IJmuider Courant De vijandelijkheden in Frankrijk gestaakt. lüapmstUstaad BERICHT met Jialië tot stand gekomen. In de buitenlucht. Bonnen In den oorlog gevallen Haarlemmers. Engelsche ambassadeur uit Bordeaux vertrokken. Alle d uiven moeten binnen blijven. JAARGANG No. 198 jave Lourens Coster. Maatschappij voor rant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V.. Gr. itstraal 93, Haarlem. Telefoon 10724 Bureau luider Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, de Lefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, gegeven voor dit blad, worden kosteloos jganomen in de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOH V ELS EN. IJMUIDFN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBEK'I PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM DINSDAG 25 JUNI 1940 Abonnementen per week 012J4, per maand 0.5254, per 5 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒOJ5, elke regel meer ƒ0.10. ROME (D. N. B.) De Italiaansch-Fransche wapenstilstand is Maandagmiddag jiderteekend. De rijksregeering is volgens een om 20 uur 25 via den italiaanschen omroep ge- Lbllceerde officieele. italiaansche mededeeling om 19 uur 35 Italiaanschen en Jiitschen zomertijd in kennis gesteld van de voltrokken onderteekening. Bij gevolg zijn de vijandelijkheden vandaag om 1.35 uur gestaakt. ROME (Stefani). De officieele tekst, waarin kennis wordt gegeven van de slui- ;ng van den Italiaansch-Franschen wapenstilstand, luidt als volgt: Op 24 Juni om 19 uur 15 wettigen Italiaanschen tijd is in de Villa Incisa bij Rome iet Fransch-ltaliaansche wapenstilstands verdrag onderteekend. Maarschalk Badoglio, chef van den generalen staf der geheele weermacht, tekende voor Italië. Generaal Huntziger teekende voor Frankrijk. Om 19 uur 35 deelde de minister van buitenlandsche zaken, Ciano, de rijks- tgeering de onderteekening mede van het wapenstilstandsverdrag. ROME (Stefani) De ontmoeting tusschen de üliaansehe en de Fransche gevolmachtigden heeft laats gehad Zondagavond in de villa Incisa della rxhetta, gelegen op 19 Kilometer van Rome aan ie Via Cassia. Het eerst arriveerden de Italiaansche gevolmach- gden, t.w. de minister van buitenlandsche zaken, raaf Ciano, maarschalk Badoglio, chef van den leneralen staf, admiraal Cavagnari, chef van den marinestaf, generaal Pricolo van het luchtwapen, thef van den luchtstaf, generaal Roatta, souschef den generalen staf, allen vergezeld van de rfficieren van hun gevolg. De Fransche gevolmach- i, vergezeld van gendarmes en motorrijders, iwamen per auto om twee minuten voor halfachi jsn uit de villa's gelegen aan de Via Cassia, waar j logeerden. Ceremoniemeesters van het depar- Ement van buitenlandsche zaken ontvingen de ransche gevolmachtigden aan den ingang van de dia Incisa della Rochetta en begeleidden hen :aar de vergaderzaal, waar de Italiaansche af vaardigden hen ontvingen met het brengen van Romeinschen groet. Toen de Fransche gevolmachtigden aan de ta fel hadden plaats genomen, tegenover de Italiaan afgevaardigden, stond graaf Ciano op om te deelen, dat op bevel van Mussolini, maar- s:halk Badoglio de voorwaarden van den wapen- rilstand aan de Franschen zou overhandigen, üaarschalk Badoglio verzocht vervolgens generaal loatta de voorwaarden voor te lezen. Na de voor- ing verklaarde generaal Huntziger, dat de ransche gevolmachtigden kennis namen van de rorwaarden en verzochten deze aan de Fransche peering over te brengen en de besluiten in de rlgende vergadering ter kennis te brengen. De ransche gevolmachtigden werden naar de auto's •ruggeleid en graaf Ciano begaf zich naar het alazzo Venezia om verslag uit te brengen aan üussolini. Het D.N.B. meldt uit Berlijn dd. 25 