Van Varen en Rijden in Nederland. Heeft iemand? Per zeilboot naar Marken. Stoombooten doen weer opgeld. De „tramboot" vertrekt van Marken. Wie van Amsterdam uit per Noord-Hollandsche tram een tochtje wilde maken naar Holland's Noorderkwartier, stapte tegenover het Centraal Station in een geriefelijk motorbootje, dat hem naar het tramstation aan gene zijde van het IJ voerde. Wie echter thans dien tocht wil onderne men, kan tegenover het station niet meer terecht, maar moet een kleine wandeling naar de De Ruy- terkade maken waar een stoomboot hem elk half uur overzet. De tijdsomstandigheden, zijn de oorzaak van die verandering. Stoombooten voor het verkeer op de rivieren en kanalen waren de laatste jaren steeds meer verdwenen. Ze eischten meer personeel, op zijn minst een stoker-machinist; ze waren minder gemakkelijk hanteerbaar en derhalve werd de stoomboot overal verdrongen door de motorboot. Tal van motorbooten moesten echter thans nood zakelijkerwijs worden opgelegd. Het gevolg is dat plotseling alle vergeten stoomschepen uit hoeken en gaten te voorschijn worden gehaald. Ze wor den netjes opgedoft en de remplagant van de mo torboot is er. En zoo is het precies gegaan met de verbinding van de Noord-Hollandsche Tram. Aan gezien voor de stoomboot bij vertrek van het Cen traal Station tweemaal per half uur de brug zou moeten worden opengedraaid is de ligplaats tijde lijk veranderd in De Ruyterkade. Overal zijn de stoombooten in ons land weer in dienst gesteld. Er is een ware hausse in dit ver voermiddel en menige ondernemer is blij wanneer hij op een niet door benzine of olie voortbewogen boot de hand kan leggen. Overal worden de stoombooten voor gebruikt. In Leeuwarden lag al meer dan 5 jaren de ..Koophandel" als oud-roest aan den wal. Thans bewijst dit stoombootje zeer nuttige diensten voor het veevervoer. PER ZEILBOOT. Waar geen verbinding te water per stoomboot is, doet men het met eenvoudiger middelen. Langs de kanalen in Nederland is het jaagpad weer in eere gekomen. Moeizaam zeulen schippers met ver weerde gezichten aan het touw dat hun scheepje voortbeweegt. Grootere booten worden door paar den voortgetrokken. Als de wind gunstig is, helpt een zeil een handje. De regeling van het vervoer biedt voor de binnenscheepvaart gunstige perspec tieven, maar op het oogenblik liggen nog vele sche pen stil. Men zou het graag eens ergens anders willen probeeren, maar indien men groote stroomen moet passeeren, kan men zich niet voortbewegen door de kracht van mensch of dier. Dan is men op het zeil aangewezen. Groot is het aantal zeilsche pen, dat men thans op Holland's wijde wateren aantreft. Door stoomkracht gedreven slèepbooten, zijn zeer in trek en wie het zich maar eenigszins Zeldzaam jubileum iu liet kerkelijk leveu. De heer M. van Geelen 50 jaar organist. Op 1 Juli a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer M. van Geelen werd benoemd tot organist der Ned. Hervormde gemeente te Velsen. Gedurende een halve eeuw heeft de heer- Van Geelen met toewijding de diensten in het oude kerkje met zijn orgelspel begeleid en de geheele gemeente is hem daarvoor dankbaar. Na afloop van den morgendienst op Zondag 30 Juni bestaat er gelegenheid, den jubilaris geluk te wenschen. IS HIER IETS VAN U BIJ? Hieronder volgt een lijst van de in de gemeente Velsen gevonden voorwerpen, waarover aan het Hoofdbureau van Politie, Tiberiusplein 1, inlich tingen te verkrijgen zijn op eiken