IJmuider Courant Hitier en Ciano confereeren DAGBLAD VOOR VELSEN. IJMUIDEN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Eenheid in de Sport. Vergoeding van oorlogs schade. Bonnen Gekscheren. Zeegevecht bij Martinique op komst De verduistering De Nationale Inzameling^ 25e JAARGANG No. 209 Ultgavs Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Umutder Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden. Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteurt ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 8 JULI 194Ö Abonnementen per week /012J4, pa* maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertenti&n: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel maar ƒ0.12. BI] abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regals ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Velen zullen met. groote belangstelling kennis hebben genomen van het bericht, dat afgevaardigden van de verschillende Nederlandsche bonden op het gebied van de meest beoefende sport in ons land, voetbal, in principe besloten hebben tot samenvoe ging dezer bonden. Er is een Raad van voorberei ding benoemd, bestaande uit dr. D. van Prooye (Kon. Ned. Voetbal Bond), Ir. Hopstra (R.K. Fe deratie), M. G. Schooneveld (Chr. V. B.) en W. de Munter (Arbeiders Sport Bond) met als voorzitter mr. J. J. P. C. van Kuyk, van de Nationale Stich ting voor Lichamelijke Opvoeding, die de uitnoodi- gingen tot bijeenkomst van 'de organisaties', in het gebouw van het Departement van Onderwijs in Den Haag, had uitgezonden. De niet ter vergade ring vertegenwoordigde organisatie Ned. Voetbal federaties (kantoor-voetbalbonden) zal alsnog tot het gezamenlijke overleg worden toegelaten, naar uit het communiqué blijkt en bevorderd zal worden dat de bonden uiterlijk op 27 Juli zullen beslissen over „haar oplossing in de te vormen centrale or ganisatie". Dat beteekent dus een plan tot vol ledige fusie en ik heb hierboven gezet: Eenheid in de Sport, omdat het nagestreefde doel is ook in andere takken van sport eenheid te bereiken. Men is met de meest beoefende begonnen. Er zij overi gens bij aangeteekend dat lang niet alle takken van sport op deze wijze gesplitst waren. Tot de overwegingen die voorkomen in de lange resolutie, door de vertegenwoordigers der voetbal bonden aangenomen, behoort deze: „overtuigd van de noodzakelijkheid, dat het Nederlandsche volk tot behoud van zijn eigen volkskarakter, met over brugging van verschil van overtuiging op confes sioneel en staatkundig gebied gebracht worde tot nationale eenheid ter gezamenlijke behartiging van «11e volksbelangen". Dat is een zeer belangrijke overweging, die niet alleen op sportgebied zich doet gelden. Lang niet alleen. Het vinden' van nationale eenheid, het over bruggen van geschillen, is aan de orde van den dag. Er wordt ook op politiek staatkundig gebied naar eenheid en overeenstemming gezocht en hoevelen in ons land hebben daar al sinds jaren naar ver langd! Het voorbeeld van de voetbalbonden moge nu niet zoo erg belangrijk lijken, het is toch heel teekenend voor de versnippering en den schotjes geest die in ons land hebben bestaan. Waarom kon men zelfs niet voetballen zonder er „verschillen van overtuiging op confessioneel en staatkundig ge bied" bij te halen, terwijl het doel van de sport toch uitsluitend lichamelijke oefening en ontspan ning van ons volk is? Dus was de verdeeldheid op sportgebied altijd „een sterk staaltje" en als zoo danig is zij dan ook vaak naar voren gebracht door velen die er zich aan ergerden. Als tijdsverschijnsel, als symptoom van het thans ontstane streven naar eenheid is het besluit