Het dierenpark op den Grebbeberg. Maatregelen inzake distributie van motorbrandstof afgekondigd. Ontspanning en rust door vacantie. J(k houd uoq van hel pxeza. Het A.N.P. meldt uit Den Haag d.d. 28 Juni: Het heden verschenen verordeningenblad bevat de beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep' vaart, betreffende het beheer van motorbrandstof, d.d. 17 Juni. Art. 1. (1) Deze beschikking verstaat onder: se cretaris-generaal: den secretaris-generaal van het departement \».n Handel, Nijverheid en Scheep vaart; rijksbureau: het rijksbureau voor aardolie producten, Zeestraat 100104, 's-Gravenhage; di recteur: den directeur van vorenbedoeld rijks bureau: rijksinspecteur: de rijksinspecteurs van het verkeer; motorbrandstof: motorbenzine, motor- benzol en gasolie voor snelloopende dieselmotoren; leverancier: den natuurlijken of rechtspersoon, die motorbrandstof verkoopt of aflevert aan weder- verkoopers of aan verbruikers, die over een aftap inrichting voor eigen gebruik beschikken; weder- verkoopers: den natuurlijken of rechtspersoon, die motorbrandstof verkoopt of aflevert rechtstreeks aan verruikers, (2) De dagelijksche leiding bij de uitvoering van deze regeling berust bij den direc teur, die optreedt namens den secretaris-generaal. Art. 2. Het is met ingang van 1 Juli 1940 verbo den motorbrandstof tc verkoopen, af te leveren, te koopen of te verbruiken, tenzij met inachtneming van de in de navolgende artikelen vastgestelde distributieregeling. Art. 3. (1) Het is aan verbruikers verboden mo torbrandstof te koopen zonder schriftelijke vergun ning, af te geven door den plaatselijken dislribu- tiedienst. De plaatselijke distributiediensten zullen een zoodanige vergunning slechts afgeven aan hen, aan wie ingevolge het bepaalde in de artikelen 10, 11 en 12 een verbruiksvergunning wordt uitge reikt. (2) Van het bepaalde in het eerste lid wor den uitgezonderd Nederlandschc militairen in de rechtmatige uitoefening van hun dienst (3) De vergunningen, als in het eerste lid bedoeld, welke geldig zijn gedurende een door den secretaris-ge neraal aan te wijzen tijdvak, zijn voorzien van een aantal coupons, welke in hetzelfde tijdvak recht geven op het koopen van een daarop aange geven hoeveelheid motorbrandstof. (4) Het model van de vergunningen en de daaraan gehechte cou pons wordt door den directeur vastgesteld. (5) Verbruikers, bedoeld in het tweede lid van dit artikel, zullen voor het koopen van motorbrand stof gebruik maken van bonnen, afgegeven dooi een door den secretaris-generaal aan te wijzen in stantie. (6) In afwijking van het in het eerste lid van (Ut artikel bepaalde la het aan verbruikers die over een aftapinrichting voor motorbrandstof voor eieen verbruik beschikken, toegestaan motorbrand stof te koopen tegen afgifte van een bestelbon, door of vanwege het rijksbureau uit te reiken, en tot een hoeveelheid, waarop de afgegeven ^stólbon recht geeft. Een bestelbon is slechts geldig gedu rende een door den secretaris-generaal aan te wij- Ze"r'tid4 behoudens het bepaalde in het zesde lid van art. 3 is het aan verbruikers verboden motor brandstof te koopen anders dan tegen afgifte tan coupons, als in het derde lid van art 3 bedoeld, of bonnen, als bedoeld in het vutde lid van art. 3, en tot grootere of kleinere hoeveelheden dan waarop de afgegeven coupons of bonnen recht ge- ven. Art. 5. (1) Het is aan wederverkoopers ver boden aan verbruikers motorbrandstof te verkoo pen of af te leveren anders dan tegen inontvangst- neming van coupons, als bedoeld in het derde lid van art. 3, of bonnen, als bedoeld in het vijfde lid van art 3, en tot grootere of kleinere hoeveelheden dan de ontvangen coupons of bonnen aangeven. (2)Wederverkoopers moeten de coupons eigenhan dig van de vergunning knippen. Zij mogen geen iosse coupons in ontvangst nemen. (3) Wedervei- koopers zijn