werkdag van 1112 uur v.m. en van 45 n.m., met uitzondering van Zaterdagmiddag (niet per telefoon). Een blauw kindermanteltje, een gouden medail lon, een bril, vulpen, potlood, kam, en hoofddoek op strand in Duin en Kruidberg; een bril, een bruin vilten kinderhoedje, een geruit kindermanteltje, een gouden oorbel, een donkerblauwe portemonnaie inh. 1; een regenpijp, imitatie Lipssleutel No. 63568, êen gummi regenjas, een sleutel, een dames armband horloge, een broodkaart, een wildlederen gele handschoen, een zilveren vulpotlood, een auto nummerbord no. H.Z. 18777, een blauwe blazer, een groentekist, een dames-knip-portemonnaie, een blauw led. ceintuur, een kindermutsje, een motor- tasch met inhoud, een damesrijwiel, een kinder- portemonnaie inh. rijw. bel. merk, een padvinders- riem, een wit metalen armband, een ring met 4 sleu tels en penning no. 44, een kindertochtscherm, di verse leesboeken. TIJDELIJKE AFSLUITING VAN WEGEN. B.enW. van Velsen brengen ter openbare ken nis dat van Maandag 1 Juli 1940 af, de navol gende wegen tot nader order voor 't doorgaand- verkeer met rij- en voertuigen, afgesloten zul len zijn. 1. De Oosterduinweg, van het Velserduinplem tot het Oosterduinplein; 2. Het Oosterduinplein; 3. de Burgemeester Rambonnetlaan, van het oosterduinplein tot de Napierstraat; 4. Dé Kennemerlaan, van de Napierstraat tot bet Oosterduinplein. kan veroorloven, maakt voor 't verplaatsen van zijn schip gebruik van een sleepbootje. Vele schepen, welke anders op eigen kracht voeren en niet be paald als sleepschip waren ingericht, ziet men thans in lange rij achter de sterke sleepbootjes. Het verkeer tusschen het eiland Marken en den vasten wal wordt op het oogenblik onderhouden perzeilboot. Het motorschip „President Roo sevelt", dat zoovele touristen uit alle deelen der wereld naar dat wondere Marken overbracht, ligt werkloos in de haven van het eiland. Maar de Noord-Hollandsche Tram heeft voor een vervan ger gezorgd. Per botter vaart men thans naar Mar ken. In het mooie oude stadje.Monnikendam met zijn speeltoren, zijn grootsche 'oude kerk en zijn mooie geveltjes, stapt men in het haventje in een fraaie opgetuigde boot met een blinkend wit zeil. Aan het roer staat de schipper in Marker kleedij. Behulpzame handen brengen de passagiers aan, boord en dan gaat het snel voor den wind zeilend naar Marken. Onderweg komt als uit een doos van Pandora, een Markerinnetje uit het roefje, dat sou venirs van het eiland te koop aanbiedt. Vreemdelingen zijn thans zeldzaam op Marken, Maar schilderachtig" en hoogst merkwaardig is het er nog steeds, ook voor den landgenoot. Marken maakt zware tijden mee. In de „Marker shop" wordt niets meer verkocht en de voornaam ste bestaansbron van het eiland is opgedroogd. Men heeft echter nog de hoop, dat er straks vacantie- gangers uit eigen land zullen komen. Als het druk ker wordt zal een stoomboot de verbinding met den vasten wal onderhouden. IN EIGEN KRING. De Nederlander is hokvast geworden. Men blijft in eigen kring. De tot de uiterste perfectie opgevoerde verkeerstechniek maakte het mogelijk om er ver op uit te trekken. De bepei'king van de vervoermiddelen schept een nieuwe sfeer. Men blijft in eigen omgeving, welke velen eerst nu gaan waardeeren. De fiets is het populaire vervoermiddel geworden, ook voor Zondagsuitstapjes. De zenuwsloopende vaart van het verkeer is als 't ware geremd. Dit kan slechts een uitwerking ten goede heb ben op de