Uit de Pers. Benoeming leerares aan de Huishoudschool. Per 1 April j.l. is op haar verzoek aan mej. C. K&askooper, leerares in het vak koken en voedings- Ippi aan de gemeentelijke huishoud- en industrie school alhier, als zoodanig eervol ontslag verleend. In afwachting van een definitieve voorziening in j-7p vacature hebben B. en W. met ingang van 1 Anril j] in tijdelijken dienst benoemd mej. M. P. r Beek te Hoorn, teneinde haar den loopenden cur- E' in genoemd vak te laten afmaken. Voor de definitieve benoeming, welke voor den tiid van één jaar dient te geschieden, hebben B. en W in overeenstemming met het advies van de directie der school en na goedkeuring van den Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het neoartement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. de volgende voordracht opgesteld: 1 Mejuffrouw M. P. G. Beek, bovengenoemd. 2 Mejuffrouw K. Annema, tijdelijk leerares aan de Vakschool voor meisjes te Zutphen. 3 Mejuffrouw E. J. La Gro, leerares aan de Volks- Kuishoud- en industrieschool te Hoogeveen. Radiodistributie. Krachtens raadsbesluit van 29 September 1936 is op 15 Februari 1937 een overeenkomst aangegaan met een combinatie van drie personen, waarbij de gemeente zich verbonden heeft aan deze combinatie of aan een door hen op te richten N.V. vergunning te verleenen ten behoeve van de exploitatie van een radiodistributie-inrichting gebruik te maken van de gemeentelijke wegen en wateren. Ingevolge het laatste lid van artikel 4 dier overeenkomst zouden van hen, die naar het oordeel van de gemeente on- en minvermogend zijn, doch beperkt tot ten hoog ste 10 pet. van het totaal aantal aansluitingen, geen koeten worden gevorderd voor aansluiting op de inrichting: deze bepaling geldt derhalve alleen voor de aansluitingskosten en heeft geen betrekking op het abonnementstarief. 1 Daar deze regeling in de praktijk niet bevredigen kon, hebben B. en W. in overleg met de exploitante naar een oplossing gezocht, waarmede de praktische bezwaren kunnen worden ondervangen en zonder de beperking tot 10 pet. van het totaal aantal aan sluitingen een beter reductiesysteem kan worden verkregen. Naar de meening van B. en W. is deze verbete ring te bereiken door het stellen der kostelooze aan sluitingen te vervangen door een regeling, waarbij aan hen, die ter beoordeeling van de gemeente on- of minvermogend zijn, geen hoogere tarieven voor een abonnement in rekening worden gebracht dan i 0,35 per week, zulks voor den duur, dat zij als zoo danig worden gesteund. Onder mededeeling, dat de commissie van bij stand in het beheer der openbare werken zich daarmede vereenigen kan, stellen B. en W. den raad voor het gem.bestuur te machtigen met de exploitante een zoodanige wijzigingsovereenkomst aan te gaan. geslaagd. Voor het Staatsexamen Nuttige Handwerken slaagde te Amsterdam mej. W. F. van der Ploeg. Zij ontving haar opleiding bij mej. H. Barger, te Haarlem. overneming van straten en grond bij den grooten houtweg. Bij raadsbesluit van 19 Juli 1939 is aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. De Meer weide alhier de ingevolge de verordening Bouwgrondexploi- 1 tatie vereischte vergunning verleend tot het in exploitatie brengen van eenige terreinen van den Grooten Houtweg. Thans kunnen de op dit com plex gelegen straten en plantsoenen kosteloos wor den overgenomen, terwijl het gedeelte van de gronden dat een bestemming heeft voor openbaar nut