JiuMSt Oppassen! I WOENSDAG 3 JUUT T94Ö VERVOER OVER WATER EN RAILS. Gebruik van vrachtauto's zooveel mogelijk beperkt. CONCURRENTIE MOET PLAATS MAKEN VOOR SAMENWERKING. 's GRAVENHAGE, 2 Juli (A.N.P.) Nu van 1 Juli af ook het vervoer per vrachtauto in inter, locaal verkeer aan een nieuwe regeling is onder worpen, is het gewenscht zoowel deze regeling als de reeds eerder afgekondigde voor het vervoer per beurtvaart aan een nadere beschouwing te on derwerpen. In de verordening binnenbeurtvaart (besluit o.l.z. van 23 Mei) is de vervoerregeling van de beurtvaart opgedragen aan 't Nederlandsch binnen- vaartbureau (art. 2). De opdracht tot het organiseeren van een ver voerregeling voor de beurtvaart werd gegeven met het oog op de schaarschte aan brandstoffen Daar het vervoer per vrachtauto door het gebrek aan benzine en gasolie zooveel mogelijk moet worden ingekrompen, zal men voor het goederenvervoer in Nederland grootendeels zijn aangewezen op het vervoer te water en per rails. Voor wat betreft het vervoer te water komt voor de wilde vaart de particuliere schipper in aanmerking, terwijl de regelmatige verzen ding van stuk- en partijgoed tusschen twee plaatsen moet worden verzorgd door de vaste lijndiensten der beurtvaart. Het is een gelukkige omstandigheid dat in ons waterrijke land de binnenscheepvaart zoo sterk te wïkkeld is, De meeste plaatsen in ons land zijn te water bereikbaar of zijn op betrekkelijk korten afstand van een z.g. natte plaats gelegen. Op vrijwel alle belangrijke plaatsen onderhouden de beurtboot- diensten dagelijksche verbindingen. De nachtvaart is grootendeels hersteld, zoodat een vlugge over komst der goederen is verzekerd. De gelegenheid voor veiwoer te water is dus ruim schoots aanwezig. Zooals wij reeds opmerkten, geldt ook hier echter de gebiedende eisch van een zoo zuinig mogelijk gebruik van brandstoffen, terwijl het gebruik van motorbrandstof zelfs zoo veel mogelijk geheel ver meden moet worden. Aan het Nederlandsch bïnnenvaartbureau, de centrale organisatie voor de beurtvaart is de eer volle maar moeilijke taak opgedragen om een zoo danige organisatie tot stand te brengen, dat het beurtvaartbedrijf functionneert met een zoo gering mogelijk verbruik van motorbrandstof. Als men nu weet, dat de beurtvaart voor het grootste gedeelte gebruik maakte van motorvrachtbooten, is het niet te verwonderen, dat er een reorganisatie van ingrijpenden aard noodig is, om aan de gestelde eischen te voldoen. Vele moeslijkheden moesten worden overwinnen. Het algemeen belang moest aan vele particuliere belangen het zwijgen opleggen. Concurrentie moest plaatsmaken voor samen, werking. De ondernemers hebben dit ten volle be grepen en het resultaat is, dat thans een groot aantal vaarplannen gereed is ter uitvoering, ter wijl op een aantal trajecten reeds volgens deze vaarplannen wordt gevaren. De grondslagen, waarop deze vaarplan nen berusten, zijn allereerst het zooveel mogelijk uitschakelen van voortbeweging per motor en voorts het voorkomen van het varen met wanruimte. Om de nieuwe regeling, ook uit administratief oogpunt, goed te laten functionneeren, werd van overheidswege bepaald, dat alle zendingen voorzien moeten zijn van een uniform 'vervoerdocument: het beurtvaart-adres. Hierboven werd reeds opgemerkt, dat het ver voer per motorrijtuig, met het oog op de brandstof, schaarschte zooveel mogelijk zal worden ingekrom pen. Dit vei-voer zal zich voor een groot deel con- centreeren op het vervoer van goederen van z.g. natte plaatsen naar de in den omtrek gelegen plaatsen, die geen verbinding te water hebben. Nog meer dan dit thans het geval is, zal dus overgave van goederen plaatsvinden van beurt boot aan