IJmuider Courant Zandei Siamkawifr DERLAND Rusland stelt Roemenië een ultimatum. (Rex-JAeatet? De kansen gebruiken. Afgestapt. Bonnen 3e Viecde komt niet!! OP HET VERKEERDE PAD Afstand van iBessara biè en Noord Boekowina geëischt 25e JAARGANG No. 201 Uitgave Lourens Costei. Maatschappij voo» Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93. Haarlem, Telefoon 10724 Bureau IJmulder Courant. Kennemerlaan 42, Dmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant DAGBLAD VOOK VE^SEN. IJMUIDFN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dirertiet P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur] ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 28 JUNI 1940 Abonnementen per week /Q12J4, per maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex* Advertentlën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0J5, elke regel meer ƒ0.10. In dezen hevig bewogen tijd ontwikkelen zich nieuwe toestanden in de wereld, in ons land, in ons particuliere leven. Het moet nu langzamerhand voor een ieder wel duidelijk zijn dat het met veel van het oude is afgeloopen, dat groote veranderin gen zich aam het voltrekken zijn en zich verder zullen voltrekken. Hoe de wereldsche zaken er over een of meer jaren precies uit zullen zien kunnen wij niet voorspellen, maar het feit dat het anders zal zijn valt niet te loochenen. En met het geen verdwijnem gaat zal in elk geval ook veel heengaan dat wij niet zullen betreuren. Er wordt in dezen tijd van vele zijden aangedrongen op een heid en samenwerking onder de Nederlanders, die als de beste grondslag voor ons toekomstig volks bestaan moeten worden beschouwd en dat is een zaak van de hoogste beteekenis. De schotjes, de splijtzwam" moeten opzij voor het hoogere be lang van de Nederlandsche eenheid, voor de hand having van onze cultuur en het bevorderen van onze volkskracht. Wij moeten fut en goeden wil toon en. Zoo is het in Nederlandsehen zin en zoo is het ook in kleiner bestek. Zoo is het dus ook in het leven van provincie en gemeente, die als autonome bestuurseenheden door de bezettende overheid ge handhaafd zijn en welker ondernemingsgeest zich hopelijk zal kunnen uiten in de uitvoering van vele werken waarbij het algemeen belang zal zijn gebaat en de werkloosheid tevens krachtig worden bestreden. Eenige van de belangrijkste dier wer ken in onze onmiddellijke omgeving zijn op deze plaats al naar voren gebracht; aan de belangen van zulke voorname bedrijfstakken in onze streek als de bloembollencultuur, de tuinbouw en de vis- scherij, die tijdelijk een zeer moeilijke periode be leven, wijden wij telkens weer aandacht. Moeilijkheden ondervinden, zoolang de oorlogs toestand in Europa voortduurt, ook vele andere be drijfstakken. Maar de.beste papieren zijn ook nu voor de menschen die zich niet laten terneerslaan, die niet gelaten afwachten maar de mogelijkheden nauwkeurig waarnemen en hun kansen gebruiken. Daar hebben we tal van staaltjes van kunnen waarnemer, bijvoorbeeld op het vex-keersterrein. Verschillende nieuwe vervoersmogelijkheden zijn ontdekt en in exploitatie gebracht. En op handels- en industrie-gebied doen die zich ook voor. Wordt er alles uit gehaald wat mogelijk is? Neen, want velen zijn niet ondernemend genoeg, brengen niet het artikel naar voren dat nu juist een kans zou hebben, bieden niet de diensten aan waarnaar in de omstandigheden vraag bestaat. Anderen doen dat wel. Zij hebben meer durf, zien niet op tegen wat risico, weten dat de cost voor de baet uitgaat en pakken aan. Het economisohe leven zou zich met grooter snelheid en doeltreffender herstellen als er meer menschen waren zooals zij. Zij zijn het ook die inzien dat een tijd van economische moei lijkheden, een tijd van periodieke inzinking juist de beste is voor den man met durf en inzicht, die temidden van de aarzelenden en afwachtenden naar voren