IJmuider Courant DAGBLAD VOOK VELSEN. IJMUIDFN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen \oor hotels enz. nog ceen brooddistributie. Bonnen Doen en laten. De verduistering BEVERWIJK VELSEN 25e JAARGANG No. 203 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algenv Drukkerij N.V., Gf. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau IDmuider Courant: Kennemerlaan 42, Umuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. Directie! P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteari ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 1 JULI 1940 Abonnementen per week /Q12J4, pet maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentl&n: 1-5 regels 0-60. elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. EEN BELANGRIJKE SCHENKING. Het Rijksmuseum te Amsterdam is verrijkt met een aantal kostbare Nederlandsch-koloniale meubelen, welke een interessante aanwinst beteekenen. EINDEXAMEN R.H.B.S AFD. B. Voor het eindexamen der R. H.B.S. alhier, afd. B. zijn nog geslaagd: S. Domna. IJmuiden; R. A. Dekker, IJmuiden: P. Gottmer, Velsen; J. B. van de Klooster. IJmuiden; A. Muller. Velsen; H. van Oosterom, Velsen; G. A. Schols, Driehuis; 7. van Veenstra, Santpoort en D. de Vries. Driehms. secretaris-generaal, waarnemend hoofd van hetdepartement van landbouw en visscherij, maakt beènd, dat ook na 30 Juni voorloopig de verstrek- kig van brood in hotels, restaurants, brood jeswin- ke;, enz. nog toegestaan is, zonder dat daarbij bon ne in ontvangst behoeven te worden genomen. Ie hotels enz. kunnen derhalve ook tot nader aan- kadiging de benoodigde hoeveelheid brood tot de to nu toe gebleken behoefte nog vrij van hun leve- racier (bakker) betrekken. (A.N.P.) Twee Harlinger jongens vermist. Met kano tie Waddenzee opgevaren. Men verkeert te Hardingen in ernstige ongerust- feid omt ent het lot van twee Harlinger jonge mannen, resp. 17 en 19 jaar oud, die Zaterdag middag met een kano de haven zijn uitgevaren. Toen de jongemannen in den laten avond nog liet teruggekeerd waren, vermoedde men dat een ingeluk was gebeurd. Des nachts te twee uur voer le Harlinger. reddingboot Jhr. G. A. den Tex inder leiding van schipper S. Wielenga uit om de vermisten te zoeken. Zondagochtend te vijf uur »n later op den ochtend te half elf vertrok de reddingboot opnieuw, waarbij de geheele Wadden- eee werd afgezocht. Er werd echter geen spoor van de jongens ontdekt. Men heeft de verschil lende wachtposten rond de Waddenzee gewaar schuwd. (A.N.P.) BELGISCHE KONINGSKINDEREN BLIJVEN IN SPANJE. SAN SEBASTIAN. (D.N.B.) De kinderen van den Belgischen koning zullen in Spanje blijven. Zij zul len hetzij naar Escoriaal of naar Aranjuez worden overgebracht. ARBEIDSGELEGENHEID VOOR BELGEN IN DUITSCHLAND. BRUSSEL (D. N. B.) De bevoegde Duitsehe autoriteten maken bekend, dat het van nu af aan voor Belgen mogelijk zal zijn in Duitschalnd te wer ken. De aanbiedingen van werkwilligen, welke ge heel vrijwillig geschieden, worden in ontvangst ge nomen door de Belgische bureaux voor arbeidsbe middeling, die alle verder stappen doen. Gevraagd worden geschoolde en ongeschoolde arbeiders, in de èerste plaats mijnwerkers, metaalarbeiders, las- schers, textielarbeiders en daglooners. De arbeiders worden in Duitschland verzorgd, en gehuisvest. Van hun loon kunnen de arbeiders twee derden naar België overmaken. die thans geldig zijn BROOD Bons 31 tot en met 40 broodbonboekje Geldig tot en met Zondag 30 Juni (even tueel tot en met 4 Juli), rechtgevende op totaal 2000 gram brood Bons 41 tot met 50 broodbonboekje Geldig van 1 