IJmuider Courant Saneering van Nederlandsche het Socialisme DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Hitler's Rijksdagrede; Mr. Rost van Tonningen tot commissaris aangesteld Bonnen voor grutterswaren Zee-risico. Petroleumbon 14 dagen langer geldig Heden Engelsch antwoord aan Hitier? De verduistering Bonnen 25e JAARGANG No. 221 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, a- Telefoon 5301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, it' opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen Dirertie: P W PEF.REBOOM EN ROBER'I PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 22 JULI 1940 Abonnementen per week /0.12J4 per maand 0.5254 per 5 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal, losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Terwijl de wereld in gespannen afwachting ver keert van het oogenblik, waarop een Duitsche aanval op Engeland ingezet zal worden, heeft Vrij dag Hitier plotseling den Rijksdag bijeengeroepen en daarin zeer belangrijke verklaringen afgelegd. Het eerste deel van zijn rede was gewijd aan de krijgsverrichtingen die tot zulke groote Duitsche overwinningen hebben geleid en werd gevolgd dooi de verleening van bijzondere onderscheidingen aan zijn voornaamste militaire medewerkers. Veld maarschalk Hermann Goering werd tot Rijksmaar schalk benoemd'en verschillende generaals werden tot den rang van veldmaarschalk bevorderd. .Na tuurlijk was voor de in spanning verkeerende we reld, hopend op vrede, de kern van de rede dat gedeelte, waarin de Führer een beroep op Engeland deed om alsnog tot inzicht te komen en van ver deren strijd af te zien. Eerst herinnerde Hitier aan zijn rede van 6 October 1939, waarin hij zijn laatste vredesvoorstel gedaan had, dat geen gehoor vond bij Engeland en Frankrijk. Hij drukte zich daarover in zeer scherpe bewoordingen uit: „De verantwoorde lijke elementen in Engeland en Frankrijk hebben 'in mijn oproep een gevaarlijken aanval op hun oorlogszaak bespeurd. Zij maakten zich dan ook onmiddellijk op om te verklaren, dat iedere ge dachte aan een vergelijk kansloos was, ja, als een misdaad beschouwd werd, en dat de strijd voort gezet moest worden in naam van de cijltuur, de menschelijkheid, het geluk, den vooruitgang en de beschaving en ook nog in naam van de heilige religie, en dat tot dat doel de negers en boschjesmannen gemobiliseerd moesten worden en dat dan de zege onvermijdelijk vanzelf moest komen. In enkele da gen waren deze ophitsers erin geslaagd mij voor de rest van de wereld eenvoudig als een lafaard voor te stellen. Om mijn vredesvoorstel werd ik be schimpt, persoonlijk beleedigd. Chamberlain be spuwde mij voor het oog der wereld en weigerde, in overeenstemming met de aanwijzingen van de achter hem staande ophitsers Churchill, Duff Coo per, Eden, Hore Belisha enz. over een vrede ook maar te praten, laat staan daarvoor te werken.' Thans, als overwinnaar sprekend, deed hij een laatste beroep op Engeland, daarbij- grooten nadruk leggend op de enorme kracht van Duitschland en op zijn overtuiging dat hij in een aanval op Enge land de overwinning zal behalen. Hij verklaarde dat de Duitsche weermacht nu sterker is dan ooit tevoren, dat het verlies aan wapenen in geen enkele verhouding staat tot de productie, dat de munitievoorraad grooter is dan voor den lOden Mei, toen de strijd te land in het Westen begon, dat Duitschland de voor den oorlog belangrijkste grond stoffen: kolen en ijzer, in onbegrensde hoeveelheden bezit en de voorziening met brandstoffen volkomen Voldoet, zoodat Duitschland tegen eiken oorlogs vuur is opgewassen. Dat geldt ook de thans voor goed verzekerde voedselvoorziening en den uit- nemenden geest van het Duitsche volk. De verhou ding tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland, ver-: zekerde hij, is voorgoed vastgelegd en iedere hoop van Engelsche