IJmuider Courant Wapenstilstand voor het Fransche Imperium Het verkeer 25e keCaaQïifkste- oomuiaatden- Zomerzegeis Betonnen vloer stortte in Bonnen 25e JAARGANG No. 199 ijjtgave Loureris Costei Maaischappij vooi Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Gr. goutstraai 93. Haarlem. Telefoon 10724 Bureau Qitiuider Courant Kennemerlaan 42. Umuiden, [Blefoon 5301. Postgiro 310791 Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad. worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant DAGBLAD VOOH VELSEN. IJMIIIDFIN. SAiNTPOORT EN OMSTKEKEN Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Directie. P W PEERF.BOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur. ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 26 JUNI 1940 Abonnementen pe. week fOUii, pa» maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Het tusschen Duitschland en Frankrijk overeengekomen wapenstilstandsverdrag jioudt o.m. in dat de Fransche regeering beveelt dat in Frankrijk, evenals in de Fran- iche bezittingen, protectoraten koloniën en mandaten benevens ter zee de strijd ;egen het Duitsche Rijk gestaakt wordt. Ter beveiliging van de belangen van het l'uitsche Rijk wordt gebied van den Franschen Staat door Duitsche troepen bezet. Het ligt in het voornemen der Duitsche •egeering ae bezetting van de Westkust na de staking van de vijandelijkheden met Engeland te beperken tot den onvoorwaardelijk vereischten omvang. Het blijft jan de Fransche regeering overgelaten den zetel van haar regeering in het onbe zette gebied te kiezen, of, wanneer zij dat wenscht, ook naar Parijs te verplaatsen. De Fransche weermacht te lande, te water en in de lucht moet binnen een nog te bepalen termijn worden gedemobiliseerd en ontwapend. Hiervan zijn slechts uitge- londerd de eenheden, welke noodzakelijk zijn voor het in stand houden van de bin- nenlandsche orde. De Fransche oorlogsvloot moet uitgezonderd dat deel dat voor de waarborging van de Fransche belangen in het koloniale Rijk voor de Fransche regeering vrijge laten wordt, gedemobiliseerfd wordt. De Duitsche regeering verklaart plechtig dat pij niet het voornemen heeft de Fransche oorlogsvloot in den oorlog voor haar doeleinden te gebruiken. Zij verklaart plechtig en uitdrukkelijk dat zij niet het voornemen heeft een eisch te stellen t. a. v. de Fransche vloot bij het sluiten van jden vrede. Aan de Fransche koopvaardijschepen, die zich in Fransche handen be- 'vinden, moet tot nader order verboden worden uit te loopen. jl/oor alle op Franschen bodem aanwezige vliegtuigen wordt onmiddellijk een startverbod uitgevaardigd. De kosten voor het onderhoud der Duitsche troepen op Franschen bodem draagt de Fransche regeering. De in Duitsche krijgsgevangenschap zijnde leden der Fransche weermacht blijven tot het sluiten van den vrede krijgsgevangenen. In het Fransch-ltaliaansche wapenstilstandsverdrag wordt bepaald dat de llaliaansche troepen voor den geheelen duur van den wapenstilstand in alle operatiegebieden de voorste linies bezet zullen houden. De strook gronds 50 K.M. van deze lijn in Frankrijk gelegen wordt gedemobiliseerd. In Tunis, Algerije en in de ten zuiden daarvan Fransch-Afrikaan sche gebieden, die aan Libië grenzen, zullen zones gedemilitariseerd worden. Eveneens wordt de Fransche Somalikust gedemilitariseerd. Gedurende den wapenstilstand zal Italië het recht hebben gebruik te maken van de haven en de havenwerken van Djiboeti. Zoolang de vijandelijkheden met het Britsche rijk duren zullen de militaire en maritieme verdedigingswerken en de vlootbases van Toulon, Bizerta, Ajaccio en Orano gedemilitariseerd worden. Ook de Italiaansche regeering verklaart dat zij niet het voornemen heeft de onder ;aar toezicht geplaatste eenheden van de Fransche marine gedurende den oorlog e gebruiken en dat zij evenmin voornemer is na het sluiten van den vrede aan spreken op de Fransche vloot te doen gelden. Vele artikelen van dit verdrag loopen parallel aan die van het Duitsch-Fransche wapenstilstandsverdrag. Voor de volledige inhoud der verdragen zie men elders in dit