IJmuider Courant De Vacanties. Bonnen De verduistering Roemenië ziet af van de Britsche garantie BEVERWIJK IJMUIDEN VELSEN 25e JAARGANG No. 204 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Umulder Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOK VELSEN. IJMUIDFN. SANTPOOR I EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 2 JULI 194Ö Abonnementen per week Q12J4, p©s maand 0.52J4, per 3 maanden 1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex, Advertentl&n: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regelt /0J5, elke regel meer ƒ0.10. Zaterdag hebben wij een verslag opgenomen van een persconferentie in Scheveningen, waarin be kende vertegenwoordigers van den A. N. W. B., de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenver keer, de Nederlandsche Spoorwegen en Horecaf (den bond van hotel, restaurant- en caféhouders) pleidooien gehouden hadden voor het laten door gaan van vacanties. Zij hebben allen, die er met vacantie op uit kunnen gaan, aangespoord om dat te doen. Het is een nieuw verschijnsel dat zooiets per bijzondere persconferentie geschieden moét, want vroeger gingen alle menschen, die zich een vacantie- reisje veroorloven konden, wel uit eigen beweging. Maar nu is dat niet het geval. Laat ik ook nog een poging doen om die thuisblijvers die eigenlijk wel zouden kunnen gaan te overreden. Er zijn heusch niet alleen de statutaire doeleinden van de onbaat zuchtige instellingen A. N. W. B. en A. N. V. V. en de bedrijfsbelangen van de vervoers- en verblijfs- organisaties N. S. en Horecaf mee gemoeid. Maar ook hun eigen belangen, waaronder niet slechts de genoegens die zij beleven zouden als zij wel met vacantie gingen maar ook en in hooge mate hun gezondheid en die van hun kinderen. Wij hebben allen, de één meer, de ander minder, een moeilijken tijd achter den rug. Moeilijke tijden worden niet door veel werk maar door zorg en spanning en on zekerheid veroorzaakt. Zorg komt in andere jaren ooi: voor, maar spanning en onzekerheid hebben zich er ditmaal in ongewone mate bijgevoegd, ter wijl de zorgen nog heel wat sterker optraden dan anders. Het is dan ook heelemaal geen wonder, dat de meeste menschen elkaar vertellen hoeveel pon den ze in weinige weken- tijds wel zijn afgevallen. Hetgeen overigens zijn onmiskenbare lichtzijde heeft, want alle eertijds aangedikten zijn er vlot ter en bewegelijlcer door geworden en torsen bij elke stap een materieele last minder. Dat komt htm weer uitstekend te pas nu zooveel meer loopen en fietsen vereisoht worden en zal hun ondernemings geest ook in hun vacantie extra bevorderen. Het is niet noodig de voordeelen van vacanties in den breede te bezingen. Dat is al zoo veelvuldig gebeurd en alle huisdokters zijn er experts in en kunnen het beter dan ik. Laat er slechts even aan herinnerd worden dat niet alleen lichamelijk welzijn ermee gediend wordt maar ook geestelijk. Want men ontspant den geest en men doet daarbij nieuwe indrukken van een ongewone omgeving op, die verfrisschen. Men kweekt geestelijke reser ves aan, waarop later een beroep gedaan kan wor den. Wie wel eens een jaar thuisgebleven is en het volgende jaar weer is uitgegaan kent het verschil heel goed. Ik mag er bijvoegen dat ik hier uit eigen ervaring spreek. Nu zullen wij die ontspanning en opfrissching van den geest en die aankweek van geestelijke zoowel als lichamelijke reserves allen beter dan ooit kun nen gebruiken. Want het is niet alleen zeker dat wij meer opgebruikt hebben dan anders, maar ook dat ons geen lichte tijd te wachten staat, nu de wereld in een toestand van overgang verkeert en •zooveel toestanden aan het veranderen