IJmuider Courant Distributie van boter, oliën en vetten. DAGBLAD VOOK VELSEIN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Grutterswaren ook op den bon. Duimentheorie. De verduistering Bonnen 25e JAARGANG No. 215 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem, Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, 13 mui den, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM fr MAANDAG 15 JULI 1940 Abonnementen per week 0.12J4, per maand 0.52^, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. i i ET ingang van heden is vanwege het Departement van Landbouw en Visscherij de distributie uitgebreid tot een reeks verbruiks- artikelen, en wel a. Boter, margarine, spijsvetten en spijsoliën (behalve schapen- en geitenboter) b. Alle soorten rijst, gebroken rijst, rijstemeel, havermout, havervlok ken, grutten, gort, maizena, griesmeel, macaroni, spaghetti, vermi celli en puddingpoeders. (De volledige regelingen vindt men elders in dit nummer.) (Volgens een nieuwe theorie kan het karakter van een man worden ver klaard uit zijn duim.) 't Is inderdaad weer een heel nieuw idee, Om uit den duim 't karakter te verklaren, Ik ga er echter niet zoo gauw mee mee, Zonder te vragen: is dit heusch het ware? Daar heb je in de eerste plaats den man, Die alles op z'n duimpje blijkt te weten, Iets waar men veel uit concludeeren kan, Maar kan men zijn karakter daarnaar meten? En na dien wijze biedt de man zich aan, De koppige of de onwrikbaar sterke, Die nooit zelfs maar een duim opzij wil gaan, Dat is wel als karakter aan te merken. Dan is er nog als volgende figuur, De willooze, de zwakke en de saaie, Die nooit gebrand is op een avontuur, Maar zich bepaalt tot zwijgend duimen draaien. Verder de man, die niet verdragen kan, Dat anderen hem overtroeven zouden, De heerscher van natuur, kortom de man, Die anderen onder den duim wil houden. Tenslotte nog de man, die ernaar smacht, Zijn aanzien in de wereld te verhoogen, De man bijvoorbeeld die dit heeft bedacht, En die dit uit zijn duimen heeft gezogen. p. GASUS. Zon onder '-56 Zon op 5.36 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Keuring van zaaizaad voor granen en peulvruchten. Verhandelen van niet goedgekeurd zaad verboden. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat ten einde een afdoende con trole te kunnen uitoefenen op het vast te leggen zaaizaad voor granen en peulvruchten oogst 1941 een regeling is ontworpen, waarbij den ver bouwers de keuze wordt gelaten tusschen het gebruik van zaaizaad van eigen oogst en het koopen van zaaizaad. Om te bevorderen dat zaaizaad van zoo goed mogelijke kwaliteit wordt aangewend, is bepaald, dat alleen in den handel mag worden gebracht zaaizaad van granen en peulvruchten, dat door den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst is goedgekeurd en geplombeerd. Het verhande len van alle andere zaalzaden van granen en peulvruchten is dan ook verboden. Ten einde in de behoefte aan goedgekeurd zaaizaad te voorzien, wordt den verbouwers aan geraden thans op zoo ruim mogelijke schaal gebruik te maken van de gelegenheid om alsnog voor daarvoor in aanmerking komende perceelen graan en peulvruchten ter keuring aan den Ne derlandschen Algemeenen Keuringsdienst te Wageningen aan te bieden of aan de onder dezen dienst ressorteerende provinciale of gewestelijke keuringsdiensten. (A. N. P.) Groote vraag naar beukenhout. Het is gebleken, dat vooral beukenhout in aan merking komt voor het opwekken van houtgas, dat gebruikt wordt voor motoraandrijving. Ter voor ziening in de behoefte aan beukenhout, zijn ver schillende houtzagerijen in de omgeving van Hat- tem, waar het beukenhout in overvloed aanwezig is, er reeds toe overgegaan zich in te stellen op de nieuwe vraag. Men heeft daartoe machinerieën aangeschaft, welke net hout in zulke blokken kun nen zagen, dat zij zich het best voor motorgebruik ieenen. De vraag naar deze blokken beukenhout is zoo groot, dat men er nauwelijks aan kan voldoen. (A.N.P.) OPLEIDING VOOR DAGMEISJES. P.e Centrale voor werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche kerken voor practisch Christendom bericht, dat in den September-cursus in haar internaten te Haarlem en te Arnhem thans ook meisjes kunnen worden opgenomen, die zich willen laten opleiden voor dagmeisje. Deze cursussen zijn geheel gratis en duren drie maanden. Zij zijn toegankelijk voor meisjes van 16 tot en met 24 jaar, die werk zoeken m huishoudelijke richting, maar die niet in de ge legenheid zijn geweest een huishoudschool te be zoeken.