'liet JOtent en Jxut Oiie&ol. Vijandelijk vermogen geblokkeerd Aangifte van zulk vermogen verplicht. jMAIKT ||jg| EIK1CHTIN Huwelijk met modern Comfort. V R IJ D A G 2S J U N T 1940 'S GRAVENHAGE, 27 Juni (A.N.P.) Het heden Verschenen Verordeningenblad bevat de volgende verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de be. handeling van vijandelijk vermogen. Art. 1. Als vijandelijke staten moeten worden beschouwd: 1) het Vereenigd Koninkrijk van Grool-Brittannië en Noord-Ierland met de Over- zeesehe bezittingen, koloniën, protectoraten en mandaatsgebieden, evenals de dominions Canada, Australische Bond, Nieuw Zeeland en Zuid-Afri- kaansche Unie met him mandaatsgebieden; 2) Frankrijk met inbegrip van zijn bezittingen, ko loniën, protectoraten en mandaatsgebieden; 3) Egypte: 4) Soedan; 5) Irak; 6) Monaco. Art. 2. Als vijanden moeten worden beschouwd: 1) de vijandelijke staten, him gebiedsonderdeelen en overige publiekrechtelijke instellingen; 2) Na tuurlijke personen, die onderdaan zijn van een vijandelijken staat of die in het gebied van een vijandelijken staat hun woonplaats of verblijf plaats hebben; 3) privaatrechtelijke rechtsperso nen, evenals vereenigingen van personen, instellin gen, stichtingen en verdere doelvermogens, voor zoover hetzij zij hun zetel of hun hoofdkantoor in het gebied van een vijandelijken staat hebben, hetzij hun oorspronkelijke rechtspersoonlijkheid op het recht van een vijandelijken staat berust; 4) andere dan de onder nummer 2 en 3 genoemde per sonen met betrekking tot kantoren, die zij in het gebied van een vijandelijken staat hebben. De commissaris-generaal voor financiën en eco nomische zaken kan uitzonderingen op de voor schriften van lid 1 nrs. 2 tot 4 toestaan. Art. 3. Als vijandelijk vermogen in het bezette Nederlandsche gebied moeten de volgende vermo- gensbestanddeelen worden beschouwd, wannneer zij rechtens of economisch aan vijanden toebe- hooren: 1onroerende goederen, onroerende rechten en roerende zaken, die zich in het bezette Neder landsche gebied bevinden; 2) waardepapieren, aandeelen en winstbewijzen van elke soort die zich in het bezette Nederlandsche gebied bevinden; obligaties van het Duitsche Rijk, van het Koninkrijk der Nederlanden, evenals van andere schuldenaren, die hun domicilie of hoofd kantoor in het bezette Nederlandsche gebied heb ben, ook al bevinden de documenten zich niet in het bezette Nederlandsche gebied; 3) betalings middelen, die zich in het bezette Nederlandsche ge bied bevinden; 4) deelnemingen in ondernemingen, die of in het bezette Nederlandsche gebied hun zetel of hoofdkantoor hebben of waarvan de oro- spronkelijke rechtspersoonlijkheid op Nederlandsch recht berust, onverschillig of zij in waardepapieren belichaamd zijn of niet; voorts opties op zulke deelnemingen; 5) vordjeringen op schuldenaren, die hun domicilie of duurzaam verblijf in het bezette Nederlandsche gebied hebben en vorderingen, die in het bedrijf van een zich in het Nederlandsche gebied bevindend kantoor van den schuldenaar ontstaan zijn; 6. rechten en aanspraken, die in een Nederlandsch openbaai' boek of register zijn ingeschreven; 7) in het bezette Nederlandsche ge bied afgegeven bedrijfsvergunningen; 8) ïn- dustrïeele patenten en auteursrechten, die in het bezette Nederlandsche gebied beschermd zijn; 9) het overige vermogen .strekkende ten behoeve van het bedrijf van een zich in het bezette Nederland, sche gebied bevindend kantoor of van een in het bezette Nederlandsche gebied uitgeoefende beroeps werkzaamheid, vorzoover het niet valt onder 1, nrs. 1 tot en met 3. 