden in bed moet hebben gehad dat de strijd toen feite- k al beslist was. Maar daaromtrent, evenals om- ait de fouten in het militaire beleid, de technische inderheid in bewapening en de geschillen die zich -:der militaire en politieke leiders van het land ibbett voorgedaan zal pas later een duidelijk beeld «r voren kunnen treden. is een ontzaglijke overwinning die de Duit- Èers op de Franschen hebben behaald in een ëdtocht van zoo korten duur. Blijkens de Dinsdag door den Engelschen pre fer Churchill in het Lagerhuis afgelegde ver dingen stelt de Engelsche regeering zich op het ffldpunt dat Engeland den strijd zal blijven voe- ffl, zoo noodig alleen, en „dat de Franschen hun in het geding zouden brengen als zij niet a oorlog zouden voortzetten volgens hun ver- 'igsverplichtingen, waarvan Engeland hen niet sit ontslagen". Men kan thans niet anders ver achten dan dat de strijd te land op het Europee- ie continent weldra geëindigd zal zijn en dat de -iitschers spoedig hun offensief op Engeland ^len gaan richten. R. P. Jitspraken van de Rechtbank. BEJAARD MAN VAN SPAARDUITJES BEROOFD. Tot drie maanden gevangenisstraf veroordeelde -Rechtbank een 35-jarigen Zaandammer, die van sn bejaarden stadgenoot een spaarbankboekje in «waring had gekregen en daarop voor zich zelf geld id geïnd. VOETGANGER TOT BOETE VEROORDEELD. Een voetganger, die op 23 November te Zaandam ^voorzichtig de weg was overgestoken waardoor ij in aanraking was gekomen met een motorrijder, "erd dor de Rechtbank tot f 15 boete sub 9 dagen ttoordeeld. HECHTENIS VOOR AUTO-BESTUURDER. Tot 14 dagen hechtenis en 6 maanden intrekking het rijbewijs werd een 47-jarigen Velsenschen Wtegenwoordiger veroordeeld, die op 5 Februari aanrijding op den betonweg te Velsen had ver- wzaakt waarbij een autobestuurder uit Zaandam iin linkerbeen brak. (De verkoop van pantoffels is vrij gebleven.) Schoenen zijn wel heel gewichtig In ons menschelijk bestaan, Of wij dapper of voorzichtig Door ons aardsche leven gaan. Dus een schrik heeft ons bekropen, Toen ons onlangs werd gezegd, Dat het vrije schoenen koopen Nu aan banden werd gelegd. Eén ding om ons te verzoenen Met die voetzorg is er wel, Er zijn nog veel vrije schoenen Van bijzonder soort model. En speciaal kunnen de vrouwen In den schoonen zomertijd, Zich nog vreugdevol beschouwen, Als van schoenenzorg bevrijd. Voor de mannen geeft het halen Van een nieuw paar grooter last, Als tenminste dan sandalen Niet de soort zijn, die hun past. Maar één uitzondring moet 'k geven, Een mex-kwaardige daarbij. Voor het eerst in heel hun leven Zijn pantoffelhelden vrij. P. GASUS. Zon onder 10.05 Zon op 5.18 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. De tomaténpluk ifi het Westland is in vollen gang die thans geldig zijn BROOD. Bon 21 tot en met 30 uit het broodbon- boekje. Geldig: tot en met 23 Juni (eventueel tol en met 27 Juni). Recht gevend op: totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 69 uit het Algemeen distribulieboekje. Geldig: Tot en met 5 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 70 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 27 Juni Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 75 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig: Tot en met 12 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond tarwe bloem of 1/2 pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken) Zegel Periode 1". Geldig: Tot en met 30 Juni. Rechtgevende op: 2 Liter. Hij voorziet voor een belangrijk deel in het tekort aan transportmiddelen. Het is juist een eeuw geleden dat Hildeibrand in de Camera Obscura een klaagzang over de trekschuit schreef omdat die „allengs" verdron gen werd door de spoorwegen. Maar nadat burge meester Dikkerdak kans gezien had zijn trouwen bediende Kees tot knecht op het veer te „bevor deren", zijn er toch nog trekschuit-sc'hippers ge weest die tientallen jaren den hopeloozen strijd hebben volgehouden. Voor 40 jaar voer er immers nog een trekschuit uit Haarlem op Leiden, ook al zaten er toen niet meer zooveel passagiers in het roefje