- Nadere inlichtingen kunnen worden gevraagd aan het secretariaat van de commissie Vrouwen Crisis Zorg, Domplein 25 te Utrecht. (A.N.P.) Vergunning noodig voor het karnen van boter. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat in verband met de in te voeren maat regelen ten aanzien van het boterverbruik de nood zaak gebleken is wederom een hoeveelheidscon- trole op de bereiding van boter in te stellen, gelijk zulks geschiedde bij de in werking treding der cri- sis-zuivelwet 1932. Teneinde deze controle zoo ef fectief mogelijk te doen zijn is het gewenscht het productie-apparaat zooveel mogelijk te beperken met name dient het aantal zelfkarners sterk te worden ingekrompen'. Met ingang van 14 Juli 1940 is het bereiden van boter slechts geoorloofd in dien men in het bezit is van een karnvergunning, welke uitgereikt zal worden door de Nedierland- sche zuivelcentrale afdeeling zuivel te 's-Graven- hage. Deze kaïn-vergunningen zullen behalve aan zuivelfabrieken slechts in uiterste noodzaak wor den verleend, ml. alleen in die gevallen, waarin er geen andere mogelijkheid bestaat de gewonnen melk productief te maken, zooals melkveehouders, die de melk niet aan een zuivelfabriek of als con- sumptiemelk kunnen verkoopen. Ook zij, die gewoon zijn schapen- of geitemelk te verkamen, dienen een karnvergunning aan te vragen. Bezitters van een karn, die niet gerechtigd zijn om boter te bereiden, dienen deze onbruikbaar te maken of door een controleur van den centralen crisis-controledienst te doen verzegelen. Bovendien zal alle geproduceerde boter, met uit zondering van schapen- en geitenboter, van een merk dienen te Ztjfi voorzien. Voor hen die aan gesloten zijn bij een onder rijkstoezicht staand bo- tercontrolestation zal het rijksbotermerk voldoen de zijn. Zij, die niet aangesloten zijn, zullen een nieuw in te voeren merk, het z.g. boterdistributie- zegel, dienen te gebruiken. Zij dienen zich voor de verkrijging daarvan te wenden tot- de afdeelingen zuivelcontrole der Nederlandsche zuivelcentrale in de verschillende provincies. Naast de controle op de bereiding van boter zal ook een controle worden ingesteld op het verhan delen van boter. Daartoe is bepaald dat, ongeacht het voorschrift dat boter dient voorzien te zijn van een merk, men geen boter zal mogen afleveren of verhandelen dndien men bovendien niet overlegt, hetzij een distributiebon of toewijzing, welke recht geeft op het koopen van boter, hetzij een uitvoer- certificaat, wanneer het exportboter betreft, hetzij een door die centrale afgegeven vergunning voor den opslag in koelhuizen. Voorts dienen de boterhandelaren, niet uitslui tend detaillist zijnde, zich bij de centrale te orga- niseeren. Verder is het ompakken van boter slechts toege staan aan degenen, die bij de centrale zijn geor ganiseerd en toegelaten tot de groep boterompak- kers en .in het bezit zijn van een ompakvergun- ning. Voor de verkrijging van deze vergunning dient men zich te wenden tot genoemde centrale. Ook deze vergunning zal slechts in beperkte mate worden uitgereikt. Het is verboden bij het opmaken van boter hier aan zout of ander vocht toe te voegen. (A.N.P.) Kinderbijslagverzekeriug ojj 1 Januari a.s. in werking? Scheen het aanvankelijk, dat er van de voor genomen invoering van de Kinderbijslagverzeke ring op 1 Januari 1941 door die omstandigheden niet veel zou komen, thans blijkt, aldus meldt de NJt.Crt., dat