verplicht de ontvangen coupons op opplakveïlen te plakken, welke door of vanwege het Rijksbureau beschikbaar worden gesteld. Arta 6. (1) Het is aan wederverkoopers ver boden motorbrandstof te koopen, anders dan tegen afgifte van op opplakveïlen geplakte coupons of tegen afgifte van bonnen, als bedoeld in het vijfde lid van art. 3 en tot grootere of kleinere hoeveel heden dan waarop de afgegeven coupons of bon nen recht geven. (2) De afgifte van de op opplak- vallen geplakte coupons moet geschieden uiterlijk op den eersten werkdag na afloop van het tijdvak gedurende hetwelk de coupons geldig zijn. Art. 7. Het is aan leveranciers verboden aan wederverkoopers motorbrandstof te verkoopen of af te leveren anders dan tegen inontvangstneming van op opplakveïlen geplakte coupons of van bon nen, als bedoeld in het vijfde lid van art. 3, en tot grootere of kleinere hoeveelheden dan de ontvangen coupons of bonnen aangegeven. Art. 8. Het is aan leveranciers verboden aan ver bruikers motorbrandstof te verkoopen of af te leveren anders dan tegen inontvangstneming van bestelbons, als bedoeld in het zesde lid van art. 3. en tot grootere of kleinere hoeveelheden dan de ontvangen bestelbons aangeven. Art. 9. Wederverkoopers en leveranciers, die de op opplakveïlen geplakte coupons, de bonnen of be stelbonnen niet aanwenden tot het koopen van motorbrandstof, zijn verplicht deze gedurende een termijn van ten minste zes maanden te bewaren en op eerste aanvrage aan de door of namens den secretaris-generaal daartoe aangewezen personen te vertoonen. Art. 10. (1) Het is verboden zonder schriftelijke vergunning af te geven door den plaatselijken distributïedienst: 1) motorbrandstof te verbruiken voor de voortbeweging van motorrijtuigen; 2) mo torbrandstof, te verbruiken voor de voortstuwing van vaartuigen of voor de aandrijving van hulp- motoren aan boord van vaartuigen. (2) Van het bepaalde in het eerste lid worden uitgezonderd: 1) Nederlandsche militairen in de rechtmatige uitoefening van hun dienst; 2) Zij, die in het bezit zijn van een bestelbon, als bedoeld in het zesde lid van artikel 3. (3) De plaatselijke distributiediensten geven een vergunning, als in het eerste lid bedoeld, slechts al aan hen, die in het bezit zijn van een door een rijksinspecteur afgegeven machtiging tot het ontvangen van vorenbedoelde vergunning. In bij zondere gevallen kan een machtiging worden ver leend door den secretaris-generaal of den directeur De beslissingen ten aanzien van het verleenen van machtigingen voor personenvervoer, anders dan voor taxi's, huurauto's en autobussen behoeven de goedkeuring van den directeur. (4) De rijksinspecteurs zijn bevoegd een mach tiging, als in het derde lid bedoeld, af te geven aan personen of lichamen, in hun district woon achtig of gevestigd. Ten 'aanzien van machtigingen voor motorbrandstof, als bedoeld onder 2) van het eerste lid, kunnen de rijksinspecteurs de bevoegd heid tot afgifte der machtigingen delegeeren aan de secretarissen en de daaronder ressorteerende agenten van bevrachtingscommissies. Bij het be- ooröeelen van het al of niet verleenen der machti gingen door rijksinspecteurs winnen zij het advies in van een of meer deskundigen, daartoe door den secretaris-generaal in overleg met zijn ambtgenoot van het departement van waterstaat aan te wijzen. Art. 11. (1) Het is verboden zonder schriftelijke vergunning, af te geven door den plaatselijken distributïedienst, motorbenzine of motorbenzol te verbruiken als brandstof voor tractoren of station- naire motoren. (2) Van het bepaalde in het eerste lid worden uitgezonderd: 1) Nederlandsche mili tairen in de rechtmatige uitoefening van hun dienst. 