als in Hildebrand's tijd. De jager di-eef zijn paard langs de Leidsohevaart naar de Sleu telstad, de schuit trekkend. Niet de trein maar de vrachtauto heeft de schippers aan den afgrond van dexi ondergang gebracht. Zij heeft gemaakt dat van de eens zoo bloeiende veerdiensten te Haarlem weinig over gebleven is. 25 a 30 jaar geleden waren er hier nog vei'scheidene veeren. De Stoombootmaat schappij „W. Bus" had een vloot van 30 stooin- en motorbooten, plus een groot aantal dekschui ten, die geregelde diensten onderhield niet alleen op Amsterdam, maar ook op Leiden, Gouda en Rotterdam. Dan waren er nog beurtvaarten van Kaarseladeveer, Vogelpoel en Noox-wegen en an deren. Het Spaarne, in 'het bijzonder tusschen de Melk- en Gravesteenenbrug, was vol drukte en beweging, daar klopte in dien tijd de hartslag van het Haarlemsche bedrijfsleven Ook de binnenschippers die op de „wilde" vaart waren aangewezen konden den concurrentiestrijd met de vrachtauto niet volhouden. In den laat ster! tijd werd gesproken van „den nood der bin nenschippers", zij hadden geen bestaansmoge lijkheid meer en werden „de armsten der bevol king" genoemd. Om het bedrijf eenigszins te sa- neeren werden de bevrachtingscommissies inge steld. maar ook die konden geen uitkomst bren gen. De vracht die er was werd zoo eerlijk moge lijk verdeeld, doch er was te weinig. Er waren schippers die soms acht weken op een vracht moesten wachten. Nu is de oorlog gekomen. En met den oorlog het benzine-tekort en de beperking van het spoor wegverkeer. Het onverwachte is gebeurd: de schippers heb ben weer een kans gekregen. Een redelijke kans weer! Op het havenkantoor der gemeente Haarlem werd ons verzekerd, dat de schepen die in Haarlem en omgeving zijn weer alle in de vaart gekomen zijn, maar het aantal is betrekkelijk klein vergeleken bij vroeger. Daardoor is de scheepvaart in de Haar lemsche wateren toegenomen. De motorschippers krijgen olie, want het is voor de voedselvoorziening en ook voor het in standhouden van de industrie van veel beteeke nis dat zij varen. Het vervoer gaat niet zoo snel als per vracht' auto, maar één schip vervoert niet zelden meer dan 10 wagens. Ook de zeilschepen zijn weer aan de beurt ge komen. Als de wind niet gunstig is, loopen de schippers als vroeger „in de lijn", een en kele gelukkige kon zich de hulp van een paard verzekeren, waardoor dus ook de scheepsjager weer in efere hersteld is Dezer dagen zijn te Haarlem eenige zeil schepen met hout uit Delfzijl aangekomen. Zij hadden een gunstigen wind gehad en waren in ongeveer 3 dagen over. Deze schepen varen over het IJselmeer. Het is van beteekenis dat er binnendoor een go scheepvaartweg naar Delfzijl is, want het is te verwachten dat ons handelsverkeer met de Scandinavische landen over die havenplaats in het Noorden van ons land zal gaan. Op die ma nier hopen wij immers niet alleen hout voor het bouwbedrijf maar ook grondstoffen voor de papierfabricage te verkrijgen. In de naaste toekomst zal zoo werd ons verzekerd de beteekenis van de binnenschip- perij nog toenemen. Als de resten van de ver nielde bruggen zijn opgeruimd en de schepen naar het mijngebied in Limburg kunnen varen, zullen ongetwijfeld veel schepen aangenomen worden voor het vervoeren van kolen. Zoo lang de benzine-nood blijft aanhouden zullen de schippers niet meer werkloos aan den kant staan. Het is een geluk dat Nederland veel bin nenschepen heeft, want nu zijn die in staat voor een vrij belangrijk deel te voorzien in het tekort aan transportmiddelen. brengt U deze week de gebeurtenis van het jaar. Een boeiend drama, geheel op waarheid gegrond en opgenomen in natuurlijke kleuren. Vóór de pauze Jjispectewi Vtifmschexp op Avontuur1 3Jèn sensationeel succes! (Adv. Ingez. Med.) Werk op cultureel en sociaal gebied wordt voortgezet. Houdf U aan den zomerregel: Uw zomerposf met zomerzegel" Zooals geruimen tijd geleden was aangekondigd, zou op 11 Mei jl. begonnen worden met de uitgifte van de zomerpostzegels met een toeslag voor cul- tureele en sociale doeleinden. Dit kon door de tijdsomstandigheden