2. 1) rechten op de onder 1 genoemde vermo- gensbestanddeelen; 2) rechten uit overeenkom sten over de onder 1 genoemde vermogensbestand- deelen. Art. 4. (1) Het is verboden, direct of indirect betalingen aan vijanden, buiten het bezette Neder landsche gebied, in contanten, in wissels of chèques, door giro of op andere wijze te verrichten. (2) De commissaris-generaal voor financiën en economi sche zaken kan uitzondering op het betalingsver bod van lid 1 toestaan. (3) Het voorschrift van artikel 2 vindt overeenkomstige toepassing. ONDERWERP DER AANGIFTE. Art. 5. Het zich in het bezette Nederlandsche ge bied bevindende vijandelijk vermogen (artikel 3) moet worden aangegeven. Art. 6. Tot aangifte zijn verplicht: 1) Vijandelijke onderdanen met uitzondering van krijgsgevan genen die zich in het bezette Nederlandsche ge bied ophouden; 2) Degene, die in het bezette Ne derlandsche gebied vijandelijk vermogen beheert of bezit, in bewaring heeft, controleert of bewaakt; 3) Degene, die aan een zich in het bezette Neder landsche gebied bevindende vijand een prestatie schuldig is; 4) De leiders of de overigens tot ver tegenwoordiging of beheer bevoegde personen van die privaatrechtelijke rechtspersonen, vereenigin gen van personen, instellingen, stichtingen en verdere doelvermogens, waarin vijanden deelnemen en die hun zetel of een kantoor in het bezette Nederlandsche gebied hebben. WIJZE VAN AANMELDING. Art. 7. (1) De aanmeldingen moeten binnen een week bij de Deutsche Revisions- und Treuhand A.G., kantoor 's-Gravenhage, Alexanderstraat 22, onder juiste opgave van het vijandelijk vermogen geschieden. (2) Aan de in lid 1 genoemde instantie moeten op verzoek over alle zakelijke aangelegen heden inlichtingen worden verstrekt; evenzoo moe ten haar de boeken en bescheiden ter inzage wor den voorgelegd. ALGEMEEN BESCHIKKINGSVERBOD. Art. 8 (1) Over het zich in het bezette Neder landsche gebied bevindende vijandelijk vermogen mag niet worden beschikt. Met een beschikking in gevolge het burgerlijk recht staat gelijk een be schikking door middel van een executie, in het bijzonder de voltrekking van een vonnis of van een anderen voorloopigen gerechtelijken maatregel. (2) Als beschikking geldt ook het aannemen van een verschuldigde prestatie. Art. 9. (1) Het beschikkingsverbod van artikel 8 geldt niet voor de beschikkingen, die in het be zette Nederlandsche gebied 1) binnen het kader van het bestuur van een bedrijf of onroerend goed of ter voortzetting van een huishouding noodig zijn; 2) door een volgens de artikelen 13, 19 of 20 benoemden beheerder worden getroffen. (2)De commissaris-generaal voor financiën en economische zaken kan verdere uitzonderingen op het besehikkingsverbod van artikel 8 toestaan. Art. 10. Uit beschikkingen over het volgens ar tikel 5 aan den aanmeldingsplicht onderhevige vermogen, welke in den tijd van 9 Mei tot aan den dag van inwerkingtreding dezer verordening hebben plaats gehad, kunnen geen rechten geldend worden gemaakt. (1) Wordt de aanspraak op een prestatie, waar- an de aanneming in strijd is met het verbod van artikel 8, door middel van een dagvaarding geldend gemaakt, dan mag een veroordeeling tot het ver richten van de prestatie alleen uitgesproken worden, wanneer van te voren een uitzondering op het ver bod is toegestaan. Dit geldt dienovereenkomstig voor gerechtelijke zekerheidsmaatregelen (be schikking, enz.). (2) Dit voorschrift moet ambts halve worden toegepast. Art. 12. (1) In het bezette