IJmuider Courant CITY TAX U BELT Snel werken. Roosevelt's nieuwe candidatuur. E LZ E R's Geest èn lichaam. Bonnen 25e JAARGANG No. 219 Uitgave Lourens Costei, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Hmuider Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. DAGBLAD VUOK VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beiiaive op Zon- en Feestdagen Dirrctie:P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 19 JULI 194Ö Abonnementen per week /0.12J4, per maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Bij het streven naar eenheid en opheffing van de bestaande versnippering van krachten, dat thans op zoo velerlei maatschappelijk gebied aan de orde is, moeten ingrijpende regelingen en besluiten op korten termijn tot stand gebracht worden. Dat is niet zoo eenvoudig maar het getuigt van besef der werkelijkheid zich er krachtig op toe te leggen. Dat is in het algemeen waar het besluiten geldt, door organisaties en ook door openbare besturen te nemen, een zaak van belang. Toen in de gemeen teraadszitting van Bloemendaal, op 12 Juli, B, en W. het voorstel indienden om de politie met eenige agenten en een inspecteur uit te breiden omdat de ons land bezettende overheid wenschte dat 380 officieren en 8000 manschappen voor 1 Augustus bij de rijks- en gemeentepolitie zouden zijn ingedeeld, knoopte burgemeester Den Tex daar een korte waarschuwing aan vast. Hij zeide dat het autoritaire bewind dat ons land thans re geert zeer snel werkt en dat uit het verslag van de vorige raadszitting bleek dat de leden van den Raad zich nog niet konden aanpassen aan het tempo, dat van boven af opgelegd wordt. Hier schuilde een groot gevaar in want kon de Raad het tempo niet volgen dan bestond kans, dat hij zou worden uitgeschakeld. „Wij moeten nu over veel scheidingsmuurtjes heenstappen", zei de bur gemeester. „Dat gebeurt nog te weinig en dat ver ontrust mij. Wanneer wij Nederlanders niet in vlugger tempo kunnen werken, zullen anderen het doen". Dit citeer ik uit het Bloemendaalsohe raadsver- slag, er aan toevoegend dat de uitbreiding van de politiecorpsen een verheugend feit is. Ook wat de stad Haarlem betreft, waar daar al sinds vele jaren behoefte aan bestond. Buitendien is het duidelijk dat deze maatregel ten aanzien van gedemobiliseer de militairen deel uitmaakt van het streven, Ne derland van den geesel der werkloosheid te ver lossen. Op een ander gebied, dat per sport, is gebleken dat de in principe reeds aangenomen fusie van de in ons land bestaande voetbalbonden niet het snelle verloop heeft, dat van overheidszijde gewenscht wordt geacht. Het A.N.P. heeft daarover een uit voerige uiteenzetting gegeven, die wij gisteren hebben gepubliceerd. Daarin werd gezegd: „Wij leven nu eenmaal im een anderen tijd, waarin men niet langer confereert dan strikt noodzakelijk is en spijkers met koppen weet te slaan." Het is prac- tisch noodzakelijk dat de voetbalbonden snel werk verrichten omdat de nieuwe competities al naderen, een groote eenheids-organisatie tijdig gereed zal moeten zijn met nieuwe indeelingen en ook fusies van 'zwakke vereenigingen gewenscht zijn. Evenals anderen heb ik onlangs voldoening ge uit over de fusie der voetbalbonden en de sohei- 'dingsmuurtjes in de sport aangeduid als een sterk- staaltje op het gebied! van den „schotjesgeest" in ons land, waaraan velen zich in: den loop der ja ren geërgerd hadden. Nu blijkt dat ook de voetbal bond-bestuurders een extra aansporing noodig hebben om snel te werken. En allicht is dat in hoofdzaak te wijten aan ongewoonte, om belang rijke besluiten op korten termijn te nemen. Want ik geloof dat het aantal menschen in ons land, dat den schotjesgèest met instemming den rug