Juli tot en met 7 Juli even tueel tot en met 11 Juli), recht gevende op totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 69 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 5 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon S0 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL. Bo?i 75 uit het Algemeen distributieboekje Geldig tot en met 12 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of 1/2 pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM. (alleen voor hendie uitsluitend op petro leum kunnen koken). Geldig: Tot en met Zondag 14 Juli. Ze gel Periode 2". Recht gevende op: 2 Liter. Engelsche vliegeraanval op Duitsch slagschip. Dertien Britsche bommenwerpers neergeschoten. BERLIJN. 1 Juli (p.N.B.) Bij herhaalde aan vallen op een Duitsch slagschip zijn op 21 Juni 13 Engelsche bommenwerpers neergeschoten, zonder dat zij zelf het geringste succes hadden behaald. Begeleid door verscheidene destroyers en tor pedobooten bevond een Duitsch slagschip zich op 2,1 Juni op weg van een haven in Midden- Noorwegen naar Duitschland. Talrijke wolken aan den hemel vergemakkelijkten vijandelijke vliegtuigen eventueele aanvalsvoornemens. Des middags om 4 uur doken plotseling vier Engel sche vliegers op, die onmiddellijk den aanval in zetten. Op hetzelfde oogenblik hadden echter ook de manschappen van de zware en lichte af- weerwapens van het slagschip den tegenstander in het' vizier. Zonder effect vielen de bommen in het water. Tegelijkertijd vloog een dér vliegtuigen in brand, stortte neer en verdween in den At- lantischen oceaan. Nauwelijks 'hadden de drie andere Engelschen zich afgewend, toen ook reeds Duitsehe jagers verschenen en de achtervolging inzetten. Van de tegenstanders keerde er niet een naar zijn basis terug. Een half uur later werd wederom alarm ge maakt. Ditmaal hadden zes Engelschen op han dige wijze gebruik weten te maken van het wol kendek. Zij wierpen hun bommen uit groote hoogte uit de wolken neer. Zonder effect. Wel effect had echter het afweervuur der zeestrijd krachten. Drie vliegtuigen werden getroffen en vielen brandend in zee. Ook hier werd met de rest der vluchtende Engelschen afgerekend door Duitsehe jachttoestellen. Nog eenmaal herhaalden de Engelschen dien middag hun aanval op het slagschip. Wederom was de afweer van het slagschip, de torpedoboot- jagers en de torpedobooten bijzonder doeltref fend. Ook de jachttoestellen lieten zich hun prooi niet ontgaan, maar verhoogden het aantal van de door hen neergehaalde toestellen op dezen middag tot zeven. CLERMONT-FERRAND. Nu de stad Clermont-Ferrand als toekomstige tijdelijke zetel van het Fransche parlement en. voor den duur der Duitsehe bezetting van een deel van Frankrijk, woonplaats van den Presi dent der Republiek een nieuwe rol in de lands- historie gaat spelen, mogen «hier enkele bijzon derheden omtrent deze oude stad volgen. Clermont Ferrand is een stad van goed 110.000 inwoners, gelegen op 140 K.M. ten Westen van Lyon in de Fransche middelgebergten. De stad is de samenvoeging van het oude Clermont en de voormalige vesting Montferrand en bevat een groot aantal nauwe straten en ruime pleinen, op een waarvan zich de oude Gotische kathedraal verheft. Clermont-Ferrand is een bisschopszetel, doch kan tevens wijzen op een linnen- en graan- beurs, een academie van wetenschappen enz. De universiteit met daaraan verbonden handels- hoogeschool telt in normale tijden ongeveer 1000 studenten. Niet minder dan een cultuurcentrum is Cler mont Ferrand een industriestad. Zoo vindt men er de wereldvermaarde