Juni: De in het Westen is afgeloopen. Dit feit beheerscht uiteraard heden volkomen iet beeld van de Duitsche pers. Alle bladen brengen den grootsten opmaak het bericht uit het hoofd- wartier van den Führer over het in werking tre- van het Duitsch-Fransche wapenstilstandsver- alsmede den oproep van den Führer aan. het hitsche volk, welke het resultaat van den oorlog het Westen als de roemvolste overwinning van £e tijden kenmerkt. In haar commentaren geeft de pers algemeen tfing aan den dank van het Duitsche volk jegens :cn Führer en de weermacht. Van den Oceaan tot Alpen rusten de wapenen, schi'ijft de Ber ber Börsen-Zeitung. Frankrijk is verslagen. Het :oet de gevolgen der politiek van waanzin dra die zijn regeerende plutocratenkliek sinds lemenceau tot op de hoogtepunten van verblin- en misdaad in het laatste jaar gevoerd heeft, geest echter, waarin de overwinnaar den over- onnene tegemoet treedt, staat in scherpe tegen ging tot den geest van Foch en Clemenceau, al- «n reeds door de erkenning van de dapperheid in den verslagen vijand en door de ridderlijke wdïng, welke de Führer tegenover de Fransche legatie in Compiegne betoond heeft. Het is de iest, die het afwijst haat te zaaien en te ver- ^uwigen, het is de geest, die het fundament van een Slere toekomst is. I De Völkische Beobdchter schrijft: leiding in vrede p oorlog is het, die uit den schoot der volkeren herwinningen en nederlagen doet geboren worden. Haar pas de samenwerking in de kunst van men- .nhenopvoeding, van binnenlandsche politieke lei- •ing, van buitenlandsche diplomatie en politiek, economische leiding en van veldheerengenie )armag een volk tot prestaties op te voeren, zooals N Duitsche soldaat en het vaderland voor en in «zen oorlog geleverd hebben. Het is een oude •aarheid. dat volkeren in de verschillende phasen "an hun bestaan de regeeringen hebben, die zij ilkens verdienen, en het schijnt, dat de erkenning an deze diepere oorzaak hunner nederlaag in de iwfden der Franschen doorschemert. Dat opent «t uitzicht, dat in de verhouding der beide buur volkeren thans eindelijk, laat, maar misschien niet laat, die betrekkingen zullen ontstaan, waarnaar :t Duitschland van Adolf Hitler jarenlang tever- »fs gestreefd heeft. Een voorwaarde daarvoor echter, dat de landen van het Europeesche vaste- ind definitief van die booze macht bevrijd worden, ie ginds over het Kanaal op de Britsche eilanden list. Engeland was en is de eeuwige stokebrand yi de Europeesche levensruimte. Ons en onze kin ken en kleinkinderen van dezen geesel te ver lossen, daarvoor gaat de Duitsche soldaat thans aan het werk. 0 De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: In drie geweldige aanvallen, waarvan de eerste zich dwars door Nederland en België naar de Kanaal- kust ontwikkelde, de tweede met de overrompeling van de Weygandlinie begon en de derde ten slotte de Maginotlinie ten val bracht, is Frankrijk tegen den grond geslagen. Het land, dat alle militaire theoretici van het buitenland de laatste jaren als grootste militaire mogendheid van Europa afschil derden, heeft tegen den storm der nieuwe Duitsche bewegelijkheid, niet langer dan zes weken ondanks het dapperste vex-zet tegenstand kunnen bieden. De wapenstilstandsvoorwaarden, die Duitschland en Italië thans stellen,, scheppen de voorwaarden voor een nieuw bestaan. Duitschland moet de zekerheid hebben, dat het den door Engeland op- gedwongen ooi-log kan voortzetten. Want Frank rijk heeft tezamen met Engeland aan het Duitsche rijk den oorlog verklaard. De voorwaarden moeten echter den grondslag leggen voor de vorming van een vrede van morgen. Het is ovei-eenkomstig de historische gerechtigheid, dat daarin alle