ROOM VOOR ZIEKEN. Tandarts Milatz 18 Rijksstraatweg vanaf 3b.* R00MVERK00P is verboden, maar.... ZIEKTEBESTRIJDING BIJ AARDBEIEN. Men schrijft ons: Bij aantasting door de meeldauwziekte. ge woonlijk 't wit genoemd, kunnen na den pluk de bladeren naar boven omkrullen waardoor de onderkant zichtbaar wordt. Vooral na warm en vochtig weer kan de aantasting zoodanig toene men, dat een wit dons het aangetaste blad be dekt. Sommige soorten, waaronder Congo en Deutsch Evern, kunnen zoo sterk worden aangetast, dat de vruchten, die dan lichtrose van kleur, week en slecht van smaak worden, onverkoopbaar zijn. Doch ook de Amazone kan, al is het in mindere mate, aangetast worden, welke aantasting zich meestal tot het loof beperkt. Hierdoor verzwak ken de planten, waardoor de productie voor het komende seizoen ongunstig wordt beïnvloed. Om de kans op het optreden van deze zwam- ziekte in het volgend jaar te verminderen, dient men thans, nu de pluk afgeloopen is, maatrege len te treffen. Deze kunnen bestaan in het zorgvuldig verwij deren van alle aangetaste vruchten. Maai bedden waarin meeldauw voorkwam, na den oogst af en verbrand het maaisel; daarna worden de bedden bemest. In de lente moeten de bedden gezwaveld wor den, liefst met de fijne ventilato-zwavel, maar desnoods ook met de gewone bloem van zwavel. Het zwavelen moet geschieden bij warm. zonnig weer, midden op den dag. niet des morgens of 's avonds. De zwam welke het wit veroorzaakt, tast ook verschillende andere gewassen aan. Wel iswaar staat het niet volkomen vast dat zij van deze op de aardbeien overgaat, maar voor alle zekerheid is het goed te voorkomen, dat besmet afval en erwtenstroo via den mest op aardbeien- land wordt gebracht. De „rijp"' wordt veroor zaakt door rupsjes van enkele vlindersoorten, die tot de familie der bladrollers behooren. Men treft ze uitsluitend in tweejarige en oudere aanplan tingen aan, waar ze de bladeren oprollen en sa- menspinnen. Van de meest voorkomeide soort overwinteren de jonge rupsjes, maar enkele soor ten blijven in den eitoestand of als vlinder over. Maaggiften, die in Kennemerland weinig ge bruikt v/orden, omdat zij in de groentenkwee- king minder op hun plaats zijn, daar op de pro- ducten geen vergif aanwezig mag zijn, geven tegen de „rijp" geen resultaat. De bladrollers vouwen en krullen nl. de blaadjes zoodanig om, dat zij met een maaggif niet te bereiken zijn. De beste bestrijding wordt verkregen door de bedden van af na den pluk tot laat in den herfst zorg vuldig schoon te houden, waarbij al het doode en aangetaste blad worde verwijderd en ver brand. Bij sterke aantasting kan ook hier af maaien van het blad en verbranden helpen. Hier door lijden de planten wel eenigszins, doch ook in dit geval doet een daarna toegediende sterke bemesting de planten zich spoedig herstellen. De bladvlekkenziekte, in Kennemerland. be kend onder de benaming „roest" wordt veroor zaakt door een zwam. die speciaal in de Amazone meestal minder schade doet, dan men door haar algemeen voorkomen zou verwachten. Toch wordt de groei der planten bij sterke aan tasting nadeelig beïnvloed en ook dit moet voe ren tot vermindering van de opbrengst in het volgende jaar. Het verdient daarom nu alle aanbeveling om de bedden direct na den pluk te bespuiten met een 1 pet. Bordeauxsche pap-oplossing. Vooral wordt hiermede de besmetting van jonge plan ten voorkomen en gaat men de uitbreiding dei- ziekte tegen. Voor nadere inlichtingen kan men zich wen den tot den controleur bij den Plantenziekten- kundigen Dienst, M. van Stij geren te Heiloo. Steunt de t.b.c.-bestrijding. Collecte op Zaterdag 27 Juli. Ten bate van de stichting Steunfonds van de Ver eeniging tot bevordering der belangen van T. B. C.