Onze buitenlandsche handel Een uitweg uit de moeilijk heden moet worden gezocht Toespraak van den Rijkscommissaris Schade door oorlogsgeweld wordt onderzocht p 0 N D E RDAG 20 JUNI 1940 Hoe belangrijk de Duitsch-Nederlandsche han delsbetrekkingen in vroeger jaren geweest zijn, wordt het best gedemonstreerd door de vermelding van het feit, dat in 1924 ruim 28 procent van onzen jotalen uitvoer naar Duitschland ging. In 1938 was dit percentage echter tot 14.89 procent gedaald. In ij jaar tijds was dus de expert naar ons nabuur land gehalveerd. Deze bijzonder sterke teruggang is ongetwijfeld jen gevolg geweest van maatregelen, welke beide landen hebben moeten nemen. Eén van de oorza gen, welke ook tot een vermindering van dit voor ons zoo belangrijke handelsverkeer leidde, worde nog afzonderlijk vermeld: de ontwikkeling van de Industrieele productie in de jaren na den wereld oorlog. Vrijwel overal ter wereld wilde men zoo veel mogelijk het voortbrengen van industriepro ducten tot ontwikkeling brengen. Naarmate men daarin beter slaagde, naar die mate verminderde, ook het handelsvei-keer tusschen industrieele lan den. Dit streven naar eigen industrieele voorzie ning heeft ook (naast verschillende andere facto- jen, welker bespreking niet binnen het bestek van dit artikel vallen) zijn invloed gehad op het Ne- derlandsch-Duitsche handelsverkeer in de afgeloo- pen 20 jaar. Hoe zeer o.a. daardoor ook nog het karakter van den Nederlandschen export in dat tijdvak veranderde kan uit de volgende cijfers ge concludeerd worden. De agrarische producten maakten in 1921 naar gewicht ruim 48 pet. en iiaar waarde bijna 59 pet. van onzen uitvoer uit. Haar in 1936 waren deze percentages resp. 18.60 en bijna 43 geworden. De in- en uitvoer van Duitschland en Neder- land's aandeel daarin in de jaren 19301938 was naar de waarde (op basis 1930 100) als volgt: u? s! If s-g 3 '3 «Q £.5 c 1930 100 100 1931 65 68 1934 43 47 1935 40 35 1936 41 30 1937 53 38 1938 52 35 OJ 5 Q 35 35 40 49 44 ra jg ra Q C 100 79 40 34 33 39 37 Hieruit blijkt in de eerste plaats, dat onze uit voer naar Duitschland geen gelijken tred heeft gehouden met den loop van den totalen Duitschen import. Aanvankelijk heeft ons land een wat gun stiger positie ingenomen, maar de opleving van den totalen invoer in Duitschland in 1937 heeft voor Nederland geen evenredige verbetering beteekend. Ten tweede leert bovenstaand statistiek]e, dat de export van Duitschland naar verhouding sterker is teruggeloopen dan de import. Ten derde blijkt, dat de Nederlandsche invoer en uitvoer ten aan zien van Duitschland wat de jaren 1937 en 1938 betreft vrijwel in gelijke mate zijn verminderd. In de beide vorige artikelen zijn reeds verschil lende agrarische artikelen genoemd, welker export naar Duitschland sterk is teruggeloopen. Een eenigs- zins volledige opsomming kan achterwege blijven, daar zich ten opzichte van de verschillende pro ducten vrijwel steeds dezelfde verschijnselen van een sterken achteruitgang voordoen. Of de uitvoer, cijfers van koolsoorten of tomaten, augurken of fruit worden genoemd, zij geven alle hetzelfde beeld. Hoe dit was moge met enkele cijfers worden vastgelegd. Duitschland voerde in 1930 uit Neder land in voor een waarde van 560 millioen R.M., in 1938 voor een waarde van 197 millioen R.M. Een verlies dus van 362 millioen R.M. Hiervan kwam ongeveer 300 millioen R.M. ten laste van agrarische producten! Daarmede is tevens de bijzondere po sitie van onzen export duidelijk geteelcend. Onze uitvoer is overwegend agrarisch. Al het andere is van veel