Nederlandsche ge bied kunnen vijanden, die buiten het bezette Nederlandsche gebied hun domicilie of woonplaats hebben, geen vorderingen geldend maken tegen 1) Duitsche onderdanen, die hun woonplaats of gewone verblijfplaats in het gebied van het Groot- Dujtsche Rijk hebben; 2) Rechtspersonen, evenals vereenigingen van personen, stichtingen en overige doelvermogens, die hun zetel of hun hoofdkantoor in het gebied van het Groot-Duitsche Rijk hebben. (2) Het voorschrift van lid 1. geldt overeen komstig voor vorderingen, die aan een in het bezette gebied zetelende natuurlijke of rechtspersoon over gedragen zijn om het geldend maken der vordeiin-1 gen mogelijk te maken. Vermoed wordt, dat de overdrachten, voorzoover deze na 2 September 1939 hebben plaats gehad, met dit doel zijn geschied. (3) Is over een van de in lid 1 of 2 genoemde vorderingen een in kracht van gewijsde gegaan getroffen dan kan uit kracht van het vonnis of de schikking geen executie tegen den schul denaar plaats hebben. (4) De ter verzekering der in lid 1 en 2 bedoelde vorderingen bevolen gerechtelijke maatregelen (be schikking enz.) moeten op verzoek van den schul denaar worden opgeheven. De waarborgen, die dooi den schuldenaar of ten behoeve van dezen zijn gesteld voor de opheffing van de in het eerste lid genoemde gerechtelijke maatregelen, kunnen wor den teruggevorderd; borgstellingen zijn vervallen. (5) Is een proces bij het inwerkingtreden van deze verordening nog niet door een in kracht van gewijsde gegaan vonnis beëindigd, dan komen de kosten van het proces ten laste van den eischer. VOORWAARDEN. Art. 13. (1) Over privaatrechtelijke rechtsperso nen, vereenigingen, instellingen, stichtingen - en andere doelvermogens en firma's, die door één per soon worden gedreven (ondernemingen), welke in de bezette Nederlandsche gebieden hun zetel of een kantoor hebben, kunnen tot zekerstelling en in standhouding van het vermogen beheerders worden aangesteld, indien de onderneming direct of indi rect onder overwegend vijandelijken invloed staat. Hetzelfde geldt, indien een onderneming geen lei ding heeft, die in staat is dezelve rechtsgeldig te vertegenwoordigen of indien aan te nemen is, dat de aanwezige leiding geen voldoende garantie biedt, dat de onderneming rekening houdt met de door den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied te behartigen belangen. (2) Of de voorwaarden, genoemd in lid 1, aanwezig zijn, be slist in gevallen van twijfel de commissaris- generaal voor financiën en economische zaken. (3) De kosten van het beheer worden door de onder neming gedragen. Art. 14. De benoeming van den beheerder ge schiedt door den commissaris-generaal voor financiën en economische zaken. Art. 15. (1) Voorzoover bij de aanstelling van den beheerder niet anders is bepaald, is de beheer- derd bevoegd tot alle gerechtelijke en niet gerech telijke handelingen, alsmede alle rechtshandelingen, die de bedrijfsvoering met zich brengt. Tijdens den duur van het beheer kan een opzichter, bestuurder of andere beheerder niet worden benoemd. Boven dien mogen tijdens den duur van het beheer de be voegdheden van de leiders van de overigens tot vertegenwoordiging en beheer bevoegde personen niet worden uitgeoefend. Hetzelfde geldt voor de bevoegdheden, van alle organen. (2) Is de onderne ming in het handelsregister ingeschreven, dan moet de benoeming van den beheerder ambtshalve kosteloos worden ingeschreven. VIJANDELIJK VERMOGEN. Art. 16. (1) De beheerder heeft bij de uitoefening van zijn functie de zorgvuldigheid