IJmuider Courant n. z. H. T. M. Het fietsen en onze gezondheid. aeneraal Winkelman. Op een briefje. Bommen op Hamburg en in het Roergebied. ^laar wederopbouw van boerderijen; Burgemeester van Den Haag ontslagen. Bonnen BEVERWIJK 25e JAÏRGANG NO. 205 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Umulder Courant: Kennemerlaan 42, IDmuIden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOH VELSEN. IJMUIOFN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Dii-«4ie: P W PEERRROOM EN ROBERT PEEKEBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREROOM WOENSDAG 3 JULI 1940 Abonnementen per week ƒ01254, per maand ƒ0.5254, per S maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelt ngefT dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. De driemaandelijksche conferentie. Van de directie der N.Z.H.T.M. ontvingen wij het volgende communiqué: Dinsdagmiddag. 2 Juli 1940. had te Haarlem wederom de gebruikelijke conferentie tusschen de Directie van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. en de Vakorgani saties in het Hoofdkantoor te Haarlem plaats. De Directeur ving aan met het verstrekken van eenige inlichtingen omtrent den toestand van het bedrijf, ingetreden door de huidige om standigheden; het trambedrijf functionneert vrijwel normaal, doch niet aldus het autobusbe drijf. Mocht overgegaan worden tot de invoering op ruimere schaal van het tariefwerk voor het weg- personeel, dan verklaarde de Directeur zich be reid, vooraf met de vakorganisaties overleg te plegen omtrent eventueele vervroegde pension- neering of eventueele invoering van een wacht geldregeling in verband met het dientengevolge ontstaan van een overcompleet aan wegperso- neel. De Directeur verklaarde, afwijzend te staan tegenover het verzoek, ook aan het rijdend per soneel en aan de betrokken ambtenaren van den buitendienst de tijdens de sneeuw- en vorst periode gemaakte overuren uitsluitend in geld uit te betalen; inmiddels zijn aan het rijdend personeel bereids overuren vergoed door ver strekking van extra vrije uren, terwijl het Regle ment Dienstvoorwaarden de ambtenaren van overwerkvergoeding uitsluit. Nagegaan zal worden, of de verhouding van de vergoeding, welke over de jaren 1938 en 1939 aan het zgn. reorganisatiepersoneel is toegekend, tot het bruto-loon van het vaste personeel zóódanig is. dat deze een eventueele verhooging van de vorenbedoelde vergoeding wettigt. De Directeur deelde mede, dat de werklieden van de werkplaatsen, die voor een bepaald werk gedurende een periode van enkele weken buiten tariefwerk te werk worden gesteld, daarvoor een redelijke vergoeding ontvangen; hij vraagt zich af, of dit den betrokkenen wel bekend is. Hij ver- iklaarde zich bereid, die periode van enkele weken billijkheidshalve te verkorten. Nadat oók een veranderde wijze van uitvoe ring van het stadsvervoer te Haarlem was be sproken, alsmede nog ettelijke rondvragen be handeld waren, sloot de Directeur de bijeen komst. Een goede houding is van groot belang Ons land heeft altijd reeds bekend gestaan als een „fietsland"; doch nog nooit heeft de fiets zoo'n over- groote belangstelling en algemeen gebruik genoten als in de'laatste weken, toen Nederland geheel van taxi's en grootendeels van autobussen verstoken was. Een onoverkomelijke ramp is dit voor 'ons land niet gebleken, want wij hebben immers nog de ouderwetsche rijtuigjes en de nieuwerwetsché fiet sen. En nu oud en jong op de fiets zit, verdient het wel eens aanbeveling, het fietsen van medisch stand punt te bekijken. Een eerste voorwaarde om te voorkomen, dat het fietsen onze gezondheid zou schaden is: een goede houding. Dat wil zeggen: niet voorover hangen op de stuurstang, zoodat de romp een bijna rechte hoek vormt met de beenen. Een dergelijke houding is op den duur zelfs zeer schadelijk voor de ge zondheid. Op deze manier worden namelijk handen en ar men, die op het stuur rusten, veel te zwaar belast, zonder dat de spieren zooals dat bijvoorbeeld met turnen het geval is door oefeningen bewogen worden. Inplaats van grootere-lenigheid treedt eer der een zekere stijfheid op in armen en schouders, als gevolg van deze verkeerde houding. En nog scha delijker