auto en omgekeerd. Ook voor het autovervoer is eenheid in document en condities eisch, en de regeering stond ook hier dus voor de noodzakelijkheid van het voorschrij ven van een uniform vervoerdocument. Zoowel de in de toekomst te verwachten over gave van beui'tvaart aan auto als de overweging dat de handel gebaat zou zijn met het voor schrijven van een zelfde document voor het ge- heele particuliere vervoer, zoowel per beurtvaart als langs den weg, deed de regeering besluiten, in haar uitvoeringsbesluit betreffende het vervoeren van goederen ten behoeve van derden langs den weg van 18 Juni j.l. in paraaf 8, eerste lid voor te schrijven, dat het veryoer door middel van motor rijtuigen eveneens zal geschieden op beurtvaart- adres. „Voor zooveel hier uit baten voortvloeien voor het Nederlandsch binnenvaartbureau, zullen deze baten naar billijkheid worden verdeeld tusschen bedoeld bureau, de in het tweede lid van par. 2 bedoelde „centrale commissie voor het beroepsgoederenver voer" en de daaronder behoorende districtscom missies, genoemd in par. 5". Deze centrale commissie en de districtscommissies hebben tot taak de rijksverkeersinspectie te adviseeren bij het uitgeven der autovergunningen. Het derde lid van dezelfde paragraaf regelt ten slotte het toezicht op de inkomsten en uitgaven van het beurtvaartadres: „De voor de toepassing van het vorige lid vast te stellen quotaverdeeling geschiedt onder toezicht van den accountantsdienst van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, welke dienst er tevens op toeziet, dat evenwicht blijft bestaan tusschen de baten en de kosten, voor de in het kader daarvan erkende organisaties, voortvloeiende uit deze regeling en uit de binnenbeurtvaartregeling". Wij meenen goed te doen, deze paragrafen uit het betreffende uitvoeringsbesluit nog eens in het licht te plaatsen, omdat de begrijpelijke vraag omtrent de bestemming van en de controle op deze baten, daarmede volkomen beantwoord wordt. Nu de handel aan deze voorschriften gebonden is heeft de N.V. beurtvaartadres de gelegenheid geopend tot inwisseling van afwijkende documenten tegen beurtvaartadres met bijbetaling van den halven prijs. Het particuliere vervoerbedrijf, zoowel te land als te water maakt moeilijke tijden door. Het vervoerbedrijf langs den weg ziet zich ge steld'voor den eisch van inkrimpen van het bedrijf; het beurtvaartbedrijf moet de motoren stilzetten en zich voorzien van de uit den aard der zaak kost bare stoomtractie. Van den handel mag verwacht worden, dat door toepassing van de gegeven voorschriften de ver voerbedrijven zoo goed als in de gegeven omstan digheden mogelijk is, kunnen blijven function neeren. Dit geldt ook ten opzichte van het voorschrift inzake het gebruik van het beurtvaartadres. PROF. DE JONG DIRECTEUR DER NEDERLANDSCHE BANK. N.V. In de Maandag gehouden buitengewone alge- meene vergadering van aandeelhouders van de Nederlandsche Bank N.V werd tot directeur ge kozen prof. mr. A. M. de Jong, onder-directeur van de Nederlandsche Bank (A.N.P.) Bureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf. 's-GRAVENHAGE, 2 Juli. De secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend dat hij heeft ingesteld een rijks bureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf, dat meer in het bijzonder belast zal zijn met werkzaamheden welke verband hou den met de uitvoering van distributie- en andere crisisregelingen, terwijl ook de behartiging van de belangen van dat bedrijf in het algemeen tot de taak van het bureau zal behooren. Als directeur van dit bureau is aangewezen de heer F. A. Pfeifer te Scheveningen. Het bureau zal worden gevestigd te 's-Graven- hage, Raamweg 14. Het ligt in het voornemen binnenkort voorschriften te geven, o.a. betref fende de verplichting voor hotels, cafés, restau rants en pensions tot inschrijving bij dit rijks bureau. In afwachting daarvan kunnen belang hebbenden in het hotel-, café, restaurant- en pensionbedrijf zich omtrent aangelegenheden, op dit bedrijf betrekking hebbende, reeds schriftelijk met het rijksbureau in verbinding stellen. (A.N.P.) DEVIEZENINSTITUUT. 