IJmuider Courant LBekmdmakin(p Van den bevelhebber der Weermacht in Nederland diatet «éKet Sluis Assumbucq» Weer visscherij te IJmuiden? MUZIEK op het terras Engelsch vliegtuig te Haarlem neergehaald De verduistering Aangemonsterd: Brui jnzeels-Koksmaatjes! Fransche vloot wordt voor- loopig niet ontwapend. Trou written. 25e JAARGANG No. 208 Uitgave Lourens Costei, Maatschappij vooi Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Umulder Courant: Kennemerlaan 42, Omulden, Telefoon 5301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant f DAGBLAD VOOH VELSEN. UlWUIDFN. SANTPOORI EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Dirwtiet P W PEF.REROOM EN ROBEKt PEEKEBOOM Hoofdredactenri ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 6 JULI 1940 Abonnementen per week ƒ01254, per maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. De toeristensteiger te IJmuiden, waar andere jaren vele schepen me er en, is thans een gezochte plaats voor vele visschers, die hier dikwijls een goede vangst maken. De wapenstilstandsonderhandelingen Volksduitsche Elzas-Lotharingers in vrijheid. WIESBADEN, 5 Juli (D.N.B.) De wapenstil standscommissie heeft de Fransche delegatie ver zocht onmiddellijk bevel te geven tot het vrijlaten van de volksduitsche Elzas Lotharingers uit de Fransche gevangenissen. Tevens heeft de wapenstilstandscommissie de Fransche delegatie medegedeeld, dat aan haar wensch tot vrijlating van alle Fransche krijgsge vangen geneeskundige troepen zal worden tegemoet gekomen, voorzoover dit personeel niet noodig is voor de verzorging van de Fransche krijgsgevan genen. ASSENDELFT - KERKBUURT 345 Zondags van 3-12 uur DANSEN Qeeji dancing laa 0in-~ a(s Ui Coc Jlleiin- (Adv. Ingez.' Med.) IJMUÏDEN Dit vraagstuk is nog in studie. Eenige weken geleden deelden wij mede dat de directie van de Visscherij Centrale in Den Haag de officieele instantie die zich in op dracht der regeering wijdt aan de behartiging van de belangen der visscherij de mogelijk heid onderzoekt om de visscherij te IJmuiden weer op te vatten. Die mededeeling was ons ge daan in verband met het feit, dat de kust- visscherij te Schcveningen was hervat. Ons werd dadelijk verzekerd, dat wil zoo'n hervatting voor IJmuiden beteekenis hebben deze op grooter schaal moet kunnen plaats hebben dan nu te Scheveningen wordt toegepast, omdat die methode (visschen langs een klein deel der kust, niet verder van het land af dan 3 mijl) slechts „een hoed vol visch" oplevert. Hervatting van de visscherij te IJmuiden, ook al geschiedt die op een beperkte schaal, is alleen mogelijk als de Duitsche autoriteiten daartoe kunnen medewerken. Wij hebben in den Haag geïnformeerd naar den stand van zaken in deze voor IJmuiden en voor de voedselvoorziening van ons land be langrijke aangelegenheid. Ons werd medege deeld, dat de onderhandelingen en besprekingen, nog gaande zijn. Er is evenwel reden te verwach ten dat binnen enkele weken een beslissing zal vallen. Moedige redster gehuldigd. Onderscheiden door het Carnegie Heldenfonds. Op 13 Mei is in het Noordzeekanaal tegenover de halte Casembrootstraat een Nederlandsch ma rinevaaruig door een mijnontploffing verongelukt tengevolge waarvan ongeveer de helft der beman ning om het leven kwam. Een vijftal der opvaren den wist zichzelf zwemmende te redden, doch twee hebben het behoud van hun leven te danken aan het moedige gedrag van een jeugdige inwoon ster van IJmuiden-Oost, mej. J. Duker, wonende in dcTrompstraat. Als ooggetuige van het ongeluk