van de vertegenwoordigers der voetbalbonden van be lang. Bij dit geval op sportgebied zal het zeker niet blijven en ook niet kunnen blijven. Men denkt daarbij aan het bericht uit Denemarken, dat wij vorige week plaatsten, waarin werd medegedeeld dat de vier groote partijen in den Deenschen rijks dag, ai.l. de sociaal-democratische partij, de radi cale partij, de conservatieven en de Venstre (libe rale) partij tot fusie hadden besloten. Zij ver klaarden dat zij een nationaal-Deensche samenwer king ten uitvoer wenschten te leggen, alle mee- ningsverschillen opzij schoven en zich aaneenslo ten ter verzekering van de onafhankelijkheid en integriteit van Denemarken. Het is de vraag of deze vorm van het bereiken Van nationale politieke eenheid, namelijk die van samensmelting van partijen, ook voor ons land de meest gewenschte zal zijn. Dat is nog niet zeker. Velen zullen de meening zijn toegedaan dat een streven naar eenheid beter ingeluid kan worden door de prominente mannen op zoo velerlei gebied die ons volk telt en die niet aan het staatkundig leven hebben deelgenomen dan door de oude lei ders der politieke partijen. Laat ons blijven besef fen dat dit volk op een hoog cultuurpeil staat, dat het zeer veel menschen van hooge ontwikkeling en bekwaamheden telt en dat het dus niet op weini gen is aangewezen als het geldt, nieuwe plannen te ontwerpen en ten uitvoer te brengen. In de resolutie van de voetbalbonden komt nog een overweging voor van algemeen belang, dus veel verder reikend dan de groene velden waarop de bal dartelt. Het is de overweging „dat eenheid ten deze niet bereikt zal worden door de genoemde orga nisaties samen te brengen in een federatief ver band, omdat daardoor de scheiding op dit gebied naar confessioneele of staatkundige overtuiging niet opgeheven zal zijn". Dat geeft ook te denken en herinnert weer aan het genomen besluit in Denemarken, waar men fcich niet bepaald heeft tot een nationale samen werking van partijen, die een tijdelijk karakter zou kunnen dragen, maar tot samenvoeging in het Deensche belang .is overgegaan. R. P. VELSEN De nationale inzameling te Velsen. Een prachtig resultaat. Volgens de voorloopige telling heeft de Zater dag j.l. gehouden collecte van de Nationale inza meling in de gemeente Velsen een bedrag van f 4568.50 opgebracht. Daarenboven is op de giro rekening van het plaatselijke comité ongeveer f 2000 gestort, zoodat deze inzameling te Velsen ongeveer f 6568.50 heeft opgebracht, hetgeen on getwijfeld een prachtig resultaat is voor de werk zaamheden van het comité en zijn tientallen col- lectrices en collectanten. De definitieve opbrengst kan eerst een dezer tiagen vermeld worden. Tegemoetkoming aan eigenaren van panden met een bepaalde waarde. 's-GRAVENHAGE, (A.N.P.) De regeerings- commissaris voor den Wederopbouw meldt: Van den wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Financiën, werd een eerste mededeeling ontvangen om trent de wijze, waarop ten aanzien van be paalde gevallen in schade door oorlogsgeweld veroorzaakt, zal worden tegemoet gekomen. Deze mededeeling luidt als volgt: „De wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Financiën heeft, ten einde in die plaatsen waar zulks mogelijk is, ten spoe digste wederopbouw te bevorderen van door oorlogsgeweld beschadigde panden, dienende tot woonhuis, winkel of werkplaats, met inbegrip van daarbij behoorende bedrijven, onmisbare lood sen en bijgebouwen, besloten, in afwachting van de nader te treffen regeling inzake de verlee ning van een tegemoetkoming van overheids wege in schade door oorlogsmolest geleden, be kend te maken, dat het in het