kan worden aangekocht. De waarde van laatst bedoeld en grond is in art. 16 van de verordening 'vastgesteld zonder rekening te houden met de be- 1 stemming na de totstandkoming van den straat- aanleg. In overeenstemming met het daaromtrent ingewonnen advies van de commissie van bijstand in het beheer der openbare werken stellen B. en ,W. den Raad voor, overeenkomstig het ontwerp te besluiten. SANTPOORT het kerkgebouw der geref. kerk. In ons blad van gisteren plaatsten we een verslag van de officieele ingebruikneming van het gerestau reerde en uitgebreide kerkgebouw der Geref. Kerk aan de Frans Netscherlaan. Thans laten we nog enkele bijzonderheden over het gebouw zelf volgen. Vóór de uitbreiding konden bijna 250 personen een zitplaats vinden. Zooals reeds vermeld, bleek betrekkelijk al spoedig dit aantal te klein, daar de gemeente zich snel uitbreidde. Thans is dit aantal uitgebreid tot 456, welk aantal, zoo noodig, echter nog kan worden opgevoerd tot 482. Voorloopig zal dit aantal wel ruim voldoende blijken, doch mocht in de toekomst het tegendeel het geval zijn, dan zal een reeds nu aangebouwde galerij haar diensten kunnen bewijzen. Door vergrooting van de oorspronkelijke en uit breiding van het aantal ramen valt veel licht naar binnen. Voor den preekstoel heeft een avondmaalstafel ten plaatsje gevonden. Hield vóór de uitbreiding een in 't voorportaal •anagebrachte steen de herinnering levendig aan den bouw der kerk, thans is ook een kleine steen aangebracht, waarop de datum der uitbreiding ver meld staat. gift van wijlen ds. breukelaar. De Generale Zendingskas van de Geref. Kerken in Nederland ontving van wijlen ds. W. Breukelaar, in leven em. predikant alhier, een gift van drie duizend gulden. „Maddalena" cn „Man tegen man". Enkele taferéeelen spelen'"zich af ïn het be roemde Scala-theater te Milaan en de wijze waarop in dit milieu de finale van de opera ..Norma" ver filmd is, maakt „Madda lena" tot een artistieke prestatie welke hoog uit steekt boven de normale collectie rolprenten, welke aan de markt komen. „Maddalena" is een fascineerend filmwerk met een grooten rijkdom aan muziek, romantiek en liefde, dat door de medewerking van Italië's grootste musici een muzikale openbaring gewor den is. uitmuntend door nimmer te voren aan schouwende schilderachtige fotografie. Terecht gaf men aan deze film in de Engelsch sprekende landen den titel mee „The divine spark", de goddelijke vonk. Inderdaad weet Maddelena" den toeschouwer te ontroeren door de wijze waarop de scheppingen van dezen kun stenaar vertolkt worden. De tweede groote film is er een waarin de ro mantiek van het Wilde Westen en de avonturen in de grensgebieden der beschaving in een bonté mengeling verwerkt zijn. In een klein plaatsje in Virginia heeft de doch ter van Sir George Thorn het huis verlaten om tegen den wil van haar vader te trouwen. Als een paar mannen kwaad over haar spreken, raken zij in gevecht met den smid Wellington, die twee van hen doodt en daarna de vlucht neemt. Zijn zoontje Johnny wordt door Sir George opgevoed. Jaren later, als Johnny een volwassen man ge worden is, geeft Sir George den weaseh te ken nen zijn kleindochter bij zich te hebben. Johnny trekt naar Nieuw Mexico om haar te zoeken. De dochter van Sir George is gestorven en haar man en kind wonen op een ranch in een eenzame streek. Johnny heeft gehoord, dat een zekere Rand, die niet gunstig bekend staat hem nadere inlich