De Duitsche operaties in Frankrijk Een overzicht van het Duitsche opperbevel WOEWgt) A G 3 J UTT T '1940 Croofe steun van het luchtwapen liet D.N.B. meldt uit het hoofdkwartier van den Führer, 2 Juli: Het opperbevel van de weermacht deelt omtrent de operaties in Frankrijk van 5 tot en met 25 Juni het volgende mede: De vernietigingsslag in Vlaanderen en Artois was nauwelijks ten einde, toen het luchtwapen en het leger, met vele divisies, die tot dusver nog in het geheel 'niet aan den strijd hadden deelgenomen, voor den tweeden beslissenden slag tegen Frankrijk werden ingezet. Als inleiding tot de nieuwe operaties vielen 3 Juni sterke eenheden van het Duitsche luchtwapen de vliegvelden en de bewapenings industrieën rondom Parijs met vernietigende uit werking aan. Den dag daarop stonden van het leger onder het opperbevel van generaal-kolonel von Brauchitsch drie legergroepen onder bevel van generaal-kolonel von Rundstedt, von Bock en Ritter von Leeb gereed. Het doel van den nieuwen operatie sector was de doorbraak door het Fransche noorde lijke front, het opdringen van de uit elkaar geslagen Fransche legeronderdeelen naar het zuidwesten en zuidoosten en in aansluiting hierop hun vernie tiging. Toen de divisies van de legergroep van generaal kolonel von Bock op 5 Juni over de Be neden Somme en het Oise-Aisne kanaal tot den aanval overgingen, vonden zij een tot verdediging bei-eid zijnden vijaiid tegenover zich. De Fransche leiding was besloten door het inzetten van alle nog beschikbare krachten, de Weygandlinie en daarna de Maginotlinie tot het laatste te verdedi gen. Men had een nieuw verdedigingssysteem uit gedacht, waarvan men voornamelijk succes tegen de gevreesde snelle doorbraak van gemotori seerde eenheden verwachtte. In een zwaren strijd, die vier dagen duurde, stootten de divisies in fanterie en gepantserde divisies van de legers van- generaal kolonel von Kluge, generaal-kolonel von Reichenau en van den generaal der infanterie, Strauss, door het vijandelijke front. Op 9 Juni was de achtervolging naar de beneden Seine en in de richting van Parijs in vollen gang. Snelle troepen onder bevel van generaal der in fanterie, Hoth, bereikten in een onstuimigen drang om vooruit te komen den zelfden dag Rouaan en begonnen met de omsingeling van sterke vijandelijke strijdkrachten aan de kust bij. Dieppe en St. Valery. Hierdoor was de vijandelijke Westelijke vleugel vernietigd en de Westelijke flank voor de thans beginnende voornaamste operatie beveiligd. Door zijn aaneengesloten en krachtig uitgevoerde massale aanvallen vergemakkelijkte het luchtwapen ook hier het succes voor het leger. Het had een bij zonder aandeel bij de snelle doorbraak tot aan de Seine, waar door bommen vijandelijke infanterie- en pantsereenheden werden vernietigd. Doordat het luchtwapen "de spoorlijnen verbrak en 't spoorweg materiaal vernietigde, werd den vijand de mogelijk heid ontnomen reserves te verplaatsen en bij de doorbraak op te stellen. Toen in Le Havre, Cher bourg en Brest de eerste teekenen van een weg voeren werden opgemerkt, deed het luchtwapen in snelle afwisseling ook daar aanvallen op haven werken, olietanks en schepen. De voornaamste ope ratie op den grond begon op 9 Juni met een aanval van de legergroep van generaal-kolonel von Riindstedt 'in Champagne en pp den Westelijken oever van de Maas.