niet gebeuren en daardoor stond het „Comité voor de Zomex-postzegels voor de vraag of al het reeds verrichte voox-berei- dende wex-k als tevergeefs moest worden beschouwd of dat de verkoop moest worden doorgezet. In een pex-sconferentie in het gebouw van den Gezondheidsraad in de A. Kuypex-straat te 's-Gra- venhage heeft prof. dr. C. P. M. Romme verklaax*d, dat het werkcomité van oordeel is geweest, dat juist in de huidige omstandigheden de verkoop moest doorgaan, teneinde iets te kunnen bijdragen aan het groote werk voor herstel met name op cultureel en sociaal gebied. Dit jaar heeft het werkcomité voor 't eerst de medewerkixxg moeten ontberen van nu wijlen dr. N. M. Josephus Jitta, die ook aan de actie voor de Zomerpostzegels zijn hoogst gewaax'deerde krach ten heeft gegeven. Prof. Romme maakte eveneens gewag van de innige medewerking met het hoofdbestuur der P. T.T., het depax-tement van Ondex-wijs, Kunsten en Wetenschappen en den directeur-generaal van de Volksgezondheid, óók bij de actie, welke voor den vex-koop van de nieuwe Zomerpostzegels werd ont plooid. Derhalve wordt; de. actie, waarvoor reeds veel voorbereidend, werk is verricht, voort gezet. DE ZEGELS. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 's-GRAVENHAGE, 20 Juni. f 1000.—: 1269 21911 f 400.—: 4367 5906 6011 19208 f 200.—: 3205 8297 13630 21515 f 100.—: 2800 3879 6933 9201 10112 13337 14185 15890 16938 17397 17427 17623 18703 23428 De nieuwe, door bekende Nederlandsche kunste naars geteekende, zomerpostzegels zullen de beel tenissen dragen van vijf Nedex-landers, die in onze historie van groote beteekenis voor het cultureele en sociale leven zijn geweest en de waarden van deze zegels zullen zijn x-esp. iy2 (bijslag V/< cents); 2 1/2 cents (bijslag 2 1/2 cent).; 3 cent (bijslag 3 cent); 5 cexxt (bijslag 3 cent); 12 1/2 cent (bijslag 3 1/2 cent). De beeltenissen zijn resp. van: Vincent van Gogh, schilder (18531890); Everardus Johannes Potgie ter, schrijver (18081875); Petrus Camper, genees kundige (17211789); Jan Havickzoon Steen, schilder (16261679); Joseph Justus Scaliger, wis kundige (1540—1609). Deze postzegels zullen geldig zijn tot en met 31 December 1945. BRIEFKAARTEN. Afbeeldingen van deze postzegels kómen ver- gx-oot voor op briefkaarten, die in mapjes van vijf stuks zullen worden verkocht voor een kwartje of vijf cent per kaart. Een ander mapje bevat vier kaarten, waarvan twee fraaie reproducties zijn van den „Hoendex-hof" van Jan Steen (Mauritshuis, Den Haag), en het „Gezicht op Nunen" van Vincent van Gogh (Museum Boymans, Rotterdam), terwijl de twee andere reproducties zijn van teekeningen van den teekenaar Anton Pieck; dit mapje kost f 0.30, per kaart dus 7 1/2 cent. Verder geeft het comité uit een door Jan R. Th. Campert geschreven, door F. H. P. Reïtmann ge ïllustreerd propaganda werkje, dat door de N.V. Boek- en Kunsbdrukkerij voorheen Mouton en Co. keurig is verzorgd; de titel er van is: „Vijf jaren zomerpostzegels, 19351939", een opwekkend re laas door J. Campert, en achterin komen op kunst drukpapier voor de afbeeldingen van de in die jaren uitgegeven zomerpostzegels. ANDER PROPAGANDA MATERIAAL. Als verder propaganda-materiaal dient een fleu_ rige, door Dick Elffers geteekende reclameplaat, welke wederom de klassieke postkoets vertoont. Ze was reeds voorzien van de vex'koop-data 11 Mei tot en met 13 Juli, maar er zal voor worden ge- zox-gd, dat er een strookje met „verkoop geduren de de zomermaanden" overheen wordt geplakt; deze plaat wordt in verschillende afmetingen ver spreid. En voorts zijn er nog sluitzegels met de bekende opwekking „Koopt zomerzegels" beschik- baax*. Voor de postzegelliefhebbers heeft men nog een attractie bedacht: een aantal exemplaren van het px-opagandaboekje van J. Campert zal voorzien, zijn van de vijf zomerzegels 1940, welke postzegels een bijzonder stempel zullen dragen, Deze exem plaren wax-en oorspx-onkelijk bestemd voor de post zegeltentoonstelling, die op den 2dcn Pinksterdag te Amsterdam zou wox-den gehouden, welke even wel ten gevolge van de oorlogsomstandigheden