de zaak der Kinderbijslagverzeke ring er niet slecht voor staat. Eerst moeten nog de organen van de ziektever zekering worden gereorganiseerd, waaraan met spoed wordt gewerkt. Men hoopt daarmee zóó tijdig gereed te zijn, dat de Kin derbij slag verzekering alsnog op 1 Januari a.s. kan worden ingevoerd. HET VESTIGINGSBESLUIT BROODBEDRIJVEN. In het vestigingsbesluit broodbedrijven was be paald, dat bij voortzetting van het in een inrich ting uitgeoefende broodverkoopersbedrijf in geval van wijziging in de personen van beheerders dier inrichting vóór 1 Juli 1940 niet behoefde te worden voldaan aan de minimum-eischen van handelsken nis (met uitzondering van boekhouden en rechts- en wetskennis) en evenmin aan de minimum- eischen van vakbekwaamheid. Thans is bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart deze termijn verlengd tot 1 Juli 1941. (A.N.P.) EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Rotter dam voor het prop. ex. theologie mej. H. A. Leyns en de heer K. Koopmans; voor het doet. ex. theo logie de heer W. F. Golterman; bevorderd tot apotheker de heeren N. J. A. Groen en E. H. Co- hen; geslaagd voor het cand. ex. sociografie de heeren R. Kuitert en J. Heringa; voor het doet. ex. sociografie de heeren J. E. van Dierendonck en F. Tenhaeffvoor het doet. ex. Spaansche taal en letterkunde mej. E. Rothstein; voor het cand. ex. Fransche taal en letterkunde de heer H. A. Brouwer en voor het doet. ex. economie mej. L. Zaayer en de heeren J. S. Huizinga, H. Munnikes en J. A. Bouland. die thans geldig zijn BROOD. Bon 51 tot en met 60 broodbonboekje Geldig tot en met 18 Juli; rechtgevende op totaal 200 gram brood. Bons 61 tot en met 70 (broodbonboekje). Geldig van 15 Juli tot en met 21 Juli (eventueel tot en met 25 Juli), recht ge vende op totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 85 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 k.g. suiker. MEELWAREN, Bon 90 uit'het Algemeen distributieboek je Geldig fot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond tarwéboem of tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Bon 75, rechtgevend op hetzelfde rant soen, geldig tot 26 Juli. BOTER EN VETTEN. Bon 67 en 68 uit het Algemeen distribu tie boekje. Geldig tot 28 Juli. Recht gevend op 1/2 pond boter of mar garine of vet. De verkoop van grutterswaren is tot 22 Juli stopgezet. PETROLEUM. (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 3". Geldig: Tot en met 28 Juli. Geldig: Tot en met Zondag 21 Juli. Zegel „Periode 2". Recht gevende op: 2 Liter. Britsche luchtmacht van schending van het volkenrecht beticht. Roode Kruisvliegtuig werd beschoten. Het D.N.B. meldt: Een Duitsch z.g. „zeenood- vliegtuig", startte op 11 Juli om de in nood ge raakte bemanning van een Duitsch gevechtsvlieg tuig te zoeken en te redden. Het was overeen komstig de internationale overeenkomsten der Geneefsche conventie wit geschilderd en voor zien van acht roode kruisen, benevens van de rijksdienstvlag. Het was ongewapend. Daarmede stond het onder de bescherming van het Geneef sche Roode Kruis. Desondanks werd het in strijd met alle regels van het volkenrecht bij de uitvoe ring van zijn moeilijken opsporingsdienst boven het Kanaal plotseling aangevallen door een Britsch vliegtuig van het type Bristol-Blenheim dat machinegeweervuur opende, waarbij de bak boordmotor en het dwarsroer, benevens de drijf- inrichting stukgeschoten werden. De vliegboot moest neerstrijken en de uit vier koppen bestaan de bemanning moest in de rubberboot gaan. Het Britsche vliegtuig ondernam op deze nu zelf in nood geraakte, onder bescherming van het Roode Kruis staande reddingmanschappen nog vier aan vallen, waarbij de Duitsche bemanning als door een wonder ongedeerd bleef. Na het verdwijnen van het vijandelijke vliegtuig roeide de bemanning m haar rubberboot met alle kracht naar het Zui den, doch kon spoedig waarnemen dat opnieuw Blenheim-vliegtuigen verschenen, naar het schijnt om torpedobootjagers