zijde op het ontstaan van een span ning tusschen Duitschland en Rusland kenschetste hij als naïef. Verder verklaarde hij dat, sinds het nationaal- eocialistisch régime bestaat, zijn buitenlandsche politieke program twee doeleinden kende, n.l. ten eerste het bereiken van een waarachtige overeen stemming en vriendschap met Italië en ten tweede het verwezenlijken van soortgelijke verhoudingen met Engeland. „Gij weet", zei hij tot den Rijksdag, „dat twintig jaar geleden deze opvattingen mij al evenzoo bezig hielden als nu". En hij verklaarde het te betreuren dat het hem trots alle inspanning niet gelukt was met Engeland tot die vriendschap te komen die, naar zijn geloof, voor beide landen tot een zegen zou zijn geweest. Des te gelukkiger achtte hij zich in de verwezenlijking van zijn eerste pro grampunt: de vriendschap met Italië. In zijn beroep op Engeland herinnerde Hitier er aan dat Churchill onlangs verklaard heeft dat hij den oorlog wenscht te blijven voeren. Zou Duitsch land hierop verder moeten antwoorden, dan zou dit onzegbaar leed over millioenen menschen bren gen en hij voorspelde dat daardoor een groot we reldrijk uiteen zou worden geslagen, dat hij nooit b^joeld heeft te vernietigen. Nog eenmaal doet hij een beroep op het verstand van Engeland: als over winnaar en niet als een die smeekt. „Ik zie geen reden tot voortzetting van den oorlog. Ik betreur de offers, die ik ook aan mijn eigen volk wilde be sparen." Deze zeer belangrijke verklaring heeft ongetwij feld ,in de geheele wereld diepen indruk gemaakt en men zal in groote spanning afwachten hoe Engeland er op reageeren zal. Hot. is duidelijk dat dit spoedig zal moeten blijken. Zou daarbij nog van eenige andere zijde gepoogd worden, invloed op Engeland uit te oefenen? Men weet het niet, men kan het slechts afwachten. De hoop op vrede zal op dit oogenblik in de harten van millioenen menschen weer even ontwaakt zijn. En men rilt bij de gedachte aan de tallooze slachtoffers, die zonder twijfel een voortzetting van den oorlog zou kosten. Zou er mis schien thans, ter elfder ure, toch nog kans bestaan dat dit vermeden zou worden? Laat ons erop hopen. R. P. Vrachtauto over den kop geslagen. Eén doode, verschillende zwaar gewonden. Zaterdagavond omstreeks acht uur is op den rijksweg EdeArnhem een ernstig auto-onge luk gebeurd. Een vierwielige vrachtauto, ten deele beladen met een verhuisboedel en op weg van Scheveningen naar Zutphen slipte nabij den Ginkel en sloeg vervolgens over den kop. In de auto zaten tien personen, allen chauffeur van beriep. Drie van hen zaten in de cabine en zeven op- de lading. Een van hen, H. H. Neervoort uit Doesburg was op slag dood. Twee anderen werden zeer zwaar gewond opgenomen, en naar het ge meente ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Drie minder zwaar gewonden werden naar het Juliana- ziekenhuis te Ede vervoerd en vier licht gewonden haar het R.K. ziekenhuis te Ede. CA. N. P.). Duitsch legerbericht van Zondag: Het A. N. P. meldt uit 's Gravenhage d.d. 20 Juli: De volgende officieele verklaring is heden op de persafdeeling van het Rijkscommissaraat afgelegd: Daar de in Nederland bestaande Marxistische par tijen in haar leiding op grond van haar klassen strijdmentaliteit, van haar internationale verbindin gen en beïnvloeding door onder leiding .van Fran- schen en Engelschen staande internationalen alsmede varfede steeds systematisch door haar gevoerde hetze tegen het naburige Duitsche rijk en het nationaal- socialisme geenerlei waarborg bieden, dat gewensch- te Duitsch-Nederlandsche samenwerking op de ge bieden van den wederopbouw, van de werkloos heidsbestrijding en van de opheffing van de sociale positie van de breede lagen der Nederlandsche be volking, in het bijzonder van de arbeiders, kan wor den verwezenlijkt, is een regelend ingrijpen dat dezen ongezonden toestand opheft niet langer te ei-mijden geweest. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied heeft dan ook verordend, dat de Sociaal- Democratische Arbeiderspartij (S. D. A. P.) de Re- volutionnair-Socialistische Arbeiderspartij (R. S. A. P.) en de Communistische Partij Nederland (C. P. N.) onder de uitsluitende leiding en het uitsluitend beheer van een commissaris worden gesteld. Op dezen commissaris gaan terstond alle rechten en vol machten van de leiding zonder onderscheid, of het gaat over afzonderlijke personen of colleges van personen, over. Hij is gerechtigd alls vereischte maatregelen van organïsatorischen, personeelen of financieelen aard te treffen. Tot commissaris met den bovenomschreven be voegdheidskring is mr. Rost van Tonningen be noemd. Hij heeft de hem overgedragen bevoegdheden heden op zich genomen. Een van de belangrijkste taken van dezen com missars zal het zijn de sociale waarden en instellin gen, die in de verschillende organisaties van de S.D. A. P. voorhanden zijn, voor de leden te behouden en bovendien onder gebruikmaking van de zich thans voordoende nieuwe mogelijkheden nog aanzienlijk uit te breiden. In den loop van deze inwendige sa neering en versterking zal-aan de arbeiders de ge legenheid worden geboden zich uit eigen krachten een nieuwe leiding te geven, welke de groote idealen en doeleinden, van welke de pioniers van het Neder landsche socialisme vervuld waren, welker verwe zenlijking echter door de internationale verwatering en rassenvreemde beinvloeding van de sociaal-de mocratische partijen sterk werd benadeeld, in .vol len omvang zal kunnen verwerkelijken. Dit sanee- rings-proces moet door geschikte maatregelen van den commissaris tegen iederen reactionnairen aan val van buiten af beschermd worden. Waarom de S. D.A. P. onder curateele is gesteld Van bevoegde zijde vernam het A. N. P. bijzon derheden omtrent de overwegingen, welke tot den maatregel tegen de vroegere leiding van de socia listische partijen hebben gevoerd. De internationale verbindingen, aldus de A. N. P.- zegsman, van deze partijen met de internationalen, waren bekend. Deze internationalen, welke veelal sterk ondetr Franschen enEngelschen invloed hebben gestaan, waren het Duitsche nationaal-socialisme vijandig gezind. In hét bijzonder echter heeft het aan Duitsche zijde kwaad bloed gezet, dat de Neder landsche socialistische partijen er niet toe hebben kunnen besluiten deze verbindingen met de inter nationalen te verbreken of althans tijdelijk los te laten, toen in Augustus 1939 de oorlog uitbrak. Door besprekingen met de internationalen, vooral de ver tegenwoordiging van de S. D.. A. P. bij het congres van de S. A. J. te Parijs, waren geschikt om de Ne derlanders te betrekken in een on-neutrale, anti- Duitsche strooming. De kritiek, welke hiertegen hier te lande is geuit, heeft in den boezem der S. D. A. P. geen weerklank gevonden. Een tweede reden voor den thans genomen maat regel is de systematische anti-Duitsche hetze, welke in die kringen is gevoerd. Deze hetze dateert niet van het begin van dezen oorlog: toen is zij integen deel onder aandrang van de regeering verminderd. De hetze is sinds jaren stelselmatig gevoerd. Men kan zeggen, dat de betrokken partijen sinds 1933 in openlijke vijandschap tot Duitschland stonden. In de derde plaats was de leiding der partijen sterk doortrokken van Joodsche elementen, die daar een veel grootere rol speelden, dan door het per centage van de aangesloten Joodsche arbeiders werd gerechtvaardgd. Een en ander is reden geweest om de partijen on der het bewind van een commissaris te stellen. Op gemerkt dient te worden, dat zij niet ontbonden zijn, maar zich mettertijd zelf een nieuwe leiding zullen kunnen geven. (Voor de radiorede, in welke mr. M. M. Rost van Tonningen Zaterdagavond o.m. een nadere toelich ting op bovenstaande heeft gegeven, zie men elders