RADIO-CENTRALE Op bezoek bij een honderdjarige. W' BESTE VRIENDINNETJES EN VRIENDJES. Kaboutertje Eigenwijs. Mej. S. C. Geverding wordt 29 Juli een eeuw oud. Mcj. S. C. Geverding, te Haarlem, wordt op 29 Juli a.s. 100 jaar. HAARLEM, Vrijdag. rat Is een eeuw? Honderd jaar natuurlijk, zult ge zeggen, doch zoo eenvoudig is het nu ook niet. Wat beteekent een eeuw in de geschiedenis? Soms is honderd jaar niéts dan een vleug der eeuwigheid en soms wordt in één eeuw het rad der geschiedenis den anderen kant opgedraaid. Wie beleeft zoo iets? Slechts een enkeling. Wie wordt er in dezen haas tigen tijd honderd jaar? Alleen een verstandig, ge zond en gelukkig mensch. Dat is mej. Sophia Cor. nelia Geverding ook en daarom wordt ze 29 Juli 100 jaar oud. Tusschen den eersten trein en de geweldige ge beurtenissen van dezen tijd zijn eenige generaties heengegaan en gekomen. Mej. Geverding heeft ze overleefd. Misschien heeft ze als een klein meisje aan de hand van haar moeder met open mond naar dat wonderlijke ding op wielen, dat reed zonder paarden ervoor, staan kijken. Welke uitvindingen zijn er in onze eeuw niet gedaan en in de practijk toegepast? Indien ge bedenkt, dat één mensch al 'die dingen heeft meegemaakt, dan voelt ge een zekere schroom als zoo iemand voor u zit en rustig een gesprek voert. Want dat kan mej. Geverding. Ze praat nog rustig over den ouden tijd toen ze nog in Den Haag woonde. Op het gezellige balkon van het Evang. Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis aan het Wes- terhoutpark, waar ze sedert 1926 wordt verzorgd, heeft ze nog eens herinneringen opgehaald aan haar toch met de trekschuit en de ketting dil. ligence, die zoo verschrikkelijk schommelde. „Je werd er door elkaar gehost en dat was niet prettig, nee in de trekschuit of de paardentram J was het rustiger". Die trekschuit heeft nog een tijd door het kanaal van Den Haag naar Scheveningen gevaren. Dat was wel een aardige tocht". Over de moderne vervoermiddelen is mej. Gever ding niet zoo te spreken. Ze heeft wel eens in een auto-gezeten, maar erg prettig vond ze het over het algemeen niet. Zoo vertelt mej. Geverding doch van stilzitten houdt ze niet en daarom is ze ijverig met een hand werkje bezig. Dat doet ze nog uitstekend: handwer ken. Vorig jaar nog heeft ze een prachige buffet- looper gemaakt, die de bewondering van iedereen opwekte. De geheelen dag voor me uit zitten kijken, dat is niets voor mij, hoor, zegt ze. En is dat niet meteen de reden dat zij dezen eerbiedwaardigen leef tijd heeft bereikt? Verder heeft mej. Geverding altijd van een rustig en regelmatig leven gehouden: vroeg naar bed en niet te laat op, dat is haar stel regel geweest. Tegenwoordig gaat alles snel en van dat over matige gehaast moet de honderdjarige niets hebben Nu niet en vroeger niet. Vroeger toen ze nog in Den Haag woonde ging ze Woensdagsavonds graag naar een concert in het Haagsche Bosch. Dat was mooie muziek, vertelt ze, en daar hou ik van. Een kopje koffie of thee op zijn tijd mag de hon- derjarige graag drinken en de thee en koffie- distributie bevalt haar maar half. Mej. Geverding is behoudens een verkoudheid, nu en dan, altijd uitstekend gezond geweest en dat is ze nog. Ze eet gewoon in de eetzaal met de ande ren dames en ze heeft nog een flinke eetlust. Van drukte houdt ze niet. Eiken morgen zit ze als het eenigszins kan buiten en vooral als het zonnetje schijnt behoort dat dan tot het prettigste uurtje van den dag. De Haarlemsche honderdjai-ige is hel der van geest en ze