geringer beteekenis. De industrialisatie moge haar beteekenis voor de binnenlandsche voorziening hebben, zij heeft haar stempel niet op onzen buitenlandschen handel kunnen drukken, kan dit ook niet doen gezien de haast overal gel dende tendenz van het zooveel mogelijk voorzien in eigen industrieele behoeften. Wat de toekomst voor onzen buitenlandschen handel zal brengen, is thans nog niet te zeggen. Daarvoor zijn er nog teveel onzekere factoren. Uit de drie artikelen, welke aan dit onderwerp ge wijd zijn, heeft men bij lezing zelf kunnen conclu- deeren, dat er een totale ommekeer moet plaats hebben. De graad van hevigheid der schokken, welke deze verandering moet veroorzaken, is niet op te geven. Het is in het belang van de bezetten de overheid en van het Nederlandsche volk, dat deze schokken zoo gering mogelijk zullen zijn. De komende maanden zullen leeren welke maat regelen het best daartoe geschikt zullen zijn en hoe het mogelijk zal zijn ons handelsverkeer weer te brengen op het peil dat dit verkeer had toen het nog vrij was, d.w.z. voor zoover de omstandigheden zulks toelieten en waarbij gedacht moet worden aan de talrijke belemmerende douane-, tarief- en clearingregelingen, de contingenteeringspolitiek enz. Op de een of andere manier zal ons internationaal handelsverkeer weer op gang moeten worden ge bracht. Want in deze drie artikelen over onzen bui tenlandschen handel is voornamelijk aandacht ge schonken aan onzen export, doch de moeilijkheden welke onze import ondervindt zijn niet geringer. Schoolhoofd verduisterde f 3000.— Voor de rechtbank te Leeuwarden stond Woens dagmiddag terecht de 42-jarige F. K., vroeger hoofd der Schippersschool te Sneek, verdacht van ver duistering van een bedrag van f 3000 ten nadeele van de Vereeniging voor Christelijk Schoolonderwijs te Sneek en van het Schoolfonds voor Schippers kinderen in Friesland. In zijn requisitoir zeide de officier van justitie dat uit het over verdachte uitgebrachte rapport blijkt, dat het bestuur van de vereeniging in de controle der financiën ernstig te kort is geschoten. Hij vorderde een gevangenisstraf van twee jaar. De verdediger bepleitte een voorwaardelijke straf. (A.N.P.) TOESLAGFONDS LAND .EN TUINBOUW BEDRIJF. Het bestuur van het toeslagfonds voor het land en tuinbouwbedrijf in Noord-Holland heeft de 2de uitkeering voor het contractjaar 19391940 vast gesteld. Bereids werden de noodige uitkeeringsstaten aan de plaatselijke commissies toegezonden, zoodat die commissies over de noodige gegevens beschikken. Rechthebbende arbeiders dienen zich met hun trouwboekje en eventueel het bewijs van lidmaat schap van hun organisatie te melden aan het adres, waar zij in de maand Januari 1.1. hun eerse uit keering hebben ontvangen. Het overleggen van een patroonsverklaring is voor deze tweede uitkeering Diet vereischt. (A.N.P.) Wij denken hierbij b.v. aan onze veevoederpositie, die door de in vroeger jaren gevolgde en sinds dien nog niet voldoende los gelaten politiek van aanvoer van veevoeder uit het buitenland niet bij zonder gunstig genoemd kan worden. Het afge sneden-zijn van een deel van het wereldverkeer beteekent ook tegelijk voor onzen import een afge sneden-zijn van leveranciers op wie men nog kort geleden kon rekenen. Export en import hebben, zooals bekend is, reeds in 1939 de nadeelen ondervonden van de interna tionale spanningen en het uitbreken van den oor log, waarbij maatregelen zijn genomen, welke ons handelsverkeer groote belemmeringen in den weg legden (hierbij dient b.v. ook gedacht te worden aan het weren van Nederlandschen invoer in verband met het optreden van den Colorado-kever hier te lande), maar deze veranderingen waren niet zoo groot als die, waarvoor we nu staan, Die moeilijk heden te overwinnen en een uitweg te zoeken is een belangrijke taak, voor welker vervulling het waard is alle krachten in te spannen. L. Bij overdracht van een S.S.