zijn die ook 'in ons particuliere leven hun invloed doen gelden. Dus is een vacantie-uitstapje 'meer dan ooit in uw eigen belang. En als er wat minder of misschien wel heel veel minder aan besteed kan worden dan in vorige jaren is dat nog niet erg. De buitenland- sche reizen zijn nu trouwens toch uitgesloten. En het genoegen behoeft niet minder te zijn als het uit schraler beurs gefinancierd moet worden. Het kan zelfs grooter wezen, zooals velen bij gelegenheid wel eens ondervonden hebben. Tenslotte zou ik nog willen zeggen, ofschoon ik niet geloof dat iemand met vacantie zal gaan met het uitsluitende doel den A.N.W.B., de A.N.V.V., de N.S. en Horecaf een genoegen resp. een voor deel te bezorgen, dat het de zaak slechts kan veraangenamen als men bedenkt, dat men eenige bedrijven helpt steunen welker voortbestaan voor ons allen noodig is en die in een zorgelijken tijd geen klein aandeel van de zorgen te torsen heb- gen gekregen. Wat de vacantievreugde betreft. nu, die kan men dankbaar en in zoo ruim mo gelijke mate erbij nemen, Hoe meer hoe beter. Die is allemaal zuivere winst. En kweekt de sterkste „reserves" die men zich maar zou kun nen wenschen. R. P. die thans geldig- zijn BROOD. Bons 31 tot en met 40 (broodbonboekje) Geldig tot en met 4 Juli, rechtgevende op totaal 2000 gram brood. Bons 41 tot en met 50 (broodbonboekje). Geldig van 1 Juli tot en met 7 Juli (even tueel tot en met 11 Juli), recht gevende op totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 69 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig: Tot en met 5 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL Bon 75 uit het Algemeen distributieboekje Geldig tot en met 12 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of 1/2 pond zelf rij zend.pakmeel. PETROLEUM. (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 2". Geldig: Tot en met Zondag 14 Juli. Recht gevende op: 2 Liter. Een felle brand verwoestte te Rosmalen vier boerderijen. Hier boven het weinige, dat de bewoners nog wisten te redden en gevaarlijk is om met den Britschen vijand van den vrede en den verderver van volkeren aan één tafel te zitten. Engelsche beloften, ook wanneer zij kwamen in het kleed van diplomatieke acties en ver dragen, aldus de Deutsche Allgemeine Zeitung, zijn steeds gebleken illusies te zijn voor hen, die zich als partner ter beschikking hadden gesteld. De abrupte ommekeer van Roemenië tegen Engeland en het ver slagen Frankrijk geeft een drastisch aanschouwelijk onderwijs aan menigen staat en menig volk, welks betrekkingen met Engeland misschien ook thans nog door steeds weer door Engeland weerlegde veronder stellingen worden bepaald. 31 Maart 1940) 30 H.L. kolen ontvangen heeft mag hem nu voor 1 October afgeleverd worden 20% of 6 H.L. Nadat de voor ons land beschikbare kolen naar de verschillende gemeenten getrans porteerd zijn wordt telkens een hooger percen tage bepaald. Hét is op het oogenblik niet te zeg gen hoe hoog dit percentage in den loop van den winter zal worden opgevoerd, want dat hangt geheel van het verloop der transporten af. DE INDUSTRIE: Industrieele verbruikers en daarmee gelijk te stellen afnemers zooals ziekenhuizen, gestich ten en alle instellingen van rijk. provincie en gemeenten. mogen voorloopig elke maand (beginnende over Juli) niet meer brandstoffen ontvangen dan 1/12 van hetgeen zij in de maan den April 1939 tot en met Maart 1940 afgenomen hebben. Brandstof handelaren mogen in de maanden JuliSeptember aan binnenlandsche industrieele verbruikers met een jaarverbruik van 240 ton kolen of meer, slechts verkoopen of afleveren op een toewijzing die gegeven moet worden