Roi"terdamsche jeugd op weg naar Salzkammergut Duitsche rechterlijke macht in strafzaken M A A N DAG 22 JÜLI 1940 De Rijkscommissaris sprak de kinderen bii hun vertrek tno Het afscheid bij het vertrek van de Nederlandsche kinderen naar de Ostmark. Vader en moeder omhelzen hun kleinen, die van een onbezorgde vacantie gaan genieten. ROTTERDAM, 21 Juli (A.N.P.) Reeds vanmorgen om acht uur heerschte op het station D.P. een drukte van belang. Groote aantallen kinderen voorzien van koffers en vergezeld door een grooten familiekring, stap ten niet verheugde gezichten het stations emplacement op. Dit aantal groeide, naar mate de tijd vorderde en tegen half elf was het perron zwart van de menschen. Er was politie, er was een Duitsch muziekcorps en er was voor den goeden gang van zaken eenige afzetting van Duitsche militairen. Het betrof hier het vertrek van den eersten trein uit Rotterdam naar de Ostmark en daarbij was Rijkscommissaris Seyss-Inquart, begeleid door den rijksstadhouder Eigruber van de gouw Overdonau, de Heimatgouw van den Führer, en voorts door commissaris- generaal Schmidt en dr. Langgoht. Toen vrijwel alle kinderen een plaatsje in den Uit 14 wagons bestaanden trein veroverd hadden om precies te zijn waren er 803 jeugdige va- cantie-g'angertjes verscheen de Rijkscommis saris die burgemeester mr. :P. J. Oud hartelijk begroette. Mede aanwezig was de wethouder van onderwijs, L. de Groot. Voor een muzikale omlijsting van deze gebeur tenis zorgde het muziekcorps van de Ordnungs- polizei te 's-Gravenhage onder leiding van lui tenant L. IHahn. Nadat Rijkscommissaris Seyss-Inquart den lei der van den trein, Kreisleiter Hochmeier, begroet had, sprak hij op het perron burgemeester Oud toe en zeide o.a., dat deze prachtige vacantie de Rotterdamsc.he jeugd zou sterken. Dat is van groot belang, omdat Nederland met een sterke, gezonde jeugd een goede toekomst tegemoet gaat. Voor de toekomst behoeft Nederland zich in dit opzicht dan ook geen zorgen te maken. Voor wat deze verre vacantie betreft, zeide de Rijkscom missaris, kunnen de ouders der kinderen gerust zijn, want de jeugd zal in de Ostmark liefderijk worden opgenomen. Nadat burgemeester Oud den Rijkscommissaris dank had gezegd voor zijn woorden wandelde deze langs den trein, teneinde zich er persoonlijk van te vergewissen, of alles goed zou verloopen. Tij dens deze wandeling heeft een der jeugdige deel- nemertjes, Leo van Geest, den Rijkscommissaris een boeket bloemen overhandigd. Op een bijge voegd kaartje waren dankwoorden geschreven. Uit ieder portier werden den Rijkscommissaris en den burgemeester enthousiaste kinderhandjes toegestoken en beide functionarissen drukten elk handje. Hier en daar informeerde de Rijkscom missaris even. inspecteerde een deelnemerskaart en noemde dan den jeugdigen vacantie-ganger bij name. Ook burgemeester Oud gaf hier en daar goede vacantie-wenschen mede. Gekomen bii den wagen, waar een groote hoeveelheid versnaperin gen gereed lag, om in grage magen te verdwijnen, inspecteerde Rijkscommissaris Seyss-Inquart den inhoud. Toen de lange trein zich om 11.20 uur onder het luid gejubel van de uitgelaten kinderschare ih be weging zette, begon het muziekcorps vroolijke liederen te spelen, o.a. „Musz i denn zum Statele hinaus" en eenige bekende Hollandsche liedjes. Het „dag" van de kinderen werd telkenmale door Rijkscommissaris en burgemeester met een arm- groet- beantwoord en daarmede was de vacantie- reis naar de Ostmark voor de Rotterdamsche jeugd begonnen. Tenslotte heeft de Rijkscommis saris nog eenige woorden voor de microfoon ge sproken, waarin hij dank bracht aan den rijks- Het vcrtoonen van films. Verordening voor de bioscopen. verordeningenblad no. 13 van Zaterdag ver meldt een besluit van de secretarisserv-generaal vani Binnenlandsche Zaken en van Justitie betref fende het vertoonen van films. Daarin wordt bepaald, dat in het bezette Neder landsche gebied slechts die films vertoond mogen worden, welke: 1) in het bezette Nedevlardsche gebied zijn ver vaardigd en na 14 Mei 1940 door de censuur zijn goedgekeurd. 