IJmuider Courant NEDERLAND DAN SiDZ©ilM OPRUIMING 7l.V. Velsexbad Een Nieuwe Tijd. MAANDAG 15 JULI Oudste Nederlanders. THEESCHENKERIJ YELSERBEEK Distributie tarwebloem Nationale concentratie van het Nederlandsche volk. Bonnen 25e JAARGANG No. 214 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Umuider Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant DAGBLAD VUOK VELSEJN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREROOM EN ROBER'I PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREROOM ZATERDAG 13 JULI 1940 Abonnementen per week 0.12^4, per maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Er breekt een nieuwe tijd aan in Europa en de staatsvormen wijzigen zich met verbazingwekken de snelheid. Het is klaar dat een nieuw Europeesch economisch bestel zich ontwikkelen gaat op het Continent. Het is even duidelijk dat de oude par lementaire democratie in alle landen van dat vasteland, waar zij nog bestond, het veld moet ruimen. Er is nog oorlog. Maar een nieuwe tijd teekent zich al scherp af. En in ons land, bezet door het overwinnende Duitsche leger, maar waarin ons vrijheid gelaten wordt zelf naar nieuwe een heid te streven, doet die nieuwe tijd zich ook gel den. Het streven naar eenheid groeit met den dag. Dat moge ons allen hoopvol stemmen. De belofte van nieuwe eenheid is goed en zij dwingt tot de erkenning: hoe vaak hebben wij wel niet naar het einde van zooveel verdeeldheid van eindelooze geschillen over deels kleine, deels zeer belangrijke zaken, die nimmer haar oplossing nader schenen te komen, verlangd! Dat kan schrijver dezes zeg gen met een herinnering aan menige vroegere uiting op deze plaats. Wij in dit blad hebben ons steeds buiten den partijstrijd gehouden, maar me nigmaal hebben wij in algemeenen zin op de groote nadeelen van den schotjesgeest de aandacht gevestigd, op het nuttelooze tijdverknoeien in eindeloos gepraat, op het heil van een mogelijk streven naar eenheid op zoo velerlei gebied en op het recht van het algemeen belang, voor groeps- belangetjes te gaan! Wij Nederlanders, vanouds individualistisch aan gelegd, moeten nu onze kracht in vereeniging too- nen. En ik geloof dat wij dat kunnen omdat wij een sterk volk zijn en ons daarvan bewust. En omdat de Nederlanders niet alleen een hooge cul tuur bezitten maar ook in hun arbeid, hun energie telkens weer bewezen hebben tot groote dingen in staat te zijn ter zee, in de lucht, in onze prach tige waterstaatswerken en in ons koloniaal beheer die de eerbied dier geheele wereld hebben ge oogst. Dit volk weet dat het een sterken wil en vele groote eigenschappen bezit en het heeft in zijn ziel wel degelijk beseft dat het met al die ver deeldheid op een hellend vlak was geraakt. Het moest blijkbaar een grooten schok doormaken om zich daaraan te kunnen ontworstelen. Er is nu veel onzeker. Er is een tijdelijke ont wrichting van ons bedrijfsleven. Er is nog de vraag hoe en wanneer onze definitieve nieuwe staatsvorm groeien zal. Er is de beklemming van den nu nog voortdurenden oorlog. Maar een nieuwe tijd is op komst en daar moeten wij ons op voor bereiden. Het opgeven van de oude gróepsidéetjes en engé belangetjes zal van velen iets eischen. Oude gewoonten, oude vooroordeelen zullen er voor moeten wijken. Ook de methode der compro missen, ontstaan uit geredekavel en handhaving van eigen standpunt tot het uiterste en veelal een „oplossing" aangevend die niemand werkelijk be vredigde, zal opzij moeten. En de ware onver