Kan onze zoetwatervisch de zeevisch vervangen Mits goed toebereid, smaakt ook zoetwatervisch uitstekend. Onbekend maakt vaak onbemind. I.n het verband met de thans in ons land heer- schende grootë schaarschte aan versche zeevisch, is het voor de meesten onzer lezers en in het bijzon der voor hen, die van een heerlijken vischmaaltijd houden, zeker niet van interesse ontbloot, eens iets, i zij het dan ook in beknopten vorm, te vernemen, over de smakelijke gerechten, welke men kan be reiden van de diverse soorten zoetwatervisschén, die onze rivieren, meren, kanalen en andere bin nenwateren bevolken. Niet alleen, dat elke huisvrouw hierdoor bij de thans heerschende schaarschte aan versche zee visch. haar gezin op een heerlijken en voedzamen maaltijd zoetwatervisch kan vergasten, doch de mogelijkheid bestaat tevens, dat een ieder, die thans nog afkeerig tegenover onze binnenvisch staat, in de naaste toekomst waarschijnlijk wel een geregelde verbruiker of verbruikster van dit bij uitstek gezonde en voedzame echt Hollandsche water product zal worden. Bovendien steunt men hiermede onzen zoetwatervisscher en den visch- hardelaar (vooral den kleinhandelaar) in hun zwa- ren strijd om het dagelijksche bestaan, die voor deze werkzame lieden in normale omstandigheden, vooral gedurende de laatste jaren, toch reeds dik wijls zoo uiterst moeilijk is. Het zal aan de meeste lezers echter waarschijn lijk wel bekend zijn, dat met uitzondering van en kele soorten, zooals o.a. de „snoekbaars", welke tegenwoordig veel wordt geconsumeerd, de Hol landsche zoetwatervisch in ons land tot op heden, weinig populair is geweest. Naar aanleiding hiervan citeeren wij uit het „Re ceptenboekje voor de juiste bereiding van zoetwa tervisch", dat ons door de hoofdafdeeling „Zoet- watervisscherij" van de Nederlandsche Heide Maat schappij, te Arnhem, ter beschikking werd gesteld, o.m. het volgende: Het is een merkwaardig feit, dat in Nederland, van ouds geroemd als gras- en vischrijk, slechts weinig waardeering bestaat voor zoetwatervisch. In verband hiermede gaan nog steeds jaarlijks groote quanta smakelijke visschen, welke in de Nederlandsche rivieren, meren en andere binnen wateren. gevangen worden, de grenzen over naar het buitenland, waar wel waar-dieermg is voor een kostelijk gerecht, toebereid van een of meer van onze zoetwaterbewoners. Dit is dan ook volkomen begrijpelijk. Immers, mits goed klaar gemaakt, is zoetwater visch evenals zeevisch een delicatesse, terwijl wer kelijke liefhebbers van visch zelfs vele zoetwater- visschen, boven een schotel zeevisch stellen. Nu hoort men den doorsnee Nederlander ge woonlijk wel zeggen: „Ja" een moot zalm, een dure elft of forel of gestoofde of gerookte paling lust ik wel, maar andere soorten zoetwatei-visch, neen hoor, die zijn mij te graterig of smaken gewoonlijk naar den grond. Wij zijmi er echter volkomen van overtuigd, dat elke lekkerbek, die slechts eenmaal kennis heeft gemaakt met een naar alle regelen der kunst toe bereiden karper, of zich werkelijk eens te goed heeft gedaan aan een smakelijk klaar gemaakten snoekbaars, baars, snoek, zeelt, of andere zoet watervisch, hierover wel anders zal spreken. Doch zooals elke visch, evenals dit met andere voedimgs- en genotmiddelen het geval is, zijn eigen bij zonderen smaak heeft, zoo verlangt iedere soort ook haar eigen bereiding, opdat de smaak van het licht verteerbare vischvleesch het meest tot zijn recht komt. Behalve de lekkere gerechten, welke men van vele vischsoorten, zoowel zoetwater- als zeevis- 6chen kan bereiden, zijn deze over het algemeen goedkooper, dan het rund- én varkensvleesch. Sommige soorten zijn echter duurder, doch deze zijn gewoonlijk zeer rijk aan vet, zoodat voor een bepaalde voedingswaarde relatief een