is nog best op de hoogte van den toestand. Op 29 Juli zal haar honderdste verjaardag dus gevierd worden en we twijfelen er niet aan of het zal een feestdag voor het geheele huis zijn. „Ze maken er meer drukte van, dan ik doe", zegt ze zelf. En nou heb ik u wel genoeg verteld", besluit ze dan en dat is voor ons natuurlijk het oogenblik om afscheid van haar te nemen. UITSLAG VEILING HAARLEM, Vrijdag. Uitslag der verkooping in 't Verkooplokaal No tarishuis te Haarlem op Donderdagavond. Een huis en erf te Haarlem aan den Korte Dijk no. 11, groot 1 are, 1 centiare, f 3830, P. Eykel- boom. Het woon- en winkelhuis met afzonderlijk op gaande bovenwoning, erf en aanhoorigheden ge legen te Haarlem aan den Kruisweg nos. 29 zw. en rd., groot 1 are, 14 centiaren, 9000. N. C. M. Blank q.q. Het huis met erf, gelegen te Haarlem aan de Lange Poellaan no. 28, groot 74 centiaren, 600 J. G. Boeree q.q. Het huis met erf gelegen te Haarlem aan de Amsterdamsche Vaart no. 44, groot 1 are, 18 centi aren. 3460. P. v. d. Berg. Het huis met erf gelegen te Haarlem aan de Teylerstraat no. 52 groot c.a. 80 centiaren. 2605.—. J. Eckhaifat q.q. Een winkelhuis met twee afzonderlijk opgaan de bovenwoningen gelegen te Haarlem aan de Zijlstraat 65 zwart en rood en Nieuwe Groen markt 31 zwart en rood. kad. groot 1 are. 17 centiaren, 13450. G. P. Geukers q.q. Een villa met schuurtje, erf en tuin te Haar lem aan de Middenlaan no. 62, samen groot 4 aren, 15 centiaren, 8500. C. E. J. Slik q.q. Het winkelhuis en erf te Haarlem aan de Jans straat no. 31, groot 45 centiaren, 4000. J. C. de Vet q.q. Het winkelhuis met afzondei-lijke bovenwoning en erf te Haarlem aan de Paul Krugerstraat nos. 27 zwart en rood, hoek Generaal Bothastraat. groot 98 centiaren, 4600. A. Th. Joosten. Het huis met afzonderlijke bovenwoning en erf te Haarlem aan de Paul Krugerstraat. nos. 29 zwart en rood, groot 96 centiaren, het huis met af zonderlijke bovenwoning en erf te Haarlem aan de Paul Krugerstraat no. 31 zwart en rood, groot 99 centiaren en het huis met afzonderlijke bo venwoning en erf te Haarlem aan de Korte Hee renstraat no. 14 zwart en rood, groot 58 centi aren. Gecombineerd, 10300. A. Th. Joosten q.q. Het winkelhuis en erf te Haarlem aan de Klei- i Houtstraat no. 60, groot 79 centiaren, 4050. A. J. C. J. Sweerts. Het winkelhuis met schuur en erf te Haarlem aan de Soendastraat no. 27, hoek Lombokstraat, groot 85 centiaren. 4500. J. C. de Vet q.q. Het heerenhuis met schuurtje, erf en tuin te Heemstede aan de Lieven de Keylaan no. 23, groot 1 are, 80 centiaren. 5950. H. Rignalda q.q. Een burgerwoonhuis met voor- en achtertuin en erf te Haarlem aan de Van Kinsbergenstraat no. 1, hoek Pijlslaan, groot 1 are, 41 centiaren. 5075. J. H. Metselaar. Een burgerwoonhuis met schuur, erf en tuin te Haarlem, aan de Pijlslaan no. 132, groot 1 are, 37 centiaren, 4750. S. L. Mok q.q. Een burgerwoonhuis met schuur, erf, voor- en achtertuin te Haarlem, aan den Spaarndammer- weg no. 408, groot 1 are, 46 centiaren, een burger woonhuis met schuur, erf, voor- en achtertuin te Haarlem aan den Spaarndammerweg no. 408, groot 1 are 37 centiaren en een burgerwoonhuis met schuur, erf. voor- en achtertuin te Haarlem aan den Spaarndammerweg no. 410, groot 1 are 29 centiaren. Gecombineerd. 