is het, wanneer bij deze houding de borst en het onderlichaam in elkaar gedrukt worden, waardoor hart en longen in de verdrukking ko men en de vrije ademhaling, die juist als een der voördeelen voor het fietsen geldt, dus komt te ver vallen. Afgezien hiervan en van de onaesthetische aanblik, die een dergelijk ver-voorovergebogen en kuchend zich voortbewegende fietser oplevert, ont breekt hun ookT bij een dergelijke houding het gees telijk genot van het fietsen: het rondkijken in de omgeving. Hoewel een volwassen organisme de schadelijke gevolgen van een dergelijke verkeerde houding mis schien nog langen tijd kan verdragen, is deze hou ding voor jonge kinderen zeer schadelijk en gevaar lijk. Het is dan ook absoluut noodzakelijk, dat op groeiende menschen recht op hun fiets zitten. Ook is het schadelijk, wanneer de handgrepen van het stuur niet minstens zoo ver van elkaar zitten, als de boi'stbreedte van een normaal mensch bedraagt Is dit niet het geval, dan wordt de borstkas in elkaar gedrukt, hetgeen voor de ademhaling niet goed is. 's-GRAVENHAGE, 2 Juli Het A.N.P. meldt: ,.De bevelhebber van de weermacht in Neder land, generaal der vliegers Christiansen, maakt bekend: Officieele mededeeling. 1. Generaal Winkelman en onderhoorigen van de Nederlandsche weermacht en politie- troepen hebben door hun persoonlijke han delwijze niet de matiging in acht genomen, welke op grond van de hun door den Führcr van het Duitsche rijk toegestane voorrech ten behoorde te worden verwacht. 2. Hierdoor is het rustig verloop van de demobilisatie der Nederlandsche weer macht, zooals dat in groote trekken is voor zien en ook door de meerderheid van de Ne derlandsche bevolking en weermacht werd toegejuicht verstoord gewor den. Derhalve is de daarvoor ver antwoordelijke opperbevelhebber van de in demobilisatie zijnde Nederlandsche land en zeemacht in krijsgevangenschap naar Duitschland overgebracht. 3. De functie van opperbevelhebber der Nederlandsche land- en zeemacht is tegelij kertijd door den commissaris voor de demo bilisatie der Nederlandsche weermacht opge heven. 4. In het hoogst eigen belang van de Ne derlandsche weermacht en van het Neder landsche volk wordt verwacht, dat in de toekomst verstoringen der demobilisatie niet meer zullen volgen. Deze zouden tot de scherpste tegenmaatregelen vanwege de Duitsche weermacht leiden." Geheime vlootovereenkomst tusschen Engeland en de Vereenigde Staten? Mededeeling van een Japansch blad. TOKIO, 3 Juli (D.N.B.) De Kokoemin Sjim- boen meldt, dat een verstrekkend, geheim vloot- accoord tusschen Engeland en de Vereenigde Sta ten betreffende den Stillen Oceaan op het punt staat gesloten te worden. Het blad wil weten, dat dit geheime vlootverdrag, waarin de nadruk wordt gelegd op de gemeenschappelijke belangen van de beide landen in den Stillen Oceaan, een gemeen schappelijke mobilisatie bepaalt van de Engelsche en de Amerikaansche vloot en van de ver dedigingsinstallaties der beide landen. Hongkong zou geplaatst worden onder de controle der Ver eenigde Staten, terwijl de overige havens van den Stillen Oceaan ter beschikking zouden staan van de vlooteenheden der beide landen. Ten aanzien van de berichten in de pers over een geheim Engelsch-Amerikaansch vlootaccoord heeft de woordvoerder van het Japansche departe ment van buitenlandsche zaken, verklaard, zoo meldt D.N.B. dat in officieele kringen hierover geen inlichtingen aanwezig zijn. De woordvoerder wees er op, dat reeds jaren geleden 'berichten waren verspreid over een Engelsch-Amerikaansche ron detafelconferentie. Betreffende de militaire ontwikkeling van den toestand in Hongkong verklaarde de woordvoerder verder, dat nog geen definitieve inlichtingen waren ontvangen. Van Japansche zijde is niets geschied, dat de Engelsche maatregelen in Hongkong zou rechtvaardigen. Het is nog niet duidelijk, war men op het oog heeft met de ontwikkeling van den toe stand in Hongkong. John Lewis steunt candulaluur van senator Wheeler. NEW YORK, 3 Juli (D.N.B.) De voorzitter van de rond 4V2 millioen leden tellende vakver- eenigingen der commissie voor industrieele orga nisatie, John Lewis, heeft gisteren in een open bare rede in St. Louis