nummer. De Commissie uit Prov. Staten tot onderzoek van de voordracht van Ged. Staten tot vervallenver klaring van den heer E. Polak van zijn lidmaat- van dat College, sluit zich, op de gronden, door Ged. Staten aangegeven, bij hun voorstel aan. D# stadsgracht van het fraaie plaatsje Hulst in Zeeuwsch Vlaanderen wordt in werkverschaffing schoongemaakt BEVERWIJK De opvolger van het raadslid Steyn. Nu de heer K. Steyn, zooals wij reeds berichtten, als raadslid heeft bedankt, zal het hoofdstembureau zich weldra bezighouden met de benoeming van een opvolger. Volgens de candidatenlijst van de Vrijzinnig-Democratische Kiesvereeniging is dit de heer R. van Lunzen. Wij vernemen echter, dat het niet zeker is of deze zijn benoeming kan aanvaar den in verband met zijn zeer drukken werkkring bij de N.V. Conservenfabriek v.h. Gebr. Docter. Na hem zou de heer H. van Dorp als opvolger in aan merking komen. Voor de Vrijzinnig-Democratische Kiesvereeni ging beteekent het aftreden van den heer Steyn een groot verlies. Ook zal zij hem als haar voorzitter noode zien heengaan. Tenslotte willen wij er ook nog even de aandacht op vestigen, dat met den heer Steyn ook het door den gemeenteraad van Beverwijk aangewezen lid de Streekplancommissie voor den IJmond-Noord verlaat. De heer Steyn heeft voor dit streekplan, waarop nu al „jaar en dag" gewacht wordt, steeds groote belangstelling getoond, omdat hij terdege overtuigd was van de groote beteekenis van dit plan voor onze geheele streek. De aardbeien worden belangrijk goedkooper. De daling van de aardbeienprijzen heeft zich ook op de veilingen van gisteren voortgezet. Waar schijnlijk zal het koelere weer daaraan hebben bij gedragen, daar dit meestal tot gevolg heeft dat het binnenland minder afneemt. De zeer groote aanvoer van de aardbeien die iedere dag nog stijgt, is echter de voornaamste oor. zaak van de sterke prijsvermindering. De Moulin Rouge, die Maandag 60 tot 95 cent per slof opbrachten, konden het gisteren niet verder brengen dan tot 76 ct. De meeste vrachten ver wisselden echter voor 65 en 66 cent per slof of nog minder van eigenaar. De Amazonen zonder dop komen steeds meer aan de markt. Hiervan waren de prijzen juist nog boven den vastgestelden minimumprijs van 19 ct. per kilo. Het grootste kwantum van de Amazonen ging naar de fabrieken. (Dezer dagen zullen de bekende zomerzegeis weder verkrijgbaar ioorden gesteld.) Vrienden, als ge brieven schrijft, Doe het dan in waarheid, Nuchter en in klaarheid, Zonder dat ge overdrijft. Vrienden, als ge brieven schrijft, Doe het dan van harte, Maak het een aparte, Dat er iets van hangen blijft. Vrienden, als ge brieven schrijft, Doe het dan nadenkend. Steun of vreugde schenkend, Dat er zegen van beklijft. Vrienden, als ge brieven schrijft, Zend ze dan als regel, Met een zomerzegel Dan wordt een goed doel gestijfd. Arbeider gedood, een ander ernstig gewond. Ongeluk bij het puinruimen te Rotterdam. Dinsdagmiddag omstreeks kwart over een is bij de opruimingswerkzaamheden in de binnenstad van Rotterdam een zeer ernstig ongeval gebeurd, waarbij één persoon gedood en diens brQer ernstig gewond werd. De 32-jarige H. Hemmers en diens 30-jarige broer M. J. H., waren in een pand aan den Groe- nendaal aan het puinruimen. Zij bevonden zich voor deze werkzaamheden onder een betonnen vloer, die schijnbaar nog intact was gebleven. Door een oorzaak, die tot nog toe onbekend is, stortte plotseling deze vloer ineen. IJlings toege schoten omstanders hebben de beide broers zoo spoedig mogelijk bevrijd. Helaas bleek een hunner, de 32-jarige H. H. aan de opgeloopen verwondingen overleden te zijn. Zijn broer had ernstige verwon dingen aan het hoofd opgeloopen. De laatste is naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij ter verpleging moest worden opgenomen. DE SPAANSCHE GRENS WEER OPEN. Het D.N.B. meldt uit Irun: De Spaansche grens is weer voor al degenen open gesteld, die in het bezit zijn van een doorreisvisum voor Portugal. De stroom van vluchtelingen over de Spaansche grens is reeds weer in versterkte mate 'begonnen. die thans geldig zijn BROOD. Bons 21 tot en met 30 (broodbonboekje). Geldig tot en met Donderdag 27 Juni, recht gevende op totaal 2000 gram brood. Bons 31 tot en met 40 (broodbonboekje). Geldig tot en met Zondag 30 Juni (even tueel tot en met 4 Juli), rechtgevende op totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 69 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 5 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 70 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig: Tot en met 27 Juni. Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 75 uit het Algemeen distributieboekje Geldig tot en met 12 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of 1/2 pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM. alleen voor hendie uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode F'. Geldig: Tot en met 30 Juni. Recht gevende op: 2 Liter. De golfbrekerfs aan het Scheveningsche strand worden voorzien van nieuwe basaltblokken om de najaarsstormen te kunnen doorstaan. De veiligheid eischt nauwkeurige naleving der voorschriften Het verkeer is in den laatsten tijd veel van ka rakter veranderd. Het aantal auto's is, doordat de benzinenood de wagens in de garage houdt, wel sterk verminderd, maar dat wil nog niet zeggen, dat het daardoor op alle verkeerswegen minder druk geworden is. Wel op sommige snelwegen, waai* vrijwel alleen auto's rijden, daar er voor de fietsers een apart pad is. Maar op de verkeerswegen in en nabij de steden en ook de wegen die dwars door de dorpen leiden, is 't anders. Daar zijn voor één auto of autobus misschien wel tien fietsers in de plaats gekomen, terwijl bovendien nog het aantal voetgangers is toegenomen. Door die verandering" in het karakter van het verkeer is het gevaar voor ongelukken niet ver minderd. Integendeel! Daarom is het meer dan ooit noodig de verkeersregelen en -voorschriften nauwgezet in acht te nemen. Men moet bedenken dat de auto's die nog rijden in het algemeen groote haast hebben. De andere weggebruikers moeten met dit feit rekening houden. Er ontstaan gevaren voor de veiligheid van het verkeer als zij zich dan niet precies aan de voorschriften hou den. Voetgangers behooren niet op den weg, voor hen is het trottoir. Als zij een straat of weg over steken moeten zij zich eerst overtuigen, dat zij zonder gevaar aan den overkant kunnen komen. De in aantal zoo sterk toegenomen fietsers die nen zich ook te passen aan het verkeer, dat wil dus zeggen, dat zij elk voor zich zoo weinig moge lijk het verkeer op den weg moeten belemmeren. Elke fietser moet rechts van den weg rijden. Het moet niet meer voorkomen, dat fietsers naast el kaar rijden, want dan ontnemen zij anderen weg gebruikers het deel van den weg waarop zij aan spraak hebben en ontstaan gevaren. Soms ziet men wel drie of meer fietsers naast elkaar, gezellig keuvelend, alsof zij alleen op de wereld zijn. Wie op de spitsuren de stroomen fietsers op drukke verkeerswegen ziet bijvoorbeeld op den Jansweg het Kennemerplein en den Schoterweg te Haarlem zal begrijpen, dat ongelukken alleen kunnen uitblijven als ieder precies doet wat hij moet en ook laat wat hem niet is toegestaan. Er zijn al verschillende ernstige ongelukken ge beurd doordat de voorzorgen voor de veiligheid op den weg niet in acht genomen werden. Elk moet zich daaraan in het belang van zich zelf en van anderen nauwgezet houden! Wij herhalen nog eens de wenken aan wielrij ders die eenigen tijd geleden door den Commissa- ris van Politie te Haarlem werden opgesteld: 1. Rijdt steeds uiterst rechts van den weg. 2. Rijdt hoogstens met zijn tweeën naast elkaar. 3. Maakt de bocht naar links groot, naar rechts klein. 4. Geeft voorrang aan van rechts komend ver- verkeer. Geeft bij richtingverandering t ij d i g een d u i d e 1 ij k teeken. Stopt bij het verschijnen van het gele of roode verkeerslicht. Stelt u bij de stopstreep rechts van den weg op; staat daarbij niet links van de auto's of op de linker weghelft. Wijkt bij tegenkomers naar rechts uit, bij het inhalen naar links. Zorgt voor goed werkende remmen en bel, alsmede voor een wit achterspatibord. Rijdt bij donker met behoorlijk afgeschermd voor- en achterlicht. Berijdt steeds de rijwielpaden. Bevordert de verkeersveiligheid door u stipt aan de verkeersregels te houden. 