van den gewo nen beheerder toe te passen. (2) De beheerder staat onder toezicht van den commissaris-generaal voor Financiën en Economische Zaken. Art. 17. De beheerder heeft recht op teruggave van zijn betaalde onkosten en op een redelijke ver_ goeding voor zijn bemoeiing. Het bedrag wordt door den commissaris-generaal voor Financiën en Economische Zaken vastgesteld. Art. 18. De commissaris-generaal voor Financiën en Economische Zaken kan te allen tijde het be heer opheffen en de benoeming van den beheerder herroepen. Is de onderneming in het handelsregis ter ingeschreven dan moet de herroeping van de benoeming in het handelsregister kosteloos worden ingeschreven. VOOR DE KINDEREN Met behulp van een zakmes werd de cocos- noot danig mishandeld, doch ten slotte met het resultaat dat de bast kapot ging en ze zich te goed konden doen aan de cocosmelk en het heerlijke vruchtvleesch. Nu zullen we toch moeten overleggen hoe we hier de nachten zullen doorbrengen, zei Krent. Nou. zei de Dikke, daar behoeven we niet lang over te peinzen. We gaan meteen aan het werk om een hutje te bouwen. Art. 19. Voor onroerende goederen en overige kapitaalwaarden gelden de voorschriften van deze afdeeling dienovereenkomstig. Art. 20. De voorschriften van deze afdeeling gel den dienovereenkomstig voor ondernemingen, die in het bezette Nederlandsche gebied haar zetel of een kantoor hebben en direct of irdirect onder overwegend Noorschen, Belgischen of Luxemburg- schen invloed staan. Hetzelfde geldt voor onroe rende goederen en andere kapitaalwaarden. STRAFBEPALINGEN. Art. 21. (1) Met gevangenisstraf van ten hoog ste 5 jaren en met een geldboete van ten hoogste f 100.000 of met een van deze beide straffen wordt gestraft diegene, die opzettelijk in strijd handelt met een voorschrift van de artikelen 4 t/m 8 of een op grond van artikel 25 uitgevaardigde bepa ling, voorzoover de handeling niet volgens een an>- der voorschrift met een zwaardere straf is be dreigd. (2) Degene, aan wiens schuld te wijten is, dat een van de in lid 1 genoemde voorschriften wordt overtreden, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste 'eer jaar of met een geld boete van ten hoogste f 10.000. (3) De in lid 1 en 2 genoemde strafbare handelingen worden als mis drijf beschouwd. Art. 22. (1) Bij handelingen, in strijd met artikel 4, kan, behalve de straf, ook de verbeurdverklaring van de waarden, waarop de strafbare handeling betrekking heeft, worden uitgesproken. (2) Wan neer geen bepaalde persoon vervolgd of veroor deeld kan worden, dan kan toch de verbeurdver klaring afzonderlijk worden bevolen. Art. 23. (1) De strafvervolging bij handelingen in strijd met artikelen 5 t/m 8 of een op grond van artikel 25 uitgevaardigd voorschrift virdt alleen plaats op verzoek van den commissaris-generaal voor Financiën en Economische Zaken. Het verzoek kan worden ingetrokken. Art. 24. (1) Voor de procedure betreffende het toestaan van uitzonderingen kan een recht van f 5—f 1.000 worden geheven. (2) De behandeling van een verzoek kan er van afhankelijk worden gesteld, dat het recht geheel of gedeeltelijk wordt vooruitbetaald. Art. 25. (1) De commissaris-generaal voor Finan ciën en Economische Zaken neemt de voor de uit voering dezer verordening noodige maatregelen en vaardigt de voor de uitvoering of aanvulling ver- eischte voorschriften uit. Hij kan de hem toeko mende bevoegdheden overdragen. (2) De commis saris-generaal voor Financiën en Economische Za ken kan in gevallen van twijfel, die zich bij de toepassing van de voorschriften dezer verordening voordoen, bindende beslissingen nemen. Art. 26. Deze verordening treedt in werkipg op den dag harer afkondiging. EXAMENS. Academische examens. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor het cand.ex. rechten, de heeren A. W. Bakker, H. Dyserinck en J. A. M. Smit. Geslaagd voor het cand.ex. geneeskunde, le ge deelte: F. Appelman, mej. H. de Beer, H. Beima, J. W. Beunders, A. Th. Boerlage. Th. J. de Boo, G. J. Bouws, mej. T. Buchter, mej. E. Dammers, J. A. Groen, mej. M. H. Hartemink, H. Heinemann, J. W. den Herder. H. F. Heymans, W. J. M. Hootsmans, W. L. C. M. Hopmans, mej. J. F. Huisman, J. Kakes, P. van Kampen, H. Kluvers, A. Lammers, A. M. M. van Loon, A. J. M. Löwenthal, mej. J. W. Maas, A. J. Mustert, mej. M. C. Peeters, A. F. Plas, P. Roo- denburgh, W. H. van Rooy, mej. T. M. M. de Roy van Zuydewijn, C. Th. L. Rümke, mej. E. H. Schreinemachers, J. W. Stok, A. Thomsen, M. van Veldhoven, H. Th. M. Verbeek, A. L. de Vetten, J. A. de Wilde en L. L. Zaman. L. O. Aan de Bisschoppelijke Kweekschool te Bever wijk slaagden voor de Akte L.O. de heeren W. J. v. d. Bijl, Haarlemmerliede, C. J. A. Blüm, IJmui- den, H. J. Bonfrer, Haarlem, C. v. d. Bosch, Woer den en H. S. L. Conner, Sint-Maarten. Eindexamen le H.B.S. B. te Haarlem. Van de eerste drie groepen zijn afgewezen 5 can- didaten. Geslaagd zijn: J. Bais, L. A. J. M. Bercht, H. J. E. Dopheide, A. van Dijk, H. J. Heex-en, mej. Willemien Ingerman, J. de Jong, O. H. Lettinga, W. Lubberink, P. N. Olthoff, P. H. Schras, mej. Clara R. Slager, P. C. Fuhri Snethlage, E. L. van der Valk, H. Chr. Vernout, M. J. Yetsenga, mej. Eli sabeth M. Bakker, Th. F. Bastet, Th. Bergman, P. van den Broeke, J. W. Engelsma. M. P. Gans, mej. Clotilde H. S. van Geelen, P. J Hendrikman Ver slegen, A. Huijsman, C. A. W. Jeekel, mej. Dilly H. Chr. Kappert. Eindexamen H.B.S.-A. te Haarlem Voor het eindexamen H.B.S. A. te Haarlem zijn van de derde groep geslaagd: Gerda W. Wesselink, Jannetje Wanders, Annie Sevensma, H. Zuuren- donk, H. J. van Gulik, Maria C. Vige, M. Th. Mau- ritz, C. H. Vogelzang, Willy Vermeer, H. W. de Kleyn, M. H. Panhuizen, A. G. v. Waadenoyen Kernekamp. H. P. Lasschuit, R. J. Seegers, D. J. de Haan, Adèle L. de Haas, Tine H. Wortel. Voor het toelatingsexamen voor het Christelijk Lyceum te Haarlem is geslaagd Jan de Rouville te Velsen-N., leerling van school K (Velserbeek). De jaarlijksche St. Jansmarkt te 's-Hertogenbosch kon zich ook deze week in een bijzondere belang stelling verheugen. EEN GIDS DIE TE LAAT VERSCHEEN. De Stichting „Haarlem's Bloei" heeft dezer dagen een beknopte gids voor spoor, tram en bus voor- Haarlem en omstreken uitgegeven. Onder normale omstandigheden zou deze gids 18 Mei, met het ingaan van de zomerdienstregeling, zijn uitgekomen. Er is vertraging in de uitgaaf ontstaan omdat de diensten geheel gewijzigd werden. Maar nadat de kopij voor deze gids naar de drukkerij gezonden werd, zijn opnieuw, nog voor de gids uitkwam, wijzigingen in de dienstregeling ge komen. Daarom zou het beter zijn geweest als de gids, die immers al gedeeltelijk veranderd was, niet aan de burgerij was aangeboden, want nu kan men er niet op vertrouwen. De tramdiensten der N.Z.H. zijn al zeer onvol ledig opgenomen, daar er niet alleen latere trams op de lijn HaarlemHeemstede zijn gaan rijden, maar ook op de lijnen ZandvcortHaarlemAm. sterdam en HaarlemLeiden. Ook rijden er meer treinen dan in dit boekje staan. De posttarieven zijn in het gidsje vermeld alsof de post geheel normaal werkt. Het