2) In het Groot-Duitsche Rijk. met inbegrip van P.r°tectoraat Bohemen en Moravië, zijn ver vaardigd en na 31 December 1936 door de censuur zijn goedgekeurd. 3) In het gebied van het Groot-Duïtsche Rijk voor de vertooning zijn vrijgegeven. Deze voorschriften gelden röet 'voor smalfilms Van zuiver artistieken, reigieuzen of cultureelen aard, of voor smalfilms met uitsluitend familie- opnamen. Hij die opzettelijk of door grove schuld in strijd met deze voorschriften handelt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 2 jaar en met geld boete van ten hoogste 10.000 gulden of met een van deze straffen. Dit besluit treedt met ingang van 26 Juli 1940 In werking. gouwleider Eigruber, die dit mogelijk heeft maakt. Nogmaals verzekerde hij den ouders, dat hun kinderen niets dan prettigs staat- te wach ten. ,J)e kinderen -zullen over eenige weken of maanden bij hun terugkomst in Rotterdam een geweldigen indruk medebrengen van het leven in de bergen", zoo zeide spr:, „zij zullen geweest zijn bij menschen, die hen liefdevol opgenomen had den en zij zullen vertellen, dat zij bij Duitsehe menschen zijn geweest, die hen vriendelijk ei goed verzorgd hebben." Tenslotte wees spr. er nogmaals op, dat de toe komst van een volk aan de jeugd is en wanneer die jeugd sterk is, zal de toekomst goed zijn. Maandagmiddag om twee uur zullen de kinde ren, die in den trein slapen, in de Ostmark aan komen. Er zijn zestig begeleiders in den trein dertig Nederlanders en dertig Duitschers, onder wie de Rotterdamsche dokters W. v. d. Sluys en v. d. Hoeven. De trein gaat naar de Adlersee, bij Salzburg en vandaar reizen de kinderen per lo- kaaltrein en autobus naar hun plaatsen van be stemming, hun vaeantie-oord. Goede vangst van de politie. Te Oegstgeest werd een hieuw rijwiel ontvreemd, welk rijwiel een oogenblik onbeheerd voor een wo ning stond. De heer S., wier. dit rijwiel toebehoorde, deed hiervan onmiddellijk aangifte bij de politie. Deze waarschuwde per telefoon de politie van de omliggende plaatsen. Dit optreden werd met succes bekroond: een uur later deed de politie van Sas- senheim de telefonische mededeeling, dat zij al daar een persoon had aangehouden', die in het be zit was van het ontvreemde rijwiel van S. Uit het verdere onderzoek bleek, dat de dader, de 23-ja- rige Th. M. J. B. uit Amsterdam, 's morgens een rijwiel ihad ontvreemd in 6e gemeente Sassenheim, 'twelk hij in Leiden van de hand had gedaan. In den namiddag ontvreemdde hij in Leiden een rijwiel, bracht dit in Katwijk bij een bode, rijdende op Amsterdam; om dit rijwiel in Amsterdam aan een bepaald adres te bezorgen. In den avord ontvreemd de hij het rijwiel in Oegstgeest. waarmee hij dooi de politie te Sassenheim werd aangehouden. B.. die een goede bekende van de jusitie is, be kende verder nog een tweetal rijwielen te Leiden te hebben ontvreemd. B. zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. (A.N.P.) De vetpositie in ons land. Men vrage van de slagers niet het onmogelijke. Het A.N.P. meldt: Nu de distributie van ge smolten vet en reuzel en boter is ingevoerd en rauw vet en rauwe reuzel