'liet Jvient en Otie&ai. Huwelijk met modern Comfort. DINSDAG 2 JU El 1940 De bominslag in de Edisonstraat. Slachtoffers tcraardebesteld. Gistermiddag één uur werd op de Noorderbe graafplaats aan den Vergierdeweg te Haarlem Noord ter aarde besteld het sioffelijk overschot van den politieagent G. Quivooij, die bij den bominslag in de Edisonstraat om het leven is gekomen. Op verzoek van de familie geschiedde deze begra fenis niet met korpseer. Leden van de afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Politiebond en van de Haarlemsche Politie Muziekvereeniging, van welke beide organisaties de overledene lid was, fungeerden als slippen- dragers. De belangstelling voor deze plechtigheid was buitengewoon groot. Opgemerkt werden o.a. de burgemeester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk; de Commissaris van Politie de heer E. H. Tenckinck, de hoofdinspecteurs G. A. Draijer en M. Woud; inspecteur A. F. Suurendonk, chef der administratie ten politiebureele; de heer K. Rijpma, waarnemend hoofd van den Luchtbescher mingsdienst; vele inspecteurs, hoofdagenten, agen ten en rechercheurs. Verder de oud-inspecteurs P. van Tongeren en H. Oudman en mr. P. L. J. Reyinga, Commissaris van Politie te Zandvoort, namens het hoofdbestuur Van den Alg. Ned. Politiebond. Toen de kist in de aula was opgebaard, nam de burgemeester het woord. „Wij staan hier", zei hij, „met groote ontroering aan dit graf. Als hoofd der Haarlemsche politie en als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur en de burgerij is het mij een plicht en een behoefte om te getuigen van het grooie verlies, dat wij door den dood van dezen trouwen dienaar lijden. In tijden van groote beroering, als de maatschappij in al haar grond vesten dreunt, dan hebben de politiemannen extra zorgen, want zij zijn geroepen om in tijden van verbijsterende gebeurtenissen te waken voor de orde en rust in onze stad. Wij hadden echter niet kunnen verwachten, dat Quivooij als slachtoffer van zijn plicht zou vallen. Hij viel terwijl hij waakte voor de rust der burgerij van Haarlem. Dit is de grondtoon van den eerbied en dank, die wij tot uiting willen brengen. Als mensch past ons slechts verootmoediging en berusting, want wij mogen niet oordeelen. Wij bidden de nabestaanden kracht toe om dit zware leed te dragen. Het leven van den overledene was goed en doeltreffend". Als uiting van dank legde de burgemeester namens het gemeentebestuur een px-achtigen krans bij de baar. Mr. Reyinga sprak namens den Alg. Ned. Politie bond een hartelijk afscheidswoox'd. „Je strijd is ge streden, Quivooij. Op volmaakte wijze heb je je plicht gedaan en daarbij gegeven het hoogste goed op aarde: het leven. Wij danken hem voor zijn trouw en hopen, dat spoedig een duurzame vrede tot stand mag komen. Het is een troost voor de familie ,dat hij den eeuwigen vrede is ingegaan. De heer B. D. Peters, dirigent van de Haarlem sche Politie Muziekvereeniging, merkte op, dat het plotseling overlijden van den heer Quivooij voor deze vereeniging een zwaar verlies beteekent. „Hij was een goed lid met altijd een glimlach op het gelaat. Hij begreep de cultureele waarde van de muziek en heeft veel gedaan om de volksmuziek te dienen. Hij was altijd bereid om te helpen en ver dient warmen dank voor wat hij voor de muziek in het algemeen en voor onze vereeniging in het bijzonder heeft gedaan. Dat hij ruste in vrede". Door collega's werd de kist daarop grafwaarts gedragen. Een familielid dankte voor de betoonde belangstelling. Drukte in de scheepsbouw. - Na de tewaterlating van de .Algol is bij de Ned. Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam reeds weer de kiel gelegd voor een nieuw schip OP DE HEEMSTEEDSCHE BEGRAAFPLAATS. Op de Gemeentelijke Beraafplaats te Heem stede werden de andere drie slachtoffers van den bominslag ter aarde besteld. Een groot aantal belangstellenden, waaron der velé ambtenaren van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf in Noord-Holland, waaraan een der slachtoffers, de heer Stokman, verbonden was, waren aanwezig, toen de lijkstoet op den doodenakker aankwam en de drie kisten, be vattende het stoffelijk overschot van mevr. Kalf en het echtpaar Stokman—Kalf in de aula werden geplaatst. Onder de aanwezigen werden o.m. opgemerkt Mr. A. Bruch, als vertegenwoor diger van het College van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, M. A. Reinalda, wethouder van Haarlem, Ir. W. Mensert, directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Hol land, Ir. W. J. Burgersdijk, directeur der N. Z. H. T. M., C. M. Boelhouwer, voorzitter van den Bond van Provinciaal Personeel vari Noord- Holland, e.a. De heer Mensert voerde het eerst het woord en herdacht, naast de overige slachtoffers, den heer Stokman, dien hij kenschetste als een toegewijd ambtenaar, die 21 jaar het bedrijf heeft gediend. Eenige weken geleden was er blijdschap bij het bedrijf, aangezien de oorlog geen enkel lid van het personeel had weggeno men. Ook Stokman heeft zich daarover ver heugd en het stemt droef, dat hij, die naar hier was gekomen om rust te zoeken thans moest vallen als slachtoffer van het oorlogsgeweld. Dit te bedenken valt zwaar, doch de herinnering aan dezen plichtsgetrouwen ambtenaar zal blij ven en in onze gedachten aldus spr. zullen we bij je zijn en je gedenken als een ijverig en nauwgezet medewerker. De heer Reinalda zeide, dat de Burgemeester van Haarlem wegens een droeve plechtigheid van gelijken aard verhinderd was, hier aan wezig te zijn. Namens de gemeente Haarlem hechtte hij een krans aan de baar van mevrouw Kalf. .JJiet alleen namens het Gemeentebe stuur" zeide de heer Reinalda „doch na mens de geheele gemeente Haarlem en haar burgerij, die zoozeer getroffen is door de ramp, die den dood van deze slachtoffers veroorzaak te". Spr. sprak een woord van deelneming tot de nabestaanden en verzekerde hen van het medegevoelen van de gansche gemeente. De heer Boelhoudwer roemde den heer Stok man als een kundig, correct ambtenaar, die niet vergeten zal worden. Ook aan zijn echtge- noote, die hem bij de moeilijkheden, die hem niet bespaard zijn, steeds trouw terzijde stond, wijdde hij een woord van herinnering en eindigde: Rust in vrede! Ds. J. M. Leendertz, Doopsgezind Predikant wees op het tragisch gebeuren, dat drie men- schen, die in geen enkel opzicht deel hebben ge nomen aan het oorlogsbedrijf dezer dagen, den dood moesten vinden als gevolg van dit ge weld. Als wij dit overwegen rijzen vele moeilijke vragen, doch het gebeurde opent ons de oogeh voor de waarheid dat er een verbondenheid alle menschen omvat. Spr. wijdde vervolgens een woord van her innering aan de overledenen en eindigde met de woorden: Moge God de zielen van hen, die ons zijn voorgegaan in genade aannemen in Zijn hoede en de achtergeblevenen sterken en troos ten. Hierna had de teraardebestelling plaats van mevrouw Kalf en vervolgens die van haar kin deren, waarna Ds. Leendertz de plechtigheid met gebed sloot. TIJDELIJK LOS PERSONEEL IN DE BOLLENSTREEK. We lezen in „Bloembollencultuur": Naar aan leiding van vragen omtrent de gedragslijn die een werkgever volgen moet om bij beëindiging van de betreffende seizoenwerkzaamheden tot ontslag van tijdelijk los personeel, dat voor deze werk zaamheden is aangenomen, te kunnen overgaan, kunnen wij na ingewonnen informatie mededee- len, dat