reizend pubuiek wordt door het bestuur van „Haarlem's Bloei" aangeraden, bij gebrek aan een goede verbinding in dezen gids, na te gaan in hoeverre aan de per 15 Juni ingevoerde dien sten uitbreiding is gegeven. Men kan daarvoor telfonisch informeeren aan het bureau der stich ting en aan het informatiebureau der Spoorwegen. Dit lijkt ons evenwel een omslachtige weg! MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. (Donderdag) Pluunveemarkt. Oude kippen per KG 4048. Oude hanen 4080. Jonge hanen 3080. idem per KG 42—52. N.H. Blauwen per KG 50—65; Jonge hennen 601.00. Duiven per paar 2025. Tamme eenden 1540; Ganzen 1.502.20. Kal koenen per KG 5065; Tamme konijnen 701.40. Wilde konijnen 3040. Piepkuikens 512. Aan voer 47.500, handel matige Eiermarkt: Witte eieren 3.904.00; gemengde eieren 3.95— 4.10; bruine eieren 4.004.25; eenden eieren 2.90— 3.10. Aanvoer 2.340.000; handel redelijk. Veemarkt: Zeugen 8090; Dr. zeugen 90100; Schrammen 2026: Biggen 1416; Zware varkens 2830 per pond: Zouters 2729 per pond; Vette kalveren 20 26 per pond. Nuchtere kalveren 57. Handel redelijk Mr. CORRY STOLZ-VAN DEN KIEBOOM, 27) Mag ik u even voorgaan? Precies zoo'n oud gediende als Vermolen. De gebrilde jongeling, die haar heeft binnengelaten is zeker tweede klerk. Druk kantoor vermoedelijk. Klop op de deur.... een beleefde buiging van haar begeleider: gaat u binnen. De deur gaat achter haar dicht enJuffrouw Lenswaerdt, wij hebben elkaar al eens ontmoet, hoe maakt u het? Frank is opgesprongen en biedt haar een stoel aan. Wel, wel, zegt Frank; als ze tegenover elkaar aan het bureau zitten, u bent het nobile officium al heel gauw ontrouw geworden. Maar dat is waar ook, u vondt de advocatie zoo afgrijselijk taai. is het niet? Bevalt de industrie u beter. En of. Stukken, 't Is hier op kantoor veel ge zelliger, zegt Nick. Zoo? Hebt u nog collega's? Kijken, of hij Westhove nog een beetje meer stof voor ergernis kan bezorgen. Ja. wc zitten met ons twaalven bij elkaar. Hè? Frank hijgt naar adem, twaalf?? Twaalf juristen??? Nick schatert, slaat zich meteen de hand voor den mond. Drommels, nou begin ik al met het heele com plot te verraden, zegt ze verschrikt. Ziet u, gaat ze vertrouwelijk verder, ik ben hier on der valsche vlag binnengezeild. Tic ben namelijk maar doodgewoon stenotypiste. Maar mijn baas zou een toeval krijgen, als hij me dat hier hoorde vertellen. De quaestie is, dat hij er verschrikkelijk mee in zijn maag zat, dat we die gegevens niet voor u konden opduiken. En om u dat op de minst onhebbelijke manier bij te brengen, verzon hij die comedie van „ónze advocate", begrijpt u?. Nou, de elegance laat niets te wenschen over, zegt Frank en Nick voelt zich kleuren. Niet zoo, smeekt ze in zichzelf kijk me niet zoo aan De elegance lag volgens hem alleen in den titel op mijn visitekaartje, zegt ze. En dan hoopte hij natuurlijk, dat ik handig genoeg zou zijn, om u zooveel onzin voor te prevelen, dat u den indruk zoudt krijgen, alsof ik de heele zaak onder de knie had. Maar daar begin ik niet eens aan. Ik snap er geen steek van. Hier hebt u het heele zaakje. Ze haalt de dikke map te voorschijn. Ik heb er gisteren den heelen dag op zitten zwoegen, be kent ze, want ik had natuurlijk hoop, een goeie beurt te maken. O, maar dat is toch in orde, lacht Frank. Bij den baas bedoel ik natuurlijk, zegt ze snibbig. Maar u begrijpt toch wel, dat het een reuzenkans was, om te laten zien, dat ik meer kon dan typen en steno. En die heb ik nu grondig verknoeid. Frank kijkt haar medelijdend aan. Arm