tingen zou kunnen geven. Op weg naar hem toe ziet hij, dat Gale Winters en haar vader door bandieten overvallen worden. Winters wordt ge dood; maar Johnny weet Gale te redden. Ook Rand komt te hulp. Hij neemt Gale in zijn huis op en neemt Johnny in dienst. Spoedig ontdekt Rand, dat Johnny en Gale zeer veel elkanders gezelschap zoeken. Hij zegt tegen Johnny, dat het meisje te goed voor hem is en verbiedt hem zich verder met haar te bemoeien. Johnny trekt hier zich echter niets van aan en op een dag, dat Rand afwezig is, bladert hij met haar in een oude foto-album. Nu ontdekt hij, dat Gale de kleindochter van Sir Georges is en hij besluit om met haar naar Virginia te gaan. Intusschen zijn de bandieten gekomen om zich op Rand en Johnny te wreken. Johnny vlucht met Gale in een wagen, die echter verongelukt en met het meisje vindt hij een schuilplaats in een verlaten hut. Rand is gewaarschuwd, dat de bandieten zijn ranch overvallen en als hij zich naar huis haast, ziet hij Johnny en Gale in den wagen wegvluch ten. Hij denkt, dat de jongen het meisje wil ont voeren en volgt hem. ,,'t Zit ill tie luclit" en „De storm". Het Thalia Theater is er in geslaagd deze week beslag te leggen op de grootste lachschlager dei- laatste jaren, ,,'t Zit in de lucht", nadat deze met veel succes elders in onze gemeente is vertoond. Wij raden u aan deze oerkomische film niet te verzuimen aangezien dit absoluut, naar men ons verzekerde, de laatste vertooningen zijn. De pers is vol lof over deze amusante rolprent. Zoo schreef de Tel. o.a.: Ge hebt wellicht nooit hartelijker en met meer opluchting gelachen dan bij deze film, die een triomf is voor George Rormfoy. Hij is een komiek van de eerste rang. De Tijd schreef; Een goede film kan men niet in woorden navertellen. Er zijn duizend en één dingen, dié men zien moet en vooral de vaart van de film en de uitstekend ver zorgde, verrassende details die levendig- in de film Het Rex Theater zet zijn bezoekers deze week 2 mms voor, waarvan er een zich reeds een wereld vermaardheid heeft weten te verzekeren door di superieure wijze waarop deze film muzikaal ge hlustreerd is. Inderdaad is „Maddelena" (de ge schiedenis van Vincenzo Bellini's groote liefde) een muzikaal film-evenement, dat in zijn har- nionischen opbouw zijn weerga niet vindt. Bellini, wij allen kennen als de componist van opera Norma" en „La Somnambule", wordt hier voL0't3 door phillips Holmes (een ontdekking ,nst Lubitsch), Martha Eggerth zingt in Rolprent de onsterfelijke melodieën van den vioeggestorven Italiaanschen musicus. Thalia theater compareeren, maken deze klucht tot een zeer prettig geval, dat men gaarne zien zal. De film is alleszins de moeite waard en verwekt daveren de lachsalvo's. Het Volk: de film stapelt de eene sensatie op de andere en het publiek schiet van den eenen lach in den andere. Als eerste hoofdfilm vertoont „Thalia" „De Storm" met Preston Forster, Charles Bickford, Bar ton McLane en Andy Devine in de hoofdrollen. Een gegeven, dat de aandacht vraagt voor de Ijzer harde kerels, die op de brug, aan het roer of in de marconihut vechten voor het behoud van het schip en het leven van honderden schier krankzinnigen passagiers. Wij ontleenen aan den inhoud 't volgen de: George Formby. Bob Roberts is chef-marconist op de „Astoria". Hij is een ruwe, doch goedhartige kerel met vuisten als stoomhamers en steevast dronken als het schip in de haven ligt. Hij weet