aangezien geen ontslag mag worden gegeven zonder daartoe verkregen vergunning en het ontslag niet mag ingaan, voor en aleer deze vergunning is verkregen op formulieren, ver krijgbaar bij de Arbeidsinspecties, de vergunning tot ontslag tijdig moeten worden aangevraagd. Men deelde ons mede, dat voor seizoenwerk zaamheden in den tuinbouw een regeling is ge maakt, dat snel beslissing op de aanvragen kan worden gegeven. Men zal goed doen om, wanneer men bij het aannemen van dergelijk personeel reeds te voren het tijdstip van beëindiging der werkzaamheden weet, de aanvrage om ontslag vergunning direct in te zenden. De aanvrage moet geschieden door invulling van een formulier in tweevoud, verkrijgbaar bij de Arbeidsinspecties, die voor Noord-Holland is ge vestigd: Wilhelminastraat 53, Haarlem en voor Zuid-Holland: Stadhouderslaan 102, Den Haag Geëvacueerd vee. 's GRAVENHAGE, 1 Juli. (A.N.P.) Het rijksbu reau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het navolgende bekend: Op 28 Mei 1940 werd bekend gemaakt, dat het vee in deprovincies Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland bewesten de lijn Harderwijk ArnhemNijmegen slechts mocht worden ver voerd op een vervoerbewijs, af te geven door of na mens het bureau ontruiming of door den plaatselijk bureau houder, dit ten behoeve van den terugvoer van hel vee mag de inundatiegebieden. Met ingang van Maandag 1 Juli kunnen de vee houders het op regelmatige wijze ontvangen eva cuatie-vee als hun eigendom beschouwen en kan het vervoeren van dit vee van dat tijdstip af weder om zonder vervoerbewijs geschieden. Verwacht wordt echter, dat de boeren medewer king zullen verleenen om door onderlinge ruiling te bereiken, dat vooral het stamboek- en fokvereeni gingsvee en het t.b.c.-vrije vee nog zooveel mogelijk bij de oorspronkelijke eigenaars terecht komt. ZUSTER BAARBé. Men schrijft ons: Zuster Baarbé, de wijkverpleegster in Haarlem Noord van Het Witte Kruis was Maandag 12yz jaar in functie. Haar bescheidenheid liet niet toe dat dit jubileum werd gevierd. Niettemin mag niet onvermeld blijven, dat zij in die 12y2 jaar op voortreffelijke wijze haar taak heeft vervuld. VOOR DE KINDEREN Word je onwel, Dikke, vroeg Krent ang stig. Ja, gierde de Dikke, van geluk, man! Kijk, in de verte zie ik een schip. Ik geloof beslist dat ze me in de gaten hebben. En ja, hoor, ze zagen het schip in hun rich ting komen en grooter worden Na eenigen tijd werd er van het schip een sloep uitgezet, welke koers zette naar het eilandje. De Dikke en Krent waren zoo onge duldig dat ze vlug hun zwemvesten aan trokken en zich te water begaven. Na eenigen tijd werden ze vlug door de matrozen opgepikt. CONSULTATIEBUREAU VAN ALCOHOLISME. Aan het verslag over 1939 van het Medisch- Maatschappelijk Consultatiebureau voor Alcoho lisme te Haarlem is het volgende ontleend. Gedurende 1939 werden 50 zittingen gehouden. Op deze zittingen werden in totaal 3273 bezoeken afgelegd, dat is dus gemiddeld 65 bezoekers per zitting. Voor de eerste maal kwamen in 1939 op het Bu reau 101 personen, van wie er 61 door het Bureau waren opgeroepen. Van de 40 personen, die niet door het Bureau werden opgeroepen, werden er 18 gezonden door Maatschappelijk Hulpbetoon, 11 door de Justitie, 5 kwamen hulp inroepen, omdat zij met de Justitie in aanraking waren gekomen, terwijl 3 zich na hun ontslag uit de strafgevangenis of de Rijks werkinrichting bij het Bureau kwamen aan melden. Aan contanten werd in 1939 door het Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon uitgekeerd een bedrag van f 30970.70. Het toezicht op de voorwaardelijk veroordeelden gaf ook in het^fgeloopen jaar reden tot tevre denheid. Op