door den directeur van het rijkskolenbureau. „Hoogstaand" werk bij het sloopen van de ophaal brug aan de Kalkmarkt te Amsterdam, welke plaats moet maken voor een basculebrug, die aanpast bij de verbreeding van de Prins Hendrik, kade. Huisbrand voor den winter. Voorloopig slechts 20 van het verbruik in den winter 1939—1940. In ons vórig nummer hebben wij medegedeeld, dat eerstdaags te verwachten was, dat met de bezorging van de huisbrand voor den aanstaan den winter begonnen zal worden. Nader kunnen wij mededeelen, dat in verband daarmede het vervoerverbod van verschillende soorten brand stoffen is opgeheven. Aanvankelijk was het de bedoeling dat elk zin vóór October 50% zou krijgen van de hoeveel heid huisbrand die het vorige winterseizoen ver bruikt was. Door l;iet uitbreken van den oorlog in ons land en door de daardoor ontstane trans portmoeilijkheden. kan daaraan geen gevolg ge geven worden. Nu'mag voorloopig niet meer af gegeven worden dan 20%. De wintervoorraad die de gezinnen mogen opdoen is dus niet groot, maar wij vernemen dat de verstrekking die nu plaats heeft slechts een voorloopig karakter heeft. Er worden thans reeds vrij groote hoeveelheden kolen voor huisbrand uit Limburg vervoerd, de voor raad die bij de mijnen is kan zelfs zeer groot genoemd worden, zoodat aan te nemen is, dat als het transport loopt zooals men hoopt, binnen eenigen tijd een nieuwe hoeveelheid boven de nu reeds toegestane 20% kan wor den toegewezen. De 20% worden berekend van de brandstoffen die een gezin gehad heeft in de maanden April 19.39 tot en met Maart 1940. verminderd met het eventueel door afnemers ontvangen kwantum sedert 1 Mei 1940. De brandstoffen die de kolen handelaars in voorraad hebben- moeten naar ver houding gelijkelijk over hun afnemers worden verdeeld. Voor zoover de beschikbare hoeveelheden dit toelaten zal aan nieuwe afnemers (zooals nieuw- gévestigden) 20% van hun geschatte jaarlijksche verbruik mogen geleverd worden. De handelaren mogen de brandstof slechts afleveren tegen een door den verbruiker af ge tee kend ontvangbewijs. Er is dus wat de brandstoffenrantsoeneering aangaat een ander stelsel gekozen dan 'in den oorlog 1914—1918. Toen geschiedde de verstrek king per gezin, onverschillig of een groot of een klein huis werd bewoond. Aan dat vroegere stel sel waren in de praktijk bezwaren en onbillijk heden verbonden. Daarom is nu een stelsel aan genomen dat gebaseerd is op het verbruik in den vorigen winter. Als iemand in den vorigen winter (1 April 1939 Engelsche troepenconcentratie in Egypte. ROME, CD.N.B.) Italiaansche journalisten, die uit Egypte zijn teruggekeerd, hebben de Stampa medegedeeld, dat Engeland sterke af- deelingen van zijn Palestijnsche troepen Egypte concentreert, om een grooten aanval op Cyrenaica voor te bereiden. Ook zijn bombarde- ments- en jachtvliegtuigen van het nieuwste type uit de luchthavens van het naburige Oosten teruggetrokken en in Egypte opgesteld. Het Egyp tische volk leeft in een voortdurende angst voor luchtaanvallen. De Egyptenaren willen niets van een oorlog weten, doch wagen het niet zich tegen Engeland te verzetten. Aan de Egyptisch-Libische grens komt het herhaaldelijk tot heftige botsin gen tusschen Britsche en Egyptische troepen. De Engelschen hebben drink- en waschwater in over vloed, terwijl de rantsoenen der Egyptenaren be neden het noodzakelijke liggen. Zon onder 10.04 Zon op 5.23 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. te 's Gravenhage. Spr. verzocht dit schilderij, dat oude fabriek in 1922 voorstelt, een plaats te wil len geven in het kantoor van den directeur. Zich tot den directeur richtend