kleinere por tie noodig zal zijn. Trouwens vischsoorten zooals forel en zalm blijven altijd een bijzondere delioatesse, doch een maaltijd van karper, zeelt, snoek of paling, is ten allen tijdie een welkome afwisseling in den ge- regelden gang van vleeschspijzen; andere visch soorten, als voorn, blei en brasem vormen een AGENDA VOOR BEVERWIJK ZATERDAG 13 JULI Luxor Theater, Breestraat: „Twee onmisbare vrou wen" en „Bankroovers", 8 uur. ZONDAG 14 JULI Luxor Theater, Breestraat: „Twee onmisbare vrquwen" en „Bankroovers", 2.30, 7 uur en 8 uur. Gem. Sportpark, C. Amsestraat: Kennemers Kinheim, 7.15 uur. MAANDAG 15 JULI Luxor Theater, Breestraat: „Twee onmisbare vrouwen" en „Bankroovers", 8 uur. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. ZATERDAG 13 JULI Thalia Theater 8 uur: „Marionetten" en „De heldhaftige telefoniste". Rex Theater, 8.uur: „Rigólboche" en „Blik semflits". Bioscoop De Pont, 8 uur: ,,'t Zit in de lucht" en „Arizona vechters". ZONDAG 14 JULI Rex Theater, 3 en 8.15 uur: „Rigolboche" en „Bliksemflits". Bioscoop De Pont, 3 en 8 uur: ,,'t Zit in de lucht" en „Arizona vechters". Thalia Theater 3 en 8 uur: „Marionetten" en „De heldhaftige telefoniste". AGENDA TE HAARLEM Heden: ZATERDAG 13 JULI Rembrandt Theater: „De regen kwam", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het complot der 39 stappen", 2, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Kameraden van de straat", 2.30 7 en 9 uur. Frans Hals Theater: „Vooruit met de geit", (geprol.). 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum. Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders 10—4 uur. Museumschip „Klein Artis". Spaarne bij de Lange brug. 9 v.m.9.30 n.m. ZONDAG 14 JULI Palace: Richard Tauber in „Paljas", half twaaif. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken Van Haarlemsche schilders. 104 uur. Museumschip „Klein Artis" Spaarne bij de Lange brug. Van 12 uur n.m. af. MAANDAG 15 JULI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals MuseumTentoonstelling van werken Van Haarlemseh" -rhilders 104 uur. Museumschip „Klein Artis" Spaarne bij de Lange brug. 9 v.m.—9.30 n.m. goedkooperen maaltijd, terwijl zij een zeker zoo groote voedingswaarde hebben. Hiermede behoort zeker ook iedere huisvrouw, re oral in de zeer moeilijke tijden waarin wij thans leven, eveneens terdege rekening te houden. In tegenstelling met zeevisch, die in normale omstandigheden gedurende het geheele jaar in ons 'and verkrijgbaar is, is dit echter met meerdere soorten zoetwatervisch niet het geval, daar ter be scherming van den vischstand, gedurende den tijd, dat deze aan de voortplanting deelneemt, gesloten tijden zijn vastgesteld, welke loopen van half Maart of begin April tot 1 Juni. Aal en paling, die voor de voortplanting naar den Atlantischen Oceaan trekken, vallen echter buiten deze verbodsbepaling, daar het in verband hiermede immers geen zin heeft voor deze visch een gesloten tijd vast te stel len. De gesloten tijd voor forel is van 1 October tot 1 April, doch daar deze van de vischkweekerijen komt en derhalve het geheele jaar verkrijgbaar is, oefent deze verbodsbepaling geen invloed uit. Nu ligt het echter niet in onze bedoeling in dit artikel een beschrijving te geven over de levens wijze en de voortplanting, van de diverse soorten zoetwatervisch, welke in onze rivieren, meren, enz. leven, maar de bedoeling is, daar deze over «iet algemeen vrij onvolledig in de in den handel zijnde kookboeken voorkomen, verschillende recep ten te geven, op welke wijze onze zoetwatervisch toebereid moet worden en bovendien ter aanspo ring, eens een paar proeven met deze vischsoort te nemen. Daar het thans zomer en dus zeelttijd is, volgen een drietal recepten op welke manier deze zoet- waterbeworer