menschheid. Fiets, zeilboot stoomtram, stoomboot en.trekschuit geven weer gelegen heid tot bezinning en bespiegeling. Want de trek schuit is er ook al tusschen Edam en Volendam, de trekschuit, waarvan Hildebrand getuigde, dat: er nooit iemand één geestige gedachte in heeft ge had. De roef van een trekschuit, zoo zeide hij, is de ware atmosfeer voor alle mogelijke vooroor- deelen, de geschikte bewaarplaats voor alle ver ouderde begrippen, de school voor allerlei leelijke, lage gebreken. Zoodat wanneer we Hildebrand mogen gelooven, het te hopen is, dat de trekschuit van Edam naar Volendam een unicum zal blijven! last van verstopping, slechte spijsver tering, overmatige vetvorming of de schadelijke gevolgen er van: aambeien, onzuiver bloed en vale onreine huid, dan zuivere men bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzout. De betrouwbare en aangename werking hiervan is een weldaad voor het geheele organisme Flacon t 1.05. Dubbele flacon f 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. (Adv. Ingez. Med.) Steunactie voor den Middenstand. De Beverwij'ksche Middenstands Centrale heeft tot de leden van de aangesloten middenstands- vereenigingen .Eendracht Maakt Mac'ht" en „De Hanze" een oproeping gericht om krachtigen steun te verleenen aan collega's vak- en stand- genooten, die door den oorlog groote verliezen hebben geleden. Gerekend wordt, dat de middenstanders die in gelukkiger omstandigheden verkeeren, 1 pet. zul len afstaan van 'hetgeen zij hebben mogen be houden. De giften moeten op naam worden ge steld, omdat bij een eventueel in te voeren ver plichte heffing aangetoond moet worden, wat men reeds vrijwillig voor hetzelfde doel heeft gedaan. Dit jaar geen schoolreisjes. In verband met de buitengewone tijdsomstan digheden worden dit jaar voor de kinderen van de Katholieke scholen geen schoolreisjes geor ganiseerd. Kantoren van het gasbedrijf gesloten. In verband met het gouden jubileum van het Gemeentelijk Gasbedrijf zijn de kantoren, zoowel aan den Nieuweweg als aan de Breestraat en de toonzaal op Maandag 1 Juli den geheelen dag gesloten. Honderd jaar geleden werd een kerk gebouwd. Alleen het koor bleef over. Het is dezer dagen honderd jaar geleden, dat in de Peperstraat met den bouw van een nieuwe Roomsch-Katholieke kerk een begin werd gemaakt. De nóg oudere St. Agatha stond aan den Arendsweg ongeveer op de grenslijn van Beverwijk en Wijk aan Duin. Zij voldeed sinds lang niet meer aan de eischen en bleek veel te klein voor het steeds stij gend aantal geloovigen. In 1840 werd tot den bouw van een nieuwe kerk besloten. De buitenplaats „Lommerlust", die een maal een ideale wijkplaats bood aan de bekende schrijfsters Elisabeth Wolft' en Agatha Deken, werd door het kerkbestuur aangekocht. De bouw van de nieuwe kerk werd aanbesteed voor f28.000. Blijk baar hadden de werkzaamheden een voorspoedig verloop v/ant reeds in 1841 kon het kerkgebouw dooi den toenmaligen bisschop van Haarlem, mgr. Van Wijckerslooth worden geconsacreerd. Ruim drie kwart eeuw heeft de kerk in de Peper straat dienst gedaan, maar toen zij buiten gebruik werd gesteld was er van de oude proportiën maar weinig bewaard gebleven. In 1861 werden namelijk trancept en priesterkoor aangebouwd. In 1893 kwam een westelijke verlenging tot stand. De kerk, een z.g.n. „Waterstaatskerk" was geens zins een prachtstuk van architectuur. Vooral de ver bouwingen hadden het kerkgebouw met. zijn lange smalle ruimte