IJmuider Courant GEWELD EN DYNAMIET De Examentijd. ZOÖLOGiCA Den Helder gebombardeerd HET NABIJE OOSTEN EN DE BALKAN. Bonnen De verduistering Corps politietroepen wordt ook gedemobiliseerd. Beursvoorschriften 1940 vastgesteld. regeering de Russische eischen aanvaardde. Brandstof. 25e JAARGANG No. 206 Uitgave lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Gr. Houtstraat 93. Haarlem. Telefoon 10724 Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IDmulden, Telefoon 5301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant DAGBLAD VOOH VELSEN. IJMUIDFIN. SANTPOORI EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen DiiwtierP W PEF.RKHOOM EN KOBEK1 PEEKEBOOM Uoofdredacteor. ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 4 JULI 194Ö Abonnementen per week 012^&. pa» maand ƒ052Vi. per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.12. BI) abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0-25. elke regel meer ƒ0.10. E X Theater vraagt Uw aandacht voor HEINZ RüHMANN in De humor ten top gedreven door THEO LINGEN en HANS MOSER. Vóór de pauze De helft van het bloembollenland is thans met verschillende soorten voedingsgewas beplant. Een oppervlakte van niet minder dan 3500 bunder is daarvoor bestemd. De groote boonen staan best FRANKIE DARRO in een spannende film. (Adv. Ingez. Med.) Vier menschen gedood Vannacht omstreeks 4 uur, heeft een Engelsch vliegtuig bommen laten vallen op Den Helder. Een halve straat ligt in puin. Vier menschen werden gedood, waaronder een vader van een gezin van 10 kinderen en een vader en moeder van een ge zin van 8 kinderen. (A.N.P.) Hongaarsch dementi over onrust in den Balkan. BOEDAPEST, 3 Juli (D.N.B.) Het Hongaarsche nieuwsagentschap verspreidt het volgende offi- cieele dementi ten aanzien van de geruchten over troepenbewegingen en. botsingen aan de Hon- gaarsch-Roemeensche grens: „Van bevoegde zijde wordt verklaard, dat deze ongegronde geruchten uit niet-Hongaarsche bron stammen. Deze geruchten zijn alleen en uitsluitend, bestemd...om onrust te scheppen. Dergelijke pogingèn, die de atmosfeer moeten vergiftigen, .moeten in de toekomst met wantrouwen worden gevolgd". KEUKEN- EN GROENTENAFVAL MOET VERZAMELD WORDEN. Ook metalen moeten bewaard worden. LANDELIJKE REGELING OP KOMST. Naar de Haagsche Crt. verneemt, wordt thans een voor het geheele land geldende verordening voorbereid, welke ten doel heeft de keuken- en groenten-afvallen te doen bewaren en deze te be nutten tot veevoeder. Bovendien zal men verplicht worden oude meta len, vodden, papier e.d. ter beschikking te houden De uitvoeringsmaatregelen, afhaaldienst enz zullen door de gemeentelijke autoriteiten moeten worden getroffen. Hulp door militairen aan de politie. Bij optreden tegen politieke partijen ongewenscht. Heden is uitgegeven een buitengewoon politie blad. waarin het volgende onder de aandacht wordt gebracht. Op verlangen van den Duitschen opperbevel hebber in Nederland is bepaald, dat de Neder- landsche militairen zich moeten onthouden van het verleenen van hulp aan politiebeambten, in dien deze optreden tegen politieke partijen of tegen leden van zoodanige, partijen, die als zoo danig duiddlijfc zijn te herkennen. In geval van zoodanig optreden door de politie zijn aanwezige Nederlandsche militairen ver plicht zich terstond te verwijderen. Ingevolge dit voorschrift behoort derhalve de politie harerzijds hl dergelijke omstandigheden verzoeken tot hulp aan militairen achterwege te laten, terwijl er ten overvloede op zij gewezen, dat door het verbod tot verleening van hulp, op militairen de desbetreffende artikelen van het Wetboek van Strafrecht bij weigering van hulp tegen