IJmuider Courant REX THEATER RIGOLBOCHE DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen jankrijk krijgt een nieuwe grondwet. Woestijnbegrenzing. De verduistering Bonnen ïc JAARGANG No. 212 H Directies P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 11 JULI 1940 Abonnementen per week 0.12^, per maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. presenteert vanaf VRIJDAG A.S. MIST1NGUETT, de beroemde Fransche revuekoningin, in met JULES BERRY en vele andere bekenden. Vóór de pauze„BLIKSEMFLITS". Naar het boek „Switt Lightning" van JAMES OLIVER CURWOOD. HEDEN LAATSTE VOORSTELLING „Z O L O G I C A". (Adv Ingez Med.j Jitgave Lourens Coster, Maatschappij voor lourant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Joutstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Jmuider Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, 'elefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, jpgegeven voor dit blad, worden kosteloos ipgenomen in de Kennemer Courant. te ii« Nationale Vergadering aanvaardt het volmachtenontwerp. p- ai Het D.N.B. meldt uit Genève: De Fransche Nationale Vergadering heeft gisteravond, naar uit Vichy wordt gemeld, met groote meerder heid het volmachtenontwerp aangenomen, dat ♦'de regeering machtiging geeft tot uitwerking van een nieuwe grondwet. Daarmede heeft het laatste parlement van de derde republiek ook zijn eigen afdanking on- re derteekend. De machtiging voor de regeering Pétain tot 3- uitwerking van een nieuwe grondwet is volgens p. Havas aangenomen met 569 stemmen tegen 80. Een groot aantal der parlementsleden heeft zich r.seds reisvaardig gemaakt. Wellicht vloeien uit de voorstellen van senator Reibel en afgevaardigde ?n ixier-Vignancourt nog eneige discussies voort, aleiden hebben in hun voorstellen de regeering uit- '1-enoodigd' om zonder verwijl de opsporing ter MBnd te nemen en de bestraffing van degenen, die Verantwoordelijk zijn voor het ontstaan, de leiding Vn de voortzetting van den oorlog. Overigens is etians echter het woord aan de regeering. Zij zal de Vieuwe grondwet opstellen volgens de beginselen, Mie in de reeds aan het parlement voorgelegde zijn samengevat. in vichy zullen alleen de in aanmerking komende arlementaire commissies de regeering ter raad ter beschikking staan en aldus de achter vormen van het scheidende parlement. D.N.B. meldt voorts: Bij den aanvang der ïtting der Fransche Nationale Vergadering heeft e voorzitter van de kamer, Herriot» volgens een uit Vichy verklaard dat de afwezige parle- ïaensleden indertijd op instructie van de regeering waren en dat hij, Herriot, in het be- ,|it was van den tekst dezer instructie. Zij hadden •ich ingescheept op het stoomschip „Massilia", hun door de regeering ter beschikking was ge- t teld. Herriot verklaarde stappen te hebben onder komen om hun den tijdigen terugkeer naar Vichy innogelijk te maken, doch hij had hiermede geen vucces gehad. ,j De plaatsvervangende minister-president Laval gevestigde dat de regeering er over gedacht heeft leiaar zetel naar Perpignan te verplaatsen. Maar schalk Pétain had toen echter beslist dat de re ddering in Frankrijk zou blijven. Laval verklaarde ielaarop dat het waar was dat de regeering met het 5-tertrek van de „Massilia" accoord ging. ill Hierop las Laval het eenige artikel van de (ïachtigingswet voor, welke op zijn voorstel werd roorgelegd aan een speciale commissie, bestaande 1, jit de leden van de Senaatscommissie voor bur wetgeving en dé kiesrechtcommissie van [e kamer. De speciale commissie nam het ontwerp 11 net 47 tegen 4 stemmen aan. Daarop werd, naar <'èeds is gemeld, de