bereid kan worden. Laten wij thans gaan smullen al is dit ook voor loop ig op papier-, aan: GEKOOKTE ZEELT: 4 zeelten, per liter water 2 lepels zout). Maak de zeelten schoon (niet schubben, bij ge kookte zeelt laat de huid zich zeer gemakkelijk verwijderen: trancheeren), overgiet ze naar ver kiezing met kokenden azijn, waardoor de visch blauw wordt, kook ze gaar in kokend water met zout (ongeveer 6 minuten). Leg ze op een ver warmde vischschotel. Presenteer ze met gesmolten boter, peterselie- of zure saus. GEBAKKEN ZEELT: (1 K.G. zeelt, bloem, 1 d.L. boterolie). Snijd de geschubde en schoongemaakte zeelten in mooten, zout ze flink en laat ze tenminste een uur staan, opdat het zout er in kan trekken'. Veeg het overtollige zout af, wentel ze in bloem en bak ze gedurende tien minuten aan beide zijden bruin. Laat bij dikke mooten de visch nog enkele minu ten op een zacht vuur met een deksel op de pan wat nabakken. Eventueel koud opdienen met een rand slabladen -of enkele takjes peterselie er om heen. ZEELT MET PETERSELIESAUS: (4 zeelten, 3/4 liter watert zout, ui, laurierblad, Spaansche peper, wortel, 3 lepels bloem, VA lepel boter, citroensap, peterselie). Kook gedurende vijf minuten het water met gesnipperde ui, wortel, laurierblad, Spaansche peper en zout. Voeg de zeelten toe en kook gaar (6 minuten). Leg ze op een verwarmden schotel. Maak een saus van bloem, boter en gezeefd vocht, voeg ci troensap en veel fijngehakte peterselie toe. Over giet hiermede de zeelten. D. KRUIJFF. (Nadruk verboden). Zondagsdienst der apotheken. De Zondagsdenist der apotheken wordt Zondag waargenomen door de IJmuider Apotheek op het Koningsplein. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. BOTER GESTOLEN. Bij de politie is aangifte gedaan van den dief stal van twee vaatjes boter, tezamen wegende 50 K.G., uit den kelder van een vleeschconser- venfabriek alhier. De politie doet nasporingen naar de daders. JEUGDDIENST BETHLEHEMKERK. Naar wij vernemen, zal in den Jeugddienst, Zondagmorgen 10 uur a.s. in de Bethlehemkerk James Wattstraat te houden, niet de heer H. van der Veen, doch de heer C. Lijnzaad spre ken. Circa 1100 dilettanten beoefenen muziek. Onmisbare factor voor een krachtig muziekleven. In ons laatste overzicht betreffende het muziek leven te Velsen wezen wij reeds op het groote aantal personen, die de muziek beoefenen in deze gemeente, hetzij als lid van een zangkoor, hetzij als orkestlid van een symphonie- of harmonie orkest. Het is in ons blad reeds meer gezegd, dat mu ziek de groote troosteres kan zijn in verdriet en tegenspoed in dit leven. En het stemt tot vreugde, dat zoo talloos velen dit aanvoelen. Daarenboven is het zèlf-doen, het zèlf-musieeeren. iets, wat aan den beoefenaar een groote bevrediging zal schenken. Als wij zien hoe vele leerlingen de muziekscho len tellen en met welk een animo zij zich op de openbare lesavonden van hun gemakkelijke of moeilijke taak: hun les. kwijten, dan doet je dit het beste verwachten van den komenden tijd, waarin aan de muziek de noodzakelijke plaats in het leven zal ingeruimd worden. Aan pogingen om aan de muziek in de opvoe ding der jeugd een min of meer belangrijke plaats te geven, heeft het in ons land geenszins ontbro ken. De Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst formuleerde reeds in het oprichtingsjaar 1829 haar doel o.a. als volgt: „de Toonkunst in de Nederlanden door alle mogelijke middelen te bevorderen". Wat later streefde zij ijverig naar de instelling van zangscholen en noemde zij mu zikaal onderwijs haar „plegtanker en leuze". En tot op den dag van heden is de muzikale ontwikkeling van ons volk haar ernstige zorg ge weest. Dat de resultaten niet naar verhouding kunnen genoemd worden na meer dan een eeuw lang