- patiënten in Nederland wordt op Zaterdag 27 Juli in onze gemeente de jaarlijksche collecte gehouden. Het plaatselijk comité verzoekt ons in verband met de collecte het volgende op te nemen: Wanneer wij een beroep doen op uw offervaar digheid, dan is het hierom, dat er een nog te groot aantal patiënten, die voor Sanatorium- of Nazorg- verpleging in aanmerking komen, op hulp liggen te wachten. De Stichting Steunfonds van de Vereeniging T. B. C.-patiënten, die er naar streeft hulp en bijstand te verleenen aan on- en minvermogende tubercu- lose-lijders of lijdsters, ongeacht richting of geloof en reeds vele patiënten heeft kunnen helpen, zal gaarne met haar zegenrijken arbeid willen door gaan. Zulks kan alleen dan, wanneer het op den steun van u allen zal mogen rekenen. Geeft wat gij kunt, opdat wellicht nog wat be dreigde levens worden gered. Collectanten en -trices kunnen zich Vrijdagavond 26 Juli tusschcn 7 en 8 uur opgeven in het vei linggebouw ,,'t Centrum" aan de Koningstraat. „De IJzeren Voorn" opgericht. Onder groote belangstelling heeft de oprichtings vergadering plaats gehad van een hengelsport- afdeeling van Hoogoven-Staten, In het bestuur van het nieuwe visch-college wer den gekozen de heeren Hofman, voorzitter, Steen bergen, secretaris, Van Waveren en Van Aalst, com missarissen. Tot leden van de kascommissïe werden benoemd de heeren Dekker, Terbraak en Van Veen Voor de vischclub werd de naam „De ijzeren Voorn" gekozen. Over het pachten van vischwater is nog beslis sing genomen. KRINGWEDSTRIJDEN IN ZWEMBAD „ADRICHEM". De Kennemer Zwemclub organiseert op Zondag 28 Juli kringwedstrijden voor deelnemers uit den kring Haarlem in zwembad „Adrichem". Tevens worden dan de onderlinge wedstrijden gehouden. Zwemmen voor het diploma. Ruim 40 geslaagden. Zondagmiddag is in het zwembad van de Heemskerksche Zwemclub voor de eerste maal in dit seizoen voor het diploma gezwommen. Om het diploma te behalen moesten de deelnemers de volgende proeven afleggen: 75 meter school slag, 35 nieter rugslag, sprong van de plank, 25 meter gekleed zwemmen en watertrappen. Het diploma werd behaald- door de dames mevr. Van Dok, mvr. Waterkamp en de heeren J. van Son, N. Kleyn en P. Weerts. Meispes: Catriena Davidson, Greetje Rozen- daal, Attie Tilstra, Jannie Veth, Geertje Reyne, Elizabeth Luntz, Diny van Dijk, Annie Tilstra, Jopie van der Steen, Truus Reyntjes, Ini Geb- hard, Adri Mulder, Annie Meyer, Marie van Es sen, Rietje Wesselingh, Jansje Hagendoorn, Ton- nie Maussen. Betsie van der Winden, Tini van der Steen, Marijtje Jongejans, Martha van der Berg, Bets Tand, Tini Aardenburg, Ammie Berg huis, Jannie Berghuis, Nellie Hania, Alie Spier, Greta Tromp, Joke de Haan en Annie Stevens. Jongens: Piet van Son, Johan Overbeek, Chris Mulder, Rudi Pielage, Louw Nijman, Piet Trie- ling, Hil Looy en Cor Dekker. Het examen is afgenomen door den heer Meu- lenaar consul van deiiK.N.Z.B. teHaarlem.Een can didaatje werd afgedwezen. De geslaagden ontvingen hun lessen in de zwemkunst van den badmeester, den "neer H. Valk, die zijn werk van de afgeloopen weken dus wel met succes bekroond zag. Eind Augustus zal opnieuw gelegenheid tot diploma-zwemmen worden gegeven. Uitreiking van boter- en vetkaar ten. Op Dinsdag 23 Juli zijn in het gymnastieklo kaal aan het C. H. Moensplein van 912, 25, en van 79 uur voor de bewoners van de navol gende straten boter- en vetkaarten verkrijgbaar: v. Harencarspelstraat, Havenstraat, Heemsker- kerweg. H. Burgerstraat. Hobbestraat, Hofdijk straat, Hoflanderweg, v. Hogendorpstraat. Iepen laan. Jan Alsweg, Jan Vermeyenstraat. Jan van Kuykweg. De stamkaarten van alle leden van het gezin, de aanslagbiljet-ten van het hoofd van het gezin en alle gezinsleden, die aangeslagen zijn in de Gemeentefondsbelasting, belastingjaar 1939 1940, en het ingevulde formulier