11175. P. Kok Wzn. Een burger woonhuis met afzonderlijk opgang hebbende bovenwoning en erf te Haarlem aan de Colensostraat no. 31 zwart en rood groot 1 are f 3760. J. Lucas. Een burgerwoonhuis met schuur, voor- en ach tertuin en erf te Haarlem aan de Führopstraat no. 19, groot 1 are, 41 centiaren, 4180. C. G. P. Petersen. Een burgerwoonhuis met schuur, voor- en ach tertuin en erf te Haarlem aan de Führopstraat no. 20, groot 1 are, 31 centiaren, 4205. C. G. P. Petersen. Het woonhuis met erf, voor- en achtertuin te Haarlem aan de Molukkenstraat no. 31, groot 1 are 44 centiaren, 4855. C. P. Goossens. Het woonhuis en erf te Haarlem aan de Kam perstraat no. 30, groot 85 centiaren, 2610. A. van Meel. De woonhuizen met erf en tuin te Haarlem aan de Van Sillemstraat nos. 6, 8. 10, 12, 14; 16 en 18. Gecombineerd: S. de Jong q.q. Een winkelhuis en erf te Haarlem aan de Lange Veerstraat no. 12 groot 1 are 41 centiaren, 1800 J. C. T. Smit. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Wo ensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Qwudaitd uit tiq&u Juin Wist u dat het bed met wortelen, dat u nu gaat zaaien, eens een sieraad voor uw moestuin zal zijn? Ja, zoo gezellig staat het door den wind soms heen en weer golvende wortellof, dat worteltjes werke lijk niet alleen naar den groententuin vex-bamnen hoeven te worden, maar dat men ex- ook heel goed een niet te zeer Ln het oog vallend plekje van den siertuin voor kan bestemmen. Wortelen groeien het beste op een lichten, goed omgespitten voedselx-ijken maar niet te stex-k be mesten grond. Maar ook op zwaren grond kan men' worteltjes kweeken, mits men dan de korte varië teiten kiest. Tot begin Augustus kunnen we met een tusschenpoos van dx-ie weken nog wortelen zaaien. Zij worden dan ook nog voor den winter goed en eventueel kunnen ze ingekuild of binnens huis gedurende een groot deel van den winter be waard worden. We zaaien wortelen meestal op een bed, maar we kunnen er ook ovex-geschoten hoekjes van on- zen tuin voor gebruiken. Het moet echter altijd mogelijk blijven van het pad uit te wieden, zoorlat deze hoeken niet te gx*oot mogen zijn. U kunt gewreven en ongewreven wortelzaad koopen. Het ongewreven zaad is behaard en deze „haartjes" maken dat het zaad minder makkelijk ontkiemt. Daarom wrijven we voordat we gaan zaaien van ongewreven wortelzaad eerst de hai-en wat af. Het is goed om het zaad voox-af te laten kie men, door het gedurende een paar dagen in voch tig wit zand op een donkere, warme plaats te la ten staan. Zoodra de eerste witte wortelpuntjes zichtbaar worden, zaaien we het zaad uit. (Vooral niet langer wachten, daar te lange wor-telpunten door het zaaien, afbreken). We zaaien heel ondiep en zoo gelijkmatig mogelijk. Er kan breedwerpig gezaaid worden, waarbij dus het zaad regelmatig over het bed wondt uitgestrooid, maar vooral met het oog op het wieden is het gemakkelijk om op rijen te zaaien. De rijen worden op 15 a 20 c.M. afstand van elkaar getrokken en we zaaien uiterst dim, daar worteltjes later niet uitgedund kunnen worden. Na het zaaien drukken we den grond flink aan. Daar wortelzaad buitengewoon fijn is, is een hoe veelheid zaad van 2 gr. per M2. voldoende. Aan bevolen soorten zijn de vx-oege, korte Deuvik en de Amsterdamsche bakwortel. Indien we veel last van musschen in onzen tuin hebben, kunnen we deze op de volgende doeltref fende wijze uit onze zaaibedden weghouden. We steken aan weerszijden van de zaaibedden op re gelmatige afstanden stokjes in den grond en span nen hieraan kruislings over de bedden zwarte dra den. De musschen zien de draden niet en de vo gels schrikken wanneer ze tegen deze geheimzin nige draden aanvliegen zoo, dat ze voorloopig niet meer terug komen. De erwten, capucijners en