IJmuider Courant Jlaasevett ten decden mate candidaat THEATER DALENA hef Amerikaansche presidentschap De verduistering Deensche visch te IJmuiden Boter op den bon. REX MAD Wapenverbod geldt voor ieder. Bonnen 25o JAARGANG No. 218 litgave Lourens Coster, Maatschappij voor ."ourant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. loutstraat 93, Haarlem, Telefoon. 10724. Bureau Jmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, elefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, rpgegeven voor dit blad, worden kosteloos ipgenomei n in de Kennemer Courant DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 18 JULI 194Ö Abonnementen per week 0.12J4, per maand f 0.5214, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer 0.10. Besluit met groote meerderheid door het Democratische Congres genomen. Partijprogram verwerpt deelneming aan overzeesche oorlogen. M CHICAGO, 18 Juli. (Stefani). De demo- ui eratische partijdag: heeft met een groote meer it derheid van stemmen Roosevelt aangewezen als candidaat voor het presidentschap. Verder is Donderdagavond op dit Congres het officieele partijprogram voorgelezen. Ter inleiding wijst het program op de „gewelddadige wijzigin- u. gen, die thans in de wereld aangebracht worden, Geen democratische regeering kan blijven bestaan, welke deze ontwikkelingstendenties niet inziet en (2|* geen tegenmaatregelen neemt. Buiten Amerika voor (2i worden oude erkende instellingen ten val gebracht en democratische filosofiën afgewezen. Op de hui dige generatie der Vereenigde Staten rust de taak om het naar binnen door verkeerd beheer en van buiten door de totalitaire ideologie uitgedaagde democratische geloof te verdedigen. De wereldre volutie, waartegen de Vereenigde Staten rust de taak om het naar binnen door verkeerd beheer en van buiten door de totalitaire ideologie uitgedaag de democratische geloof te verdedigen. De werel'd> revolutie, waartegen de Vereenigde Staten verde digingsvoorbereidingen treft, is zoo dreigend dat de waakzaamheid eerst mag worden verminderd, wanneer deze revolutie op de aarde uitgebrand is. Zon onder 9.53 Zon op 5.42 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Groote hoeveelheden kunnen niet worden aangevoerd. Nederlandsche visschers naar de Oostzee? De Nederlandsche zeevisscherij ligt vrijwel heel stil door de oorlogsomstandigheden. Slechts een klein aantal Scheveningsche kustvisschers varen thans nog uit, doch de vangst bestaat uit zeer kleine visschen doordat het eigenlijke vischwater niet te bereiken is. Deze puf werd vroeger slechts als veevoeder gebruikt. De prijzen waren zoo laag, dat het niet de moeite loonde om speciaal puf te vangen. Thans brengt zij echter, daar zij wegens gebrek aan zeevisch voor menschelijke consumptie wordt gebruikt, zeer goede prijzen op. Aan de vraag naar zeevisch is hiermede uiter aard niet voldaan. Daarom is met medewerking van de Nederlandsche visscher ij centrale thans door enkele importeurs te IJmuiden de import van Deensche visch wederom krachtig ter hand genomen. De Deensche visschers kunnen in de Oostzee wederom geheel vrij visschen. Aan de Westkust zijn zij gebonden aan de drie mijlszöne, doch omdat het water aan de Deensche westkust die per is dan aan de Nederlandsche, is dit bezwaar gering. De goede Deensche vischwaters, en daar kunnen de Nederlandsche visschers van mee praten liggen vlak onder de kust. Bovendien wordt in Denemarken door kleine schepen met een ingebouwde