zei spr., dat deze met gerechtvaardigden trots op dezen dag mag te rugzien. De uitbreidingen van het bedrijf waren ook zijn persoonlijk succes. De heer Romeyn hoopte, dat hot den directeur zou mogen gelukken het bedrijf tot grooter bloei te brengen en zegde daarvoor gaarne de medewerking an het personeel toe. ANTWOORD VAN DEN BURGEMEESTER Burgemeester mr. K. J. J. Scholtens gaf te ken nen, dat het college van B. en W. zeer gevoelig is voor de wijze, waarop deze gedenkdag werd inge richt. Spr. wenschte directeur, personeel en com missie geluk. We zien thans terug, aldus de burge meester, op wat de zeeman noemt het journaal van de reis. Het gedenkschrift, dat ter gelegenheid van het jubileum werd uitgegeven, is te vergelij ken met zoo'n journaal en de daarin opgenomen gebeurtenissen bevatten menige les voor de toe komst. Het gemeentebestuur viert met genoegen dit jubi leum in het bijzijn van het personeel, dat zijn taak met zooveel toewijding verricht. In de laatste 14 jaren heeft het bedrijf zich steeds verjongd, zoowel op commercieel als administratief terrein. Tenslotte bracht de burgemeester hulde aan den maker van het schilderij en bestemde het gaarne om te prijken in de directeurskamer. Tenslotte richtte ook de directeur nog een woord van dank tot .den schilder v. d. Berg. Hierna volgde de receptie, die door zeer velen werd bezocht. Bijna alle raadsleden kwamen hun gelukwenschen aanbieden. Voorts zagen wij den oud-gemeentesecretaris den heer J. W. A. C. van Loenen, het oud-raadslid W. Maters, vertegenwoor digers van de aangesloten gemeenten, de besturen van middenstandsvereenigingen en voorts tal van zakenrelaties en particulieren. Een stroom van schriftelijke gelukwenschen en een ware schat van bloemen gaf voorts uiting aan de gevoelens van algemeene waardeering, welke het jubileerend gasbedrijf in den loop der jaren heeft verworven. Buitetilandsche politiek gewijzigd BOEKAREST, (DNB) Gisterenmiddag is on der voorzitterschap van minister-president Ta- tarescu een ministerraad gehouden. Op grond van een rapport, uitgebracht door den minister van buitenandsche zaken, Argetoianu, werd be sloten tot wijziging der Roeméenschè buitenland- sche politiek. Tevens nam de ministerraad er kennis van, dat Roemenië afziet van de garanties, die op 13 April 1939 door Engeland en Frankrijk werden verleend. BERLIJN, 2 Juli (D.N.B.) De besluiten van den Roemeenschen ministerraad van Maandagmiddag worden door de Duitsche bladen in korte commenta ren een zware nederlaag genoemd van Engeland. Wanneer de Roemeensche regeering besluit tot. wijziging van haar buitenlandsche politiek, zoo schrijft de Berliner Börsenzeitung, dan kan dat al leen beteekenen, dat zij op buitenlandsch politiek gebied van nu af aan met de feitelijkheden dei- ruimte wil handelen, gelijk zij reeds op economisch gebied gehandeld heeft door haar accoord met het Grootduitsche rijk. De afstand van de Engelsch- Fransche garantie verduidelijkt zoowel de oude als de nagestreefde nieuwe lijn der Roemeensche poli tiek en vormt een openlijke breuk met die Wester- sche neigingen en invloeden, die in Boekarest zoo lang toonaangevend zijn geweest, een afkeeren van de tactiek van het half om half en een demonstra tieve wijziging in de verhouding tot Engeland, den „garant", die Roemenië door vage beloften ving om het vervolgens, zooals elk van zijn beschermelingen, laf in den steek te laten. In dezen zin beteekent de Roemeensche verklaring van afstand een vernieti gende nederlaag van Engeland in Zuid-Oost-Europa. Engeland is als machtsfactor in dit gebied evenals op het geheele vasteland volkomen uitgeschakeld en de gebeurtenissen