IJmuider Courant 7la DAGBLAD VOOK VELSEN. IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoe vullen wij het gemis aan Zuidvruchten aan? Bloembollencultuur. De geit. De verduistering 25c JAARGANG No. 202 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau jjmuider Courant: Kennemerlaan 42, 13 mul den, felefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Directie: P. W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 29 JUNI 1940 Abonnementen per week 012%, pc» maand 0.52*6, per 3 maanden ƒ1.55. franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Het Hollandsche fruit is thans voorhanden. Waardevolle wenken voor de huisvrouw. De Zuidvruchten zullen schaarscher worden. Dat gemis, hoe onaangenaam ook, zullen wij voor een deel met producten uit ons eigen land moeten aan vullen, wij moeten er ten minste ernstig naar streven. Nu mag op het oogenblik het jaargetijde in dit opzicht bijzonder gunstig heeten. Het Hol landsche 'fruit is thans voorhanden. Dank zij den velen zonneschijn heeft een krachtige suikervor ming plaats gevonden, die de voedingswaarde ver hoogt en de smaak van de aardbeien en van de kersen bijzonder lekker maakt. Daarna beginnen de bessen in rijke verscheidenheid op de markt te komen. Dit jaar zijn de vruchten zoo zoet, dat zelfs de aalbessen, vooral versch geplukt gegeten, nauwelijks suiker behoeven Maar vooral moet aller aandacht gericht worden op de zoo waardevolle tomaten, die nog lang niet de populariteit hebben verkregen, die zij verdienen. Nu wij door de bijzondere omstandigheden gedwon gen worden deze kostbare vrucht te leeren eten, moge zij voorgoed ook bij onze bevolking de plaats gaan innemen, die haar toekomt. Voorts vormen peulen, tuinboonen, doperwten, jonge capucijners, spercieboonen, bloemkool, poste lein, sla, andijvie en worteltjes de groenten van het seizoen. Wanneer de aanvoer van de eene soort soms wat mindert, dan stijgt allicht weer de toe vloed van de andere, zoodat er ook voor een be scheiden beurs genoeg keus is. Wij beschikken dus over een groote verscheiden heid van groenten en van zacht fruit. Maar nu moeten wij hiervan ook zoo goed mogelijk profi teered Wist u, dat een goede portie spinazie op het bord (2 y2 ons gekookt, 4 ons rauw gewicht) 10 gram eiwit levert, dat wil zeggen evenveel als een ij ons vleesch? En daarmee is van de spinazie nog lang niet alle goeds gezegd dat er van te vertellen valt. Dat bewaren wij echter nog wel voor een afzonderlijke bespreking. Vandaag willen wij slechts de aandacht vragen voor het belang, dat groente en fruit in het algemeen voor onze voeding hebben. Dit komt, kort gezegd, hierop neer. In groente en fruit ontstaan onder invloed van de zon, aller lei sloffen, welke voor het menschelijk lichaam brood noodig zijn en die de mensch .niet in staat is zelf op te bouwen. Worden evenwel de groente en het fruit afge sneden of geplukt, dan treedt meestal geleidelijk, doch ook wel vrij snel, weer afbraak van die stoffen op, als wij niet zoo goed mogelijk maatregelen daartegen nemen. Het komt er dus op aan te zorgen, dat in het voedsel, dat wij nuttigen dit afbraakproces zoo min mogelijk is voortgeschreden. In de eerste plaats dus is het van belang er op bedacht te zijn groente en fruit zoo versch mogelijk te nuttigen. Wat het fruit en de groenten betreft, die rauw ver orberd worden, hiermede is over dit onderwerp eigenlijk alles gezegd. Intusschen zijn er spijzen, die ter beperking van het volume en mede ter be vordering van him