der Britsche marine, die kort daarop aankwamen en het wrak ramden de plaats te wijzen. Ofschoon een vijandelijk vliegtuig nog een kwartier cirkelde boven het gebied, waar de rub berboot voer, bleef de bemanning voor de En- gelschen verborgen en kon na bovenmenschelijke inspanning en na een strijd van 23 uur met wind en golven bij de Kanaaleilanden gelukkig weer aan land komen. Deze daad vormt, naar van Duitsche zijde wordt vastgesteld opnieuw een schakel in den langen keten der Engelsche ver grijpen tegen alle regels der internationale vol kenrechten. Duitschland neemt er met afschuw kennis van, doch zal ze niet vergeten. Engeland en de Fransche oorlogsschepen. Rede van Churchill. Het D.N.B. meldt: Churchill heeft Zondagavond een radiorede gehouden voor het Imperium en de Amerikaansche luisteraars. Hij begon met zijn vroegere verklaringen over de Britsche overvallen op Fransche oorlogsschepen te herhalen. Hij ver klaarde ditmaal zelfs dat anders niet slechts Enge land, doch ook de Vereenigde Staten in gevaar waren gebracht. Engeland's pijnlijke taak", zoo vervolgde hij is thans geëindigd. Ofschoon het nog niet voltooide Fransche slagschip „Jean Bart" zich nog in een Marokkaansche haven bevindt en bovendien nog een aantal Fransche oorlogsbodems in Toulon en in Ver schillende havens over de geheele wereld ligt, zijn deze Fransche oorlogsschepen niet in staat het Engelsche „overwicht" ter zee op eenigerlei wijze te verstoren. Engeland zal de overgebleven Fransche oorlogsschepen, wanneer zij -geen pogingen doen naar de onder Duitsche. of Italiaansohe controle staande havens terug te keeren, niet lastig vallen. Precies een jaar geleden was Churchill getuige geweest van de imposante parade van het Fransche leger en het Fransche Imperium op de Champs Elysées. Destijds had hij niet vooruit kunnen zien wat in den loop van een enkel jaar kon gebeuren, doch ondanks alles meende hij, dat weer een veer tiende Juli zou komen. Wanneer de vijand, zoo vervolgde Churchill, een aanval zou ondernemen, dan zouden alle in Engeland geconcentreerde krachten zich tegen hem keeren. Elk dorp en iedere stad zullen verdedigd worden. Engeland zal er ook niet voor terugschrikken Lon den daarbij te laten verwoesten. Vervolgens besprak Churchill dë activiteit van het luchtwapen. Hij zeide dat dit slechts voorloopige gevechten waren en dat de eigenlijke aanval nog verwacht moest worden. De krachtsinspanning van Engeland diende, alles bij elkaar genomen, nog verdubbeld te worden, niet slechts voor dezen zomer. Tenslotte gewaagde hij van de „donkere schaduw van Hitler", die Engeland bedreigde. Het gebeurde met de Fransche vloot te Alexandria Het D.N.B. meldt uit Bern: Tegelijk met den Britschen aanval op de Fransche oorlogsschepen voor Oran heeft zich ook een dergelijk voorval te Alexandrië afgespeeld. Volgens mededeelingen uit Vichy van welingelichte Fransche kringen, was het verloop aldus: „Bij het sluiten van den wapenstilstand lag in de haven van Alexandrië een klein Fransch eskader. Admiraal Godefroy, die hier het bevel over voerde, werd den derden Juli door admiraal Cunningham tot een bespreking uitgenoodigd. Deze verzocht hem öf zijn eenheden aan het Britsche commando over te dragen, opdat zij bij de vlootoperaties tegen Duitschland en Italië ge bruikt konden worden, öf de schepen in de haven te ontwapenen öf ze te vernietigen. Admiraal Godefroy wees den eersten eisch terstond van de hand, als zijnde in strijd met de eer en de ver plichtingen van Frankrijk. Hij maakte aanstalten om zee te kiezen. De kanonnen van de Britsche eenheden waren echter op de Fransche schepen gericht. Deze lagen in de binnenhaven en waren numeriek driemaal zoo zwak als het Britsche es kader. Admiraal Godefroy besloot daarop den vierden Juli zijn schepen te ontwapenen. De machines werden onbruikbaar gemaakt en de sluitstukken der kanonnen in de kelders van het Fransche consulaat te Alexandrië gebracht. Besloten werd alle reservisten onder de beman ningen met Fransche schepen naar Frankrijk te zenden BEVERWIJK Mooie opbrengst van Zonnestraal collecte. De jaarlijksche Zonnestraalcollecte, die Zaterdag in onze gemeente is gehouden, heeft niet minder dan 304.16 opgebracht, wat een prachtig resultaat is. De opbrengst is belangrijk hooger dan voor gaande jaren. Vorig jaar werd 242.46 ingezameld, en in 1938 273.23. Het plaatselijk comité verzocht ons langs dezen weg dank te brengen aan de milde gevers en aan de collectanten (trices), die medegewerkt hebben om dit mooie resultaat te bereiken. Voor de t.b.c.