ook niet is doox-gegaan. De prijs van deze bijzondere boekjes zal nader worden bekend gemaakt. BESTEDING VAN DE OPBRENGST. De opbrengst van den vex-koop dezer zomerpost zegels zal voor de helft aan cultureele doeleinden, voor de helft aan sociale doeleinden ten goede ko men en wat de laatst genoemde aangaat: 60 pet. voor de tuberculosebestrijding, 20 pet. voor rheu- matiekbestx-ijding en 20 pet. voor lichamelijk ge- brekkigen. Wat den nood op cultureel gebied betx-eft, moge er aan wox-den herinnerd, dat er verscheidene kun stenaars zijn, die alles hebben verloren en behoefte hebben aan het eex*ste materiaal om hun taak te hervatten, maar dan moet men hun ook opdrach ten kunnen verstrekken. Er zijn voorts tal van musici, die plotseling werkloos zijn gewox-den. Teneinde dezen laatsten te helpen, is men reeds begonnen met het organiseeren van concerten. Op sociaal gebied zal er dezen tijd nog meer verricht moeten worden dan anders. Voorop staat de tuberculose-bestrijdïng. Als gevolg van den oorlog 19141918 is het tu- berculose-sterftecijfer toegenomen. Rekening hou dend met dit bekende feit, is het te verwachten dat dit vex-schijnsel zich wederom zal voox-doen. Onmiddellijk naast de tuberculosebestrijding moet thans de rheumatiekbestrijding de aandacht vragen. Het aantal lijders aan rheumatiek is toege nomen, mede door de tijdsomstandigheden, waax*- bij in de eerste plaats moet worden gedacht aan hen, die door evacuatie en inundatie ontbex-ingen leden. En dan zijn er nog de lichamelijk gebrekkigen. De zox-g voor deze nxenschen beteekent in onze dagen meer dan ooit gelijk prof. Romme het uitdrukte „de vervulling van een eereplicht voor een honderd procents zorg". Voor deze doeleinden vraagt het comité voor 'de zomerpostzegels hulp van alle Nederlanders. Het doet een beroep op allen om door het koopen van de zomerpostzegels wederom een bewijs te leveren van nationalen gemeenschapszin en nationale saamhoorigheid, onder het motto: „Houdt u, aan .den zomerx-egel, Uw zomerpost met zomerzegel". Gevolmachtigden aangewezen. LONDEN, 19 Juni (D.N.B.) Naar Reuter meldt zou de Fransche radio heden de volgende mededeeling verspreid hebben: De ministerraad is hedenmox-gen onder voor zitterschap van president Lebrun bijeenge komen. De raad nam kermis van de door den Spaanschen ambassadeur in Frankrijk over handigde mededeeling van het Duitsche x-ijk. Volgens de mededeeling van de rijksregeering is deze bereid aan de Fransche regeering mede deeling te doen van haar voorwaarden voor het staken der vijandelijkheden, zoodra de namen der Fx-ansche gevolmachtigden aan haar zijn medegedeeld. De rijksregeering zal datum en plaats be kend maken, wanneer en waar deze gevolmach tigden ontvangen worden. De ministerraad benoemde daarop de ge volmachtigden. Stefani bericht nader: Radio Bordeaux meldt dat de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Baudoin, benoemd is tot leider der gevolmachtigde delegatie, welke door de Fransche regeering is aan gewezen om zich naar de vastgestelde plaats te be geven teneinde de Duitsche delegatie te ontmoe. ten. die haar de voorwaarden van Duitschland en Ttalië voor een wapenstilstand zal overhandigen. DE DELEGATIE VERTROKKEN. GENèVE, 20 Juni (D.N.B.) De Fransche radio deelde hedenmox-gen mede, dat de Fran sche gevolmachtigden voor de staking der vijandelijkheden gisteren van een vliegveld in Zuid-Fx-ankrijk zijn vertrokken. Het vliegtuig, waarmede de gevolmachtigden reizen, was wit geschilderd om het kenbaar te maken. Voorts deelde de Fransche radio mede dat over den verderen gang van zaken volkomen stil zwijgen bewaard wordt en dat noch de namen der gevolmachtigden noch plaats en tijd der bijeenkomst met de vertegenwordigers van de x-ijksregeering bekend gemaakt worden. Rijkscommissaris dr. Seyss-lnquart inspecteert het 4de S.S. Totenkopf Bataljon na de officieele over dracht. welke Woensdaamiddao od het Binn«"-U-^' P«=»n Haaa plaats vond Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de In Juni neg te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1