's-GRA'fcENHAGE, 1 Juli. Het in de devie- zenverordening genoemde deviezeninstituut is ge vestigd te 's-Gravenhage, Anna Paulownastraat 6. Het onderhoudt een bureau te Amsterdam, Rokin 127 en een agentschap te Rotterdam. Caland- straat 7a. Aanvragen tot het verkrijgen van vergunnin gen moeten schriftelijk tot het deviezeninstituut worden gericht met dien verstande, dat daarbij gebruik dient te worden gemaakt van aanvraag formulieren, waaromtrent per officieele publica tie in de dagbladen van heden nadere bijzon derheden worden bekend gemaakt. (A.N.P.) Vergunning tot ontslag van tijdelijk personeel. De directeur-generaal van den arbeid verleent met ingang van 1 dezer vergunning aan werkgevers om arbeiders, die met het oog op een bepaald, met name aangewezen werk, dat ten hoogste drie weken duurt, voor dien tijd in dienst zijn of wor den genomen, te ontslaan, mits zoodanige indienst nemingen in het desbetreffende bedrijf gebruikelijk zijn. Voorts moet de werkgever onverwijld na de indienstneming van zoodanigen arbeider aan het bevoegde districtshoofd der arbeidsinspectie een schriftelijke kennisgeving in tweevoud zenden, houdende opgave van: a. den naam en het adres van den werkgever; b. het door den werkgever uit geoefend bedrijf; c. de plaats, waar de werkzaam heden worden verricht of het werk is gelegen; d. den naam, de voorletters en het adres van den arbeider; e. de werkzaamheden, die deze te ver richten heeft; f. het tijdvak, waarvoor hij in dienst genomen is. (St.crt.) Jachtgeweren worden in sommige gevallen teruggegeven. Om schade aan land- en tuinbouw te beperken. De Secretaris-Generaal, wnd. Hoofd van het Departement van Justitie, en de Secretaris-Gene raal, wnd. Hoofd van het Departement van Land bouw en Visscherij, brengen ter kennis van be langhebbenden, dat de toestemming van de Duit- sche autoriteiten is verkregen om tot wering van schade aan de land- en tuinbouwgewassen over te gaan tot het in beperkte mate aan zeer be trouwbare personen teruggeven van geweren, waaruit slechts met hagel wordt geschoten (z.g. hagelgeweren) Zij, die wapenen voor boven aangegeven doel einden wenschen terug te ontvangen, kunnen daartoe een verzoekschrift richten tot het hoofd van plaatselijke politie hunner woonplaats. De hoofden van plaatselijke politie zullen tot de afgifte der wapenen niet mogen overgaan, dan nadat is voldaan aan de hun ter zake gegeven voorschriften. In de uit hoofde van de Vogelwet 1936 of de' Jachtwet 1923 verleende vergunning, waarbij het gebruik van een geweer is toegestaan, is het ge bruik van het geweer vervallen. Zij, die een dergelijke vergunning wenschen, waarbij het bezigen van een geweer geoorloofd is, zullen deze opnieuw dienen aan te vragen. Over eventueele teruggave van jachtgeweren met munitie aan jachtaktehouders %nog overleg gaande. Zoodra hieromtrent zekerheid bestaat, zal de beslissing te dier zake worden bekendgemaakt. (St. Crt.) in Haarlem en daarbuiten. Romain Malfliet. Op de Belgische tentoonstelling in het Rijks museum is, wij zeiden het reeds een zaal voor teekeningen en grafiek ingericht. Het is daar dat het Hollandseh publiek voor het eerst kan kennis maken met een jong etser, die de aangeboren qualiteiten bezit, die voor de etskunst vereischte zijn en voor