machtigingswet door de na- ionale vergadering in geheime zitting met 569 ègen 80 stemmen aangenomen, waarna de zitting opgeheven. De machtigingswet luidt: „De machtigingswet geeft aan de regeering der ©publiek onder de handteekening en het gezag 'an maarschalk Pétain alle volmachten om de neuwe grondwet van den Franschen staat af te rondigen. De grondwet moet de rechten van den arbeid .Jan het vaderland en van het gezin waarborgen. zal door de natie geratificeerd en door de J vertegenwoordigende lichamen, in de oprichting vaarvan zij voorziet» toegepast worden". Het optreden der Duitsclie luclit- macht. BERLIJN, 11 Juli (D.N.B.) De Woensdag loor het opperbevel van de weermacht gemelde b lieuwe groote successen van het Duitsche lucht- vapen men zie elders in dit nummer porden in de Duitsche pers levendig bespro- een. De Berliner Börsen-Zeitung herinnert aan le Britsche beweringen, dat de kwaliteit van bemanningen en materiaal van het Britsche uchtwapen geweldig superieur is aan die der Duitschers en merkt op dat ook de Engelsclien angzaam zullen bemerken wat van deze tira- ïe waar is. Hiui vliegers weten het al lang. 5eer vaak kregen zij geen gelegenheid die we renschap te verspreiden, omdat geen hunner e aaar huis terug keerde, zooals eergisteren bij 5tavanger, waar van twaalf aanvallers twaalf a verden neergehaald. Dat onze vliegers echter e liet alleen superieur zijn aan de vijandelijke a lommenwerpers, maar ook aan de jachtvlieg- e migen, waarop Albion zoo trotsch is, bewijst e iet bijzondere resultaat der luchtaanvallen in Ij iet Kanaal, waar tien Engelsche jagers wer- ien neergeschoten. Hun taak. het reeds door r lorlogsschepen zwaar beschermde convooi te ieveiligen. hebben zij niet kunnen vervullen. De aanval van onze gevechtsvliegtuigen werd t »en triomfantelijk succes, want opnieuw is de s Britsche vloot twee kruisers armer. Weer 3 leeft Engeland moeten inzien dat de Kanaal- 3 cust in de Duitsche hand niet alleen een doo- ielijke bedreiging voor het eiland is. want die ledreiging wordt tot werkelijkheid zoodra En- j ?eland probeert te varen door het thans door 3 Duitschland beheerschte zeegebied. Waar Duifcschland's luchtwapen komt, heeft Enge- t .and afgedaan". 3 De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: 3 „Het is van de grootste beteekenis dat de Ita- 3 liaansche luchtmacht en marine gelijktijdig 3 n de Middellandsche Zee omvangrijke en suc- 3 ;esvolle gevechtshandelingen tegen twee Brit- c sche vlooteenheden heeft uitgevoerd. De op- inarsch van Alexandrië en van Gibraltar in de richting van Italië is even gevaarlijk. Enge- r land wordt door de moderne met bijzondere dapperheid gehanteerde wapenen der verbon- t den as-mogendheden verslagen waar zijn j strijdmacht zich vertoont". j De kinderen van Koning Leopold. Generaal Franco biedt hun verblijf in het paleis San Ildcfonso aan. Het D. N. B. verneemt uit San Sebastiaan: Jeneraal Franco heeft den in het hotel Maria Iristina wonenden kinderen van den Belgischen Coning aangehoden verblijf te houden in het histo- ische koninklijke paleis San Ildefonso in La- iranza, ten noorden van Madrid. Roemenië verlaat den Volkenbond. Minister Manoilescoe motiveert den stap. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Roemenië is uit Volkenbond getreden. De minister van Buitenlandsche Zaken, Manoiles coe, heeft hierover de volgende verklaring af gelegd: „Door het uittreden van Roemenië uit den Vol kenbond wordt definitief een streep getrokken on der een politieke illusie, die men langen tijd heeft nagejaagd. Van den Volkenbond heeft Roemenië, ondanks luidruchtige uiterlijke teekens, nooit eenig daadwerkelijk nut gehad. Daarentegen werd het in een automatisch mechanisme van schadelijke politieke acties getrokken, die in strijd waren met zijn ware gevoelens tegenover eenige bevriende groote naties. Roemenië, dat een politiek voert van zijn ware belangen en van een Europeesch rea lisme, is van opvatting dat zijn blijven in den Vol kenbond geen doel meer heeft". Hitier ontvangt Hongaarsche ministers. In het bijzijn van graaf Ciano. Het D.N.B. meldt uit München: De Führer heeft Woensdagochtend in aanwezig heid van den rijksminister van buitenlandsche za ken, Von Ribbentrop, en den sedert Zondag op uit- noodiging van de rijksregeering in Duitschland ver- toevenden Italïaanschen minister van buitenland sche zaken, graaf Ciano, in den Führerbau op het Koninklijke Plein den op uitnoodiging van de rijks regeering in München aangekomen Hongaarschen ministerpresident, graaf Teleki, en den Hongaar schen minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, ontvangen. De bespreking werd in den geest der traditioneele vriendschappelijke betrek kingen tusschen de drie staten gevoerd. Na de receptie bij den Führer heeft de rijks minister Von Ribbentrop den Hongaarschen gas ten en den Italiaanschen minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano, een déjeuner aan geboden, gevolgd door een tocht naar het Chiem- meer. In het rusthuis aan het meer vertoefden de rijksminister en zijn gasten eenige uren in het gezelschap van hier ter genezing aanwezige ge wonde soldaten. Om 19 uur 15 vertrokken de Hongaarsche premier, graag Teleki: en de Hon gaarsche minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, met een specialen trein uit Salz burg. Kort daarop vertrok ook graaf Ciano na hartelijk afscheid te hebben genomen van den rijksminister van buitenlandsche zaken. De be volking van Salzburg juichte de vertegenwoordi gers der met Duitschland bevriende staten Italië en Hongarije bij hun rit door de stad en aan het station geestdriftig toe. Terugkeer van vluchtelingen. Duizend Duitschers en vijfhonderd Vlamingen in België aangekomen. Het D.N.B. verneemt uit Brussel: Duizend Duit schers en 500 Vlamingen zijn gistermorgen onder de hoede van de Duitsche weermacht naar België teruggekeerd. Men had hen den lOen Mei hier gearresteerd en daarop naar Zuid-Frankrijk weggesleept. Volgens hun verklaringen geschiedde het transport van België naar Frankrijk in afgesloten veewagens, waarin geen licht doordrong. Bajonetsteken en slagen met geweerkolven en stokken behoorden tijdens het transport alsmede in het kamp tot het alledaagsche leven. Ofschoon men de burgers van al hun geld en andere eigendommen beroofd had, gaf men hun zelden meer dan water en brood als voedsel en ook dit nog slechts in ge ringe hoeveelheden. Men liet hen op den natten grond slapen enz.. Grijsaards, jongelieden en zelfs kinderen, alsook zieken, deelden hetzelfde lot. Geestelijken en monniken, alsmede Vlaam se he nationalistenleiders, waaronder prof. dr. Borms, werden de kleeren van het lichaam ge rukt. Te Tours werd een gevangene, die van dorst waanzinnig geworden was, door den begeleiden den officier neergeschoten. De ernstig getroffene strompelde nog eenige schreden verder. Verschei dene bewakers wierpen zich op hem, trapten hem en sloegen hem met geweerkolven, tot hij einde lijk geen levensteeken meer gaf. Het lijk schoof men opzij en liet men verscheidene uren liggen. Tijdens een 12 km lange voetreis onder de bran dende zon werden zieken en andere door dorst gekwelde menschen bij dozijnen tegelijk met ge weerkolven neergeslagen. Men liet hen hulpeloos