treedt, zijn naam en zijn product of zijn diensten in het volle licht plaatst en daarmee de aandacht trekt, naar voren springt om het zoo maar eens plastisch uit te drukken en het succes oogst. Wij moeten samenwerken en verdeeldheid ver mijden. Wij moeten anderen, die in nood verkee- ren, bijstaan en daarom is in dit blad zoo herhaal delijk aangedrongen op het steunen van de natio nale hulp voor de door den oorlog getroffen dis tricten. Maar wij moeten ook ons zelf weten te hel pen en zullen daarmee tevens het herstel van het economisch ieven dienen. Er zijn altijd nieuwe kan sen in dit leven te vinden. Dat was in vroeger tij den zoo hoevelen herinneren zich niet met be wondering hetgeen hun vader of grootvader onder zeer moeilijke omstandigheden heeft weten te be reiken en ik behoor zelf tot die velen-en dat is niet veranderd. Wie niet zit te piekeren en zwart gallige berekeningen te maken waarin de moge lijke tegenvallers steeds maar overwegen, maar durft en blijmoedig zijn kans neemt, vertrouwend op zijn gezond inzicht en werkkracht.die wint. En die is ook geschikt om een goed Nederlander te -zijn en in samenwerking met anderen inplaats van in ruzie met anderen veel te helpen tot stand brengen m het Nederlandsche belang. Zijn eigen beroepswerk draagt daar al toe bij. R. P. De a.s. presidentsverkiezingen in de V. S. PHILADELPHIA, 27 Juni (D.N.B. In een adver tentie, die een geheele pagina beslaat en die onder- teekencl is door „een commissie van republikeinen voor de verdediging der Vereenigde Staten", heeft de republikeinsche afgevaardigde Hamilton Fish, die het oudste republikeinsche lid van de commis sie voor buitenlandsche zaken van het Huis van Afgevaardigden is. bekend gemaakt, dat hij de candidatuur voor het presidentschap ambieert. In een interview verklaarde Fish, dat zijn can- didatuux-kansen gunstig zijn, ingeval de republi keinsche partijdag niet spoedig tot overeenstem ming kan komen over de candidaten, waarover thans gesproken wordt. De Amerikanen, zoo zeide Fish, moeten beginnen met aan Amerika, in plaats van aan Europa te denken. Russisch inplaats van Engelsch op de Letlandsche scholen. RIGA (D. N. B.) Naar de bladen melden heeft het ministerie van onderwijs besloten de Letland sche leeraren aan de normaalscholen in het vex-volg een cursus in het Russisch, in plaats van in het Engelsch te laten volgen. Ook op de middelbare scholen zullen Russische taalcursussen gegeven Worden. (De vermaarde wielrenner Jan Pijnenburggenaamd den Pijn" lieeft aangekondigd, dat hij de wielersport eraan geeft, om zich verder geheel het kasteleinschap, in zijn café te wijden.) Ik ben waarlijk geen groot kenner Van de snelle wielersport, Maar wel weet ik, welke renner Als „den Pijn" betiteld wordt. Welke pijn w' ook houden zouden, Nu of in het naast verschiet, Deze Pijn is opgehouden, Hij vervolgt zijn renbaan niet. Tot de zwaarste van zijn stappen Hoort, dat hij is afgestapt, Voordat hij het ging vertrappen, Heeft hij het heel ver getrapt. Jaren hebben juichend drommen, In en buiten Nederland, Hem den stei'ken rug zien krommen Sti'ijdend met den tegenstand. Trapsgewijs is hij gestegen Op de ladder van de faam, Tot één hem heeft klein gekregen, Vader Tijd, u kent den naam. Pijnenburg, de sterke taaie Geeft aan Vader Tijd gehoor, Maar al gaat hij het verdraaien, Onze aarde draait wel door. Jaren kon haast geen zich meten In de snelheid, met den Pijn, Hij, die zoo getapt mocht heeten, Tapt nu zelf, als kastelein. P. GASUS. die-thans geldig zijn BROOD. Bons 31 tot en met 40 (broodbonboekje). Geldig tot en met Zondag 30 Juni (even tueel tot en met 4 Juli), rechtgevende op totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 69 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 5 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon S0 uit het Algemeen