Michelin-bandenfabrie- ken, linnen-, zijde- en papierfabrieken, machine bedrijven enz. Uit den wijden omtrek komen de landbouwproducten hier aan de markt, waartoe uitstekende verbindingen van allerlei aard bij dragen. Zoo heeft de stad ook een vliegterrein. De stad Clermont bestond reeds vóór het be gin onzer jaartelling en heeft een niet onbelang rijke historie. Romeinen, Franken en Noorman nen veroverden beurtelings de stad en verwoest ten haar meer dan eens. In later dagen was zij meermalen de zetel van kerkvergaderingen, waar onder het Concilie van 1095, waarop tot den eer sten kruistocht besloten werd. van historische beteekenis werd. Clermont werd in later tijd de hoofdstad van Auvergne en door Lodewijk XIH vereenigd met de vesting Montferrand. hetgeen tot haar tegen woordige benaming Clermont-Ferrand leidde. Russische' troepen rukken op langs Proet en Donau. MOSKOU, 1 Juli (D.N.B.) De Sovjet Russen zijn, naar Tass meldt, in het Noorden der Boeko- wina aangekomen op de met Roemenië overeenge komen grenslijn. In Bessarabië rukken de troepen op naar de nieuwe grens langs P>-oet en Donau. Ge motoriseerde strijdkrachten hebben het spoorweg station Ungheni aan den linkeroever van de Proet bezet. Gemotoriseerde infanterie met tanks is in Caggoel aan de Proet en in Reni aan de Donau Mej. M. 1. H. Buiige heeft haar buitenplaats „Het Kareuol" te Acrdcnhout ter beschikking gesteld van het Nederlandsche Roode Kruis. De buitenplaats zal bestemd worden om militairen, die in den oorlog ziek of gewond werden, weer geheel op krachten te laten komen. Ons aller doen en laten Kan ons in dezen tijd, Veel schaden en veel baten, Dat hangt af van de mate, Waarin, in werk en praten, Men zich aan beiden wijdt. Geen piekeren, geen zeuren, Geen tobben en geen treuren, Geen knorrig sikkereuren, Over wat kan gebeuren, Geen zorg uit kletspraat peuren, Maar allemaal en één: De handen uit de mouwen, En zonder te verflauwen, In eendracht en vertrouwen, En onverdroten sjouwen, Stug helpen op te bouwen. Zoo lukt het ons alleen. Geen morren en geen klagen, 't Onmooglijke niet vragen, Niet opzien tegen dragen. En ondanks onbehagen Geen oogenblik versagen, Al valt het soms niet licht; Maar streven zonder klachten, In werk en in gedachten, .Steeds zoeken en steeds trachten, Elk naar zijn beste krachten, Het beetre staat te wachten Voor wie zich daarnaar richt. P. GASUS. Zon onder 10.04 Zon op 5.23 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. binnengerukt. Parachute troepen hebben de stad Ismail aan de Donau bezet. De opmarsch is overal zonder incidenten geschied. BOEKAREST, 1 Juni (D.N.B.) Volgens een communiqué van het ministerie van binnenland- sche zaken wordt de evacuatie van Bessarabië en het Noorden der Eoekowina voortgezet. Zondag zijn afgezien van de voor de evacuatie gebruikte auto's in Moldavië 80 spoortreinen aangekomen. Overal zijn commissies gevormd die maatregelen nemen voor hulp aan de vluchtelingen. De evacuatie van Zuidbessarabië wordt uitge voerd met treinen en sleepbooten, die van Noord- bessarabië met alle beschikbare middelen op de spoorwegstations Reni en Ungheni. De Roemeensche autoriteiten houden contact met de Sovjetcom mandanten en vergemakkelijken aldus de ontrui ming. Gisteren hebben zich over Ungheni cn Cris- titi zevenduizend zeshonderd en over Galatz en Reni tweeduizend Joden naar Bessarabië begeven. De minister van binnenlandsche zaken heeft be volen, dat aan alle in het land aanwezige Bess- arabische arbeiders vergunningen moeten worden uitgereikt om naar Bessarabië terug te keeren. In het geheele