begaf zij zich gekleed te water en smaakte het genoegen twee der opvarenden van een wissen dood te redden. Deze moedige daad is niet aan de aandacht ont snapt van de marine- en den Scheepvaart-Inspec teur en Vrijdag is haar in tegenwoordigheid van 'n aantal autoriteiten door den heer P. S. van 't Haaff, inspecteur-generaal van de Scheepvaart de bronzen medaille van het Carnegie Heldenfonds overhandigd. De heer van 't Haaff huldigde haar wegens haar moedig gedrag en zeide, dat het hem vreugde gaf, haar deze hooge onderscheiding te mogen overhandigen. De korte plechtigheid, die ten gemeentehuize plaats vond werd bijgewoond door de heeren bur gemeester mr. M. M. Kwint, T. M. Bedeaux, devisie commandant der mijnenvegers J. Dagas, luitenant ter zee le klasse der Kon. Ned. Marine, J. H. Th. Eerman, adj.-inspecteur van de Scheepvaart en W. Chr. Suwerink, chef van het kabinet van den bur gemeester. naar het stadhuis gebracht in de sinds lang afgeschafte paarden tram.) Nu het de auto moet ontberen, Om deftig naar 't stadhuis te gaan, Pakt het jong paartje voor 't verkeeren Naar het geluk iets anders aan. Het oude paard van stal te halen, Dat ligt natuurlijk voor de hand, Maar paarden zijn niet in getale Beschikbaar in ons vaderland. En daarbij is het nog wel aardig Voor later dagen bovendien Als j' aan je kind'ren .een merkwaardig Oud trouwkiekje kunt laten zien. Je kunt je aan een tandem wagen. Dat is ook nog een soort symbool, De tandem maakt in deze dagen Door die gedachte nogal school. Je kunt je heel eenvoudig hou'en Aan je vanouds bekende fiets Je kuntper paardentram gaan trouwen. De fantasie staat toch voor niets. Wat hindert het, het blijft tenslotte Een tochtje naar de huwlijksboot, De hoofdzaak is dat die blijft vlotten En nimmer op de klippen stoot. P. GASUS THEESCHENKERIJ, PARK VELSERBEEK ZATERDAGAVOND van 8—10.30 uur en ZONDAGMIDDAG van 25 uur (Adv. Ingez. Med.) Het gemeentebestuur van IJmuiden heeft aan zegging gedaan, dat een ieder die lindebloesem plukken wil, dit kan doen in het Park Velserbeek, mits eerst een schriftelijke toestemming gehaald wordt bij den opzichter ter plaatse. Eenige gegadigden aan den pluk. Zeven huisjes op den Oudeweg verbrand Van de vliegtuigbemanning werden één gedood en twee gewond Het Haarlemsche politierapport deelt het vol gende mede: In den afgeloopen nacht is boven Haarlem een Engelsche bommenwerper door luchtdoelgeschut naar beneden gehaald. Het vliegtuig kwam terecht in een weiland nabij den Oudeweg en reed toen nog naar den weg. Met den rechtervleugel kwam het in botsing met de loodfabriek van de firma Seyffert aan dien weg; vervolgens sloeg het om en vloog in brand. Zeven huisjes, die naast genoemde fabriek stonden, zijn in vlammen opgegaan en totaal ver nield. Ze waren genummerd 107, 109, 111, 113, 117 en 119. De bewoners hebben zich tijdig in veiligheid kunnen stellen. Zij wei-den bij buren en familieleden elders in de stad ondergebracht Leden van den Ongevallendienst, die snel'"ter plaatse waren, behoefden geen hulp te verleenen. Twee varkens kwamen in de vlammen óm. De brandweer, die eveneens met volledig mate rieel spoedig aanwezig was, kon de vernieling der huisjes niet voorkomen. Zij bepaalde zich dan ook tot het omver halen van muren enz. De loodfabriek is licht beschadigd. Van de bemanning van vijf personen van het Engelsche vliegtuig werd er één gedood; twee wer den licht gewond. Zij zijn gevangen genomen. De twee overigen zijn voortvluchtig. DANCING WILHELMINA UITGEEST MIDDELWEG 56 