in en om Roemenië zullen ook in den laatsten hoek van Europa de overtuiging ves tigen, dat het in de hoogste mate compromitteerend Het gouden jubileum van het gasbedrijf herdacht. Personeel schonk een huldeblijk. Het gouden jubileum van het gemeentelijk gasbedrijf is Maandag officieel herdacht met een receptie van het gemeentebestuur in de werkkamer van den directeur van het jubilee- rende bèdrijf. Het personeel heeft het gemeente bestuur bij deze gelegenheid een schilderstuk aangeboden, een voorstelling gevend van het eigen productiebedrijf in 1922. De aanbieding van dit geschenk geschiedde in een aparte bijeenkomst, 'die aan de receptie vooraf ging, in tegenwoordigheid van het voltallige ge meentebestuur, de raadsleden mevr. KempHaan en den heer N. Paschïer als leden van de commissie van bijstand in het beheer van het "gasbedrijf, den heer W. C. Huisman, sècretaris dier commissie, den heer K. Steyn, oud-wethouder van het bedrijf en van het vrijwel voltallige personeel van het gas bedrijf. REDE VAN DEN DIRECTEUR. De directeur van het gasbedrijf, de heer H. J. de Groot, vestigde er allereerst de .aandacht op, dat het op dezen gedenk waard igen dag een halve eeuw geleden is, dat dit bedrijf als overheidsbedrijf werd geëntameerd. Het zilveren jubileum, alclus de directeur, kon in den wereldoorlog niet worden ge vierd, thans valt het gouden jubileum weer in zoo'i periode. Spr. was verheugd, dat het gemeentebe stuur toch besloten had om dit jubileum niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Deze tijd, aldus spr., toont .ongevraagd aan van welke groote waar de het gasbedrijf is. Het personeel heeft meer dan normale werk zaamheden moeten verrichten. Het heeft de groote drukte weten op te vangen zonder dat het bedrijf gestoord wérd. De directeur betuigde daarvoor het personeel zijn erkentelijkheid. Vervolgens dankte spr. het college van B. en W, voor het in het bedrijf gestelde vertrouwen en voor de aan den directeur gelaten vrijheid om de maat regelen te nemen die noodig waren om het bedrijf te doen uitgroeien. Na-de aansluiting bij Hoogovens kwam de groot ste uitbreiding tot stand. De directeur eindigde zijn toespraak met den wensch, dat het bedrijf ook in de toekomst een bron van veel vreugde zal mogen zijn. Namens het personeel sprak de heer T. Romeyn, chef van de boekhouding, die zich verheugde over den groei van het bedrijf. De menschen, die er voor werken bleven gespaard voor den geesel der werk loosheid. Het personeel heeft uiting willen geven aan zijn erkentelijkheid door het aanbieden van een schilderstuk, vervaardigd door den heer v. d. Berg Het Staatsvisschershavenbedrijf in de tweede oorlogsmaand. Aanvoer uit lee vond niet meer plaats. Bijna geen bedrijf in onze gemeente is zoo door de omstandigheden getroffen als het visscherij- bedrijf. Geen visschersvaartuig vaart er meer in of uit en de geheele aanvoer in den afslag beperkt zich thans tot wat er van het IJselmeer aan zoetwater- visch en van Scheveningen aan zeevisch aankomt, terwijl tevens eenige in de buitenhavens vïsschende „open booten" zeer geringe hoeveelden aanvoeren. Wat er aan zeevisch voorts verkocht wertl, was het restant van de koelhuisvisch, kort voor den oor log in de koelhuizen opgeslagen. Het omzetcijfer van de maand Juni, de tweede oorlogsmaand, geeft een duidelijk beeld van een desolated toestand waarin het visscherijbedrijf vf/keert. De omzet bedroeg slechts f 15734 tegen, f 404293, in dezelfde maand van het vorige jaar. De omzet in het eerste halfjaar van 1940 be droeg f 2.295.595 tegen f 3.560.368 in hetzelfde tijd vak van 1939. De opbrengst van de in den afslag verkochte