niet beter of zijn jongere broer Jim bezoekt de landbouwschool, maar deze volgt 'n opleidingscursus voor radiotelegrafisten en heeft zelfs nog tijd om de scheepszuster Peggy het hof te maliën. De „Astoria" bunkert in Liverpool en de „Ouwe" laat de kleeren van zijn Marconist verdonkeremanen, omdat hij terecht bevreesd is, dat Bob's avonturen revolutie in de havenwijk te weeg zullen brengen. Het gelukt Bob echter toch aan land te komen en te zamen met zijn collega marconist Stacey van de „Capricorn", die zijn laat. ste zeereis zal maken, doorkruist hij de stad. De beide schepen kiezen zee. De hydrographische dienst der V. S. signaleert een veld drijf ij-s, maar kapitein Cogswell van de „Capricorn" jakkert zon der het nemen van voorzorgsmaatregelen door en zijn schip loopt op een ijsberg. Stacey zendt S.O.S.- seinen uit, die worden opgevangen door Bob, wiens schip in de buurt van de snelzinkende „Capri corn" is. De bemanning gat in de reddingbooten en wordt opgepikt door de „Astoria". Kapitein Cogs well deelt mede dat Staceq, juist terwijl de „Ouwe" hem wilde halen, onder een vallenden mast was gekomen, maar Bob werpt tegen, dat hij nog contact met Stacey had vijf minuten nadat de laatste reddingsboot zee had gekozen. Hij heeft echter geen bewijzen, maar zweert den dood van zijn vriend te zullen wreken. Verder vertellen wij het spannende verhaal niet. U moet dit zelf gaan zien. Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN 19 Juli 1940. Tarbot f 1,55, Forel f 0,93—f0.91, Snoekbaars f 0,63—f 0,43, Blei f017. Baars f 0,23—f 0,21, Snoek f0,29—f 0,23, alles per K.G. Makreel f20, KI. schol f 34,50—f 30. Bot f40— f31,50. Wijting f 17,50—f 16,50: Kabeljauw £29— f28.50. Gul f27—f26, Koolvisch f20—£19, alles per 50 K.G. De Heilige Stoel en het nieuwe Europa. Italiaansch blad beschrijft de voorbereidingen van het Vaticaan. Het D. N. B. meldt: De „Corriera del Ticino" publiceert een bericht van zijn correspondent in Vaticaanstad over „Aanpassing van den Heiligen Stoel aan het nieu we Europa". De correspondent schrijft in dit artikel o.a.: „De Heilige Stoel moet zich er op voorbereiden dat het niet afzijdig staat, wanneer de overwin naars de bases vaststellen van het nieuwe Europa, Hij heeft derhalve een belangrijke, zich over een lange periode uitstrekkende, taak. De afloop van den oorlog zal niet alleen een totalen ommekeer op de landkaart van Europa en van de Europeesche bezittingen op andere continenten teweeg brengen, doch ook een diep- gaanden socialen, geestelijken en ethischen om mekeer. Met de macht van haar geestelijke en religieu ze activiteit bereidt de Heilige Stoel zich derhal ve er op voor millioenen zielen de kracht en de geestelijke basis te geven, opdat zij tot nut voor de cultuur in verhouding komen tot de nieuwe levensmaatstaven en zij bereidt zich er tevens op voor den overwinnaars de medewerking van haar duizendjarig evenwicht te verleenen. De staats orden die thans ten onder gaan en die hierdoor bewijzen dat zij haar geschiedkundige taak de finitief hebben vervuld, zullen door de kerk steeds als toevallig en voorbijgaande verschijnse len worden beschouwd en zij heeft gedurende de jeheeleafgeloopen eeuw. die de eeuw van de overwinning van dit regime was, steeds de ver keerde en brooze bestanddeelen in het licht ge steld. Men kan zeggen dat de politieke geschiede nis van de kerk in de afgeloopen eeuw niets an ders was dan een strijd tegen de leerstellingen