bun-gevischt. De schepen blijven één tot anderhalven dag weg en brengen le vende waar aan den wal. Deze visch is dus van uitstekende kwaliteit. De export naar ons land gaat per vrachtauto. De quanta zijn voorloopig nog gering, ongeveer 20.000 kilogram per week. Er worden echter po gingen in het werk gesteld deze hoeveelheden te verhoogen en te meer daar Nederland uitste kende prijzen betaalt, is van weerszijden groote animo voor den import in ons land. Deze invoer is in hoofdzaak te IJmuiden ge concentreerd. Vandaar wordt zij door bestaande Instellingen verder gedistribueerd. In hoofdzaak wordt schol, kabeljauw, makreel en schar inge voerd. De prijzen zijn gezien de groote vraag, zeer goed. Een kilogram schol of schar brengt in den groothandel 60 cent op. Voor een kilogram makreel wordt ongeveer 30 cent betaald. De thans geïmporteerde quanta zijn in ver gelijking met de vraag in normale tijden gering. In de eerste maanden van dit jaar, toen de vis- scherij reeds onder zeer moeilijke omstandighe den plaats had vielen per week gemiddeld 25 trawlers, ieder met 20.000 kilogram aan boord de haven van IJmuiden binnen. Boven dien brachten de verschillende loggers en kust- visschersvaartuigen nog ongeveer 200.000 kilo gram aan den afslag. Een vierde daarvan werd geëxporteerd naar België, Frankrijk en Duitsch- land. De Deensche visschersvloot is te gering om ons land ooit dergelijke hoeveelheden te kunnen bie den. Inmiddels is men te IJmuiden echter bezig maatregelen te treffen de visscherij weer te doen herleven. Men onderzoekt of de Nederlandsche schepen in de Oostzee of de Westelijke Deensche watoren een emplooi kunnen vinden. De visscherij in de binnenwateren beleeft uiteraard thans een gouden tijd. De hoeveelheid snoekbaars, baars en paling, om enkele der voor naamste soorten te noemen, is evenwel te gering ,°,f werkelijk een oplossing voor de vraag naar visch te kunnen brengen. (A.N.P.) Franklin D. Roosevelt. In de laatste zeven jaar is het de Democratische Partij gelukt de democratie door defensieve bewa peningen te versterken tegen openlijke of verkapte agressie, evenals door verbetering van het econo mische prestatievermogen en door opheffing van de sociale positie. Op deze verdiensten is men trotsch. Zij vormen de verdienste van het schitte rende en moedige leiderschap van Roosevelt en van zijn staatkunde en die van het congres". Verder wordt woordelijk in het program ge zegd: „Het volk der Vereenigde Staten is vastbe sloten er zorg voor te dragen dat de in Europa, Azië en Afrika woende oorlog niet overslaat naar Amerika. Wij willen niet deelnemen aan de over zeesche oorlogen en wij zullen onze strijdkrachten te land, ter zee of in de lucht niet uitzenden gevechten in vreemde landen buiten het Ameri kaansche continent, uitgezonderd in geval van een aanval. Wij bepleiten de Monroeleer, die wij meedoogen- loos zullen uitvoeren en verdedigen. Riohting en doel van onze buitenlandsche politiek zal evenals in het verleden ook in het vervolg bestaan in de veiligheid en verdediging van ons land en in het behoud van den vrede. In het program wordt verder gezegd: „Het strekt de vooruitziendheid van Roosevelt tot eer dat de landsverdediging der Vereenigde Staten thans op het hoogtepunt staat van haar prestatie vermogen in tijd van vrede. Amerika moet zoo sterk zijn dat geen enkele mogelijke combinatie van machten een aanval kan wagen. Men zal Amerika een onoverwinnelijk luchtwapen, een voor de bescherming