onder deze distributie niet zijn betrokken, wordt er van de zijde van het publiek een sterke aandrang op de slagers uitgeoefend om rauw vet en reuzel te leveren, vaak in hoeveelheden veel grooter dan voor di rect gebruik noodzakelijk. Er zijn consumenten die namelijk een zekere voorraad willen vormen en nu van den slager vragen hen aan dezen voorraad rauw vet of reuzel te helpen. Het bureau van den Nederlandschen slagers- bond vestigt er de aandacht op, dat men in dezen het onmogelijke van den slager vraagt. De sla ger heeft immers geen grooter voorraad rauwe reuzel en rundvet dan de wekelijksche slachting van vee hem oplevert. Versch rundvet kan niet meer uit het buitenland worden ingevoerd zoo als voor den oorlog het geval was. De slager is genoodzaakt zijn wekelijksche voorraad rauw vet en reuzel zoo goed mogelijk bij het vleesch onder de klanten te verdeelen, en het is dus heel normaal, dat men bij een pond vleesch niet meer dan een ons vet kan krijgen. Deze werkelijkheid heeft het publiek te aan vaarden en het is niet billijk van den slager le veringen te vragen, waartoe hij beslist niet ii staat is. Duur van eenige vetten betreffende de voedselvoorziening enz. verlengd 's GRAVENHAGE 20 Juli. In het verordenin genblad no. 13 van Zaterdag is opgenomen een be sluit van de secretarissen-generaal van de depar tementen van handel, nijverheid en scheepvaart, van landbouw en -visscherij, van waterstaat, van bin nenlandsche zaken, van koloniën en van financiën betreffende de verlenging van de bodemproductie- wet, de distributiewet, de prijsopdrijvings- hamsterwet, de zeeschepenvorderingswet, de wet behoud scheepsruimte en de zee- en luchtvaartver zekeringswet (alle van 1939). De bepalingen van deze wetten worden daarbij voor zoover zij met de veranderde staatsrechtelijke verhoudingen vereenigbaar zijn, tot nader order verlengd. De op grond van de in genoemde wetten uitge vaardigde voorschriften en afzonderlijke maatrege- Ier. blijven tot nader order mede van kracht, voor zoover uit den inhoud ervan niet anders blijkt. (A. N. P.) De Rijkscommissaris, dr. Seyss-Inquart, drukt dc kleinen vriendelijk de hand. Nieuwe verordeningen. Landgerecht en hooggerechtshof ingesteld. (A.N.P.) Het- Zaterdag verschenen Verorde ningenblad no. 12 bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken. 1 houdt in, dat voor het bezette Nederlandsche gebied de Duitsche rechterlijke macht voor straf zaken wordt ingesteld. Haar organen zijn het Duitsche landgerecht en het Duitsche hoogge rechtshof in het bezette Nederlandsche gebied, alsmede, voor beide gerechten gemeenschappelijk, het Duitsche openbaar ministerie. De voorschriften betreffende de bevoegdheid van den Duitschen krijgsraad en van de bijzon dere rechtbank voor strafzaken voor leden der S.S. en voor de leden der politie-organisaties met een bijzondere taak, blijven onaangetast. Volgens 2 zijn de Duitsche gerechten met uit sluiting van de Nederlandsche rechterlijke macht bevoegd delicten, die door Duitsche of voormalig Duitsche staatsburgers of door staatsburgers van het protectoraat Bohemen en Moravië begaan worden, te vervolgen en te vonnissen. Hetzelfde geldt ongeacht het staatsburgerschap van den dader of de deelnemers, wanneer de daad: 1) zich richt tegen het Groot-Duitsche rijk, het Duitsche volk, de Nationaal-Socialistische Duit sche Arbeiders Partij, de vertakkingen daarvan of daarbij aangesloten organisaties; 2) zich richt tegen een Duitsch staatsburger of een persoon, die in dienstverhouding staat tot het Groot-Duitsche rijk, tot de Nationaal-Socialis tische Duitsche