van 3—6 en van 7—11 uur.NICK WHITE AND HIS SWINGERS. Entrée 25 cent P. X BALTUS (Adv. Ingez. Med.) Het A.N.P. meldt: De bevelhebber van de weermacht in de Neder landen, generaal der vliegers Fr. Christiansen, maakt bekend: Er is misbruik gemaakt van dc in de geschiede nis zonder voorbeeld zijnde lankmoedigheid en grootmoedigheid, waarmede de Fiihrer de soldaten van een vijandelijke weermacht vrije beweging heeft toegestaan en de demobilisatie ten uitvoer liet brengen, in plaats van hen in gevangenschap te laten wegvoeren. Indien krijgsgevangene Nederlandsche militairen niet in staat zijn, de hun toegestane vrijheid te waardeeren, dan ligt daarin een smakeloos gebrek aan discipline jegens de bezettingsmogendheid, die het Nederlandsche leger weinig eer aan doet. Generaal Winkelman heeft nagelaten hiertegen op te treden en daardoor bewezen, dat hij zijn po sitie en den toestand niet zoo heeft opgevat als ieder, die nuchter denkt, moest verwachten. Hij is daarom, zooals reeds is medegedeeld, ont heven uit zijn functie als opperbevelhebber der zich in dèmobilisatie bevindende Nederlandsche land- en zeemacht en in krijgsgevangenschap bracht. Bovendien hebben de voorvallen van den laatsten tijd en in het bijzonder de gebeurtenissen der laat ste dagen mij aangetoond, dat talrijke Nederlan ders niet meer weten of ook niet willen we ten, in welken ondubbelzinnigen toestand zij zich bevinden na de neutraliteitsschennis door hun vroegere regeering en de overwinning der Duit sche wapenen. Ik beperk mij er toe, deze houding te kenteèkenen door enkele voorbeelden, die hier volgen, om eens en vooral grove en gevaarlijke vergissingen on mogelijk te maken. 1. Uit het karakter van talrijke Engelsche bombar dementen kan onomstootelijk worden opgemaakt, dat zij berusten op inlichtingen van Nederlandsche Paus Pius helpt Roemeensche vluchtelingen. ROME 5 Juli (D. N. B.) Paus Pius heeft door tuss.chenkomst van den nuntius te Boekarest een aanzienlijke som gelds beschikbaar gesteld voor de hulp aan Roemeensche vluchtelingen uit Bessa- rabië en de Boekowina. Zon onder 10.02 Zon op 5.27 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. iide. Ik wensch er geen twijfel over te laten be staan, dat een dergelijke handelwijze met alle mid delen, waarover dc Duitsche organen beschikken, zal worden opgehelderd en volgens de Duitsche landverraadwetten, welke voor den oorlog ver scherpt zijn, zal worden gestraft. Deze wetten treffen ook degenen, die een derge lijke handelwijze opzettelijk niet aangeven of daarbij zelfs hulp verleenen. Dat geldt ook voor handelingen tegen de belangen der Duitsche weer macht als zoodanig en tegen instellingen van ver keer, bedrijf en industrie. Verder moeten de Nederlanders van het volgende nota nemen: Wie een mogendheid, die met Duitsch- land in oorlog Is, in cenigen vorm voordeelcn verschaft, berichten doet toekomen of op andere wijze bevoordeelt, brengt tegelijkertijd het leven en den eigendom van zijn eigen volksgenooten in gevaar en benadeelt hen. 2. tot de dwaze menschen van deze soort behoort ook bij, die uiting geeft aan een gezindheid, welke de gerechtvaardigde trots van den Duitschen sol daat en van den Duitschen mensch kwetst. Als be velhebber der weermacht in de Nederlanden be schouw ik een dergelijke houding als een teckcn, dat de Duitsche maatregelen tot beveiliging van en het bewaren van dc rust in de Nederlanden niet begrepen zijn of dat men ze niet wil begrijpen. Als dergelijke gevallen noem ik onder anderen de vol