M.D. 54 moeten medegenomen worden. Examens Stenografie. Voor de te Amsterdam gehouden examens van de Federatie voor Stenografie „Groote" slaag den voor het diploma „Kantoor-Stenograaf Ne- derlandsch 130" mej. R. de Bie, Wijk aan Zee en mej. B. Groen en mej. C. van Dorp, beiden uit Beverwijk. Allen waren leerlingen van mevr. P. Ruiter Smelik. BEVERWIJK—KINHEIM (6—1). Deze wedstrijd eindigde in een verdiende over winning voor de roodbroeken. Er ontwikkelt zich direct een vlugge wedstrijd, waarbij de meeste aanvallen reeds doodloopen op de backs. Na een kwartier krijgt Beverwijk de eerste corner te nemen, die door v. d. Kant van de doellijn wordt getrapt. Kinheim zet een aar- digen aanval op; als Prinsen de voorzet zal in koppen. komt de bal tegen de lat en ketst het veld weer in. Een pass van links komt terecht bij Teeling, die onvoldoende bewaakt wordt; met een hard schot van dichtbij geeft hij Daniels geen kans (10). Als C. Albers goed doorloopt op een effectbal, waarvan ieder denkt dat hij achter zal gaan. krijgt hij hem net op tijd in zijn bezit en voor de tweede maal wordt de Kinheim-doelman gepas seerd. Even voor rust scoort Holman (30). Na de rust probeert Kinheim het spel in han den te krijgen, maar de Wijkers zijn op hun qui- vive; de geelzwarten zien geen kans er doorheen te breken. Een snellen aanval van Beverwijk be kroont Marx met een hard schot in den hoek en onhoudbaar voor Daniels vliegt de bal in het net (40). Kinheim houdt moedig vol. De geelzwarte halflinie zet haar voorhoede weer aan het werk. De voorzet van Michel komt bij Prinsen, die voor de Kinheimers het verdiende tegenpunt scoort (41). De geelzwarten hebben pech als Stals een bal niet goed terugspeelt; de doorgeloopen J. Albers brengt den stand op 51. Beide doelver- dedigers verrichten keurig werk, doch even voor het einde moet Daniels voor de zesde maal zwich ten voor een schot van J. Albers. waarmee de eindstand op 61 wordt gebracht. C. J. M. V. „Excelsior". De Chr. Jongemannen vereeniging „Excelsior", die door de mobilisatie het grootste deel van haar leden tijdelijk moest afstaan, zal binnenkort haar wekelijksche bijeenkomsten in het Vereeni- gingsgebouw aan de Oosterwijkstraat weer her vatten. Ook de jongensclub, een onder-afdeeling van „Excelsior", zal midden-Augustus weer voor het eerst bijeenkomen. Exportveilingen van waspeen. De beide Beverwijksche groenteveilingen zul len met ingang van Dinsdag wekelijksche export- veillingen houden van waspeen. Geslaagd. Aan de Haarlemsche Huishoud- en Industrie school verkreeg mejuffr. C. Voordewind' alhier, het getuigschrift voor Hulp in de Huis houding. De heer H. Jaapies slaagde voor het examen makelaar in onroerende goederen, dat werd af genomen onder auspiciën van den Ned. Bond van Makelaars in onroerende goederen, hypotheken en assurantiën. DIPLOMA ZWEMMEN. Het diploma-zwemmen in zwembad „Adrichem" dat Zaterdagmiddag gehouden zou worden, is wegens de minder gunstige weersomstandigheden in de afgeloopen week tot Zaterdag 27 Juli a.s. uitgeseteld. SANTPOORT CONCERT. Morgenavond zal de Haarlemsche Harmonie „Apollo" onder leiding van den heer L. v. d. Hoef, een concert in het Rijkenspark geven. Het vol gende programma wordt uitgevoerd: 10. Vrijbuitersmarsch, L. v. d. Hoef, Ccndrillonnette, F. Andriers. A. Meeresstrande, M. Fischer. Au Pays de la Mense, P. J. Wiest. La Mascotte, Ed. Andran. Death or Glory, R. B. Hall. Pan Europa, A. Dreisen, Mendelssohn, fantasie, A. Floris. Martha, F. Floton. Jubileummarsch, S. Vlessing. VOOR DE LUCHTBESCHERMING. Ten einde te kunnen aanschaffen, wat nog aan de uitrusting ontbreekt, heeft de actieve bloklei- ding van het blok Terrasweg van den L.B.D. ge durende eenige weken in haar rayon steunbonne- tjes a 5 cent aangeboden. Het resultaat