Arbeiders Partij, haar vertakkin- hechtenis en geldboete, alleen of tezamen met bijkomende straffen, alsmede alle maatregelen voor beveiliging en verbetering uitspreken. Tegen de vonnissen van den rechter is beroep toegelaten, tegen zijn overige beslissingen een klacht (Beschwerde) volgens de maatstaf van het Duitsche procesrecht. Het Duitsche hooggerechtshof beslist met drie rechters. De leden van het Duitsche hooggerechtshof in het- bezette Nederlandsche gebied kunnen te gelijkertijd tot een gerecht in het Duitsche rijk behooren. Een zijner leden moet zijn ambtelijke woonplaats te 's-Gravenhage hebben. Het Duitsche Hooggerechtshof kan elke toege laten straf uitspreken. Het beslist in geval van toepassing van een rechtsmiddel tegen beslissingen van den land rechter. Hooger beroep of beroep in cassatie van de von nissen van het Duitsche hooggerechtshof is niet toegelaten. Een gerechtelijk vooronderzoek vindt niet plaats. Wanneer het delict, waarvoor de Duitsche ge rechten bevoegd ziin. van geringe beteekenis en de dader noch Duitsch staatsburger, noch staatsburger van het protectoraat Bohomen Moravië is, kan de zaak aan de Nederlandsche autoriteiten, met strafvervolging belast, worden overgegeven om te worden vervolgd en berecht volgens Nederlandsch recht. Het combineeren van straffen uit Duitsche en Nederlandsche vonnissen behoort tot de taak der Duitsche gerechten. Moeten straffen uit Duitsche vonnissen van verschillende gerechten of uit zulke en Nederland sche vonnissen worden gecombineerd, dan is daartoe het Duitsche hooggerechtshof bevoegd. Het hoofd van het Duitsche openbaar ministe rie bij het Duitsche landgerecht en het Duitsche hooggerechtshof voert den ambtstitel van „Duitsch procureur-generaal in het bezette Nederlandsche gebied". Tot de verdediging voor de Duitsche gerech ten in het bezette Nederlandsche gebied is toegelaten: 1. Hij, die als verdediger voor een gewoon gerecht in het Duitsche rijk is toegelaten; 2. De bij een Nederlandsch gerecht ingeschreven ad vocaat, wien de Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied vergunning heeft verleend. De Duitsche autoriteiten, met strafvervolging belast passen toe: 1. De telkens door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied en door de door hem daartoe gemachtigde Duitsche instan ties, alsmede door de bevoegde Duitsche weer machtsinstanties tot en met 28 Mei 1940 gege ven rechtsvoorschriften; 2. Het telkens in het Duitsche rijk tin de gedaante van vóór de aan sluiting van OostenrijkAltreich) geldende strafrecht; 3. Het op den dag van afkondiging geldende Nederlandsche strafrecht met inbegrip van de bepalingen, die de secretarissen-generaal van de Nederlandsche departementen van alge meen bestuur na 28 Mei 1940 op grond van een machtiging van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied uitgevaardigd hebben of zullen uitvaardigen. De volgende straffen van het Nederlandsche strafrecht komen overeen met die van het Duit sche strafrecht: Levenslange, gevangenisstraf, levenslange tuchthuisstraf; tijdelijke gevange nisstraf van meer dan 5 jaren tuchthuisstraf voor den tijd van twee derden van den duur dei- gevangenisstraf; tijdelijke gevangenisstraf tot en met 5 jaren met inbegrip van hechtenis hechtenis; geldboete geldstraf. Is de Duitsche of de Nederlandsche rechter lijke macht ingevolge deze verordening tot het behandelen van een strafzaak niet bevoegd, dan moet de strafzaak aan die instantie, welke daar toe bevoegd is geworden, worden overgegeven. Achten beide zich bevoegd of onbevoegd, dan beslist