politieke partijen of tegen leden daarvan, buiten toepassing moeten blijven. (A.N.P.) Dé hertog van Windsor te Lissabon, LISSABON, 3 Juli (D.N.B.) De hertog van Windsor, die zich van Frankrijk eerst naar Madrid had begeven, is met zijn echtgenoote te Lissabon aangekomen. Benoeming van Knox goedgekeurd, WASHINGTON, 3 Juli (D.N.B.) De marine, commissie van den senaat heeft heden met 9 tegen 5 stemmen de benoeming van Knox tot minister van marine goedgekeurd. Directe telegrafische en telefonische verbinding tusschen de Sovjet en Duitschland. MOSKOU, 3 Juli (Tass) Tusschen het volks commissariaat der P.T.T. en het ministerie van posterijen te Berlijn is een overeenkomst geteekend over het tot stand brengen van directe telegrafische en telefonische verbindingen tusschen de U.S.S.R. en Duitschland. De wnd. Secretaris-Generaal, wnd. Hoofd van het Departement van Financiën, maakt bekend in de Staatscourant, dat de Beursvoorschriften 1940, onder dagteekening van 3 Juli 1940, door hem zijn vastgesteld. Afdrukken dezer voorschriften zijn van 5 Juli 1940 af verkrijgbaar gesteld bij het secretariaat der Vereeniging voor den Effectenhandel, Beursplein 5, te Amsterdam. Voorts maakt de wnd. Secretaris-Generaal, wnd. Hoofd van het Departement van Financiën, be kend, dat de onderpandkoersen en executiekoersen, bedoeld in de artikelen 10 en 11 der Beursvoor schriften 1940, door hem zijn vastgesteld. Afdrukken der prijscourant, waarin deze koer sen zijn opgenomen, zijn van 5 Juli 1940 af ver krijgbaar gesteld bij het secretariaat der Vereeni ging voor den Effectenhandel, Beursplein 5, te Amsterdam. Wij bestellen in de hitte Met voldoening 't kostlijk goed, Dat ons later helpen moet, Er wat warmer in te zitten. P. GASUS. die thans geldig zijn BROOD. Bons 31 tot en met 40 (broodbonboekje) Geldig tot en mét 4 Juli, rechtgevende op totaal 2000 gram brood. Bons 41 tot en met 50 (broodbonboekje). Geldig van 1 Juli tot en met 7 Juli (even tueel tot en met 11 Juli), recht gevende op totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 69 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig: Tot en met 5 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 75 uit het Algemeen distributieboekje Geldig tot en met 12 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of 1/2 pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM. (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 2" Geldig: Tot en met Zondag 14 Juli. Recht gevende op: 2 Liter. Ti t i n i Zon onder 10.03 Zon op 5.25 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Levensmiddelenraiilsoenen in Duitschland verhoogd. BERLIJN, 3 Juli (A.N.P.) De goede stand der levensmiddelen van alle soorten heeft het mogelijk gemaakt, dat voorloopig van 1 tot 28 Juli boven de tot dusverre geldende rantsoe nen extra toewijzingen geschieden, die overigens waarschijnlijk ook voor de volgende maanden zullen gelden. Van bijzondere beteekenis is de verhooging van het boterrantsoen met 125 gram per persoon. Van bevoegde zijde wordt in dit verband medegedeeld, dat de voorraden in de koelhuizen een recordhoogte bereikt hebben. De Duitsche aardappelvoorziening wordt te Berlijn buitengewoon gunstig genoemd. De aanstaande oogst van vroege en late aardappelen zal waarschijnlijk een record-hoogte bereiken, met het oog op de uitbreiding der verbouw oppervlakte en den goeden stand van het gewas. Een bewijs dat de Duitsche gezondheids diensten zich voortdurend bezig houden met den samenhang tusschen volksvoeding en le- vensmiddelenrantsoeneering, kan men zien in het feit, dat de broodrantsoenen voor personen tus schen 10 en 20 jaar met 200 gram verhoogd wor den. De aanvankelijk