peulen zullen nu wel boven den grond staan. Eerst kwamen komma- vormige plantjes te voorschijn en nu dragen de dunne stengeltjes al een paar blaadjes. En dit is de tijd om tusschen de soorten die langs rijshout gekweekt worden, het rijs te plaatsen. De hoogte van het rijs moet passen bij de hoogte der erwten die men gezaaid heeft. De hoogte van de rijserwten is voor ieder soort verschillend en varieert van pl.m. 70 c.M. tot 2 M. Het beste kan men zijn zaad leverancier vragen hoe hoog de erwten, die mem kocht zullen worden. Het rijshout wordt aan twee kanten plat gemaakt door de overtollige takjes weg verstopping, overmatig vet wil ooen verdwijnen en de schadelijke gevolgen, aambeien, rheumatiek, zenuwachtigheid wil voorkomen, die zuivere bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzout. Het resultaat is verrassend! Men bespeurt terstond den grooten dienst aan de ge zondheid; men gevoelt zich vrijer en beter Flacon t 1.05. Dubbele flacon t 1.75 bij apotheker* en vakdrogisten. (Adv. Ingez. Med.) te snijden. Ook kan het rijs van onderen punt worden om het gemakkelijk in den grond te kunmen steken. In het midden van elk paar dicht bij elkaar lig gende regels exwten, u weet wel die regels met 20 c.M. tusschenruimte, wordt een regel rijshout ge plaatst. We steken het vooral flink diep in den grond en nemen alleen stevig rijs. Volgroeide erwtenplanten zijn, vooral wanreer ze nat zijn, veel zwaarder dan men zou verwachten, en stelt u zich eens voor, dat op een kwaden dag na een flinke onweex-sbui, al het rijshout met de erwten er aan tegen den grond zou liggen! ünplaats van rijshout kunnen we ook grofmazig kippengaas gebruiken. We brengen het gaas dan aan stevige palen tot op de gewenschte hoogte aan. Aan iederen kant van het xyjshout of van het kippengaas ligt dus nu op een afstand van onge veer 10 c.M. een x-egel erwten. Warneer de erw- tenplantjes nu een hoogte van om en nabij een de cimeter bereikt hebben duwen we met den achter kant van hark of schoffel den grond achter de erwten voorzichtig wat tégen de erwten op, zoodat ze schuin in de richting van het rijs komen te staan. Dit herhalen we zoo noodig in den volgenden tijd eenige malen, totdat de erwten het rijshout hebben bereikt en zich hieraan gaan vastklemmen. We kunnen op het oogenblik nog vroege peulen en lage stamerwten leggen. De stamboonen moeten nu ook boven den grond staan en we zorgen er evenals bij alle andere ge wassen voor dat ze van onkruid vrij blijven. J. J. L. Wij draaien onze plaatjes weer En gaan gewoon onz' gang. Wij brengen weer een frisschen marscli, Een pittig stukje zang. Wij draaien weer een vroolijk lied, Een allerleukst refrein. En roepen hier een ieder toe Komt ook op onze lijn Radio Centrale BEVERWIJK, Telef. 5421. Radio Centrale VELSEN-NOORD, Tel. 5959 (Adv. Ingez. Med.) Zoals jullie waarschijnlijk reeds weet, is m'n adx-es veranderd. Het luidt thans: RIJKSWEG 231, VELSEN. Hier volgt nogmaals in het kort hoe jullie kunt zox-gen dat ik de briefjes in m'n bezit krijg. 1. Bx-engen per fiets, Rijksweg 231, Velsen. 2. Zenden per post, postzegel van 3 cent op plakken. (Postzegel wox-d door mij vergoed). 3. Bezorgen aan het bureau van de IJmuider Courant, Kennemerlaan 42 IJmuiden. 4. 