wien misschien in die richting een reputatie is weggelegd. Nu zijn on der de Belgische schilders de goede etsers geen zeldzaamheid, het lichte, luchtige flaneeren op een koper- of zinkplaat, het speelsche, niet altijd berekenbare procédé der inbijting met zuren, de wisselvalligheden daarna van een afdruk die mee- of tegenvallen kan, dat alles is wel naar hun aard. En vooral wanneer ze zelf hun pren ten blijven drukken, is en blijft het experimen teeren met mogelijkheden hun liever dan de kille zekerheid, dat een groot aantal afdrukken absoluut aan elkaar gelijk zijn, zooals gemakzuch tige uitgevers dat wenschen. Een met liefde ge- "maakte en zelfgedrukte ets is voor den artist een éénling, ieder volgend exemplaar kan in kleine nuances verschillen opleveren, zonder daarom minder of beter te zijn. Romain Malfliet. de jonge Antwerpenaar dien wij boven bedoelden, is voorloopig nog niet aan uitgeversrelaties toe, hij kan nog vrijelijk experi menteeren, zelf drukken en naar willekeur van papiersoort en inkt veranderen, als hem dat in valt. Hij heeft nog het enthousiasme van wie, aan het begin van een loopbaan staand, van het slagen overtuigd is. Dan lukt ook alles en vaak blijkt het veel later, dat die eerste productie eigenlijk nooit overtroffen werd. Romain Malfliet is een Vlaming, en die mooie Fransche voornaam zal wel in zijn doopboek] e staan, doch in den kring der vrienden zal hij wel Mane heeten. Hij ziet er thans uit als een derti ger, met een sportieven, beenigen kop en een franken oogopslag. Er is goed nieuws voor de huisvrouwen, want er zijn weer steenkolen te krijgen. De .kolenboer" doet zijn werk, zij het dan met leveranties tot een maximum van 20 procènt Coloraclo-kever moet hardnekkig bestreden worden. Kevers en larven op verschillende plaatsen gevonden. WAGENINGEN, 2 Juli (A.N.P.). De Planten- ziektenkundige Dienst te Wageningen schrijft: Nu de bespuiting van alle aardappelvelden in het gedeelte van ons land ten Zuiden van den Rijn, de Lek, de Nieuwe Maas en den Nieuwen Waterweg met calciumarsenaat, tusschen 1 en 12 Juli ter bestrijding van den Coloradokever is voorgeschreven, vestigt de Plantenziektenkundige Dienst de aandacht van alle verbouwers er op, dat deze bespuiting noodzakelijk is en vooral ook, dat zij nauwgezet moet worden uitgevoerd. Op verschillende plaatsen zijn thans kevers en larven van den Coloradokever gevonden. Door een zeer zorgvuldige bespuiting. waarbij zeer zeker de volle hoeveelheid vloeistof, waarop gerekend is. n.l. minstens 750 liter per hectare, gebruikt moet worden, kunnen eventueel aanwezige larven gedood worden. Wij weten allen hoe gevaarlijk de aanwezigheid van den Coloradokever, niet alleen voor onze aardappelcultuur en -uitvoer, maar ook voor den uitvoer van andere tuinbouw producten is. Alleen door zeer stipte uitvoering der voorge schreven bestrijdingsmaatregelen zullen wij uit breiding van het insect over ons land kunnen tegengaan. Laat men dus. ondanks de moeilijk heden, alle aandacht aan de beide voorgeschre ven bespuitingen wijden. Laat men ook tijdens de bespuiting goed op letten of men de aanwezigheid van het insect in het aardappelgewas kan vaststellen, nl. of men dén 1 cm. grooten, ovalen, geelge'kleurden kever met 10 zwarte .strepen op de dekschilden of de roode larven op de bladeren vindt. Als men gaatjes in de bladeren waarneemt, moet er op die plaats vooral met aandacht naar larven ge zocht worden. Van elk geval, dat kevers of larven gevonden worden," moet mededeeling gedaan worden ten gemeentehuize, daar dan door den Plantenziek- •tenkundigen Dienst nog krachtiger bestrijdings maatregelen op die plaats genomen zullen wor den. Als Iedere aardappelverbouwer