gepleit voor de candidatuur van den democratischen senator Wheeler voor het presidentschap. Wheeler bestrijdt fel de buiten landsche politiek van Roosevelt. De democratische partij, zoo verklaarde Lewis, bezit in Wheeler den eenigen man, die. Willkie zou kunnen verslaan. Wheeler is een man van het volk, die moedig in het veld treedt voor de rechten van de arbeiders, voor vrede in het binnenland en niet-inmenging in den Europeeschen oorlog. (In 1030 ojnvatte de binnenland- sche postbestelling der P T. T. 1J72.224.121 brieven.) Wat 'n brieven, denk eens even, Alle in één jaar geschreven 't Zij getikt of met de hand; Via peeteetee verzonden, Hebben zij 't adres gevonden In ons kleine Nederland. Lange, korte, norsche, lieve, Vroolijke en droeve brieven, Ongeteld haast toch geteld; Brieven zakelijk, onzaaklijk, Brieven ernstig en verrnaaklijk, Alle juist en snel besteld. Reeksen hartelijke brieven, Andere, bezwaard met grieven, Vele onpersoonlijk koel; Met een vaste hand geschreven, Of met vingers die wat beven, Vol ervaring en gevoel. Kleine rose enveloppen, Groote, om veel in te stoppen, Zwaar verzegeld met een lak; Waardevolle (aangeteekend) Waardlooze (strafport berekend) Alle samen in den zak Stel dat u en ik eens beiden, Heel dien briefstroom zouden spreiden, Envelop naast envelop; Welk terrein zou dat bestrijken? Nou niet veel, zou spoedig blijken, Want dan pakte men ons op. Zweedsch consulaat getroffen. BERLIJN, 2 Juli. Het D.N.B. meldt: In den nacht van 29 op 30 Juni hebben Britsehe vliegtuigen brand- en dynamietbommen geworpen op een tuin stad aan den rand van Hamburg. Tot de slacht offers van dit bombardement behooren de moeder van een gezin en een vijfjarig kind. Bij denzelfden aanval der Britsehe vliegers werd een gesticht voor kreupelen getroffen, dat vlak naast een kerk ligt. Verscheidene kinderen, die in het gesticht werden verpleegd, zijn gedood en anderen zwaar gewond. Verder hebben in den nacht van 27 op 28 Juni Britsehe vliegtuigen boven Duitsch- gebied acht bommen uitgeworpen. Tien woonhuizen werden be schadigd of verwoest waaronder een Zweedsch con sulaat in het Roergebied. Er zijn één doode, drie zwaar- en twee lichtgewonden te betreuren. De aanvallen geschiedden van groote hoogte. Alleen hieruit blijkt reeds het volkomen gebrek, aan systeem bij de Britsehe bomaanvallen. Apart bureau ingesteld 's-GRAVENHAGE, 2 Juli. De regeerings commissaris voor den wederopbouw deelt mede, dat hij, in overleg met den regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij de be handeling van zaken den wederopbouw van landbouwbedrijven betreffende tot nader order heeft opgedragen aan het bureau ontruiming van het regeeringscommissariaat voor den akker bouw en de veehouderij. De leiding van den we deropbouw van landibouwgebouwen bij dit bu reau berust bij den heer A. D. van Eek, hoofd van de bouwkundige af deeling van de directie van de Wieringermeer te Alkmaar. Bij het opma ken van plannen tot wederopbouw van vernielde boerderijen zullen door den heer Van Eek te verstrekken algemeene richtlijnen moeten wor den gevolgd. Omtrent de indeeling van de ge bouwen zullen dwingende aanwijzingen worden gegeven. De eigenaar is vrij in de keuze van zijn archi tect, behoudens goedkeuring door den regee ringscommissaris. Het is de bedoeling alleen die architecten toe te laten, die bekend zijn met den bouw van boerderijen en hun aantal te be perken. Zoo zal het in die streken, waar veel boerderijen werden verwoest gewenscht zijn, dat dezelfde architect opdracht krijgt voor verschillende, in eikaars nabijheid gelegen boerderijen. In dit geval zal de aanwijzing van architecten door den regeeringscommissaris kunnen plaats hebben. De gang van zaken zal ongeveer als volgt zijn: De algemeene richtlijnen en de afmetingen en indeeling van de gebouwen worden gegeven door of vanwege den heer Van Eek, die in verschil lende plaatsen een kantoor zal vestigen (bu reau Wederopbouw Boerderijen). Het plan met kostenbegrooting kan door den architect worden opgemaakt, waarna het door derndienst van den heer Van Eek wordt beoordeeld. Bij de be oordeeling van het plan wordt tevens de waarde van het gebouw vóór de vernieling