's Morgens, voor schooltijd in de Houtman straat, aan mij afgeven. Alle briefjes moeten 's Woensdags uiterlijk des namiddags 3 uur op één van bovengenoemde plaatsen aanwezig zijn. Limonade-visite. De eerstvolgende visite heeft plaats in de-week van 1421 Juli. Vacanticbezighcden. A.s. Zaterdag hoop ik in de gelegenheid te zijn jullie mede te delen waar en wanneer we samen komen voor de eerste vacantiemiddag. De bedoe ling is jullie prettige middagen te bezorgen, doch uitbundige vrolijkheid buiten te sluiten. Nu maar trouw schrijven en zorgen dat ik Woensdag zeer veel briefjes moet beantwoorden, Best DROOMKONINKJE. Je vraagt „of ik iedere dag van Velsen naar IJmuiden wandel?" Neen meisje, dat doe ik niet. 'k Heb een abonne ment op de autobus. Ook ik krijg a.s. Zaterdag 13 Juli vacantïe. Prettig dat je naar de U.L.O. gaat. Nu maar goed je best doen. Dag Droomkoninkje Lief BENJAMINNETJE. Morgen, 14 Juli, is de. grote dag weer voor je aangebroken. Van harte feliciteer ik je en ik hoop dat je nog vele malen, omringd door allen die je lief zijn, je geboortedag mag gedenken. Veel genoegen en veel visite. Dag Benjamin. Lief BIJDEHANDJE. Zeg meisje, ben je nu nog niet verhuisd? Wat jammer dat het geheel niet zo vlot loopt als je ouders het zich voorgesteld had den. Ik wip weer eens aan nadat de verhuizing heeft plaats gevonden. Dus tot in de laan Dag Bijdehandje. Beste ANEMOON. Hartelijk feliciteer ik je met de hex-dinking van je moeder's geboortedag, 'k Hoop dat zij nog vele jaren voor je gespaard mag blijven, 'k Wens je met je ouders en zusjes een prettige dag en veel belangstelling toe. Als ik legenheid heb, kom ik zelf nog even aan. Dag Anemoon. Best KABOUTERTJE. Meisjelief, je hebt geen woord gehouden. Je zou van de week toch ever bij me gekomen zijn? Nu maar a.s. week je be lofte prompt nakomen. Dag Kaboutex-tje. Lief DIKKOPJE. Je zus heb ik van de week gesproken. Zy heeft echter haar woord niet ge houden. Zorg jij er nu voor dat ze Dinsdags de briefjes mede neemt? Als ik ze later krijg, n.I Donderdags na 2.30 uur, dan kan ik ze dezelfde week niet meer beantwoorden en dat vinden jullie niet prettig. Dag Dikkopje. Best BERGKONINGINNETJE. Zeg. hoe gaat het tooh met je kleine broer? Je schrijft me nooit over hem. Hoe oud is hij nu? Laat j'e hem in je a.s vacantie ook genieten, door met hem te gaan rijden' Kleintjes kunnen de frisse buitenlucht zo goed ge bruiken. Dag Bex-gkonïnginnetje. Lief TBKENAARSTERTJE. Je hebt wens spoedig in vervulling doen gaan. Wat een keurige tekening zeg. Van je schuilnaam heb ook veel werk gemaakt. Voor het vak Bijbelse geschiedenis heb je een mooi cijfer, 'k Ben be nieuwd naar je andere cijfers. Jij zeker ook? Dag Tekenaarstertje. Best GOUDMUILTJE. Je hebt voor je repe titie Duitsch een 9 en voor je repetitie Nat. Hist, ook een 9y2? Meisje dat is prachtig. Jammer dat het cijfer voor je repetitie Algebra niet enige pun ten hoger is. Ook ik ben verlangend naar het eind resultaat. Je Iaat het me natuurlijk spoedig weten als je naar de 2e klas ovei'gegaan bent. Dag Goudmuiltje. Best BOODSCHAPSTERTJE. Dat je me deze week niet kon schrijven kan ik plaatsen. Door de aanstaande verhuizing kon je geen enkel rustig plaatsje in je huis vinden. Ben je eenmaal met alles over en zijn de kamers ingeruimd, dan haal je de schade maar voor me in. Dag Boodschapstertje. Best BRUINOOGJE. Wat heb ik in een tijd niets over je zus vernomen. Je moet me in je vol gend briefje eens iets van haar vertellen. Krijg je ook a.s. Zaterdag vacantie? 