zijn medewer king verleent, kan voor de uitroeiing van den Coloradokever nog veel bereikt worden. Daaromspuit en zoekt. BEHOUD VAN WERK TE AALSMEER. AALSMEER, 2 Juli. In de Aalsmeersche bloemerij dreigde het gevaar, dat tal van werk gevers hun personeel zouden ontslaan. Het departement van sociale zaken heeft goed gevonden, dat voor 25.000 gulden bijslag in de loonen wordt gegeven, Reeds zijn 400 arbeiders door deze regeling in dienst gebleven of geno men. (A.N.P.) DOODELIJK VERKEERSONGEVAL TUSSCIIEN NIJKERK EN PUTTEN. AMERSFOORT, 2 Juli. Tusschen Nijkerk en Putten zijn twee leden van de marechaussee brigade te Winschoten, die te Amsterdam gedeta cheerd waren en per motor van verlof terugkeerden, tegen een auto gereden. De bestuurder van het motorrijwiel overleed na korten tijd. Zijn duo passagier kreeg wonder boven wonder geen letsel. Het stoffelijk overschot is naar Putten overge bracht. (A.N.P.) Hij heeft in Antwerpen de Akademie bezocht en de etskunst daar in hoofdzaak van den be roemden De Bruycker geleerd, die ook in ons 'and door zijn groote etsen bekend werd (de fan tastische Gentsche stadsgezichten met drukke figuratie van oubollige marktbezoekers. het huis °alfijn. etc. etc.). Maar misschien hebben de etsen van den aristocratisch-fijnen schilder Walter Vaes, die aan het Hooger Instituut dier- zelfde Akademie verbonden is. een even grooten invloed op Malfliet's werk gehad. Van beide Meesters der Prentkunst zijn in ieder geval in zijn arbeid de sporen zichtbaar. Onderricht en om gang tusschen professoren en leerlingen in de Scheldestad zijn steeds door een groote mate van vrijheid gekenmerkt geweest en hoewel Vaes fei telijk de schilderklas en De Bruycker die der graveerkunst te leiden had, zullen beider be moeienissen met begaafde jongeren z-ich nog ai- eens gekruist hebben. Men zou gemakkelijk een lijstje kunnen uitschrijven van prentkunstartis- ten, die, in Antwerpen en Gent gekweekt, later in de wereld carrière hebben gemaakt. Men denke slechts aan Frank Branewiin en Frans Masereel! In de mooie ets met het Gentsche Stadsgezicht, die bij dit stukje gereproduceerd mag worden, komen, mijns inziens, zoowel Malfliet's begaafd heid. als de invloed zijner omgeving tot hun recht. Het is wat wijlen Dr. Hubert van Jozef Israels' etsen schreef: 'een „echt-etserïge ets". Alles er op, donkere en lichte, zware en meer zwevende partijen, is uitsluitend met de etsnaald, met puur lijnenschrift te voorschijn getooverd. De zware schaduwpartij in het centrum van het water is alleen door een aantal zwaar gebeten lijnen ont staan, die dicht naast en door elkaar heen ge plaatst zijn. Met een enkel paar speelsch, als im proviseerend neergeschreven krabbeltjes daaren tegen is links-onder de walkant van de rivier aangeduid, maar toch weer zoo voldoende dat de geheele situatie daar volkomen duidelijk is. De beide torens, die ook weer geheel uit lijn werk zijn saamgesteld. vormen in kleurzwaarte het juiste tegenwicht voor de donkere partij beneden, die belet dat de ietwat omhoog gerekte prent top zwaar wordt en zorgt dat het een geestige compositie blijft. De geheele voorstelling schijnt zóó-maar, met het meeste gemak, neergeschreven. De beschouwer gevoelt er noch de moeilijkheden van het métier, noch de noodzakelijke vaardigheid van de teekenhand aan. Hier is een knapheid, die zich niet opdringt, doch zich integendeel gui tig schuilhoudt achter.een paar grapjes die de, etser zich „en passant" veroorlooft. Misschien is Geraffineerd oplichter gaf zich voor Gestapo-man uit. Een jaar gevangenisstraf geëischt. UTRECHT, 2 Juli. Op den eersten oorlogs dag in Mei kwamen Nederlandsche militairen bij den heer B.. grossier in automaterialen