in dit nummer.) Zooals reeds in de dagbladen werd gepubliceerd zal op Maandag 22 Juli a.s. een aanvang worden gemaakt met de distributie van alle soorten rijst, rijstemeel, gort, havermout, havervlokken, grutten, maïzena, griesmeel. puddingpoeders, macaroni, spaghetti en vermicelli. Gedurende het tijdvak van 22 Juli a.s. tot en met 11 Augustus a.s. geeft de met „95" genummerde bon van het algemeen distribu tiebonboekje recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel. De met „100" genummerde bon geeft ge durende genoemd tijdvak recht op het koo pen van 250 gram havermout of havervlokken of gort of grutten. Voorts geeft gedurende het tijdvak van 22 Juli a.s. tot en met 11 September a.s. de met „105" genummerde bon van 't algemeen distri butiebonboekje recht op het koopen van 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder. Wat deze puddingspoeders betreft wordt de aandacht er op gevestigd, dat onder de distri butieregeling slechts vallen puddingpoeders, welke vervaardigd zijn van of hoofdzakelijk bestaan uit producten bereid uit granen, rijst of tapioca. Gedurende het tijdvak van 22 Juli a.s. tot en met 11 September a.s. zal voorts de met „110" genummerde bon van het algemeen distribu- tiebonboekje recht geven op 100 gram maca roni'oi' vermicelli of spaghetti. (A. N. P.) Hernieuwde aanvallen op convooien. BERLIJN, 20 Juli (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Een duikboot meldt vijandelijke scheeps- ruimte der koopvaardij met een inhoud van 24.700 br. reg. ton tot zinken te hebben gebracht. Gevechtsgroepen van het luchtwapen hebben in Zuid-Engeland en Schotland gelegen elee trische centrales, opslagplaatsen, haven- en dok- werken benevens voorraadschuren, luchtafweer- batterijen en vliegvelden met goed succes aan gevallen. Verdere aanvallen waren gericht op marine- en koopvaardijschepen voor de Zuid kust van Engeland. Een koopvaardijschip van 5000 br, reg. ton werd door een voltreffer in den grond geboord, drie andere koopvaardijschepen en een torpedobootjager door treffers voor een deel zwaar beschadigd. Zooals reeds bekend gemaakt is werden boven het Kanaal zonder eigen verliezen vijftien Brit- sche jachtvliegtuigen, twaalf van het type „De fiant", twee van het type „Spitfire" en een van het type „H-urricane" door onze Messerschmidtja- gers tijdens luchtgevechten neergeschoten. Door dat nog zes „Spitfire"-jachttoestellen neerge haald zijn, is dit aantal in den loop van den dag tot 21 gestegen. Een Britsch vliegtuig werd door het afweergeschut van de marine neerge haald. Vijandelijke vliegtuigen hebben in den nacht van 19 op 20 Juli wederom talrijke bommen neergeworpen in Noord- en West-Duitschland. Verscheidene burgers werden daarbij gewond. Bij deze nachtelijke aanvallen zijn vijf Brit- sche bommenwerpers, en wel drie door luchtaf weergeschut en twee door nachtjagers, neerge schoten. De totale verliezen van den vijand be droegen derhalve gisteren 27 vliegtuigen. Drie eigen toestellen worden vermist". (A. N. P.) Met het oog op den voorraad petrouleum, welke thans voor huishoudelijk verbruik beschikbaar is, is het noodzakelijk gebleken deii geldigheidsduur van de tot en met Zondag 28 Juli a.s. geldig verklaarde met „periode 3" gemerkte petroleumzegel, te verlengen tot en met Zondag 11 Augustus a.s. Dit beteekent, dat bij het verbruik van de op de thans geldige petroleumzegel gekochte petroleum rekening dient te worden gehou den, dat met deze hoeveelheid volstaan moet worden tot en met 11 Augustus a.s. Voorts wordt er op gewezen, dat de met „periode 4" gemerkte petroleumzegel niet geldig zal worden verklaard voor het koopen van petroleum. Laatstbedoelde zegel zal dus vernietigd kunnen worden. Radiorede van Lord Halifax verwacht. LONDEN 22 Juli (D. N. B.). Naar verluidt zal de minister van buitenlandsche zaken, Halifax, hedenavond in een radiorede voor