ploeteren, oprichten, adresseeren en aanmoedi gen pleit geenszins tegen de Toonkunst, noch tegen anderen, die op hun manier den muzikalen zin mee trachtten aan te kweeken, maar het ty peert veel meer de mentaliteit, welke niet voor die kweekerij ontvankelijk bleek te zijn. Ondanks alle pogingen maakte de muziekbeoefening door ons volk geen merkbare vorderingen. Het is eigen lijk onnoodig, nog eens aan de hardnekkige po gingen te herinneren om de overheid in de kwestie te betrekken en de muziek op de scho len officieel tot leervak te verheffen, naast let terkunde en teekenen. Muziek was en bleef nu eenmaal in de alge- meene opvatting een zuiver particuliere aange legenheid, geen direct levensbelang, geen on misbare factor in de opleiding tot „christelijke en maatschappelijke deugden", zooals men dit uitdrukte. Onder zulke omstandigheden leek het een moeilijk, ja onbegonnen werk, Nederland te ver heffen uit hét diepe verval, waarin het muzikaal sinds den dood van den grooten Nederlandschen componist Sweelinck (1621) gaandeweg geraakt was. Voor een krachtig, innerlijk gezond muziek leven is er nog wat meer noodig dan muzikale aanleg van enkelingen en goed onderwijs. Even als een plant, een boom, niet gedijen kan wan neer de klimatologische omstandigheden niet meewerken, ook al zijn zaad en bodem nog zoo goed. De noodzakelijkheid van het muziek- dilettantisme. Een belangrijk, om niet te zeggen absoluut on misbaar element van een gezond en krachtig mu ziekleven is het muziek-dilettantisme. Wel te ver staan niet in den zin van beunhazerij, maar in de letterlijke beteekenis van beoefening uit enkel liefhebberij, dus niet om den broode en evenmin om het persoonlijk succes. Als wij rondom ons heen zien en eens nagaan hoeveel personen in Velsen actief aan muziek doen als koorzangers of als instrumentalisten louter om het genoegen muziek te maken, dan gelooven wij dat we dit aantal met ca. 1100 nog aan den lagen kant schatten. Is dit geen reden tot verheugenis wanneer men zoodoende bemerkt, welk een z.g. Spielfreudigkeit, welk een plezier in het musiceeren er om ons heen gevonden wordt? DIEFSTAL VAN f 12. De politie heeft den 17-jarigen H. wonende, te Velsen-Noord, aangehouden als verdacht van diefstal van een bedrag van f 12 ten nadeele van zijn patroon. TERUGBETALINGEN OP SPAARBANKBOEKJES Het kantoor IJmuiden van den Rijkspost spaarbank deelt ons mede:: Op een spaarbankboekje, gesteld ten name van een persoon, die niet binnen het bezette Neder- woonlijk daar verblijft, noch aldaar kantoor landsche gebied zijn woonplaats heeft, niet ge- houdt, is terugbetaling alleen mogelijk na ver kregen vergunning van het Deviezeninstituut. Geen terugbetaling mag plaats hebben op boekjes, waarvan het tegoed rechtens of econo misch toekomt aan een persoon, die onderdaan is vah of zijn woonplaats of verblijf heeft in Groot-Brittannië, Noord-Ierland (met de over- zeesche bezittingen, koloniën, protectoraten en mandaatsgebieden, evenals de Dominions Ca nada, Australische Bond, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrikaansche Unie met hun mandaatsge bieden), Frankrijk (met inbegrip van zijn be zittingen, koloniën, protectoraten en mandaats gebieden), Egypte, Soedan, Irak en Monaco. Op het tegoed van een rijkspostspaarbank- boekje ten name van de echtgenoote van een persoon als evenbedoeld mag evenmin terugbe taling plaats hebben. Loop der bevolking. Ingekomen personen: R. Haverkamp en gez. van 't Zandt, Bakkummerstr. 72; J. Thijssen en echtg. van A'dam, Kon. Wilhelminalaan 34; G. Bonneveld en gez. van Haarl.meer, Kon. Wilhel minalaan 32; E. W. Rose van Apeldoorn, Beverw. straatweg 82; H. G. Beentjes van Heiloo, Dorps straat 91; H. Hofstra van Renkum, Torenstraat 77; P. M. Kuijper van Heemskerk. Duinenbosch 3; B. Moes en gez. van Hoogeveen, Mient 109; W. H. Biesterbod van den Burgwal en echt. van A'dam, Mr. Ludwigstr. 