was. dat in de eerste drie weken ruim 1300 bonnetjes aan den man (en de vrouw) werden gebracht. AGENDA TE HAARLEM Heden: MAANDAG 22 JULI. Groote Kerk: Kerkconcert H.O.V., 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Vooruit met de geit" voor de vierde week geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Mr. Smith gaat naar Washing ton", 2.30, 7 en 9 uur. Rembrandt Theater: Deanna Durbin in „Eerste liefde", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De onzichtbare man keert terug", 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken "an Haarlemsche schilders 10—4 uur. DINSDAG 23 JULI. Groote Kerk: Orgelbespeling 89 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avond? Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK He«d en: MAANDAG 22 JULI. Luxor Theater, Breestraat: „De Tyran" en „De noodlottige getuige"," 8 uur. DINSDAG 23 JULI. Luxor Theater, Breestraat: „De Tyran" en „De noodlottige getuige", 8 uur. V!«rklbericliten en besommingen. IJMUIDEN, 22 Juli 1940. Deensc'ne consign atievisch. Haring f 28—26, makreel f 19.50, geep f 1716. schelvisch f 3029. wijting 120—15, kleine schol f33—21, leng f29— 22.50, kabeljauw f 3230, gullen f2921, schar f 2218, koolvisch f 2118, alles per 50 k.g. Tar bot f 1.601.40 per k.g. Zoetwatervischblei 1812 ct„ baars 2313 ct„ snoek 32 ct„ snoekbaars 5145 ct. per k.g. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: H. MaarleveldBlok, z„ Zandvoort; A. GeerlingsOlivier, d., Tuindersstraal 30, IJmuiden; W. de WitEijgerijerger, d., Bothastraat 10, IJmui den; II. C. KramerSprangers, z., W. Beukelsz- straat 2, IJmuiden; M. v. HeijstWijker, d., Kerk- weg 10,. Velsen: E. van LennepSchmidt, z., P. C. Hooftlaan 89, Velsen; K. VermeulenDe Vries. Gouda. Overleden: geen Gehuwd: J. J. Bregonje en J. P. Doctor, Wijk a. Zeeërweg 224, IJmuiden: T. Broekhuizen en G. Wijker, Bik en Arnoldkade 18, IJmuiden; J. de Haan en P. Vlieland, Neptunusstraat 9, IJmuiden; J. J. Schoonenwolf en G. Otte, Amsterdam; J. W. L. v. Dienst en A. Siebers, Amsterdam; D. W. F. Mensen en Ch. E. Schiltmeijer, P. C. Hoofltlaan 25, Velsen: L. Zwier en E .A. J. Groet, D. Hartoghstraat 20. IJmuiden; Z. L. v. d. Weerd en G. v. Rijswijk, Kruisstraat 16, Velsen-N.: G. v. Berkum en A. Wor- kum, Schoutenstraat 2, Vèlsen-N. Ondertrouwd: H. C. Draijer, Breukelen en C. W. van Andel, Kluijskenslaan 26, Santpoort, toek. adres: Breukelen; P. C. Bonekamp, Meervlietstraat 71, Velsen en K. J. Denekamp, Meervlietstraat 60, Vel sen, toek. adres: J. Smakman, Wijk a. Zeeërweg 28, IJmuiden en J. M. van Croonenborg, Bloem- straat 132, IJmuiden, toek. adres: Wijk a. Zeeërweg 164, IJmuiden; II. van Vliet, Wester wijkstraat 28, Velsen-N. en L. Struik, Bloemendaal, toek. adres: Rooswijklaan 66, Velsen-N.; C. Bakker, Cronjé- straat 9, IJmuiden en M. M. Rosier, Willebrordstraat 89, IJmuiden, toek. adres: Bloemstraat E. Kop- penol, Amsterdam en T. Meijer, Snelliusstraat IJmuiden, toek. adres: Amsterdam; J. Pekel, M. v. Heemskerkstraat 82, IJmuiden en M. Brakenhoff, Westerwijkstraat 1, Velsen-N., toek. adres: Wester wijkstraat 1, Velsen-N.; H. Gertenbach, Beverwijk en J. Ch. Dries, Wijk aan Zeeërweg 84, IJmuiden, toek. adres: Beverwijk; P. de Boer, Havenkade 7 rd.. IJmuiden en C. Dobbenga,- Kon. Wilhelminakade 29, IJmuiden, toek. adres: Kon. Wilhelminakade 32, IJmuiden; W. E. van Ree, Brunsum en M. H. C. v. d. Tange, Brederoodsoheweg 48, Santpoort, toek. adres: Brunssum. Het concours der Haarlemsche Politie-muziekvereeniging. ZATERDAG 20 JULI. In gewone omstandigheedn zou het kiezen van den Zaterdag toch geen risico hebben opgeleverd voor het welslagen van het concours. Thans kan deze dag worden gerekend tot het tijdvak dat hei minste succes heeft opgeleverd. Van de zes korpsen, die voor den marschwedstrijd