elementen worden weggenomen, die aan het Duitsche volks gevoelen als prikkel tegen zijn nationaal recht sinds Versailles in het bloed zitten. De oorlog tegen Frankrijk is ten einde. Dit is een feit, ook al komen er over het door Duitschiai.d geblokkeei-de Kanaal stemmen die het verslagen Fx-ankrijk trach ten te hoonen. BERLIJN, 25 Juni. (D.N.B.) Het Duitsche volk heeft in den afgeloopen nacht het begin van den wapenstilstand aan de fronten in Frankrijk aan den luidspx-eker mee beleefd. Om 1 uur 35 minuten klonk het aan alle soldaten wel bekende signaal „Das ganze halt" (staakt het vu ren) uit de luidsprekers. Nog eens weei-klonk het signaal uit de verte en toen richtte de omroeper de volgende woorden tot het geheele Duitsche volk: „Op dit oogenblik is aan alle fronten in Frankrijk de wapenstilstand van kracht geworden. De Duit sche natie buigt eerbiedig voor 'de doode helden van dezen veldtocht, die met gouden lettex-s in het boek der Duitsche geschiedenis wox-dt opgeschreven. In dit histox-ische uur richten alle Duitschers aan de fronten en in het vadex-land en ver buiten de gren zen van het rijk hun blikken naar den Führer. Hij heeft het Duitsche volk uit de diepste vernedex-ing van Compiegne en Versailles door een roemvolle revolutie tot innei-lijke eenheid gebi-acht. Hij gaf het weer de ki-acht der zelfbeschikking en smeedde het scherpste zwaard der nationale verdediging, dat thans de boeien der ons opgelegde schandelijke Stuur uw kindren naar de weide, Naar het bosch of naar de heide, Als gij het maar even kunt; Stuur hen, waar de vogels fluiten, Stuur hen uit het huis naar buiten, Gij die hun het beste gunt. Stuux- hen waar de bloemen bloeien, Stuur hen waar de koeien loeien, In den milden zonneschijn; Stuur hen waar konijntjes dartlen. Stuur hen waar de visschen spartlen, Stuur hen waar geen zoi-gen zijn. Laat hen niet uw zorgen deelen, Laat hen rennen, laat hen spelen, Ver van alle zorg en drang, De natuur* staat voor hen open, Laat hen fietsen, laat hen loopen, Bruin van wang en frisch van zang. Spaar uw kindren voor uw klachten, Laat hen zijn met him gedachten In een wereld, mooi en licht; Laat hen lachen, laat hen stoeien, Helpt hen mee om op te groeien Met den blik vooruit gex-icht. verdragen heeft gestaakt. Een overwinning, roem- voller dan onze hantasie die kan uitdenken is be haald. Tachtig millioen Duitschex-s vatten in dit historische oogenblik al hun verwachtingen en wenschen tezamen in den roep: „Lang leve de Führer". Zij vex-binden daai-mede de gevoelens van dankbaarheid tegenover den Fühx-er en zijn solda ten, die door hun moed, door hun dapperheid en door een heldhaftige doodsverachting de roem volste zege der Duitsche geschiedenis behaald heb ben". Bij de laatste woorden van de toespraak begon de Duitsche klok aan den Rijn te beieren. Haar ijzeren mond zong over Duitsche land het roem volle lied van ovei-winning en eei\ Het „Niedei-lan- dische adnkgebet" en de volksliederen besloten de plechtige historische handeling, en toen, na drie minuten van stilte in den ether, klonk het „Eng- landlied". Hoofdprijzen Staatsloterij. 's-GRAVENHAGE, 25 Juni. f 1.00013136, 23176. 24629. f 400: 1180, 5480, 6472, 7977, 9987, 10449, 14944, 20825. i' '200: 1585, 12282, 19881, 22011. f 100: 6493, 10255. 11539, 11676, 15713, 17163, 17726. 18144, 19020, 20824. die thans geldig zijn BROOD. Bons 21 tot en met 30 (broodbonboekje)Gel dig tot en met Donderdag 27 Juni, recht ge vende op totaal 2000 gram brood. Bons 31 tot en met 40 (broodbonboekje) gel dig tot en met Zondag 30 Juni (eventueel tot en met 4 Juli), rechtgevende op totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 69 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 5 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 70 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 27 Juni. Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 75 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 12 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond tarwe bloem o] 1/2 pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM. (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken) Zegel „Periode 1" Geldig: Tot en met 30 Juni. Rechtgevende op: 2 Liter. Nadere cijfers. Twee weken geleden deelden wij mede dat bij het gemeentebestuur van Haarlem opgaven waren binnengekomen van 27 Haarlemmers die dienend bij leger of vloot in den oorlog gesneuveld waren. De namen waren opgegeven door het Nederlandsche Roode Kruis en door de Comman danten van verschillende legeronderdeelen. Het aantal vermiste Haarlemmers was op dat oogen blik ongeveer 30. Nu aangenomen kan worden dat vrijwel alle opgaven binnen zijn, hebben wij nog eens nader geïnformeerd. Het aantal gesneuvelde Haarlem- mers is nu gestegen tot 35, terwijl er nog 10 ver misten zijn. Met vrij groote zekei-heid kan even wel worden aangenomen dat een deel dezer ver misten naar Frankrijk en Engeland is uitgeweken (er zijn ook eenige manschappen der marine onder), zoodat het waarschijnlijk is, dat daar onder nog vei-scheidenen zijn die nog in leven zijn, maar geen bei-icht naar huis kunnen sturen Dit in aanmerking nemend is er aanleiding het aantal gesneuvelde Haarlemmers niet hoogcr te schatten dan 40. Te Heemstede zijn 8 namen van gesneuvelden bij lxet gemeentebestuur bekend, terwijl er over eenige vermisten nog onzekerheid bestaat. Tc Bloemendaal zijn geen juiste cijfers bekend, alleen weet men dat het aantal gesneuvelde Bloe mendalers ook klein is. Als men dit leest woi'dt dus de overtuiging, die wij in ons eerste bericht uitspraken, namelijk dat het aantal Haai-lemmers dat in den oorlog gevallen is, in verhouding tot het totaal kennelijk zeer laag is, verstex-kt. Deze ge lukkige omstandigheid wordt verklaard uit het feit dat de Haarlemmers door een toevalligen sa menloop niet ingedeeld waren bij de legeronder deelen die zwaar getroffen werden. Een weg vol. Wanneer het hooitijd is leveren de zwaarbeladen wagens dikwijls typische moeilijkheden op aan het snelverkeer NIEUWE BOUWWERKEN TE HAARLEM Verschillende vergunningen afgekomen In verband met de schaarschte aan hout en andex-e matex-ialen is door de oveiixeid bepaald dat voor het uitvoeren van bouwwei-ken vergunning moet woi-den aangevx-aagd. De Haarlemsche bouwers moeten hun aanvragen indienen bij den dii'ecteur van Bouw- en Woning toezicht, die dan adviseert aan de betrokken instan ties in Den Haag. Er wordt blijkbaar met de behandeling' van deze aanvragen spoed betracht want reeds ver schillende bouwers in Haax-lem hebben uit Den Haag de mededeeling ontvangen, dat zij voor hun wei-ken de aangevraagde materialen kxijgen. De jongste en de oudste deelnemer aan den start bij het examen der athletiekprestaties voor harmonische lichaamsontwikkeling, dat op de sintel- baan te den Haag gehouden werd Aanvoer van viseh verbeterd. SCHEVENTNGEN, 25 Juni. Als gevolg van de betere weersomstandigheden was de aanvoer van versche visch te Scheveningen door de kustvis- schers hedenochtend beduidend beter dan in de voorafgaande dagen. Aan de markt kwamen een 19-tal vaartuigen, met een gezamenlijke besomming van f 1668 en gemiddeld ruim f 87 per vaartuig. De kotter SCH 177 is gisteren voor het eerst naar zee vertrokken en was hedenochtend aan de markt. De hoogste besomming deed de motor schokker SCiH 67, schipper T. Wakker, met f 138. EXAMENS. Machinisten-cxamen. Geslaagd