land heerscht volkomen orde. De open bare meening wordt gewaarschuwd tegen fantas tische geruchten over z.g. ontruiming van andere gebieden des lands. SNEEUWOPRUIMING EN BESTRIJDING VAN GLADHEID IN NOORD-HOLLAND. Bij de behandeling in de Commissie uit Prov. Staten van de voorgestelde wijziging van het We genreglement Noord-Holland, vroeg een lid, of het Wegenreglement ook na de wijziging, welke voor gesteld wordt, wel voldoende waarborgen geeft, dat in een strengen winter de sneeuw voldoende wordt gei-uimd en de bestrijding der gladheid naar behooren geschiedt, waarbij het lid er op wees, dat de onderhoudsplichtigen dikwijls niet over de tech nische middelen beschikken om aan hun verplich tingen te voldoen. Gevraagd werd daarom, of het niet gewenscht was, dat de bestrijding van deze euvelen door de Provincie zelf of door een ander groot lichaam ter hand genomen werd. Een ander lid was van oordeel, dat er in het voorgestelde aanleiding gevonden kon worden te overwegen, of niet gestreefd moest worden naar meer concentratie van het wegbeheer. In grooter verband zouden bestrijdingsmiddelen meer succes kunnen hebben en het zou aan te bevelen zijn dezen kant uit te gaan, wanneer zou blijken, dat de polders het werk niet aankunnen. Het aanwezige lid van Ged. Staten waarschuwde er tegen, te spoedig onderhoudsplichtigen hun ver plichtingen uit handen te nemen. Men moet niet vergeten, dat bij verschijnselen als de afgeloopen winter te zien heeft gegeven, geen enkel lichaam over de miiddelen beschikt om in korten tijd af doende maatregelen te nemen. De gemaakte op merkingen gingen naar de meening van het lid van Ged. Staten veel verder dan het onderwerp, waarop de voordracht betrekking had. Deze beoogde slechts aan de onderhoudsplichtigen, naast de reeds be staande verplichting van het wegruimen van sneeuw, op te leggen de verplichting van het nemen van voldoende maatregelen ter ondervanging van het gevaar, dat voor het verkeer ontstaat door glad heid van het wegdek tengevolge van ijsvormïng. De Commissie adviseerde tot aanneming van de voordracht. Fransche regeering uit Bordeaux vertrokken. GENèVE, (D.N.B.) Dc Fransche regeering is thans uit Bordeaux vertrokken. Nadat Vrijdag president Lebrun de stad verlaten had,, vertrok Zaterdag een lange colonne auto's, waarin de leden der regeering, het personeel hunner bu reaux en de leden van het parlement hadden plaats genomen. Officieel is als nieuwe zetel der regeering „een stad in het centrale bergland" genoemd. De Fransche bladen voegen hieraan toe, dat regeering en parlement hun zetel in twee dicht bij elkander gelegen steden zullen vestigen, Clermont Ferrand zal een dezer zetels zijn. Het gemeentebestuur heeft reeds opdracht gekregen, het grootste hotel vrij te doen maken. VISCHCOLLEGE ..HET KARPERTJE". Zondag heeft „Het Karpei'tje" deelgenomen aan een vischconcours te Alkmaar. Er werd gevischt op baars. Ondanks het groote aantal deelnemers wist Het Karpertje beslag te leggen op den eersten prijs, met een aantal van 13 stuks. In den personeelen wedstrijd werden de prijzen gewonnen door J. Stals, le prijs met twee stuks; J. Jansen 2e pr., met één stuk, J. Posch 4e pr. met één stuk en J. Bakkum 6e pr. met één stuk. Bij loting werden nog prijzen toegewezen aan de heeren P. Put, J. Maenhout en J. Kloos, leden van Het Karpertie. Een halve eeuw organist. Heden was het een halve eeuw geleden dat de heer M. van Geelen, na een daartoe uit 9 sollicitanten verkregen benoeming werd aan gesteld als organist der Ned. Hervormde Ge meente. Ter gelegenheid van dit zeldzame ju