voornemen ligt te bevorderen, dat een tegemoetkoming wordt ver leend in schade aan zoodanige panden geleden, voor zoover deze schade voor een en denzelfden eigenaar f 10.000 niet te boven gaat en wel ten beloope van de verkoopwaarde, welke op 9 Mei j.l. aan de beschadigde panden was toe te ken nen, onder aftrek van de waarde van den onder grond en van de eventueele restantwaarde van de zich daarop bevindende opstallen. Het ligt niet in de bedoeling tegemoetkoming te verleenen voor schade aan glasruiten, tenzij in bijzondere gevallen, evenmin is het de bedoe ling schade beneden f 100 voor een geldelijke tegemoetkoming in aanmerking te brengen". Op grond van deze mededeeling kan worden aangenomen, dat in bovenbedoelde gevallen een tegemoetkoming in de schade zal worden ver leend tot een bedrag van de verkoopwaarde op 9 Mei 1940, indien dit bedrag per geval en per eigenaar f 10.000 niet te boven gaat. Een uitzondering moet voorloopig worden ge maakt voor die plaatsen, waar herbouw nog niet mogelijk is, omdat daarvoor eerst een alge meen plan voor den opbouw van het verwoeste gebied moet zijn opgemaakt. Voor schade aan onroerende goederen, die het bedrag van f 10.000 overtreft, is een regeling in voorbereiding. De regeeringscommissaris zal aan de uitkeering de verplichting tot wederopbouw en andere voorwaarden kunnen verbinden. die thans geldig zijn BROOD. Bons 41 tot en met 50 (broodbonboekje) Geldig tot, en met 11 Juli, recht gevende op totaal 2000 gram brood. Bons 51 tot en met 60 (broodbonboekje) Geldig: van 8 tot en met 14 Juli. KOFFIE OF THEE. Bon 85 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 75 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig tot en met 12 Juli Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of 1/2 pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM. (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 2" Geldig: Tot en met Zondag 14 Juli. Recht gevende op: 2 Liter. (De winnaar van een wedstrijd in het snelscheren te Boedapest wist het in 28 seconden klaar te spelen.) Je kunt het niet zoo gek verzinnen, Of d' een of ander vreemde man, Die roem of geld ermee kan winnen, Maakt er weieens een wedstrijd van. Zoo nu die strijd in 't snelste scheren, Daar juist vertoond in Boedapest, Die is, althans naar mijn taxeeren, Nog weer wat gekker dan de rest. Zoo'n wedstrijd moest men toch beletten, Denk niet dat ik gekscherend praat, Om zoo 't mes op de keel te zetten, Dat vind ik heusch een halsmisdaad. De winnaar oogstte nota bene Nog hulde toen hij d'andren sloeg, Ik zou me tot zooiets niet leenen. En als hij mij te scheren vroeg, Zou 'k bij mijn baard wel willen zweren: Daar ga ik niet voor zitten, zeg, Zoo zul je mij den baard niet scheren, Scheer dus jezelf en scheer je weg, Laat dan een ander aan mijn kinnen Maar liever wat meer tijd verdoen. En wil hij soms een titel winnen Dan zij het schoonscheerkampioen. Enfin, het heeft nu plaats gevonden Ik heb er verder vrede mee, Want ik hoor niet tot de gewonden Van dezen held, zoozeer ter snèe. Maar als men iemand moest fèteeren, Dan vind ik, dat het reden had, Den stakkerigen held te eeren, Die na den strijd geschoren zat. P. GASUS. De gevolgen van de bomaanvallen. Het A.N.P. meldt: „lu verband met de mededeeling van generaal Christiansen over van Nederlanders afkomstige aanwijzingen ten behoeve van de Engelsche luchtmacht heeft Hauptmann Schönleben van den luchtafweerdienst der Sicherheitspolizei bij zonderheden bekend gemaakt over de gevol gen, welke, de Engelsche bombardementen voor de Nederlandsche burgerbevolking hebben ge had. In de periode van 1 Juni tot 5 Juli