hadden ingeschreven, verscheen er slechts één op 't appèl. Het was het Chr. harmoniegezelschap „Devote" uit Leiderdorp. Het marcheerde correct en flink, en de geblazen marsch kwam er pittig uit, bracht althans voor de uitvoerenden geen moeilijkheden mee. Men kende het korps een eersten prijs toe, daar het 49 punten behaalde. In het concours kwamen slechts een tweetal ge zelschappen dingen naar een gunstig oordeel dei- jury, die ook thans weer was samengesteld uit de toonkunstenaren A. L. Hasebroelc, Jos de Klerk en B. D. Peters (alphab.). Dit maal was het korps uit Leiderdorp heel wat minder fortuinlijk. Niet alleen dat de harmonie klank in het verplichte werk niet bzijonder fraai was, maar vooral, omdat het de noten en hare waarden ietwat, „en bagatelle" behandelde. Zoo had het de allabreve-maat in het Allegro begrepen als een driekwarts maat (hoe is 't mogelijk). Op zich zelf beschouwd mag de wijze, waarop deze verhas peling tot stand kwam, een waar kunststuk heeten, dat slechts aan genieën, of in 't ander geval aan erg goedmoedige mensohen gelukt. De jury vond deze zet blijkbaar niet geniaal, gezien de waardebepaling van het geleverde werk (264 punten, derde prijs). In de le afd. kwam nog het fanfarekorps „Cres cendo" (te Ouderkerk ad. Amstel) uit. Hoewel er niet minder dan 16 leden ontbraken, was dir. Beek hoven toch naar het concours gegaan. Door vak kundig opgezette stemmenverwisseling bleek het hem mogelijk, niet slechts het vrije stuk, de ouver ture fantastiaue van A.' Govaert, tot klinkend leven ie wekken, doch ook het verplicht gestelde werk van Jakma ferm en in goede slemverdeeling uit te voeren. Aanvankelijk was de stemming nog niet normaal, maar als de instrumenten eenmaal waren warmgeblazen, kwam het ook hier „in 't reine". De jury oordeelde gunstig (363 punten, eerste prijs). Het korps verkreeg hierdoor het recht, mee te dingen in den eerewedstrijd (die over verschillende avonden is verdeeld). Het koos het verplichte werk, waarmee het vorige korps „Devote" zoo onfortuin lijk was geweest, en dat wij dus gingen hooren voor fanfare. Beekhoven begin niet den flater van zijn vollega. Trouwens: hij zelf was de auteur van dit werk. Toch zou het dienstig zijn, wanneer hij in het gewraakte Allegro de verlengde noten langer, de verkorte korter had laten uitvoeren, om aldus de gedachte aan triolen geheel uit te bannen. Maar ,Titine" (zoo heette het vorstenkind in deze ouver ture) werd toch, al was 't niet geheel „con devo- zione", met den haar passenden eerbied behandeld. ZONDAG 21 JULI. Het feestelijk to'oneel, dat de Marschwedstrijd bood, trok ook dezen dag weer veel belangstelling. Deze ging ditmaal uit, niet naar het vele, maar naar het goede. Drie uitgelezen korpsen legden, correct marcheerend en in de weelderigste tonen kla'roe- nend, den weg af langs de Spanjaarslaan. Voorop gingen telkens de tinkelende schellenboomen en de rijkbehangen vaandels, en daarachter het korps der tamboers, tot geestdriftig rythme opgewekt door hun maitre, die met den stok jongleerde als was het dagelijksch werk. Doch dit alles was slechts het voorportaal. Wanneer tijdens de 16 maten „kleine trom" bij de negende maat de drie slagen op de groote trom en met de bekkens volgden, was het een altijd weerkeerend feest, de spanning bij de toe schouwers gade te slaan. Nog een tromperiode van dezelfde lengte, en heel het levend materiaal, soms tot zestig man sterk, stiet de feestelijke klanken juichend in de lucht, als maakte het zich eindelijk vrij van een te lange pauze van gedwongen rusi. Moeilijk viel het dan den omstander, stil te blijven staan en niet het feestelijk zingende korps te gaan volgen. Politiemannen welen dit en laten het geluk kig toe! De orde herstelt zich geheel van zelf, want ieder beseft, dat