- Hier warén het vooreerst al leen de divisies infanterie van de legers'van den generaal der cavalerie, Freiherr von Weichs, van den generaal-kolonel List en van den generaal der in fanterie Busch, die na zware gevechten, die 2 dagen duurden, tegen een zich verbitterd verdedigenden vijand wederom op voortreffelijke wijze 'onder steund door het luchtwapen, de stelling aan de Aisne doorbraken en aan de reedsgereed.staande talrijke snelle troepen den weg openden. Reeds op 1.1 Juni konden de gepantserde en gemotoriseerde divisies infanterie van den generaal der cavalerie von Kleist en van den generaal der pantsertroepen Quderian in Champagne over Troyes en St. Dizier in den strijd geworpen worden tegen ver verwijder de doelwitten. Voor de derde maal in 25 jaar over schreden Duitsche troepen dè Marne. Na aanvan kelijke hevige gevechten met vijandelijke achter hoeden, later tegen volledig verraste deelen van het eigenlijke vijandelijke leger, rukten de snelle troe pen door de geslagen bres in de volgende dagen naar het zuid-oosten in de richting van de Zwitsersche grens op. Het manoeuvreeren en de verzorging va-n het buitengewoon groote aantal divisies infanterie en snelle eenheden in een beperkt gebied was een meesterlijke prestatie van de leiding. Parijs binnengerukt. Intussphen hadden onze troepen de beneden Seine snel overwonnen en waren doorgebroken in de Parijsche verdedigingsstelling. Hierdoor was de vijandelijke westelijke vleugel gedwongen verderen tegenstand 'op te geven. Op 14 Juni marcheerden troepen van den generaal der artillerie Von Kuech- ler Parijs binnen. Het vijandelijke noordelijke front was ineengestort, en onze achtervolging overal in vollen gang. Divisies infanterie en snelle eenheden wedijverden in geweldige marschprestaties. De ont bindingsverschijnselen van de vijandelijke legers namen onder dezen geweldigen druk van uur tot uur toe. Op 14 Juni ging ook de legergroep van ge neraal kolonel Ritter von Leeb tot den aanval over. In zware gevechten, die twee dagen duurden, tegen de sterkste vestingwerken brak het leger van gene raal kolonel Von Witzleben, doeltreffend onder steund door de zware artillerie, door de Maginot linie, de voor onöverwinnelijk gehouden bescher mingsmuur van Frankrijk. Hierdoor werd het reeds in den rug bedreigde vijandelijke noord-oostelijke front nogmaals in twee deelen gebroken en vernietigde de laatste hoop van den vijand, zich nog a'erder staande te kunnen houden. Het zelfde lot trof het Fransche oostelijke front, toen op 15 Juni ook het leger van den generaal der artillerie, Dollmann, bij Colmar de geweldige hindernis van den versterkten Bovenrijn in een aanval overwon en de Vogezen binnendrong. In de nauwste voorbeeldige samenwerking met het leger heeft het luchtwapen bijgedragen tot dei snellen doorbraak door de Maginotlinie ten zuiden van Saarbruecken en later bij Colmar en Muelhausen De dagen na 15 Juni stonden in het teeken van een achtervolging zonder weerga van de kust tot aan de Maas. Na den val van Parijs stroomden de Fran sche colonnes voor het geheele Duitsche legerfront naar het zuiden en zuidwesten, waarbij zij op alle terugtochtswegen steeds weer door Duitsche een heden gevechlsloestellen werden aangevallen. Deze felle achtervolging op den grond én vanuit de lucht verijdelde het plan der Franschen zich achter de Loire opnieuw op te stellen. Over de puinhoopen van de verslagen Fransche legers stormden onze divisies vooruit, vervuld van de gedachte aan de overwinninig en van het uiteindelijke herstel van het onrecht van Versailles. Ook Verdun. Zelfs de vesting Verdun, symbool van den Fran schen tegenstand in den wereldoorlog, kon geen weerstand bieden aan dezen stormloop. Zij viel op 15 Juni. Op 17 Juni bereikten snelle eenheden de Zwitsersche grens ten zuidoosten van Besancon en sloten hierdoor den ring om de Fransche strijd krachten in Lotharingen, in den Elzas en rondom de Maginotlinie. Moedige aanvallen over de Loire brachten aan het licht, dat de vijand ook hier geen tegenstand meer vermocht te bieden. Het leger van Frankrijk had zijn gevechtskracht verloren en be gon de wapens neer te leggen. In dezen toestand wendde de Fransche minister-president maarschalk Petain, zich