2) Zij, die in het bezit zijn van een be. stelbon, als bedoeld in het zesde lid van art. 3. C3) De plaatselijke distributiediensten geven een vergunning, als in het eerste lid bedoeld, slechts af aan hen, die in het bezit zijn van een dooi den directeur afgegeven machtiging tot liet ontvan gen van vorenbedoelde vergunning. (4) In afwij king van het bepaalde in het eerste lid worden machtigingen tot het ontvangen van vergunningen tot het verbruiken van motorbenzine en motor benzol als brandstof voor tractoren of stationnaire motoren ten behoeve van den land- of tuinbouw als regel afgegeven door den directeur van afd. II D kunstmeststoffen van 't rijksbureau voedsel voorziening in oorlogstijd. Alcxanderstraat 19 te 's Gravenhage. In bijzondere gevallen kan een machtiging worden verleend door den directeur. Art. 12. (1) Het is verboden zonder schriftelijke vergunning, af te geven door den plaatselijken distributïedienst, motorbrandstof te verbruiken voor andere doeleinden dan als brandstof voor motoren. (2) Van het bepaalde in het eerste lid worden uit gezonderd zij, die in het bezit zijn van een bestel bon als bedoeld in het zesde lid van art. 3. (3) De plaatselijke distributiediensten geven een vergun ning, als in het eerste lid bedoeld, slechts af aan hen, die in het bezit zijn van een door den directeur afgegeven machtiging tot het ontvangen van voren bedoelde vergunning. Art. 13. Het is behoudens door den secretaris generaal te bepalen uitzonderingen een ieder ver boden motorbrandstof te verbruiken, anders dan in de uitoefening van zijn beroep of bedrijf. Art. 14. De richtlijnen ten aanzien van het ver leenen van machtigingen, als bedoeld in het derde lid van art 10, het derde en vierde lid van art. 11 en het derde lid van art. 12, worden door den secretaris-generaal vastgesteld. Art. 15. (1) Van de in deze beschikking bedoelde verboden kan door den secretaris-generaal of na verkregen machtiging van dezen door den directeur aan bepaalde leveranciers of wederverkoopers of aan alle leverancirs of wederverkoopers voor een bepaalden termijn of tot wederopzeggens toe ge- heele of gedeeltelijke dispensatie worden verleend. (2) Aan een dispensatie, als bedoeld in het eerste lid, kunnen voorwaarden en beperkingen worden verbonden. Art. 16. Een ieder is verplicht den directeur op diens verzoek alle inlichtingen te verstrekken, welke hij voor een goede uitvoering van deze be schikking noodzakelijk acht. Art. 17. Alle gegeven voorschriften en regelingen, welke betrekking hebben op het in deze beschikking geregelde onderwerp, alsmede de daaruit voort vloeiende vergunningen tot koopen of verkoopen van motorbrandstoffen komen met ingang van 1 Juli 1940 te vervallen. Art. 18. Deze beschikking kan worden aange haald onder den titel: motorbranstofbeschikking 1940 no. 1. Art. 19. Deze beschikkïnig treedt in werking met ingang van den dag harer afkondiging, 's GRAVENHAGE, 17 Juni 1940. Verder bevat het verordeningenblad de volgende beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart betreffende het beheer van de speciale ben zine d.d, 17 Juni; Art. 1. (1) Deze beschikking verstaat onder: se cretaris-generaal: den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart; rijksbureau; het rijksbureau voor aardolie producten, Zeestraat 100104, 's-Gravenhage; di recteur: den directeur van vorenbedoeld rijksbu reau; speciale benzine: benzinesoorten, welke met bepaald kookpunttraject worden geleverd en in den handel bekend zijn o.a. onder den naam van: gasoline, petroleumaether, lampenbenzine, wasch- benzine en kookpuntbenzine, met uitzondering van kunstterpentijn, terpentol of terpentina; producent: den natuurlijken of rechtspersoon, die speciale benzine vervaardigt; importeur: den natuurlijken of rechtspersoon, die speciale benzine uit het bui tenland of na voorafgaanden opslag in entrepot hier te lande in het vrije verkeer invoert. (2) De dagelijksche leiding bij de uitvoering van deze re geling berust bij den directeur, die optreedt na mens den secretaris-generaal. Art. 