35; Bremer en gez. van Adam, Geelvinckstr. 106; W. F. Mortel van A'dam. Pr. Bernhardstraat 11. Vertrokken personen: J. Epema naar Gronin gen, Ger. Doustraat 90; A. PI. Lamberts naar Em- men. Zuidbarge 129; A. M. Kramer naar Limmen, Rijksweg 104; Wed. Schoevaart naar A'dam, Sta- dionweg 245; Wed. Kat naar Bloemendaal, Prov. Ziekenhuis; A. B. Gallis naar Eindhoven. Tram straat 14; M. Kriesels naar Velsen, Zinnevelt- laan 24. GEEN ONBEHEERDE RIJWIELEN. In den laatsten tijd komt het herhaaldelijk voor, dat in de gemeente rijwielen worden ontvreemd. Naar aanleiding daarvan waarschuwt de politie nogmaals, dat rijwielen niet onbeheerd aan den openbaren weg mogen worden geplaatst. SANTPOORT AANGEHOUDEN. De politie heeft'den 16-jarigen A. uit Sant poort aangehouden, die bekend heeft zijn pa troon voor eenige guldens te hebben benadeeld. WIJK AAN ZEE EXAMENS. Bevorderd van de 2de naar de 3de klas Mulo: L, Konz, P. Schoos, A. Wortman en van de 3e naar de 4de klasse A. de Bie en D. Ypma. Geslaagd voor het examen voor typisten, afge nomen door het Instituut Groote: B. Wortman, op geleid door mevr. Smelink-de Ruiter. VOETBAL. NAAR EENHEID IN DE VOETBALSPORT. 64 eerste171 tweede- en 423 derde-klassers. Nadere toelichting van den heer Moorman. Als er zieken zijn. Zondagsdienst geneesheeren en apotheken. Voor spoedgevallen wordt a.s. Zondag de dienst waargenomen door dr. O. J. R. Lappöhn, Zeestraat 88, telef. 3652. In de week van 1421 Juli is de apotheek Sepp, Zeestraat 27, telef. 3820, belast met de waarneming van den Zondags- ij nachtdienst. De dienst gaat Zaterdagavond 8 uur in. Priesterwijding en eerste H. Mis. De eerw. heer M. Scheerman M.S.F., vroeger te Beverwijk wonende zal op Zondag 21 Juli te Oudenbosch uit handen van mgr. P. Hopmans, bis schop van Breda, de H. Priesterwijding ontvangen. De wijdeling wordt Missionaris van de H. Familie. Op Zondag 4 Augustus zal de jonge priester in de parochiekerk van de H. Agatha aan de Breestraat zijin eerste plechtige H. Mis opdragen. Des middags van 23 uur zal de neonyst ten huize van zijn ouders, Torenstraat 30, ï-ecipieeren. CASTRICUM Wat gevonden en verloren werd. In de afgeloopen week werden de volgende voor werpen als gevonden of verloren aangegeven Gevonden: 2 sleutels aan ring, Politie, Castricum, kinderjurkje, Politie, Castricum. beertje, N. Snel, Torenstraat 79, sleutel aan ring. Politie Castricum, belastingmerk in étui, Politie, Castricum, badtasch m. inhoud, A. Slemmer, Schaepmanstraat 1, Am sterdam, tienrittenboekje, Hurkmans, Overtoom 8, broche en ceintuur, P. A. Muller, O. Haarl. weg 13, groene autoped. J. Schut, Cieweg 3. zakmes, Rodi, Pernestraat 41, parapluie, A. Zoontjes, O. Haarl. weg 9, bruinlederer. kinderschoen, waarin wit sokje. Politie. Castricum. Verloren: Brandkastsleutel m. gebroken oog. Kraakman, p.a. Liefting, Noord-Bakkum, kamme tje, P. A. Muller, O. Haarl. weg 13, rood bad- costuum. D. Lute, Schoolstraat 24; blauw bad- costuum. Spiering, Dorpstraat 12, shawl, donker blauw m. witte noppen mevr. J. de Wolf, v. d. Mijleweg 6. Bakkum. Burgerlijke Stand. Geboorten: Jenny, dochter van C. Perk en S. J. IJsselstein; Nicolaas Maria, zoon van N. F. Kuenen en Ch. Staalenburg; Franciscus Adrianus, zoon van J. Glorie en G. Twuijver. Overleden: Geertruida Pietronella Kantebeen oud 85 jaar, wed. van W. v. Veen, wonende te Castricum; Lodewijk Hermanus Stokman oud 42 jaar, echtg. van E. J. Kalf, wonende te Castricum; Elisabeth Johanna Kalf oud 33 jaar. echtg. van L. H. Stokman wonende te Castricum; Gerrit van Dijkhuizen oud 80 jaar, wonende te Amsterdam; Gerardus Cornelis Bedeke, oud 83 jaar, wedn. van T. de Groot, wonende te Castricum