toekeert, zeer groot is en dat bovendien het besef dei- nieuwe werkelijkheid snel veld wint. Die methode van snel handelen en besluiten ligt velen nog moeilijk omdat zij gewend zijn geweest aan lange debatten, tegenvoorstellen, amendemen ten, verdagingen, commissie-rapporten, nieuwe de batten en de heele rompslomp die aan dit alles vast zat, tenslotte zeer vaak besloten met het vol gen van een tusschenweg: een compromis, dat veelal niemand geheel bevredigde. Nu is Donderdag een mededeeling gekomen van den secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, waarin deze verzekert dat hij niet twij felt aan het tijdig gereed komen van organisatie van den Nationalen Voetbalbond. Dat zal dan ook wel gebeuren, maar er is al aanleiding genoeg om er den nadruk op te leggen dat wij onze werk methoden in vergaderingen zullen moeten herzien. Dat is in het algemeen, belang van ons volk zelf. En zou men willen beweren dat de oude manier verkieselijk was? Wie de herinnering heeft aan het bijwonen van tallooze vergaderingen van velerlei aard, waarin onnoodig tijd verdaan werd met breed voerig gepraat en gewichtig gedoe, over allerlei verschilletjes in opinie en hoevelen hebben die herinneringen niet, evenals ik weet dat de goede methode een veel snellere moet zijn. Als men een zaak goed voorbereid heeft en dus ter zake kundig is, als men het doel der bespreking goed voor oogen heeft, moet mén snel kunnen werken. En daarbij voor oogen houden dat het algemeen belang over weegt en niet het eigen voorkeurtje of dat van enkelen, met wie men het eens is. Wie onder voorzitters vergaderd heeft, die de gave van het presideeren bezaten en zich daarbij boven de partijen wisten te stellen en het algemeen belang als hun richtsnoer hielden, heeft dat ook menigmaal gevoeld. Maar lang niet altijd konden zulke voor- j zitters hun streven doorzetten. Er wordt een geest vereischt die het algemeen Nederlandsch belang vooropstelt, die de zwakheden van verdeeldheid in ziet en de kracht van eenheid, in ons aller belang, begrijpt. Niet alleen eischen de omstandigheden dat, maai- felf hebben wij te erkennen dat wij ermee ge baat zullen zijn als wij ons van de versnippering en schotjesgeest bevrijden. Die op den duur trouwens toch niet had kunnen en mogen blijven. R. P. Britsche torpedojager verloren gegaan. LONDEN, 18 Juli. De Admiraliteit meldt het verlies van den torpedojager „Imogen". Deze bodem had een waterverplaatsing van 1.370 ton en een bezetting van 145 man. Verdeelde meeningen in de Amerikaansche pers. Het D.N.B. bericht uit New York: In het mid delpunt van de belangstelling der New Yorksche pers staat de aanwijzing van Roosevelt tot can- didaat voor het presidentschap voor de Demo cratische Partij. De reactie van de bladen is ver deeld. Terwijl de „New York Daily News" zonder voorbehoud „applaudisseert", doen andere bladen, zooals de „Daily Mirror" en de „New York Herald Tribune" een zeer critisch geluid hooren. Ook de in partijpolitiek opzicht onafhankelijke „New York Times" komt rond uit voor haar te leurstelling over de verkiezing van Roosevelt tot candidaat voor een derden termijn. Het blad ver wijt Roosevelt gebroken te hebben met de Ame rikaansche traditie. Het is duidelijk dat Roosevelt een derde ambtsperiode heeft gewild, omdat hij' overtuigd is van zijn „onmisbaarheid". De „New York Herald Tribune" verklaart dat de Democratische Partijdag de Amerikaansche overlevering met de voeten heeft getreden en een dictatuur uitoefent, zooals men die in de politieke geschiedenis van de Vëreenigde Staten nog nim mer heeft aanschouwd. Machtshonger heeft Roosevelt bewogen door intriges achter de scher men elke concurrentie onmogelijk te maken. De Democratische gedelegeerden te Chicago hebben een bevel van het Witte Huis voorgelegd gekre gen en hun eenige taak was dat te ratificeeren. Met een verkiezing naar vrije democratische be grippen heeft dat alles niets uit te staan. De „Daily Mirror" noemt den partijdag „het meest beschamende schouwspel der Amerikaansche partijpolitiek". Een nader D. N. B.