in dit geval het luisteren pas tot een genieten wordt. Van orde gesproken, deze was weer even opmerkelijk als tien jaren geleden, toen 't jubileerend Politiemuziekkorps op dezelfde wijze werd verwelkomd door de burgerij, die ten volle begreep dat een feest der politiemannen door geen. enkel incident mocht worden gestoord. Men kan in dit verband veilig aannemen, dat het plan van het feestgevend Politiekorps, voor het noodlijdend Rot terdam een som van vijfhonderd gulden te storten in het Hulpcomité 1940, een zuivere liefdesgave zou zijn. Helaas zullen thans de baten nauwelijks toe reikend zijn, om de eigen kosten te bestrijden. Hulde daarom aan de korpsen, die dikwijls ten koste van groote offers alsnog dit muziekfeest mo gelijk maakten. In den marschwedstrijd namen deel: „Muz. gezelschap Wittenburg", Amsterdam; „Kunst kring", Spaarndam; „Harmonie-Crescendo", Haar- OFFICIEELE PUBLICATIE van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. MOTORBRANDSTOF. Beschrijving van de aanvraag formulieren en de wijze waarop belanghebbenden die moeten indienen om voor de maand Augustus 1940 opnieuw in aan merking te komen voor een ver- voersvergunning en/of een hoe veelheid motorbrandstof. 's-Gravenhage, 20 Juli 1. WITTE FORMULIEREN voor verschillende vervoersgroepen als op het formulier aangege ven, voor het aanvragen van vervoersvergunningen per mo torrijtuig, in duplo in te dienen bij de rijksinspecteurs van het verkeer van het district, waar in de aanvragers woonachtig of gevestigd zijn. Deze witte aanvraagformulie ren behoeven slechts ingediend te worden voor motorrijtuigen, waarvoor nog niet eerder een dergelijk formulier werd inge diend. 2. ROSE FORMULIEREN, r.v.i. voor het aanvragen van een mo torbrandstoftoewijzing voor mo torrijtuigen (met uitzondering van dieseltractoren)voorts voor het aanvragen van een toewijzing van benzine of ben zol te gebruiken als motor brandstof voor het voortstuwen van vaartuigen of het aandrij ven van hulpmotoren aan boord van vaartuigen, in enkelvoud in te dienen: a. voor motorrijtuigen bij de rijksinspecteurs van het verkeer van het district, waarin de aan vragers woonachtig of gevestigd zijn; b. voor vaartuigen en hulpmo toren aan boord van vaartuigen bij het secretariaat of de daar onder ressorteerende agent schappen van de bevrachtings commissie van het district, waarin de aanvragers woonach tig of gevestigd zijn. 3. ROSE FORMULIEREN b, voor het aanvragen van een toewijzing van benzine of ben zol te gebruiken als motor brandstof voor stationnaire mo toren voor andere dan land- of tuinbouwdoeleinden, in enkel voud in te dienen bij den direc teur van het Rijksbureau voor aardolieproducten, Zeestraat 100-104, 's-Gravenhage. 4. ROSE FORMULIEREN bl, voor het aanvragen van een toewijzing van benzine of ben zol, te gebruiken als motor brandstof voor tractoren of sta tionnaire motoren voor land- of tuinbouwdoeleinden, in enkel voud in te dienen bij den direc teur van afd. ii d kunstmest stoffen van het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, Alexanderstraat 19, 's-Gravenhage. In tegenstelling met de witte formulieren moeten de rose for mulieren voor het aanvragen van een motorbrandstof toewij zing voor elk doel voor elke pe riode opnieuw worden inge diend. Alle aanvraagformulieren zij n bij de plaatselijke distributie diensten gratis verkrijgbaar. De Nederlandsche Zuivelcentrale heeft ons ver gunning verleend ROOM te verstrekken ten behoeve van zieken. Een verklaring van den huis arts of specialist, dat het gebruik van een ver melde hoeveelheid ROOM dagelijks noodzakelijk is, moet worden overgelegd. Voor levering houden wij ons aanbevolen. N.V. MELKINRICHTING „VELSEN" Een zaik van vertrouwen sinds 1905. PRAKTIJK HERVAT Toewijzing van etgroen in de buitenlanden onder Assendelft. Zij, die in aanmer king wenschen te komen voor een perceel etgroen in de z.g.n. buitenlanden, eigendom van de families DELCOURT en VAN LANSCHOT, gelieven zulks schriftelijk vóór a.s. Za terdag 27 Juli aan ondergetee- kende te berichten. W. VAN DOK. Wethouder van Openb. Werken te Beverwijk. Tandheclk. Instituut Ilaarlem-N. Telef. 