en zonder doktershulp aan den rand van den weg liggen, waar zij vervolgens weer met bajo netsteken tot opstaan gedwongen werden. Op de gesloten barakken in het kamp werden op een nacht meer dan twintig schoten gelost, waarbij een grijsaard in zijn slaap werd getroffen en vijf uur lang zonder doktershulp werd gelaten, zoo dat hij doodbloedde. HOOGSTE MILITAIRE RECHTER IN BELGIë GEARRESTEERD. Het D.N.B. verneemt uit Brussel: De vroegere hoogste militaire rechter, Ganshof van der Meersch, alsmede de voormalige directeur van de Belgische veiligheidspolitie De Foy, zijn thans gearresteerd en in de gevangenis opgesloten. Zij worden door de Belgische bevolking en de pers beschouwd als twee van de voornaamste schuldigen voor de ar restaties en mishandelingen van duizenden Belgi sche, Duitsche, Italiaansche en andere staatsbur gers. De „Tevere" keert zich tegen Frankrijk. „Even schuldig als Engeland." Het D.N.B. meldt uit Rome: Het blad „Tevere" keert zich tegen de pogingen om medelijden tegenover Frankrijk te laten gelden, de Franschen als slachtoffers êener goedgeloovigheid tegenover Engeland voor te stellen en het „perfide Albion" als de eenige schuldige te brandmerken. ,De ware toedracht is werkelijk anders", zegt het blad. „Frankrijk heeft zich met Engeland verbon den om daarmede de hegemonie en de heer schappij in Europa te deelen. De Entente Cordiale tusschen de beide mogendheden was op deze ge meenschappelijke voorwaarde gegrondvest. Frank rijk wist dat zijn leger niet tegen zijn taak was opgewassen, maar het rekende op de Poolsche divisies en op andere coalities. De zaak is echter scheef gegaan. Frankrijk heeft den oorlog voor bereid en gewild, evenals Engeland hem heeft voorbereid en gewild. De verantwoording van den een en van den ander Is volkomen gelijk". (De Sahara breidt zicli met een snelheid van 1 K.M. per jaar uit. Om deze verovering van land door de woestijn te stuiten, heeft men besloten over 2000 km. lengte en 10 km. diepte een gordel van 16 millioen boomen te planten.) U dacht misschien (met mij) dat zoo'n woestijn Een massa zand was, stil en onbewogen, Het tegendeel blijkt echter waar te zijn, Ik zie het nu (met u) met andre oogen. Het zand beweegt zich voort, jaar in jaar uit, Wel langzaam aan, maar stug door zonder talmen, En als het in zijn gang niet wordt gestuit, Dan weet het land met palmen in te palmen. Men vond dat dit niet verder door mocht gaan, Want „zand erover" kan de mensch niet velen En het idee rees: breng het zand tot staan, Of beter liggen, door een bosch te telen. Er is besloten om dit nu te doen, En er wordt geen half werk bij ondernomen, Het aantal boomen wordt zestien millioen. Waarmee men heel wat zand denkt weg te boomen. Ik weet niet wat voor boomen 't zullen zijn, Wel zeker is, een tolboom zal niet baten En vele groeien slecht bij een woestijn. Maar ook, men kan dit veilig overlaten. Eén ding staat vast, men zet het zand nu stop, Men zal Sahara verdren groei beletten, Men zet daar niet meer boomen over op, Maar weet wel boomen er voorop te zetten. P. GASUS. Amerika's bewapeningsprogram. Boodschap van Roosevelt aan het Congres. Het D. N. B. verneemt uit Washington: De speciale boodschap, die Roosevelt te vens in zijn hoedanigheid van opperbevel hebber van de weermacht tot het Congres heeft gericht, vraagt 2,1 milliard dollar con tant en 2,6 milliard dollar als machtiging voor later te plaatsen bewapeningsorders. Het doel. aldus de boodschap, is o.a. de ver dere uitvoering van het programma tot uitbrei ding van de vloot, dat beoogt een marine te vormen, die tegen iedere mogelijke combinatie van vijandelijke