der Fransche revolutie en dat de sociale politiek van de kerk zich juist op de overwinning hier van heeft ontwikkeld. Vele Katholieke denkers, die in nauw contact staan met de politieke krin gen in het Vaticaan zijn geneigd een zekere pa rallel te zien tusschen de jongste sociale prac- tijk van de kerk en de grootste prestaties van het nationaal socialisme en het fascisme op sociaal gebied, prestaties, die volgens de meening in deze kringen, niets anders zijn dan de tenuit voerlegging van datgene, dat onder het socialis me verwezenlijkt kon worden om zonder noodlot tige verwoestende schokken een nieuwe maat schappij op te' bouwen". h. o. v. Tweede Kei-kconcert. Op het tweede kerkconcert dat op Maandag. 22 Juli onder leiding van Toon Verhey zal worden gegeven, wordt een geheel programma van J. S. Bach uitgevoerd. Het programma wordt geopend met het Bran- denburgsche Concert no. 3, gevolgd door het Concert voor hobo, viool en orkest. Als solisten zullen hierin optareden, Jac. Moolenijzer, hobo, en Herman Salomon viool. Voorts zal de Cantate no. 160, „Ich weisz, dasz mein Ehlösser lebt" door de tenor Han le Fèvre worden voorgedragen. De instrumentale soli zullen worden vertolkt door Ans Bouter vleugel, Gijs Beths viool en Henk de Wit fagot. Tenslotte wordt nog uitgevoerd de Suite in B. kl. terts. Hierin treedt als solist op Joh. Spies, fluit. Men wordt beleefd verzocht van den voorver koop gebruik te maken. Met concert vangt aan te 8.15 uur. De directie van de N.Z.H.T. heeft maatregelen genomen voor extra tramdiensten na afloop van het Concert. Officier wegens dood van N.S.B.'er in arrest. Naar het „Nationale Dagblad" meldt, is volgens mededeeling van den auditeur-militair aan den Afweerdienst der N.S.B. de officier, die bekend heeft het N.S.B.-lid J. Rademakers te hebben doodgeschoten, in arrest gesteld. De zaak is naai den krijgsraad verwezen. De heer Rademakers werd als lid der N.S.B. op 9 Mei in arrest gesteld. Hij werd onder het ge meentehuis te Kessel gevangengezet. In den och tend van den tienden Mei is hij overleden ten gevolge van een schot in het achterhoofd De Afweerdienst der N.S.B. heeft nog klachten ingediend wegens moord op zes personen. De schul digen zijn tot nog toe niet ontdekt. Op den Boulevard de Favauge te Zandvoort hadden Donderdagmiddag kortebaan- draverijen plaats, uitgeschreven door de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer te Zandvoort, in samenwerking met de hardrijderijvereeniging „Prins Bernhard" te Beverwijk. Een overzicht tijdens een der draverijen. Helm, C. J. A. M. v. Heugten, G. Jonker, J. M. Kalf, A. Koopman, B. v. Leeuwen. A. Ludwig, G. M. J. v. Malsen, W. P. J. Vogelenzang, E. Waag- meester, J. Wiersma. G. v. Woensel. W. J. v. Wijk, A. Menist, M. Collard, J. W. Delleman. W. F. Hardijzer, G. Hoek, J. Jans, G. E. de Jonge, J. F. Kohwke, F. Marcelis, G. Th. H. v. Muyden, E. J. M. Reynhart, P. L. Romunde, A. P. Roza, J. P. Rijken. Y. Scheeres, J. C. Scliooten, W. Schuurman, L. Verbaan, J. Veuger, F. C. v. d. Vlies, M. 