-,,Doodskop"-regiment 's GRAVENHAGE, 19 Juni. Het A.N.P. meldt: Woensdagmiddag omstreeks één uur heeft op het Binnenhof aan den Rijkscommissaris, de overdracht plaats gehad van een S.S. „Doodskop"-regiment, dat een politietaak heeft als de Nederlandsche mare chaussee. Nadat een bataljon met het muziek voorop onder commando van S.S. Sturmbahnführer Schuit het Binnenhof had betreden, stelde het zich in carré op met het front naar den ingang van de Ridder zaal. Terwijl het muziekcorps militaire marschen ten gehoore bracht betrad de Rijkscommissaris Rijks minister Seyss-Inquart het plein, waar hij werd begroet door S.S Standartenführer Reich, die het regiment tot zijn beschikking stelde. In gezelschap van den hoogeren S.S.- en politieleider S.S.-Brigade- führer Rauter, de commissarissen-generaal Wim mer en Schmidt en den politiegeneraal Schumann, schreed de Rijkscommissaris vervolgens langs het front der troepen, waarna hij op het bordes van den ingang der Ridderzaal tot de aangetreden S.S.-man nen een toespraak hield. De troepen marcheerden vervolgens af en be gaven zich naar het Spui, waar de Rijkscommis saris bij de Groote Marktstraat staande in zijn auto, een défilé afnam. Het muziekkorps had plaats genomen tegenover den Rijkscommissaris en speelde militaire muziek, terwijl de S.S.-troepen stram voorbij trokken', gevolgd door de gemotoriseerde af- deelingen, die op het binnenhof geen plaats haddpn kunnen vinden. Eenige minuten over half twee was de plechtigheid ten einde. De rede, welke de Rijkscommissaris heeft ge houden. luidde: Gij zijt hier te 's Gravenhage op Nederlandsch grondgebied aangekomen als soldaten van den Führer bereid om door uw houding te allen tijde te getuigen dat gij zijt Duïtsche mannen, nationaal socialisten en strijders voor Führer en Rijk. Hoe zou de glansrijke zege van onze weermacht mogelijk zijn geweest, als niet iedere Duitscher in nerlijk doordrongen was van zijn geloof aan Duitschland en den Führer. Wij zijn ons volkomen bewust van de beteekenis van dit grootsche moment. Het gaat hier om het lot van een volk van 80 millioen menschen dat zijn recht tot leven onder alle omstandigheden moet kunnen verdedigen. Ter bescherming van onze levensrechten moes ten wij ook dit land binnenrukken. Maar wij staan hier, in dit land, niet als vijanden. Wij wenschen het Nederlandsche volle te achten als een Ger- maansch volk. Ook al moesten wij strijden voor ons recht, dan willen wij toch den Nederlanders hun levensrechten niet ontnemen. Er is in de krijgsge schiedenis geen voorbeeld aan te wijzen waarbij een land en volk, dat bezet werd, zoo vrij aan eigen beheer en bewind werd overgelaten als het Duit- sche rijk in Nederland vrijheid en eigen beheer heeft laten bestaan. Wij doen dat hier in het volle bewustzijn dat het hier menschen geldt van Ger- maanschen bloede die eens zullen begrijpen welke groote daad de Führer heeft verricht door het Nederlandsche volk deel te laten hebben aan de bestemming van een nieuw lot voor toekomstige generaties. De Rijkscommissaris zeide verder nog, met be trekking tot de overwinning in Frankrijk: Wij zullen niet meer naar de wapens behoeven te grijpen want de Franschen zullen tot het be wustzijn zijn