bileum hebben wij met Óen jubilaris een on derhoud gehad. De heer Van Geelen, die thans 73 jaar oud is werd 7 Maart 1867 geboren, zoodat hij reeds op 23-jarigen leeftijd luister bijzette aan de godsdienstoefeningen, die in die dagen werden geleid door ds. H. Waardenburg. Toen de ju bilaris in Velsen kwam, stond het orgel, dat in 1897 dienst gedaan. De behoefte werd ge- stein" aan de Néd. Herv. Kerk was geschon ken, een zoogenaamd „kapelorgel" op de Oost gaanderij. Dit instrument heeft tot ongeveer 1897dienst gedaan. De behoefte werd ge voeld van een nieuw orgel, waartoe de giften uit de gemeente talrijk toevloeiden. Tijdens het dienstwerk van ds. P. A. Klap, die zich voor het nieuwe harmonium zeer beijverde, werd eenigen tijd na de verdwijning van het oude instrument een nieuw orgel gebouwd. Dit bracht echter moeilijkheden, daar voor den bouw van dit prachtige instrument eerst een nieuwe gaanderij moest worden gemaakt aan de Westzijde van het oude kerkje ter vervan ging van de bestaande. In 1929 volgde een verbouwing en het orgel werd eerst weer in den dienst bespeeld bij het tweede huwelijk van den jubilaris op 2 December 1929. Als bijzonderheid zij vermeld dat de gouden jubilaris, die nog immer een krachtigen geest en groote activiteit bezit, acht predikanten tijdens zijn loopbaan als organist heeft mee Interxeur van de Oranjerie van de buitenplaats „Het Kareool". gemaakt, cn wel ds. H. Waardenburg, ds. K, Loggers, ds. P. A. Klap, prof. A. J. de Sopper, ds. J. Ph. Eggink, ds. W. S. van Leeuwen, ds. J. Th. Meyer en thans ds. Joh. Bronsgeest. Herdenking in de kerk. Zondagmorgen werd in de Ned. Herv. Kerk het zeldzame jubileum herdacht. De dienstvoorbereiding voor het H. Avond maal werd geleid door den hulpprediker ir. D. Harte veld, die sprak naar aanleiding van Openb. 4:2 en 3. Na afloop van den dienst werd de jubilaris door den voorzitter van den Kerkeraad den heer G. van Kersbergen naar de banken van de colleges en den kerkeraad geleid, waar hij werd toegesproken door ds. Joh. Bronsgeest. Deze bracht den jubilaris dank voor den be langrijken arbeid, dien hij gedurende vijftig jaren voor de gemeente heeft verricht. Hij wenschte den jubilaris Gods besten zegen toe en hoopte dat de heer Van Geelen nog vele ja ren de gemeente op dezelfde wijze mag dienen. Op verzoek van ds. Bronsgeest zong de ge meente hierna Ps. 31:17. De heer Van Geelen dankte ds. Bronsgeesb voor zijn gelukwensch en gaf uiting aan de gedachten, die zijn hart vervulden. Na afloop van den dienst was er gelegen heid dien jubilaris in de consistoriekamer ge luk te wenschen. Velen hebben van deze gele genheid gebruik gemaakt. NAAR DE WERKVERSCHAFFING IN STEENWIJK. Het aantal arbeiders uit onze gemeente, werk zaam in de werkverschaffing te Steenwijk, dat tot nu toe 100 bedroeg, is thans tot 150 uitgebreid, die heden derwaarts vertrokken zijn. Zij blijven daar 4 weken, waarna zij 2 dagen verlof krijgen met vrij reizen. Het is de bedoeling, zoodra het treinverkeer zulks mogelijk maakt, de arbeiders weer elke 2 weken in de gelegenheid te stellen, met verlof naar huis te komen, zooals dit tot nu toe steeds de ge woonte is geweest. Een afscheid aan de papierfabriek. Zooals wij reeds in ons blad van Zaterdag be richtten heeft de heer W. Eyman, na op 11 Juli 1887 in dienst te zijn gekomen en sindsdien 53 volle jaren bij de N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen werkzaam te zijn. geweest, dit bedrijf met pensioen verlaten. Za terdagmiddag nam hij in het groote schaftlokaal afscheid. Dit geschiedde in tegenwoordigheid van den