Verordening betreffende het verduisteren. Luisteren naar vreemde zenders verboden. HEEMSKERK MAANDAG 8 JULI 1940 Nieuwe bepalingen. 's-GRAVENHAGE, 6 Juli A.N.P. Het Verorde ningenblad voor het bezette Nederlandsche ge bied (no. 9) bevat o.a. een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het verduisteren. Deze verordening luidt als volgt: Algemeene bepalingen. 1. Het verduisteren geschiedt ten behoeve van de verdediging van het land en van de bescher ming van het leven en het eigendom der burger bevolking tegen luchtaanvallen voor den duur van den oorlog. 2. (1) De eigenaar is in beginsel verantwoor delijk voor het verduisteren. (2) Hij, die de te verduisteren zaak, inrichting, woning en dergelijk daadwerkelijk in zijn bezit heeft °bijv. bezitter, huurder enz.), is in plaats van den eigenaar verantwoordelijk. (3) De eigenaar van die zaak, inrichting enz., die verduisterd moet worden, moet iederen maat regel van dengene, die verantwoordelijk is, dul den, die voor de uitvoering van de verduistering noodig is. 3. De kosten van het verduisteren worden ge dragen door dengene. die verantwoordelijk is voor het verduisteren, tenzij uit wettelijke bepalingen of uit contractueele verplichtingen iets anders volgt. 3 4. Voor de uitvoering van de verduisterings maatregelen mogen geweven stoffen alleen ge- bruïkt worden in het geval, dat met andere ver duisteringsmiddelen (verduisteringspapier, afslui ten van vensters enz.) een daadwerkelijke en duurzame uitvoering van de verduisteringsmaat regelen niet mogelijk is. 5. Er moet dagelijks tusschen zonsondergang en zonsopgang verduisterd worden. Bijzondere bepalingen. 6. De verduistering ten behoeve van de lucht bescherming moet worden toegepast op alle za ken. inrichtingen, gebouwen, verkeersmiddelen en lichtbronnen, voor zoover door deze of uit deze licht naar buiten kan dringen. 7. Alle gebouwen en woningen moeten zoo ver duisterd worden, dat er geen licht naar buiten dringt. - 8. Alle lichtbronnen, welke gemist kunnen worden, moeten buiten werking gesteld worden. Elke lichtreclame en verlichting van uitstalkas ten moet uitgeschakeld worden. Voor zoover uit wendige verlichting dringend vereischt is, moet deze zoo verduisterd worden, dat vanaf 500 meter hoogte in loodrechte en schuine richting geen lichtschijnsel meer waargenomen kan worden. 9. Bij alle verkeersmiddelen (motorrijtuigen, spoortreinen, trams, schepen, enz.) moet de in wendige verlichting volkomen worden afge schermd, opdat geen lichtschijnsel naar buiten valt. 10. Alle verkeersmiddelen (met inbegrip van fietsen) moeten van afgeschermde verlichting worden voorzien, en wel: (1) De voorlampen der voertuigen moeten zoo worden afgeschermd, dat slechts een horizontale opening van 5r—8 cm lengte en 1 cm hoogte in het midden het licht naar buiten laat schijnen. (2) De voorlampen van fietsen moeten zoo wor den afgeschermd, dat slechts een horizontale opening van 3—5 cm. lengte en lcm. hoogte in de onderste -helft het licht naar buiten laat schij nen. (3) De achter- en stoplichten moeten bij alle voertuigen, met inbegrip van fietsen, naar boven afgeschermd blijven branden. (4) Richtingaanwijzers mogen worden gebruikt. (5) motorrijtuigen rijden op open straatwegen met afgedekte voorlampen en zoeklicht. Bij ver keer van tegengestelde richting en in bebouwde kommen moeten de stadslichten aangestoken worden. Het rijden met parkeerlichten is verbo den. (6) Parkeerende voertuigen moeten naar voren en naar achteren door afgeschermde lichten zichtbaar zijn. (7) Voor de voorverlichting van voertuigen met inbegrip van fietsen, mag alleen wit of geel licht gebruikt worden; licht van andere kleur (blauw, rood, groen, enz.) is verboden. Als achterlicht mag rood licht gebruikt blijven worden. 