vlootstrijdkrachten is opge wassen, voorts de voltooiing van de uitrusting van een landleger van 1,2 millioen man, of schoon de sterkte van het- leger in vredestijd natuurlijk geringer zal zijn, en verder het vor men van e,n reserve aan tanks, kanonnen, mu nitie, enz. voor ong eens 800.000 man of een totaal aantal van 2 millioen man, voor het ge val de mobilisatie van zulk een strijdkracht noodzakelijk mocht zijn. In zijn boodschap verwijst president Roose- vmelt naar de „grondig veranderde wereldsi tuatie" en spreekt hij over het ophanden zijn van „nieuwe bedreigingen'", die het noodig maakten daaraan het hoofd te bieden. „De mannen en vrouwen van de Vereenigde Sta- en verwachtten" aldus de boodschap „dat men hen tegen alle binnen- en buiten- Zon onder 10.00 Zon op 5.32 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. landsche vijanden beschermt. Wij zullen onze wapenen niet in een aanvalsoorlog gebruiken. Wij willen onze mannen niet voor het deelne men aan Europeesche oorlogen uitzenden, maar wij willen een aanval tegen de Vereenig de Staten of tegen het Westelijk halfrond af slaan. Niemand mag de Vereenigde Staten zwak noemen, omdat zij vastbesloten aan de de mocratische inrichtingen. De voornaamste les van het verloop van dezen oorlog is, dat- een ge deeltelijke bewapening niet voldoende is. Een zoo groot bedrag als waarin de nieuwe bewa- peningsboodschap voorziet, vereischt offers en een zoo groot program vereischt zwaren ar beid, waaraan het geheele land moet meedoen om vrij te blijven^. IJMUIDEN Oud-IJmuiden kreeg een nieuwe rioleering. Oud-IJmuiden heeft vele onhoudbare toe standen gekend, welke evenwel zoo houdbaar waren, dat men er zich jarenlang mee tevreden moest stellen en er van een verbetering niet veel terecht kwam. De oude rioleering was een dezer onhoud bare toestanden, welke echter sedert korten tijd onderhanden werd genomen. Het afvoer systeem, nog dateerende uit IJmuidens prille jeugd, was op vele plaatsen verzakt en er was vrijwel geen huis in Oud-IJmuiden waar niet het een en ander aan de rioleering mankeerde. Vooral de uitmonding van het hoofdriool na bij de Zuidersluis is steeds een voortdurende bron van klachten geweest. Bij eb kwam deze uitmonding droog te staan en verspreidde daar door veel stank. Daarenboven kwam er bij la gen waterstand een waar rattenleger uit deze ondergrondsche schuilpaats te voorschijn, dat in en rond de woningen in dezen westelijken hoek van de haven op roof uitging. Alles wat de bewoners deden om deze gevaarlijke diertjes uit te roeien bleef tevergeefsch. Dit leed is thans geleden, want IJmuiden heteft haar geheele nieuwe rioleering gekregen en ook de uitmonding bij de Zuidersluis heeft men verbeterd. De oude en, versleten buizen heeft men door nieuwe huizen vervangen. Tevens heeft men deuitmonding op een heel wat lager niveau gebracht, waardoor deze ook bij laag water niet meer droog komt te staan. Hierdoor is de weg naar de stad voor de ratten geheel versperd. Het vernieuwen dezer rioleering is thans geheel gereed gekomen. Het wachten is nu op een geheel vernieuwd wegdek, want de bestra ting heeft door al deze werkzaamheden natuur lijk ernstig geleden en er zal wel geen enkele straat in dit stadsgedeelte zijn, welke niet „ge schonden" geworden is. Maar ook dit zal wel spoedig verholpen zijn. In de eerste plaats zijn natuurlijk de winke- Iliers in dit stadsgedeelte over deze verbeterin gen te spreken, nu men het resultaat ervan te zien krijgt. die thans geldig zijn BROOD. Bons 41 tot en met 50 (broodbonboekje). Geldig tot en met 11 Juli. recht gevende op totaal 2000 gram brood. Bons 