IJmuider Courant Nationaal comité voor economische samenwerking gevormd. De verduistering Nieuwe distributie- maatregelen. Bonnen 25e JAARGANG No. 216 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Umuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. DAGBLAD VUOR VELSEN, IJMWDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 16 JULI 1946 Abonnementen per week /0.12^, per maand 0.525^, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Onder leiding van dr. F. H. Fentener van Vlissingen. Teneinde lüer te lande de thans zoo noodige samenwerking op economisch gebied te be vorderen heeft zich, na overleg met den se cretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, dr. H. M. Hirschfeld, dezer dagen een Nationaal Comité voor economische sa- 'menwerking gevormd in hetwelk, onder voor zitterschap van dr. F. H. Fentener van Vlis singen te Utrecht, zitting genomen hebben: mr. Chr. P. van Eeghen, onder-voorzitter v. d. Kamer van Koophandel te Amsterdam; Joan Gelderman, industrieel, Oldenzaal; mr. W. G. F. Jongejan, voorzitter v. d. Ondernemers- raad voor Ned.-Indië, 's-Gravenhage; ir. G. A. Kessier, president-directeur v. d. Kon. Ned. Hoogovens, voorzitter van het bestuur van het rijksbureau voor ijzer en staal, IJmuiden; ir. W. H. van Leeuwen, voorzitter v. d. Nijver - heidsraad, Delft; mr. K. P. van der Mandele, voorzitter v. d. Kamer van Koophandel te Rotterdam; A. Minderhoud, directeur van een landbouwbedrijf Wilhelminapolder bij Goes; W. H. de Monchy, directeur v. d. Holland- Amerika-Lijn, Rotterdam; mr. B. J. M. van Spaendonck, secretaris v. d. Kamer van Koop handel, Tilburg; mr. H. L. Wolterson, direc teur der Rotterdam,sclie Bankvereeniging, Wassenaar; mr. A. I. M. J. baron van Wijn bergen, voorzitter van den Middenstands- raad, 's-Gravenhage. Als secretaris zal optre den dr. E. D. de Meester, Javastraat 68, 's-Gravenhage, Het comité zal in samenwerking met de reeds bestaande organisaties van. het bedrijfsleven trachten: 1. Een doeltreffende coördinatie tusschen alle bedrijfstakken en geledingen van ons bedrijfs leven zooals handel, nijverheid, scheepvaart; landbouw enz., tot stand te brengen; 2. het contact met de autoriteiten te bevorde ren en te vergemakkelijken; 3. Aan de aanpassing, die op economisch gebied ■thans noodig is, praktische leiding te geven. Het heeft daartoe de medewerking ingeroepen van die instanties en organisaties, die geacht ikunnen worden ons bedrijfsleven in zijn ver schillende geledingen op economisch gebied te vertegenwoordigen Reeds aanstonds werd toezegging tot medewer king verkregen van: den Nijverheidsraad, den Middenstandsraad, den Oiidernemersraad voor Ned. Indië, het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, de Algemeene Kath. Werkgevers- vereeniging, het Verbond van Prot. Chr. Werk gevers in Nederland, den Kon. Ned. Midden standsbond. den Ned. R.K. Middenstandsbond, den Christelijken Middenstands-bond, het Kon. Ned. Landbouwcomité, - den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, den Chr. Boeren- en Tuinders- bond in Nederland, de Ned.. Mij. voor Nijverheid en Handel, vele Kamers van Koophandel onder welke die van Amsterdam, Rotterdam, 's-Gra venhage en Utrecht en de Amsterdamsche Ban- kiersvereeniging. (A.N.P.) Overtreding van de Wapenwet. Zes Haarlemmers, leden van de N.S.B. hadden zich oor den kantonrechter te Haarlem te verantwoor den. In begin Juni zijn zij op verschillende plaatsen an de stad door de politie aangetroffen terwijl zij in het bezit waren van een stuk gummislang, al of niet verzwaard met lood, hetgeen als een over treding van de Wapenwet werd aangemerkt. De verdachten deelden tot hun verdediging mede, dat zij genoodzaakt waren, iets als zelfverdediging bij zich