-bericht meldt: Alle ooggetuigen oefenen scherpe critiek uit op de methoden, waarmede men de „met algemeene stem men" tot stand gekomen benoeming van Roosevelt tot candidaat voor het presidentschap heeft verkre gen. De hoofdredacteur van de „Washington Times Herald", Waldrop, schrijft: ,De volksmenigte heeft zich meester gemaakt van den democratischen partijdag. De door burgermees ter Kelly geënsceneerde „geestdrift" had duizenden zwervers zonder toegangskaart aangelokt. Zoo wa ren de onmachtige gedelegeerden gedwongen buiten het program om te gaan en terstond voor de candi datuur van Roosevelt te stemmen". Andere getuigen laten het licht vallen op het krachtige verzet, dat losgekomen is voor de stem ming tegen een derde candidatuurvan Roosevelt. De .Washington Pust" geeft uitdrukking aan zijn vol doening over het feit, dat Huil de candidatuur van Roosevelt is blijven afwijzen. Het groote orgaan er kent dat de tactiek van Roosevelt handig kan wor den genoemd. Weinigen echter vinden haar bewon- derenswaardigd. Door zijn schaakzetten heeft Roo sevelt de benoeming van andere candidaten onmo gelijk gemaakt. De uitslag van den dag stelt hem geenszins in het licht als den besten dienaar van het volk, maar wel als den geslepenste in-den strijd te gen de oppositie. Deze karaktertrek zou het beste ar gument vormen tegen een wederwom voor vier ja ren toevertrouwden van het presidentschap aan Roosevelt. Het Duitsche luchtwapeu. De jongste operaties. Het D.aN.B. meldt: Het Duitsche luchtwapen zet zijn aanvallen tegen Engeland met onverbiddelijke hevigheid en trefzekerheid voort. Op 16 Juli kregen groote gebieden van het Britsche eiland als gevolg van het buitengewoon slechte weer een korte adempauze. Toch werden ook op dezen dag nog verschillende doelen in Noord-Schotland en bij Scapa Flow op succesvolle wijze met bommen bestookt. In de Firth of Forth werden vier groote koopvaardijschepen met een totalen inhoud van ongeveer 24.000 ton in brand geschoten. Eveneens werden de haveninstallaties van Thourso met veel resultaa gebombardeerd. Op 17 Juli waren de aanvallen op een fabriek in Eastbourne en op de haveninstallaties van Portland, waar groote branden het vernietigings werk der Duitsche bommen voltooiden, van bij zonder doorslaggevende uitwerking. Een groqte wapenfabriek bij Greenock werd door duikbommenwerpers .aangevallen en door ver scheidene voltreffers grootendeels vernield. Hét door de Duitsche troepen bezette eiland Ouessant (men zie het legerbericht. Red.) ligt. vlak voor de westkust van Bretagne en vormt in het algemeen het meest westelijke punt van Euro- peesch Frankrijk. De beteekenis van dit eiland ligt in het feit dat van hier uit de geheele scheepvaart naar en Bres gecontroleerd kan worden. Duitsch legerbericht. HEERENMODEHUIS, ZEEWEG 78 VOOR DE VACANTIE IETS NIEUWS (Adv. Ingez. Med.) Duitsche troepen landen op het eiland Ouessant. BERLIJN, 18 Juli (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: In overzeesche wateren opereerende Duit sche oorlogsschepen hebben nog 30.000 br. reg. ton scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij in den grond geboord. Met vaartuigen der marine zijn Duitsche troepen geland op het voor Bretagne liggende eiland Ouessant; Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben het exer citieterrein Aldershot, benevens vliegvelden, fa brieken en