het eind van 1938 stonden 16 per sonen onder toezicht van het Bureau met een voorwaardelijke veroordeeling. Op 31 December 1939 waren 18 gevallen in behandeling. Financieele hulp werd door het Bureau ver schaft (in den vorm van een voorschot) aan 49 personen, tot een gezamenlijk bedrag van f 609.89. Van dit bedrag werd in 1939 reeds f 543.01 terug ontvangen. Aan het verslag van de vereeniging tot instand houding van bovengenoemd bureau ontleenen wij, dat de vereeniging met weinig moeilijkheden te kampen had. De totale kasrekening liep over een bedrag van f33827.58, tegen f32840.67 in 1938. De gemeente subsidieerde weer met f450; het Ministerie van Justitie bracht zijn subsidie van f 270 op f 300. Een aantal nieuwe leden kon worden ingeschre ven; aan giften kwam een bedrag van f48 in. De exploitatierekening sloot met een klein voor- deelig saldo. Enkele contingenteeringen opgeheven. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat de contingen teeringen van kunstmeststoffen, papier en pa pierwaren, rijst en rijst voedermeel, schroefbou ten en isolatorsteunen en weefsels van wol en halfwol, waarvan de geldigheidsduur op 30 Juni 1940 afliep, niet voor een nieuwe periode werden verlengd. Invoer van de betreffende goederen zal derhalve na genoemden datum zonder vergunning ingevolge de crisisinvoerwet 1937 zijn toege staan. (A.N.P.) MMKÏ BIKICUTEN AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 1 Juli 1940. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 401 Vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 86—94 c., 2e kwal. 7284 c., 3e kwal. 70 c. Per K.G. slachtgewicht. 69 Melk- en kalfkoeien f 190f 280 per stuk. 100 Vette kalveren: 2e kwaliteit 4652 c., 3e kwal. 3644 c. Per K.G. levendgewicht. 121 Nuchtere kalveren f 7—f 12 per stuk. 52 Schapen f 22—f 30 per stuk. 20 Lammeren f i4— f 16.50 per stuk. 475 Varkens 74^-76 c. per K.G. slachtgewicht. Overzicht. Slachtrunderen ruime aanvoer, gedrukte han del, prijzen onveranderd. Melkkoeien matige aan voer, stille handel. Vette kalveren, ruime aanvoer, vlugge handel, lagere prijzen. Nuchtere kalveren matige aanvoer, vlugge handel, prijzen constant. Schapen en lammeren matige aanvoer, stugge handel, prijzen onveranderd. Varkens matige aanvoer, vlugge handel, prijzen hooger. SPIRAEA. De Spiraea's zij niet de meest opvallende of uitblinkende van onze tuinheesters. Maar toch zijn ze de vrij bescheiden plaats, die ze in den tuin innemen, zeker waard. En we zouden de vroolijke en rijkbloeiende struiken in onze tuinen en plantsoenen niet graag missen. Eén der meest bekende vormen is de vroeg- 'oloeiende Spiraea arguta, die van eind April tot Mei rijkelijk bloeit met kleine zuiverwitte bloe men in platte schermen. De vorm van dezen struik is bijzonder sierlijk, de takken hangen gracieus over onder hun witten last. Ook Spiraea Vanhouttei wordt bij ons veel aangeplant. Deze bloeit iets later, MeiJuni. De zuivere witte bloemen prijken in' grooten rijkdom in de veel bloemige dichtopeen staan de schermen. De takken van S Vanhouttei zijn ook eenigszins overhangend, maar ze missen de sierlijkheid, waaraan Spiraea arguta haar mooien vorm te danken heeft. Wel weer zeer sierlijk is Spiraea arcuata, die in Mei met crême-witte bloemen bloeit, dit is één der nieuwste vormen. Buitengewoon aardig is ook de laagblijvende Spiraea bumalda, of eigenlijk niet Spiraea bu- malda zelf, maar haar beide variëteiten, Spi raea bumalda Anthonie Waterer en Spiraea bumalda Froebeli. Beide bloeien van Juni tot September met donker karmijnroode bloemen. Voor kleine tuinen is zeer aan te bevelen Spiraea Hypericifolia, een niet hooge, breede struik, met sierlijk overhangende