hebben zich 191 Engelsche bomaanvallen op ons land voorgedaan, waarvan 90 pet. op steden, dorpen en vlekken, waarin geen militaire objecten aan wezig zijn. Onder de burgerbevolking vielen dientengevolge 103 dooden terwijl 98 personen zwaar gewond en 49 lichtgewond werden. De zeer lichte verwondingen zijn niet medegeteld, Vele Nederlandsche gezinnen zijn dakloos ge worden; 83 woonhuizen zijn geheel vernield, 176 zwaar beschadigd, van meer dan honderd woonhuizen zijn bovendien de vensters vernield. Verwoest zijn daarenboven twee scholen, drie ziekenhuizen en een krankzinnigengesticht. Twee kerken en twee kerkhoven zijn evenmin ont zien en werden zwaar beschadigd. Vele bommen vielen op het open veld, waardoor 12 paarden en 51 koeien werden gedood. In zeven gevallen zijn aanvallen gepleegd op rijdende personentreinen. In acht gevallen zijn gas-, water- of electrische leidingen vernield. Broeikassen en boomgaarden zijn niet gespaard. Zelfs een voetbalveld en een zweefvliegterrein achtten de Engelschen ge schikte objecten voor hun bombardementen. Een bijzonder ergerlijk geval deed zich voor, toen door het mitrailleurvuur van een laagvliegend vliegtuig een oude man en twee kinderen werden gedood. Ook vreedzame visschersschepen ont kwamen niet aan bombardementen en beschie tingen. Deze cijfers toonen duidelijk aan, dat het on mogelijk is de gevolgen van de Engelsche bom bardementen voor de burgerbevolking als baga tel te beschouwen". Engelsch ultimatum aan Fransche zeestr ij dkr achten verwacht Het D.N.B. verneemt uit Washington: Naar hier bekend is geworden, verwachten de bij het Fransche eiland Martinique in de Caraibïsche Zee liggende Fransche zeestrijd krachten. waartoe ook eenige duikbooten en het 22.146 ton grpote vliegtuigmoederschip „Béarn" behoort, een Britsch ultimatum. Volgens door Franschen te Washington ont vangen berichten is het eiland door de Brit- sche blokkade van iedere verbinding met de buitenwereld afgesloten. Men verwacht ieder oogenblik dat de Bx-itsche schepen de vijande lijkheden zullen openen. Vijf Amerikaansche torpedojagers zijn van de Maagdeneilanden naar Martinique gestuurd om vast te stellen of Engeland inderdaad het plan heeft den aldaar gestationneeróen Franschen sche pen een ultimatum te stellen. Indien het werkelijk zoo ver zou komen, hebben de torpedojagers de opdracht als waarnemers in de wateren van Marti, nique te blijven en in het geval van oorlogshan delingen de Amerikaansche scheepvaart te waar schuwen. In scheepvaartkringen te New-York veriuidt dat de Engelsche Admiraliteit met het oog op mogelijke Engelsch-Fransche zeegevechten bij Martinique aan alle onder Engelsche vlag varende schepen verboden heeft Fransche havens in West-Indië aan te loopen. Zon onder 10.01 Zon op 5.29 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. tegen de spilmogendheden, die zich thans met haar geweldige krachten opmaken voor den laat- sten wapenstrijd en voor een nieuwe politieke orde in Europa. Het is derhalve begrijpelijk, dat op dit moment Duitschland en Italië beraadsla gen, teneinde de plannen, de initiatieven en de acties te volmaken en in overeenstemming te brengen. Hun politieke en militaire kameraad schap vloeien thans als gevolg van nieuwe ge vechten ineen, waarin beiden vastbesloten hun geheele wil en al hun onuitputtelijke krachten inzetten voor de taken voor den constructieven opbouw". Ciano naar het voormalige Westelijke front. BERLIJN, 7 Juli (D.N.B.). De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, is hedenavond per extra trein vertrokken om een bezoek te brengen aan de bezette gebieden in het Westen. Volgens de