haveninstallaties in Zuid- en Midden- Engeland aangevallen. Op het vliegveld Tunbridge Wells, in een fabriek te Eastbourne en in de haveninstallaties te Port land werden bijzonder zware branden waargeno men. Op een groote wapenfabriek in Greenock werden verscheidene voltreffers geplaatst. Bij aanvallen op schepen in het Kanaal gelukte het een koopvaardijschip in brand te zetten, be nevens een tweede koopvaardijschip en een pa trouille boot met bommen zoo zwaar te beschadi gen dat de bemanningen de schepen moesten ver laten. Gedurende den nacht het Rijn- en Roergebied binnenvliegende vijandelijke toestellen werden door luchtafweer verdreven of verhinderd hun bommen neer te werpen op de beoogde doelen. Eenige lukraak neergeworpen bommen richtten noch persoonlijke, noch materieele schade aan. Een vijandelijk vliegtuig van het type Bristol- Blenheim werd in een luchtgevecht ten noorden van Cherbourg neergeschoten, een eigen vliegtuig is boven het Kanaal neergestort. (Met ingang van den nieuwen cursus zal op de scholen weer veel aandacht worden gewijd aan de lichamelijke opvoeding) Ja, de geest is hoogst belangrijk En de stof is zeer omvangrijk, Die daarin wordt uitgestort; Maar 't moet op den duur zich wreken, Als 't eenzijdig wordt bekeken, Als bij 't knappe geesten kweeken 't Jonge lichaam gaat verweeken, Daar het glad vergeten wordt. Als in 't jonge menschen leven Niets dan wijsheid wordt gedreven. Raakt het cerebraal versuft; Laat de borstkas zich verbreeden, Maak ze flink van lijf en leden, Om het leven in te treden. Geef ze lichaamskrachten mede Naast" het geestelijk vernuft. Laat ze geest én lichaam trainen, Zet ze met twee sterke beenen Vierkant stevig op den grond; Dat ze in hun toekomstdagen Mogelijke tegenslagen Ook manmoedig, zonder klagen Kunnen dragen en verjagen, Frisch, veerkrachtig en gezond. P. GASUS. Levensmifltlelen voor Frankrijk floor de Engelschen in beslag genomen. Het D. N. B. meldt: De Engelsche marine heeft, naar de „Petit Dauphinois" uit Clermont-Ferrant meldt, voor een deel nog voor het afbreken dei- diplomatieke betrekkingen met Frankrijk een reeks schepen, welke voor Frankrijk dringend noodige levensmiddelen en andere goederen vervoerden, in beslag genomen. Zoo legden zij o.m. beslag op 13.000 ton gedroogde groenten en 60.000 ton olie, 70.000 ton olienoten en 15.000 ton copra, 90.000 ton suiker, 18.000 ton koffie. BEVERWIJK Bevredigend verloop van den handel. Groote verscheidenheid van groenten op de markt. De aanvoeren der verschillende groentesoor ten bleven vrijwel gelijk aan die der vorige week, zoodat de markt van alle zomerproducten ruim voorzien was. Geheel anders was het echter in de fruitafdeeling, waar het hoofdproduct, de aardbeien in snel tempo in aanvoer terugliep. Het seizoen kan thans weer als afgeloopen worden beschouwd. Het verloop van den handel was gedurende de af geloopen week niet ongunstig, daor in doorsnee de prijzen op een behoorlijk peil bleven. Ofschoon de aanvoer van sla vermindert is dit artikel geregeld nog ruimschoots voorradig. De prijzen zijn wegens kwaliteitsverschil meestal nog al schommelend en wisselden naar soort van f 0.50f 1.60 per hon derd. Enkele uitzonderingen liepen soms tot twee gulden. Andijvie begint zoo langzamerhand ook weer een grootere plaats onder de aanvoeren in te nemen. Hiervan kwamen deze week al flinke par tijen aan de veiling. De prijzen varieerden naar ZEESTRAAT 44 BEVERWIJK. en wij komen met één van onze nieuwste en meest comfortabele wagens. Bijzonder geschikt voor lange afstanden en trouwrijden. Beleefd aanbevelend. (Adv. Ingez. Med.) kwaliteit van f 1f 1.80 per 100 stuks. Postelein was de laatste dagen weer iets vlotter te ver- koopen dan vorige