te dragen, daar zij voortdurend aan aan vallen bloot stonden, waarbij bleek, dat de politie niet snel genoeg aanwezig kon zijn. Zij meenden onder deze omstandigheden een wapen als hier boven omschreven wel bij zich te mogen hebben. De Ambtenaar van het O.M. deelde evenwel mede, dat hij zich alvoi'ens deze zaak te vervolgen, vergewist had van de strafbaarheid van het feit. Daarbij was hem van de zijde van den Procureur- Generaal met goedkeuring en medeweten van de Duitsche overheid gebleken,' dat de Wapenwet in Nederland gehandhaafd moet worden en dus ook geldt voor leden van de N.S.B. De Kantonrechter wilde evenwel evenals het O.M. rekening houden met het verweer der verdachten en veroordeelde hen tot ƒ5.boete subs. 3 dagen hechtenis met verbeurdverklaring der in beslag genomen wapens. Jean Borotra benoemd lot leider van de sport in Frankrijk. Betaling van leveranties aan en verrichtingen voor de Duitsche weermacht. Verordening zal kwestie regelen. Het A.N.P. meldt: Van de zijde van den Duit- schen militairen bevelhebber in Nederland wordt het volgende medegedeeld: Met betrekking tot de betaling van leveranties aan de Duitsche weermacht, evenals voor de ver goedingen wegens verrichte werkzaamheden ten behoeve van de Duitsche weermacht zal binnen kort een verordening verschijnen, die de aanbie ding en wijze van betaling der nota's ten deze regelt. Het gaat hierbij om die leveranties of ver richtingen, welke door de Duitsche weermacht van de Nederlandsche bevolking werden gevor derd en waarvoor erkenningsbewijzen zijn afge geven, zonder dat totnutoe betaling geschiedde. In bijzondere gevallen kan betaling ook plaats hebben, wanneer verrichtings- of leverantie- erkenningsbewijzen niet door de Duitsche weer macht zijn afgegeven, doch de verrichting of leverantie aan de Duitsche weermacht op aan nemelijke wijze kan worden aangetoond. Totnutoe zijn dikwijls verzoeken om betalin; van leveranties of verrichtingen ten behoeve van de Duitsche weermacht bij het bureau van den militairen bevelhebber in Nederland (chef-inten dant) ingediend, ten deele onder toevoeging van het bewijsmateriaal. De bevolking wordt bij dezen uitgenoodigd, zulke verzoeken en toevoegingen achterwege te laten en de desbetreffende verordening af te wachten. Ontijdige verzoeken leiden slechts tot vertraging van de afdoening, daar zij niet op de juiste plaats zijn ingediend en naar de afzenders moeten worden teruggezonden. Daardoor worden de aanbieders verhinderd, hun nota's na de ver schijning der verordening rechtstreeks binnen de gestelde termijnen te bestemder plaatse in te dienen. Bovendien kunnen de bewijsstukken ver loren gaan. Rekeningen voor levering van waren aan dienst vakken of troepen van de Duitsche weermacht behooren evenzoo niet aan het bureau van den militairen bevelhebber in Nederland of aan dat van den chef-intendant te worden ingediend, doch aan de weermachtsdienstvakken of troepen, die de opdrachten hebben gegeven of nog zullen geven. Deze hebben zelve voor de betaling te zorgen. Rekeningen, binnengekomen bij den militairen bevelhebber (chef-intendant) voor opdrachten, welke niet door den staf van den militairen be velhebber of van den chef-intendant zijn ver leend, worden voorzooveel mogelijk aan de in zenders teruggestuurd. Ook ten opzichte van de vergoedingen voor kwartierverschaffing, welke voor personen, be- hoorende tot de Duitsche weermacht bij particu lieren of in hotels en pensions zijn geschied, zal binnenkort een verordening verschijnen. Deze verordening dient eveneens te wórden afgewacht. Zon onder 9.57 Zon op 5.39 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Engelsclie torpedojager verloren Mededeeling van de Brltsche Admiraliteit. Reuter meldt uit Londen: De