plannen, zal deze reis twee dagen duren en door de belangrijkste ge bieden van het vroegere Westelijke front voeren. De „Friesland" die dezen winter hachelijke avonturen beleefde op het IJselmeer, toen het schip in het ijs bekneld raakte en zonk, is weer in de vaart. De boot voor het vertrek gereed in de Anislerdamsche haven. Italiaansche minister arriveerde Zondag in Duitschland Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Italiaan sche minister van buitenlandsche zaken, Ciano, is Zondagmorgen om 11.15 uur op het Anhalter station aangekomen. Hij werd harte lijk verwelkomd door den rijksminister Van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop. Graaf Ciano was vergezeld van ambassadeur Buti, chef van het protocol, gezant Geisser di Celesia, alsmede andere hooge ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken. Behalve de rijksminister van buitenlandsche zaken waren op het perron verschenen de Italiaansche am bassadeur te Berlijn, Dino Alfieri, de leden van de Italiaansche ambassade, vertegenwoordigers van de Fasces en de Italiaansche kolonie. Na een hartelijke begroeting liepen graaf Ciano en rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, langs het front van de voor het sta tion opgestelde eerecompagnie. Hierna begeleidde de rijksminister van buitenlandsche zaken den Italiaanschen minister naar het kasteel Bellevue, waar graaf Ciano ontvangen werd door den chef van de kanselarij van den Führer. staatsminister dr. Meissner. De bevolking van Berlijn, die in dichte drommen langs de toegangswegen stond opgesteld, juichte Ciano geestdriftig toe. Van semi-officieele zijde werd later medege deeld: De Italiaansche minister van buitenland sche zaken is om 12.30 uur door den Führer ont vangen. Graaf Ciano werd door den chef van het protocol, gezant Dörnberg, in het kasteel Bellevue afgehaald. In de auto zat ook ambassadeur Al fieri. In het portaal der Rijkskanselarij werd de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken door den chef van de Prasidialkanselarij van den Führer. staatsminister dr. Meissner begroet als mede door den adjudant van den Führer, Grup- penführer Bormann. In het werkvertrek van den Führer begonnen daarop in aanwezigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken de besprekingen tusschen den Führer en den Ita liaanschen minister van buitenlandsche zaken. Aanwezig waren verder de ambassadeurs Alfieri en Von Mackensen, staatsminister dr. Meissner en gezant Schmidt als tolk. De diplomatieke redacteur van Stefani telefo neert uit eBrlijn, dat de politieke ontmoeting te Berlijn voorbestemd is historische beteekenis te krijgen, niet alleen voor de vraagstukken van den oorlog, doch ook voor de vraagstukken van den vrede en den herbouw. Om begrijpelijke redenen is het niet mogelijk iets te zeggen of voorspel lingen te doen omtrent de bijzonderheden der besprekingen. De diplomatieke redacteur van Stefani kan echter verklaren dat de hooge vertegenwoor digers van de beide as-mogendheden het vol komen eens zijn geworden, zoowel wat betreft de voortzetting en de ontwikkeling van den oorlog, als ten aanzien van den opbouw van een nieuw Europa. De afgezant van den Duce aldus Stefani zal vandaag het slagveld in het Westen bezoeken om aan de zegevierende Duitsche legers een groet over te brengen van het verbonden Italië. Commentaar der Italiaansche bladen. HetD.N.B. bericht verder: „Rome en Berlijn marcheeren gemeenzaam op" zoo noemen de Italiaansche bladen de bijeenkomst van den Führer met Ciano, die, al valt zij ook in het kader van geregelde ontmoetingen tusschen de verte genwoordigers der spilmogendheden, toch