voor het voorloopig diploma de heer G. van Oosten, te Velsen. Fransch-Engelsche diplomatieke betrekkingen gehandhaafd. SAN SEBASTIAN. (Stefani). Vernomen wordt, dat de Britsche ambassadeur bij de Fransche regeering, Sir Ronald Campbell, Bor deaux per vliegtuig heeft verlaten. Hij is naar Londen gegaan, aangezien hij vreesde in han den van de Duitschers te vallen. LONDEN, (Reuter). Naar hier vernomen wordt, handhaaft de Britsche regeering nog steeds de diplomatieke betrekkingen met de regeering Pétain. De Fransche ambassadeur Corbin en het personeel der ambassade blijven te Londen met volledige diplomatieke volmach ten. Generaal de Gaulle bevindt zich te Londen, waar hij besprekingen voert met Fransche on derdanen, die den oorlog willen voortzetten. Wegens gebrek aan wind verliep de strijd tus schen de B. M.-ers tijdens de zeilwedstrijden van de Zaanlandsche Zeilvereeniging op de Voorzaan zeer vreedzaam. Kolonie blanken in het oerwoud ontdekt. LIMA. (D.N.B.) Volgens hier ontvan gen berichten hebben Peruaansche mili taire vliegei's, die op een verkenningsvlucht waren, in het gebied der Amazone in de stx-eek van Puerto Maldonado, in het de partement Madre de Dios, in het diepst van het oerwoud toevallig een kolonie ont dekt van ongeveer vierhonderd blanken. Men neemt aan, dat het hier blanken be treft, die na den tiid van de hoogconjunc tuur der i-ubberproductie, door de wilde Indianenstammen in het oerwoud moesten blijven en die 25 jaar van de beschaafde wereld afgesneden zijn geweest. De commissie voor de gezamenlijke postduiven- houders in Nederland maakt bekend, dat het van heden af vei-boden is alle soorten duiven, dus ook sierduiven, uit te laten vliegen. Alle sooi-ten van duiven moeten dus van heden af worden vastge houden, gei-ingd of ongeringd. De commissie maakt voor de laatste maal de postduivenhoüders op merkzaam, dat het verplicht is haar een opgave te doen toekomen van de op hun hok aanwezige postduiven. Opgaven van de jaartallen en ring- nummers, uitsluitend aan het secretariaat, den heer Joh. Hornstra, Prinsengracht 407 te Amster dam. Binnenkort zal met de controle worden aan gevangen. De hoklijst moet dan aanwezig zijn. (A.N.P.) VELSEN AANRIJDING. Op den Wijkerstraatweg hoek Corverslaan heeft gistermiddag een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto, bestuurd door den 21-jarigen E. wonende te Apeldoorn, en een luxe-auto, bestuui'd door een 37-jarigen inwoner van Schiedam De aani'ijding is veivnoedelijk te wijten aan het feit dat de vrachtauto stopte en plotseling achteruit reed, waardoor de luxe-auto, welke stil stond, aan de voorzijde ernstig beschadigd werd. De politie stelt een onderzoek in. DRIEHUIS BOUWEN WACHTLOKAAL. De directie der Ned. Spooxwegen heeft het bou wen van het wachtlokaal op het oostelijk perron van de spoorhalte alhier opgedragen aan de N.V. Aannemings Mij. v.h. L. Kbolen en Zn. in Den Haag. BEVERWIJK GRAS EN ETGROEN VAN DE GEMEENTE- LANDERIJEN. Veehouders, die als gevolg van het weiden van geëvacueerde koeien gegadigden zijn voor de pacht van het gras en het etgroen van de navolgende gemeentelanderijen: Groote Stuk. Achter het Groot Stuk, De Toren, de Zuiderste Hobweer, Sluiskampje, Negen Morgen, Voorste Hem, Achterste Hem, Kistemaker, Gulik of Zes Morgen, Anna Gijzen, Hom of Eiland achter de Hem, Binnen en Buitenstrooken, Zuidei'-Binnenstrooken (Oost), Zuider-Binnen- strooken (Midden). Acht Mat en Eindenpoel, moeten zich tot en met Donderdag 27 Juni a.s. schriftelijk aanmelden bij den wethouder voor de bedrijven, den heer W. van Dok, ten Raad- huize. Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. OE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1