de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied over de bevoegdheid. Een zaak, die vanwege de bevoegdheid wordt overgegeven, blijft in haar geheel. Dit geldt in het bijzonder voor de behartiging der termijnen en voor de gemaakte onkosten, kosten, rechten, en vergoedingen. Deze verordening is met ingang van Zaterdag in werking getreden. ZWEMWEDSTRIJDEN IN „DE HEERENDUINEN" Evenals vorige jaren is ook nu weer aan de VZV opgedragen de organisatie van wedstrijden om de kampioenschappen van den Kring Haar lem van den KNZB. Deze wedstrijden zullen plaats hebben Zondag 4 Augustus. Het programma luidt als volgt: 1. 100 M. schoolslag dames, 2. 3x50 M. wissel slag persoonlijk dames, 3. 4x100 M. borstcrawl estafette dades, 4. 3x50 M. wisselslag persoonlijk heeren, 5. 100 M. rugslag heeren, 6. 100 M. borst- slag heeren en 7. 4x100 M. borstcrawl estafette heeren. WATERSTAATSPERSONEEL De Vereeniging van personeel in dienst van den Rijkswaterstaat zal a.s. Woensdagmiddag haar jaarvergadering houden in Hotel Noord-Brabant te Utrecht, onder leiding van haar voorzitter, de heer Ij. Groeneveld te Velsen. Van het hoofdbestuur zijn aan de beurt van aftreding de heeren H. W. Belkman te Apeldoorn, algemeen secretaris en L. Zondervan te Maas sluis. Ook zal de voorzitter opnieuw moeten wor den benoemd. De agenda bevat o.a. een bespre king over de richtlijnen voor de toekomst en over het beleid van het hoofdbestuur ZENDINGSDAG. De classis Amsterdam der Christ. Geref. ker ken. waaronder ook onze gemeente ressorteert, was gewoon de zendingsdagen te houden op het landgoed „Beeckensteijn". Door de tijdsomstan digheden kon deze dag ditmaal niet op de gewone wijze gehouden worden. Thans heeft men besloten den zendingsdag Woensdag 7 Augustus a.s. te houden in het kerk gebouw C te Haarlem. Kinderfeest van Haven'" ,In Veilige gen óf daarbij aangesloten organisaties, tijdens de uitoefening van deze dienstbetrekking of in betrekking daarmee; 3 begaan wordt in dienst van de Duitsche auto riteiten of, in verband met dezen dienst, op Duitsch grondgebied, of in gebouwen, ruimten of inrichtingen, die dienen ten behoeve van het Groot-Duitsche rijk. de Nationaal-Socialistische Duitsche Arbeiders-Partij," haar vertakkingen of daarbij aangesloten organisaties; 4) 'blijkt te zijn plundering in op bevel ont ruimd gebied of in vrijwillig ontruimde gebouwen of ruimten, of blijkt te zijn een misdrijf (Ver- brechen oder Vergehen) tegen lijf. leven of eigen dom onder gebruikmaking van de maatregelen, genomen ter verdediging tegen luchtaanvallen, of blijkt te zijn een misdrijf (Verbrechen)ge vaarlijk voor het algemeen belang, in het bijzon der een misdrijf, dat de voedselvoorziening in ge vaar brengt. De Duitsche gerechten in het bezette Neder landsche gebied zijn gevestigd te 's-Gravenhage. De Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied stelt de rechters bij de Duitsche gerechten in het bezette Nederlandsche gebied tot opzeggens toe aan. De Duitsche gerechten kunnen op iedere plaats in het bezette Nederlandsche gebied ambtshande lingen verrichten. Bij het Duitsche landgerecht beslist de (alleen sprekende) landrechter. De landrechter kan tuchthuisstraf van ten hoogste ";;f jaren, gevangenisstraf, vestingstraf, Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan. Zaterdagmiddag heeft de Speeltuinvereeniging „In Veilige Haven" een, in alle opzichter, goed ge slaagd kinderfeest gehouden. Ditmaal was er een bijzondere reden voor het feest, omdat de vereeniging haar 10-jarig bestaan mocht herdenken. Ofschoon het feest flink was op gezet en de tuin met tal van vlaggen versierd