11. Het doen ophouden van de openbare elec- triciteits- en gasvoorziening ten behoeve der verduistering is verboden. Overgangs- en slotbepaling. 12. De controle op het verduisteren geschiedt door de bevoegde Nederlandsche politie-organen. Aan mogelijke directe instructies van Duitsche politieorganen moet ook dan gevolg gegeven wor den, wanneer deze in strijd zijn met instructies van de op zichzelf bevoegde Nederlandsche po litieorganen. 13. (1) Hij, die in strijd handelt met bepalin gen van deze verordening, wordt gestraft met een geldboete van hoogstens 150 gulden of met hech tenis van hoogstens 4 weken. (2)Het in strijd handelen als bedoeld in alinea 1 moet als een overtreding worden beschouwd. 14. Alle in Nederland uitgevaardigde voor schriften en regelingen betreffende-het verduis teren treden buiten werking, voor zoover zij in strijd zijn met de bepalingen van deze verorde ning; hiervan zijn uitgezonderd de bijzondere be palingen voor de Duitsche weermacht. 15. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging (S Juli). hoogste 2 jaar en met geldboete van ten hoogste 100.000 gulden of. met een van deze straffen. In bijzonder ernstige gevallen kan ge vangenisstraf van ten hoogste 10 jaar en een geldboete van onbeperkte hoogte of een van deze straffen uitgesproken worden. 2. De gebezigde ontvangtoestellen moeten in elk geval verbeurd verklaard worden. 3) Hij, die berichten, die hij., direct of indirect door een, ingevolge alinea 1, verboden handeling verkregen heeft, opzettelijk verspreidt, valt even eens onder de strafbepalingen van alinea 1. 4. Handelingen, in alinea 1 of 3 genoemd, wor den als misdrijf beschouwd. 3. 1) De strafvervolging op grond van para graaf 2 vindt slechts plaats op bevel van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied. 2) Het bevel ingevolge alinea 1 is aan geen termijn gebonden; het kan zich bepalen tot be paalde personen. 4 Deze verordening treedt in werking op den dag van afkondiging (dus 6 Juli).. Bescherming van deviezen, belasting en douanerechten. Onder intrekking van een vorige verordening ter zake heeft de Rijkscommissaris bepaald (Ver ordeningenblad no. 9) De uitvoering van de bepalingen van de devie- zenverordening van 24 Juni 1940 (Verordeningen blad no. 27/1940) en van de hierover nog uit te vaardigen uitvoeringsvoorschriften berust, be halve bij de daar genoemde ambtenaren, ook bij de ambtenaren van het Duitsche deviezenbe- schermingscommando. Ambtenaren van de bureaux van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied zijn bevoegd om in het bezette Nederlandsche gebied een onderzoek in-te stellen, dat noodig is voor de opheldering en het ten einde brengen van in het rijksgebied aanhangig te maken op- sporings- en strafzaken in aangelegenheden van deviezen, belasting en douanerechten. (A.N.P.) Vermogens kunnen verbeurd verklaard worden. Maatregelen in het Verordeningenblad afgekondigd. Vervoer van personen en goederen wordt nader geregeld. Verordeningenblad no. 9 dat Zaterdag vei"sche- nen is, bevat het vierde uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departement van wa terstaat betreffende het vervoer van personen en goederen. Dit besluit bevat o.m. de volgende be palingen: De vergunningen voor autobusdiensten en groeps- vervoer zoowel binnen een gemeente als in meer dan één gemeente, verleend krachtens de wet autovervoer personen, worden met ingang van een nader door den secretaris-generaal van het de partement van waterstaat vast te stellen tijdstip ingetrokken. Van deze intrekking