week, toen voor sommige partijen de prijzen zeer laag waren. Bij het begin van deze week herstelden zich de prijzen, zoodat Maandag j.l. noteeringen voorkwamen naar kwaliteit van 37 ct. per K.G. In het midden van deze week liepen deze echter weer terug en noteerden toen van 35 ct. per K.G. Bospeen is momenteel een massa-artikel en wordt thans in groote partijen aangeboden. Daar echter van alle partijen een gedeelte voor export naar Duitschland wordt af genomen werd dit product tot heden geregeld ge plaatst en konden de prijzen op behoorlijk peil blijven. De noteeringen wisselden naar soort en kwaliteit van 4y28 ct. per bos, terwijl voor was. peen de noteeringen dezelfde verhouding per K.G. vertoonden. De aanvoer van bloemkool bleef deze week nog groot. Voor de goede soorten was belangstelling ge noeg; voor mindere soorten bestaat daarentegen weinig kooplust en werden slechte prijzen gemaakt Voor beste soorten bewogen zich de noteeringen van 1014 ct.; mindere kwaliteit wordt verkocht voor 48 ct. per stuk. Tomaten waren deze week iets meer aangevoerd. De prijzen liepen uiteen naar soort van 1422 ct. per K.G. Komkommers be- die thans geldig zijn BROOD. Bons 61 tot en met 70 (broodbonboekje). Geldig van 15 Juli tot en met 21 Juli (eventueel tot en met 25 Juli), recht ge vende op totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 85 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht, gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 k.g. suiker. MEELWAREN. Bon 90 uit het Algemeen distributieboekje Geldig tot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond tarweboem of tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Bon 75, rechtgevend op hetzelfde rant soen, geldig tot 26 Juli. BOTER EN VETTEN. Bon 67 en 68 uit het Algemeen distribu tie boekje. Geldig tot 28 Juli. Recht gevend op 1/2 pond boter of mar garine of vet. De verkoop van grutterswaren is tot 22 Juli stopgezet. PETROLEUM. (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 3". Geldig: Tot en met 28 Juli. Recht gevende op: 2 Liter. In de veenderijen van de Peel nabij Helenaveen in Noord-JBr<*oant wordt nu de turf gestoken, welke een kostbare vervanging van steenkool voor den komenden winter beteekent. Uitgespreid wordt het product gedroogd en opgestapeld, om verzonden te worden. ginnen ook in aanvoer toe te nemen. De prijzen hoewel zij nog redelijk zijn, vertoonden toch een daling. Voor eerste soort stonden de noteeringen op 45 ct., voor 2e soort op 2y2^Vz ct. per stuk. Het aanbod der verschillende soorten doppers was nog zeer groot. De kwaliteit van de diverse soorten is tot heden zeer goed. Voor deze producten bestaat veel belangstelling wat de prijzen ten goede komt. Doppers noteerden de afgeloopen week onge veer van 1216 ct. Raspers en caupcijners 15 20 ct. per K.G. Peulen worden weinig meer aan gevoerd in hoofdzaak bestaat het aanbod thans uit restanten. Hiervoor liepen dan ook de prijzen sterk uiteen, namelijk naar kwaliteit van 1830 ct. per K.G. Tuinboonen waren ook nog in groote partijen aanwezig-, doch de oogst hiervan heeft ook weer haar hoogtepunt bereikt. Hiervoor ston den de noteeringen naar soort van 4y28 cent per K.G. Het aanbod van snijboonen was nog be perkt, maar dubbele boonen daarentegen kwamen in groote partijen aan de markt. De noteeringen bewogen zich van 13'/215 ct. per K.G. Aardbeien die de laatste dagen nog werden aangeboden, maakten verschillende prijzen, daar de kwaliteit vaak ver uiteen liep. Voor sloffen besteedde men f 0.50f 1.10 en voor doosjes 10—20 ct. Ook bij de verscheidene bessensoorten verschilt de kwaliteit vaak heel veel, wat dan in den prijs M uiting komt.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1