5. Tijdens zijn bezoek aan Rotterdam maakte de Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart een boottocht door de havens, waarbij hij o.m. vergezeld werd door den buraemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud DRIEHUIS De permanente vrijwilligers- blokkenbrandweerploeg. Hoe zij ontstond en hoe zij werkt. In den loop van 1939 werd door den inmid dels naar elders vertrokken voorzitter der af dee ling Velsen van de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming, Dr. H. A. van Beuningen, een brandspuit, bestaande uit slangenwagen met ko peren hydrant twee straalpijpen en gereed schapskist met 6 slangen totaal 150 Meter, als geschenk uitgeloofd voor die onderafdeeling in de gemeente Velsen, die in een bepaalde periode de meeste activiteit voor de Vereeniging zou hebben ontplooid. Na afloop der periode heeft het bestuur der Vereeniging afdeeling Velsen dit geschenk toe gewezen aan de onderafdeeling DriehuisVel sen. Op de algemeene vergadering van 9 Maart 1940 werd de brandweerwagen aan den voorzit ter der onderafdeeling, den heer G. H. van Scher- penzeel overhandigd en door deze, na een kern achtige dankspeech en een woord van hulde aan den milden gever in onvangst genomen. De heer Quakkelaar, alhier was zoo welwil lend zijn garage als brandweerkazerne af te staan, waar de wagen en verdere toekomstige materialen zullen worden ondergebracht, terwijl het bestuur der onderafdeeling een en ander te gen inbraak en brand voor f 600 heeft verzekerd. De in Mei uitgebroken oorlog was aanleiding voor de meerderheid der bestuursleden der on derafdeeling Driehuis, den heer B. Th. Hoogen- bosch volmacht te geven, een brandweerploeg samen te stellen. Hiertoe vroeg hij de mede werking van de leiders der blokken 11, 12, 13, 14, 15, 16 en 17 en werd in een daarop gevolgde bij eenkomst, waarbij alle leiders der genoemde blokken aanwezig waren besloten een brand- weerkas te vormen en voorts dat elk blok min stens 2 stalen helmen ter beschikking der ploeg zal stellen zoo mogelijk met vrijwilligers erbij. De leiding der ploeg berust bij de heeren J. Mostert en M. J. Hettelingh als penningmeester, beiden als bestuursleden der onderafdeeling Driehuis der Ned. Vereen, v. Luchtbescher ming. terwijl als technisch leider en hoofd- brandmeesler optreedt de heer G. Fransen, Mar- nixlaan 6, die dienaangaande de noodige erva ring opdeed aan het hoogovenbedrijf. Dank zij de activiteit van den heer Fransen is de uitrusting der brandspuit zeer snel uitge breid en voorzien van houweel, breekijzer, schop, verbanddoos, gordels, handzaag, een en ander zeer deskundig op de brandweerwagen bevestigd, verder redlijnen en handschoenen, terwijl nog, afhankelijk van den toestand der kas, zullen volgen rookmaskers, oliepakken en andere he- noodigdheden. Voor de brandweer kazerne werd een brandmeldingsbord geplaatst, alsmede een kastje met glazen deur, waarin de sleutel der kazerne. Vermeldenswaard is nog, dat reeds een dag na samenstelling der ploeg geoefend is worden met 14 man op drie plaatsen-in Driehuis. De vrijwilligers-brandweerploeg, wegens haar vorming door de blokken der luchtbescherming „blokkenbrandweerploeg" genoemd, feitelijk dus ontstaan door de bijzondere omstandigheden en oorspronkelijk dus ook als een tijdelijke instel ling bedoeld, zal ook wanneer de tijden weer normaal zijn geworden, haar werk blijven voort zetten, zoodat de gemeentelijke brandweer ook later op de hulp van de organisatie van Driehuis kan blijven rekenen. De ploeg heeft er herhaaldelijk op aangedron gen van Driehuis, dat in de organisatie van den Gemeentelijken Luchtbeschermingsdienst is in gedeeld bij het dorp Velsen c.a. een aparte af deeling te maken, omdat samenwerking met Vel sen reeds eenige malen tot moeilijkheden aanlei ding heeft.gegeven. Tot nu toe echter zonder succes.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1