2. (1) Het is den producent of importeur verboden speciale benzine te verkoopen of af te leveren zonder schriftelijke vergunning verleend door den directeur of door personen of instanties, door dezen aangewezen. Aan deze vergunning kun nen voorwaarden en beperkingen worden verbon den. (2) De richtlijnen ten aanzien van het ver leenen van vergunningen, als in "net eerste lid be doeld, worden door den secretaris-generaal vast gesteld. Art. 3. Een ieder is verplicht den directeur op diens verzoek alle inlichtingen ie verschaffen, welke hij voor een goede uitvoering van deze be schikking noodzakelijk acht. Art. 4. Alle gegeven voorschriften en regelingen, welke betrekking hebben op het in deze beschik king geregelde onderwerp, komen bij de inwerk- treding dezer beschikking te vervallen. Art. 5. Deze beschikking kan worden aangehaald onder den titel: speciale-benzinebeschikking 1940 no. 1. Art. 6. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging. SLEEPVAART. 's-GRAVENHAGE, 28 Juni. Het verordenin genblad bevat het volgend besluit van den secre taris-generaal van het departement van waterstaat betreffende de organisatorische samenvatting der sleepvaart d.d. 22 Juni. Art. 1. Het ter beschikking stellen van een in Nederland thuisbehoorend binnenschip ten be hoeve van het verrichten vari sleepdiensten binnen de grenzen van Nederland is slechts geoorloofd aan hen, die lid zijn van een vereeniging, aange sloten bij: hetzij stichting Sleepvaart-centrale, het zij Vereeniging Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart, hetzij een andere, door het departe ment van Waterstaat voor de toepassing van deze regeling erkende organisatie. Art. 2. Onder binnenschepen, die in Nederland thuisbehooren, worden verstaan die, welke voor meer dan de helft toebehooren aan Nederlanders of Nederlandsche rechtspersonen. Art. 3. Van het onder art. 1 bepaalde zijn uitge sloten motorbooten, andere dan sleepbooten, waar mede niet als beroep ten behoeve van derden sleepdiensten worden verricht. Art. 4. Ingesteld wordt een commissie, bestaan de uit een vertegenwoordiger van elk der hierbo ven genoemde organisaties, onder voorzitterschap van een door het departement van Waterstaat aan te wijzen deskundige, welke commissie tot taak heeft het bevorderen van een juiste behandeling van Nederlandsche sleepvaartaangelegenheden. Art. 5. Beslissingen van deze commissie, voor zoover zij financieele gevolgen hebben voor de aangeslotenen, behoeven de goedkeuring van of vanwege den regeeringscommissaris voor den wederopbouw. Art. 6. Deze beschikking treedt in werking met ingang van den dag harer afkondi- ging. VERBINDEND-VERKLARING COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST SCHOEN INDUSTRIE. s-GRAVENHAGE. 28 Juni. Door den be- drijfsraad voor de schoenindustrie is ingediend een verzoek tot verbindendverklaring van bepa lingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de schoenindustrie, aangegaan voor het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 December 1940. Bezwaren tegen inwilliging van bedoeld verzoek kunnen voor of op 2 Juli 1940 schrifte lijk bij het departement van sociale zaken wor den nugebracht. -CA.NJ?.), 1 Advies van leidende propa gandisten voor het toeristische en vacantie-verkeer. (Van een speciaien verslaggever). In tegenwoordigheid van tallooze persverte genwoordigers uit geheel Nederland is dezer da gen in een te Scheveningen gehouden conferen tie door enkele leidende propagandisten voor het toeristische en vacantie-verkeer een toelich ting gegeven op het feit, dat de A.N.V.V., de A.N.W.B., de N. S., en „H.O.R.E.CJ^.F."' den Ne derlanders die het kunnen doen aanraden, in de maanden Juli, Augustus en September met vacantie te gaan! Deze raad wordt gegeven om dat men meent dat, door met vacantie te gaan, iedereen die in de mogelijkheid verkeert