IJmuider Courant Zxmd&t SiamkacvUr BERICHT DAGBLAD VOOK VELSEN. UMUIDFIN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Coalitiekabinet in de Ver. Staten? NEDERLAND rankrijk richt zich ook tot Italië. Eenheidsband. Bonnen De voeding in oorlogstijd De hertog van Windsor te Barcelona. De verduistering Postverkeer wordt wederom uitgebreid. JAARGANG No. 195 .gave lourens Coster Maatschappij voor ■urant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gf. ^straat 93, Haarlem. Telefoon 10724 Bureau ■alder Courant: Kennemerlaan 42, Umuiden, lafoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, ijageven voor dit blad, worden kosteloos genomen In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DirMtie: P W PEEREBOOM EN ROBER'l PEEREBOOM Hoofdredacteur. ROBERT PEEREBOOM )e republikeinen Stimson en Knox candidaat voor ministerzetels. Het D. N. B. meldt: President Roosevelt heeft londerdag, volgens Associated Press, stappen ndèrnomen voor de vorming van een coalitie- ;abinet. Hij heeft n.l. den senaat de benoeming ju den republikein Knox tot minister van jarine en de benoeming van Stimson tot mi jster van oorlog ter goedkeuring voorgelegd, jiox was in 1934 republikeinsch candidaat voor e! vice-presidentschap. Stimson was tijdens en ambtsduur van president Hoover minister in buitenlandsche zaken. kunt U nog CORSETTEN en BUSTE HOUDERS koopen. Maar koopt U dan een goede. Dus een WALA of SUPERBE. Alleenverkoop voor VelsenIJmuiden ZEEWEG 80—84 IJMUIDEN-OOST, VELSEN-NOORD SANTPOORT. Gratis kunt U aan onze zaken een geïllustreerde catalogus met alle modellen en prijzen krijgen. Stimson. je benoeming van de republikeinen Knox en -nson tot minister van marine en van oorlog, iele dagen voor de opening van den republikein- :en partijdag te Philadelphia, heeft in politieke bgen te Washington groot opzien gebaard. Vol os een te Philadelphia gepubliceerde verklaring 3 den republikeinschen Partijleider Landon heb- 3 Stimson en Knox uit eigen beweging gehan- :i Binnenkort kan de publicatie van een offi ce verklaring der republikeinsche partij ver acht worden. Opmerkelijk is dat volgens een mededeeling van it Witte Huis het schrijven, waarin de minister van ;rlog Woodring zijn ontslag aanbiedt, „wegens het persoonlijke karakter", in strijd met het normale ■hruik niet gepubliceerd wordt, In een brief aan Woodring geeft Roosevelt uiting nzijn persoonlijk leedwezen over het vertrek van s minster en stelt hij vast dat het bewapenings- ogramma der Vereenigde Staten tijdens de ambts- riode van Woodring groote' vorderingen heeft ge lakt. Voor de uitvoering van het bewapenings- jgramma, zoo schrijft de president, zal natuurlijk ■ge tijd noodig zijn, doch het is goed doordacht. is natuurlijk een defensief programma, dat niet richt is op interventie in aangelegenheden, die 5 Amerikaansche werelddeel niets aangaan. Critiek der „isolationisten". Rome verwacht gevolmachtigden. Stefani meldt: De Fransche regeering heeft tich Donderdag door tusschenkomst van de Spaansche regeering tot de Italiaansche regee- :ing gewend, met het verzoek te onderhande len over een wapenstilstand. De Italiaansche legeering heeft door tusschenkomst van de zelfde regeering geantwoord in termen, gelijk luidend aan het antwoord der Duitsche regee- 'ing, nl. dat zij de namen der Fransche ge volmachtigden verwacht, wien dan plaats en lijd voor een ontmoeting bekend zullen wor den gemaakt. I'let betrekking tot het Fransche verzoek, schrijft •uMessaggero" o.a. dat nu het oogcnblik is aan- itfoken, waarop rekenschap zal moeten worden Selegd, uitingen van medelijden volkomen mas- «tst zijn. In de vredesvoorwaarden welke ge deerd zullen worden, behoeft niet het wraakge- el te overheerschen, doch is het voldoende de rechtigheid te volgen en de gerechtigheid eischt totale en radicale herziening van de toestan- Jl en verhoudingen. De „Popoio di Roma" constateert: Men kan zeg- 11 dat de partij tusschen de as-mogerdheden en ankrijk in haar laatste en beslissende stadium is streden. (Volgens de verwachtingen zal er geen noodzaak ontstaan tot distri butie van fietsbanden ovej te gaan. Door de