en dorre, minkostbare Toscaansche zuilen, die het lage tongewelf schraagden, gemaakt tot een volkomen stijlloos geheel. Na 80 jaren in gebruik te zijn geweest vertoonde zij een zekere mate van bouwvalligheid en daar bovendien het aantal: parochianen zich steeds uit breidde moest een oplossing worden gezocht. Eén zaak was duidelijk, namelijk, dat men de bestaande kerk niet meer kon uitbreiden. Men overwoog plan nen tot stichting van een bijkerk, den bouw van een geheel nieuwe kerk op breeder grondslag en ten slotte ook tot splitsing van de oude parochie in twee zelfstandige. Haarlem's bisschop, mgr. A. J. Callier besliste tot het laatste. Zoo kwam na rijp beraad op 10 Mei 1915 aan den Arendsweg, niet ver van de plaats, waar eenmaal de nog oudere kerk had gestaan, de nieuwe kerk der nieuwe parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad tot stand. Maar ook deze splitsing bracht geen blijvende oplossing, de oude St. Agatha in de Peperstraat had haar tijd gehad. Eindelijk kreeg het kerkbestuur zijn kans. De oude patriciërswoning met grooten tuin van de familie Waterschoot van. der Gracht, gelegen aan de Breestraat, werd aangekocht en in dien tuin verrees de nieuwe kerk van St. Agatha, een koepelbouw naar het ontwerp van de architecten Joseph en Pierre Cuypers. De oude kerk in de Peperstraat, waaraan voor Beverwijk's katholieken zoovele herinneringen wa ren verbonden, werd gesloopt. Alleen het priester koor met het hoofdaltaar bleef behouden. Het werd ingebouwd in de kapel van het Rustoord „St. Jozef", dat op de plaats van de oude Waterslaatskerk ver rees. Muziek in het afgeloopcn winter seizoen. Plaatselijke orkesten gaven verzorgde concerten. Zooals wij dit reeds vele jaren van haar gewend zijn gaf de bekende harmoniekapel „De Een dracht" van de Kon. Ned. Papierfabrieken Van Gelder Zonen weer een tot in de puntjes verzorgd winterconcert. Helaas waren het ook hier de on vermijdelijke uitvloeisels van het mobilisatie-tijd perk, welke dit optreden van het harmonie corps tot een enkel concert beperkten. Maar met dezen kunstavond, waarop wij de kennismaking met eenige interessante, voor blaas muziek bewerkte composities hernieuwden, beves tigde „De Eendracht" haar reputatie van te zijn een Kennemerlandsoh muziekcorps van den eer sten rang. Het bewonderenswaardige spel dei- blazers onder de knappe leiding van hun dirigent Gerard H. Boedijn maakt zulle een concert tot een der hoogtepunten in het plaatselijke muziek wereld] e. Mogen wij „De Eendracht" in deze ideale combinatie nog vele malen hooren musi- ceeren. Onder de beproefde en vakkundige aanvoering van den heer H. W. Hofmeester musiceerde de Beverwijksche Harmoniekapel op een wintercon cert, waarnaar de trouwe bezoekers der kapel met aandacht in het Kennemer Theater luisterden. Ook deze oude getrouwe onder de zeldzamer wor dende blaascorpsen weet zich gelukkig te hand haven en blijkt gestadig verder te werken aan de beoefening van de kunst van het musiceeren in dezen vorm. De pittige directie van den heer M. Kley zorgde voor een vlot en geanimeerd uitgevoerd concert van de harmonievereeniging „Kunst na Arbeid" Het corps trof het dien avond jammer genoeg niet bijzonder, want er was slechts weinig bezoek wegens de felle koude zoowel buiten als binnen de concertzaal. Desondanks hield het programma, waarop tal van populaire werken geplaatst waren, den moed er bij de blazers en de luisteraars in. De Christ, muziekvereeniging „Wilhelmïna", liet in het afgeloopen seizoen maar weinig van zich hooren. Zij oefende in stilte (figuurlijke stilte althans) en organiseerde slechts een propaganda- avond. Ook dit corps ondervond de invloeden van mobilisatie en economischen teruggang, zoodat het organiseeren van een officieel concert een te ris kante geschiedenis voor de kas zou worden. De Santpoortsche R.K. Harmonievereeniging „Soli Deo Gloria" gaf haar traditioneele zaal concerten, welke duidelijk blijken gaven, dat er onder de kundige leiding van directeur Jan Groot flinke vorderingen gemaakt werden. De uitvoerin gen kenmerkten zich door vlotte afwerking en frissche, levendige vertolkingen, welke min of meer aan den forschen kant waren. „Soli Deo Gloria" is een der weinige orkesten, welke over belang- steihng niet te klagen hebben; gelukkig maar' Het eveneens te Santpoort gevestigde fanfare corps „Wilheimina" introduceerde op zijn eerste winterconcert zijn nieuwen directeur, den heer W, Meijns. En deze wist alras een eigen stempel op het musiceeren van het corps te drulcken door de ingestudeerde nummers in een pittig tempo te laten uitvoeren. Alhoewel de stemming der instru menten nog wel eens wat idealer had kunnen zijn, werd er veel goed gemaakt door de wijze waarop de werken werden voorgedragen: licht en luchtig met een zwierigheid, die aan de muziek der Fransche corpsen deed denken. De Arbeidersmuziekvereeniging „Voorwaarts" heeft eveneens te kampen gehad met ledengebrek door de mobilisatie. Niettemin bleek op het con cert, dat er onder de vakkundige leiding van direc teur Philip S. Vlessing hard gewerkt is zoodat er door de groote groep jongeren van het corps, veel belovende prestaties geleverd konden worden. On getwijfeld zal ook bij „Voorwaarts", nu de opge- roepenen weer huistoe keeren, het motto gelden: „Alles sal reg kom". Ontspanning in velerlei vorm is ons dezen voor- bijgeganen winter geboden door de O. en O.- avonden, die ook in deze gemeente georganiseerd werden. En een onmisbare medewerker aan zulkr amusementsavonden was de vermaard geworder band van het 42ste R.I.. welke zoo uitstekend in gespeeld bleek te zijn, dat allen zonder onder scheid er met genoegen naar konden luisteren. Al behoorde de band niet tot de plaatselijke corp sen in vereenigingsverband en al zijn de leden var het ensemble inmiddels her- en derwaarts ver spreid, toch wilden we in dit overzichtje een „memento"niet laten ontbreken. W, J AAR VERG AD ERIN G DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Op Woensdag 10 Juli houdt de Doopsgezinde Gemeente, alhier, haar jaarvergadering in het kerkgebouw aan de Meerstraat. De agenda bevat- o.a. het verslag van den leeraar en den boekhouder, rapport van de con trolecommissie, verkiezing van een lid van den kerkeraad en een lid van de financieele com missie. Spoet m Smt "«««lilt >IINIini1!l!III<]l!l]l!illUUIIllllUllll!IIUlli:!a!illUI!IIU>illillllllllllllMHU!lll VOETBAL. De wedstrijden voor Zondag. Eigelijk hadden we hierboven moeten schrijven: „....voor Zaterdag en Zondag", want heden wor den ook nog eenige wedstrijden voor den K.N.V.B. gespeeld. Het programma luidt als volgt: Kampioenschap van Nederland: JulianaHeracles. FeijenoordBlauw Wit (op het Sparta-terrein). Groep D: VeloxW atergraafsmeer. Groep A: R.F.C.D.F.C. (Zaterdag). Groep B: ViosQuick (Dinsdagavond 2 Juli). Groep A: G.V.A.V.Veendam (Zaterdag). Ook in afdeeling II poogt men tot een eindstand van het ranglijstje te komen, maar of dit lukken zal, staat nog te bezien, want na Zondag moet Xerxes nog twee wedstrijden spelen. Hedenmiddag vijf uur wordt in Rotterdam de eerste klas wed strijd R.F.C.