van al zijn zeekusten en na tionale belangen bekwame marine en een volledig uitgerust, gemechaniseerd leger geven. Ervaringen van andere naties leeren dat alleen een totale de fensie aanvallen kan afwijzen. Om te waarborgen, dat de bewapening der Vereenigde Staten zal be staan uit wapens des vredes, zal men de traditio- neele politiek der goede nabuurschap voortzetten, de rechten van anderen en de verdragsverplichtin gen eerbiedigen, den buïtenlandschen handel culti- eeren door handelsverdragen en de economische samenwerking met de republieken van het weste lijk halfrond bevorderen. Om redenen van zelfverdediging en van een goed geweten, zoo gaat het programma verder, kan de grootste democratie ter wereld zich niet veroorlo ven de „aangevallen" volken te ignoreeren en „wij erplichten ons derhalve dien volken iedere mate- rieele hulp te verleenen, voor zoover dat vereenig- baar is met de wetten en de belangen van onze eigen landsverdediging". Op binnenlandsch politiek gebied zegt het pro gram voortzetting toe van de tot dusverre gevoerde landbouwpolitiek en een verhooging van het in komen der farmers, uitbreiding van het program tot behoud van den bodem, vermindering van de schuldenlast, die op het land drukt, uitbuiting van waterkracht, herbebossching enz. Wat de arbeidspolitiek betreft wordt de nadruk gelegd op het recht der arbeidenden op collectieve onderhandelingen. Evenals in het verleden zal een ongebreidelde concentratie van economische macht en uitbuiting van den verbruiker en den spaarder ook in het vervolg bestreden worden. De economie der Vereenigde Staten staat op den drempel van een groot nieuw tijdperk op alle gebieden. Ter uitbreiding van de werkgelegenheid stelt het program dan voor een conferentie bijeen te roepen, voor de oplossing van de werkloosheid on'der lei ding van Roosevelt. Een afzonderlijk hoofdstuk van het program is gewijd aan de negers, voor wie een rechtsgelijke behandeling bij aanstelling in regeeringsdiensten bij de verschillende wapens wordt' geëischt. VOORSTEL RYAN VERWEKTE TUMULT. CHICAGO, 18 Juli (D.N.B.) In verband met de voorlezing van het partijprogram is het op den democratischen partijdag tot een groot tumult ge komen, toen afgevaardigde Ryan een voorstel in diende, dat gericht was tegen een derden ambts termijn van Roosevelt. Senator Wheeler zag ver volgens af van zijn candidatuur voor het president schap, aangezien het partij program, naar hij ver klaarde, rekening hield met zijn wenschen ten opzichte van de buitenlandsche politiek, zoodat niets meer in den weg stond aan een benoeming van Roosevelt. Wat zegt gij van de boterbons, mevrouw, Nou, meen'ge bons is harder aangekomen, 't Is heusch zoo bar nog niet voor ons, mevrouw, Wanneer het alles samen wordt genomen. Het is maar zaak, het tactisch te bezien, Val er niet met uw neus in, mag ik raden, Want dat leidt tot verspilling, bovendien Is 't wijs er niet de boter uit te braden. Heb daarbij nimmer boter op uw hoofd, En denk erom, 't niet aan de galg te smeren, Al wordt geen boter tot den boom beloofd, Men zal u ook niet boter-koeionneeren. U krijgt dit nu zoo op uw boterham, Maar dat zal u toch op zichzelf niet grieven, U krijgt uw vet wel (een kwart kilogram) Dus zend geen ontevreden boterbrieven. Wij wennen wel aan het gebruik van bons En zullen onzen weg ook hierin vinden, Nietwaar, het botert heusch nog wel met ons, Zelfs meer dan dat, met tweeënhalf ons, vrinden. P. GASUS. Churchill's