zijn uitgezonderd de ver gunningen ten aanzien van welke de commissie vergunningen personenvervoer beslist dat hun ge- heele of gedeeltelijke instandhouding is geboden tot het behoud van noodzakelijke vervoergelegen- heid voor personen. Ter voorziening in de noodzakelijke vervoergele- genheid kan de commissie tijdelijke vergunning verleenen. Toestemming als bedoeld in artikel 43 van de wet autovervoer personen voor toerwagenritten en ongeregeld vervoer kan slechts worden verleend door den rijksinspecteur van het verkeer, ook in geval van vervoer binnen één gemeente, indien niet op andere wijze ofwel slechts op onevenredig be zwarende wijze in het vervoer kan worden voor zien. Van de beslissingen, ingevolge een der voor gaande bepalingen genomen, staat binnen 14 da gen na de beslissing- schriftelijk beroep open bij den secretaris-generaal van het departement van waterstaat, Ten bewijze, dat aan den houder van een autobus een toestemming is verleend, dient op de voorruit van de autobus een door of vanwege den rijks inspecteur van het verkeer gewaarmerkt herken- schikking van den Rijkscommissaris of van de de verbeurd- (A.N.P.) In het Zaterdag verschenen Veror deningenblad voor het bezette Nederlandsche ge bied (no. 9.) is afgekondigd een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied betreffende het verbeurd verklaren van vermogens. Deze verordening luidt: S 1. (1) Het vermogen van personen of ver- cenigingen, die een streven dat gericht is tegen'het Duitsche volk of het rijk bevorderd hebben, bevorderen of van wie mag worden aangenomen, dat zij zulk een streven in de toekomst zullen bevorderen, kan geheel of ten deele verbeurd verklaard worden. (2) Het zelfde geldt voor goederen, die ter bevorde ring van het in alinea 1 genoemde streven gediend hebben, dienen of geschikt zijn om te dienen. 2. (1) De organen der Duitsche veiligheids politie kunnen ter voorbereiding van de verbeurd verklaring een vermogen, een goed of een recht voorloopig inbeslagnemen. De inbeslagneming geschiedt door openbare bekendmaking of door schriftelijke mededeeling aan den eigenaar van het vermogen, den directen bezitter van het goed of den eigenaar van het recht. (2) De organen der Duitsche veiligheidspolitie kunnen tegelijk met of na de inbeslagneming een voorloopigen beheerder voor het inbeslaggenomen vermogen, het inbeslaggenomen goed of het in beslaggenomen recht aanstellen. De voorloopige beheerder kan de gewone, in het kader van een behoorlijk beheer passende maatregelen nemen. (3) Door de inbeslagneming verliezen de ir alinea 1, tweeden zin. genoemde personen de be voegdheid om over het inbeslaggenomene zonder goedkeuring van het orgaan, dat de inbeslagne ming heeft bepaald, of in het geval dat een voor loopige beheerder aangesteld is, van den voor loopigen beheerder, te beschikken. (4) Wanneer van een inbeslaggenomen goed of van een inbeslaggenomen recht in een open baar register ten behoeve van het rechtsverkeer aanteekening wordt gehouden, moet de inbeslag neming op eisch van het orgaan, dat de inbeslag neming heeft bepaald, of in het geval dat een voorloopige beheerder is aangesteld, van den voorloopigen beheerder, terstond kosteloos in het register worden aangeteekend. (5) Een inbeslaggenomen goed of een inbeslag genomen recht kan niet te goeder trouw verkre gen worden, wanneer ten aanzien daarvan een aanteekening, als in alinea 4 vermeld, bestaat of de inbeslagneming openbaar bekend is gemaakt. (6) De inbeslagneming moet worden opgeheven, wanneer zij naar het oordeel van het orgaan dat de inbeslagneming bepaald heeft met het oog op de omstandigheden van het geval, noodeloos of onmogelijk is geworden. De opheffing van de in beslagneming geschiedt op dezelfde wijze, als waarop de inbeslagneming is geschied (alinea 1 tweede zin). Is een aanteekening, aangeduid in alinea 4, geschied, dan moet deze terstond koste loos worden doorgehaald. 