—D.F.C. gespeeld. HONKBAL HET PROGRAMMA. Het programma vermeldt o.a. de volgende wed strijden: Zaterdag: le klasse: Blauw Wit I—V.V.G.A. I. 2e klasse: H. C. K. I—Ajax II. O.V.V.O.—R.C.H. I. 3e klasse: R. C. H. HI—H. H. C. III. Zondag: le klasse: E.D.O. I—A.F.C. I. H.H.C. I—Haarlem I. 2e klasse: Ajax HH.C.K. I. Schoten IT.H.B. I. E.D.O. II—Quick I. E.H.S. I—H.H.C. II. 3e klasse: Schoten HE.D.O. IV. Haarlem IIIE.D.O. III. CeleritasE.H.S. H. Spaarnevogels—E.D.O. V. HerculesR.C.H. II. In Haarlem worden dus Zondag twee eerste- klasse wedstrijden gespeeld, 's morgens 10 uur op het E.D.O.-terrein E.D.O. I—A.F.C. I. 's middags kwart over twee, eveneens in het Noorder Sport park H.H.C. IHaarlem I. Wat den eersten wedstrijd betreft A.F.C. heeft Zaterdag j.l. geprofiteerd van de fouten der H. H. C. en daarmede de eerste punten be haald. Wij kunnen ons niet voorstellen dat E.D.O. zich zal laten verrassen en verwachten dus een overwinning voor de roodzwarten. Voor den anderen wedstrijd is de verwachting natuur lijk dat Haarlem wint. Op papier kan het wel niet anders. In het veld heeft H. H. C. echter wel eens meer aan Haarlem een verrassing be- zorgd Kinheïm speelt Zaterdag om half vier in het N. Sportpark, Schoten Zondag om 10 uur aan den Vergierdeweg evenals E.H.S., E.D.O. II Quick begint om 2 uur. OM DEN ZILVEREN HANDSCHOEN. Het tournooi van Hilversum „om den Zilveren Handschoen" dat oorspronkelijk op Hemelvaarts dag en Tweeden Pinksterdag zou worden ge houden. zal nu plaats hebben op Zondag 7 Juli. HAARLEM—AMSTERDAM. De wedstrijd tusschen de vertegenwoordigende ploegen van Haarlem en Amsterdam is vastge steld op Zaterdag 20 Juli. De commissie voor het Haarlemsche negental bestaat uit de heèren: J. Hartog (H.H.C.), M, Hirs (E.D.O.) en J. Veenhof (Haarlem). WATERPOLO. HET JUBILEUM VAN H. V. G. B. Niet minder dan 293 inschrijvingen voor het zwemfeest. Voor de kampioenschappen van Noord-Holland die a.s. Zondagmiddag drie uur ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van H.V.G.B. in Stoop's Openluchtbad te Overveen zullen wor den gehouden, bestaat een buitengewoon groote belangstelling. Voor de veertien nummers van het programma zijn niet minder dan 293 inschrijvingen binnen gekomen Onder de deelnemers zijn alle bekende zwem sters en zwemmers van D. W. R., „Haarlem", H.P.C., H.V.G.B. en V.Z.V., voorts de record houdster Ali Stijl (de Meeuwen), Bep van Schaik (De Feeuwen), de dames Hüsken en Schimmer van de A.D.Z., H. G. van Laar, de be kende allround-zwemmer van het IJ, Amster dam. Guus Gerkens van Nereus, Zaandijk, L, Barzelay en Herman Smitshui-zen van de Am- sterdamsche Zwemclub 1870 en vele anderen. Voor het schoonspringen, een speciale attrac tie voor het publiek schreven drie dames en zes heeren in. Ten einde een vlot verloop der wedstrijden te waarborgen, is een groote jury benoemd. De heer L. Brunt is voorzitter-kamprechter, de heer G. Voogd starter en de heer C. K. Otto secre taris. H.V.G.B., die in den loop der jaren veel voor de verbreiding der zwemkunst deed, heeft dit zwem feest een populair karakter willen geven dooi den toeangsprijs zeer laag te houden. Als het weer medewerkt, zullen ongetwijfeld velen ge nieten van mooie sportprestaties. Het zwemfeest wordt besloten met