16726 Spreekuren: lederen morgen van 912, Behalve Donderi Dinsdag- en Donderdagavond van 7—8J$, GEHEEL GEBIT Pijnloos trekken inbegrepen. a Ru, dacftte* Olm t«,over een 1 Jgt «age\f nadeel op- ï»e«enf?°S modem I zoo'n lraate geven 1 TAL l p u U K- 1 net moet een maar.--- t' KANAALSTRAAT 8! hoek Oranjestraat. Tel. 5460 - IJMUIDEN ter vervanging kunt U een busje ongesuikerde geconden seerde melk nemen. AMILKO MELK geeft een heerlijke roomsmaak aan koffie, thee en cacao. Neemt er gerust wat van, dit product kunt U bewaren Op ieder busje gebruiksaanwijzing. Levering in busjes 170 gram a 15 cent Grootere bussen 450 gram a 30 cent Voor café's en restaurants bijzonder aan te bevelen. Aan wederverkoopers uitsluitend per doos of kist, resp. 96 of 48 blikjes. N.V. MELKINRICHTING „VELSEN" Telef. 3004. lem. Door allen werd uitstekend werk geleverd, doordrongen als men was van het „noblesse oblige". Een oogenbilk slechts was het voorgeschreven pas- sental bij Wittenburg een ietsje te hoog opgevoerd, doch het herstel volgde spoedig. Dat onze Haarlem mers een geestdriftige belangstelling ondervonden, spreekt haast vanzelf. In Rotterdam, drie maanden geleden, werden zij onderscheiden met het hoogst aantal punten, ook in de eere-afdeeling. De uitspraak in den marschwedstrijd was „Wit tenburg". Amsterdam 150y2; tamboers 154. „Harmonie-Crescendo'*, Haarlem 156; tamboers 155. „Kunstkring", Spaarndam 154. DE CONCERTWEDSTRIJD. Hiervoor was een zeer opmerkelijke belangstel ling, die zelfs niet luwde, toen voor een half uurtje een malsche bui op het terrein neerkwam. Maar evenals, in de finale van Beethoven's Pastorale kwam na onweer en storm de zon terug. Zij werd blijde ontvangen. Het eerst beklommen de Amsterdammers (mu- ziekgezel. Wittenburg) het podium. Hun Chopin, be werking van Langlois derde Polonaise, klonk even Chopinsch als een uitnemend fanfarekorps die kan geven. Het was zelfs een tikje saai, en de Volendam- mers, die de vorige week hetzelfde stuk speelden, waren hun in de opvatting van dit stuk m. i. de baas. Het vrije stuk van Laisne werd zeer veelbelovend opgezet; het vervolg beantwoordde niet ten volle aan de gestelde verwachting. „Onder Ons*', Dirkshorn, kwam in de eere-afd. fanfare uit. Vlêssing's Ouverture, het knap geschre ven werk in meesterlijken vorm (Oreste) was goed van opvatting; ook de langzame inleiding in 9/8 maat was in orde. In het zangthema had de toon weeleer mogen zijn, al was de fraseering hier zeer goed. Als een knappe praestatie mocht het vrije werk worden aangerekend. Boieldieu's ouverture „Le nouveau seigneur dü village". De violenpas- sages zijn een geweldige opgave voor de blazers, bovenal omdat de dir. Pranger het juiste tempo uiterst strak volhield. Men kent deze Fransche mu ziek van licht en tintelend gehalte o.m. uit de ouverture's van Auber, die alle een goed evenwich tig symphonie-orkest vragen. Bij „Kunstkring" Spaarndam was Vlêssing's Ouverture evenzeer in goéde handen, al werd de inleiding ietwat al te zeer teruggehouden en klonken verscheidene allegro-passages wat haastig. Maar het korps voldeed ten zeerste in het werk van Ferd. Rousseau „Liège immortelle 1914". Dir. Peter Wit bracht een uitnemende opvatting van dit veel- eischende werk over op zijn uitvoerenden, die hun partijen zonder uitzondering beheerschten. Het eerste harmoniekorps dezen middag was ,R.K. Harmonie St. Caecilia", Velsen-Noord, dat Massenet's ouverture „Phèdre" als verplicht werk had. Voortreffelijke harmonieklank in een zeer mooi volgehouden rythme. Extra lof ook verdient de weergaven der „Suite Oriëntale", nu eens niet. van Popy, maar van onzen landgenoot Bicknese, uit nemend kenner der instrumentatie. Hoe prachtig klonk in het derde deel de kleurcombinatie, waarin tenorsax en tuba tezamen met de besklarinetten zoo gelukkig samengingen. Ook de nuanceering van het tweede deel (met de hobo en de klarinetten) was zeer mooi. Rest ons nog de eervolle vermelding van H. W. Hofmeester's Kear-ensemble „Harmonie-Crescen do". Het heeft geen zin, de onderscheiden partij - bezettingen te releveeren. Die bleken ten volle in „Fête aux flambeaux" van G. Wettge, en in Ros sini's Ouverture Willem Teil. Wij meenen het korps te eenre, door te gewagen van de warme en ver-, warmend directie van den 70-jarigen leider eg immer jeugdigen stadsbeiaardier, en te herinnere: aan het avondconcert van Harm. Cresc. op het fees', terrein, Zaterdag 27 Juli om 8 uur av. De uitslag der jury was: „Wittenburg" Amster dam 1—349. „Onder Ons", Dirkshoorn 1381 „Kuntskring" Spaarndam 1—374. „St. Caecili;' Velsen 1340. „Harmonie-Crescendo" Haarlen 1—386 EXAMENS. Hoof dactt Haarlem, 20 Juli. Geëxamineerd 8 candidates Geslaagd voor het geheele examen: mej. K. F. van Vliet te Amsterdam, mej. M. E. Bayer te Am sterdam en de heeren H. A. J. J. van Öosterhou! te Heemstede en A. L. Overdijk te Amsterdam. Voor gedeelte B: P. Paree te Nibbixwoud, me], H. J. A. Breet te Amsterdam. Voor gedeelte A: D, van Otterlo te Amsterdam. M.U.L.O.-examens Haarlem, Geslaagd voor diploma A: A. Bouma, G. Bouma, H. M. Breet, R. J. Sombroek, A. M. Teldcr, H. van Zanten, W. Fortgens, W. J. Scheffer, A. J. Hup- kens, J. Meijer, A. S. Duzink, W. J. Spronk, J. M. Stange. W. A. Schreijers, P. J. Uvenhoven, allen te Haarlem; J. Schipper en P. J. Siebbeles te Santpoort; E. M. Roos. J. R. Los, G. Groenen#, allen te Heemstede; A. Weeda en L. van der Werd te Zandvoort. Geslaagd voor diploma B: J. B. v. d. Ban te Hillegom. Y. G. van cler Veen overleden. In den ouderdom van zes en vijftig jaar is! overleden de heer Y. G. v. d. Veen. algemeen-| directeur van „De Arbeiderspers". Y. G. v. d. Veen werd 7 Januari 1884 in Metsla wier, in het Noorden van Friesland, geboren, waar zijn vader notaris klerk en brievengaarder was. Door het overlijden van zijn vader werd de jonge Ybele van zijn 10de jaar af in het weeshuis opgevoed. Hij werd voo: het onderwijs opgeleid en stond gedurende vijf jaar voor de klas aan een ..school in Friesland. Daarna vertrok hij als onderwijzer naar Amster dam. In 1917 kwam hij met de journalistiek tó aanraking toen de toenmalige hoofdredacteur van Het Volk. de heer J. F. Ankersmit. hem vroeg o' hij correspondent van Het Volk in Rotterdam wilde worden. Bij de stichting van het soc. dem. dagblad „Voorwaarts" te Rotterdam werd Y. G. v, d. Veen hoofdredacteur van dit blad. Een jaar later nam hij ook nog het directeurschap op zich. In 1928 werd hij door de leiding van de S.D.A.P. belast met het directeurschap van „Het Volk", waarbij hij tevens directeur van „Voorwaarts" bleef. Zijn streven was het stichten van een groot volksblad en deels door zijn werken besloten S.D.A.P. en N.v.v. in 1929 dé N.V. „De Arbeiders pers" op te richten. Aan het groot maken van deze onderneming heeft hij al zijn krachten gewijd. In den omgang kon hij soms hoekig en kantig zijn, maar zij die hem beter leerden kennen, getuig den van een groote hulpvaardigheid voor hen, die in moeilijkheden waren geraakt. De crematie van het stoffelijk overschot van den heer van der Veen, die te Overveen woonde, zal Woensdag 24 Juli a.s. pla/ts hebben op Wes- terveld, na aankomst van tr<fin 15.14 uur.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 4