was, had het bestuur, zooals de voorzitter, de heer S. Kluft, in zijn openingswoord zeide, voor dit feest grootere plannen gemaakt, dié echter achterwege moesten blijven. Maar de kinderen hebben uitstekend genoten. Verschillende wedstrijden, zooals balwerpen, em- merspel, doeltrappen, zakloopen, ringsteken enz. werden uitgevoerd, waarbij tusschen de bedrijven door de kinderen op versnaperingen onthaald wer den. „Oome iet" vermaakte de aanwezigen, waar onder vele ouders, met zijn poppenkast. In het clubgebouw was op bescheiden schaal een tentoonstelling ingericht van verschillende voor werpen die in de wintermaanden door de kinderen zijn vervaerdigd. Onder leiding van mevrouw M. Glimmerveen hebben de meisjes zich dezen winter beziggehouden met het vervaardigen van handwer- wen en de jongens hebben zich, onder leiding van den heer G. Maasen, onledig gehouden met hout zaag- en snijwrek. De werkstukjes waren alle keudig afgewerkt. Het loonde wel de moeite om deze kleine tentoonstelling te bezichtigen. Maar de kinderen hebben ook de muziek beoefend en van de muzikale vaardigheid der jongens en meisjes kon men zich Zaterdag op het feest over tuigen. De Jaszband en mondharmonicaclub, onder leiding vair den heer J. den Braber, zorgden voor de muzikale opluistering van het feest. Deze muziek, door geluidversterkers weergegeven, viel zeer in den smaak en hierdoor was het mogelijk dat de vereeni ging het feestprogramma geheel met eigen krachten heeft kunnen afwerken. Na afloop van het feest had de uitreiking van de prijzen, gewonnen met de wedstrijden, plaats. De uitslag hiervan is: Balwerpen jongens: le pr. Jan Rosier, 2e pr. Lucas de Crau, 3e pr. Maarten v. d. Paard. Balwerpen meisjes: le pr. Tina Dekkei-, 2e pr. Annie Wolterman, 3e pr. Nelly van Dijk. Emmerspel jongens: 1 pr. Wim Noordman, 2e pr. Klaas v. d. Hulst, 3e pr. Coh Brouwer. Blokjesrapen meisjes: le pr. Annie oPst, 2e pr. Kitty Gastelhuis, 3e pr. Mientje v. d. Brink. Zakloopen jongens: le pr. Jan Bonsema, 2e pr. Jan Oorthuizen, 3e pr. Cor Zwart. Ringsteken meisjes: le pr. Rietje v. d. Hulst, 2e pr. Mientje Fortuin, 3e pr. Jannie Schrijver. Doeltrappen jongens: le pr. Piet Schaap, 2e pr. Piet Kwast, 3 e pr. Marinus Middelkoop. Korfbalwerpen meisjes: le pr. Stynie v. d. Braber, 2-3 pr. Duifje Bosman, 3e pr. Fietje Meinema, Oprichting bureau voor jeugd registratie. Exploitatiekosten 4310 per jaar. Bij schrijven van 29 Januari j.l. verzocht de. minister van sociale zaken, de gemeente Velsen haar medewerking te willen verleencn opdat ook in deze gemeente een bureau voor de jeugdregistratie zou kunnen worden ingesteld. Het college van B. en W. heeft deze medewerking verleend en na overleg met het departement een begrooting van kosten voor 1940 ingezonden. In de kosten, voor zoover zij door het departement van sociale zaken zijn goedgekeurd, draagt het rijk bij naar het objectieve percentage van het werkloos- heidssupbsidiefonds (voor 19'40 geraamd op 83.5 pet.). Het waarnemende hoofd van genoemd departe ment heeft thans zijn goedkeuring gehecht aan de instelling van een zoodanig bureau in Velsen en hij heeft zich bereid verklaard in de kosten van de in richting en de exploitatie de gewone rijksbijdrage te verleenen. B. en W. vragen nu aan den gemeenteraad cre- dieten toe te staan en wel: voor de inrichting van het bureau van f 645 en voor de exploitatie gedu- xende het tweede halfjaar 1940 van y2 maal f4130 oftewel f 2065. Het is de bedoeling de administratieve werk zaamheden onder toezicht van den leider en zijn assistent te doen verrichten door jeugdige werk- loozen bij wijze van werkverruiming. Het bureau voor de jeugdregistratie zal resorrteeren onder den directeur der arbeidsbeurs. WATERPOLO IN „DE HEERENDUINEN." V.Z.V. I en II winnen van dc II.V.G.B.