twee water- polowedstrijden. De eerste wordt gespeeld tus schen twee veteranen-zeventallen, waarin o.a. eenige oud-spelers van A. Z. 1870 en de Dolfijn (Amsterdam) uitkomen. Daarnk volgt de ont moeting tusschen de eerste zeventallen van de Amsterdamsche Zwemclub 1870 en het jubilee- rende „H. V. G. B.". De opstelling van H. V. G. B. is als volgt: J. ten Cate A. H. Goedings, B. W. Frankenthal, Drs. J. Ketelaar K. Bongertman, J. J. Hogeland Jr., T. Sanger. Zwembad. Ik hoop niet, dat de heer Meijerink dit leest, maar k kan niet zwemmen. Als ik in het water val, is er kans op twee slachtoffers; mijn redder, dien ik stellig als een poliep omstrengel, en ik. De dood van den man, die mij poogde tc redden, is het ergste. Ik zou mijn verdiende loon hebben. Tenminste, dat denk ik nu, hoewel ik dat zeker een kwart eeuw eerder had moeten bedenken. Hoe doet de mensch in deze tijden? Hij zoekt een weg in den maalstroom van de dingen dezer dagen. In de warme Junimaand kan die weg naar het zwembad leiden, zelfs al kun je niet zwemmen. Je slaat dien weg in, zoo maar, om ontspanning of om copy. En zoo kwam ik dus in het zwembad. Wat mij opviel was niet het water, dat mij niet tot verfris- sching kon dienen. Dat deed wèl de sfeer. Wat een levensvreugde in een zwembad! Al die menschen, groote en vooral veel kleine, die zich niet ééns, maar tientallen keeren onderdompelden in het koele nat, zooals dat heet. Proestend en snuivend kwamen zij boven en zij buitelden en dartelden dooreen als jonge zeehonden, die den oppasser zien komen met een emmer visch. Een blijde lach op aller gezichten. Kwinkslagen, grappen, plagerijtjes, die eindigden in een stoei partij. Met het lied van den leeuwerik steeg om zoo te zeggen de levensvreugde de zon tegemoet. Wat een ontspanning, wat een weldaad aan den geest. Ik sprak zoo'n man, die gedoken en geploeterd en gezwommen had. „Hoe voelt ge u?" vroeg ik. „Als herboren", zei de man, „maar ik heb geen tijd, ik moet naar m'n werk." Er kwam een dame en ik stelde haar dezelfde vraag. „Als een veertje", vertelde zij en ik was verbaasd, want, zonder on-gelant te zijn, deze dame was geen veertje. Maar het zat hem in den geest, begreep ik. Ik heb er velen gadegeslagen, die na het bad huiswaarts keerden. Wat hadden al die menschen weer een moed. Ja, het was duidelijk, zij hadden een bepaalde vitamine voor den geest gevonden. Toen heb ik den badmeester gevraagd of ik, vol wassene, met een redelijke kans van slagen nog zwemmen zou kunnen leeren. „Natuurlijk, meneer, al was u zeventig", zei de deskundige „kleed u maar uit". Hij wou meteen beginnen. Ik heb het gewaagd en ik heb in gedachten nog even het bericht geformuleerd van het ongeluk, dat stond te gebeuren. Toen zonk de krant in het niet en ik in het water. Het bericht zal niet verschijnen, want ik ben niet verdronken. Daarvoor was de hengel te stevig. „Die beenen stevig sluiten na het uitslaan!" schreeuwde mijn instructeur. Ja, ja, 't is goed, maar ik ben boven de veertig en de spieren zijn nog lang niet ingesteld op de bewegingen van een kik- vorsch. Maar het gaat, het gaat steeds beter. Ik leer zwemmen. Wat een verfrissing van lichaam en geest. De heer Meijerink heeft in alle opzichten gelijk. Leert zwemmen. Niet alleen uit drang tot zelfbe houd, wanneer het leven op het spel staat. Nee, maar vooral om in deze tijden een prachtige ontspanning te hebben en om geestelijk en lichamelijk gesterkt in het gecompliceerde