Britsche admiraliteit deelt met leed wezen mede, dat de torpedojager „Escort" in de Middellandsche Zee is verloren gegaan. De „Escort" werd getorpedeerd en zwaar be schadigd. GENèVE, (D.N.B.) Uit Vichy wordt gemeld, dat de bekende tennisspeler Jean Borotra dooi den minister van Opvoeding benoemd is tot leider van de sport en dë lichamelijke opvoeding in Frankrijk. Zooals men weet heeft Borotra een gToot aantal tenniskampioenschappen van Frank rijk behaald en hij had ook een groot aandeel in het succes van het Fransclie tennisteam voor den Daviscup. Hij kreeg hiervoor de hoogste Fransche onderscheiding: dc groote medaille van het toen bestaande ministerie voor de Lichamelijke Opvoe ding. De Fransche regeering heeft hem indertijd geëerd door hem te benoemen tot officier in het Legioen van Eer. Boter, oliën, vetten en grutterswaren, dat zijn onze drie nieuwste „nummers", waarmee wij re kening dienen te houden bij het opmaken van onze dagelijksche huishoudelijke plannen. Het wordt langzamerhand een uitgebreide ad ministratie, „maar nu is er tenminste kunst aan", zei een huisvrouw tegen ine: „vroeger had je al leen rekening te houden met je portemonnaie en verder schreef je maar op, nu ben je wel gedwon gen er meer aandacht aan te besteden". Deze sportieve opvatting kan ik u aanbevelen, ze is gezond en houdt nuchter rekening met de on vermijdelijke feiten. Per persoon kunnen wij nu een half pond boter of vet of margarine per week krijgen: twee num mers zijn al opgegeven voor twee weken, dus die hoeveelheid geldt per week. Dat deze'regeling nog maar tijdelijk is, houdt niet in, dat de hoeveelheden zullen veranderen, de w ij z e van distribueeeen zal misschien alleen een verandering ondergaan. Natuurlijk zijn nu ook meteen bezuinigingsmid delen aan bod, en ik wil beginnen met het noemen van een heel goed middel om boter te vermeerde ren,' dat ook in den wereldoorlog zijn deugdelijk heid wel bewezen heeft. Schep een stuk boter, bijvoorbeeld' een kwart pond in een niet te groote beslagkom, roer ze tot room zooals dat voor sommige taarten gedaan moet worden en druppel er geleidelijk melk bij, tot een hoeveelheid van ongeveer 1 a l'A deciliter. De bo ter wordt wit van klein en vrij zacht, maar op een koele plaats bewaard zal zij weer stijver worden, en de hoeveelheid wordt er veel grooter door. Eet u lapjes vleesch, neem ze dan doorregen, zet ze op na het wasschen en zouten met een bodem pje water, kook ze daarin zachtjes tot het vet uit het vleesch is vrij gekomen: het water zal dan verkookt zijn en het vleesch wordt in zijn eigen vet gebraden. Braad of bak bij het varkensvleesch een stukje spek mee, dat in gewone consumptie-hoeveelheid vrij te krijgen is en dat het gébruik van minder vet mogelijk maakt. - Grutterswaren vallen ook onder de nieuwe rege ling, .maar mogen tot 22 Juli aanstaande niet ver kocht worden. Hierbij behooren vier categorieën en wel: lo. rijst, gebroken rijst of rijstemeel. 2o. gort. havermout, havervlokken of grutten. 3o. maïzena, grïesmeel of puddingpoeder. 4o. macaroni, spaghetti of vermicelli. Voor heel jonge kinderen, waarvoor dit een be langrijk voedsel uitmaakt, zullen toeslagen ver krijgbaar zijn. Als u het rijtje zoo langs kijkt, is er misschien wel een soort bij, die u eigenlijk nooit eet, maar een of twee andere des te meer. Wat een mooie gelegenheid om nu eens met dat onbekende ver trouwd te raken, en niet te zeggen: dat lust ik niet, al heeft u het er nog nooit ernstig mee geprobeerd, maar het in plaats van dat andere te nemen, waar aan u gewend was, en waarvan u nu een kleinere hoeveelheid wordt toebedeeld. Zoo ziet u, dat de distributie ook een opvoeden- den kant heeft. Waardeering voor het goede dat te krijgen is, gedwongen kennismaking met iets anders en daardoor het breken met een sleur, waar in menige huishouding op den duur is vastgeloopen. Het zou me hier te ver voeren recepten voor grutterswaren te bespreken, ik kom daar binnen kort nog op terug. E. E. J.