Nederlandsche fabrieken zal een eenheidsband worden ge construeerd.) Dit is een nieuws dat zeker wel Met vreugde wordt vernomen. Er zal in banden (fietsmod'el) Geen distributie komen. Wij zullen later, zooals nu, De bandeloosheid mijden, Er blijft een band voor mij en u Als band tusschen ons beiden Lucht is er ook in overvloed, Waarvan een band moet leven, Wij kunnen hem dit hartebloed Ook rijklijk blijven geven. Het is dus voor ons fietsverkeer Verheugend goed in orde, Mits glas en spijkers en zoo meer, Als steeds ontweken worden. U kunt als steeds in Nederland, Uw rijwielbanden koopen, Men maakt aan den loopenden band, Den band, die vlot moet loopen. Heel veel méér dan fietsverkeer Heeft in de lage landen, Behoefte haast aan niets zoozeer, Als hechte eenheidsbanden. P. GASUS. Telegraaf- en telefoonverkeer met Duitschland. Het telegraafverkeer met Duitschland, dat reeds voor perstelegrammen was opengesteld, zal waarschijnlijk in het begin van de vol gende week tot zakentelegrammen kunnen worden uitgebreid. De bedoeling is, dat zij, die een bijzondere toelating zullen hebben verkregen dan tele grammen van economischen inhoud zullen kunnen verzenden. Inlichtingen hieromtrent zullen bij de Kamers van Koophandel kun nen worden ingewonnen. Bovendien is in den loop van de volgende week een hervatting van het telefoonverkeer met Duitschland, zij het in beperkten omvang, te verwachten. (Adv Ingez. Med.) BEVERWIJK De groenten blijven prijshoudend. Groote aanvoeren. Met de intrede van het aardbeienseizoen opent zich tevens weer een nieuwe periode, n.l. die van de zomerproducten, voorzoover die tot heden nog niet aangevoerd waren. De aanvoeren ver meerderen dan ook gestadig. Zoo verschenen deze week reeds verschillende soorten peulvruch ten, zooaLs doppers, capucijners, peulen en tuin- boonen. Van deze soorten zal de aanvoer, alsmede verscheidenheid zich spoedig in ruime mate uit breiden. Van de groentensoorten domineert thans het artikel sla, waarvan dagelijks enorme hoe veelheden aangevoerd worden. Het verloop van den 'handel, gedurende de week van 1419 Juni stemde over het algemeen nogal tot tevreden heid. daar voor de meeste producten een goede kooplust viel waar te nemen. Wel worden bij groote aanvoeren de prijzen soms beïnvloed. Dit kwam dan ook bij den grooten toevoer van sla nog wel voor. doch door afneming door de fa brieken zijn de aanvoeren nog steeds geplaatst. De noteeringen wisselden in de afgelootpen week ongeveer van f 1f 1.60 per lüO stuks. Spi nazie, dat nog steeds wordt aangevoerd, brengt hooge prijzen op. Naar kwaliteit werd dit product verhandeld voor 615 ct. per kg. Postelein bleef eveneens goed op prijs. Hiervoor was steeds veel belangstelling en goede kooplust. De noteerin gen wisselden van 1014 ct. per kg. Nu de aanvoeren van bloemkool geleidelijk grooter worden liepen de prijzen eenigszins terug, hoewel voor de beste soorten deze nog behoorlijk konden worden genoemd. Hiervoor bewogen zich de noteeringen op een peil van 1015 ct. Afwij kende en mindere soorten, die steeds ruimer wor den aangeboden, ondervonden nog al een sterke daling. Bospeen. dat thans als volle grondproduct in flinke partijen aan de markt komt, had een vlotten handel. De noteeringen liepen naar soort uiteen van 812 ct. per bos. Van rabarber zijn de noteeringen niet hoog. doch de groote aan voeren vonden toch geregeld nog afnemers. De noteeringen varieerden van 11/23 1/2 ct. per bos, terwijl soms nog enkele uitzonderingen voorkwa men van 45 ct. Asperge bleef voor de beste kwa liteit goed prijshoudend. Goede kwaliteit ging meestal vlot van de hand; naar soort voor 3044 ct. per bos. Mindere soorten werden naar gelang de kwaliteit voor verschillende prijzen afgenomen. De aanvoer van tomaten bleef nog beperkt. De noteeringen wisselden van 2282 ct. per kg. Peu len gingen, ondanks den grooteren aanvoer, voor bevredigende prijzen van de hand. De prijzen varieerden naar kwaliteit van 2030 ct. per kg. Doppers, die in het laatst van de vorige week noteeringen maakten van 1820 ct. stonden in het midden van deze week op 1518 ct. per kg. Voor tuinboonen liepen de prijzen