ergens in ons land van rust en ontspanning te genieten daarmede een persoonlijke bijdrage levert aan den wederopbouw van het Nederlandschc be drijfsleven, waarin duizenden Nederlandsche gezinnen een bestaan vinden. Dr. L. N. Deckers, voorzitter van de A.N.V.V., die de conferentie opende, memoreerde aller eerst dat de propaganda voor „vacantie-sprei- ding", welke intensief gevoerd is, juist gunstige resultaten begon af te werpen toen de oorlog over ons land kwam en alle actie stop zette. „Wij meenen", aldus dr. Deckers, „er goed aan te doen de Nederlanders op 't hart te drukken, ten minste eenige dagen van rust en verpoozing te genieten. Dit standpunt wordt door de A.N.V.V. ingenomen omdat deze uit ondervinding weet dat het aantal landgenooten, dat de vacantie-plan- nen opgegeven heeft, niet gering is. Niemand is geheel onverlet den bangen tijd, welke achter ons ligt, doorgekomen. Daarom is het van 't hoogste belang aan te sporen tot het zoeken van verkwikking door het nemen van vacantie. Dat is een weldaad voor iedereen persoonlijk en een goede daad ten opzichte van de gemeen schap. Indien men thuis blijft lijden de hotel- en pensionbedrij ven evenals de verkeersmidde len groote schade, vooral de hotels en pensions, die voornamelijk steunen moeten op de inkom sten welke zij in de vacantiemaanden boeken. Vele Nederlanders die reeds voor Juli, Augus tus of September kamers hadden besproken hebben deze in de maand Mei afgezegd. Welnu: wanneer er geen overmacht in 't spel is zal men zich aan de mondelinge of schriftelijke overeen komst dienen te houden. Daarmede helpt men mede aan den opbouw van ons land, omdat men op die wijze een bedrijf steunt, waarin velen werk vinden." De grijze eere-voorzitter van den A.N.W.B., de heer Edo Bergsma, stelde als tweede spreker de vraag, of er toerisme zal kunnen zijn. Het antwoord? Natuurlijk! En de A.N.W.B. zal doen wat hij kan om dit te bevorderen. „Werken in een atmosfeer als wij die thans kennen", zoo liet de heer Bergsma zich uit, „is dubbel zwaar. Daarom moet men eens weg van de telefoon, de huisbel, de krant. Rust heeft men noodig. lust en verandering, die het beste in de vrije natuur ge vonden kunnen worden. De ervaring in de bureaux van den A.N.W.B. leert, dat geheele streken in ons land ongeschon den zijn. Moge Middelburg gehavend zijn, het landschap in Zeeland is grootendeels een lust oord gebleven, Limburg lokt als altijd, Brabant eveneens; het Twentsche landschap. Gronin gen, de Drentsche lustoorden, Friesland met zijn meren en plassen, de Veluwe, de Wadden eilanden en 't Gooi: overal kan men heen. Wij weten dat het toerisme ontspanning en rust schenkt. Er kan niet genoeg gezegd worden dat men meer nog dan vroeger er op uit moet trek ken. Het geheele Nederlandsche volk zal er de vruchten van plukken. De heeren Th. N. van Stigt, voorzitter van _.H.O.R.E.C;A.F." en D. Schiferli, perschef van de N.S., voerden als laatste sprekers het woord. De eerste wees er in het bijzonder op, dat de Neder landsche hotels en pensions er geheel op inge steld zijn de vacantiegangers te ontvangen. En goed ook. De laatste spreker memoreerde in 't kort 't belang der N. S. bij het toeristisch- en vacantieverkeer, daarbij opmerkende, dat men, zij het dan wel eens met een omweg, toch vrijwel overal per trein in Nederland kan komen. De uitzending van Nederlandsche kinderen naar de Ostmark. 