-P. IJMUIDEN F. P. Vermeulen bedankt als secretaris der Reedersvereeniging. Nieuwe secretaris de heer W. G Meyboom DE ZOMERCONCERTEN. In de zomerconcerten van „Santpoorts Bloei" komt nu wat „schot". Meldden we dezer dagen reeds, dat „Wilhelmina", ons plaatselijk fanfare korps, Woensdag a.s. in het Rijkenspark zou con certeeren, thans kunnen we nog mededeelen, dat de Haarlemsche harmonie „Apollo" op 23 Juli een concert in de muzieknis zal geven. F. P. VERMEULEN. „Aan den heer F. P. Vermeulen, die gedurende ruim 22 jaren op zoo voortreffelijke wijze de func tie van secretaris der vereeniging van reeders van visschersvaartuigen te IJmuiden vervulde, werd met ingang van 1 Augustus a.s. op de meest eer volle wijze ontslag verleend", aldus de mededee ling van het bestuur der vereeniging aan de pers. Tot opvolger van den lieer Vermeulen werd be noemd de heer W. G. Meyboom, die sinds eenigen tijd de functie van adjunct-secretaris vervulde. Er zal gelegenheid zijn den heer Vermeulen, die 29 Juli a.s. den 70-jarigen leeftijd bereiken zal, op dien dag des namiddags tusschen 3 en 4 uur ten kantore der vereeniging aan die Trawlerkade met dezen verjaardag te complimenteeren en tevens van hem in zijn functie van - secretaris' afscheid te nemen. Wegens de tijdsomstandigheden wordt het ge- wenscht geacht aan dezen dag geen feestelijk ka rakter te geven. Speeltuinvereeniging „In veilige haven" 10 jaar. A.s. Zaterdagmiddag wordt op het terrein van den speeltuin „In Veilige Haven" een kinderfeest gegeven ter herdenking van het 10-jarig bestaan der vereeniging. Oorspronkelijk was het de bedoeling van het bestuur dit feit wat grootscher te herden ken, maar door de tijdsomstandigheden heeft men cok hier de plannen moeten laten varen. Zoodoende blijft het dus bij een kinderfeest. Ook wordt er in het clubhuis een tentoonstelling (met verkoop) gehouden van de werkstukjes door de kinderen op de clubavonden vervaardigd. Met dit 10-jarige be staan herdenken de heer en mevrouw P. C. Reek, de heer II. Kwast en mevrouw Luster het feit, dat zij, van de oprichting af bestuursleden der vereeni ging zijn geweest. Het was n.l. op 16 Juli 1930, dat de oprichting van de speeltuinvereeniging plaats had in hotel „Het Wapen van Velsen". Op initiatief van mejuffrouw P. H. Woerlee en het echtpaar Reek werd toen een vergadering belegd. De heer Reek noodigde als spreker voor deze vergadering uit den heer Lensen, voorzitter van de Unie van Speeltuinvereenigingen te Amsterdam, met het ge- vlog dat op dien avond de vereeniging werd opge richt. Deze oprichters zijn flink aan het werk ge gaan; drie' maanden later telde de vei-eeniging 700 leden. Waar duizenden Nederlandsche kinderen een onbezorgde vacantie gaan doorbrengen. Salzkammergut is wereldberoemd om zijn onvergelijkelijk natuurschoon. Een overzicht van St. Gilgen in dit prachtig stukje van Centraal Europa. die thans geldig zijn BROOD. Bon 51 tot en met 60 (broodbonboekje). Geldig tot en met IS Juli; rechtgevende op totaal 2000 gram brood. Bons 61 tot en met 70 broodbonboekje Geldig van 15 Juli tot en met 21 Juli eventueel tot en met 25 Juli), recht ge vende op totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon S5 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 k.g. suiker. MEELWAREN. Bon 90 uit het Algemeen distributieboekje Geldig tot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond tarweboem of tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Bon *75, rechtgevend op hetzelfde rant soen, geldig tot 