opneembaarheid, eerst gekookt plegen te worden, voor zij op tafel worden ge bracht. Hierbij hebben wij een middel in de hand om t het afbraakproces, dat zich in verwelkende plan ten voltrekt, snel te stuiten, door de groenten vlug aan de kook te brengen, waarna het gaar wor den gevoeglijk op den spaarbrander kan ge schieden. Met zette dus de groente wanneer niet met het sanhangende water kan volstaan worden met een weinig kokend water in een pan met goed ge sloten deksel op een volle vlam. Het brandstofver bruik is hierbij zeer gering en een hooikist komt hierbij niet .van pas. In het algemeen dient hierbij de raad te worden gegeven zoo kort mogelijk te koken. Groente heeft doorgaans minder dan een half uur noodig om gaar te worden. Vooral niet nastoven en voorts zoo min mogelijk roeren of stampen, omdat de hierdoor veroor zaakte aanraking met de lucht, bij de hooge tem peratuur der groente, waardevolle voedingsstoffen onwerkzaam maakt. Wie op deze wijze leert voorzichtig en verstandig met onze kostelijke groenten om te gaan, bespaart zich geld en verhoogt de gezondheid van het ge zin. Kookcursussen van vier lessen, waarbij deze regels toepassing vinden, worden thans overal in stad en land, met medewerking van den voedings raad, voor de huisvrouwen georganiseerd door het Nijverheidsonderwijs voor meisjes. Voor deelname wende men zich tot de directrices van de Nijverheidsscholen voor meisjes en tot de plaatselijke commissies voor het Landbouwhuis- houdonderwjjs. De Spoorwegen. Zomerretours en vacantiekaarten. Evenals het vorig jaar zullen de Nederlandsche Spoorwegen weer zomerretours beschikbaar stel len. Deze retours zijn een maand geldig, zij bie den een voordeel van ongeveer 30% op den prijs die men ouders zou moeten betalen voor twee enkele reizen. De retours worden uitgegeven tot en met 3 September. Tot dien tijd worden ook weer de retour- vacantiekaarten verkrijgbaar gesteld. Zulke kaar ten worden verkocht op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag en zijn voor de terug reis geldig op den dag van afgifte of den daarop volgenden dag. Weer een nieuw spoorboekje. Nu er sinds 10 Juni weer verschillende aan vullingen gekomen zijn, zal op 1 Juli weer een hieuw spoorboekje verschijnen. DE KAMER-VACATURE-TH. VAN DER WAERDEN. 's-GRAVENHAGE. 28 Juni. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vaca ture. ontstaan door 't overlijden van Ir. Th. van der Waerden benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal mevrouw C. A. Weersma—van. Duin te Zutphen, (A.N.P.) Geïnundeerde polders worden .bouwklaar" gemaakt. Een caterpillar doet zijn zwaren arbeid in de Graftermeer, waar op het oogenblik, evenals in de Sapmeer, Bannemeer en aangrenzenden polder met man en macht gewerkt wordt, om het land, dat thans v/eer droog is, zoo snel mogelijk in cultuur te brengen Er moet naar meer werkverruiming gestreefd worden. Circulaire aan de gemeentebesturen. 's-GRAVENHAGE, 29 Juni. (AïN.P.) De secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het depar tement van Sociale Zaken, heeft tot de gemeente besturen de volgende circulaire gericht: Zooals u bekend is wordt er met kracht naar gestreefd om de vermeerdering van de werkge legenheid in ons land te bevorderen. Een van de middelen daartoe is de uitvoering van werkverrui mingsobjecten op grooter schaal dan tot nu toe het geval was. Voor de daartoe geëigende objecten zal op de gebruikelijke wijze subsidie in den loon- post kunnen worden verkregen. Bij