mengde vreugde in den arbeid, die zich geens zins tot het loon bepaalt, zal het weer moe ten winnen. Er zijn menschen voor wie die ar beidsvreugde altijd is blijven bestaan; er zijn vele anderen voor wie dat niet meer zoo was en die gelukkiger menschen zullen zijn als zij haar her-, krijgen. Wij streven nu in Nederland naar een nationale concentratie die op verschillende gebieden al tot uiting is gekomen en die ook op politiek terrein zeker haar beslag zal vinden. Die wil heel iets an ders zeggen dan een samenwerking van politieke leiders, uit nood geboren en voorbestemd om weer ineen te zakken zoodra het wat beter schijnt te gaan. Andere landen hebben evenals wij ondervon den dat dit maar een lapmiddel is. Nationale con centratie beteekent: het algemeen belang voorop en de partijgeschillen weg.begraven. En het zijn niet de oude makers van compromissen maar doel bewuste sterke menschen, die het belang van het geheel vooropstellen, die daaraan leiding moeten geven. De bezettende macht in ons land is bereid ons de vrije hand te laten bij het streven naar politieke eenheid. Een belangrijke verklaring is daaromtrent iu een gisteren in Den Haag gehouden persconfe rentie afgelegd door den Presse-dezernent den heer W. Janke. Hij achtte de concentratiepogingen geheel liggend in de lijn van dezen tijd. Tegenover de con centratie-bewegingen op binnenlandsch politiek ter rein nemen, zeide hij, de Duitsche bezettings-autori- teiten het standpunt in, dat van den aanvang af door den Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart tot uiting is gebracht: aan het Nederlandsche volk zal een leven naar zijn eigen aard gewaarborgd zijn. Dit brengt mee dat de Duitsche autoriteiten de binnen lands-politieke bewegingen zooveel mogelijk de vrije hand zullen laten en geen hindernissen in den weg zullen leggen. Dit brengt in de tweede plaats mee, dat zij geen voorkeur zullen toonen voor eeni- gerlei richting. Het betreft hier immers een Neder- landsch vraagstuk, dat het Nederlandsche volk voor zichzelf moet oplossen. Dit is de korte hoofd-inhoud van deze verklaring, die men ook in haar geheel in dit nummer vindt. Wij nemen er met erkentelijkheid kennis van, zoowel om de concentratie zelf als ook om dit nieuwe tee- ken, dat in het nieuwe Europa het Nederlandsche vólle naar eigen aard en volkskarakter zal kunnen leven. Er is al weer veel groeiende in ons land. Het rap port van ir. Ringers over het herstel zal velen in de afgeloopen week bemoedigd hebben De mededee lingen van het Rijkscollege voor de Lichamelijke Opvoeding, gisteren gepubliceerd, die inhouden dat per 1 Januari op alle scholen daarin weer voorzien zal worden zijn moedgevend, houden een groote be lofte in voor de volksgezondheid en beteekenen tevens de verdwijning van een oude grief, zoowel in medische als in leeken-ki-ingen gevoeld. Zoo is er veel. De bestrijding der werkloosheid stemt hoop- Vaac SCeeten^ ELKEN DONDERDAGAVOND van 8.15 uur n.m.10 uur n.m. uit sluitend zwemmen voor heeren, 25 ct. per bad. Voox (Dames SPECIALE DAMESABONNEMENTEN f 1.50 per maand. Vaox J^deteen- 10 badenkaart 2.25 25 idem 5.50 50 idem 10. OVERDEKTE BAD- EN ZWEMINRICHTING naast R.H. B.S. IJmuiden-Oost Deze kaarten zijn NIET persoonlijk en blijven altijd geldig. (Adv. Ingez. Med.) BEGINT DE Ondanks distributie-stamkaarten enz. handhaven wij deze traditie. VELE EXTRA KOOPJES brengen wij U. Wat het is? De prachtige etalages zullen het U vertellen. Profiteert nu nog van deze OPRUIMING. Ook