vastgestelde rantsoenen voor gewone gebruikers worden daarentegen met 150 gram verlaagd, omdat gebleken is, dat er nauwelijks gezinnen zijn. die de rantsoenen ge bruiken. Door deze verlaging zal een einde wor den gemaakt aan het verloren gaan van brood, dat op tal van plaatsen is waargenomen. BEVERWIJK Er zijn al weer tallooze examens afgelegd. Lang niet alle, want het seizoen der hersengymnastiek en der familiebelevenissen is op den vierden Juli nog niet ten einde. Maar de lange lijsten van geslaag den, in dit blad verschenen, hebben een duidelijke getuigenis afgelegd van de geweldige hoeveelheid arbeid, reeds door de geëxamineerde helft van het Nederlandsche volk volbracht. En aan ieder, die zijn verbeeldingskracht wist te doen doordringen tot achter het ietwat saaie gordijn def opsommingen van namen, een blik gegund in de vreugde van tal looze gezinnen. Het zakenleven is daar ook weer bij gebaat geweest: niet alleen de banketbakkers en wijnhandelaren hebben belang bij hooge percen- tageê geslaagden, maar ook zooveel leveranciers van velerlei geschenken. Er komen er nog veel aan bod. Het aantal en de gemiddelde waarde dezer stoffe lijke belooningen zullen wel wat lager wezen dan vroeger, maar er wordt toch altijd wat aan gedaan als zoon of dochter een sport verder op de veel- besohreven, geduchte maar ook bewonderde lad der, die naar het maatschappelijk welslagen leidt, geklommen zijn. De eindexaminandi van gymnasiaal en middel baar onderwijs behooren tot de zwaarst en lang durigst- aan de tand gevoelden en er zijn gunstige getuigenissen over hUn examenkracht losgekomen van de meest bevoegde zijde. De lente-1940 eigende zich slecht voor rustige voorbereiding, voor straffe concentratie op den Boom der Kennis en het departement van Onderwijs had een goedertieren missive uitgezonden, die deed blijken dat men daar eenigermaté rekening mee mocht houden. Uit de bedoelde getuigenissen is gebleken dat dit op som mige scholen volstrekt niet en op andere maar in geringen mate gebeurd is. En toch waren de uit komsten niet minder, soms zelfs nog beter dan vorige jaren. Hetgeen bewijst dat de jeugd de schokken van wereldsche gebeurtenissen nog altijd met kalmte en zelfvertrouwen weet op te vangen en er zich niet door uit het lood laat slaan. Voor ouderen is dat moeilijker en geen wonder, want op hen rusten verantwoordelijkheden waarop die jeugd zich pas aan het voorbereiden is maar dit zij nog niet draagt en waarin zij zich evenmin in kan denken. Dat is wel eens wat moeilijk te begrijpen voor de vaders en moeders maar waren zij anders in den zomer van 1914? Tobden zij toen soms over heden en toekomst? Van mijn vrienden en mijzelf herinner ik mij duidelijk dat wij het niet deden en in een vage maar vaste overtuiging verkeerden dat alles tèrecht zou komen en dat ouders zwaartillende menschen waren. Er is nu veel dat heel anders is dan in 1914, maar de moed en het zelfvertrouwen van de jeugd zijn natuurlijk niet minder dan toen. En al die geslaag den die onder bijzondere omstandigheden toch door hun eindexamen gekomen zijn kunnen daarin wat extra zelfvoldoening vinden, wat meer dan hun voorgangers in rustiger tijden oogstten bij en ha de ontvangst van het kostbare stuk papier met de handteekennigen. Wie weet of het behalen van een einddiploma in 1940 hun nog niet een voordeel bij sollicitaties zal bezorgenalthans al diegenen die het jaartal met de juiste mate van fier- en be scheidenheid naar voren weten te brengen. Er kan een extra.kans in zitten, vooral bij een. werkgever, die zich in zelfkennis herinnert dat de rust en con centratie van zijn eigen arbeid in de lente van 1940 zwaar geleden hadden. Ik