tot de Duitsche rijksregeering met het verzoek om de voorwaarden voor een wapenstilstand te mogen vernemen. Op 21 Juni werd op de historische plek in het bosch van Compiègne in tegenwoordigheid van den Führer en oppersten bevelhebber van het leger door een plechtige daad de smaad van 1918 uitgewïscht. Daarna ontving de Fransche delegatie de voorwaarden voor den wapenstilstand uit han den van den chef van het opperbevel van de weermacht, zij werden op 22 Juni om 18.50 onderteekend. Op 25 Juni om 01.35 uur staakten de Duitsche en Italiaansche weermacht de vijandelijkheden tegen Frankrijk. De grootste veldtocht aller tijden was na zes weken met de grootste overwinning voor de Duit sche weermacht beëindigd. In hoe groote mate de luchtmacht heeft bijge dragen tot de buitengewoon snelle en volledige be slissingen, is reeds naar voren gebracht in het ver slag van het opperbevel der weermacht over het eerste deel van den veldtocht in het Avesten. Onder het opperbevel van generaal veldmaarschalk Goe- ring kon de luchtmacht de heerschappij in de lucht, die zij in het begin a'an de campagne ver worven had, ten volle in de weegschaal van de overwinning werpen. Deze gevechten zijn in hoofd zaak gevoerd door de luchtvloten 2 en 3 onder de voorbeeldige leiding van de generaals Kesselring en Sperrle. De groote afdeelingen vliegers en afweer geschut van de generaals Grausert, Keiler, Weise, Bogatsch, Ritter von Greim, Loerzer, Coeler, Dess- loch en Freiherr von Richthofen, gaven blijk van haar onverschrokken en nooit verflauwden aan- valsgeest. Het leger heeft in zijn strijd, die vaak moeilijk en rijk aan verliezen was, de offervaardige hulp van de luchtmacht even dankbaar als geest driftig toegejuicht. Marine voor een nieuwe taak. Dé marine werd door de bezetting van de kust van Nederland en België en van de Fransche Kanaal- kust A'oor een nieuwe taak gesteld. Terwijl de operaties van het leger gevolgd Averden, werden de havens tot bases voor lichte strijdkrachten gemaakt en voor de verdediging ingericht. Van hieruit kon den de snelle booten in den strijd gebracht worden op deelen van de zee, die tevoren voor haar niet bereikbaar waren en die als voorterrein voor de kust een buitengewoon goede kans op succes boden. Het gelukte den snellen booten, een aantal vijande lijke torpedojagers en transportschepen te vernie tigen en daardoor de uitwerking der aanvallen van de luchtmacht op de vijandelijke transportvloot, die bij de ontruiming van Duinkerken gebruikt werd, te vergrooten en te voltooien. Reeds op 6 Juni kon de kustverdediging, die door onze marine artillerie was overgenomen, met het tot zinken brengen van een Britsche snelle boot het eerste succes melden. De toegangen tot de havens en de scheepvaartroutes langs de veroverde kust werden van mijnen gezuiverd. Op 3 Juni -reeds kon men- de neutrale •scheep vaart toestaan, uit Nederlandsche, Belgische' en Noord Fransèhé-havens uit te loopen naar Duitsche, Deensche, Zweedsche en andere Oostzeehavens. Gedurende dezen tijd waren onze duikbooten met aanzienlijke resultaten actief .voor de Britsche eilanden en de Fransche kust. De wereld heeft deze voorbeeldelooze overwinning der Duitsche wapenen gevolgd met bewondering, verbazing of schrik, al naar.de oriëntatie. Verklaring van het succes. Allen echter vragen zich af, hoe dergelijke suc cessen in zoo korten tijd verklaard kunnen worden. Als de vroegere geallieerden de oorzaak meenen te zien in de numerieke Duitsche meerderheid, dan is dat niet in overeenstemming met de werkelijkheid. Wel was de Duitsche luchtmacht -numeriek aanzien lijk sterker dan die der geallieerden. Het westelijke Duitsche leger echter ging op 10 Mei tot den aanval over met een geringer aantal divisies dan aan Fran sche, Engelsche, Belgische en Nederlandsche