leven te staan. Volwassenen, gaat met een gerust hart naar het zwembad. Honderden doen het en zij bevinden zich er wel bij. Waarom zouden wij, niet-zwemmers, het dan ook niet doen? Ik leer nu zwemmen en het is heerlijk. J. T. ROEIEN DE NATIONALE WEDSTRIJDEN VOOR DE JEUGD. De nationale jeugdroeiwedstrijden, welke wa ren vastgesteld op 6 Juli te Zaandam, zullen daar door onvoorziene omstandigheden niet kun nen plaats hebben. Het bestuur van den Ned. Roeibond heeft da delijk pogingen aangewend om het mogelijk te maken, dat zij op den vastgestelden dag op den Amstel tusschen de Berlagebrug en de Ceintuur baan worden geroeid. DE WEDSTRIJDEN VAN DE KONINKLIJKE. Wijziging in het programma. In het programma van de wedstrijden van de Koninklijke, welke heden en Zondag op den Amstel gehouden worden, zijn de volgende wijzi gingen gekomen: Jonge skiff a.: de voorwedstrijden voor dit num mer zijn verzet van heden 9.40 en 10 uur naar 4.40 en 5 uur. Oude twee: de voorwedstrijden hiervan, die eerst heden te 11 uur en 11.20 uur geroeid zouden worden, zijn nu geplaatst in het programma van Zondag te 12.20 en 12.40 uur. Jonge acht a.: de voorwedstrijden zijn van hedenmiddag 4.40 en 5 uur overgebracht naar 's morgens 11 en 11.20 uur. SANTPOORT N. H. KERK. 10: Ds. Wagenaar, van IJsbrechtum. N. H. KAPEL. 10: H. Heeresma, Amsterdam. GER. KERK in H. V., Wustelaan. 10: H. A. van der Hoven van Genderen, van Rotterdam. I7MUIDEN N. H. KERK, Kanaalstraat. 10: Ds. J. N. Seulijn, Castricum. 5.30: Ds. L. Lagerwey.. BETHLEHEMKERK, James Wattstraat. 10: Ds. L. Lagerwey. HERV. EVANG., Oranjestraat 8. 10 en 5: Leesdienst. GER. KERKEN geen opgave ontvangen. CHR. GER. KERK. 10 en 5: Ds. A. Zwiep. DOOPSGEZ en PROT. BOND. Helmstraat 9. 10.30: Ds. Milatz. O.-KATH. KERK. 10: H. Dienst. 7: Vesper. LEGER DES HEELS, Edisonstraat. 10: Heiligings- dienst. 7.30: Verlossingssamenkomst. o.l.v. Adj. Schiller. UMUIDEN-OOST N. R. KERK, Goede Herderkerk. Veiserduinweg 10: Ds. G. F. Callenbach. H. Av. 5.30: Dezelfde. Na betrachting. VRIJZ HERV., Vereen.geb. Stationsweg. Velsen. Geen opgave ontvangen. GER. KERK. Geen opgave ontvangen. .,UTH. GENOOTSCH., Herv. Vereen, geb., Kalver- straat 8. Geen dienst. BAPTISTEN-GEM.. Willemsbeekweg 22. Woen-dag 3: Ds. L. de Haan, pred. te Haarlem. STADSEVANG., Willemsbeekweg. 10: Samenkomst v. Geloovigen. 7.30: Evangelisatiesamenkomst. HERST. APOST. ZENDINGSGEM„ Willebrordstr. 10. 10: Godsdienstoefening. ROZEKRUISERS, Stationsweg 65. 10.30: Tempel dienst. Zaterdag 7.15- Genezingsdienst. VELSEN N. H. KERK. 10: D. Harteveld, hulppred. Voorber. H. Avondmaal. VELSEN-NOORD GER. KERK, v.m. 10 en n.m. 5 u. Ds. F. E. Hoek stra. Bed. H. Avondmaal. BEVERWIJK N. II. KERK, Kerkstraat. 10: Ds. J. de Vries. DOOPSGEZ. GEM.. Meerstraat. 10: Ds. A. Vis. Medewerking van het zangkoor. VRIJZ. HERV.. Parklaan 10: geen dienst. EVANG. LUTH. GEM., Koningstr. 10.30: Ds. J. Ph. Haumersen. GER KERK, C. H. Moensplein. 10 en 5. Ds. H. Holtrop. VRIJE EVANG. „MARANATHA". Adrichemstr. 31a. 10: L. J. Pasman, uit Hilversum. Dr. Schuitstr. 31: Maandag 2.30: Naaikrans. Woens dag 89: Openl. samenk. Gem. Parkeerterrein. CASTRICUM NED. HERV. GEM. nam. 7 uur, Ds. Seuleijn. GER. KERK. 10 en 5.30 Ds Krüger. HEEMSKERK N. EL KERK. 10: Ds. J IJzerman. WIJK AAN ZEE EN DUIN N. H. KERK, 10: Ds. P. W. Foeken Jr. uit Haarlem. VEREENIGINGSGEBOUW, Populierenlaan. IQ: W. C. Luuring, hulppred.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5