Zooals bekend werd vorige week in Den Haag op uitnoodiging van de Nationale stichting voor Lichamelijke Opvoeding, een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van de verschillende lan delijke organisaties op voetbalgebied, waarin men zich met algemeene stemmen vereenigde met een resolutie, waarin de noodzakelijkheid werd uitge sproken om te komen tot een centrale organisatie van het voetballeven in ons land. In veiband met dit streven heeft de heer J. Moorman, bestuurslid van den K.N.V.B., aan de leden van dezen raad een uitvoerig advies gezon den, waar hij zich persoonlijke denkbeelden neer legt omtrent de wijze waarop een dergelijke een heid in de voetbalsport kan worden bereikt. Voor een aantal persvertegenwoordigers heeft thans de heer Moorman een uiteenzetting gegeven van zijn beweegredenen tot dezen stap. Hij stelde voorop, dat dit uitsluitend een persoon lijk initiatief van hem is, waartoe hij is gebracht door het verlangen, een steentje bij te dragen tot de vorming van een nationale eenheid op velerlei gebied. De voetbalsport in Nederland was tot dus ver verdeeld, evenals zoovele andere vormen van organisaties in ons land, in confessioneele, politieke, neutrale en andere groepen. De heer Moorman is overtuigd van de noodzakelijkheid, dat in ons land op velerlei gebied moet worden gestreefd naar een sterke eenheid, waartoe vooral op vereenigingsge- bied de stoot kan worden gegeven. Wanneer men er in zou slagen het warnet van bonden, dat thans bestaat, onder te brengen in een grooten centralen bond voor het geheele land, zou hierdoor de een heid van ons volk ten zeerste worden bevorderd, „Hel is niet mogelijk dit te bereiken door de verschillende bonden in een federatief verband samen te vatten, daar hierdoor toch de onderlinge verdeeldheid zou blijven bestaan", zei de heer Moorman. „De eenige oplossing, welke naar dit doel voert, is de samenvoeging van de verschillende bonden in één centrale organisatie. De vertegenwoordigers der verschillende bonden, vertegenwoordigd in de vergadering van 5 Juli, konden alleen instemmen met het principe, daar zij geen mandaat hadden voor het nemen van een beslissing dienaangaande' Daar echter tot het begin van de nieuwe com petitie niet voldoende tijd rest om alles nauw keurig en definitief te regelen, heeft de heer Moorman het nuttig geoordeeld, zijn voorstel aan de leden van den raad van voorbei eiding toe te zenden. De raad kan dan voor 13 Juli zich wenden tot de betrokken bonden; voor 20 Juli kan dit voorstel door de bonden bestudeerd zijn. Voor 27 Juli kunnen de bonden een beslissing nemen ten aanzien van een algemeene fusie. De heer Moorman heeft zijn voorstel beschouwd als een basis, waar de verschillende belanghebben den uiteraard veranderingen in kunnen voorstellen. Voor hem geldt slechts te komen tot het beoogde doel: eenheid te brengen in de voetbalsport en daarmede een voorbeeld te stellen voor het be reiken van eenheid op andere gebieden in het nationale belang van ons land. Hiermede zou een constructief werk worden verricht, dat van groote moreele waarde kan zijn voor het Nederlandsche volk, dat een eenheid moet vormen, zoowel op het gebied van sport als van cultuur, wetenschap, enz. Het voorstel van den heer Moorman houdt o.a. het volgende in: De eenheid zal zeer spoedig bereikt moeten wor den om de nieuwe organisatie bij het begin van het voetbalseizoen, dus ongeveer 1 September, in wer king te kunnen doen treden. Daarom moet gestreefd worden naar de meest practische en eenvoudigste oplossing, al zal die vooralsnog niet allen op alle punten voldoen. Het eerste jaar zal dus een over gangsjaar zijn. Om snel en practisch te werken is het niei mogelijk, een geheel nieuwe organisatie op te bou wen met nieuwe bepalingen. Daarom