'k Hoop van wel. zodat je ook aan de vacantiébezigheden kunt deelnemen. Dag Bruinoogje. Lief DROOMSTERTJE. Goudmuiltje schreef mij dat ze op school een aardig meisje naast haar gekregen heeft. Ze zit thans naast Hetty K. d. R. Jij zat toch naast A. B. of vergis ik me hier in? Hoe heet je tegenwoordige buurvrouw? Krijg je ook a.s. Zaterdag vacantie? Dag Droomstertje.. Lief DAUWDRUPPELTJE. Deze week is van een bezoek nog niets gekomen. Ook a.s. week zal ik er niet aan toekomen. In de week van 1421 Augustus hoop ik even gelegenheid voor een be zoekje te vinden. M'n groeten aan je moeder. Tot ziens dus. Dag Dauwdruppeltje. Lief RAMENLAPSTERTJE. Heeft je zus je m'n boodschap niet overgebracht? Dat is jammer. Wanneer begint je vacantie? 'k Hoop dat je ook 13 Juli a.s. vacantie krijgt zodat je met je zusjes aan de vacantiebezigheden kunt deelnemen. Dae Ramenlapstertje. Beste MOEDER'S OUDSTE. Hoe staat het leven zeg? Je gaat dit jaar zeker niet uit logeren? 'k Hoop dat je niet al te laat vacantie krijgt, zodat je ook nog aan de vacantiebezigheden kunt deel nemen. Dag Moeder's Oudste. Veel groeten van Mej. E. VIJLBRIEF. door W. B. Z. Die mooie witte hermelijn Die wou vandaag wel paardje zijn. En kleine kabouter Eigenwijs Ging nu met hermelijn op reis. Zijn broertjes vluchtten gauw naar huis, Zij bleven veel liever bij moeder thuis. Die mooie witte hermelijn, Die vond dat rexxnen o zo fijn, Al schreeuwde kabouter Eigenwijs: „Zeg, waar naar toe gaat nu de reis?" Die mooie witte hermelijn Die liep wel zo vlug als een dieseltrein. 't Kaboutertje werd moe van 't staan, Hij wilde heus niet verder gaan, Plots viel hij met een ruk uit het zaal En Hermelijn ging aan de haal. 't Kaboutertje liep boos naar huis, Hij kwam in den nacht pas bij moeder thuis. eschiedenis van het toovertapijt. Een sprookje uit het verre Oosten. Een sultan uit liet verre Oosten had drie zoons, de eexi al flinker en dapperder dan de ander. On gelukkig genoeg wilden ze alle drie met het zelfde meisje trouwen: de beeldschoone prinses Noeroenikar, die aan het hof van den sultan was opgevoed. Dit was erg vervelend, want de drie prinsen kregen er grote ruzie om. Eens op eexi dag begon dit gekibbel den sultan te vervelen. Hij, liet zijn drie zoons bij zich roe pen en zei: „Luister eens: jullie weten, dat ik een groot liefhebber van mooie dingen ben. Diengene van jullie, die mij het mooiste, zeldzaamste of wonderlijkste ding brengt, dat op de hele wereld bestaat, zal ik prinses Noeroenikar tot vrouw geven". De drie zoons vonden dit fijn, want ze waren erg avontuurlijk aangelegd. Ze gingen dus op reis na te hebben afgesproken, dat ze elkander na een jaar weer zouden ontmoeten. Hussein, de oudste, vertrok naar Bisnagar, waar hij een marktkoopman zag staan, die een tapijt te koop aanbood voor veertig zakken goud. „Dat is veel te veel geld voor een gewoon tapijt" zei de prins. „Wacht even" antwoordde de koopman „gaat u maar eens op het tapijt zitten en spreek de wens uit, naar de een of andere plaats te willen VOORBEELD Onderwijzei-: „Door de koude krimpen dus de voorwerpen in en door de warmte zetten ze uit. Wie kan me hier een voorbeeld noemen?" Frans: „In de winter zijn de dagen kort in 'p zomer lang". En weldra kwamen ook de andere prinsen, Ali en Ahmed genaamd. De eerste was naar Shiraz gegaan en had daar voor veertig zakken goud een kijker gekocht, waarmee je onmiddellijk elk persoon kon te zien krijgen, aan wie je wacht. En Ahmed was naar Samarkand gereisd en had zijn veertig zakken goud besteed aan een appel, die stervenden kon genezen, als ze maar eventjes de geur ervan opsnoven. Toen de drie broers bij elkaar waren, waren ze diep teleurgesteld, want elk voor zich had zich er al op verheugd, onmiddellijk de prinses Noe roenikar tot vrouw te krijgen. „Geen