distributieboékje Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 75 uit het Algemeen distributieboékje Geldig tot en met 12 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of 1/2 pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM. (alleen vogr hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode I Geldig: Tot en met 30 Juni. Recht gevende op: 2 Liter. Hl (LA.MMA £a^IL s KL 23 ARBRDi AGAVOND U Ramt tacit aaQ naar de Theesohen- kerij in het PARK VELSERBEEK? Muziek van 8 tot 10 y2 uur. (Adv Ingez Med.i De taak van de Italiaansche luchtmacht. ROME (D. N. B.) De Italiaansche luchtvloot, die door den wapenstilstand aan het Fransche front is vrijgekomen, kan volgens de „Tevere" thans gebruikt worden ter versterking van de strijd krachten in Sicilië en Libië. De taak van de lucht vloot is zich de heex-schappij in het luchtruim te verzekeren, den vijand steeds meer met steunpun ten voor de luchtmacht te omringen en samen met dc- Italiaansche vloot, de Engelsche vloot in het Oosten van de Middellaudsche Zee aan te vallen en te vernietigen. Noodbeurs te Utrecht. UTRECHT, 28 Juni (A.N.P.) Ten einde eenigermate de bezwaren te ondervangen, welke het handels- en bedi'ijfsleven ondervindt, doordat men ten gevolge van gestremde communicatie middelen en het tekort aan motorbrandstof niet voldoende ixi staat is om regelmatig zijn relaties te bezoeken, heeft de Kaxner van Koophandel en Fabrieken voor het gebied Utrecht het plaxi op gevat om in de door hen geëxploiteerde handels beurs aan de Mariaplaats te Utrecht gelegenheid te bieden voor het houden van een noodbeurs. De opzet, is, dat deze uitsluitend toegaxïkelijk is voor fabrikaxxten exi vertegenwoordigers, die zich als zoodanig lcixxinen legitimeeren (dus geen marktventers), alsmede winkeliers. Particulie ren hebben geen toegang'. Toonbankverkoop zal in geen enkelen vorm worden toegestaan. Aangezien het uitgangspunt van dezen maatregel is oxxi aan handel en in dustrie de helpende hand toe te steken, zijn de kosten tct deelneming zoo laag mogelijk gesteld. De eerste beursdag is ibepaald op Donderdag 4 Juli van 11—7 uur. Het ligt in de bedoeling om wanneer deze beurs slaagt, regelmatig elke Veek beurs te houden. CORRESPONDENTIEBUREAU ROODE KRUIS. 's-GRAVENHAGE, 27 Juni. De aandacht wovdt erop gevestigd, dat het adres van het correspondentiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis is: Carel van Blandtlaan 10 te 's-Gravenhage (A.N.P.) TER NAVOLGING. 's-GRAVENHAGE, 27 Juni (A.N.P.) Bij de demobiliseering en opheffing der 10e zoek- lichtafdeeling, destijds gelegerd te Wassexiaar, is door de manschappen spontaan besloten het kasoverschot der caxitine, ten bedrage van f 320.22, ter beschikking te stellen van het Na tionaal Hulpcomité 1940. kunt U nog alle ZOMIRSTOFJES, ZOMER]APONNEN en KINDERJURKJES koopen ZEEWEG 80—84 IJMUIDEN-OOST VELSEN-NOORD SANTPOORT. (Adv. Ingez. Med. GROENEWEG - IJMUIDEN-OOST vraagt vanaf HEDEN tot en met 4 JULI Uw aandacht voor een interessante film met pakkenden inhoud. Vóór de pauze: Een Amerikaansche sensatiefilm van de goede soort. (Adv. Ingez. Mpd.) De veenderijen hebben werk in overvloed. Bij tientallen verlaten de zwaar beladen schuiten het Drentsche veen-gebied, om haar lading naar de verschillcxide steden te vervoeren. Een der vaartuigen wordt te Zwolle gelost. De Roemeensche regeering vraagt om een bespreking BOEKAREST, (Stefani). De Roemeen sche gezant' te Moskou heeft eergisteren om 10 uur van Molotof een nota ontvangen, waarin de Sovjet-Unie van Roemexiië •terug gave vraagt van geheel Bessarabië en af stand van het geheele noordelijke deel der Boekowina. Omtx-ent de Russische eischexi aan Roeme nië meldt het D.N.B. nog, dat van Russische zijde ook vlootbases te Constanza en in eenige andere Donauhavens worden verlangd. Voortdurend vliegen Russische vliegtuigerx over de van Roemenië gevraagde gebieden, klaarblij kelijk om te doen begrijpen, dat de diplomatieke actie volledig ondersteund wordt door de Sovjet- Russische xnilitaire krachten. BOEKAREST, (D.N.B.) Officieel wordt het volgende communiqué gepubliceerd: „1. Onder voorzitterschap van den Koning is in'het koninklijk slot een vergadering van den Kroonraad gehouden. 