3. Bevindt zich een goed op ihet tijdstip van de inbeslagneming daarvan niet in liet daadwerke lijk bezit van den eigenaar, dan kan het niet ver beurd verklaard worden, wanneer de eigenaar binnen één maand aan den hoogeren S.S.- politieleider, of in het geval dat een voorloopige beheerder is aangesteld aan dezën, van zijn recht kennis geeft, tenzij de eigenaar de bedoeling heeft gehad door de overgave van het goed het in 1 genoemde streven te bevorderen. 4. (1) De verbeurdverklaring geschiedt .bij be- vaardigt ten aanzien hiervan bijzondere voor schriften uit. 5. Vereenigingen van personen, van welke ereenigingen het vermogen wordt verbeurdver klaard, zijn ontbonden. Liquidatie heeft niet plaats. 6. (1) De aansprakelijkheid voor de schulden van den eigenaar van een verbeurdverklaard vermogen en voor de verplichtingen, die aan ver beurdverklaarde goederen en rechten verbonden zijn, blijft bestaan, voorzoover deze door de hoe grootheid van het vermogen of door de verkoop waarde der goederen en rechten gedekt zijn. Rechten op verbeurdverklaarde zaken blijven be staan. 2) In het geval dat de schulden de baten over treffen moet het verbeurdverklaarde overeenkom stig het geldende Nederlandsche faillissements- recht onder de ingevolge alinea 1 rechthebbende schuldeischers worden verdeeld. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging (dus 6 juli). ningsteeken te worden gevoerd. Gedurende het tijdvak liggende tusschen de in werkingtreding van dit besluit en het hierboven genoemde tijdstip zal vervoer met autobussen slechts zijn toegestaan, indien de voertuigen door of vanwege den inspecteur-generaal van het ver keer tot dat doel zijn toegelaten en zij voorzien zijn van een herkennïngsteeken. (ANP). Maximumstraftwee jaar in de gevangenis of f 100.000 boete. Het A. N. P. meldt: In het Verordeningenblad (no. 9) is afgekon digd een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied ter be scherming van de Nederlandsche bevolking te gen onjuiste berichten. De verordening luidt: 1. Door middel van de radio mogen slechts uitzendingen beluisterd worden, die uitge zonden worden 1) Door zenders binnen het door de Duit sche weermacht bezette Nederlandsche ge bied; 2) Door zenders binnen het Groot-Duit- sche rijk met inbegrip van het protectoraat Bohemen en Moravië, alsmede van het gou vernement-generaal voor het bezette Pool- sche gebied; 3) Door zenders, die aangesloten zijn op een van de onder nummer 1 en 2 genoemde zenders. 2. 1) Hij, die een anderen dan de in para graaf 1 opgesomde zenders opzettelijk beluistert wordt' gestraft met gevangenisstraf van ten door hem aangewezen instanties; verklaring wordt van kracht door de openbare bekendmaking of door de mededeeling daarvan aan den betrokkene. 2, alinea 4, vindt overeen komstige toepassing. (2) Het verberudverklaarde wordt aangewend voor doeleinden van algemeen belang in het be zette Nederlandsche gebied. De Rijkscommissaris Bommen vielen op ons land. Het A.N.P. meldde Zaterdag: In den afgeloopen nacht heeft een Engelsch vliegtuig vergeefs getracht een aanval op Amster dam te doen. Toen het verscheen, schoten tal van stralenbundels der zoeklichten omhoog en weldra was het toestel in het licht gevangen. Het lucht afweergeschut werkte hevig. Tot ver in den om trek waren de zware knallen te hooren. Het En- gelsche toestel kreeg geen kans aan te vallen en nam, vermoedelijk