's GRAVENHAGE, 28 Juni (A.N.P.) De voor- bereiding van de uitzending van 6000 Nederland sche kinderen naar Salzkammergut neemt vaster vormen aan. Naar men ons mededeelt heeft de Gauleiter van de Gau Oberdonau, van wien de uitnoodiging is uitgegaan, de benoodigde hotels en vacantiehuizen reeds gehuurd. Men rekent op eén verblijf van 2 a 3 maanden. Op elke twintig kinderen zal ar een Duitsche en een Nederlandsche leider of leidster meegaan. De kinderen zullen voor het vertrek medisch worden gekeurd. In het paleis Kneuterdijk is thans de Duitsche centrale instantie voor deze uitzending, bestaande uit prof. Wehofsieh, herr Fehrer en dr. Fellner, gevestigd. De Nederlandsche „commissie van samenwerking" heeft haar zetel in het departe ment van binnenlandsche zaken. De burgemeesters zullen, ieder voor hun ge meente, de aanvragen in ontvangst nemen van hen, die hun kinderen voor uitzending in aanmerking willen laten komen. In bijzondere gevallen kan eenigszins worden afgeweken van de gestelde leeftijdsgrens van 814 jaar. Overneming van goud en gouden munten. Noleering van de Ned. Bank. De Nederlandsche bank heeft de volgende koersen bekend gemaakt, waartegen goud in baren en gouden munten worden overgenomen: Goud in baren per K.G. fijn f 2009. Gouden tientjes 12.14 Gouden vijfjes 6.07 Gouden 20 markstukken 14.36 Gouden 20 kronen, Oostenrijksch- Hongaarsche stukken 12.32 Gouden 10-dollarstukken 30.16 Gouden 20 francs stukken, Zwitser- sche. Fransche, Belgische, alsmede 20 gouden Ital. lires 11.62 Gouden 20 Skandinaafsche kronen 16.18 Gouden Engelsche ponden (sovereigns) 14.68 Bommen bij Arnhem. Het A.N.P. meldt uit 's-Gravenhage d.d. 28 Juni: In den afgeloopen nacht Is door En- gelschen een bomaanval gedaan op een spoorweg in de omgeving van Arnhem. De spoorweg bloc' onbeschadigd. Eeii aantal huizen werd verniel' twee personen werden zwaar, verscheidene an dere licht gewond. De jonge ijsbeertjes in dit park geboren. Er zijn overdreven verhalen verspreid over de schade die Ouwehand's dierenpark op den Grebbeberg bij Rhenen in de oorlogsdagen heeft opgeloopen. Daaruit .kan de indruk verkregen zijn, dat er van dit mooie en interessante plekje niet veel meer over is, zoodat het niet meer de moeite waard is daaraan een bezoek te brengen. Gelukkig is dit niet juist. Het dierenpark heeft geleden, maar er is nog veel gespaard gebleven, zooveel dat een bezoek nog volkomen kan worden aanbevolen. Een bezoeker schrijft ons: Hoe mooi is de Grebbeberg. Komende van den kant van Wageningen slingert de weg zich om hoog langs hooge bermen begroeid met rijzige beuken. Nu is dat een historische plaats geworden. Nog kronkelt de weg er omhoog, maar naast dien weg rusten thans velen, die vielen in dienst van hun Vaderland. Het eerste weerzien van den Grebbeberg was een smartelijke ervaring. Veel is er vernietigd en verwoest, veel zal ér weer opgebouwd moeten THANS zijn het geen tijden om ZELF TE WASSCHEN. Stuurt nu Uw wasch overweeks gemangeld voor 18 cent per kilo naar de IJMU5DER WASSCHERIJ SN ELLIU S STR A AT 39, Telef. 4371, IJMUIDEN. (Adv Inqez Aled.)' Gouden sieraden behoeven niet aan de Ned. Bank verkocht te worden. De bepalingen omtrent goud, edele metalen en deviezen. Het A. N. P. meldt: Naar de Nederlandsche Bank ons mededeelt, zijn ingevolge artikel 9 van de deviezenverorde- ning 1940 alle ingezetenen van het bezette Ne derlandsche gebied verplicht de navolgende waarden, die hun bij het in werking treden van genoemde verordening in eigendom toebehoor den en welker waarde een bedrag van vijf gulden te boven gaat, aan de Nederlandsche Bank aan te bieden en op verlangen van de Nederlandsche Bank aan deze te verkoopen en over te dragen: a. goud. b. edele metalen, c. buitenlandsche be taalmiddelen, d. buitenlandsche geldswaardige papieren. De aanbieding moet geschieden binnen' veer tien dagen na het in werking treden van de de- viezenverordeing. dus vóór 12 Juli 1940. Voor de aanbieding van bovengenoemde waar den worden formulieren beschikbaar gesteld, die van heden af gratis verkrijgbaar zijn bij de hoofdbank en bij het kantoor Heerengracht van de Nederlandsche Bank te Amsterdam, en van Maandag 1 Juli 1940 af bij de bijbank van de Nederlandsche Bank te Rotterdam en bij alle agentschappen van de Nederlandsche Bank. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de toepassing van bovenbedoeld voor schrift onder goud wordt verstaan: gouden munten (Nederlandsche zoowel als buiten landsche) fijn goud en alliages van goud (onbewerkt en halffabricaat). Gouden sieraden en gebruiksvoorwerpen worden niet beschouwd als goud in den zin van de deviezenverordening. Gouden munten welke niet meer gangbaar zijn, moeten worden aangeboden. Vcrzamel- slukken in den beperkten zin des woords zul len als regel niet of althans voorloopig niet worden aangekocht. Onder edele metalen wordt verstaan: Zilver, platina en platina-metalen (onbewerkt of half fabricaat), sieraden en gebruiksvoorwer pen van zilver of platina worden niet beschouwd als edele metalen in den zin van de deviezen- verordening. Gangbare zilveren buitenlandsche munten zijn als buitenlandsche betaalmiddelen te beschouwen en als zoodanig aan te bieden. Onder buitenlandsche betaalmiddelen wordt verstaan: Metaal- en papiergeld, bankbiljetten en soort gelijke betaalmiddelen (met uitzondering van gouden munten», voor zoover zij niet in het be zette Nederlandsche gebied de hoedanigheid van wettig betaalmiddel bezitten. Bankbiljetten van de Javasche Bank zijn derhalve als buitenland sche betaalmiddelen te beschouwen. Saldi bij banken in het buitenland zijn niet te beschouwen als buitenlandsche betaalmiddelen in den zin der deviezenveror.dening. Duitsch bankpapier behoeft niet te worden aangeboden. Niet meer gangbare munten van ander metaal dan goud behoeven niet te worden aangeboden. Onder buitenlandsche geldswaardige papieren wordt verstaan, chèaues, wisselbrieven, promes sen en soortgelijke geldswaardige papieren (met uitzondering van coupons, dividendbewijzen en effecten) voor zoover zij niet binnen het bezette Nederlandsche gebied betaalbaar zijn en de schuldenaar geen ingezetene is. Cheques in vreemd geld. getrokken op in Nederland gevestig de bankinstellingen, zijn derhalve niet te beschou wen als buitenlandsche geldswaardige papieren in den zin der deviezenverordening. Geldswaar dige papieren in Nederlandsch courant en betaal baar buiten het bezette Nederlandsche gebied meten wèl worden aangeboden. Buitenlandsche chèques in rijksmarken die geen vrije rijksmarken zijn behoeven niet te worden aangeboden. In zoo'n oogenblik is het verheugend een man te ontmoeten, wiens huis is verbrand, die veel van den oorlog heeft geleden, maar die moed en energie heeft om voorj: te bouwen aan zijn levens werk. Zulk een man is de heer Ouwehand, die daar op den Grebbeberg woont, omringd door zijn tallooze dieren in het grootsche natuurpark. Wij staan voor den ingang bij het moderne kantoor, dat thans slechts een zwart geblakerde ruïne is. We zien het groote voedselgebouw. waar uit verkoolde bal'kstompen steken. En dan..., dan zien wij het park met zijn levende have, de grappige pelikanen, de sinistere maraboe's, de sierlijke kraanvogels en het oostersche gracieuse beweeg van de lichtrose flamingo's. Tijd om dit alles rustig te zien gunt onze gastheer ons niet. Hij wil de trots van zijn tuin toonen, het unicum in Europa, de ijsberentweeling. op den Grebbe berg geboren en getogen. Daar ligt in de zomer zon moeder beer en om haar heen dartelen twee jonge, speelsche ijsbeertjes. onbewust van het feit, dat nog nimmer zoo'n tweeling opgroeide in eenigen dierentuin in Europa. De zware rots is hier en daar geschonden door kogelgaten, maar de dieren zijn, merkwaardig genoeg, gespaard gebleven. Zooals trouwens het overgroote deel van de levende have in Ouwe hand's Dierenpark volkomen intact is. We zien er het woeste wolventerras en de leuke Maleische beren. En ginds is het logge nijlpaard, dat zoo grappig kan kwispelen met z'n staart, snuivend aan 't zwemmen. En daar gaat de slurf van onzen vriend Jumbo naar buiten tuk op een versnapering en twee an dere, kleinere en iets vluggere olifanten dringen zich naar voren