2. De kroonraad heeft beraadslaagd over de door de regeering der Sovjet-Unie aan den Roe- meenschen gezant te Moskou overhandigde nota. waarin de Sovjet-regeering het afstaan van Bes- sarabie en de Noordelijke Boekowina eischt. Zij verlangde in dexx loop van dezen dag een ant woord van de Roemeensche regeering. 3. In het verlangen, vreedzame betrek kingen met de Sovjet-Unie te onderhouden, heeft de Kroonraad zijn goedkeuring gehecht aan het besluit der Roemeensche regeering, tot de Sovjet-regeering het verzoek te rich ten. plaats en tijdstip te bepalen voor een samenkomst van vertegenwoordigers van beide regeeringen, om de nota der Sovjet- regeering te bespreken. Het antwoord der Sovjet-regeering op het voorstel van de Roemeensche regeering wordt afgewacht." Het communiqué is op een persconferentie door den minister van propaganda voorgelezen. Het is door acht leden van den kroonraad, 18 leden van de regeering en den chef van den generalen staf onderteekend. De minister van propaganda besloot met de verklaring, dat de Roemeensche natie zich vol verti'ouwen in den Koning en de regeering rond den Koning schaart. Het Roemeensche luchtverkeer bijna geheel gestaakt. BOEKAREST, (Reuter). Bijna alle vlieg- diensten in het binnenland van Roemenië worden tot nader order gestaakt. Nieuwe Sovjetgezant te Boekarest. BOEKAREST (Reuter). Vernomen wordt, dat de nieuwe-Sovjet-gezaxit, Lavrentieff, Koning Carol heden zijn geloofsbrieven zal overhandigen. Een kleine zóne van de Boekowina. BOEKAREST, (Stefani). Men meldt, dat het deel van de Noordelijke Boekowina, welks af stand de Sovjet-Russische regeering van Roe menië heeft geëischt, beperkt blijft tot een kleine zóne, die in hoofdzaak door Wit-Oekraïners be woond wordt. Spaarbanken behielden het vertrouwen. Voor inkoopen worden bedragen opgenomen. Natuuxiijk hebben ook de spaax-banken in Neder land een spannenden tijd achter den rug. Vooral de eerste dagen van den oorlog waren moeilijk zoo zei Mr. P. Fuhri Snethlage, de directeur van de Nutsspaarbank te Haarlem maar het is nu duidelijk gebleken dat het publiek hel vertrou wen in de spaarbanken volkomen behouden heeft. Over dit feit zijn wij natuurlijk zeer voldaan. Het is niet te ontkennen dat er thans xxog meer geld bij de spaax-banken wordt opgenomen darx gestort, maar dit vindt zijn i~eden niet in gemis aan. vertrouwen in de spaarbanken, Het is eenmaal een feit, dat er vx-ij velen zijn die bij de spaarbanken geld opgenomen hebben om inkoopen te doen. Tal rijke dames willen graag, omdat het spaarbank boekje daartoe in staat stelt, al de textielgoederen die zij thans op hun stamkaax-t kunnen koopen in eens in slaan, hoewel de bedoeling feitelijk is, dat die aankoopen over een pex-iode van 3 of 6 maanden worden verdeeld. Nu is het maar te hopen, dat die dames in de komende maanuen weer tot sparen komen! Natuux-lijk heeft ook het feit dat het inkomen van vex-scheidene menschen in dezen tijd vermin derd is, ten gevolge gehad dat er saldi van spaar bankboekjes werden aangesproken. Hoewel het bankmoratorium reeds eenigen tijd is opgeheven hebben zoo besloot de heer Fuhri Snethlage de spaarbanken in ons land nog beper kende bepalingen gehandhaafd over de terugbeta ling der gelden, maar die bepex-kingen wox-den soepel toegepast. Als iemand door bijzondere omstandigheden index-daad meer geld in eens moet hebben dan de bestaande regeling hem toestaat op te nemen, dan wordt in het algemeen daarvoor medewerking verleend.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1