gende: a. de veelvuldige overtreding van den bevolen groetplicht tegenover leden van de Duitsche weer macht door geüniformeerde leden van de zich in demobilisatie bevindende Nederlandsche land- en zeemacht. Ik herinner eraan dat dc bevrijding uit de krijgsgevangenschap, die berust op de voorzor gen en de welwillendheid van den Führcr, door mij op ieder oogenblik ongedaan kan worden ge maakt en ongedaan zal worden gemaakt voor ieder, die zich in het vervolg aan zijn groetplicht ont trekt of zich van dien plicht slordig kwiit. Voor het brengen van den groet wordt de Duitsche maatstaf aangelegd, die er van uit gaat, dat hij, die de dis cipline overtreedt, ook niet verdient een goed strij der te worden genoemd. b. Hij, die of hij soldaat of burger is het aanzien van Duitsche soldaten of gezagdragers schaadt, of tekort schiet in zijn achting voor de Duitsche symbolen, zal voortaan streng ter verant woording worden geroepen. Handtastelijkheden tegen leden der Duitsche weermacht worden eventueel met den dood gestraft. Ik waarschuw verder voor elke demonstratie voor de vroegere Nederlandsche regeering of leden daar van. De Duitsche weermacht heeft Nederland moe ten bezetten, omdat de vroegere Nederlandsche re geering neutraliteitsschennis heeft begaan. Ik wensch, dat dit niet wordt vergeten. Dc bevelhebber der weermacht in de Ncderlauden Gibraltar voor de eerste maal gebombardeerd. Fransche vliegtuigen in actie? LONDEN, 5 Juli (D.N.B.) Naar Reuter uit Gibraltar meldt, is Vrijdag voor den eersten keer in dezen oorlog de vestig door vliegtuigen aange vallen. Een bericht uit Algeciras, zoo meldt D.N.B., be vestigt dat Gibraltar is gebombardeerd. Het bom bardement werd om 6 uur des morgens uitgevoerd door vliegtuigen, waarvan de nationaliteit onbe kend zou zijn. Reeds om 1.30 des nachts waren verkenningsvluchten boven de vesting gemaakt De Engelschen openden een hevig afweervuur. dat echter naar het scheen -zonder succes bleef. Alge meen wordt vermoed, dat de aanvallen - werden uitgevoerd door Fransche vliegtuigen, DEN HAAG, 6 Juli 1940. CHRISTIANSEN, generaal der vliegers. de ideale hulp in de keuken. Bij J. v. d. Kley's Ijzerhandel VElSERDUINPlrlN ZIET ONZE - IJMUIDEN-OOST. ADVERTENTIE (Adv. Ingez. Med.) WIESBADEN, 5 Juli (D.N.B.) Als gevolg van de gebeurtenissen in Oran heeft de Duit sche wapenstilstandscommissie in een nota de Fransche delegatie doen weten, dat het opper bevel van de weermacht bereid is, den in artikel 8 van het wapenstilstandsverdrag vervatten eisch tot ontwapening van de Fransche oorlogs vloot voorloopig op te schorten. vis Volendam ter vischmarkt komt in Amsterdam, wordt de koopwaar druk besproken en is de handel levendig Ons geïllustreerd Zondagsblad. Deze uitgave is ons heden wel toegezonden, maar kan ons zooals bij informatie bleek niet meer tijdig bereiken om ook heden bezorgd te worden. De bezorging bij de abonnés zal dientengevolge Maan dag geschieden. De besprekingen van Maiski met Halifax en Churchill. STOCKHOLM. 5 Juli (D.N.B.) Volgens be richten uit Londen hebben de jongste bespre kingen van den Sovjet-ambassadeur Maiski met Lord Halifax en Churchill betrekking gehad op dc documenten van het zesde Duitsche witboek. vjMaiski zou uit naam zijner regeering om ophel dering verzocht hebben omtrent het Britsch- 1 Fransche plan, de Russische olievelden te bom bardeeren. (Na trouwpartijen per fietspost koets e. d. in andere steden is nu te Deventer een paartje met gevolg

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1