gekomen dat thans met wapens niets meer te bereiken valt. Deze openlijke bekentenis zal leiden tot een verheldering in de verhoudingen tusschen Frankrijk en Duitschland. Gij weet dat wij bijzondere plichten hebben. Wij zijn bereid het Duitsche bloed te offeren als dat moet. Het gaat hier om het Duitsche rijk. De Rijkscommissaris beëindigde zijn rede met er op te wijzen dat de drie-eenheid van het nationaal geloof is: het Duitsche volk, het Duitsche Rijk en de wil van den Führer. Georganiseerd Overleg in ambtenarenzaken. Centrale Commissie werkt gewoon door. De centrale commissie voor Georganiseerd Over leg in ambtenarenzaken kwam Dinsdag in verga dering bijeen. In deze eerste vergadering der com missie sinds Nederland in den oorlog betrokken werd kwamen verschillende, met de bijzondere om standigheden van het oogenblik verband houden de, kwesties der ambtenaren ter sprake. Overeenkomstig de zoowel door de Duitsche als Nederlandsche autoriteiten voorgeschreven alge- meene gedragslijn, besloot de commissie haar taak op normale wijze te blijven vervullen-, met in acht neming van de door de bijzondere omstandighe den geboden zelfbeperking en werkelijkheidszin. In verband met de bij verschillende bedrijven en diensten en door de onderscheiden ambtenaren- organisaties reeds begonnen zelfstandige steunac- ties voor de door den oorlog ernstig getroffen slachtoffers onder het overheidspersoneel, werd de regeeringsdelegatie verzocht met de daarvoor aan gewezen autoriteiten en reeds bestaande comités overleg te plegen aangaande de mogelijkheid om de'steunactie voor de door den oorlog getroffenen te stimuleeren en meer algemeen te doen zijn. Ook omtrent enkele andere met de bijzondere omstandigheden van het oogenblik verband hou dende aangelegenheden van het overheidspersoneel werd de regeeringsdelegatie uitgenoodigd met de daarvoor aangewezen instanties besprekingen te voeren om tot algemeene richtlijnen ter zake te geraken. Besloten werd de regeering te verzoeken de bij den aanvang der bezetting van Nederland het rijkspersoneel bij wijze van voorschot uitbetaalde loonen en salarissen niet ineens doch geleidelijk te doen inhouden-. Aangaande de aangelegenheid van de verhoo ging van het gezinspensioen, stemde de commis sie in met het voorstel van den minister van Bin nenlandsche Zaken om in- het daartoe strekkende wetsontwerp de bepaling op te nemen, dat de da tum van inwerkingtreding nader bij Kon, besluit wordt vastgesteld. Overigens gaf de haar ter ken nisneming toegezonden nadere correspondentie tusschen genoemden bewindsman en den pen sioenraad haar geen aanleiding op haar advies ter zake van 5 Maart 1940, terug te komen. Voorts vereenigde de commissie zich met enkele voorstellen tot wijziging en aanvulling van het be zoldigingsbesluit. In overleg met de commissie stelde de voorzit ter zijn beslissing vast aangaande een hem voor gelegde competentie-kwestie van de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor het niet-doceerend H.O.-personeel. (A.N.P.) Veertig plunderaars te Nijkerk in arrest. De politie van Nijkerk heeft vele successen geboekt bij het opsporen van plunderaars. Tot heden zijn veertig personen achter slot en grendel geborgen, terwijl een aantal gedupeer den weer in het bezit van hun rijwielen kon den worden gesteld. De Zwolsche politierechter zal op 25 Juni een aantal menschen, verdacht van plundering, berechten, terwijl er zich drie op 27 Juni voor de Zwolsche rechtbank te verantwoorden heb ben. (AN.P.) ONDERNEMERSOVEREENKOMST SCHOENENINDUSTRIE. 