politiek. Critiek van het ttHambiirger Fremdenblatt" Het D.N.B. meldt: De onverantwoordelijke poli tiek van een Churchill wordt door het „Hambur ger Fremdenblatt" met het oog op de komende beslissing, nog eens critisch beschouwd. Het blad schrijft: „In alle landen buiten het Britsche eiland weet men heel goed dat de uittartende verklaring van den Britschen eersten minister maar voor één enkel antwoord ruimte open laat: de militaire slag, die door het Dui- sche rijk met onverbiddelijke kracht zal worden toegebracht. De geschiedenis is er de le vende getuige van dat de voorwaarden voor een oplossing der tegenstellingen tusschen de Duit- sche en Britsche rijken op verschillende tijdstip pen aanwezig waren. Nog op 16 October van het vorige jaar zag En geland zich geplaatst voor de mogelijkheid in te stemmen met een vredesplan, waarbij aan het Duitsche rijk zijn natuurlijke leidende plaats in Europa zou zijn verzekerd, zonder de overzeesche taak van het Britsche rijk daardoor in het ge drang te doen komen. In plaats daarvan stelt Engeland nu zelfs zijn wereldrijk in de waag schaal, daar de inwendige samenhang van het rijk door een militaire nederlaag van het eiland niet onberoerd kan blijven. Overigens had de eenheid van het Britsche rijk, bij cle groote vraagstukken, die Engeland en Duitschland aan gingen, nooit ter sprake behoeven te komen. In dien men de dingen ziet in dit licht wordt de misdadige koers van den avonturier Churchill in zijn geheele wereld politieke draagwijdte duide lijk. Wanneer Churhill aankondigt dat hij Londen wil verdedigen tot het in puin en asch ligt, dan geeft hij daarmee te kennen dat het eiland heeft opgehouden een eiland te zijn. Verder laat hij doorschemeren niet meer in staat te zijn aan een Duitschen aanval ernstigen tegenstand te bieden. De eenige verdienste van zijn verklaring bestaat daarin, dat „urbi et orbi" het militaire karakter van de Britsche hoofdstad op plechtige wijze is verkondigd. Men zal er zich niet over be hoeven te verbazen, indien de voorspelling van Winston Churchill in vervulling gaat. Politieke verstandsverbijstering blijkt al uit het simpele feit dat deze doldrieste Churchill Londen 't lot van Warschau en Rotterdam wil laten treffen. Ook "n dergelijke daad van vertwijfeling zal niet kunnen verhinderen dat de nieuwe orde op 't Europeesche vasteland met het stempel van de Duitsche en de Italiaansche overwinning zal wor den gevestigd. Men kan slechts glimlachen over de onmach tige pogingen van dezen doodgraver van het Britsche rijk om overal en nergens ter wereld fronten tegen Duitschland en Italië te vormen, hoewel de voorwaarden voor zulke fronten ont breken. De belangrijkste dier voorwaarden was het vertrouwen in de Engelsche kracht bij dezen beslissenden strijd, waartoe Engeland de mach ten van de as heeft- uitgedaagd en die thans voor de deur staat." brengt U deze week muziek en romantiek. (Vincenzo Bellini's groote liefde) met MARTHA EGGERTH en PHILIPS HOLMES. Vóór de pauze „MAN TEGEN MAN". Een sterke film uit het Wilde Westen. (Adv. Ingez. Med.) Gibraltar opnieuw gebombardeerd. Hooden ,,Ark Royal weer getroffen. Het D.N.B. deelt mede: Naar uit La Linea wordt gemeld is Gibraltar Dinsdag opnieuw gebombar deerd. Van het Britsche slagschip „Hood" en van het vliegtuigmoederschip „Ark Royal", die korten tijd geleden zwaar beschadigd in de haven waren aangekomen, stegen geweldige rookwolken op, die doen veronderstellen, dat deze schepen op nieuw zijn