een bij zondere beteekenis heeft. „Geheel Europa", zoo schrijft „Giornale dTtalia", „ziet op naar de rijkshoofdstad en voelt dat een nieuw tijdperk in de geschiedenis van den oorlog begint. Na de ineenstorting van Frankrijk is Engeland thahns geïsoleerd. De beide imperiale democratieën, die gisteren nog als door een eeuwigdurend pact verbonden schenen, zijn thans gescheiden en vijandig tegenover elkaar. Tegelijkertijd is de geheele zwakte en waardeloosheid van haar regime aan het licht, gekomen. Des te nauwer vereenigd zijn daaren Den Haag bracht bijna een ton bijeen Omtrent de totale opbrengst van de National» Inzameling zijn nog geen definitieve cijfers be kend, daar men in vele gemeenten eerst heden met het tellen begint. De opbrengst van de straat- en de huizen collecte in Den Haag was f 62.107 en per giro werd f 37.116 ontvangen. In het geheel is de opbrengst in Den Haag derhalve f 99.223. De collectecommissie hoopt, dat door nog een aantal nakomende stortingen op haar postgiro nummer 388900 de f 100.000 als totale opbrengst zal worden bereikt of overschreden. De collectedag was begonnen met twee enve loppen, elk f 1000 inhoudende. Bovendien werden op deze wijze twee giften van f 500 ontvangen. Uit de collectebussen kwamen eenige bankbil jetten van f 100, vele van f 50 en tallooze van f 25 en f 10 te voorschijn. Verder een 25-tal gou den tientjes en vijfjes. Niet alleen de Hagenaars, maar ook de Duitsche militairen hebben algemeen hun bijdragen ge schonken. In Amersfoort Ls totaal f 20.640.79 bijeenge bracht. De opbrengst in Hilversum bedraagt f 27.600. De Amsterdamsche verkeersagent moest een oogenblik zijn stopbord in den steek laten, om voor de Nationale Collete te offeren BEVERWIJK Nieuw raadslid benoemd. Het hoofdstembureau heeft den heer R. van Lunzen tot lid van den gemeenteraad benoemd verklaard ter voorziening in de vacature, ont staan door bedanken van den heer K. Steyn (V.D.) In overeenstemming met ons vroegere bericht heeft de heer R. van Lunzen zijn benoeming in beraad gehouden. Aardbeien voor Rotterdamsclie vluchtelingen. Een van onze plaatselijke inpulpers van aard beien ontving dezer dagen van een leider van 120 Rotterdamsche vluchtelingen, onder wie 50 kinderen, die ondergebracht zijn in gebouw E.N.O. in Den Haag een brief, waarin gevraagd werd een hoeveelheid aardbeien voor deze vluchtelingen beschikbaar te stellen. Dit verzoek werd doorgegeven aan de veiling directies van de Beverwijksche veilingen, die daarop spontaan besloten eenige kratten aard beien voor deze zoo zwaar getroffen Rotterdam mers beschikbaar te stellen. Tijdens de veiling van Zaterdag werden in de B.E.T.-veiling voor rekening van de Beverwijksche veilingen 6 kratten, waarin 18 manden ("54 kilo) eerste kwaliteit Amazonen, gekocht. Nog denzelfden middag werden deze aardbeien gratis door den expediteur Jan Persoon naar Den Haag vervoerd. "Tooge not^erinsren voor Amazonen# Opvallend kleine aanvoeren. De aardbeienprijzen op de speciale veilingen van Zaterdag waren gewoonlijk altijd iets lager dan op die van Vrijdag. Maar Zaterdag j.l. maakte hierop een uitzondering. Zelfs waren de noteerin gen iets hooger, vooral voor de Amazonen. Deze soort bracht ongeveer 19 tot 37 cent per kilo op. Als wij ons niet vergissen is dit tot nu toe de hoogste noteering geweest voor Amazonen. Voor Moulin Rouge bewoog de wijzer van het afmijntoestel zich tusschen de 60 tot 113 cent per slof. Dit groote prijsverschil komt door het enor me verschil in kwaliteit van de Moulin Rouge. Ook Zaterdag viel het op, dat de aanvoer al zoo klein was.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1