is voorshands de oplossing te werken volgens het systeem van een der bestaande organisaties. De K.N.V.B. is de oudste, de grootste en de eenige internationaal er kende voetbalorganisatie. Daarom stelt de heer Moorman voor, "at de eenheidsorganisatie in het overgangsjaar, dus van 1 Augustus 1940 tot 31 Juli 1941, wordt geregeerd door de statuten, het huis houdelijk reglement, het wedstrijd-reglement en de amateursbepalingen van den K.N.V.B.; ten aan zien van de spelregels is geen voorziening noodig, daar hiervoor uitsluitend de internationale in aan merking komen. Indien de organisatie cn de reglementen van den K.N.V.B. voor het overgangsjaar zullen gelden, zullen de vereenigingen en de elftallen van andere bonden in dat systeem moeten worden ingedeeld. Dit zal moeten geschieden naar de spelkwaliteit Doordat de elftallen van de verschillende bonden slechts hier en daar bij uitzondering tegen elkaar gespeeld hebben, moet de verhouding in spel kwaliteit geschat worden. Voor het overgangsjaar is een onjuiste schatting niet zoo heel erg. Aan het clat cle vereenigingen van den Chr. Ned. V. B. slechts op Zaterdagmiddag wedstrijden willen spe len, en voorts dat eenige bonden ook adspiranten- of juniores-afdeelingen hebben, gebonden aan leef tijdsgrenzen. De heer Moorman heeft een schema voor de indeeling van vereenigingen en elftallen in de nieuwe organisatie. Hierdoor zou het aantal eerste klassers worden gebracht op 64, het aantal tweede klassers op 171, het aantal derde klassers circa 423. Het aantal vierde-klassers zou nader moeten wor den berekend. Voorts zouden ook de door den K.N.V.B. erkende bonden, tezamen met andere elftallen van plaatse lijke of landelijke organisaties, die hiervoor in aanmerking komen, een vijfde, zesde en zevende klasse van de nieuwe organisatie moeten vormen. Deze zouden worden ingedeeld in zes afdeelingen en wel: afd. I west a, afd. II west b, afd. III oost, afd. IV zuid a, afd. V zuid b en afdeeling VI noord. Het kampioenschap van Nederland zou kunnen worden gespeeld tiisschen de zes eerst-geplaatsten in de verschillende afdeelingen, in een geheele competitie. Aan het einde van het overgangsjaar geen pro motie- of degradatiewedstrijden, doch de compe tities voor het dan volgende jaar opnieuw indeelen op grond van de gebreken ki-achtsverhoudingen, door het hoofdbestuur, gehoord de afdeelingsbe- sturen. De heer Moorman stelt het volgende voor ten aanzien van de besturen voor het overgangsjaar: het hoofdbestuur, elf leden, n.l. zeven van het tegenwoordige K.N.V.B.-bestuur, twee van de R.K. Federatie, één van den C.N.V.B. en één van den N.A.S.B. b. Zes afdeelingsbesturen, ieder bestaande uit vier leden, waarvan de voorzitter wordt aange wezen door en uit het hoofdbestuur en van cle overige leden twee uit den K.N.V.B. en één uit de R.K. Federatie. Ten aanzien van de financiën merkte de heer Moorman op: „De K.N.VJ3. bezit een niet-onaan- zienlijk kapitaal en een eigen bondsgebouw. De overige bonden zijn, voorzoover bekend, niet kapi taalkrachtig. Uit de volledige samenvoeging volgt, dat alle bezittingen en eventueele schulden van alle bonden voor rekening van de nieuwe organi- satie komen. De K.N.V.B. brengt bij deze fusie dus ook financieele offers, doch het hooge doel: de eenheid van ons volk, ter handhaving van zijn volkskarakter, op voetbalgebied te bereiken, is dat waard. Het aannemen van de K.N.V.B.