zooals gewoonlijk weer extra koopjes in COUPONS VELSEN-NOORD P.S Deze opruiming duurt slechts zeer kort. I1MUIDEN - OOST. ZEEWEG 80—84. SANTPOORT. iAdv Ingez. Med.) (De oudste Nederlander, de heer J. M. Lettig, is dezer dagen, bijna 1031/2 jaar oud, te Dordt over leden.) Te Dordt is de heer Lettig dus gestorven, Die zich aldaar veel achting had verworven, En die de oudsfè man in lèvén was, Behoorend tot het Nederlandsche ras. Ik moet bekennen, dat hij bij zijn leven, Voor mij (en u?) is onbekend gebleven; Ik hoorde voor het eerst van zijn bestaan, Nu hij voorgoed van ons is heengegaan. Een braaf eenvoudig man, dat kan niet anders, Was deze oudste aller Nederlanders, Dat is een feit, dat onweerlegbaar blijkt, Reeds uit den leeftijd, dien hij heeft bereikt. Maar nu is de heer Lettig overleden, Iemand zal in zrn „oudste" rechten treden, Voor mij (en U?) al even onbekend, Totdat voor hem ook spoedig het moment Van afscheid van het aardsch bestaan zal komen, Dan wordt weer in de kranten opgenomen, Hoe lang hij 't uithield in den levensstrijd, Vertoond als een soort curiositeit. Wij zullen dat weer lezen, licht verwonderd En even dan ons zelf zien, boven honderd En doen opnieuw, net als dit keer in Dordt, Zoo voel ik het, een mensch weer eens te kort. P. GASUS. SCotel «3tei Sluis Assum&ucg» ASSENDELFT - KERKBUURT 345 Zondags van 3-12 uur DANSEN w r - Qeeu dancing 200 lüw~ Entree vol. Da't naar blijvende gezonder verhoudingen tus- schen werkgevers en werknemers gestreefd zal wor den, staat vast. De concentratie der nationale krach ten op politiek gebied is bezig zich te voltrekken. Er is groeiende activiteit in ons land. R. P. Verplichting opgave van kalk- verbruik. Men verzoekt het A.N.P. nogmaals de aandacht te vestigen op de in de dagbladen van 4 en 5 dezer opgenomen officieele publicatie, waarbij een ieder die kalk of kalksteen in zijn onderneming als grond- of hulpstof verbruikt of verwerkt, anders dan voor de bouwnijverheid, verplicht is vóór 15 Juli a.s. hierover gegevens, welke in de publicatie nader zijn omschreven, te verstrekken aan het rijksbureau voor bouwmaterialen. Zij, die een dergelijke opgave niet binnen den gestelden termijn inzenden, worden geacht geen kalk of kalksteen, anders dan voor de bouwnijver heid, noodig te hebben. Nu heeft Nijverdal een zingende muis. NIJVERDAL, 12 Juli. Men herinnert zich zeker nog, dat ongeveer twee jaar ge leden een inwoner van Den Haag in het be zit was van een zingende muis. Dit diertje had toen domicilie gekozen achter het be hang. Tans bezit ook het plaatsje Nijverdal in Overijsel een zingende muis. Die bevindt zich in de bakkerij van den heer R. Berent- schot aan de Grootestraat aldaar. Erg -chichtig is deze aria-zanger blijkbaar niet, A-aart 's avonds als het eenigszins stil begint te worden begint de muis met het gezang en wanneer men het een beetje voorzichtig aanlegt kan men het diertje zien zitten. Wat het ten gehoore brengt lijkt inderdaad op gezang, want het is niet het eentonige pie pen, doch het zijn geluiden van verschillen de toonhoogten en trillers. (A.N.P.) (Adv. Ingez. Med.) ZONDAGMIDDAG MUZIEK OP HET TERRAS met enkele artikelen uitgebreid Met roggebloemrogge- en boekweitmeel. Op bon „90" verkrijgbaar. 