'Wezel man, M. Verwer, C. J. v. Moort. Bevorderd van de 3de naar de 4e klasse: B. G. Andele. M. E. Bom, J. P. Bijsman, J. M. Gutteling, C. Horman, N. v. d. Horst, A. Jonker, H. Kuiper, D. de Leeuw, L. de Rot, G. Taal, E. W. M. Terpstra, Th. J. Thiel, M. Vriends, A. de Waard, J. J. Wen- sink, D. A. de Willigen, H. Zwart, M. J. v. Vliet, B. B. J. Gemmel, J. N. Alberts, H. Bakker, F. J. Berg man, H. Bilderbeek, D. J. Blaauboer, W. J. M. Fourneer, S. Hartman, J. W. Hoek, J. Houtwipper, F. W. Magré, P. A. Minderhout, G. C. Muller, P. Ploeger, P. A. M. Reynders, G. A. de Ridder, G. Schermers, H. Smid. R. Tabernol, M. J. Verschoor, J. P. Waagmeester, M. R. Reinders, J. de Boer. Bevorderd van de 4e (A afd.) naar de 5e (A afd.): J. M. van Breemen, A. M. Davidson, P. J. Duinker, G. C. v. Essen. F. Kampman, J. J. Maassen v. d. Brink, P. C. Moorselaar, J. M. Germeraad. Bevorderd van de 4e (B afd.) naar de 5de klasse (B afd.): B. D. Bangma, A. G. Beyne, J. H. Brunink, A. v. Deth, N. Huizer, H. C. Klok, A. v. cL Lee, R. Pott, K. Prins, N. P. Schortemeijer, M. A. M. Seulijn, J. A. Sluiters, R. G. R. Thorman, J. Tinkelenberg, A. J. Veuger, P. L. Visser, L. v. d. Wolde, E. v. Beek, D. W. Bilderbeek, J. G. A. Carst, G. Dekker, A. v. d. Goot, N. Guttelink, J. v. d. Harst, H. Hülsman, J. de Klyn, J. Nieuwenweg, A. J. N. Tieman. J. P. Wesse- ling, J. G. v. Wijngaarden, D. J. Zantvoort. EXAMENS. Hoofdakte, Haarlem 18 Juli. Geëxamineerd 8 candidaten. Geslaagd voor het geheele examen A. G. de Jong te Amsterdam, C. A. J. Hagen te Zandt. P. J. Kaaij te Amsterdam. Voor gedeelte B: K. van Ikelen, te IJmuiden, B. J. Kniese te Aerdenhout, J. A. Koningstem te IJmuiden. staatsexamen. Geslaagd door diploma A: P. Hainje en c. Ma- taheru. Geslaagd voor diploma B: H. Feddes. rijks hoogere burgerschool te velsen. cursus 1939 1940. Bevorderd van de eerste tot de 2e klasse: P. R. Bom, E. H. Buchi, G. S. v. Dorp, F. Gazan, W. v. d. Heyde, G. B. Hopman, F. Kluft. W. v. Loenen, H. M. G. Schoolsma, c. P. Selderijk, W. c. Tol, G. J. Tuinstra, H. A. v. Veen, J. Wartenhorst, L. M. Wassenaar, c. M. de Weyze, W. Winkel, J. c. Wijnmaalen, P. Droppert, J. J. Allan, A. Bleeker, E. c. Böttger, H. M. Eriks, A. M. Grin, P. c. Horman, c. J. Klesser, A. S. Lucas. M. A. Lucas, P. Manoth, M. G. Martens, W. J. Minnes, E. G. W. v. d. Most, c. A. Oostermeyer, A. D. Ouwehand, S. Sint, B. Verkes, H. Verkes, F. de Jong, D. Bakker, M. D. Bonting, H. H. van Driel, c. P. Engel, J. Hermans, A. Hoekstra. N. c. Korff. F. Kwak, H. Nol, R. Romunde, H. Rolmans, P. J. A. Tol, L. H. Toneman, c. van Vrede. M. D. Wiersma. Bevorderd van de 2de naar de 3de klasse: G. de Bie, J. Boerlage. W. Boerlage, G. L. Bonte koe. E. M. Brandwijk. K. Douma. J. P. Droe9bach, T. H. v. Es, W. J. Hamers, P. M. Heilig, H. v. d. Poslduivenvereenigingen moeten zich melden. AMSTERDAM, 19 Juli (A.N.P.)Alle Neder- landsche vereenigingen van postduivenliefheb bers zijn, in opdracht van den opperbevelhebber der Duitsche weermacht in Nederland, verplicht uiterlijk 20 Juli een opgave (in drievoud) in te zenden aan den heer mr. W. J. H. Stam, Warns- veld, vermeldende: a) Naam der vereeniging, plaats der vestiging en provincie. b) Namen, voornamen en adressen der be stuursleden. Ten aanzien der vereenigingen, aangesloten bij een der Nederlandsche bonden, dient de inleve ring van deze opgaven via hun bondssecretaris te geschieden. Met den meesten nadruk wordt er op gewezen dat een en ander zoo correct mogelijk en binnen den gestelden termijn dient te geschieden. Ook geen suikerklontjes zonder bon. Waarschuwing aan winkeliers en publiek. Donderdag is tegen een winkelier te Haarlem proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van suikei-klontjes zonder bon. Men verzoekt ons er de aandacht van winkeliers en publiek op te vestigen dat dit verboden