divi sies aan den anderen kant stonden. De operaties begonnen ook niet, zooals in Polen het geval was, uit een strategisch gunstige stelling. De Duitsche troe pen moesten in een frontaanval tegen zeer sterke vestingwerken, die meestal achter rivieren en ka nalen lagen, een doorbraak forceeren, waardoor de insluiting en' vernietiging van den vijand en het in den strijd brengen van nieuwe divisies pas mogelijk werden gemaakt. De oorzaken van de Duitsche successen liggen dieper, men moét ze zoeken, waar Duitschlands vijanden zijn zwakte meenden te zien, in de revo- lutionnaire dynamiek van het Derde Rijk en zijn nationaal socialistische leiding. Zij heeft het beste strijdinstrument van den mo dernen tijd met een straffe en uniforme leiding geschapen. Zij heeft de synthese tusschen een nuchter overwegende en zeer zorgvuldige voor bereiding en de grootste dapperheid in het ten uit- voerleggen der operaties gevonden. Zij heeft de m alle tijden beroemde prestaties vaii den Duitschen soldaat zoo zeer doen stijgen, dat dit verschijnsel niet meer kan worden uitgelegd met de vervulling van een vaderlandschen plicht, maar slechts met een gedachte, die het geheele eendrachtige volk draagt en doet bewegen. Het voorbeeldige per soonlijke gedrag van alle commandanten tot de laagste graden toe zal voor altijd een roemrijk blad in de Duitsche geschiedenis zijn. In den strijd in de voorste linies en aan het hoofd van de luchtfor- maties deden zij hun troepen en eskaders voor waarts gaan en maakten zij moedig en handig ge bruik van iedere situatie, zonder te talmen of op bevel te wachten. Aan het hoofd van zijn legercorps is de com- mandeerende generaal, Ritter von Speek, den hel dendood gestorven. In de 'periode van 5 tol 25 Juni lieten 16.822 dappere officieren, onderofficieren en manschappen het leven voor Führer, volk en rijk, 9921 officieren, onderofficieren en manschappen worden vermist. Van hen zal een deel eveneens den heldendood gestorven zijn. Gewond zijn 68.511 officieren, onderofficieren en manschappen. Als er iets is, dat de prestaties der Duitsche weermacht nog grooter kan doen zijn, dan zijn het deze ver liezen, die voor den enkeling bitter en smartelijk, maar voor het geheele Duitsche volk bijna onge looflijk gering zijn. VERLIEZEN. Volgens de gegevens, waarover men thans be schikt, bedragen de verliezen van 10 Mei tot den wapenstilstand: gesneuveld 27.074, vermist 18'.384, geAVond 111.034. In totaal 156.492. Daartegenover bedroegen de Duitsche verliezen in den wereld oorlog gedurende het jaar 1914 in het Avesten; 638.000, onder wie 85.000 gesneuvelden, bij den aanval op Verdun in 1916: 310.000 man, onder Avie 41.000 dooden, in den slag aan de Somme in 1916 417.000 man, onder wie 58.000 dooden, in den grooten slag in Frankrijk a'an 21 Maart tot 10 April 1918: 240.000 man, onder wie 35.000 dooden. Over de vijandelijke verliezen in. het jaar 1940 heeft men geen betrouwbare gegeven. Vast staat dat meer dan 1.900.000 Fransche gevangenen, onder wie vijf legerbevelhebbers en ongeveer 29.000 officieren, gemaakt zijn. Sedert 5 Juni is de geheele bewapening en uitrusting van, ongeveer 55 Fransche divisies in Duitsche handen gevallen, ongerekend de bewapening én "uitrusting van de Maginotlinie en de andere Fransche vestingAverken. Tot den buit behoort bovendien bijna de geheele zware en zeer zware artillerie van Frankrijk en een onover zienbare hoeveelheid andere wapens, uitrusting en voorraden. Het vijandelijke luchtwapen verloor sedert 4 Juni in luchtgevechten 383 vliegtuigen, door afweergeschut 155 vliegtuigen. Op den grond werden 239 toestellen vernield, door afweergeschut of in luchtgevechten 15, in totaal 792 \-liegtuigen, alsmede 26 versperringsballons en een kabelbalon. Door de marine zijn tot zinken gebracht: de hulp kruiser Carinthia (23.000 ton), de hulpkruiser Scotstown (17.000 ton), het troepentransportschip Orama (21.000 ton), het marinetankschip Oil Pioneer (9100 ton), een transportschip van 14.000 ton, een hulpkruiser - van 9.000 ton. Onze duik booten hebberi sedert midden Mei meer dan 400.000 ton aan koopA'aardij scheepsruimte tot zinken ge bracht, in totaal 493.100 ton De luchtmacht heeft sedert 5 Juni vernietigd: een hulpoorlogsschip en een torpedoboot jager \'an tezamen 5100 ton en a-eertig vrachtschepen van tezamen 299.000 ton. Beschadigd werden drie kruisers, een torpedobootjager en 25 vrachtschepen. Door de bepalingen \'an het Avapenstilstandsver- drag zijn ook, naast deze geAveldige vijandelijke verliezen, de resten der Fransche Aveermacht voor het verdere verloop van den oorlog uitgeschakeld. Na deze grootste o\'erwinning in de Duitsche ge schiedenis over den tegenstander van het groot Duitsche rijk die beschouwd werd als de sterkste mogendheid te land en die even goed als dapper gestreden heeft, zijn er geen geallieerden meer". Het Italiaansch legerbericht Bombardement op Britsch convooi; ERGENS IN ITALIë, 2 Juli (Stefani). - Le gerbericht no. 22 van het Italiaansche hoofd kwartier luidt als volgt: Aan de -grens van Cyrenaïca hebben onze vliegtuigen, ondanks ongunstige weersgesteld heid bombardementsacties uitgevoerd, waarbij bommen van licht en zwaar kaliber geworpen werden op vijandelijke pantserauto's, waarvan enkele in brand vlogen. Twee vliegtuigen keerden niet naar hun basis terug. In het Zuid-oosten van de Middellandsche Zee verraste onze luchtmacht een groot vijande lijk convooi, dat herhaalde malen doeltreffend gebombardeerd werd. In Oost-Afrika heeft onze, luchtmacht doel treffend de haven-installaties van Berbera be stookt. Vijandelijke vliegtuigen hebben getracht Massaoeah të bombardeeren, doch het optreden van onze jachttoestellen, die 2 machines neer haalden en het luchtafweergeschut der marine, dat een toestel brandend deed neerstorten, dwong den vijand zich terug te trekken. Vijandelijke vliegtuigen hebben een bombar dement gericht op Augusta. Het onmiddel lijke en doeltreffende optreden van het luchtaf weergeschut der marine maakte den aanval ver geefs. Een vijandelijk toestel werd neergehaald. De schade is onbeteekenend. Onder de burgerbe volking vielen 3 gewonden. Duitsche bladen over onrust in Engeland. Hetlj.N.B. meldt tilt Beflijn: De jongste rede. voeringen van Chamberlain en den onderstaats- secretaris van het ministerie voor de voorlichting, Nicholson, worden door de Duitsche avondbladen beschouwd als een symptoom van de in Engeland steeds meer om zich heen grijpende onrust en verwarring. De Börsenzeitung keert zich tegen de door Chamberlain uitgesproken bewering, dat „de geruchten over oneenigheden in het kabinet en over een zoogenaamde neiging tot vrede in bepaalde Britsche kringen" het werk van de Duitsche propaganda is, alsof Duitschland het noodig heeft, te speculeeren op binnenlandsche tegenstellingen in Engeland, alsof het noodig heeft, de geneigdheid tot vrede in Engeland te peilen. Als men Chamberlain hoort, zou men ge- looven, dat het Rijk de Engelsche lijfgardisten op het vasteland den een na den ander slechts daarom heeft verslagen, om Engeland direct het dringende verzoek te doen, toch eindelijk vrede te sluiten. De Engelse hen zullen nergens een verstandig mensch vinden, die dit gezwets ernstig opvat. Want overal wordt de wanhopige toestand van Engeland duidelijk ingezien en overal zal men daarom precies zoo lachen als bij ons, wan neer Chamberlein als bewijzen voor het hopelooze van een Duitsche „invasie" de superioriteit noemt van de Britsche vloot'en de moeilijkheid van de Duitsche ravitailleering. Moeilijkheden en de En gelsche vloot zijn ervoor