wil den geslaagden veel vacantiegenoegens toe- wenschen en een goede toekomst. Er is veel onzeker omtrent de toekomst maar dat wil allerminst zeggen dat zij niet veel goeds in zich zou bergen. Ik ben niet jong meer maar ik verwacht het wel, alvast omdat Europa nu zesentwintig jaren van onrust en conflict heeft doorgemaakt en omdat de historie zoowel als de wet van actie en reactie en het spreekwoord „na regen komt zonneschijn" leeren, dat op narigheid het goede pleegt te volgen. Als ik er zoo over denk, die een huisvader ben met de ver antwoordelijkheid en zorgen, die daarbij hooren, dan moeten de eindexaminandi de toekomst wel met groote blijmoedigheid inzien, ,,'t Zal waerachtigh wel gaen" placht een onzer voorvaderen te zeggen. Natuurlijk zijn er onder de geslaagden, wien nog meer examens wachten. Sommigen zien een verschiet van academische beproevingen voor zich. Het welslagen in dit jaar zal hun daartoe metter tijd moed en optimisme schenken. En overigens denken zij daar nu niet over en betreuren het mis schien alleen dat er geen examen voor het auto-rijbe wijs in deze vacantie is af te leggen. Wat zal het een gedrang geven als dat weer mogelijk isWant die tijd komt ook weldra terug. En de oorlog zal zijn eind vinden. En er zullen massa's jonge, sterke krachten vereischt worden om te bouwen, om wat goedstot stand te brengen. Dat belooft in elk geval de toekomst. R. P. Officiëele valutakoersen der Nederlandsche Bank. Vatuta's (schriftelijk en t.t.) Berlijn 75.28—75.43 Brussel 30.11—30.17 New York 1.88 3/16—1.83 9/16 Stockholm 44.8144.90 Zurich 42.54—42.62 Bankpapier: New York 1.86i/2—1.90 1/4 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.7644.94 Zürich 42.50—42.66 (t.t telegrafische transacties). Nieuwe volkscommissaris voor de petroleumindustrie. MOSKOU, 4 Juli (D.N.B.) Lazar Kaganowitsj is ontheven uit zijn functie van volkscommissaris voor de petroleumindustrie. Tot zijn opvolger is benoemd Sedin. Verder is tot volkscommissaris voor de visscherij Isjkof aangesteld. Van het Nabije Oosten en het Oostelijk ge deelte van den Balkan, die beide dezer dagen weer in het centrum der belangstelling gekomen zijn, geven wij hierboven een schetskaartje. Allereerst blijkt hieruit, welk een verzwak king van de positie van Engeland in het Ooste lijk deel van de Middellandsche Zee en de de mobilisatie van de Fransche troepen in Syrië beteekent. Immers behalve het verlies van een reusachtig terrein van actie loopt ook de con trole over de petroleum-pijpleiding van Mesopo- tamië naar de Middellandsche Zeekust gevaar. Voorts geeft het kaartje een inzicht in de uiterst belangrijke positie van Turkije door de ligging van dit land tusschen de Britsche be langensfeer in het Nabije Oosten en het Kauka- sische petröleumgebied tusschen Bakoe en Ba- toem. Het A. N. P. meldt: Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zullen ten aanzien van de demobilisatie, enz. van officieren, onderoffi cieren en manschappen van het korps po litietroepen dezelfde regels gelden, welke voor het beroepspersoneel van de weermacht zijn vastgesteld Tegenstand zonder hulp was onmogelijk. BOEKAREST, 3 Juli (Reuter). De Roemeen- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Argetoianu heeft in een rede uiteengezet, waarom Roemenië de Russische eischen heeft ingewilligd. Hij zeide: „Na lange besprekingen is de kroonraad tot de slot som gekomen, dat tegenstand onzer troepen zonder eenige hulp onmogelijk was en dat wij derhalve de Russische eischen niet konden afwijzen". Zeer binnenkort wordt een reorganisatie van het Roemeensche kabinet verwacht. Vooral de houding ten aanzien van Duitschland is hierbij van