26 Juli. BOTER EN VETTEN. Bon 67 en 68 uit het Algemeen distribu tie boekje. Geldig tot 28 Juli. Recht gevend op 1/2 pond boter of mar garine of vet. De verkoop van grutterswaren is tot 22 Juli stopgezet. PETROLEUM. (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 3". Geldig: Tot en met 28 Juli. Recht gevende op: 2 Liter. Van de gemeente ontving men in huur het ter rein bij de Heerenduinen. Dit stond vol met struik gewas, distels, boomstronken, enz. In hun vrijen tijd, vooral op de Zaterdagen kon men er de leden der vereeniging ijverig aan het werk zien. De eene ploeg was bezig het terrein te egaliseeren, de andere maaktespeelgerei, schommels, enz. met het resul taat, dat 31 Juli 1931 een goed ingerichte speeltuin kon worden geopend, waar de jeugd veilig, buiten gevaar van het drukke verkeer, zich naar hartelust kan vermaken. A.s. Zaterdagmiddag zal dit alles feestelijk her dacht worden; dan zullen er in den tuin verschil lende wedstrijden, onder muzikale opluistering, ge houden worden. VELSEN Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Daling aantal werkloozen zet zich voort. Het aantal werkloozen, dat bij de gemeentelijke arbeidsbeurs ingeschreven stond, daalde via de cijfers 225221861966 (gedurende de vooraf gaande weken) tot 1885 op 13 Juli j.l. In een gesubsidieerde werkverschaffing waren op laatstgenoemden datum geplaatst 532 arbeiders, tegen 481 en 367 in de weken te voren. Het aantal ingeschreven volwassen werkzoeken den bedroeg op 13 Juli 2375 (vorige week 2390), waarvan 292 (316) bouwvakarbeiders, 235 (237) metaalbewerkers, 20 (19) houtbewerkers, 23 (22) landarbeiders, 237 (236 havenarbeiders. 332 (342) visschers, 60 (55) kantoorbedienden, 809 (788) los se arbeiders in overige beroepen. Verder waren ingeschreven 98 (103) inannen onder 18 jaar, 39 (43) vrouwen boven en 13 (15) vrouwen onder 18 jaar. BEVERWIJK De export van groenten. Maandag is men ook te Beverwijk begonnen met het verladen van peen voor export naar Duitschland. Deze maatregel bleek wel noodig te zijn. daar de markt den grooten aanvoer van dit product niet meer opnam en dus een groot ge deelte van den aanvoer dreigde door te draaien. Van iedere aangevoerde partij, die aan de eischen voldoet, werd een vast gedeelte direct voor export bestemd en naar de pakplaats ge bracht. De bossen peen werden in het bananen- pakhuis van Gebr. Duin in kratjes verpakt en in deze verpakking op de auto geladen en naar den trein vervoerd. Ook de overschotten aan waschpeen zullen voor den exportprijs worden afgenomen, waardoor de aanvoer niet zoo groot kan zijn of alles gaat weg. De kwaliteit van het product moet natuurlijk goed zijn. Ook voor andere producten, tuinboonen, sper- cieboonen enz., kunnen op den duur dezelfde maatregelen worden genomen, Maandag was echter nog niets van deze producten voor export bestemd. Zooals men weet geschiedt de verlading voor de beide Beverwijksche veilingen in samenwerking. Sla. die aan de beide veilingen in groote hoe veelheden wordt aangevoerd, is voor export niet zoo goed geschikt. De oorzaak hiervan schijnt te liggen in het feit, dat de sla, die hier geteeld wordt, te „vet" is, waardoor het product direct de invloeden van het weer ondervindt. Dunne en „losse" kroppen sla zijn hiertegen beter bestand. Vluchtelingen uit andere gemeenten moeten zich melden. De burgemeester van Beverwijk, mr, H. J. J. Scholtens, brengt ter kennis, dat het, ten behoeve van de registratie der vluchtelingen uit de door bombardementen geteisterde gebieden, voor allen, die in deze gemeente een toevlucht hebben ge vonden, verplicht is, zich onverwijld ter gemeente secretarie, 3e afdeeling (ingang Raadhuisstraat) aan te melden.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1