kind. Ook eentje met eerzucht ook eentje, die het moei lijke spelletje wil meespelen van via een suc cesje hier. een flater van een collega daar tel kens een trapje hooger te wille" komen. Hij kent dat. Ja, ik begrijp, het, zegt hij. U hoeft er mij niets van te vertellen ik ben ook vijf jaar op een gi'oot fabriekskantoor geweest. O ja? vraagt Nick belangstellend. En vond u het er niet prettig? Matig. Strooplikken of diplomatie, als u dat mooier viihdt klinken, is nooit mijn fort ge weest. Nee, daar ziet u ook niet naar uit. Niet? vraagt Frank geïnteresseerd. Hoe dan wel? Ze kijkt hem aandachtig aan. Ik weet het niet, zegt ze. Mijn vriendin zou het misschien wel kunnen zeggen, die is al drie jaar bij ons op kantoor en die houdt er heele theorieën op na over de verschillende soorten van kantoormenschen en hun methoden om vooruit te komen. En passen jullie die methoden allebei toe? Gevaax'lïjke concurrentie zal dat worden. Tenmin ste ais die vriendin óók knap is, zegt hij er la chend achteraan. Nick voelt zich alweer kleuren. Ze heeft can- didaats handelseconomie, negeert ze. En daar heb je meer hersens voor noodig, dan voor die stoinme juristerij. Fx'ank vindt het amusant, ergert zich tegelijk over zichzelf. Waarom heeft hij er plezier in, haar telkens te laten blozen? Nu staat ze op, wil na tuurlijk weg. Jammer, hij had nog zoo gi'aag wat met haar gepraat. Hij krijgt een ingeving. Wacht even, zegt hij haastig, we zijn nog niet klaar. Voor zoover ik me de kantoorgebruiken nog herinner, zult u toch wel' verslag van dit on derhoud moeten uitbrengen. Wat zoudt u willen vertellen? Dat je een ellendeling bent om me zoo te plagen, denkt Nick. En dat ik nooit hier had moeten ko men. Ik. dat weet ik niet, zegt ze hulpeloos. Mag ik zeggen, dat udat u tevreden was met de inlichtjngen, die ik u gegeven heb? Meer dan tevreden, lacht Frank. Ik ben zelf van plan om mox'genochtend den heer Wes- sels op te bellen en hem mijn d iepgevoelden dack te betuigen voor de welwillende en vooral aangename wijze, waarop hij mij de gevraagde ge gevens heeft doen gewox-den. Klinkt dat niet prach- tig? Schittex-end, beaamt Nick. Maar u weet niet, wat u zich op den hals haalt. Of hebt u ver der geen zaken voor ons oxx'der handen? Jawel, nog een paar. Hoezoo? Nou, dan loopt u kans, dat Wessels me in het vervolg voor ieder wissewasje hierheen stuurt. Spaart hem een heeleboel moeite uit. Als dat zoo is, bel ik hem zeker op, zegt Frank grif. Of 't moest zijn. dat u dat vooruitzicht vervelend zoudt vinden. Vervloekte kwajongen, scheldt hij zichzelf, als hij haar wangen weer don kerrood ziet worden. Integendeel, zegt Nick, door onverschilligen toon probeerend te verbergen, wat tiaar oogen moeten verraden. Als u zelf op kantoor bent ge weest, zult u wel weten, dat er voor kantoormeis jes geen grooter genoegen bestaat dan slippertjes makenik bedoel, verbetert ze haastig en ze bloost nog harder zoo noemen wij het, als je onder kantoortijd ergens heen wordt gestuurd. Natuurlijk, zegt Frank, met moeite zijin lach bedwingend, ik begrijp het volkomen. Dus dat is afgesproken. Misschien telt dit dan after all toch nog voor een goeie beurt bij uw chef. Dat heb ik dan aan u te danken, zegt Nick gul en steekt haar hand uit. Ik vind het buiten gewoon aardig van u. meneer Robberts. Dank u wel en tot ziens. Ik laat u even uit, zegt Frank. Of.hebt u nog vijf minuten? Dan ga ik zoover met u mee. Ja, goed. Nick gaat weer zitten. Nog even hier mogen blijven, denkt ze. Nog even hem zien o, het is hopeloos, ze hoeft't