om overwonnen te wor den. En Duitschland heeft getoond, dat zij weet te overwinnen. De Deutsche Allgemeine Zeitung bestrijdt de verklaring van Chamberlain, dat Engeland.thans den vijand wil aanvallen. Nu. nu Engeland al zijn hulpvolkeu op het vasteland in den .steek heeft gelaten, spreekt Chamberlain ervan den vijand aan te vallen. De vijand, dat is dus alles wat op het vasteland leeft en bij de algemeen bekende trefzekerheid van de Engelsche piloten kan de doelschiif ook niet groot genoeg zijn. Alleen wordt op dergelijke wijze niet de geringste invloed uit geoefend op de rich'ting, die deze oorlog nu zal inslaan en die door Duitschland wordt bepaald. De Nachtausgabe legt den nadruk op de ver klaring- van onderstaatssecretaris Nicholson, dat er in Engeland lieden zijn. die beweren, dat de eenvoudige man en de middenstand in Engeland niet onder een Duitsche overwinning zullen lijden. Duidelijker kan de werkelijke stemming van den middenstand en ook van een groot gedeelte van den arbeidersstand niet gekenschetst worden. Zullen Britsche troepen Ierland verdedigen? STOCKHOLM. 2 Juli (D.N.B.) De Londen- sche vertegenwoordiger van Dagens Nyheter meldt, dat de Iersche kwestie en de toestanden in Indië. de moeilijkste problemen der Engelsche wereld, thans door de ironie van het noodlot, klaarblijkelijk dichter bij de oplossing zijn geko- den dan ooit tevoren. De correspondent .wijst er op, dat de Engelsche pers steeds meer den Noord-Ierschen minister van staat, Craigavon. den raad geeft een over eenkomst aan te gaan met de Valera over de vor ming van een verdedigingsunie. Men acht het niet uitgesloten, dat een overeenkomst tot stand zal kunnen komen: welke den Britsehen troepen de mogelijkheid geeft de verdediging van geheel Ierland op zich te nemen. Daarbij zouden Bel gische. Fransche en Poolsche eenheden, die zich in Engeland bevinden, gebruikt worden voor garnizoenen in Ierland, opdat geen Engelsche troepen zouden behoeven te worden gebruikt in dit gebied. In ingewijde kringen in Londen acht men het verder niet uitgesloten, dat Engeland binnen kort de wijziging der Indische constitutie aldus zal inleiden, dat Indië een soort dominion zal Avorden, ofschoon nog moeilijk te voorzien is wat de overgangsvorm zal zijn. Militairen waren in Kwintsheul behulpzaam bij het ontruimen der huizen, welke Dinsdagnacht door Engelsche vliegtuigbommen werden getroffen Duitsch legerbericht meldt succes volle aanval op Wieck (W. Schot land). Britsche Kanaaleilanden Jersey en Guernsy genomen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 2 Juli (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Op 30 Juni, resp. 1 Juli zijn de Britsche Kanaal eilanden Jersey en Guernsey door een overval door deelen van het luchtwapen genomen en vervolgens door stoottroepen der marine en na gezonden afdeelingen van het leger bezet. Daar bij schoot een Duitsch verkenningsvliegtuig 2 Britsche gevechtsvliegtuigen van het Bristolr Blenheim-type in een luchtgevecht neer. Bij de-gewapende verkenning boven het Kanaal werd in den middag van 1 Juli een Britsch kust wachtschip ten Oosten van Torquay aangevallen en in brand geworpen. Een tweede sucecsvolle aanval was gericht op de haven van Wieck in Noord-Schotland. In den nacht van 1 op 2 Juli vielen onze ge vechtsvliegtuigen wederom haveninrichtingen aan het Kanaal van Bristol aan. Branden en ontploffingen werden waargenomen. In den loop der aanvallen van Britsche vlieg tuigen in den nacht van 1 op 2 Juli op Noord en West-Duitschland werden o.m. bommen ge worpen op Kiel. Zij richtten echter slechts -ge ringe materieele schade aan. Eenige burgers werden gedood. In totaal werden vijf vijandelijke vliegtuigen door luchtafweergeschut neergehaald. Bovendien werden bij den nachtelijken aanval op Kiel nog twee vijandelijke vliegtuigen neer geschoten door het. luchtafweergeschut dei- marine. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. Het aantal van de op 30 Juni en 1 Juli, tijdens luchtgevechten neergeschoten vijandelijke toe stellen is met vij'-f gestegen, vergeleken met de tot dusver opgegeven getallen, zoodat het totaal thans 23 bedraagt. p FRONTBERICHT. I-Iet frontbericht van het'D.N.B. luidt als volgt: De beide Britsche kanaaleilanden, Jersey en Guernsey, waarvan de bezetting in het legerbe richt van Dinsdag werd gemeld, hebben bij den tegenwoordigen militairen toestand hun betee- kenis. Het bezit van het Noordelijkste Engelsche Kanaaleiland Alderney is na de verovering van de beide voornaamste eilanden voor Engeland vrij wel waardeloos geworden. Tot dusver was het niet algemeen bekend, dat deze in de Golf van St. Malo liggende eilanden tusschen Normandië en Bretagne in het bezit van Engeland waren Aardrijkskundig zijn de Normandische eilanden vanzelfsprekend een bestanddeel van de Fransche kust. De Britsche souvereiniteit was een overblijfsel van den honderdjarigen strijd, dien Engeland tegen het einde van de middeleeuwen tegen Frankrijk heeft gevoerd. - Het luchtwapen zette ook op 1 Juli zijn aan vallen tegen Engeland met succes voort. In het legerbericht van vandaag zijn ten slotte de zeer goede resultaten A'an de luchtdoelartillerie op merkelijk, die zoowel door de luchtdoelartille rie van het luchtwapen, alsmede door de oorlogs marine tijdens de nachtelijke aanvallen van Britsche vliegtuigen op Duitsch gebied zijn be haald. Ook de nachtelijke aanval, waaraan het Brit sche luchtwapen tot dusver als zijnde naar ver houding, weinig riskant, de voorkeur gaf, wordt met succes afgeslagen. Mussolini richt zicli tot de weermacht Een schrijven aan den Prins van Piemont. ROME, Stefani meldt: De Duce heeft generaal Pricolo, onderstaatssecretaris van luchtvaart en commandant van den generalen staf van het lucht wapen, het a'olgende telegram doen toekomen: „Deel den bestuurders en den bemanningen der vliegtuigen mede, dat het. Italiaansche volk hun optreden met gerechtvaardigde trots gadeslaat. Deze eerste twintig dagen van den luchtoorlog hebben eens te meer beAvezen, dat de geest der lucht- strijders Francesco Baracca waardig is". Baracca was de grooitste Italiaansche vlieger uit den wereldoorlog. Aan den prins van Piemont, commandant van de legergroep aan het westelijk front, heeft de Duce een schrijven doen toekomen waarin hij onder meer zegt: „Bij mijn terugkeer in Rome wensch ik opnieuw uiting te geven aan mijn groote voldoening over de discipline van de troepen, die onder uav bevel staan. Italianen en buitenlanders moeten aa'eten, dat zich van 21 tot en met 24 Juni een strijd heeft afgespeeld die den slag aan het Westelijk Alpenfront zal heeten en die gevoerd is over een afstand a'an 200 K.M. op hoogten tusschen 2000 en 3000 meter en onder een voortdurenden sneeuwstorm. Italianen en buiten landers moeten weten, dat. van den kleinen St. Ber nard tot de rivier de Roja het eerste Maginot- stelsel aan het Alpenfront is bezweken onder de aanvallen der Italiaansche infanterie, die het heeft doorbroken tot een diepte van 8 tot 32 kilometer. Italianen en buitenlanders moeten weten, dat de Franschen, voorzien van alle soorten geschut en beschermd in hun grotten, met verbetenheid tegen stand hebben geboden tot het einde en zelfs tot eenige uren na den wapenstilstand, doordat zij niet in kennis waren gesteld van hetgeen in het ove rige deel van Frankrijk geschied was. Italianen en buitenlanders moeten weten, dat de Franschen zelf verbaasd waren over de hardnekkigheid, de geest drift en de waarlijk souvereine doodsverachting, die de Italiaansche soldaten toonden. De strijd was hevig en bloedig. De duizenden