mens ter wereld zal kunnen uitmaken, welk ding het kostbaarste van de drie is" riep Hussein uit. „Ali, geef mij je kijker eens". Hij keek erdoor en wenschte de prinses te zien. Maar hoe vreeselijk schrok hij, toen hij Noeroe nikar in haar kamer te bed zag liggen, doods bleek en blijkbaar stervende, terwijl haar hof dames schreiden. „Vlug, het tapijt!" riep Hussein en alle drie sprongen ze op het tovertapijt en waren in minder dan geen tijd bij de prinses. Onmiddellijk knielde Ahmed bij haar neer en liet haar de appel ruiken, waardoor ze tei-stond genezen werd. Nu waren de drie prinsen nog even ver als te voren. Diep verslagen vroegen zij den sultan, wie van hen nu toch het meeste recht op de prinses had. „Jullie hebt alle drie meegeholpen om haar leven te redden" zei de sultan „maar ik weet raad. Neem ieder een pijl en boog en ga ermee naar den rand der stad. Wie het verste schieten kan zal de prinses trouwen." Een groote menigte stond te kijken toen de drie prinsen hun wedstrijd begonnen. Hussein schoot ontzaglijk ver, maar Ali xiog verder. Toen Ahmed echter zijn pijl had afgeschoten, was die opeens spoorloos verdwenen en niemand kon hem terugvinden. Toen besliste de sultan, dat Ali de prinses tot vrouw zou krijgen. Prins Ahmed treurde niet lang om de schone Noeroenikar. Hij had echter rust noch duur vóór hij wist waar zijn pijl gebleven was. Weken- en wekenlang zocht hij ernaar en eindelijk vond hij hem terug in hét paleis van een goede fee, Paribaxioe geheten. Deze fee had de marktkooplui met het tovertapijt, de kijker en de appel uitge stuurd, maar ze wilde niet hebben, dat Ahmed met Noeroenikar trouwde want zij was zelf van hem gaan houden en daarom had ze zijn pijl in de vlucht gegrepen. Ahmed trouwde dus met de toverfee en werd met haar hulp een rijk en mach tig man. Hussein echter is nooit van zijn leven in het huwelijk getreden. Hij vond het bii nader inzien veel leuker, maar steeds op zijn tapijt van de ene kant van de wereld naar de andere te vlie gen. Dat was spelletje, waar hij nooit genoeg van kon krijgen. Zo kregen ze dus alle drie hun zin. ENNI VAM KERSEN PLUKKEN. Juffrouw „Ik zal jullie eens een voorbeeld geven van deze sommen. Als een man zeven zoontje? heeft en hij geeft er vier toestemming om kersen te gaan plukken, hoeveel blijven er dan thuis?" Jantje: „Geen één natuurlijk!" gaan". De prins deed het. Hij wenste thuis in zijn eigen kamer te zijn en ziet: onmiddellijk brach het tapijt hem er naar toe. Hij keerde toen direct naar Bisnagar terug (ook per tapijt-express) en betaalde den koopman veertig zakken goud. „Met dit tapijt zal ik zeker de prinses verove ren" dacht hij. Hij liet zich dan ook vlug naai de herberg brengen, waar hij met zijn broers had afgesproken. GRAPJES UIT DE SCHOOL. „GEHEUGEN". Meester: „Frits, kun jij een definitie van ge heugen gegven. Toe, denk eens na: Wat is je ge heugen eingelijk?" Frits (na lang peinzen) «Geheugen is.nou ja 't geheugen is datgene, waarmee je alles ver geet". DE EERLIJKE MINISTER. Lodewijk XIV van Frankrijk zat eens in zijn ka binet te werken, in gezelschap van zijn minister ba ron L Deze laatste was zozeer in zijn werk ver diept. dat hij eerst zijn snuifdoos naast zich neer legde en vervolgens, toen hij op z'n gemak geniesd had, ook zijn zakdoek. Lodewijk XIV zat er lachend naar te kijken en zei: „Maar mijnheer, u leegt uw zakken!" Waarop de minister antwoordde: „Pardon Sire, is dit niet beter dan dat ik ze spek?"

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 8