de keuze van bovengenoemde werken dient op hun waarde als middel tot werkverruiming te worden gelet. Dit beteekent in de eerste plaats dat de kosten voor het grootste deel uit loonen dienen te bestaan. Dat maakt het werk niet alleen uit een oogpunt van directe werkverruiming aantrekkelijk doch beteekent tevens en dat vormt in de hui dige omstandigheden een tweeden eisch dat een naar verhouding geringe hoeveelheid aan mate riaal behoeft te worden gebruikt. In de derde plaats valt te overwegen in hoeverre het werk na gereedkomen voor de toekomst blijvende werkver ruiming tot gevolg zal hebben. U gelieve met voortvarendheid er naar te stre ven, dat dergelijke objecten eventueel in samen werking met waterschappen en andere worden voorbereid. Over de plannen kan in eerste instantie overleg worden gepleegd met de inspectie van den rijksdienst voor de werkverruiming in uw provin cie. Mijnerzijds wordt gaarne de verzekering ge geven dat voor een snelle beoordeeling en goed keuring van daarvoor in aanmerking komende dat wil in verband met het bovenstaande zeggen loon intensieve, weinig materiaal eischende en zoo mogelijk blijvende werkverruiming biedende plannen zal worden zorg gedragen. Bij werken, welke aan de eerste twee der boven genoemde maatstaven voldoen, zal de financiering in het algemeen geen moeilijkheden bieden, daar het grootste deel der kosten voor subsidie in aan merking kan worden gebracht. Wanneer echter on der bepaalde omstandigheden de financiering van de niet uit loonen bestaande kosten moeilijkheden zou opleveren, dan noodig ik uw college uit ook die plannen indien zij overigens uit het oogpunt van directe of blijvende werkverruiming aantrekkelijk zijn ter beoordeeling voor te dragen met ver melding van eventueele bezwaren. Ik vertrouw, dat uw college er met kracht toe zal medewerken, dat het in dezen brief bedoelde middel tot bestrijding van de werkloosheid te we ten door uitvoering van werkverruimingsobjecten, op korten termijn tot belangrijke resultaten zal leiden. Petroleumdistributie. 's GRAVENHAGE 29 Juni. Gedurende hei tijdvak van Maandag 1 Juli a.s. tot en met Zondag 14 Juli zal de met „periode 2" gemerkte petroleum- zegel recht geven op het koopen van twee Liter petroleum. Ons geïllustreerd Zondagsblad. Deze uitgave is ons heden wel toegezonden, maar kan ons, zooals bij informatie bleek, niet meer tijdig bereiken, om ook heden bezorgd te worden. De bezorging bij de abonnés zal dienten gevolge Maandag geschieden. DANCING WILHELMINA MIDDELWEG 36 van 36 en van 711 uur. De origineele band „KING OF SWING", bekend van de „Harrrionie" uit Alkmaar en het „Casino" te Den Helder. Entrée 25 ct. P. J. BALTUS. (Adv. Ingez. Med.) TOT VANAVOND park velserbeek MUZIEK van 810 y2 uur op het terras van de Theeschenkerij. (Adv. Ingez. Med.) jlteoo' ta&ak iat ean aMea- toch het teste teoaUen N.V. v.h P. Schuckink Kool, Beverwijk I (Adv. Ingez. Med.) !JCote( «9iet SCuis As&umbucq.» ASSENDELFT - KERKBUURT 345 Zondags van 3-12 uur DANSEN Qeen dancing 200 lipt- afs hit Cot Jileipt- (Adv. Ingez. Med.) h. o. v. Het Volksconcert van Maandag. Op het Volksconcert van aandag a.s., dat onder leiding van Toon Verhey zal worden gegeven, wordt een aantrekkelijk programma uitgevoerd. Het concert wordt geopend met de Eerste „Peer Gynt" Suite van Edw. Grieg, waarna de bekende Haarlemsche alt-zangeres Ans Stroink, met orkest begeleiding een aantal Russische liederen zal zingen, van den componist Moussorgsky n.L Mit der Njanja, lm