uiteen van 812 ct. per kg. De flinke aanvoer van aardbeien, die zich steeds meer uitbreidt, veroorzaakte even eens een prijsdaling van dit product. In het laatst van de vorige week werd nog 901.55 per slof besteed, Maandag 851.30, doch in het midden van deze week stonden de noteeringen op 6595 ct. per slof. Registratie van postduiven. De burgemeester van Beverwijk wijst de post- duivenhouders in deze gemeente op hun verplich ting, alle postduiven, die zich op hun hok bevin den, te registreer en. De lijsten moeten worden toegezonden aan den heer Joh. Hornstra, Prinsengracht 407, te Am sterdam. Overtredingen hebben het gevolg, dat alle dui ven onvoorwaardelijk worden gedood en dat de eigenaars zullen worden gestraft, volgens de Duit sche militaire wetten. Dr. J. H. Cunning J. Hzn. overleden. AMSTERDAM, 21 Juni. Woensdagmiddag is op 81-jarigen leeftijd te Amsterdam overleden dr. J. H Gunning J.Hzn. Johannes Hermanus Gunning werd geboren te Hilversum en was de zoon van den bekenden Ne- derlandschen godgeleerde J. H. Gunning, die vele jaren hoogleeraar was aan de universiteiten te Amsterdam en te Leiden. J. H. Gunning bezocht het Haagsche gymnasium, waarna hij aan de Utrechtsche hoogeschool theologie studeerde. Ver volgens studeerde hij te Leiden Arabisch en Sy- risch en 1881 promoveerde de heer Gunning tot doctor in de godgeleerdheid. In December 1881 nam hij het beroep aan naar de Nederlandsch Hervormde gemeente te Wilhelminadorp, achter eenvolgens diende hij de gemeenten Bennebroek, Gouda en Leiden. In 1913 werd dr. Gunning pre dikant-directeur van het Diaconessenhuis te Haar lem. welk ambt hij anderhalf jaar waarnam, waar na hij eenigen tijd als voorganger van „Duinoord" heeft gestaan. Gedurende eenige jaren vestigde dr. Gunning zich toen als emeritus-predikant te Apel doorn, waar hij als leider van de evangelisatie Maranatha optrad. In 1920 trok dr. Gunning nog maals als predikant naar Zeeland en wel in de gemeente Serooskerken, waar hij tot 1924 verbleef. Als emeritus-predikant vestigde hij zich te Bilt- hoven en later te Amsterdam. Behalve als predi kant was.dr. Gunning ook bekend als redacteur van het weekblad „Pniël", hetwelk hij begin Januari 1892 te Leiden oprichtte. Dr. Gunning heeft een groot aantal theologische werken het licht doen zien, waarvan ter gelegenheid van zijn tachtigsten verjaardag een bloemlezing werd sa mengesteld. Vliegeraanvallen op Noord- en West-Duitschland. Het D.N.B. meldt: Het Britsche luchtwapen heeft in den nacht van 19 op 20 Juni wederom aanvallen gedaan op Noord- en West-Duitschland. Over de objecten van deze aanvallen zijn thans de volgende officieele Duitsche militaire berichten beschikbaar. In Keulen werden op een woonhuis verscheidene bommen geworpen, waardoor twee personen werden gedood en vier gewond. Verder werd een roeiboot op den Rijn getroffen. In Koblenz werd een stal door vier bommen getroffen en vernield. Twee koeien werden gedood. In Worms werden door het gooien van tien bommen zestig schapen gedood. In Speyer werden door Britsche bommen twee burgers gedood en acht zwaar gewond. Een woonhuis werd geheel vernield. Uit Mannheim verneemt het D.N.B.In den nacht op Donderdag werden de steden Mannheim en Lud- wigshafen opnieuw door vijandelijke vliegtuigen aangevallen. De vijand moest zonder zijn doel te kunnen bereiken weer omdraaien. Zooals in alle andere gevallen werden ook ditmaal de bommen lukraak uitgeworpen. Zij richtten daar zij uitslui tend buiten de grenzen der stad neervielen, slechts geringe materieele schade aan. Zij, die zich met ingang van 1 Juli pet kwartaal abonneeren, ontvangen de in luni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE VRIJDXG 21 JUNI 1940 Abonnementen pet week /012H, p« maand 0.52*4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per po»! ƒ1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertenti&n 1-5 regels ƒ0.30. elke regel meer ƒ0.12 BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels /0J5. elke regel meer ƒ0.10. die thans geldig zijn BROOD. Bon 21 tot en met 30 uit het broodbon- boekje. Geldig: tot en met 23 Juni (eventueel tot en met 27 Juni). Recht gevend op: totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 69 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig: Tot en met 5 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 70 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 27 Juni. Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL. Voorlichtende taak van den voedingsraad. 's GRAVENHAGE 20 Juni. De voedingsraad schrijft: De voeding is één der grondslagen van het men- schelijk leven en het is dan ook zonder meer duide lijk, dat van groote beteekenis moet worden geacht hoè de mensch zich voedt. Immers het gaat hier om het welzijn van het volk in al zijn geledingen. Een goed gevoed menschengeslacht kan geestelijk en lichamelijk meer verrichten dan een generatie, aan welker voeding een minder nauwlettende zorg wordt besteed. Volksgezondheid en volkshuishouding wor den beide in sterke mate beïnvloed door de voedsel voorziening. Eigenlijk kan men zeggen, dat de be langen van deze beide voor ons maatschappelijk bestel zoo bij uitstek gewichtige factoren ineen vloeien. Voorlichting en vorming van de openbare meening op voedingsgebied is daarom een arbeids veld, dat dringend om ontginning roept. Deze roepstem laat zich met te meer klem hooren iri een tijd als deze, waarin met de beschikbare levensmiddelen zorgvuldig moet worden omgegaan en waarin het meer dan ooit geboden is er naar te streven om het verkrijgbare zoodanig aan te wen den, dat een zoo groot mogelijk nut voor volksge zondheid en volkshuishouding wordt bereikt. Daar het hier een zaak betreft, die slechts met krachtige medewerking van ons volk in zijn geheel vrucht dragend kan worden aangevat, heelt de voedings- raad de taak op zich genomen door het verstrekken van in begjrijpelijken vorm gestelde, doch weten- schappelijke verantwoorde mededeelingen, dien- aangaande voorlichting te geven. Dit zal langs ver schillende wegen geschieden, waarbij ook gaarne I van de tusschenkomst van de dagbladpers gebruik zal worden gemaakt. Deze voorlichtende taak strekt zich uit over een omvangrijk terrein, waarvan de verschillende ge- deelten stelselmatig aan een verkenning dienen te worden onderworpen. Onderwerpen van zeer ver scheiden aard zullen aldus nader tot het publiek 1 kunnen worden gebracht. 1 De plaats van het brood in onze voeding en de waarde van den aardappel als volksvoedsel leveren in dit verband al dadelijk een tweetal belangrijke onderwerpen. Ook omtrent de wenschelijkheid van een aanvulling van het dagelijkseh menu door het gebruik van versch fruit, waartoe tomaten, ramme nas en radijs eveneens mogen worden gerekend, i valt in ons land, met zijn groote productie op dit gebied, nog belangrijk voorlichtend werk te ver richten. De rol van groente in onze voeding vormt al evenzeer een gewichtig hoofdstuk. Twee a drie ons groenten op het bord is in ons land voor volwassenen geen overdreven portie. Niet minder dan de hoe veelheid aardappelen en groente, die wij tot ons nemen, verdient ook de bereidingswijze een nauw lettende beschouwing. Dan is er nog het vraagstuk van de melk en de eieren, waarbij al dadelijk mag worden aangeteekend, dat de melk in de voeding van den volwassene een nauwelijks minder belang wekkende functie kan vervullen dan in de kinder voeding. Wanneer eindelijk nog de plaats van het vleesoh en de visch in onze voeding wordt bezien, dan is een uitgestrekt domein door de onderschei dene problemen der voeding bestreken. In waarheid gaat het hier om de aanvatting van een bij uitstek nationale taak: de instandhouding en de verbetering van onze volkskracht. Er moet echter rekening mede worden gehouden bij de besprekin gen, dat niet steeds aan nuttig en noodig geachte wenschen kan worden voldaan. Op een gegeven oogenblik in verband met het ter beschikking staan de voedsel kunnen verschuivingen optreden. Dat daarbij ook vastgewortelde voedingsgewoonten wel eens in het gedrang kunnen komen, zal zeker niet te vermijden zijn. Te bevorderen dat deze verande ringen zich zoodanig voltrekken, dat wezenlijke schade wordt voorkomen en waar mogelijk betere gebruiken worden ingevoerd