te Amers foort, met de mededeeling. dat zij voor reparaties achter het front al zijn lampen, banden, accu's en andere auto-onderdeelen kwamen halen. De geheele voorraad goederen werd gevorderd, doch eenig bewijs van afgifte ontving de heer B. daar voor niet. De inventaris werd via Hilversum naar Amsterdam vervoerd en daar vond de heer B. later zijn geheelen voorraad terug. Op zijn vraag aan den commandant of hij een bewijs mocht ontvangen, antwoordde deze: „Kom over een paar dagen maar terug". Toen het echter zoover was, waren de Duitschers er reeds en in onder ling overleg vond een Duitsch kapitein het goed. dat B. zijn auto-onderdeelen weer terug zou 'krij gen. Tot zoover liep alles normaal. B. vond eenige kennissen bereid, om den voorraad van Amster dam naar Amersfoort te vervoeren en hij was wat blij. dat hij zijn bulletjes weer terug had. Deze blijdschap duurde echter niet lang. Op den 25sten Mei stapte een heer zijn zaak binnen, die vertelde, ambtenaar van den Duitschen gehei men dienst te zijn. Hij trad zeer autoritair op en zeide in vloeiend Duitsch tegen B.: „U komt op onrechtmatige wijze aan deze auto-onderdeelen. In naam van de Gestapo arresteer ik u. Wij zullen in een concentratiekamp wel eens uitzoeken hoe de vork in den steel zit". Het was Zaterdag en voor B. beteekende deze arrestatie een heelen slag. Hij verzocht den ambtenaar van de Gestapo zijn zaken te mogen afwikkelen, van zijn vrouw afscheid te mogen nemen enz., doch daarvan kon niets geschieden. De Gestapo-man zei, dat hij onverwijld op transport zou worden gesteld en hoe B. ook smeekte, het hielp niets. Hierdoor was de grossier zoo zeer in de war geraakt en bovendien was hij zoo zeer geïmponeerd door het forsche optreden van den man. dat hij het hope- looze van de zaak inzag en zich reeds bijna ge wonnen wilde geven. De Duitsche ambtenaar zei tenslotte, dat, als hij Maandag met het transport mee wilde in- plaats van Zaterdag, hij f 300 moest hebben om het uitstel mogelijk te maken. B. overhandigde den man hierop f 240. hetgeen alles aan baar geld was, wat hij op het oogenblik in huis had. Afge sproken werd nu. dat hij. eerst Maandag gear resteerd zou worden. Met een zwaar gemoed be rustte B. hierin, doch eenigen tijd nadat de ambtenaar weg was, kreeg hij toch argwaan. Hij voelde zich heelemaal niet schuldig en betrok de Amersfoortsche politie in de zaak. Deze stelde onverwijld een onderzoek in en het gelukte haar een 41-jarigen expediteur A. M. uit Amsterdam te arresteeren, die na een langdurig verhoor zijn euvele daad bekende. Heden diende deze zaak voor de Utrechtsche rechtbank. De verdachte, die er inderdaad forsch uitzag, bekende uit armoede tot deze daad te zijn overgegaan. De Officier van Justitie vroeg een gevangenis straf van een jaar met aftrek van den tijd der preventieve hechtenis. (A.N.P.). STEUN AAN GETROFFEN KRUIDENIERS. AMSTERDAM, 2 Juli. De vertegenwoordigers van de levensmiddelenbranche hebben opgericht een commissie tot financieelen steun aan de ge troffen kruideniers. De commissie stelt zich tot taak den nood van de getroffenen zoover in haar ver mogen is te helpen lenigen. Alle getroffen kruide niers, die ernstige schade hebben geleden gedurende de periode na 10 Mei 1940 en rechtstreeks voort vloeiende uit den oorlog, worden verzocht hun naam'en adres zoo spoedig mogelijk op te geven aan het secretariaat van bovengenoemde commissie, gevestigd Heemraadssingel 190, Rotterdam. (A.N.P.) I op onze verkleinde reproductie niet te zien hoe aardig hij het volle-maans kopje op de affiche voor Vermouth Rossi heeft geteekend. en zeker niet hoe hij het noodig vond de namen van een paar stammetjes, waarvan de achtergevels aan