's-GRAVENHAGE, 19 Juni. De secretaris-ge neraal. waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft aan de vaste commissie uit den economïschen x*aad voor de ondernemersovereenkomsten verzocht hem van advies te willen dienen over een door de Fe deratie van Nederlandsche schoenfabrikanten in gediend verzoek tot hernieuwde algemeen verbin dendverklaring van een ondernemersovereenkomst in de schoenindustrie. Deze overeenkomst is be stemd om in de plaats te treden van die, welke voor de periode van 10 Augustus 1939 tot en met 1940 algemeen verbindend is verklaard. (A.N.P.) De afslag van versche visch bracht weer leven in de Scheveningsche haven. Een gelukkige Urker had een prachtige kreeft gevaraen Met registratie wordt spoedig begonnen 's-GRAVENHAGE. 19 Juni (A.N.P.) Gp Vrij dag 14 Juni j.l. is in de -pers mededeeling gedaan van een beschikking van het waarnemend hoofd van het departement van defensie, betreffende schadeloosstelling voor opruimingen en inge bruiknemingen van onroerende goederen ten be hoeve van de landsverdediging en de uitoefening van den militairen dienst, welke hebben plaats ehad op grond van de wet staat van oorlog en beleg, de inundatiewet, en de algemeene vorde- ringswet 1938 en 1939. In aansluiting aan deze beschikking, welke uitsluitend betrekking had op bij de wet geregelde schadeloosstelling, kan thans het volgende worden medegedeeld. In tegenstelling met de bovengenoemde schade tengevolge van opruimingen en inge bruiknemingen door het Nederlandsche mili taire gezag, kan degene, wiens goederen door oorlogsgeweld getroffen zijn, geen aan spraak op schadevergoeding maken, aan gezien geen enkele wettelijke bepaling hem reciht op schadevergoeding geeft. Bij be sluit van den opperbevelhebber van land- en zeemacht van 22 Mei j.l. is echter, zooals reeds eerder in de pers medegedeeld, een commissie ingesteld, welke tot taak heeft voorstellen te doen over de beginselen volgens welke van overheidswege tegemoetko ming zal worden verleend in verband met geleden materieele oorlogsschade. Op advies van deze commissie waarvan, zooals be kend, ir. W. H. van Leeuwen voorzitter en prof. mr. P. Lieftinck secretaris is zal bin nenkort met een nauwkeurige registratie van alle gevalen van oorlogsgeweldschade wor den begonnen. Nader zal worden medege deeld, op welke wijze en in welke mate dooi de overheid een tegemoetkoming in verband met de geleden oorlogsgeweldschade zal wor den verleend. Onder oorlogsgeweldschade moet wor den begrepen alle schade door oorlogsgeweld, het zij van Nederlandsche, hetzij van vreemde her komst, toegebracht aan de volgende goederen: onroerende goederen, gebouwd of niet-gebouwd bosschen en veldgewassen inbegrepen; alles wat behoort tot de uitrusting van bedrijven (b.v. ma chinerieën, gereedschappen, voertuigen, vee enz.: alsmede roerende zaken dienende tot de uitoefe ning van een beroep; bedrijfs- en handelsvoor raden; huisraad; gebruiksvoorraden; schepen) Onder bepaalde omstandigheden kan verlies of materieele beschadiging van deze goederen tengevolge van diefstal of plundering, veroor zaakt door of rechtstreeksch gevolg van den op 10 Mei j.l. ingetreden oorlogstoestand eveneens als oorlogsgeweldschade worden aangemerkt, Niet als oorlogsgeweldschade wordt aangemerkt schade aan goederen tengevolge van wegruimin gen, ingebruiknemingen en vorderingen uit hoofde van de wet op den staat van oorlog en beleg, de inundatiewet, de algemeene vorderings- wet 1938 en 1939 en andere schade tengevolge van Nederlandsche militaire maatregelen, waar voor afzonderlijke wettelijke voorzieningen