Winkel, beide liederen zijn geïnstrumenteerd door Mar in us Adam. Vervolgens Trepak en wiegelied terwijl deze serie liederen wordt besloten met het komische lied van Chivya uit de Opera Comique „De Kei-mis van Sorotchintsi". Na de pauzë wordt uitgevoerd de Symphonie No. 7 van L. von Beethoven. Een programma, dat een gang naar den Stads schouwburg zeker dubbel waard is. Het concert begint kwart voor acht. Canadeesche torpedojager verloren. NEW YORK, 29 ,Juni (D.N.B.) Volgens een bericht uit Ottawa heeft de Canadeesche minister president in de kamer medegedeeld, dat de Cana deesche torpedobootjager Fraser, die 1357 ton mat, in de nabijheid van „Bordeaux" is ondergegaan. Hoofdprijzen Staatsloterij. 's-GRAVENHAGE, 29 Juni. f 2.000.— plus f 30.000.—: 8161 f 3.000.—: 21835 f 400.—: 7472 23592 f 200.—: 8098 f 100.—: 19335 23560 (De Algemeena Vereeniging van Bloembollencultuur zal 1 Juli a.s 80 jaar hebben bestaan.) Ach, had ik daarvoor de capaciteiten, Dan schreef 'k nu schoon» HoUanbelletrie, Helaas ik moet mijn pen aan rijm verslijten En kom niet toe aan ware poëzie. Aan poëzie om de cultuur te roemen, Die jaarlijks bollen voor ons bloeien laat, Een poëzie, zoo teeder als haar bloemen, Daarnaast is mijn gerijmel.bollepraat. 't Is dezer dagen tachtig jaar geleden. Dat Bloembollencultuur (vereend) ontstond, En wij erkennen het volmondig heden: Voor deze stichting was wel.bollengrond. Op heel den aardbol heeft zij vele jaren Het met de bloem van Holland's bol gezegd, En 't minste dat men er van mag verklaren Is wel: zij heeft er eer mee ingelegd. Want overal kent men wel onze bollen, De kweekers vormen tot het huidig uur, Als knappe bollen in hun vak ten volle Een bol-werk van echt Hollandsche cultuur. Ook dit bedrijf kent vele zware zorgen, Maar niet voor niets heeft het al lang bestaan, Met het vertrouwen in een beter morgen, Pakt het met altijd jonge krachten aan, Met zijn narcissen, hyacinten, tulpen. Beleeft het straks wel weer een beter dag, Ik hoop dat het weer gauw met aller hulpe, Gelijk zijn bollen zelve bloeien mag. P. GASUS. Rust iu het bezette Fransche gebied. De speciale correspondent van het D.N.B. aan de Spaansch-Fransche grens meldt uit Irun, dat in het bezette Fransche gebied een volkomen rust heerscht en dat Amerikanen en Engelschen Frank rijk mogen verlaten. Aan het vertrek van Fran- schen daarentegen is een einde gekomen. De grens controle op de internationale brug wordt evenals vroeger door Fransche gendarmes uitgeoefend. Een medewerker van het Madrileensche blad Informaciones, die per auto het Fransche grensge bied tot Bayonne toe heeft kunnen bezoeken, maakt eveneens melding van de orde en rust, die hij overal aantrof. Men kan zien, aldus zegt hij, dat de bevolking zich zeer verheugde over 't einde van den oorlog. Hij heeft overal den indruk gekregen dat de Duitsche bezetting bij de Franschen ner gens ontstemming heeft teweeg gebracht. Een mensch Is egoïstisch; ook in zijn liefde voor het dier. Onze bijzondere tijdsomstandigheden bewijzen het opnieuw. Een jaar geleden zou geen stede ling ook al woont hij aan den buitenkant en kan hij zich beroemen op het bezit van een gazon dat een Are (100 M2.) nabij komt er aan ge dacht hebben een geit te koopen. Neen, dat lieten wij, in roerende eensgezindheid, over aan den plattelander. Maar nu gaat de geit ook de belangstelling van den stedeling trekken. Dat komt niet omdat die nu in eens is gaïm ontdekken, dat de sik uitmunt in vriendelijkheid, trouw en aanhankelijkheid, maar