-bestrijding. De plaatselijke afdeeling van de vereeniging tot bevordering der belangen van t.b.c.-patienten in Nederland had Zaterdag collectes georganiseerd in Heemskerk en Uitgeest. In eerstgenoemde gemeente werd 43.91 en in Uitgeest 51.61 ingezameld. CASTRICUM Bij het zwemmen in zee verdronken. Door het trekken van de zee? Zondagmiddag omstreeks 12 uur is de 24-jarige G. Ruyg wonende te Castricum bij het zwemmen in zee verdronken. Vermoedelijk is de zwemmer als gevolg van het trekken van de zee bij op komend water in moeilijkheden geraakt. Na een kwartier werd het lichaam gevonden. Onder leiding van Dr. v. d. Sluys werd nog een uur lang getracht de levensgeesten op te wekken. Deze pogingen faalden helaas. De jaarlijksche Midden-Limburgsche Paardenfokdag te Roermond kon zich In een groote belangstelling verheugen. Een overzicht tijdens de keuring. VELSEN De heer Ritman tot inspecteur bevorderd. De adjunct-inspecteur van politie; de heer W. Ritman is, op aanbeveling van den Commissaris van politie, door den burgemeester bevorderd tot inspecteur met ingang van 1 Juli j.l. Deze bevordering is allerwegen bij de leden van het corps gemeen te-politie met instem ming vernomen. De heer Ritman heeft zich. sinds hij 1 Januari 1932 als inspecteur-titulair in het inspecteurscorps opgenomen werd, doen kennen als iemand, die de sport (en dan in het bijzonder het beoefenen der sport door de corps leden) een warm hart toedraagt. Inspecteur Willem Ritman is de zoon van Inspecteur W. Ritman. den eenige jaren gele den gepensionneerdett chef van het spoorwegstation Velsen-IJmuiden- Oost. Nadat hij het einddiploma H.B.S.-5-jarige verwierf, volgde hij het onderwijs aan de Inspec- teursschool te Amsterdam en slaagde na afloop daarvan voor het Inspecteursdiploma van den Bond van hoogere politie-ambtenaren in Neder land. 1 September 1930 trad de heer Ritman als schrijver bij de Velsensche politie in dienst. Na dus 81/2 jaar als inspecteur-titulair in het corps dienst te hebben gedaan, is thans deze promotie een mooie bekroning van deze carrière. De be noeming geschiedde ingevolge een eenige jaren geleden vastgesteld uitbreidingsplan voor de politie. De heer Ritman is voorzitter van de Politiê Sportvereeniging Velsen en nam als lid van d* examen-commissie deel aan het Jeugd-verkeers- examen van de Vereeniging voor Veilig Verkeer alhier. Voorts heeft hij cursussen gegeven over luchtbeschermingsaangelegenheden en vele lezin gen over diverse onderwerpen gehouden. Het meest heeft inspecteur -Ritman bekendheid verworven als voorstander en beoefenaar van de Wandelsport. Driemaal nam hij deel aan de In ternationale Vierdaagsche afstandsmarschen, welke elk jaar te Nijmegen worden gehouden; hij kwam daardoor in het bezit van het vergulde bonds kruis van den Nederlandschen Bond voor lichamelijke opvoeding. Het deelnemen van het politiecorps Velsen aan de wandelmarschen geschiedt steeds onder zijn leiding. Twee achtereenvolgende jaren werd dit deelnemen beloond met een zilveren wisselbeker. Ook de zwemsport vindt in hem een warm voor stander. Inspecteur Ritman is lid van de IJmuider Reddingsbrigade. Hij heeft het diploma A van den Nederlandschen Bond tot redding van drenkelin gen. Ter gelegenheid van zijn promotie mocht de heer Ritman verschillende bloemstukken en veld welgemeende gel'ukwenschen ontvangen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1