zijn getroffen. Ook geldt niet als oorlogsgeweldschade schade aan goederen tengevolge van regelmatige vorderingen en ingebruiknemingen door buiten landsche militaire autoriteiten. Ook zal de schade aan vensterruiten en andere kleine schaden aan onroerende en roerende goederen niet als oorlogsgeweld schade worden beschouwd en derhalve niet voor eventueele tegemoetkoming van over heidswege in aanmerking komen. Voor schade aan vensterruiten van bedrijfsgebouwen, b.v. van kassen in een tuinbouwbedrijf, kan echter in bijzondere gevallen een uitzonde ring worden gemaakt. Evenmin zal tegemoetkoming gegeven worden in schade aan huisraad en dergelijke, tenzij een belangrijk deel van dit huisraad e.d. is verloren gegaan. De registratie van de oorlogsgeweldschade zal als volgt geschieden. Alle gevallen van oorlogs geweldschade worden opgenomen door schade- enquêtecommissies, welke plaatselijk of regionaal zullen optreden. Van elke enquête-commissie zal een inspecteur der belastingen deel uitmaken. Rayon en zetel der verschillende schade-enquête commissies zullen nader worden bekend gemaakt. De belanghebbenden zullen in de gelegenheid worden gesteld opgave der geleden schade door oorlogsgeweld te doen op formulieren, welke kos teloos op een nader mede te deelen plaats en tijdstip ter beschikking zullen worden gesteld en ingediend kunnen worden bij de schade- enquêtecommissie, die bevoegd is ter plaatse waar het goed zich bevond toen de schade werd geleden. Schepen benevens hun ladingen, welke door oorlogsgeweldschade zijn getroffen, moeten worden opgegeven bij de schade-enquêtecom missie van het rayon, waarbinnen zij zijn ge registreerd. De schade-enquêtecommissie is, be voegd opgaven van belanghebbenden te weïge ren, indien deze naar haar oordeel van zoo on belangrijken aard zijn, dat zij voor behandeling niet in aanmerking komen. Er zullen zes formulieren verkrijgbaar zijn, resp. voor schade geleden aan: a. onroerend goed; b. de outillage van bedrijven (behalve schepen.) en de roerende zaken dienende tot de uitoefening van een beroep; c. bedrijfs- en handelsvoorra den; d. huisraad en verbruiksvoorraden; e. sche pen: terwijl tenslotte op een zesde formulier de eindcijfers der op de andere formulieren ingevulde schade zullen worden vermeld. De reeds door de gemeentebesturen verzamelde gegevens of door belanghebbenden bij de ge meentebesturen of de commissie oorlogsschade ingediende opgaven omtrent oorlogsgeweldschade zullen in handen der schade-enquêtecommissie worden gesteld. Indien derhalve door belang hebbenden reeds bij het bestuur der gemeente, binnen welke de schade is gelegen, of bij de com missie oorlogsschade (al of niet door bemidde ling van notarissen of hypotheeknemers) opgave der schade is gedaan, behoeft geen nieuwe opgave bij de schade-enquêtecommissie te geschieden tenzij deze laatste de belanghebbenden daartoe oproept. Dit laatste geldt echter niet voor oorlogsge weldschade binnen de gemeente Rotterdam, waar ook indien reeds ofpgave der schade is ge daan bij het gemeentebestuur, bij de commissie oorlogsschade of bij andere instanties door de belanghebbenden een opgave bij de schade- enquêtecommissie moet geschieden op de -boven bedoelde formulieren. Aan belanghebbenden, die verzoeken bij het in vullen van de formulieren bijstand te mogen ont vangen, zal deze door de schade-enquêtecommis sie (in Rotterdam namens deze op nader bekend te maken plaatsen) worden verleend. In gevallen, waarin de -belangen der voedsel voorziening het onmiddellijk herstel van land bouwbedrijven vereischt, zal