takken. Deze bloeit zeer rijk met kleine witte bloemen in vrij groote schermen. Spiraea nipponica. De variëteit Spiraea hypericifolia thalictroi- des heeft een zeer gedrongen habitus, met kleine grijsgroene blaadjes, en draagt kleine witte bloemschermen. Spiraea hypericifolia acuta Spiraea acu- tifolia heeft, zooals de naam al aanduidt, puntig toeloopende bladeren. De bloemen zijn hierbij geel-wit van kleur. Tot de laat bloeiende Spiraea's behoort nog de zeer bekende Spiraea japonica met haar vele variëteiten. De Japansche Spiraea bloeit van Juli tot Augustus met roseroode bloemen. Uit China stamt de Spiraea Veitchii, een sterke plant, die in Juni-Juli met een overvloed van witte bloemen bloeit. De hier afgebeelde. Spiraea nipponica bloeit in Juni met kleine witte bloemen. Er zouden nog veel meer vormen zijn te noe men van dezen dankbaren tuinheester, die over het algemeen weinig eischen stelt aan den grond, waarin hij staat en ons vergast op een overvloedigen bloei. Eenige beschutting is wel gewenscht, want in strenge winters zijn de struiken niet volko men winterhard. A. J. D. NUTS SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over Juni 1940— 1939. Aantal behandelde posten 15207 v.j. 17620. Aantal inlagen 5935 v.j. 11413. Aantal terugbetalingen 9272 v.j. 6207. Ingelegd f 280.516, v.j. f 438.872.31. Terugbetaald f 557.801.68, v.j. f 489.946.17. Minder ingelegd f 277.285.68 v.j. minder f 51.073.86 Aantal nieuwe boekjes: 138 v.j. 255. Aantal afbetaalde boekjes 280 v.j. 173. Spaarbusjes op 30 Juni 1940 in omloop: 3580. Geledigd in Juni 1940: 248 busjes met totaal inhoud van f 3611.14. Aantal verhuurde kluisloket- ten op 30 Juni 1940: 707. Mr. CORRY STOLZ-VAN DEN KIEBOOM. 30) Han schatert, nog meer van opluchting, omdat ze niet mèer zoo down en lusteloos er bij zit, dan om het verhaal. En? vraagt hij, als ze den schouwburg uit komen, gaan we nog een afzakker drinken, of ben je te moe? Te moe? Om elf uur? Waar zie je me voor aan? vraagt Nick. Zeg, verveel jij iedereen zoo mei je overdreven bezorgdheid sinds je echt dokter bent? Wat zul je dan gauw uit je kennissen raken. Jij bent iedereen niet, zegt Han. En je ziet er heel slecht uit. En je bent veranderd ook. Wat heb je met jezelf uitgevoerd, Nikker? Nou, de overgang van Utrecht naar Amster dam, zelfs via Doornenburg was niet heelemaal een peulschilletje. Dat begrijp ik, zegt Han hartelijk en zwijgt verder, tot ze achter hun whisky zitten. Luister eens, Nick, begint hij dan en ze hoort al, wat er komen gaat. Nu heb je er den heelen dag omheen gepraat, maar nu zou ik eindelijk wel eens antwoord willen hebben op wat ik je in mijn laatsten brief heb gevraagd. Reik weet het niet, hakkelt ze. Ik kan nog niet besluiten, Han. Maar dat is toch abnormaal, zegt Han driftig. Ik heb nu toch werkelijk lang genoeg geduld gehad. Je hebt me nu alles bij elkaar bijna twee- en-een half jaar aan het lijntje gehouden. Dat lieg je, gooit ze er uit. Je bent uit je zelf iederen keer teruggekomen. En ik zal het je volstrekt niet kwalijk nemen, als je er nu genoeg van hebt. Nou, dat antwoord laat aan duidelijkheid niets te wenschen over, zegt Han bitter. Dan boeven we er verder niet over te praten. Ze schudt het hoofd. Nee, je moet het je heusch, maar uit je hoofd zetten, Han. Welzeker, dat is het beste. En dat gaat ook zoo makkelijk. Eén twee drie weg Nick. Kind, je weet niet, waar je het over hebt. Nee, dat zal wel niet, zegt Nick berustend. Allicht niet. Weet jij, wat het is om van iemand te houden, zooals ik van jou, nu alze ker al vier jaar lang? Van dien avond van het Studententooneel af, weet je nog wel? Denk je, dat je daar zoo maar een streep onder kunt zet