's-GRAVENHAGE, 12 Juli. De secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend,- dat met ingang van heden de distributie van tar webloem en zelfrijzend bakmeel zal worden uit gebreid met de artikelen tarwemeel, boekweit- meel. roggebloem en roggemeel. De distributie van deze producten zal geheel gelijk zijn aan die van tarwebloem en zelfrijzend bakmeel. Gedurende het tijdvak van 13 Juli tot en met 9 Augustus 1940 geeft de met „90" genummerde bon van het algemeen distributie-bonboekje recht op het koopen van 2J/2 ons tarwebloem of tarwemeel, of boekweitmeel, of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Opgemerkt wordt, dat slechts de thans nog bij de winke liers en grossiers aanwezige voorraden zelfrij zend bakmeel zullen worden gedistribueerd. Het afleveren van dit artikel door de fabrieken is voorloopig stopgezet. In het algemeen zullen de voorraden van de genoemde producten bij de winkeliers voldoende zijn om aan de vraag van het publiek te kunnen voldoen, zoodat geen voorschottoewijzingen zul len behoeven te worden verstrekt. Mocht bij uitzondering de voorraad ontoereikend zijn, dan kunnen de winkeliers via de plaatselijke distri butiediensten een verzoek tot het centraal dis tributiekantoor richten voor een voorschot toewijzing. Teneinde voorts hen, die het op bon 75 be schikbaar gestelde rantsoen nog niet konden be trekken, de gelegenheid te geven dezen bon als nog te gebruiken, wordt de gpldigheidsduur daar van met twee weken verlengd. Bon 75 van het al gemeen distributiebonboekje geeft derhalve ook gedurende het tijdvak van 13 Juli tot en met 26 Juli 1940 nog recht op het koopen van 2lh ons tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rog gebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. (A.N.P.) (Adv Ingez. Med.) Het standpunt der Duitsche overheid. Het A.N.P. meldt: „Nu op verschillend gebied, zooals op dat van de pers, van de sport en van het sociale leven, middelpunt zoekende krachten aan het werk zijn en allerwege het woord concentratie een bijzon der actueelen klank heeft verkregen, stellen ve len zich de vraag hoe de Duitsche autoriteiten staan tegenover dergelijke pogingen op binnen landsch politiek gebied. In een persconferentie heeft de Pressereferent de heer W. Janke over dit onderwerp een belangwekkende verklaring afgelegd. Hij achtte de concentratiepogingen, d.w.z. het streven om het geheele Nederlandsche volk onder een beweging samen te brengen, geheel liggend in de lijn van dezen tijd. Sommige lieden uit de oude doos stellen zich tegen deze stroomingen te weer, doch dit verzet zal waarschijnlijk van korten duur zijn. Tegenover de concentratiebewegingen op binnenlandsch politiek terrein nemen de Duitsche bezettingsautoriteiten het stand punt in, dat van den aanvang af door den rijkscommissaris tot uitdrukking is ge bracht: aan het Nederlandsche volk zal een leven naar zijn eigen aard gewaarborgd zijn. Dit brengt mee dat de Duitsche autori teiten de binnenlandsch-politieke bewegin gen zooveel mogelijk de vrije hand zullen la ten en geen hindernissen in den weg zullen leggen. Dit brengt in de tweede plaats mede dat zij geen voorkeur aan den dag zullen leg gen voor eenigerlei richting. Het betreft hier immers een Nederlandsch vraagstuk, dat het Nederlandsche volk voor zichzelf en op zichzelf moet oplossen. Aan Duitsche zijde zal men dan ook in dit opzicht een afwachtende houding aannemen en zien, welke krachten zich uit het Neder landsche volk ontwikkelen en hoe zij zich gedragen. Indien zich geen bijzondere om standigheden voordoen, zullen de Duitsche autoriteiten niet tot ingrijpen overgaan. In het algemeen zien zij met belangstelling en met vreugde, dat er teekenen zijn, dat men in het