wel omdat zij buitengewone verdiensten heeft als melkleverancier! Uit den vorigen oorlog herinnert men zich, dat er, vooral op het laatst, schaarschte aan melk was. Wie geen busje gecondenseerde melk als reserve achter de hand had, moest af en toe zijn koffie zwart drinken. (Op het allerlaatst van den oorlog was dit geen overwegend bezwaar meer, want toen stelde het sterk-ingekrompen koffie- rantsoen nog slechts in staat erg slappe koffie te zetten, welk aftrekseltje alleen nog naar koffie smaakte zonder verdunning met melk!) Menig stedeling, die in den vorigen oorlog zijn melk slechts mondjesmaat van de Distributie kreeg, benijdde den plattelander, die zijn eigen melkvoorziening had in den vorm van een geit. Dat goede dier „vraagt weinig en geeft veel", om een bekenden slagzin van een reclame-maker te citeeren. Voor wat gras, schillen en afval van de tafel geeft het in ruil soms wel 4 Liter melk per dag. Gezinnen die een geit hielden hadden dus altijd volop melk. Niet alleen voor de koffie, maar ook voor rijst, pudding en andere lekkere hapjes. Het is waar, de melk van een geit smaakt „anders" dan van een koe, maar geitenhouders verzekeren dat men aan die eigenaardigheid gauw went; op den duur zelfs het product van de geit prefereert boven dat van de koe. En nu sommigen in de toekomst al weer reke ning gaan houden met de mogelijkheid dat deze oorlog ons ook weer schaarschte van melk zal brengen, dekken sommigen zich voor dat risico door een geit te koopen. Als ik 's avonds een „ommetje" met mijn hond maak, kom ik af en toe mijn overbuui'man tegen met zijn geitje. In onze nabijheid heeft de ge meente een stuk grasland dat misschien nog eens als bouwterrein verhandeld zal worden. Daar wordt het geitje de vrijheid dan gegeven niet alleen om de dolste „bokkensprongen te maken, maar ook, en vooral, om zich te goed te doen aan het malsche 'groen. Want het gazon thuis haalt de Are niet. Voor den welstand van het beest hoop ik, dat het voorbeeld van mijn buurman niet gauw door anderen gevolgd wordt, want dan ben ik bang, dat het gemeentebestuur precario gaat eischen van de geitenfokkers. Kans daarop is er wel, want aan alle voorbijgangers vertelt mijn buurman en dat is niet slim van hem! van zijn groote verwachtingen voor de toekomst als zijn geitje eenmaal een geit geworden is en gaat meehelpen aan de melkproductie van ons land. Mijn achterburen, een paar oude dames, heb ben ook al een „geitje" gekocht, tenminste zij denken dat het een geit is, maar anderen die er meer verstand van hebben schudden het hoofd en fluisteren onder elkaar: als het beest groot is kunnen de dames met den bokkenwagen gaan rijden! v. T. Oud-premier Reynaud gewond bij auto-ongeluk. ROME, 29 Juni. (D.N.B.) Volgens een Ste- fanibericht uit Genève wordt uit Bordeaux ge meld, dat de vroegere Fransche premier Reynaud bij een autotocht naar St. Maxime verongelukt is. De wagen sloeg over den kop en Reynaud werd zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat zijn toe stand eenigszins bedenkelijk geacht wordt. BORDEAUX, 28 Juni. (A.N.P.) De vroegere minister-president Paul Reynaud heeft van Bor deaux uit aan de dagbladen een vlammend pro test gezonden tegen de Britsche propaganda. Hij veroordeelt de onmilïtaire en onvaderlandslieven de houding van generaal de Gaulle. Ook Fransche troepen in Noord- Afrika leggen wapens neer. ROME. (D.N.B.) In welingelichte Italiaanschf kringen bevestigt men het bericht, dat de opper bevelhebber der Fransche