-ers. Begonnen werd met den wedstrijd VZV II HVGB II. Het was voor scheidsrechter Van Huissteden een moeilijke taak dezen heftigen strijd te leiden. K. Wijker scoorde met een goed genomen straf - worp het eerste doelpunt voor VZV II. P. Rol zorgde voor den gelijkmaker door naar Antoni te plaatsen, die den bal keurig in het net schoot. In een zeer moeilijke positie maakte K. Beets met een fraaien boogbal 2—1 voor VZV II. Toen de HVGB-keeper naast het doel lag en P. Duinker een vrijen worp kreeg te nemen, plaatste deze naar K. Wijker, die den bal keurig in den linker benedenhoek van het HVGB-doel schoot. Kort voor de rust moest de doelverdediger van HVGB II het water uit, waardoor het voor VZV II niet moeilijk was 41 te maken. In de tweede helft werd te forsch gespeeld; het gelukte alleen aan Antoni, een doelpunt te maken. Hierdoor kwam VZV II met een 4—2 overwinning uit den strijd. Hierna volgde VZV I—HVGB I. Aanvankelijk scheen het alsof VZV I zich door HVGB liet over rompelen. Vooral echter door het goede spel van J. Swier werden de rollen omgedraaid. Niet min der dan zes doelpunten werden door hem ge maakt. Direct na het begin werd J. Wevers gepasseerd. Een worp van J. Swier naar N. Schoone mislukte. C. Visman zorgde voor den gelijkmaker door een bal op te brengen en vlak voor den keeper te gooien. Deze worp mislukte, maar handig wist Visman te profiteeren van de achteloosheid van den keeper hij duwde den bal het doel in. Enkele goede kansen werden door HVGB benut om den stand op 3—1 in haar voordeel te brengen. Toen kwam J. Swier succesvol in den aanval. Hij slaagde erin den stand op 53 ten voordeele van VZV te brengen. Doordat C. Visman zijn te genstander liet ontglippen, wist deze er handig van te profiteeren door 54 te maken. Hierna maakten P. Gottmer en N. Schoone elk een doel punt, waardoor VZV met 74 de leiding had. Fraai ook was het achtste doelpunt van VZV, weer van de hand van J. Swier. Hoewel zelf onder water slaagde hij er toch in, den bal in het net te werpen. Een doorslag van J. Swier bracht den stand op 9—4 voor VZV, waarna het fluitsignaal er een einde aan maakte. BENOEMING LID COMMISSIE WERING VAN SCHOOLVERZUIM. In verband met het overlijden van den heer J. J. Rasmussens dient in de daardoor ontstane vacature van lid der Commissie tot wering van schoolverzuim naar Velsen te worden voorzien. Het college van burgemeester en wethouders heeft bij den gemeenteraad de volgende aanbe veling ingediend: 1. H. J. Lips, 2. H. Zuidervaart, beiden te Velsen. EEN NIEUW LEERPLAN VOOR DE O.L. SCHOLEN. In het gemeenteblad deelt het college van bur gemeester en wethouders mede, dat met den in specteur van het lager onderwijs besprekingen gevoerd zijn teneinde te geraken tot een nieuw leerplan voor de openbare lagere scholen. Gebro ken zal worden met het z.g. uniforme leerplan. Elke school zal thans haar eigen leerplan krij gen, overeenkomende met de eischen, welke de meerderheid der schoolbevolking stelt. VERVOER VAN SCHOOLKINDEREN PER AUTOBUS. De overeenkomst tusschen de N.V. Autobus Exploitatie Maatschappij „Stormvogels" en de gemeente inzake het vervoer van schoolkinderen is 1 Mei j.l. geëindigd. Het college van B. en W. vraagt den gemeente raad het te willen machtigen een nieuwe overeen komst met deze N.V. voor den tijd van 1 jaar aan te gaan voor den prijs van f 2950

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5