volk zelf actief wordt en dat er leven in de brouwerij schijnt te zullen komen." die thans geldig zijn BROOD Bons 61 tot en met 70 (Broodbonboekje) Geldig van 15 Juli tot en met 21 Juli, recht gevende op totaal 2000 gram brood. Bons 51 tot en met 60 (broodbonboekje) Geldig: van 8 tot en met 14 Juli. KOFFIE OF THEE. Bon 85 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 75 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig tot en met 26 Juli. Recht gevend op: 112 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. Bon 90, geldig van 13 Juli tot en met 9 Augustus: hetzelfde. PETROLEUM. (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 2" Geldig: Tot en met Zondag 14 Juli. Recht gevende op: 2 Liter Zegel „Periode 3". Geldig: Van 15 Juli tot en met Zondag 23 Juli. ELZER'S HEERENMODEHUIS, ZEEWEG 78 IJMUIDEN-OOST. VOOR IETS GOEDS VOOR IETS BETERS (Adv. Ingez. Med.) DANCING WILHELMINA UITGEEST MIDDELWEG 55 van 3—6 en van 7—11 uur.NICK WHITE AND HIS SWINGERS. Entrée 25 cent P. 3. BALTUS Opsporing van ijzeren kist verzocht. Belooning van f 5.000.uitgeloofd. AMSTERDAM, 12 Juli. Het A.N.P. meldt: „De procureur-generaal bij het gerechtshof, fungee- rend directeur van politie en de hoofdcommis saris van politie, hebben het verzoek ontvangen van den Weermachtsbevelhebber in de Nederlan den om het navolgende algemeen bekend te maken: Op den 9en Juli is in de vroege ochtenduren in het plantsoen tegenover het perceel Wielingen straat 26 een Engelsch valscherm met een ijzeren kist, groot 40x20x20 cm., omlaag gekomen. De wacht van den luchtbeschermingsdienst heeft volgens voorschrift het voorval aan zijn blokhoofd gemeld, doch heeft nagelaten de kist in de eerste plaats in veiligheid te brengen. Deze is verdwenen. Deze kist met inhoud moet onmiddellijk worden opgespoord. Helpt allen mede. Wij allen hebben er het grootste belang bij, dat de Engelsche luchtaanvallen op ons land einde lijk ophouden. Deze worden alleen daardoor mo gelijk gemaakt, omdat Engeland handlangers in ons land heeft. Maakt dezen menschen. die ons allen de zwaarste schade berokkenen, en in wier bezit ook de onderhavige kist gekomen zal zijn, het werk onmogelijk. Voor de terugbezorging van de kist met inhoud wordt een belooning van f 5.000 uitgeloofd." Ook bommen op Woerden. Het A.N.P. meldt: In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn te Woerden acht bommen geval len, die aan verschillende perceeleii belangrijke schade toebrachten. Vijf van deze bommen kwa men in de weilanden terecht, waardoor alleen aan de achterzijde van vele perceelen de ruiten werden vernield. De andere drie richtten aan enkele woonhuizen belangrijke schade aan. Twee bewoners hiervan, die niet ernstige verwondin gen hadden opgeloopen door glasscherven werden naar het ziekenhuis overgebracht. Een der bommen kwam in een tuin terecht maar explo deerde niet. Aan de andere zijde der stad was een begin van brand ontstaan, doordat vermoedelijk een lichtkogel het rieten dak doorboorde. De be woners konden zelf het vuur met een slang op de waterleiding bedwingen. Oldenhove aan den kop. f3.68 per hoofd voor de nationale collecte. De nationale collecte heeft te Oldenhove f 8.817.65 opgebracht. Op een totaal aantal inwoners van 2421 beteekent dit f 3.68 per hoofd en f 14.72 per gezinshoofd. Oldenhove heeft hiermede de leiding gekregen. (A.N.P.) (Adv. Ingez. Med.) De handelsoorlog tegen Engeland. Resultaten van het optreden van duikbooten en luchtmacht. Het D.N.B. deelt mede: De curve van tot zinken gebrachte vijandelijke en voor den vijand nuttige handelsscheepsruimte loopt, naar het D.N.B. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, steil omhoog. De grens van drie millloen ton is overschreden. Het totale resultaat van den handelsoorlog uit sluitend als gevolg van maatregelen der oorlogs marine, is op 8 Juli met 3.283.000 br. t. 1 millioen ton hooger dan .op 30 April. Het voornaamste aandeel van dit groote succes komt op rekening van het Duitsche duikbootwapen. Behalve recht- streeksch militair optreden tegen de Britsche vloot hebben de Duitsche duikbooten sedert het begin van den oorlog 1.920.000 br. r. t. handels- scheepvaarttonnage tot zinken gebracht. Deze prestatie moet des te hooger worden aangeslagen, daar de Duitsche duikbooten eerst slechts de eigen steunpunten ter beschikking stonden. Toen in April het cijfer van tot zinken gebrachte ton nage tijdelijk daalde, juichten de Engelschen te vroeg er over dat het Duitsche duikbootgevaar overwonnen zou zijn. Bekend zijn de operaties van de Duitsche pantserschepen, die direct bij het begin van den oorlog ten uitvoer werden ge legd. Doch ook de lichte zeestrijdkrachten van het vaderland zijn behalve voor andere militaire ta ken van het begin af gebruikt voor den handels oorlog. Duitsche torpedojagers en torpedobooten hebben tijdens koene tochten, dikwijls bij storm achtig winterweer, steeds weer den „mijnendood" in de wateren voor de Britsche kust gebracht. Soortgelijke operaties strekten zich gedeeltelijk tot aan den Zuid-Atlantischen Oceaan uit. Tal rijke koopvaardijschepen zijn in het oorlogsge bied rondom de Britsche eilanden het slachtoffer geworden van Duitsche mijnen en zelfs by Kaap stad gingen koopvaardijschepen door mynen ver loren. Zij aan zij met de oorlogsmarine heeft het Uichtwapen in den handelsoorlog tegen Engeland gestreden. De eerste luchtaanval oo koopvaardij schepen volgde op 17 December 1939. Sedertdien zijn de successen van maand tot maand gestegen. Evenals bij de oorlogsmarine is ook bij het gebruik van het luchtwapen de uit breiding van de Duitsche kuststellingen naar hefc Noorden en het Westen van beslissende beteeke- nis geweest. Het schaarsch worden van vyande- liike of voor den vijand nuttige scheepsruimte door de bedrijvigheid van het luchtwapen is aan de hand van het door de oorlogsmarine gepubli- ceerde totale resultaat uit te rekenen. Behalve door het totale verlies van koopvaardyschepen, dat door het optreden van het luchtwapen alleen 235 schepen bedraagt. Is Engeland zwaar getrof fen door de beschadiging van een groot aantal andere schepen. Van foto en film zijn de bescha digingen bekend, die de Duitsche gevechtsvliegers bij hun bomaanvallen op vyandelyke schepen hebben aangericht. Een bom op een koopvaardy- schip beteekent dat het betreffende schip, ook wanneer het niet onmiddellijk tot zinken wordt gebracht, voor weken en maanden niet meer in aanmerkh?" i^omt voor het scheepvaartverkeer van en naar Engeland. Het aantal binnenkomen de schepen, dat noodig hersteld moet worden, is zoo groot dat de Engelsche dokken, die toch al tot het uiterste in beslag zijn genomen, in het geheel niet in staat zyn dergelijke zware be schadigingen te herstellen. In zeer veel gevallen zal het in het geheel niet mogeiy'k zijn een koop vaardijschip. dat met veel moeite een willekeurige Engelsche haven heeft bereikt, weer bruikbaar te maken.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1