belang. Het D.N.B. meldt uit Rome: Het opzeggen door de Roemeensche regeering van de Engelsch Fransche garantie noemt het semï-officieele orgaan Giornale d'Italia den ..laatsten slag voor het pres tige van het Britsche wereldrijk en zijn omsinge- lingsspolitiek. Het openlijk afstand doen van de Engelsche garantie is gebeurd door de overtuiging, dat een Britsche interventie, zelfs indien ze moge lijk was, voor de nationale Roemeensche belangen niet allen van geen waarde, doch juist gevaarlijk zou zijn. Roemenië kan niet het tragische lot van al die landen veronachtzamen, die zich vol vertrouwen op de Engelsche hulp hebben verlaten. In Boekarest heeft men duidelijk ingezien, dat de Britsche hulp aan Roemenië nog grootere verliezen zou hebben gekost, dan de thans vrijwillig geleden verliezen. Wat de mogelijkneid van een Britsche hulp betreft, zoo zijn thans alle strijdkrachten van Engeland in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee door de Italiaansche gewapende macht geblokkeerd. Na het afzien van Roemenië, waarbij thans ook de afwijzing van de Iersche regeering komt, die eveneens geen Engelsche garantie wensclit, staat Engeland in Europa meer dan ooit geïsoleerd. Wie denkt in dit jaargetijde In ons kleine vaderland. Nu de zon zoo heerlijk brandt, Een moment aan koude lijden. Wij gaan, als 't maar kan, naar buiten, In het luchtig zomerpak Of, gesteld op ons gemak, Zitten w'achter open ruiten. Zonnegloed verwarmt ons leven En de haard alleen is koud, Nu hij 't zomerslaapje houdt, Dat hem jaarlijks wordt gegeven. Toch begroeten wij het blijde, Dat men ons nu brandstof biedt, Want wij zien in het verschiet Weer het killer jaargetijde. Het binnenland koopt veel aardbeien. Ook op de aardbeienveilingenv an gisteren waren de prijzen vrijwel hetzelfde als op de voor afgaande dagen. Bijna alle partijen zijn bestemd voor het binnenland. Groote aanvoeren Ama zonen gaan naar de fabrieken. Enkele partijtjes Amazonen van mindere kwaliteit draaiden weer door. Van beteekenis is dit echter niet. Moulin Rouge brachten 60 tot 90 cent per slof op en de Amazonen ongeveer 19 tot 26 cent per kilo. De lange wachttijden voor de groentenveiling. De loting wordt weer ingevoerd. In de onlangs gehouden gecombineerde vergade ring van de aanvoei-ders der Vereenigde Veilingen is vastgesteld, dat de veilingcommissie bindende maatregelen zou overwegen om aan het lange wach ten voor het begin-uur der veilingen een einde te maken. Voorstellen zijn gedaan om ook in den voormiddag een gedeelte van de aangevoerde producten op de wagens te veilen, doch na onderzoek zijn deze voor stellen weer losgelaten, in hoofdzaak, omdat dan geen enkel vast uur meer is te bepalen voor de middagveiling. Bovendien golden bezwaren voor het veilingbedrijf en voor de kooplieden. Aangezien het vraagstuk eigenlijk geheel buiten het veilingbedrijf ligt heeft de veilingcommissie be. sloten, met ingang van 5 Juli de het vorig jaar zoo fel bestreden loting vóór de veling weer in te voeren, bij wijze van proef voor de geheele maand Juli. Deze loting zal steeds geschieden een half uur voor het begin van de veiling, zoodat de uitge lote nummers behoorlijk den tijd hebben naar de veiling op te rijden. Voor het begin van de loting mogen de aan voerders niet verder komen dan tot het einde van de Van Lingenlaan. Daar moeten thans alle wagens weer aansluiten. In de Koningstraat mogen de wagens niet staan. De maatregel wordt ingevoerd, zoo deelde de directeur van de Vereenigde Veilingen aan de tuin ders mede, voor de volle verantwoording en op last van de besturen van „Kennemerland" en „Vrye Veiling".

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1