de tegemoetkoming in de schade worden opgenomen ln een herstel plan. goed te keuren door den regeeringscommis- saris voor den wederopbouw. Het bedrag, dat de commissie voorloopig als schade aanvaardt, houdt geenerlei beslissing in ten aanzien van de uiteindelijke tegemoetkoming in de schade. Het bedrag dat uiteindelijk als tege moetkoming zal worden toegekend wordt bij uit sluiting vastgesteld door of vanwege het waar nemend hoofd van het departement van finan ciën en zal te zijner tijd aan de belanghebbenden worden medegedeeld. Aan de vischvangst. Reeds vroeg in den morgen (rekt de Scheveningsche jeugd er op uit, om bij laag water de netten, verzwaard met een gasbuis, uit te werpen, In de hoop een palinkje te verschalken 13-JARIGE JONGEN BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN 9—3 Dinsdagavond omstreeks half negen is de dertien jarige Arie de Boer uit 's Graveland in de plas te Oud-Loosdrecht bij het zwemmen verdronken. Hij was in gezelschap van eenige vriendjes die, toen hun makker in de diepte verdwenen was, de vlucht na men. Eenigen tijd daarna werden zijn kleeren ont dekt. Het gelukte de politie door middel van een dreg het lijk op te halen. (ANP). 483e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 8ste lijst Trekking van Woensdag 19 Juni 1940 Hooge Prijzen 1000 3898 3989 5597 6967 9195 15716 20553 400— 6245 200.— 1760 18631 19509 23705 100.— 7397 10296 13526 13936 17624 18712 21464 22140 23432 24583 Prijzen van f 70. 1146 1157 1258 1310 1575 1703 2176 2218 2269 2326 2339 2601 2602 2610 2697 2730 2755 2764 2902 2999 3323 3330 3393 3394 3512 3660 3791 3862 3880 3978 '4053 4126 4136 4169 4285 4468 4742 4798 4920 4983 5096 5216 5294 5308 5329 5394 5604 5675 5696 5757 6014 6029 6053 6138 6209 6283 6437 6500 6530 6576 6608 6C42 6643 6689 6735 6840 7021 7030 7038 7270 7316 7467 7474 7480 7599 7694 8007 8084 8136 8264 8281 8332 8398 8414 8450 8493 8637 8640 8794 8858 8904 8924 8926 8954 9064 9110 9125 9426 9522 9566 9856 986-1 9960 10033 10207 10261 10320 10327 10764 10789 10806 10854 10981 11020 11198 11250 11371 11384 11434 11476 11585 11758 11763 11930 11938 11973 11975 12056 12075 12169 12258 12463 12497 12499 12534 12666 12828 13114 13175 13423 13430 13483 13495 13622 13710 13766 13861 13904 13911 13952 13961 14212 14487 14497 14507 14585 14T12 14720 14857 14956 15007 15087 15143 15265 15355 15367 15396 15484 15579 15668 16243 16253 16343 16452 16519 16583 16722 16877 17057 17090 17165 17169 17185 17197 17203 17353 17393 17492 17511 17525 17531 17792 17803 17846 17843 18057 18087 18158 18218 18249 18314 18344 18440 18555 18636 18693 18766 18904 19111 19119 19138 19141 19195 19420 19481 19514 19684 20311 20360 20373 20427 20478 20537 20566 20585 20633 20856 20873 20875 20941 20977 21098 21213 21270 21283 21358 21411 21618 21698 21866 21992 22024 22139 22185 22239 22241 22283 22349 22409 22494 22858 22907 23414 24053 24172 24216 24223 24277 24284 24424 24466 24540 24582 Nieten 1025 1028 1097 1116 1151 1244 1253 1338 1339 1443 1480 1593 1640 1679 1699 1719 1720 1747 1779 1793 1896 1956 2020 2026 2055 2095 2102 2122 2173 2200 2231 2240 2252 2267 2307 2308 2313 2397 *408 2480 2495 2558 2565 2567 2626 2647 2704 2714 2770 2780 2806 2849 2914 2938 2951 2993 2996 3000 3015 3019 3020 311J 3132 3226 3279 3285 3344 3452 3495 3501 3508 3515 3531 3538 3647 3648 36C6 3703 3705 3722 3756 3785 3792 3803 3820 3882 3900 3921 3942 3968 3996 4033 4050 4074 4134 4172 4187 4188 4197 4206 4257 4316 4322 4351 4383 4403 4408 4475 4495 4497 4591 4618 4683 4687 4695 4706 4711 4713 