-regelingen als grondslag voor de nieuwe organisatie brengt mede, dat in het overgangsjaar contributies en verdere bijdragen geheven worden als in den K.N.V.B." Tenslotte stelt de heer Moorman voor, dat het hoofdbestuur in Augustus 1940 een commissie zal benoemen van zeven leden om vóór 1 Januari 1941 statuten en reglementen voor de nieuwe centrale organisatie te ontwerpen, welke commissie zou kunnen worden samengesteld uit drie leden van den K.N.V.B., één van de R.K. Federatie, één van den C.N.V.B. en één van den NA.S.B, en één uit het bestuur van de Federatie van Erkende Voet balbonden. De heer Moorman meent hiermede een basis te hebben gelegd voor de besprekingen, welke in de komende weken zullen worden ge voerd om te komen tot één centrale Nederlandsche organisatie op voetbalgebied. HANDBAL. (Heeren). RAPIDITAS—B.G.V. (17—6). Al vrij spoedig heeft Rapiditas een voorsprong van «10. De uitvallen van B.G.V. zijn niet tal rijk. Een enkele maal moet keeper Seegers er aan te pas komen. Geregeld voert Rapiditas den stand op tot 8—0. Dan heeft de middenvoor van de Bloemendalers succes. Bij een goeden aanval weet hij tegen te scoren (81). Voor de rust heeft Rapiditas nog tweemaal succes en B.G.V. één keer, zoodat de rust komt met 10—2. Na de hervatting is B.G.V. er iets beter in; de aanvallen zijn talrijker dan voor de rust. Zij weet het eerst te scoren, na goed doorzetten van den rechtsbinnen (10—3). Dan is Rapiditas aan de beurt. Ze voert den stand op tot 173. De B.G.V. weet tenslotte den eindstand op 17—6 te brengen. WÏELRIJDEN EENHEID IN DE WIELERSPORT. De Nederlandsche Wielerbond ontvangt van tal van zijden bewijzen van instemming bij zijn streven tot eenheid in de Nederlandsche wieler sport. De bekende wielrendeskundige Joris van den Bergh heeft thans eveneens als vice-voorzit- ter zitting in het hoofdbestuur genomen. W. SANTPOORT N. H. KERK. 10: Ds. Wagenaar, uit IJsbrechtum. N. H. KAPEL. 10: Ds. G. Grootjans Jr., Water- graafsmeer. GER. KERK in H. V., Wustelaan. 10: C. Redert, van Zeist. IJMUIDEN N. H. KERK, Kanaalstraat. 10: Ds. L. Lagerwey. Bed. H. Doop. 5.30: Dezelfde. BETHLEHEMKERK, James Wattstr. 10: Lijnzaad. HERV. EVANG., Oranjestraat 8. 10 en 5 Leesdienst. GER. KERKEN geen opgave ontvangen. CHR GER. KERK. 10 en 5: Ds. A. Zwiep. nOOPSGEZ en PROT. BOND. Helmstraat 9. 10.30: Ds. Milatz. O.-KATH. KERK. 10: H. Dienst 7: Vesper. LEGER DES HEILS, Edisonstraat. 10: Heiligings- dienst. 7.30: Verlossingssamenkomst o.l.v. Adj. Schiller. IJMUIDEN-OOST N. H. KERK, Goede Herderkerk. Velserdulnweg 10: C. P. v. Andel, Hulppred. 5.30: Ds. G. F. Cal- lenbach. VRIJZ. HERV., Bovenzaal Rex Theater. Geen dienst. GER KERK. Geen opgave ontvangen. .(JTli GENOOTSCH. Herv Vereen eeb., Kalver- straat. 10.30: ps. W. Spliethoff, Haarlem. BAPTISTEN-GEM., Willemsbeek weg 22. Woensdag 8: Ds. L. de Haan, pred. te Haarlem. STADSEVANG., Willemsbeekweg. 10: Samenkomst v. Geloovigen. 7.30: Evangelisatiesamenkomst 11ERST APOST ZENDINGSGEM.. Willebrordstr. 10 10- Godsdienstoefening. ROZEKRUISERS, Stationsweg 65. geen dienst. Za«* terdag 7.15: Genezingsdienst. VELSEN N. H. KERK. 10: Ds. Johs. Bronsgeest. VELSEN-NOORD GER. KERK, v.m. 10 en nun. 5 u. Ds. F. E. Hoek stra. BEVERWIJK N H. KERK. Kerkstraat 10: Ds. J. de Vries. 121: Zondagsschool. nOOPSGEZ GEM. Meerstraat 10: Ds. A. Vis. VRIJZ. HERV., Parklaan. Geen dienst. EVANG LUTH GEM. Konmgstr. 10.30: Ds. J. Ph. Haumersen. GER KERK. C. H. Moensplein. 10 en 5. Ds. EL Holtrop. VKMF EVANG ..MARANATHA" Adrlchemstr. 31a. 10: H. van Doorn, van Alkmaar. Dr. Schuitstraat31. Donderdag 2: Naaikrans. Woensdag geen openluchtsamenkomst. CASTRICUM NED. HERV. GEM. 10: Ds. Seuleijn. EVANGELISATIEVEREEN 10 Ds. H. Prins, uit Haarlem. GER KERK 10 en 5.30 Ds Krüger. HEEMSKERK N. H. KERK. 10: Candidaat F. Emous, van A'dam. WIJK AAN ZEE EN DUIN einde van dat jaar xs een meuwe indeeling op grond n. H. Kerk. 10: Ds. J. A. L. Hovy, em. pred van de gebleken sterkte mogelijk en noodig. vereenigingsgebouw. Populierenlaaxi 10* Da. Voorts moet er rekening mede gehouden worden I yan Beek, van Haarlem.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5