getroffen, snel de vlucht. Op verschillende plaatsen der stad zijn granaat scherven neergekomen, voornamelijk in het Westen. Het publiek heeft zich over het algemeen goed aan de dezer dagen gegeven waarschuwing om zich niet op straat te begeven gehouden. In den afgeloopen nacht heeft een Engelsch vliegtuig een dertigtal bommen nabij Bameveld geworpen. Vijf daarvan kwamen in de onmiddel lijke nabijheid van een boerderij tei'echt en sloe gen groote kraters in den weg en in het weiland. Een sloeg vlak voor de deur van de woning in den grond, doch ontplofte gelukkig niet. De boerderij werd beschadigd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Tal van brandbommen kwamen in het open veld terecht, waar zij uitbrandden zonder schade aan te richten. De politie heeft de omgeving af gezet. In de onmiddellijke omgeving bevinden zich geen militaire objecten. Een Engelsch vliegtuig heeft hedenmorgen van groote hoogte een aantal bommen op Deventer geworpen. Een der bommen kwam terecht in de buurt van eenige schepen, waarvan er een licht werd be schadigd. Een tweede richtte weinig schade aan een derde vernielde den achtergevel en een deel van het dak van een klein niet-militair bedrijf. Van de hier aanwezige arbeiders werden er zes gewond. Vier arbeiders moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. In de omgeving werd verder nog een dak van een woning beschadigd en moes ten een aantal ruiten het ontgelden. Vanochtend zijn in de omgeving van Rijnsburg door een Engelsch vliegtuig een vijftal bommen geworpen. Eén daarvan kwam op een weiland tot ontploffing, tengevolge waarvan de 30-jarige landbouwer N. van Egmond, die ter plaatse aan het werk was, en een paard werden gedood. Statistiek van sterftecijfers en oorzaken van den dood. Dezer dagen is bij de Rijksuitgeverij te 's-Gravenhage de jaargang 1938 van de statis tiek van dc sterfte naar den leeftijd en de oor zaken den den dood verschenen. In de geheel omgewerkte inleiding is in het bijzon der aandacht gewijd aan de berekening van dc sterftecijfers, bij welke de storende invloeden zijn uitgeschakeld die als gevolg van de verschil len in den bevolkingsopbouw naar leeftijd en ge slacht aan een vergelijking van de bruto sterfte cijfers per 1000 inwoners van verschillende be volkingen op eenzelfde tijdstip of van dezelfde bevolking op verschillende tijdstippen in den weg staan. Zoo zijn voor een 60-tal belangrijke doodsoor zaken voor de jaren 1934, 1936-1938 de sterfge vallen, onderscheiden naar geslacht en 8 leef tijdsgroepen, uitgedrukt per 100.000 der gemid delde bevolking van iedere leeftijdsgroep. Sa menvattende cijfers voor alle leeftijden teza men, vergelijkbaar over een reeks van jaren, kunnen uit. deze cijfers berekend worden dooi de sterftecijfers van iedere leeftijdsgroep voor ieder afzonderlijk jaar toe te passen op een stan daardbevolking. waarvan de samenstelling on veranderlijk is naar leeftijd en geslacht. Als zoo danig is de bevolking over 1936 gekozen. Uitge voerde berekeningen doen zien, dat terwijl de bruto kankersterfte van 1931 op 1937 resp. 1938 een stijging te zien geeft van 100 op 106 resp. 110, het gecorrigeerde sterftecijfer, gebaseerd op een standaardbevolking, van 1931 op 1937 ongewijzigd bleef om in 1938 te stijgen tot 102. Voor 1939 is blijkens de voorloopige cijfers weder een daling van het gecorrigeerde sterfte cijfer te verwachten. Met behulp van analoge methoden is ook aangetoond dat de hooge bruto sterftecijfers per 1000 inwoners voor Friesland en de betrekkelijk lage voor Limburg op een op tisch bedrog berusten. Terwijl in 1938 het bruto-sterftecijfer per 1000 inwoners voor Friesland