is. Ver- kooper en kooper zijn strafbaar. Nationale Concentratie. Het Alg. Handelsblad schrijft: „In sommige bladen is de indruk gewekt alsof de beweging tot nationale concentratie die onder lei ding van enkele personen, onder wie mr. Linthorst Hipman, prof. De Quay en eenige anderen, in voor bereiding was, op onoverkomelijke bezwaren zou zijn gestuit, en definitief zou zijn opgegeven. Wij meenen echter te weten dat deze berichten op een verkeerde interpretatie der feiten berusten. Wan ner de doelstelling aanvankelijk wellicht verder reikte dan de Duitsche bezettings-autoriteiten thans wenschelijk achten, moest natuurlijk voor een min der ver reikende doelstelling overeenstemming worden gevonden. Uit de van Duitsche zijde dezer dagen gedane mededeelingen betreffende de be paalde gebieden van staatkundigen aard (staats vorm, monarchie) welke niet aan de orde moeten worden gesteld in de huidige omstandigheden, en waarbij een ver vooruitloopen in de toekomst op bepaalde punten moet worden vermeden, is tevens gebleken welk terrein van het welzijn des volks voor den arbeid van nationale concentratie thans w 1 beschikbaar is. En groepen in Nederland - waarlijk niet alleen de groep-Homan, zooals wij haar gemakshalve nu maar zullen noemen zullen zich dus daarnaar moeten richten. In een mededeeling aan haar leden spréékt bijv. het dagelijksch bestuur van de Brabantsche vereeni ging „Brabantia Nostra", die bij de voorbereiding der bovengenoemde nationale concentratie betrok ken was, er dan ook terecht van, dat „de bedoelde formatie om belangerijke eervolle redenen tijdelijk is opgeschort". Het nu beschikbare arbeids veld voor den arbeid van Nederlandsche concen tratie biedt evenwel groote mogelijkheden voor op bouwend en krachten-verzamelend werk en voor een geestelijke en practische bevordering der Ne derlandsche eenheidsgedachte. Wij hebben reden om aan te nemen, dat het geheel onjuist ware te onderstellen, dat de pogingen om voor deze doel stelling een Nederlandsche concentratie te bewerk stelligen, zouden zijn afgebroken door hen die daartoe het initiatief hebben genomen." Spanje gedenkt de „nationale wederopstanding". Verscheidene wetten afgekondigd. Het D.N.B. verneemt uit Madrid: „Naar aanleiding van den verjaardag der .Nationale wederopstanding" is te Barcelona een défilé gehouden van 400.000 leden van de nationale syndicaten uit Barcelona en de pro vincie. Aan een soortgelijke demonstratie te Ca diz hebben de minister van oorlog, generaal Va- rela, en de opperbevelhebber van het zesde mili taire district, generaal Lopez Pinto, als eere- gasten deelgenomen. Ter gelegenheid van dezen dag publiceert het staatsblad de volgende wetten: alle weezen van nationale strijders, die tijdens den bevrijdings oorlog gevallen zijn, krijgen, wanneer zij be hoeftig zijn, behoorlijke lijfrenten. Aan alle ge meenten, die tijdens den bevrijdingsoorlog ver woest werden of ernstig geleden hebben en voor den herbouw door den „Caudillo" zijn ge adopteerd. worden economische faciliteiten ver leend om den herbouw te bespoedigen. Ter be vordering van de porcelein-, brons-, meubel- en soortgelijke industrieën is een instituut voor artistieke vorming en fabricage in het leven ge roepen, waar allen, die in deze branches schep penden arbeid verrichten een behoorlijke oplei ding zullen ontvangén. Het instituut beschikt over een fonds van vier millioen pesetas, dat door Madrileensche zakenlieden en