bedrijfsingenieur en den bedrijfschef der Papier fabriek de 'heeren ir. T. F. Hubrecht en W. J. Willems, alsmede van de heeren ir. A. J. Allan, ir. J. M. de Muinck Keizer, ir. M. v. d. Lee, ir. R. Dufour, terwijl kantoor- en technisch personeel evenals vele collega's en arbeiders de zaal geheel vulden. De heer Hubrecht sprak als bedrijfsingenieur van de af deeling, waarin de heer Eyman zijn ge heele dienstverband heeft doorgebracht, als eerste den scheidenden functionaris toe, waarbij hij schertsend opmerkte, dat de heer Eyman in werk- kleeding op het bedrijf kwam en dit in werkklec- ding ook ging verlaten. Spr. herinnerde aan heb feit, dat het 108 jaar geleden was, dat de vader van den heer Eyman bij Van Gelder in dienst kwam en wees voorts op den grooten ijver, de bijzondere werklust, de groote dosis optimisme en activiteit van den scheidenden baas. Daar spr. in den heer Eyman den échten Zaan- kanter ziet, overhandigde hij dezen het boek werk ..De Zaansche windmolens" van P. Boorsma en wenschte ten slotte den scheidenden werkbaas een goede toekomst. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer Willems, bedrijfschef van de papierfabriek. Deze zeide met zekere droefheid weer een vete raan te zien vertrekken, temeer daar de zorgen en vreugden van het bedrijf den heer Eyman ook immer bijzonder ter harte gingen. Spreker was zeer erkentelijk, ook persoonlijk, voor den steun in de afgeloopen jaren door den heer Eyman aan het bedrijf gegeven, vooral door de buitengewone kennis van de practijk die de scheidende werk baas zich eigen had gemaakt en aan anderen mededeelde. Daar de heer Eyman een enthousiast hengelaar is werd hem namens het personeel een fraaie hengelstok geschonken en om de visschersverha- len rustig te kunnen vertellen bovendien een keurig ameublement. De heer Eyman bracht dank aan zijn superieu ren. collega's en arbeiders voor de ondervonden samenwerking, waarna hij onder hilariteit van de aanwezigen oude herinneringen naar voren bracht. Persoonlijk nam de heer Eyman van de vele aanwezigen afscheid, welk afscheid voor hem ongetwijfeld moeilijk was, na ruim een halve eeuw „zijn" bedrijf te hebben gediend. Inlevering draadlooze installaties. Lijsten van duiven. De Burgemeester van Velsen brengt ter open bare kennis: le. op grond van 2 der op 24 Juni j.l. in wer king getreden „Verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied, betreffende maatregelen op het gebied van be richtgeving en fotografeeren", moet hij, die daadwerkelijk in zijn bezit heeft: a. zendinstallaties voor draadlooze telegrafie of telefonie of seinlampen, of geschreven of ge drukte handleidingen voor het gebruik daarvan; b. ontvanginstallaties voor draadlooze telegra fie of telefonie en de handleidingen voor het ge bruik daarvan. deze onmiddellijk inleveren aan het Bureau van Politie, Willemsplein te IJmuiden (West),. Deze inlevering is eveneens noodzakelijk, wan neer iemand na het in werking treden dezer ver ordening zend- of ontvanginstallaties voor draad looze telegrafie of telefonie, seinlampen of hand leidingen voor het gebruik daarvan, daadwerke lijk in zijn bezit krijgt. De gewone in den handel verkrijgbare radio- ontvangtoestellen vallen niet onder deze regeling en kunnen dus worden behouden. 2e. Op grond van §4 dezer verordening moe ten de houders van slagduiven een lijst hunner duiven onmiddellijk inleveren aan het Hoofd bureau van Politie, Tiber iusplein, IJmuiden (Oost). Hij die hieraan niet voldoet wordt met gevan genis (Duitsch recht) gestraft.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1