buiten gevecht gestelde mannen, getuigen dat De gezusters Rothschild willen naar Zuid-Amerika. CADIZ, 2 Juli (D.N.B.) De gezusters Mary, Alicia en Hermine Rothschild zijn te.Cadiz aange komen. Zij vrillen zich aan boord van het Spaansche m.s. Ciudad de Sevilla naar Buenos Aires be geven. Leider van het Britseh-Indisch Congres gearresteerd. SJANGHAI, (D.N.B.) Volgens een bericht uit Calcutta is het vooraanstande lid van het Indische nationale congres Zabhas Chandra Bose in zijn Avoning door de Engelschen gearresteerd. Bose is president a'an het congres geweest en heeft zich steeds op bijzonder scherpe aa'ijze a'erzet tegen de Engelsche heerschappij in Indië- Ook Nederlanders gaan Hongkong verlaten. STOCKHOLM, 2 Juli (DN.B.) De Londen- sehe correspondent van „Svenska Dagbladet" meldt: De consuls van de Vereenigde Staten, Neder land, Noorwegen en Frankrijk in Hongkong ma ken reeds aanstalten om hun landslieden te evacueeren. De Fransche regeering thans naar Vicliy. GENèVE (D.N.B.) Het oponthoud van de Fransche regeering in Clermont Ferrand en in een stad daar in de nabijheid was, volgens de ..Petit Dauphinois" slechts van voorbijgaanden aard. De ervaring van de afgeloopen 48 uur heeft de moeilijkheden aan het licht gebracht van een verspreiding van de ministerieele diensten en van de parlementsleden. Daarom heeft de Fransche regeering besloten naar Vichy te gaan, waar Kamer en Senaat reeds hadden besloten te ver gaderen. Vichy is bekend als internationale bad plaats Eiken zomer komen hier meer dan 130.000 vreemdelingen uit alle deelen van de wereld. Tij dens het seizoen is Vichy ook beroemd door zijn muziekuitvoeringen en tentoonstellingen. De groote hotels bieden voldoende plaats om de regeeringsbureaux op te nemen, terwijl het be roemde Casino zal dienen voor de vergaderingen van het parlement. KADM. PROGRAMMA DONDERDAG 4 JULI. JAARSVELD 414,4 M. N.C.R.V.-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing, medita tie. 8.25 Gewijde muziek (gr. pl.) 8.35 Gramofoon- muziek. 9.15 Trioconcert en gramofoonmuziek.. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Be richten ANP. 1.00 Orgelspel en gramofoonmuziek, 1.45 Gramofoonmuziek. 2.15 Viool, piano en gramo foonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelconcert. 6.30 VPRO: Cyclus „Lezen in den Bijbel". 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.05 Chr. liederen (gr. pl.) 7.20 NCRV-Harmonie-orkest (opn.) 7.30 Reportage. 7.55 Propagandatoespraak. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Volkszanggroep van de Christ. Oranjevereeniging „Juliana" met piano begeleiding. 8.50 Voor de jeugd. 9.10 Gramofoon muziek. 9.45 Bach-cantate (opn.). Hierna: Schrift lezing. 10.15 Berichten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VAR A-uitzending. 11.1511.30 Berich- ten. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Or gelspel. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 VARA-orkest. 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Berichten ANP. 1.00 Esmeralda en solist. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Verkorte operette „Die Fleder- maus" (gr. pl.). 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Voor de atouw. 4.15 Gra mofoonmuziek. 4.20 Keukenpraatje. 4.50 Gramo foonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Vara- orkest. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Gramofoon muziek. 6.40 Vara-orkest. 7.15 Reportage. 7.35 Ro- sian-orkest (opn.). 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 Berichten ANP. 8.45 Orgelspel en zang. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Esmeralda. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.1510.30 Berichten ANP. 11.1511.30 Berichten (Engelsch).

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3