zichzelf niet meer te verbergen, het wordt iedere minuut erger.... Misschien moet hij wel denzelfden kant uit, kan ze nog even op straat raast hem loopen; ieder oogen- blik is kostbaar, want straks zal er niets meer zijn dan haar eenzame kamer, waar ze weer van voren af aan moet beginnen met zichzelf te vechten. Maar nu is hij er nog, zit hij tegenover haar. Zoo gezellig-vertx'ouwd lijkt haar die kamer nu al, vooral nu hij de bureaulamp aanknipt. Driftig gooit hij papiere»- door elkaar, vischt er een paar brieven uit, een enveloppe met px-ocesstukken. Nog even kan ze ongestoord naar hem kijken. Zijn gezicht, dat ze nu al zoo goed kent.Zijn handen, die nog steeds grabbelen tusschen de paperassen Eénig slordig is hij èn driftig, dat zie je zóó. Ineens schiet er van zijn bewegende x-eohterhand een lichtflitsje in haar oogen het goud van zijn trouwring vonkt in het licht van de bureaulamp Gek. dat je dat werkelijk opeens kunt voelen: echte oijn aan je hart. Ziezoo. Frank x-aapt de paperassen bij elkaar, stopt alles in een bi'ievenmand. Netjes, hè? U zit zich zeker dood te ergeren over zooveel slor digheid. Ik be- tenminste blij dat u mijn - chef niet bent, zegt Nick luchtig. 't Zou misschien best meevallen. Let maar eens op, hoe mijn pex'soneel voor me vliegt.Wel? vraagt Frank, als Van Dijk, na een repertoire van „ja meneer, zeker meneer, ik zal alles wel oprui men. meneer, hebt u een paraplu, meneer want het regent zoo. zal ik een taxi bellen, me"eer? ver trokken is. Is dat nu geen echte toegewijde dienstbaarheid? Och, alle ouwe bedienden zijn zoo, zegt Nick. Px-ecies afgerichte dienstpaarden, waar de fut uit is. Ja, bij jou zit de fut er nog in, denkt Frank, als ze voor hem uit de trap afwipt. Hoelang nog? Hoe lang houdt een meisje, in der tredmolen van het kantoorleven, dat frissche, overmoedige? Na een jaar of wat worden het allemaal min of meer zie lige juffies. Zonde van het kind. Zoo eentje kon beter trouwen. Wel ja hij lacht bitter voor zich heen. Het huwelijk als de veilige haven, de ware bestemming voor de vrouw! Het lijkt er tegen- woordig véél op', dat maakt hij toch wel uit de eer. ste hand mee. Meester Frank Robberts, speciali teit in echtscheidingen, de moderne echtgenoot van een nog modernere vrouw. Ze loopen de Prinsengracht af in den gietregen. Willen we niet even schuilen? vraagt Frank. Een kop thee drinken het is nog vroeg, kwart voor vijf pas. Of moet u nog naar kantoor terug? Nee, gelukkig niet. Ik wil graag even schuilen, zegt Nick blij. Want ik heb een nieuwen hoed op, zegt ze er als vei'ontschuldiging achteraan. Mooi. Hij blijft staan. Hier dan maar? Een luxueus gezellig x-estaurant Gedempt licht en zach te tapijten. Muziek en drukte van vroolijk pra tende menschen. Dat is wat amders, dan tot half zes op kantoor zitten, geniet Nick. Het gezelligste uur van den 'lag loopen wij altijd mis. Ik heb in geen maanden 's middags thee gedronken. En Zatei'dags en Zondags dan? O ja, dan krijg ik thee van mijn kostjuffrouw, maar die is natuurlijk ongenietbaar. Gaat u dan rooit uit? Ja. soms met Erna. Eten in een cafetaria en dan naar den schouwburg. Dan maken we er een echt feest van. Erna is de vriendin, waar ik u straks van vertelde. En hebt u hier heelemaal geen kennissen of familie? vraagt Frark belangstellend. Ze moet wel niet veel pretjes gewend zijn, ze straalt gewoon weg. Niemand, zegt Nick triest. En dat valt niet mee. als je zoo'n eenigen studententijd hebt gehad als ik. (Wordt vervolgd),

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 8