door den staatschef gesticht is. Generaal Franco heeft gisteren in het kasteel La Granja bij Madrid het corps diplomatique ontvangen, de leden der regeering, de nationale raden, de leden der politieke commissie der Fa- lange, hooge vertegenwoordigers van partij en staat benevens van de drie onderdeelen der weermacht en van de hoogste autoriteiten van Madrid. Hij verwelkomde te zamen met zijn 'echtgenoote de gasten. Het stedelijk orkest van Madrid speelde Spaansche, Duitsche en Ita- liaansche muziek. Het prachtige kasteelpark was schitterend verlicht. Engeland neemt Fransche schepen in beslag. Officiëele aankondiging te Londen. LONDEN, 18 Juli. Het ministerie voor de koopvaardij deelt mede dat alle Fransche koop vaardijschepen in de havens van het Britsche Rijk, krachtens de bepalingen van het verdedi gingsreglement, in beslag worden genomen. (D. N. B.) Pan-Amerikaansche Unie Zondag bijeen. Hull over de komende beraadslagingen. Het D. N. B. meldt uit Washington: De minister van buitenlandsche zaken, Huil, heeft Donderdag de hoofdstad verlaten met een staf van 15 mede werkers om zich naar Havanna te begeven, waar Zondag de conferentie der Amerikaansche ministers van buitenlandsche zaken begint. Voor zijn vertrek heeft hij de volgende verkla ring afgelegd. „De 21 Amerikaansche republieken zullen thans opnieuw bijeenkomen in een conferentie van het genre als te Buenos Aires, Lima en Panama is af gesproken. Het hoofddoel van de conferentie is een diepgaande, vrijmoedige beraadslaging over de toetanden, vraagstukken, moeilijkheden en ge varen, waarbij onze landen betrokken zijn. Daardoor wordt het terrein geëffend voor het nemen van principieele en concrete besluiten, die in alle Ame rikaansche landen instemming vinden en hun ten volle van nut zijn. De agenda van de conferentie te Havanna bevat bepaalde punten betreffende de economische en politieke veiligheid, die als bijzon der dringende problemen worden beschouwd. De Amerikaansche i-epublieken zullen haar taak ver vullen in een geest van oprechte vriendschap jegens alle andere naties, die den wil toonen, internatio nale betrekkingen te onderhouden op den grondslag van vriendschap en vrede. De Amerikaansche repu blieken zullen haar problemen op realistische wijze aanpakken en haar besluiten nemen zoowel met het oog op toestanden, die onmiddellijke maatregelen vereischen als met het oog op de toekomst. Ik ver heug mij op deze conferentie weder vele oude vrienden en collega's te kunnen begroeten." Evacuatie van Gibraltar. Reuter meldt uit Gibraltar, 18 Juli: Officieel wordt medegedeeld, dat alle vrouwen en kin deren beneden den leeftijd van 17 jaar uit Gi braltar geëvacueerd zullen worden. Mannen bo ven den leeftijd van 45 jaar moeten eveneens Gibraltar verlaten. Alleen die mannen, die ab soluut noodzakelijke functies bekleeden, mo gen blijven. Wachtparade in Den Haag. 's-GRAVENHAGE, 18 Juli. De marschen van het Berlijnsche wachtbataljon vormen daar ter stede een onmisbare noot in het stadsleven. Deze marschen, welke op gezette tijden plaats hebben, trekken steeds veel bekijks. Den Haag zal nu ook een dergelijke bijzonder heid krijgen. Het hier gelegen wachtbataljon, d.i. het bij den staf van den weermachtsbevelhebber behoorende troependetachement, zal eiken Woens dag en Zaterdag te 13 uur langs het Plein defilee- ren, voorafgegaan door een muziekcorps. (A.N.P.J?

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5