opgenomen. Blijkt bij dezen dienst geen bezwaar tegen het plan te bestaan, dan wordt het door tusschen- komst van dezen dienst aan den regeeringscom missaris voor den wederopbouw ter goedkeuring aangeboden. Na diens goedkeuring zal het bu reau „ontruiming" met de adviescommissie ..vor deringen" een de voor de oorlogsgeweldschade aan te wijzen instantie vaststellen, welke schade loosstelling of welk crediet kan worden ver leend. Op basis hiervan wordt met den eigenaar een overeenkomst aangegaan en kan op aanwijzing en volgens door het Bureau Wederopbouw Boerderijen goed te keuren bestekken met de uitvoering worden begonnen. Teneinde de landbouwgebouwen met spoed te kunnen hersteilen of herbouwen, hetgeen uit een oogpunt van de voedselvoorziening van belang is, zullen -bij de burgemeesters der gemeenten formulieren verkrijgbaar zijn, waarop de eige naar mededeelingen kan doen omtrent den aard der vernieling. Aan de hand van de ingezonden formulieren zal daarna de heer Van Eek zoo spoedig mogelijk contact met de belanghebben den zoeken. Het hoofdkantoor van het Bureau wederop bouw Boerderijen is gevestigd te Utrecht, Malie singel 12, Tel. 16551. (A.N.P.) Stimson over (le verdediging van Amerika. Alles hangt af van de uitlegging van het begrip „interventie". NEW YORK, (D.N.B.) De nieuwe minister van oorlog Henry Stimson is Dinsdag door de militaire senaatscommissie gehoord met betrekking tot de bewapeningspolitiek der Vereenigde Staten. Voor de verdediging van Amerika was naar zijn meening interventie in Europa niet noodig, hoewel alles afhing van de uitlegging van het begrip „in terventie". In elk geval was alleen reeds in verband met de tijdsomstandigheden voor de herbewapening van de Vereenigde Staten het voortbestaan van de Engel sche controle in het Noordelijk deel van den At- lantischen Oceaan van wezenlijk belang. Door den Rijkscomm issa ris Het Rijkscommissariaat deelt mede De in functie zijnde burgemeester van de gemeente Den Haag, Mr. S. J. R. de Monchy, is op last van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied uit zijn ambt ontslagen. De werk zaamheden van den burgemeester worden voorloopig door den oudsten wethouder waargenomen. (A. N. P.). Churchill zal spoedig een verklaring afleggen. LONDEN, 3 Juli (Reuter). In een zitting van het.Lagerhuis heeft Attlee medegedeeld, dat Churchill zoo spoedig mogelijk een verklaring zal afleggen over den oorlogstoestand. De datum is echter nog niet vastgesteld. Hij kon ook nog niet mededeelen, of de verklaring reeds deze week afgelegd zal worden. De blokkade van Frankrijk. LONDEN, 3 Juli (Reuter). De minister van economische zaken, Dalton, heeft op de vraag of de noodige maatregelen zijn genomen voor de blokkade van Frankrijk verklaard, dat zulks het geval is. De liberaal Mander stelde daarop de vraag, of de blokkade ook betrekking had op het niet-bezette deel van Frankrijk. ORGELBESPELING. Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Groote- of St. Bavo kerk te Haarlem op Donder dag 4 Juli a.s. des namiddags van 34 uur door den heer George Robert. Het programma luidt: 1. Suite du deuxième ton, L. N. Clérambault. 2. Improvisation, C. Saint-Saëns. 3. Choral, L. Vierne. 4. Fuge as moll, Joh. Brahms. 5. Fantasia super „VHomme armé", Joh. Nep. David. 6. Toc- «ata, H. .Andriesseri. die thans geldig zijn BROOD. Bons 31 tot en met 40 (broodbonboekje) Geldig tot en met 4 Juli, rechtgevende op totaal 2000 gram brood. Bons 41 tot en met 50 (broodbonboekje). Geldig van 1 Juli tot en met 7 Juli (even tueel tot en met 11 Juli), recht gevende op totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 69 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig: Tot en met 5 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL Bon 75 uit het Algemeen distributieboekje Geldig tot en met 12 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of 1/2 pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM. (allee», voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 2". Geldig: Tot en met Zondag 14 Juli. Recht gevende op: 2 Liter. Het zinken van de „Petten" IJM. 49. Behandeling voor den Raad voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart heeft Dinsdag het onderzoek naar de oorzaak van het lek worden en zinken van den stoomtrawler „Petten" IJm. 49 op 21 Februari j.l. voortgezet. In een vorige zitting waren de schipper en de reeder gehoord. Dinsdag legden de eerste en tweede machinist hun verklaring af. Beiden werden niet onder eede gehoord, in verband met het feit, dat zij mogelijk schuld aan het gebeurde hadden. De door den schipper afgelegde verklaringen hielden in, dat het schip op 15 Februari IJnuiiden had verlaten. Op 20 Februari was het zeer slecht weer, zoodat niet gevischt kon worden. Den vol. genden morgen werd het echter beter; toen kon het net weer worden uitgezet. De tweede machi nist had de wacht. Nadat hij den motor weer op gang had gebracht, verliet hij de machinekamer om de vuren te verzorgen. Toen hij ongeveer een kwartier later terugkwam, stond er reeds veel water in de machinekamer. Hij maakte alarm; alle pompen, welke aan boord waren, wei-den in wer king gesteld. Dit bieek evenwel niet voldoende, want het water bleef binnenstroomen. Toen de-schipper het hopelooze van de zaak inzag, liet hij noodseinen geven en omstreeks zeven uur kon de, bemanning aan boord gaan van de „Vikingbank", welke langs zij was gekomen. De „Petten" is in den loop van den volgende dag, nadat het nog een eind gesleept was, gezonken. De tweede machinist, die- het eerst was gehoord, verklaarde geen stoot of schok te hebben gevoeld, terwijl hij toch veronderstelde, dat daardoor een groot lek moet zijn ontstaan. Volgens zijn meening kwam het water óf onder den ketel óf onder de stookplaat vandaan. De andere plaatsen in de ma chinekamer waren onderzocht. Het binnenspuiten van het inkomende water was niet gezien; het weer was erg rauw geweest. Ook de eerste machinist bleef bij zijn voor de Scheepvaartinspectie afgelegde verklaringen. „Hoe kwam dat water er in?" was een vraag, waarop de eerste machinist eveneens geen antwoord kon geven. Hij verklaarde met den meesten nadruk dat alles gedaan was om het lek te vinden en het schip te behouden. Na afloop van het verhoor trok de Raad zich terug in de raadskamer, teneinde te overleggen of de beide machinisten op schuldvraag zouden worden gehoord. De Raad vond hiervoor geen termen aanwezig. Den waarnemend inspecteur-generaal voor de Scheepvaart werd hierna het woord verleend. De getuigen hadden tijdens het verhoor de waarde van hel onderzoek van de Scheepvaartinspectie in twijfel getrokken. Aan deze beschuldiging hechtte de inspecteur-generaal weinig waarde, daar beide machinisten reeds vijf reizen op de „Petten" had den gemaakt en opvarenden ten allen tijde klachten bij de Scheepvaart-inspectie kunnen indienen. De inspecteur-generaal wilde zich geheel houden aan het rapport van de Scheepvaart-inspectie, over dit ongeval uitgebracht. Hij handhaafde derhalve de meening, dat bij het zoeken naar het lek onvol doende leiding is gegeven, hetgeen mogelijk de reden is geweest, dat het schip niet behouden is geble ven. De Raad zal later in deze zaak uitspraak doen. (A. N. P.), Dc nieuwe brug over den Amstel bij de Halvemaansteeg te Amsterdam nadert haar voltooiing. Het geraamte der overspanningen is gereed. Het aardbeienseizoen zal spoedig eindigen. De prijzen blijven loonend. De aardbeienprijzen handhaven zich nog steeds op hetzelfde peil, In tegenstelling met de vorige week. toen de aardbeien belangrijk lager geno teerd stonden, dan eenige dagen daarvoor. Dins dag noteerden de aardbeien vrijwel denzelfden prijs als op de veiling van Maandag. Voor Moulin Rouge betaalde men 60 tot 90 cent per slof en voor de Amazonen 19 tot 27 cent per kilo. Hoewel er nog steeds flinke aanvoer aan de markt komt heerscht toch algemeen de verwach ting. dat het aardbeienseizoen dit jaar van kor ten duur zal zijn. Het valt nu reeds aan den aan voer te bemerken, dat het niet al te lang meer zal duren. De vruchten van vele aangevoerde partijen worden kleiner. Deze week zal ongetwij feld nog flinke aanvoer aan de markt komen, doch daarna zal het snel afnemen. Voor den tuinder is deze mindere oogstopbrengst natuurlijk een tegenvaller, temeer daar nu de prijzen loo nend zijn.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1