het water liggen, voor den Gentenaar te ver eeuwigen: ,3ij Tineke" „Bij Palmyre". Grapjes overigens, die den Vlaamschen en Fran- schen prentkunstenaars niet vreemd zijn. Het is te hopen dat Malfliet dat jeugdig élan, dat tot nu toe in zijn werk spreekt, mag behou den. Ook in de prentkunst zijn commercieele successen dikwijls gevaarlijk voor de artistieke waarde der productie. Heeft men vroeger het werk van groote mannen als Brangwijn en zelfs onzen Bauer niet zien achteruitgaan naar mate hunne etsen meer en meer mode-artikel, meubel- prenten werden en formaten aannamen, die tegen ieder begrip van een prentkunstwerk in- druïschten? De mooiste etsen van Rembrandt zoowel als van Whistier, van vroeger en van later, zijn van bescheiden, soms zéér bescheiden for maat. Hun kostbaarheid berust thans op hun zeldzaamheid. Belangrijke prentkunst onzer tijd- genooten behoeft noch groot van formaat, noch kostbaar te zijn, en wie er gevoel voor heeft zal er meer van kunnen genieten dan van een mid delmatig schilderij „met echte olieverf op echt linnen".-Daar zit het 'm niet in. Wie de Belgische tentoonstelling in het Rijks museum gaat zien verzuime de zaal met het graphiscb werk niet. Men zal er mooi en vroeger werk. ook van de groote mannen als De Bruycker en Vaes weer terug zien of er voor het eerst mee kennis maken. J. H. DE BOLS. (De liaagsche hoofdcommis saris van Politie heeft naar alle scholen een groot aantal exemplaren van een prent gestuurd, die ten doel heeft de jeugd te waarschuwen te gen het aanraken van projec tielen en vreemd uitziende voorwerpen, die mogelijk zijn blijven liggen.) O jeugd, wanneer je ouderen hoort praten, Dan is er altijd veel, dat je moet laten, Juist wat jij leuk vindt, vinden zij vaak mis; Dat is als je nieuwsgierig bent en groeiend, Niet altijd leuk en op z'n minst vermoeiend, Hoezeer het dan ook „voor je bestwil" is. Wij oudren hebben ook in jonger dagen, Dit ouderlijk vermaan moeten verdragen, En toen wij grooter werden wel erkend, Dat zij dat niet om ons te hindren deden, Maai- inderdaad met recht en ook met reden, Dat leer je als je meer ervaren bent. Ik wil je hier geen lange preek gaan geven, Alleen er zeer in 't kort op wijzen even, Dat er soms dingen liggen hier en daar, Waarvan je dikwijls kop noch staart kunt maken, Wacht je ervoor, die dingen aan te raken, Hun naam wordt al te vaak gespeld: gevaar! Voorzichtigheid hiermee wordt aanbevolen. Door middel van een prent in Haagsche scholen, Hier is een man, die 't in een rijmpje pent; Houdt zoo'n ding nimmer, zelfs niet „in de gaten" Het eenig goede is: stil liggen laten. Dat is wel waard, dat het wordt inge„prent". P. GASUS. ZOMERZITTING PROVINCIALE STATEN. HAAHLEM. Dinsdag. Hedenmorgen half elf werd de zomerzitting van dc Provinciale Staten van Noord-Holland heropend. De heer Rodrigues de Miranda (S. D. A. P.), die weer in de Staten is teruggekeerd, legt in handen van den voorzitter de bij de wet ver eischte beloften af. De Voorzitter heet hem welkom en zegt: „Uw oude plaats staat nog voor u open!" Bij het voorstel ten aanzien van een adres van het bestuur der Stichting Volksmuzïekschool te Am sterdam om subsidie, bepleit de heer Hoogland (S D. A. P.) mede namens eenige andere leden het toekennen van een subsidie van f2000 per jaar. Vooral in dezen tijd acht spreker het noodig, dit cultureele werk te steunen; deze school heeft met financieele moeilijkheden te kampen. De heer Dor jee ,(Chr. Hist.) heeft ook veel sympathie voor deze school, maar hij acht deze sub sidie-aanvraag te voorbarig. Daarom zal hij vóór het afwijzend voorstel van Ged. Staten stemmen. De heer Witteman (R.K.) (Ged. Staten) merkt op, dat ook het college van Ged. Staten