getroffen. Maandag is Gibraltar vier keer gebombardeerd. In La Linea zijn talrijke personen door granaatsplinters van het Britsche luchtafweergeschut gewond. Geen uitzonderingen. Het A.N.P. meldt d.d. 17 Juli uit 's-Gra- venhage: „In Duitsche bevoegde kringen is men geenszins ingenomen met afzonderlijke acties, welke op eigen houtje worden onder nomen door groepen, die blijkbaar van elk ver antwoordelijkheidsgevoel en bovendien van eiken schijn van autoriteit zijn gespeend. Van genoemde zijde vestigt men er dan ook onze aandacht op, dat de Duitsche autoriteiten niet zullen dulden, dat met 't verbod van 't houden en di'agen van wapenen, hetwelk in de eerste dagen der bezetting is afgekondigd, door wie ook de hand wordt gelicht. Op dit verbod kent de overheid geen uitzonderingen, het moet over de geheele lijn en tegenover iedereen worden toegepast". Goede tijding voor de H. O. V. Voorstel voor meer subsidie in aantocht. In de vergadering van dear Haarlemschen ge meenteraad lieeft wethouder W. J. A. Westerveld Woensdagmiddag medegedeeld, dat het bestuur van de H.O.V. in verband met den ernstigen financiee- len nood van de vereen iging zich tot de autoritei ten in Den Haag om hulp had gewend. Hij kon de aangename mededeeling doen dat het bestuur daar een goed oor had gevonden. De voorwaarde werd echter gemaakt, dat de gemeente Haarlem weer de oude subsidie zou moeten verleenen want dan konden ook het rijk en de provincie meer subsidie gevenen De heer Westerveld vroeg aan den raad, of die er in beginsel geen bezwaar tegen zou hebben, als B. en W. binnenkort met een voorstel komen, de oude subsidie (hij bedoelde die van f 30.000) weer aan de H.O.V. te geven. Thans krijgt de H.O.V. f 15.000. Niemand maakte er bezwaar tegen BEVERWIJK De distributie van boter en vet. De uitreiking van boter en vetkaarten. Met ingang van 29 Juli zal uitsluitend boter en vet verkrijgbaar zijn op speciale boter- en vet kaarten. De afgifte van deze kaarten is afhankelijk flfee too ®r. Z(t 20 ©r. SntMrrtörjW ioo©r. - Ppmwrtf "1 f 1 III I 1; xoo'©r, I 1 'XXutfcfye TBcftrmacK 1 2titter '2O0 1 I 1 l r, .v. -Deutfcfic iHMfrrmacfk $Föt5o©r Sfcrto'SUfcMimtt die thans geldig zijn BROOD. Bon 51 tot en met 60 (broodbonboekje). Geldig tot en met 18 Juli; rechtgevende op totaal 2000 gram brood. Bons 61 tot en met 70 broodbonboekje Geldig van 15 Juli tot en met 21 Juli (eventueel tot en met 25 Juli), recht ge vende op totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 85 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 k.g. suiker. MEELWAREN. Bon 90 uit het Algemeen distributieboekje Geldig tot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond tarweboem of tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Bon 75, rechtgevend op hetzelfde rant soen, geldig tot 26 Juli. BOTER EN VETTEN Bon 67 en 68 uit het Algemeep distribu tie boekje. Geldig tot 28 Juli. Recht gevend op 1/2 pond boter of mar garine of vet. De verkoop van grutterswaren is tot 22 Juli stopgezet. PETROLEUM. (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 3". Geldig: Tot en met 28 Juli. Recht gevende op: 2 Liter. i Voor de leden van de Duitsche Weermacht, die buiten de menage zijn en dus in eigen onderhoud moeten voorzien, zijn bonnen uitgegeven, waarop zij gedistri bueerde goederen bij den detailhandel kunnen verkrijgen. Deze bonnen gelden evenzeer als gewone distributiebonnen en de levering op vertoon van deze bonnen is verplicht. Ze varieeren