om ook wat te krijgen. Ginds in de verte klinkt het zachte gestamp van lichte ze bra-hoeven. Wat is er niet van alles te zien, teveel oin op te noemen. De statige pinguïns in hun zwart jacket met fel witte bef, zijn onverstoorbaar def tig. De lenige zeeleeuwen duiken nog net als vroeger naar vischjes. En herinnert u zich nog het apenterras, waar al die rare sinjeuren elkan der bekijfden, waar ze stoeiden, ravotten en rare grimassen maakten? Ook dat is nog intact, we hebben tot nu toe nog bijna geen van de dieren gemist. Zelfs de zeldzame vogeleollectïé, waar bij tallooze bijzondere Australische soorten, is volkomen intact en ook het Aquarium is onge schonden. En gindsnu! 't Is geen Oostersche droom, geen Nijllandschap, waar roofzuchtige krokodillen dooreen krinkelen, zich koesterend in slijk en zonnewarmte, half slapend, half ióè- rend op prooi. Het is de groote krokodillen- show. waar duizend van deze monsters in een voor hen volkomen natuurlijke vrijheid samen leven. De dieren die verloren gingen worden binnen kort vervangen. Voor de vermoeiden en dorstigen is ook weer lafenis te krijgen, want het groote restaurant, het eenige in Rhenen, dat geheel gespaard bleef, is weer in staat den bezoeker gastvrij te ontvan gen. De speeltuin en de baby-dierentuin zullen voor de jeugd ongetwijfeld weer een groote at tractie vormen. VORSTELIJK, rustig en met die onverstoor bare waardigheid, die het kenmerk is var, geestelijken adel zóó zat-ie in de trap-taxi. Breeduit, de oogen gesloten en den hoed wat nonchalant doch juist niet te noncha lant op het hoofd, beheerschte hij dit moderne verkeersmiddel evenals hij het eens het proza der Nederlandsche letteren deed. Nog steeds machtig was de gestalte, die het kleine, roode bankje be zette en de forsche neus stak nog even energiek naar voren als in de dagen toen ze onze litteratuur weer nieuw leven inblies. Zachtjes deinde het karretje op zijn gummi- bandjes terwijl de ruggen van de voortrappers Tekromd over het stuur lagen, gekromd als de ruggen van hen, die hun passagier eens met bij tende scherpte aan de kaak stelde omidat zij geen „voortrappers" waren doch genoeglijke veelpra- ters, soms ondanks of juist door de professorale waardigheid, die zij met zooveel moeite hadden verworver en verknoeiden Ach, die felle bezieling, die volkomen be- heersching van het woord, die den critici aller tijden tot voorbeeld mogen dienen en mij nog steeds ontroeren bij elke lezing en herlezing, ze kunnen hun glans niet verliezen of zelfs maar verbleeken ir een roodgelakte trap-taxi. Dat woord trap-taxi moet hem een huivering be zorgen als de kille avondwind na den rijpen zomer dag. Ik had hem liever gezien in een rickshaw voortgetrokken door een hijgenden Chinees, zijn geest vol van de wijsheid van Lao Tse en op zijn lippen de glimlach van Confucius. O, ik had hem liever gezien, gezeten in den stoel van de Hawaiian Clipper met zijn oogen strak op den Oceaan hene der hem en voor hem de gladde onberispelijke rug van den gladden, onberispelijken Amerikaanschen piloot met den stille- glimlach van het kind, dat weet. dat hij de overwinnaar is van Oceanen. O, ik had hem liever gezien, gezeten op den rug van den olifant van de Radjah van Mysore met het geweer voor zich en de oogen gericht op den ge- streepten tijger, die zich gereed maakte voor den beslissenden sprong, de tanden ontbloot in een af schuwelijke grijns. O. »k had hem liever gezien gezeten in een machtige 80 P.K. met een open kap van een donker grijze kleur, die alleen heel voor name wagens hebben. Zijn jas en zijn hoed en zijn figuur, ze zouden daarin passen. En hij zou ge glimlacht hebben Helaas, ik zag hem in een rood gelakte trap-taxi. Toch houd ik nog van het proza, "fant het is onsterfelijk. Zelfs de trap-taxi kan het niet dooden. B. K*

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2