ziedaar het doel, waarop de voorlichtende arbeid van den voedings raad zich zal richten een taak, waarvoor stellig de belangstelling en de medewerking van heel ons volk mag worden ingeroepen, daar het hier immers gaat om een nationaal goed bij uitnemendheid: de ongerepte handhaving en de versterking van geeste lijke en lichamelijke krachten, van de grondslagen van ieder gezond volksbesteL (A. N. P.) Dienstplicht in de Ver. Staten? Voorstel van Democratisch Senator. Het D.N.B. meldt uit Washington: De demo cratische senator Burke heeft een wetsontwerp ingediend, dat beoogt in de Vereenigde Staten den algemeenen dienstplicht in te voeren. Volgens het ontwerp zouden alle mannelijke staatsburgers tusschen 18 en 65 jaar verplicht zijn zich te mel den. Alle mannen tusschen 21 en 45 jaar zouden in actieven militairen dienst worden opgeroepen, terwijl alle mannen tusschen 18 en 21 jaar en tusschen 45 en 65 jaar bij de burgerwacht zouden worden ingedeeld. Via Lissabon terug naar Engeland. BARCELONA, 21 Juni (D.N.B.) Met zijn gemalin, zijn secretaris en nog zes andere per sonen, is de hertog van Windsor gisteravond tegen 11 uur hier aangekomen. Bij La Junquera was hij over de Fransch-Spaansche grens ge komen. Zijn secretaris vertelde dat de hertog Vrijdag in Barcelona zal blijven om Zaterdag naar Madrid door te reizen, waar hij richtlijnen uit Londen verwacht. De terugreis naar Enge land zal via Lissabon geschieden. In de hal van het historisch stadhuis te Antwerpen is een informatie- kantoor ten behoeve der Belgische vluchtelingen ingericht WASHINGTON, 21 Juni (D.N.B.) In Isolatio- iitische kringen van het Congres heeft de ver- issende benoeming van de republikeinen Stimson it minister van oorlog en van Knox tot minister in marine scherpe critiek uitgelokt. De benoeming van deze beide „interventionis- zoo verklaarde senator Wheeler, beteekent t de regeering Roosevelt zich van haar liberale 'Kiek afkeert en in plaats van de belangen te 'artigen van de ondervoeden, de slecht ge sden en de slecht gehuisvesten, zich bezig üdt met den toestand in Europa. De voorzitter van de republikeinsche partij, amilton, legde te Philadelfia een officieele ver- sring af, waarin ihij zeide dat de wensch van imson en Knox naar een interventie der Ver. aten in de Europeesc'he aangelegenheden zoo fkend is dat 'hun benoemingen voor zich zelf preken. ■or Taft verklarde dat hij weigerde in het irvormde kabinet een coalitie-regeering te zien op dezelfde wijze uitte zich oud-president «over. Inmiddels heeft president Roosevelt door zijn iretaris Early de volgende commentaar op de noeming van Knox en Stimson aan de pers leven: ,.De benoemingen staan in verband met overheerschende gevoel van het land naar iiionale solidariteit in een tijd van wereldcrisis, j zijn ten nutte van de landsverdediging. Dat is les". Zon onder 10.05 Zon op 5.18 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Briefkaarten naar neutrale landen buiten Europa. Nadat het briefverkeer tusschen ons land en de neutrale landen van Europa alsmede Noorwegen eenigen tijd geleden reeds was hersteld, zal thans, naar het D.N.B. verneemt een verdere stap gedaan worden naar het herstel van de internationale betrekkin gen. Het verkeer nl. met gewone postkaarten en brieven tusschen Nederland en de neutrale landen buiten Europa is weer toegelaten. Het vervoer naar de Zuid-Amerikaansche landen zal geschieden door middel van den Italiaanschen luchtpostdienst, welke ook tij dens den oorlog wordt voortgezet. De brieven en briefkaarten naar de andere buiten-Euro- peesche neutrale landen zullen worden ver zonden langs den weg Siberië—Japan. Tevens verneemt het A.N.P. dat reeds bin nen enkele dagen de verzending van dagbla den tusschen Duitschland en Nederland weer mogelijk zal zijn. Bon 75 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig: Tot en met 12 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond tarwe bloem of 1/2 pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken) Zegel Periode 1". Geldig: Tot en met 30 Juni. Rechtgevende op: 2 Liter.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1