het Britsche rijk en de Vereenigde Staten een standpunt bepalen ..ten aanzien van de Rijksr- dagrede van Hitier. De diplomatieke medewerker van de „Times" is van meening dat Lord Halifax slechts her halen kan, hetgeen reeds gezegd is, aangezien Engeland vast besloten is den oorlog voort te zetten, vooral daar de leiding der weermacht geen reden en ook geen geneigdheid heeft om wijzigingen te brengn in haar tot dusverre in genomen „rustige houding vol vertrouwen" een soortgelijken „gedachtengang vindt men terug in een hoofdartikel van de „Times". Zon onder 9.47 Zon op 5.47 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. (In de laatste weken zijn weer verschei- dene landgenooten slachtoffer geworden van het baden in zee). 't Is iedèr jaar op dit gebied Maar weer hetzelfde oude lied, Een treurzang van de baren; De tekst is vol van ach en wee, Een mensch ging weer te ver in zee, Niet achtend de gevai'en. Wanneer de zomer is in 't land En men loopt langs een stil stuk strand Erg in de zon te braden, Dan biedt de zee zoo koel zich aan, Dan kan men niet den lust weerstaan, Eens heerlijk te gaan baden. En dat is dan ook nog wel goed, Wanneer men 't maar voorzichtig doet, Maar men wordt overmoedig; Dan gaat men met de zee in zee In 't optimistische idee, De zee is tam en goedig. Dan waagt men zich te ver in zee En deze trekt het mensch je mee, Dat het verliest natuurlijk; De zee trekt onweerstaanbaar, maar Dat is in dubblen zin zeer waar En niet alleen figuurlijk. P. GASUS. Engeland en de rede van Hitier. Drie stroomingen te onderscheiden Het D. N. B. meldt: Volgens een Stefanibe- richt uit San Sebastian verluidt uit achtens waardige bron dat Lloyd George, na de rede van Hitier te hebben gelezen, om een audiëntie bij den koning heeft verzocht en van de regee ring het bijeenroepen van het parlement in een geheime zitting zou hebben verlangd. Stefani merkt hierbij op dat er niet aan te twijfelen valt dat in Londen achter de parle mentaire schermen een groote politieke slag tusschen drie stroomingen wordt geleverd. De eene strooming, die niet op de rede van Hitier wil antwoorden, wordt door Churchill geperso nifieerd. Een andere strooming, die naar getal het sterkste is, staat gunstig tegenover een informeeren bij de spilmogendheden naar de vredesvoorwaarden. De derde strooming, die van hét vólk uitgaat wenscht een einde aan den oorlog. Een uarteiijk vaaiwel. Zaterdag en Zondag zijn uit Den Haag en Rotterdam de eerste treinen met Nederlandsche kinderen naar de Ostmark vertrokken, waarbij Zondag te Rotterdam de Rijksco mmissaris, dr. Seyss Inquart, den vertrekkenden persoonlijk uit geleide deed. Een laatste groet uit het coupéraam. (Voor een uitvoerig verslag en verdere foto's zie men elders in dit nummer.) die thans geldig zijn BROOD Bon 61 tot en met 70 broodbonboekje Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood. Bons 71 tot en met 80 (broodbonboeje). Geldig: Van 22 tot en met 28 Juli (even tueel tot en met 1 Augustus). Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 85 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 k.g. suiker. MEELWAREN Bon 90 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond tarweboem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. Bon 75, rechtgevend op hetzelfde rant soen, geldig tot 26 Juli. GRUTTERSWAREN Bon 95 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste meel. Bon 100 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram havermout, of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN Bon 67 en 68 uit 't Algemeen distributie boekje. Geldig: Tot 28 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond boter of mar garine of vet. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel Periode 3". Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 2 Liter.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1