strijdkrachten in Noord- Af rika, generaal Nogues, op grond van het bevel van den Generalissimus Weygand, zijn troepen in Marokko, Tunis en Algerije order gegeven heeft, de wapens neer te leggen, SCHOUWBURG VAN „KRAFT DURCH FREUDE" TE BRUSSEL. BERLIJN (D.N.B.) Het Duitsche Arbeids front zal binnenkort een permanent „Kraft durch Freude"-theater te Brussel openen. De voorstel lingen zullen niet alleen voor de Duitsche soldaten, maar ook voor de Vlaamsche bevolking toeganke lijk zijn. Staking der vijandelijkheden in Syrië. LONDEN. (D.N.B.) Reuter meldt uit Jeru salem, dat de Fransche opperbevelhebber in Syrië, generaal Mittelhauser, de staking der vijandelijk heden in Syrië heeft aangekondigd. Zon onder 10.05 Zon op 5.22 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. BEVERWIJK Gemeentelijk noodgeld ingetrokken. Tot en met 6 Juli inwisselbaar. Het gemeentelijk noodgeld, dat in de dagen on middellijk na den oorlog wegens gebrek aan pas munt werd uitgegeven, wordt uit de circulatie ge nomen. Tot en met 6 Juli kan men het noodgeld ten kantore van den gemeenteontvanger inwisse len. Na dien datum zal dit noodgeld ophouden betaal middel te zijn. Wat de tuinders kregen. Noteering van de groentenveiling. Spinazie per k.g. 513 Postelein per k.g. 510 Sla per 100 krop 0.502.00 Wortelen per bos 59 Rabarber per bos 23 Uien per bos 46 Radijs per bos 11/22 Peterselie per bos 221/2 Aardappelen (klei) per k.g. 5—5.60 Aardappelen (duinzand) per k.g. 20—24 Prei per bos 21/2 Tomaten per k.g. 2024 Waspeen per stuk 7—8 Bloemkool I per stuk 1014 Bloemkool n per stuk 68 Komkommers I per stuk 5—7 Komkommers II per stuk 34 Snijboonen per k.g. 25—33 Dubb. boonen per k.g. 3038 Tuinboonen per k.g. 5—8 Doppers per k.g. 12—17 Raspers per k.g. 17—22 Capucijnders, witte, per k.g. 15—17 Capücijnders, bruine, per k.g. 1619 Peulen per k.g. 26—34 Aardbeien per slof 54—80 Frambozen per doosje 1724 De aardbeienmarkt heeft zich hersteld. Groote hoeveelheden voor het binnenland. Hoewel men aanvankelijk vreesde, dat de daling van de aardbeien prijzen zich zou voort zetten. is dit toch niet het geval. Reeds op de veiling van Donderdag was een kleine prijsverbetering te bespeuren. Op de vei lingen van Vrijdag bleken de prijzen weer een flinken sprong naar boven gemaakt te hebben ondanks de geweldige aanvoeren. Het grootste deel van de aanvoeren was weer voor het binnen land bestemd, terwijl de fabrieken naar verhou ding slechts weinig kochten. De Moulin Rouge schijnt bij het publiek nogal gewild te zijn met het gevolg, dat de handel dit mooie Beverwij ksche product gretig koopt. In doorsnee, noteert de Moulin Rouge ook hooger dan de Amazone, dde meestal voor even boven of voor den minimumprijs naar de fabrieken gaan. Mooie partijen gaan echter ook weg voor het binnenland. Voor Moulin Rouge wees de wijzer van de veilingklok geregeld ongeveer van 65 tot 87 cent per slof aan. Een partij van zeer mooie kwa liteit zagen wij zelfs vooi 93 cent per slof van eigenaar verwisselen. Amazonen noteerden 19 tot 28 cent per kilo, wat eveneens hooger is dan in het midden van deze week. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN 28 Juni 1940. Blei 16—14 ct; Baars 24—18 ct.; Voorn 17—10 ct.; Snoekbaars 6048 ct.; Zeelt 3224 ct.; Brasem 20 ct.; Karper 28 ct; alles per K.G. Bot. f42,50f40 per 50 K.G. IJMUIDEN 29 Juni 1940. Bot f33,50—f32 per 50 K.G.; Snoekbaars 47—41 cent, Blei 15.12 cent, Baars 16 cent pa* K.G,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1