ongeveer 10 pet. boven, het bruto- sterftecijfer voor Limburg 1 pet. beneden het rijkscijfer ligt, blijkt na correctie voor afwijkin gen in den bevolkingsopbouw, het gecorrigeerde sterftecijfer voor Friesland 1 pet. onder, het sterftecijfer voor Limburg 13 pet. boven 't rijks- cijfer te liggen. Ook is in de publicatie aandacht gewijd aan den invloed op het cijfer der doodge borenen en op de zuigelingensterfte van de verschillende opvattingen in het Noorden en het Zuiden des lands met betrekking tot de vraag of levend geboorte eerst aangenomen mag worden nadat het kind geademd heeft dan wel dat andere levensverrichtingen als hartactie voldoende zijn. Vermelding verdient tenslotte nog een tabel der sterfgevallen naar 76 doods oorzaken voor iedere gemeente met 10.000 inwo ners en meer afzonderlijk en voor de kleinere ge meenten naar gemeentegroepen per provincie. (A.NP.) Sluitingstijden moeten worden gehandhaafd. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het' departement van Binnenlandsche Zaken, heeft aan de burgemeesters een schrijven gericht, waarin hij het volgende mededeelt. Van Duitsche zijde is de opmerking gemaakt, dat het in verschillende gemeenten zou voorko men, dat aan de vastgestelde sluitingsuren niet voldoende de hand wordt gehouden. Mede uit een oogpunt van de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen wordt nauw gezette handhaving van de sluitingstijden nood zakelijk geacht. Met klem wordt verzocht voor zoover noodig de ter zake noodzakelijke maatregelen te nemen om nauwgezette handhaving van de sluitings tijden te bevorderen. (A.N.P.) In 950 gemeenten in Nederland werd Zaterdag' de Nationale Collecte ten bate van het Hulpcomité 1940 gehouden. De Zi'^ertram bewees in Amsterdam goede diensten. VEILINGOMZETTEN TE AALSMEER. Het A. N. P. meldt In Aalsmeer loopen de veilingomzetten schrikbarend terug. In hét ver streken half jaar bedroeg de omzet in de Cen trale Aalsmeersche Veiling 1.516.992. In de overeenkomstige periode van het vorg jaar 1.806.083. Er is dus een achteruitgang van 289.091. In „Bloemenlust" was dé omzet over het afgeloopen half jaar 1.137.137, tegen ƒ1.360.921 in het eerste half jaar van 1939. Hier verminderde de omzet mét 223.784. In totaal zijn dit half jaar. in vergelijking bij het eerste half jaar 1939 de veilingomzetten dus terugge- loopen met een bedrag van 512.875. Weer luchtpost via Lissabon en New-York. Thans kan weder luchtpostcorrespondentie met den clipperdienst LissabonNew-York wor- dén verzonden naar de Azoren, alle bestemmingen in Noord-, Middén- en Zuid-Amerika, met uit zondering van Nederlandsch-West-Indië en de Britsche en Fransehe koloniën, protectoraten enz. en naar Hawai, Guam (met Widway en Wake Island) en Philippijnschen Statenbond. De met- dezen dienst naar de Azoren Amerika verzonden correspondentie dient het opschrift „per transatlantischen luchtdienst" te dragen. De voor Hawai, Guam en den Philippijn schen Statenbond bestemde luchtpostcorrespon dentie moet bovendien nog worden voorzien van de vermelding „Via United States Air Mail Service and Transpacific Route". Boven het wone internationale port dienen deze zendingen met het extra luchtrecht gefrankeerd te zijn. Dit bedraagt voor de Vereenigde Staten 32 cent per 5 gram. Inlichtingen omtrent de tarieven voor de overige bestemmingen verstrekken de postkantoren. De voor den clipperdienst bestem de luchtpostcorrespondentie wordt 2 maal per week via Duitschland verzonden. Voor eventueele mogelijfcheid Luchtpostcorrës- ponden tie naar Zuid- en Midden-Amerika, over den Italiaanschen Luchtdienst naar Zuid- Amerika te verzenden raadplege men de post