koelhuisvisch bedroeg f 1160, waarvan f 141 af komstig van trawlers f 1019 afkomstig van log gers. Van 30 vangsten van open booten was de opbrengst f 220. De opbrengst der consignaties bedroeg f 14354 (v.j. f 6536). Maandag werd liet gouden jubileum van het Beverwijksche gasbedrijfriierdacht. Het gemeentebestuur recipieerde. Tweede van links burgemeester mr. H. J. J. Scholtens, vierde de heer H. J. de Groot, directeur van het "jubileerende bedrijf. Geheel rechts de gemeente-secretaris de heer A, A. Post. Visschen in Velserbeek. Als we boven dit stukje plaatsen „Visschen in Velserbeek" dan make men zich geen illusies, dat men, voorzien van hengelstok en simmetje aan den kant van de vijvers kan gaan zitten om te trachten, een vischje te bemachtigen. Neen, in Velserbeek is geen vischwater; de visoh die in de vijvers van Velserbeek rondzwemt kan in geenerlei verband worden gebracht met iets dat met onze voedsel voorziening te maken heeft; ze doet alleen dienst als siervisch en ze mag bekeken en gevoerd wor den, maar verder is het: afblijven. „Visschen in Velserbeek", daarmee bedoelen we de visschen die er in de vijvers rondzwemmen, de karpers, de zeel ten, de voorns en niet te vergeten de goudvisschen. De vischstand is aardig aangegeroeid, vooral sinds de grootste roover onder de visschen, de snoek eindelijk uitgeroeid was. Voordien was er geen vischje veilig in het heldere water van den grooten vijver en zelfs de piepjonge kuikens van eenden en waterhoentjes werden maar al te dikwijls een prooi van de vraat- en moordzuchtige snoeken, die er in alle maten rondzwommen. Het water van den grooten vijver verbergt, vooral wanneer het zonnetje er op schijnt, niets voor den bezoeker, noch de vette grauwe zeelten, noch de zilverachtige vlugge voorntjes. Voor den minnaar der hengelsport om van te watertanden, maar een echte hengelaar vischt toch liever in dieper water; dat levert meer verrassingen op. Als men den toekoms- tigen buit zoo maar kan zien rondzwemmen is het geen visschen meer. Maar toch is er wel eens gevischt in de vijvers van Velserbeek. Dit was echter een privilege voor enkele bevoorrechten; en deze bevoorrechten was het ook alleen maar te doen om de snoeken uit den. vijver te verwijderen; zij vischten dus ambtshalve. Met het snoekvisschen hebben ze trouwens weinig succes gehad en als het bij het visschen gebleven, was, zouden er nu meer dikke snoeken dan dikke karpers of zeelten in den vijver, gezeten hebben. De meeste snoeken werden gestrikt, maar dat kon alleen geschieden wanneer de snoek „stond". Want een snoek kan „staan" al heeft hij geen pooten. Roerloos kan hij op één plek doodstil blijven liggen. En dan is het 't meest geschikte oogenblik om te trachten hem in den strik te krijgen. Die bestaat uit een aan een hengelstok gebonden eind fijn koper draad met aan het eind een lus. Die moet voorzich tig om het snoeken lijf geschoven worden en wan neer de snoek dan niet plotseling wegschiet: een ruk, een zwaai en de snoek is gevangen. Op deze manier is er menig snoekje verschalkt, al geschied de dit dan ook niet door de bestuursautoriteiten, die een vischprivilege hadden, maar door gemeente functionarissen, die er meer slag van hadden. Het was een werkje waar veel handigheid en veel geduld voor noodig was. Jarenlang is er snoek in den vijver geweest; waar ze vandaan kwamen begreep niemand, maar ze waren er. Nu zijn ze eindelijk verdwenen; en de visschen kunnen rustig rondzwemmen en zoo ook de jonge eendjes en de jonge waterhoentjes. De vijver is snoekvrij. Of dit altijd zoo blijft, zal de tijd moeten leeren.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1