van kleur naar gelang verkrijgbaar gestelde artikel. van van het daarop van het gezinsinkomen, waaronder verstaan wordt l\et gezamenlijk inkomen van alle leden van het gezin of samenwoning het inkomen van inwonend personeel blijft buiten beschouwing. Niet tot het gezin behoorende personen (kost gangers, kamerbewoners, pensiongasten enz.), in woners, wier verzorging geheel of gedeeltelijk door of vanwege den hoofdbewoner geschiedt, moeten een afzonderlijk aanvraagformulier invullen, die te verkrijgen zijn op het kantoor van den distribu- tiedienst. Voor alle gezinsleden wordt een heele boter- of vetkaart verstrekt, met uitzondering van de kin deren, die op 1 Juli 1940 nog geen 5 jaar waren. Deze krijgen een halve kaart. Degenen, die in aan merking komen voor extra-boter of vetkaarten voor zwaren of zeer zwaren arbeid ontvangen hier over nader bericht. Een speciale aanvraag is hier voor niet r.oodig. Bij de uitreiking van de boter_ en vetkaarten moeten wonden overgelegd: le. De stamkaarten van alle leden van het ge zin; 2e. De aanslagbiljetten van het hoofd van het gezin en alle gezinsleden, die aangeslagen zijn in de Gemeentefondsbelasting, belastingjaar 1939 1940; 3e. Het ingevulde formulier M.D. 54. De uitreiking van boter- en vetkaarten zal ge schieden in het Gymnastieklokaal aan het C. H. Moensplein. De gelegenheid tot het afhalen zal be staan, dagelijks van 912 uur, 25 uur en van —9 uur, en wel op: Vrijdag 19 Juli voor bewoners van de navolgen de straten: St. Aagtendijk, Acacialaan, Adrichem- straat, Akerendamlaan, Alb. van Saxenstraat, Alkmaarscheweg, Arendsweg; Zaterdag 20 Juli voor de bewoners van de As- sumburgstraat, Baar straat, Bankelaan, Beecksangh laan, Begijnstraat, Berkenlaan, Bloemhofstraat, Bloksteeg, Boeweg. Boogaardlaan, Brandsteeg, Breestraat, C. H. Moensplein, C. H. Moensstraat, C. Amsestraat, Deken Waarestraat; Maandag 22 Juli voor bewoners van den Corn. Matersweg, Creutzberglaan, Dierluststraat, Duin- wijklaan. Galgen weg, Gladiolenlaan, Graafwijk straat, Grensstraat, Groenelaan, Groote Houtweg; Dinsdag 23 Juli: voor bewoners van de v. Ha- rencarspelstraat, Havenstraat, Heemskerkerweg, H. Burgerstraat, Hobbestraat, Hofdijkstraat, Hof- landerweg, v. Hogendorpstraat, Iepenlaan, Jan Alsweg, Jan Vermeyenstraat, Jan van Kuykweg. Woensdag 24 Juli voor bewoners van den Ka- gerweg, Kanaalweg, Kastanjelaan. Kees Delfsweg, Kerkstraat, Kloosterstraat, Koningstraat, Kool straat, Koudehorn, Leliestraat, Lindenlaan, Lijster beslaan, M. v. Heemskerkstraat, Marktweg, Mee- resteynstraat, Meerstraat, Mr. van Lingenlaan, Munnikenweg, Narcissenweg; Donderdag 25 Juli: voor bewoners van de N. Soholtestraat, Nieuweweg, Nieuwstraat, Noorder- weg, Noorderwijkweg, Oostertuinen. Oosterwijk straat, Parklaan, Patersweg, Peperstraat, Populie renlaan, Pruimendijk, Pijpkade, Raadhuisstraat, Reguliersstraat, Reguliersdwarsstraat, Romerkerk- weg; Vrijdag 26 Juli voor bewoners van de Scheybeeck laan, Schoollaan, Dr. Schuytstraat, S. Rumping- straat, Spoordijk, Str. van Linschotenstraat, Stum- phiusstraat, Torenstraat, Tulpenlaan, Velservveg, de Visscherstraat, Vondellaan, Westerhoutweg, Wilhelmir!'astraat, W. Pastoorstraat, W. en Deken straat, Wijkermeerweg, Zeestraat; Zaterdag 27 Juli voor de bewoners van Wijk aan Zeg, af te halen aan de politiepost, St. Odulfstraat, van 912 en van 24 uur. De afhaling der kaarten mag niet door kinderen •geschieden.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1