ten? Alsof ik 't niet geprobeerd heb, alsof ik niet mijn best heb gedaan om je te vergeten, toen je me dezen zomer zoo kalm in den steek liet. Ja, dat weet ik, zegt Nick kalm. Daar weet ik alles van. En ik zou je wel aanraden, om 't in het vervolg op een minder stomme manier aan te leg gen. Er zijn toch bendes aardige meisjes van je eigen slag, waar je tenminste mee kunt trouwen. Een medicus kan toch niet ongetrouwd blijven. Hans is bleek geworden. Ja, nu weet ik in derdaad genoeg, zegt hij. Als jij zoo ijskoud, zoo onverschillig kunt praten over iets, waarover ik me tegenover jou doodgeschaamd heb, al dien tijd Nee, als je woedend was geweest, als je gezegd had, dat je me daérom nooit meer zien wou, dan.. dan had ik toch nog hoop gehad. Maar nu Ja. Ze weet niet, wat ze moet zeggen, kan geen troostwoorden bedenken. Wil je even een taxi voor me laten aanrukken? vraagt ze. Zwijgend zitten ze tegenover elkaar, tot de por tier komt waarschuwen. Dag Han, zegt ze, als ze op de stoep staan. Dank je nog wel voor den gezelligen avond en 't beste hoor. Ikik hoop, dat jé heel gelukkig zult worden. Dag Nick, 't ga je goed. Ze ziet tranen in zijn oogen, ziet, hoe hij met groote stappen onverschil lig wegsjokt, direct nadat het pox-tier achter haar is dicht gevallen. Een seconde weifelt ze hem nog terugroepen? Zeggen, ik heb me vergist ik wil je niet voorgoed missen, ik wil alleen maar tijd om over dat andere heen te komen....? De chauffeur heeft al ingeschakeld, rijdt weg. En ze houdt hem niet tegen, laat niet omdraaien. Want ze ziet weer den foyer van den schouwburg en Frank, die haar lachend aankijkt. Er over heen komen? Dan kan Han wel wachten, tot hij een ons weegt. Den volgenden middag, als Nick landerig op haar kamer omhangt, brengt de juffrouw een brief. Carlton-Hotel? Van Han? Tóch nog? Lieve Nikker, leest ze. Ik kan de gedachte niet van me afzetten, dat ik me misschien gisteravond toch vergist heb en dat misschien die onverschil ligheid van jou diende om je verdriet te verbergen over de vlegelachtige manier, waarop ik me in Utrecht heb aangesteld. Als dat zoo mocht zijn (en ik weet niet, waar ik de stomme verwaandheid vandaan haal om het te veronderstellen) wil je me dan nog één kans geven, Nick? Een antwoord van je eischen durf ik nu niet meer en ik zal je ook niet meer met een bezoek in Amsterdam lastig vallen. Maar ik vermoed, dat je met Kerstmis wel naar huis zult gaan en, als ik voor dien tijd niets van je hoor,'kom ik op Tweeden Kerstdag naar je toe. Als je me laat weten, dat je op dat bezoek niet gesteld bent, zal dit het laatste zijn, wat je ooit nog van me zult hooren. Maar ik smeek je, denk er eerst rijpelijk over na en geloof toch, dat ik nooit van iemand anders echt gehouden heb en houden zal dan van jou. Han. Ze is verbaasd en blij en vooral verbaasd, dat ze zoo blij is. Is dit een vingex-wijzing? Kerstmis nog bijna twee maanden. O, maar dan zal ze den tijd goed gebruiken, niet, zooals Han denkt, om over dat Utrechtsche drama heen te stappen, maar om met zichzelf in het reine te komen. Die thee visite Vx'ijdag een px-achtgelëgenheid wordt dat, om Frank te zien in zijn eigen omgeving, gewoon als de degelijke echtgenoot van ,een mooie jonge vrouw. Een normaal gezin, waar zij niets, maar dan ook niets mee te maken heeft. Dat zal haar eindelijk de gewenschte koude douche wel geven. Kan ik Maandagmiddag even bij je op kantoor komen, Robberts? had de oude Dr. Ringelhorst bij het uitgaan van den schouwburg gevraagd. Natuurlijk, dokter. Heel graag, had Frank 'ge antwoord. En nu zit de oude heer tegenover hem en zoekt in zijn portefeuille. Tja, zegt hij opeens verschrikt, nu kom ik tot de conclusie, dat