kantoren. (A. N. P.) DE RAAD VAN STATE De eerste verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende bijzondere maatregelen op administratiefrechter- lijk gebied is Zaterdag afgekondigd in het 9e ver ordeningenblad. Paragraaf 1 daarvan luidt Raad van State geeft zijn schriftelijke adviezen ter zake van geschillen van bestuur aan den secre taris-generaal van het ter zake bevoegde departe ment van algemeen bestuur. (ANP). VERKORTE WERKWEEKKAARTEN BIJ DE SPOORWEGEN. Zooals bekend, is in verschillende bedrijven van ons land een verkorte werkweek ingesteld. Dit brengt voor hen, die in een andere plaats wonen dan waarin zij hun werkzaamheden ver richten, moeilijkheden mede, omdat hun spoor- weekkaart telkens eenige dagen nutteloos zal zijn. De Nederlandsche spoorwegen hebben op een doeltreffende en voor de gebruikers efficiente wijze een oplossing gevonden. Van heden af zijn voor afstanden van ten hoogste 65 K.M. zoogenaamde verkorte werkweekkaarten verkrijgbaar gesteld, welke kaarten gedurende 4 of 5 opéénvolgende dagen van een kalender- week geldig zijn. De prijs dezer kaarten is naar evenredigheid lage^ dan die der weekkaarten. Zij zijn geldig voor een reis heen en weer per dag in de voor houders van weekkaarten toeganke lijk gestelde treinen. (A.N.P.). De kustvisscherij te Scheveningen. In de afgeloopen week kwamen van de kust visscherij te Scheveningen aan de markt 20 kotters, met een gezamenlijke besomming van 1925 en 87 motorschokkers, met tezamen 5901 besomming. De gemiddelde besomming der kotters bedroeg 96, die der motorschokkers 68 per vaartuig per reis. In totaal werd in 107 reizen deze week voor 7826 aan versche visch besomd. In de week hieraan voorafgaande werd in 116 reizen voor 7788 besomd. Ook deze week werden weer hooge prijzen voor de visch besteed. Vooral voor tarbot, tong en zetschol werd veel betaald. Tengevolge der hooge prijzen werden flinke be sommingen gemaakt.Verscheidene vaartuigen besom- den per reis ver over de 100. De weekbesom- mingen varieeren van 200 tot 790 per kust- visscher. Ook in het binnenland is er veel vraag naar versche kustvisch, hetgeen blijkt uit het steeds grootere bezoek aan de Schevingensche markt van kooplieden van elders. Naar verluidt worden ook in andere plaatsen pogingen in het werk gesteld om kustvisschersvaartuigen naar Scheveningen over te brengen om dan van hieruit de kustvisscherij te kunnen uitoefenen. Als deze pogingen inderdaad gelukken, zal dit de vischvoorziening zeer ten goede komen. (A.N.P.) BURGERLIJKE STAND Geboren: Theodora Cornelia Maria, d. van Joh. Th. Visser en Th. A. Schoonenburg, Cornelia Ma ria, d. van Jac. Dam en M. C. Piepers. Overleden: N. Nol, wed. van D. Swart, 66 j. Ondertrouwd: Jac. J. Bregonje, te Velsen en J. Petr. Docter, alhier. Gehuwd: W. W. Berkhof, 39 j., alhier en R. J. Kliphuis, 25 j. te Velsen. LEGERPAARDEN. De commissie maakt bekend dat nog enkele legerpaarden voor de bedrijven beschikbaar zijn. Zij die hiervoor in aanmerking wenschen te ko men kunnen zich aanmelden bij de heeren A. Docter, Voorweg en Nic. Vendel, Strengweg. AGENDA TE HAARLEM MAANDAG 8 JULI Stadsschouwburg. Concert H.O.V., 8 uur. Rembrandt Theater: „Je hebt 't of je hebt 't niet". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Inspecteur Vlijmscherp op Avontuur", 2. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Pygmalion", 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals Theater: „Vooruit met de geit" (ge prolongeerd). 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. DINSDAG 9 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling van 89 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5