veel waardeering voor het werk van deze muziekschool heeft, maar hij ziet in dit subsidie geen aanleiding om in dezen een uitzondering toe te staan. Het voorstel-Hoogland c.s. wordt aangenomen met 3430 stemmen. De voorstellen tot wijziging van het „Ambtenaren reglement 1920" en tot wijziging van het „Salaris reglement 1920" worden zonder discussie of hoofde lijke stemming goedgekeurd. Dit geschiedt ook met het voorstel tot aankoop van een strook grond te Bloemendaal ten behoeve van het Provinciaal Zie kenhuis nabij Santpoort. Aan de orde komt het voorstel inzake de toepas sing van de wet van 4 April 1940, benevens tot vaststelling van een tweede suppletoire begrooting der provinciale inkomsten en uitgaven voor den dienst 1940, tot het aangaan van een geldleening en tot het opnemen van voorschotten uit 's Rijks kas. Dit dient tot bestrijding der kosten van de maat regelen ter beperking van gevaren, voortvloeiende uit beschadiging van waterstaatswerken in de pro vinciën Zuid- en Noord-Holland en Utrecht in verband met de tegenwoordige buitengewone om standigheden. Voorgesteld wordt een geldleening aan te gaan van f 1.000.000 tegen een reëele rente van ten hoogste 6 pet. per jaar. Na eenige technische opmerkingen van de heeren V a n V u g t (anti-rev.), D e R o o s (S. D. A. P.) en Kooyman (V. D.), die door Mr. Bomans (R. K.) namens Ged. Staten worden beantwoord, wordt het voorstel goedgekeurd, GELDLEENINGEN. Ged. Staten worden gemachtigd, een geldleening van f 5.600.000 aan te gaan ter bestrijding van de kosten van uitbreidingswerken ten behoeve van het P. E. N. en van f21.500 voor vernieuwing van de vernielde Schippenbrug in den polder De Berkmeer. Alle overige agenda-punten gingen onder den hamer door. Deze zomerzitting heeft vijf kwartier geduurd. I JUBILEUM VAN DEN HEER B. J. KORSMAN. Maandag herdacht de heer B. J. Korsman zijn 25-jarig jubileum bij den Post-, Telegraaf- en Telefoondienst.Te zijnen huize in Santpoort werd de heer Korsman door den directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Haarlem, den heer J. C. Smid gecomplimenteerd. In een kernachtige toespraak schetste de heer Smid de goede hoeda nigheden van den jubilaris, die een uitstekend ambtenaar is. De heer Smid was vergezeld van den chef der administratie, den referendaris der P.T.T. den heer S. Langendijk, die den heer Kors man eveneens zijn gelukwenschen aanbood. Na mens de afdeeling Haarlem van den C. B. P. T. T. boden de heeren W. Flooren en W. Smit een fraaié fruitmand aan, waarbij de heer Flooren den jubilaris hartelijk toesprak. Van het bijkan toor Bloemendaal ontving de heer Korsman een fraai bloemstuk. Talrijke brieven en telegram men werden in den loop van den dag nog bezorgd en bewezen wel hoe zeer het werk van den jubi- leerende ambtenaar in breeden kring wordt ge waardeerd. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor het doet. examen rechten mej. H. I. Wolff en de heeren J. W. Schutte, A. J. Haakman, W. F. van Leeuwen en W. Nije. Geslaagd aan Vrije Universiteit voor "het doet. ex. rechten P. J. M. Bruin, Apeldoorn, J. H. A. Ringeling, Amsterdam, G. A. Renting, Baarn en J. F. C. A. Wille, Baarn. Voor het candidaatsexa- men rechten G. Kuypers, Amsterdam. EINDEXAMEN le H.B.S. B. HET 5-J. C. TE HAARLEM. De uitslag van het eindexamen 5de Groep van de le H.B.S. B met 5-jar. cursus te Haarlem is dat geslaagd zijn: H. S. Knoop, Th. D. Montijn, G. Rol, A. Rolda- nus, J. Schelling, M. J. C. Schras, J. H. Uhlenbroek, W. A. Vorstman, P. Vijlbrief, A. F. van der Wal, B. H. Geertsema, D. P. Wolters. Er werden geen candidaten afgewezen, Het examen is thans afgeloopen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5