4765 4776 4778 4813 4821 4830 4837 4804 4918 4948 4956 5024 5035 5049 5067 5089 5103 5188 5196 5348 5384 5385 5423 5553 5611 5624 5633 5635 5644 5704 5724 5729 5733 5748 5812 5837 5876 5922 5946 6073 6077 6136 6224 6325 6334 6468 6528 6556 6581 6583 6592 6595 6614 6690 6696 6724 6733 6741 6765 6818 6842 6844 6937 6964 7002 7054 7056 7063 7093 7198 7205 7216 7252 7305 7311 7326 7373 7392 7413 7438 7485 7508 "7575 7578 7603 7612 7631 7677 7696 7715 7770 7815 7838 7909 7937 7960 7963 7971 3017 8139 8141 8142 8144 8174 8180 8207 8276 8317 8326 8424 8477 8597 8632 8644 8662 8729 8781 8787 8889 8928 8947 8950 8965 8968 9046 9078 9094 9138 9147 9181 9199 9220 9250 9298 9351 9382 9454 9455 9506 9538 9539 9551 9568 9572 9578 9584 9636 9641 9720 9722 9725 9738 9747 9853 10009 10C99 10126 10160 10163 102Ü1 10430 10494 10495 10499 10605 10630 10646 10664 10669 10729 10731 10756 10785 10828 10891 10892 10960 10965 10969 11094 11095 11174 11233 11244 11287 11340 11397 11405 11413 11416 11448 11522 11628 11640 11651 11677 11695 11697 11702 11704 11737 11752 11760 11820 11863 11865 11887 11959 12019 12032 12088 12008 12154 12156 12191 12291 12300 12321 12392 12402 12409 12559 12626 12649 12653 12712 12741 12758 12*770 12801 12854 12859 12895 12900 12928 12929 12960 12969 13012 13013 13078 13139 13213 13230 13277 13283 13329 13371 13437 13447 13496 135CO 13542 13610 13615 13629 13650 13673 13685 13697 13783 13838 13844 13860 13870 13878 13900 13906 1 13909 13940 13953 13965 14015 14024 14079 14124 i 14133 14137 14194 14202 14262 14268 14277 14298 I 14331 14341 14377 14397 14485 14508 14525 14545 14641 14672 14675 14749 14767 14808 14842 14867 14896 1492-1 14933 14937 14948 14955 15010 15086 15105 15106 15159 15167 15195 15200 15215 15237 15244 15269 15270 15271 15275 15288 15294 15296 15388 15391 15464 15483 15536 15605 15637 15656 15679 15685 15705 15717 15724 15745 15747 15774 15840 15913 15921 15923 15925 15960 15967 16015 16046 16082 16097 16102 16129 16157 16183 16206 16211 16228 16236 16242 16249 16264 16273 16315 16342 16467 16576 16620 16635 16703 16724 16853 16883 16932 16954 16957 16979 16995 17001 17016 17025 17041 17061 17131 17162 17166 17183 17199 17201 17209 17287 17311 17373 17477 17518 17567 17609 17664 17700 17736 17849 17903 17947 17986 18006 18037 18051 18055 18096 18135 18149 18161 18256 18266 18273 18274 18328 18357 18464 18476 18490 18511 18512 18551 18560 18618 18711 18736 18759 18893 18924 18934 18981 19016 19098 19124 19197 19248 19283 19339 19391 19401 19437 19445 19479 19492 19580 19679 19682 19689 19690 19746 19755 19320 19903 19918 19976 19984 20064 20113 20313 20390 20437 20466 20484 20503 20532 20648 20660 20678 20704 20749 20759 20795 20808 20809 20811 20822 20828 20865 20874 20906 20928 20938 21025 21060 21115 21123 21164 21191 21215 21236 21275 21284 21327 21335 21344 21349 21369 21371 21402 21408 21410 21478 21485 21518 21536 21568 21601 21650 21725 21737 21756 22025 22026 22076 22082 22122 22165 22176 22266 22290 22293 22297 22353 22358 22361 22363 22387 22422 22542 22556 22631 22679 22680 22703 22781 22799 22872 22880 22925 23011 23028 23072 23214 23229 23232 23291 23354 23367 23408 23444 23457 23534 23538 23544 23605 23634 23753 23838 23843 23851 23894 23906 23911 23912 23952 24049 24096 24118 24187 24288 24257 24283 24399 24414 24422 24454 24468 24498 24526 24528 24587 24593 24636 24676 24691 24708 24778 24379 24880 24883 24917 24933 24984 Verbeteringen: 5e klasse 7e Iyst 4224 w-z* 4223; 12165 en 17256 mi m. 70.—.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5