51 tot en met 60 (broodbonboekje) Geldig: van 8 tot en met 14 Juli. KOFFIE OF THEE. Bon 85 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 75 uit het Algemeen distrïbutieboekje. Geldig tot en met 12 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of 1/2 pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM. (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 2" Geldig: Tot en met Zondag 14 Juli. Recht gevende op: 2 Liter. VELSEN Gevolmachtigde Ministerialrat Ross te Velsen. Wij ontvangen het volgende communiqué: Woensdag jl. werd door den heer Ministerialrat Ross, den door den Rijkscommissaris benoemden gevolmachtigde voor 'Noord-Holland, een bezoek gebracht aan deze gemeente. De heer Ross werd vergezeld door den heer rar, Backer, Chef van het Kabinet van den Commissaris der Koningin en werd iai onze gemeente begeleid door., den burge meester, Mr. M. M.. Kwint. Eerst werd een bezoek gebracht aan IJmuiden, Het gezelschap werd hier begeleid door den hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat den heer Wolter- beek. Hierna bezocht men het Staatsvisschershaven- bedrijf, alwaar de directeur van dat bedrijf, de heer C. Oud de noodige toelichting gaf. Vervolgens werd het koelhuis „Frigo" bezich tigd onder leiding van den directeur, den heer K. H. Tusenius. Tenslotte werd een bezoek gebracht aan het Hoogovenbedrijf, alwaar de directie, de heeren G. A. Kessler en A. H. Ingen Housz, den hoogen gast alle inlichtingen verstrekten. Ten huize „Stormveld", de woning van den bur gemeester, werd de lunch gebruikt. BEVERWIJK De prijzen voor aardbeien dalen. Kwaliteit vermindert nu snel. In de aardbeienprijzen is een kleine daling ingetreden. De Moulin Rouge, die Dinsdag nog tot f 1,23 noteerde kon het Woensdag niet ver der brengen dan f 1.10 per slof. Het waren slechts enkele partijen, die boven den gulden kwamen, daar vrijwel het grootste gedeelte van den aanvoer voor 75 tot 90 cent per mand van de hand ging. Ook de Amazonen konden zich niet op het zelfde prijspeil handhaven. De noteeringen la gen ongeveer tusschen 19 tot 28l/s cent per kilo. Verscheidene aanvoeren konden den mi nimumprijs niet halen en werden voor rekening van de Groenten- en Fruitcentrale ingepulpt. De doosjes aardbeien komen steeds meer aan de markt. Deze gingen weg voor 8 tot 17 cent per stuk. Gemeentegronden in cultuur gebracht. Honderd volkstuintjes toegewezen. Dat de liefhebberij voor het tuinieren en dan vooral voor het telen van groenten in de tegen woordige tijdsomstandigheden een vlucht heeft genomen als nooit te voren blijkt wel uit het feit, dat de gemeente geen stukje cultuur grond meer beschikbaar heeft. Meer dan hon derd gegadigden konden aan een „volkstuintje" ter grootte van 200 a 300 vierk. meter worden geholpen, maar nu is de voorraad dan ook totaal uitgeput. De gemeentelijke gronden zijn vrijwel alle bestemd voor bouwterrein, maar nu de bouwnijverheid stagneert konden zij in dienst worden gesteld van de voedselvoorzie ning. De „volkstuintjes" zijn te vinden aan de Zee straat (het voormalige weiland tegenover „Westerhout" in de Populierenlaan („De Horn" en achter den Arendsweg, het terrein dat bestemd was voor den bouw van ar beiderswoningen voor de woningbouwvereni gingen „Goed Wonen" en „De Voorzorg". Bo vendien werd een terrein, gelegen aan de Oost zijde van den spoorweg, geheel met aardap pelen beplant. De gemeentegrond, gelegen aan den Munni- kenweg werd verhuurd aan tuinders, in het bezit van .teeltvergunningen. Alle tot nu toe be* schikbare teelgrond is in cultuur gebracht, j

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1