ik me eigenlijk op een onbe hoorlijke manier aan je heb opgedrongen. Want jij verkeert natuurlijk in de ver-onderstelling, dat ik je een of ander advies kom vragen en in wer kelijkheid kom ik alleen beslag op je tijd leggen om over een van je cliënten te spreken. Ik bedoel die Jansen, die zijn broer heeft mishandeld. Jansen? O ja, daar ben ik aan toegevoegd. Is dat een protégé van u? vraagt Fx-ank. Ja en als je wilt kan ik je heel wat over hem vertellen. Maar misschien interesseert het je niet? Als u wat goeds weet zeer zeker, lacht Frank. Ik moet hem toch verdedigen. Dus u weet het een en ander van Jansen? Voornamelijk van zijn ouders. Ik heb zijn vader jarenlang als patiënt gehad, toen ik nog practiseerde. Als psychiater? Ai, dat is interessant Daar heb ik in de stukken niets over gevonden. Best mogelijk. Zijn ouders zijn al jaren dood. En voordien ettelijke malen verhuisd. Ik ben toe vallig zoo goed op de hoogte, omdat ik Jansen senior destijds gebruikt heb als studiemateriaal. Ik heb nogal volledige aanteekeningen over hem. Mis schien kun je aan de hand daarvan een psychia trisch onderzoek voor jouw delinquent er door krijgen. Want die jongen is zwaar belast, de andere kinderen trouwens ook. Prachtig. Dat zal ik. in ieder geval probeeren, zegt Frank verheugd. Daar zou ik anders nooit toe gekomen zijn. want de gevangenisdokter rap porteert tot nu toe ook niets bijzonders. En u weet. we moeten een beetje voorzichtig zijn met op losse gronden psychiatrisch onderzoek te vragen. Als je daar te royaal mee omspringt, loop je kans, dat de Rechtbank het op een gegeven moment, in een geval, waar het echt noodig zou^zijn. weigert. Ja. de angst van: vroeger heette iedere krank zinnige een misdadiger en nu willen de heeren verdedigers van iederen misdadiger een krankzin nige maken. Precies. U kent het klappen van de zweep nog. En öf. Wij hebben er dikwijls.heel wat harder tegenop moeten tornen dan jullie tegenwoordig. De Rechtbank hier- staat zeker nogal welwillend tegenover de meeningen van psychiatex-s? Uitex-mate zelfs. U moet denken, de rechters van tegenwoordig brengen meestal al moderne opvattingen van de universiteit mee. Mooi, dan zie maar eens, wat je in die rich ting gedaan kimt krijgen. Ik zal je mijn gegevens toesturen. Ik ben u zeer erkentelijk, ook namens mijn cliënt. Volstrekt niet noodig. Doodgewoon een quaestie van oude liefde voor het vak. Ja vindt u het niet vervelend om er zoo heelemaal uit te zijn? 't Lükt me toch een zeer interessant beroep, psychiater. In mijn jongen tijd heetten we nog maar simpel zenuwax-ts. Ja. ik heb den tijd nog meege maakt. dat „de zenuwen" in de mode waren. De oude heer glimlacht. Toen zaten onze wacht kamers dag in dag uit vo) dames. Zoo van het soort, die met hun leegen tijd geen raad wisten en uit pure baloox-igheid zenuwpatiënt werden. Ja. Frank kijkt of hij een ontdekking doet. En dat soort bevolkt nu onze wachtkamers. Klopt. Andex-e tijd andere mode. Vroeger liepen ze naar den dokter en nu naar den advo caat. Maar de oorzaak is voor die categorie ten minste hetzelfde gebleven: vex-veling und kein Ende. Nou, maar u hadt ze mogen houden voor mijn part, zegt Frank hax-tgrondig. Ik ben er tegen- woox-dig althans volstrekt niet happig meer op. De ander lacht. Niet bevorderlijk voor den huiselijken vrede, wat? Zoo'n damespractijk. Och, dat is voor mij de quaestie niet. Maar op den duur is het hoe zal ik het. zeggen zoo'n ongezond soort werk. Vandaag komt mevrouw zus: ik ben zóó ongelukkig, ik verveel me dood, mijn man en ik zijn niets meer voor elkaar. Mor gen mevrouw zóó met precies hetzelfde verhaal. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6